"T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL Mo. 810. Vrijdag 19 November 1880. Achtste Jaargang. Verechijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. li AlDonnement per S maanden binnen de gemeente 50 Cent. franco per post75 Afacnderljjke nnmmera 2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BnreaniSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NOVEMBER, Slachtmaand, (30 dagen.) Opkomst der Zon 7 u. 28 m. Ondergang 4 u. m. Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Donderdag 25 Laatste kwartier. Vrijdag 26 Zaterdag 27 NIEU WSTIJ DINGEN HELDER, 19 Nov. 1SS0. Onze viaschers zijn weder door een ernstige ramp getroffen. Velen die zich bij het stormachtige weder in zee gewaagd hadden, moesten met achterlating van al hun want de haven trachten te bereiken. Men schat de schade op ongeveer 10000 gulden. Verlies van menschenlevens heeft men bij het noodweer gelukkig niet te betreuren. Ingevolge machtiging des Ko ning* bjj besluit van 14 dezer, No. 20, wordt Zr. Ms. schroefstoomschip der le klasse Koningin Emma der Nederlanden, liggende te Willemsoord, met den eersten December a. s. in dienst gesteld, met bestemming voor buitenlandschen dienst, en het bevel daarover opgedragen aan den kapi tein ter zee jhr. M. W. van Ren- selaar Bowier. Ingevolge machtiging des Ko- nings, wordt de kap. ter zee K. C. Bunnik eervol ontheven van het bevel over Zr. Ms. wachtschip te Willems oord en op non-activiteit gesteld, en met den eersten December daaraan volgende vervangen door den kap. ter zee J. D. J. Van der Er wordt tegenwoordig te Londen d&geljjks melk aangevoerd uit Nederland. De ontvangers be klagen zich nog over de groote onkosten, aan het vervoer verbonden, en trachten die op een minimum terug te brengen. Mochten zjj daarin naar wensch slagen, dan zal de handel in melk tusschen Engeland en Neder land zeker belangrijk toenemen. Het verdient vermelding, dat de eerste stoot tot uitbreiding van dezen handel gegeven is door de op de jongste Vee en Zuiveltentoonstelling door Hollandsche koeien behaalde melkprijzen. Stettin, 15 Nov. Aangaande het Ned. stoomschip „Ymuiden," 27 Oct. van Ymuiden herwaarts vertrok ken, heeft men sedert niets vernomen. Men zal zich herinneren dat de vroedvrouw, die nabjj Bochum vermoord is gevonden, blijkbaar met eeg touw was verworgd. Thans is een andere vrouw in dien omtrek aangevallen door een man, die trachtte haar een touw om den hals te slaan, doch na een korte worsteling wegens de komst van een derde persoon de vlucht nam. De vrouw had den aanrander herkend. In zake H. W. B. Knuyf, beschuldigd van moord op zijn zuster, heeft het gerechtshof te Amsterdam Woensdag heropening gelast van het onderzoek en tot deskundigen ter voorlichting over den zielstoestand des beschuldigden benoemd de heeren dr. J. N. Ramser van 's-Grave*hage, inspecteur der gestichten voor krank zinnigen, en dr. Van Persyn, eersten geneesheer aan het krankzinnigenge sticht te Meerenberg. Een Scheveninger stuurman, die voor het eerst als schipper fungeerde, heeft de gevangen haring verkocht in plaats van ze den reeder te bren gen. Het schjjnt dat zoo iets meer voorvalt, ten minste er wordt over geklaagd. Den haringverkooper zal nu het begrip van mjjn en djjn worden geleerd. Verleden week waren eenige jongens te Leeuwarden, voor het uit gaan der school, op het voerplein en heeft een hunner, een knaap van 14 jaren, zjjn kameraad al spelende met een dolkmes een steek in de zijde toegebracht, die gelukkig op een rib is afgestuit. Ware dit niet het geval geweest, dan had de steek volgens den deskundige doodelijk" kunnen zjjn. Maandagavond omstreeks 11 uur, nadat men zich in perceel 147 van de P. C. Hooftstraat, te Amsterdam, naar de slaapkamers boven had be geven, hoorden mr. J. W. Alting Mees, griffier bij de Arr. Rechtbank aldaar, en echtgenoote, beneden een zeer verdacht rumoer. De heer des huizes vroeg hierop de dienstboden of zjj zeker wisten alles goed gesloten te hebben, en toen dezen dit zeer stellig bevestigden, begaf lijj zich met een goed geladen revolver, gevolgd door een der meiden, naar beneden, alwaar h jj al spoedig bemerkte dat de tuindeur benevens een deur van een kast in den gang wjjd openstonden. Na deze kast, het privaat en de keuken voor- loopig onderzocht te hebben, ging hij een agent van politie roepen, die onmiddellijk bjj de hand was, waarop beiden den tuin, den kelder en de bewaarplaats der kolen onderzochten, zonder echter eenig resultaat te ver- aarschijnljjk is de tuindeur met een looper opengemaakt, doch de dieven hebben buiten den waard, dat is in deze buiten den wind gerekend, want toen de tuindeur geopend was, sloeg de deur van gemelde kast zooals gewoonlijk, met een grooten slag open, waardoor het alarm ontstond en de dieven waarschijnlijk gevlucht zijn. De agent moet eenigen tjjd later drie kerels achter de perceelen van de P. C. Hooftstraat gezien hebben, en na hen te zjju achtervolgd en al arm gemaakt te hebben, hen over het nieuwe terrein in de richting van de Jacob van Campenstraat hebben verloren. Het vereischt nog vermelding, dat aan de keukenmeid in den vooravond, nadat zij een pakje had weggebracht, door een ruwen kerel gevraagd werd „of hiernaast niemand thuis wasop de vraag harerzijds of zij de boodschap ook kon aannemen, zei de kerel wei felend „Och nee, 't is maar dat de badkuipen klaar zjjn, weet je." De Heer Quien, naast 147, weet echter niets af van een nieuwe bestelling van badkuipen, zoodat hier grond tot gissing is. Het is in zekeren zin te betreuren dat de wind de dieven heeft verstoord, want allicht ware men er thans in geslaagd de brutale inbrekers in handen te krijgen af onschadelijk te maken. Over de houding van den agent moet men zeer voldaan zijn geweest. Een telegram meldt dat de Czaar aan drie der 5 veroordeelden, wier vonnis in de vorige week werd uit gesproken, gratie verleend en hunne straf veranderd heeft in levenslangen dwangarbeid. Hunne lotgenooten, Kvi- atkofsky en Pressniakoff, wien deze keizerlijke gunst(?) niet te beurt gevallen is, zijn reeds Dinsdag in de Sfc. Pauls en Petrus-vesting opge hangen. De eerste was medeplichtig aan Solowieff's aanslag op het leven van den Czaar, terwjjl de tweede bij zjjn arrestatie een dwornik (por tier) door een revolverschot doodde. Het krankzinnigengesticht te Saint Peter, in den N.- Amerikaanschen Staat Minnesota, is in den nacht van 15 op 16 dezer tot den grond toe afgebrand. Tusschen de dertig en veertig krankzinnigen kwamen óm in de vlammen of door de buitengewone koude welke dien nacht heerschte. Te Weenen heeft de politie een zeer gevaarlijke-dievenbende ont dekt. Aan het hoofd van dit com plot stond de zes-en-twintig jarige zoon van een burgemeester. Zijn vader had hem reeds verschillende betrekkingen bezorgd, maar dit leven scheen hem beter aan te staan. Enkelen van dit complot hadden in een huis ingebroken en zich in den wijnkelder te goed gedaan. Dit heeft tot hun ontdekking geleid, want eenige der inbrekers hadden meer gedronken dan zij konden ver dragen en verklapten hun complot aaa de politie. Nu men hen een maal op het spoor is. worden zij achtereenvolgens in hechtenis geno men. De ongelukkige burgemeester had reeds voor korten tijd een dochter verloren, die zich aan de zelfde handelingen schuldig maakte en ook gevat werd. Volgens de laatste en nauw keurigste opgaven heeft de oorlog met Duitsehland-Frankrjjk ruim veer tig duizend zes honderd-acht-en-dert-ig milioen francs gekost. Daarbij komt dan nog de schade, veroorzaakt door het vernielen van gebouwen en kunstwerken, het afstaan van Elzas- Lotharingen en het verlies van men schenlevens. Van de 1600 huizen van Agram, hetwelk de vorige week door aardbe ving werd geteisterd, is geen enkel onbeschadigd gebleven. Het gemeente bestuur heeft besloten dadelijk aan de Provinciale Regeering 100,000 florijnen aan te vragen; later zal het een leening van 1 millioen sluiten. Overal worden gelden bijeengebracht om de bewoners te helpen. Tisza zond 50,000 florijnen voor de eerste behoeften. Men zegt dat een vierde der bevolking is gevluchtde meeste inwoners brengen den nacht buitens huis door. Zaterdagmiddag ontdekte de conciërge van een der huizen te Parijs dat bij een der bewoners een sterke rooklucht heerschte. Hij ging naar boven en vond daar een jonge vrouw, die geen teekenen van leven meer gaf. Door spoedig aangebrachte hulp mocht men er in slagen hare levensgeesten weder op te wekken. Zij verhaalde, dat zjj door haren beminde verlaten was en zich daar' om door kolendamp om het leven had willen brengen. Hoewel haar toestand zorgwekkend is, hoopt men haar toch te behouden. Door een ongelukkig toeval verloor een grondeigenaar te Albert- ville het leven. Toen hij aan het vernietingen van schadelijke dieren in zijn bosch bezig was, kronkelde zich een takje om den haan van zj}n geweer, waardoor A ongelukkige de volle lading in zijne borst kreeg. Slechts weinige uren daarna overleed hij. Door de „Submarine Compag nie" in Connecticut is een schoener uitgerust, om een gezonken wrak op te sporen in de Hudson. Dit wrak ligt reeds jaren onder water; het behoorde indertijd aan den beruchten zeeroover Kidd. Het merkwaardigste onder de uitrusting van den schoener is een groote duikerklok van zwaar geslagen ijzer, aan alle zijden gesloten, onder en aan de zijden voorzien van kleine raampjes met dik spiegelglas. Aan de buitenzijde is een soort van arm aangebracht, die gewapend kan worden met bijl of zaag en daarmede de noodige bewegingen volbrengt, gedreven door samengeperste lucht. In de klok wordt een duiker op gesloten, die met behulp van een electrisch licht den bodem onderzoekt en de bewegingen van den arm bestuurt. De klok kan werken in 100 meter water. Weer zjjn te Brussel twee personen gevangengenomen, beschul digd van hetgeen onder den naam van slavenhandel in blanke meisjes" sedert eenigen tjjd de aandacht trekt. In het geheel zjjn daar thans vier mannen en twee vrouwen voor dit misdrijf in hechtenis. Dertig personen hielpen Zater dagavond te Calais een viachsloep binnenbrengen. Door een toeval brak de spil en vielen 15 personen te water. Drie zijn verdronken en tien licht gewond. Te Simpelveld werd Donderdag een jongeling gearresteerd, juist toen hij met zijn verloofde, de getuigen en familie het raadhuis verliet. Hij had een gevangenisstraf van 3 dagen te ondergaan, waaraan hij zich tot heden door voorgewende ziekte had weten te onttrekken. Op den geboortedag van den Prins van Wallis had in Sandrongham House een treurig ongeval plaats. Terwjjl de Prins zijne gasten ont ving, zocht een jongen toegang tot de kruitkamer. Juist toen hij bin nenkwam ontplofte een ^kardoes en trof hem doodelijk. Door de hevige regens van Zaterdagnacht is in verschillende gedeelten van Italië aanzienlijke schade aangericht. In de Val di Chiana nabij Arezzo is de rivier buiten hare oevers getreden, zoodat ongeveer 2000 hectaren land onder water staan, Men vreest ook dat er men- schen omgekomen zijn Te Freiburg in den Breisgau is uitspraak gedaan in een zaak van wijnvervalsching op groote schaal. Het betrof de firma Gebr. Durlacher, te Kippenheim, die vooral in het laatste jaar zeer groote zaken had gedaan. Wat zjj onder den naam van Wijn verkochten bestond echter uit zekere vochten met water, waarin rozijnen waren afgetrokken en sleehts een weinig echte wijn gedaan was. Werd er roode wijn besteld, dan werd dat mengsel met een weinig Spaauschen of Franschen wjjn ge kleurd. Verkreeg men daardoor niet de juiste kleur, dan werd er een af treksel van zwarte vlierbessen bij gevoegd. Bij dit onderzoek bleek tevens dat de firma in den tijd van vijf maanden genoeg wijngeest had ge kocht om 29,000 hectoliter zooge- naamden wijn te vervaardigen, bene vens zooveel wijnsteenzuur als tot het fabriceeren van 22,000 hectoliters vereischt werd. De firma leverde haar fabrikaat onder andere aan groote wijnhandelaars te Mainz, Bingen, Coblentz en andere steden in de Rijnstreken, en vooral had zij een goeden aftrek in Elzas-Lotha- ringenzij was ook een der eerste Badensche firma's, die Duitschen wijn naar Parijs leverde, onder an deren eens drie scheepsladingen te gelijk. De meeste handelshuizen in Rijn-Hessen kregen hun wijn niet rechtstreeks van haar, maar door tusschenkomst van een agent te Bingerbrück, en vooral van die ge legenheid schijnt gebruik te zijn go- maakt om een geregelden afzet te verzekeren. Bij de behandeling van het proces meende de firma zich er op te kunnen beroepen, dat zij haar wijn had verkocht onder de benaming van verbeterde wijn." De recht bank was echter van oordeel dat de firma den wijn niet had verbeterd, maar vervalscht, waarbij nog kwam dat het publiek het mengsel had ge dronken, zonder vooraf met de ver- valsching bekend te zijn gemaakt. Mitsdien werden de gebroeders Dur lacher veroordeeld, ieder tot gevan genisstraf voor den tijd van vijf maanden en een boete van 1000 mark. Een dame te Parijs kreeg dezer dagen bezoek van iemand die, zoo hij verhaalde, zeer compromitteerende stukken van haar had. Hg wenschte 2000 francs te ontvangen en indien "zij weigerde, zou hij de stukken open baar maken. Zij verklaarde geneigd te zijn tot onderhandelen en de vrager ging zijn helper halen. Onderwijl haalde de dame de politie en beide bedriegers werden bij hunne terug komst-gearresteerd. Het bleek dat zij geen enkel stuk in handen hadden en slechts op de vrees der dame hadden gespeculeerd. Verschillende klachten kwamen sedert eenigen tijd ter oore der politie te Parijs omtrent een expediteur aldaar, die de hem vertrouwde goede ren niet verzond maar ten eigen bate aanwendde. Het onderzoek braeht dan ook aan het licht, dat hg ver schillende goederen had verduisterd en zich zoodoende een som van 80000 francs had bezorgd. De schoonen in Frankrijk schijnen «ene bijzondere voorliefde te hebben voor vitriool als middel om hare wraak te koelen. Zoo wordt nu weder uit St. Etienne gemeld, dat een heer, uit een koffiehuis komende, plotseling eene hoeveelheid vitriool in het aangezicht kreeg. Zijn vroegere beminde was het, die hem strafte voor zijne trouweloosheid.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1