'T VLIE&END BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL. No. 815. Dinsdag 7 December 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. iibonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afeonderlijke nummers UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. «areaalSPOORSTRAAT en ZUID8TRAAT. Aavertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk dos DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaus bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 7 Dec. 1880. De weduwe V., met haar olie koekenkraampje in de Spoorstraat alhier staande, is Zondagmiddag onder het bakken plotseling dood gebleven. Z. M. heeft benoemd tot kan- tonr.-plaatsverv. alhier, de heer D. Van Drumpt, ontv. der. reg. en dom. De eventueel op te richten Nederlandsehe koöperatieve leger en marine club, als nevenafdeel ing van »Eigeu Hulp", mo«ht naar het Vad. meldt, bg de Nederl. officieren van zee- en landmacht groote sympathie verwekken. Hoewel nog geen vaste plannen zijn gemaakt, schijnt men de1 Engelsche Army and Navy Coperative ^Society" eenigszins tot model en voorloopig de proef te nemen met goedkooper en zoo noo- dig netter militaire kleedingstukken en ekwipement aan de ledon te ver schaffen. De Londensahe Army and Navy-club", die eerst sinds vijf jaren bestaat, bezorgt haar leden alle mogelijke zaken 25 pet. goed kooper dan gewone winkelprijzen. De voordeelen van zoo'n vereeniging zgn derhalve synoniem met een trak- tements-verhooging, die officieren zichzelf verschaffen. 't Hoofdbestuur van Eigen hulp" ontving dézer dagen de sympathie betuigingen van de officieren van zee- en landmacht te Willemsoord en Helder. De luit. ter zee 1. kl. C. Yreede liet in de gemeente een petitie rond gaan en ondervond een buitengewoon succes. Van de 106 alhier aanwezige marine-officieren gaven 101 hun handteekening, van de 38 officieren van de landmacht 12. Terschelling, 4 Dec. Reeds 14 dagen geleden werd in een ZW. storm, vóór het Vliegat, door de loodsboot, schipper, G. Eaale, aan boord van de Duitsche Galjoot Maria overgezet de loods H. v. Keulen. Sedert dien tjjd heeft men noch van dien loods, noch van het schip iets vernomen. Het schip kwam van Riga met bestemming naar Harlingen. Terschelling, 5 Dec. In de buiten gronden is gestrand een barkschip, vermoedelijk Engelsch, achter een sleepboot van de West gekomen. De sleepboot Adsistent is ook derwaarts vertrokken. Het bovengemelde gestrande sehip is het Italiaansche barkschip Gaeta- nos, kapt. Pastorina, van Akyale naar Bremen, laast met sleepboot van Cardiff met een lading paddy. Vijf sleepbooten en schuiten zijn er bij. Het schip zit hoogst gevaarlijk. Enkele schuiten komen binnen met zeilen en lading. Den 16en dezer zal in Nederland een totale maansverduistering waar te nemen zijn Naar men verneemt wordt in Engeland voor rekening der maat schappij Nederland" weder een nieuwe mailboot gebouwd, geheel gelijk aan de bestaande, om tot reserveschip te dienen. Te Amsterdam zal een kunstgs- schaatsbaan geopend worden, waarop met gewone schaatsen zal kannen gereden worden. De Amsterdamsche politie-agent die onlangs beweerde door eenige mannen aangevallen en inwendig zwaar gewond te zijn, is thans weer gezond en wel uit het gasthuis ontslagen. Tevens ontsloeg men hem uit zijne betrekking, omdat hg onder zoek aan het licht gekomen is, dat de aanval slechts een bloot verzinsel was geweest. Rotterdam 3 December. Vol gens opgave van Bureau Veritas zijn in de maand October 1880 ver ongelukt 134 schepen, als van En geland 39, Duitschland 19, Noor wegen 18. Frankrijk 17, Nederland 12, Rusland 9. Denemarken 5, Zwe den 5. Spanje 3. Italië 3. Oosten rijk 2, Brazilië 1, Portugal 1, waar onder 6 daar berichten van ont brekenstoomschepen 11, van Enge land 6, Dnitschland 2, Frankrgk 2 en Zweden 1. In de Arnh. Ct. wordt als middel om brandbrief schrijvers af te schrikken, aanbevolen de door hen verlangde paketten op de aange duide plaats te deponeeren, doch het geld te vervangen door dyna miet, dat door het openen van het paket, zou kunnen ontploffen en den schurken de gelegenheid benemen er iets van na te vertellen. 't Geneesmiddel zo* wel afdoende zelfs al te af-doende zgn. Dinsdagavond ontstond ten huize van den landbouwer Oomen, onder Bavel, brand, doordien de kat over een petroleumlamp was gesprongen, en brandende in het hooi van den stal was gevlucht. Weldra was het huis een prooi der vlammen. De geheele inboedel, gra nen, een koe, een vaars en een kalf zgn verbrand. De 3chade wordt op f 3400 begroot. Het huis was ver zekerd, doeh de inboedel niet. Omtrent de diefstal in de R. K. kerk te Ootmarsum meldt de Z. C., dat drie kinderen, waarvan het oudste slechts 11 jaar is, in de kerk zgn geslopen en na eerst de lichten uitgemaakt, de sleutels opge zocht en de deur der sacristy geopend te hebben, de voorhanden hostie en wijn gedeeltelijk hebben verorberd en meegenomen. Overigens schijnt er niets gestolen te zgn. Dinsdagmorgen vond men in den regenput zgner woning in de Ridderstraat te Nijmegen, het lijk van een opassend jongmensch, B., slager van beroep, oud 36 jaren, alleen wonende met zijne dienstbo de. Een wond bg het hart en aan den halsalsmede een plas bloed en een mes in de nabgheid van den put gevonden, duidden aan dat hier geen zelfmoord had plaats ge had. Een sekretaire in het huis werd geopend gevonden. De lijk schouwing is reeds geschied en de instrnktie aangevangen. Te Siegerswonde liepen Don derdagavond tengevolge van de duisternis twee knapen, die van de school naar huis gingen, de brug mis, en stortten beiden in de vaart. Hun gejammer werd gehoord door een 13jarigen knaap, die zich zon der beraad te water begaf, en met groot levensgevaar de beiden dren kelingen redde. Werden er in den laatsten tijd enkele malen brandbrieven geschreven, waarvan de bedoeling later slechts een grap bleek te zijn, wij voor ons hebben het grappige daarvan nog niet kunnen inzien en houden der gelijke aardigheden voor zeer on aardig en streng te veroordeelen. Van onschuldiger aard, door den dwazen inhoud, chinkt ons echter de brandbrief, dien; dezer dagen een landbouwer te Vlaardinger-Ambacht ontving. Hem werd daarin gelast een som gèlds onder een aangeduide brug neder te leggen. Deed hg dit niet, dan dreigde de schrijver hem en zgn geheel gezin, ja zelfs al zgn veete betoo veren De politie is ijverig aan het zoe ken naar den briefschrijver, die waarschijnlijk met bovennatuurlijke machten in betrekking staat! Zeer zeker een zonderlinge vorm van be dreiging, die echter ten. eenemale onmogelijk zon zijn, wanneer het bijgeloof ten platten lande nog niet zoo geducht heerschende was. Voor eenige dagen werd een dame te Berlijn, die van de opera naar huis keerde, welwillend geleide aangeboden door een heer, welken zij minder als cavalier geschikt voor haar vond. Zij bedankte beleefd, maar de geleider, wien het minder om haar persoon dan wel om haar medaillon en ketting te doen was, pakte haar daarop bg de schouders en ontroofde haar die sieraden. Voor er door het roepen hulp kwam op dagen, was de dief reeds verdwenen. Zij kon geen ander signalement opgeven alseen lang persoon en met een donkere winterjas gekleed. Indien de politie op zulk een signa lement afging, zou het bureau vol van verdachte sieraaddieven zgn. In de Wolga, te Niajni Now- gorod, is, door plotseling ingevallen zacht weder, een ijsgang ontstaan, waardoor vjjf stoombooten en om streeks 35 schepen vernield werden. Er zijn groote hoeveelheden graan, naphta en visch verloren gegaan de schade is zeer aanzienlijk. Bg Kroonstad brak onlangs het ijs, waarop zich tal van menschen bevonden, en dreef een groote schots met ongeveer 50 personen, benevens rijtuigen en paarden, naar zee. Ge lukkig echter raakte zg een eind verder weer vast en kon men, met behulp van planken, een weg bereiden, waar langs allen in veiligheid ge bracht werden. De vorige week ontstond er in den kelder van een schrijnwerkers- werkplaats te Parijs een hevige brand. Terwijl de brandweer al het mogelijke deed om den brand te blusschen, hoorde men plotseling uit de boven verdieping hulp roepen. Toen men met veel moeite naar boven geklommen was, hoorde men tegen een deur trappen. Daar de deur van binnen gesloten was, hakte de brandweer haar open en vond een ruim 60-jarige vrouw, die bgna door den rook verstikt was. Twee kinderen van zeven en elf jaren hadden door trap pen en roepen de opmerkzaamheid der redders weten te trekken en daardoor hun eigen leven en dat van hunne grootmoeder gered. Een der brandweerlieden bekwam ernstige brandwonden in het aangezicht bij het openhakken der deur. De twee eenigste kinderen van een nog jeugdige vrouw te Parijs stierven in de vorige maand beiden. Door het smartelijk verlies heeft de ongelukkige moeder hare zinnen ver loren en dezer dagen kon men haar over straat zien loopen, terwijl zij handen vol geld wegwierp met den uitroep: „Ik heb de Fransche Bank gekocht. Ik wil de menschen gelukkig maken." De agenten van politie, die hare dwaze handelingen bemerkten brachten haar naar den politiepost, waar men het raadzaam oordeelde de ongelukkige naar het gasthuis te voeren. De luchtballon Gabriël, waarmee men te Marseille voor de tweede maal opsteeg om proeven van krijgskundigen aard te doen, is in volle zee neerge komen. Dank zij het bgzonder goed ingericht anker, waarvan het gevaarte was voorzien, had de luchtreiziger den tijd om hulp af te wachten, zoodat hij ongedeerd Marseille be reikte. Op de spoorweglijn tusschen Tarbes en Bordeaux is een vijfjarig kind door een niet goed gesloten portier nit een waggon gevallen. De moeder sprong het na en wonder genoeg beiden bleven ongedeerd, zoodat zij met een volgenden trein de reis konden voortzetten. Omtrent het huwelijk van den Oostenrijkscheu Kroonprins met prin ses Stephanie van België wordt gemeld, dat de voltrekking daarvan zal plaats hebben op den 15en Februari des volgenden jaars. Reeds den llen dier maand zal de prinses te Weenen aankomen en den daarop volgenden dag zullen de feestelijkheden een aan vang nemen. De voortvluchtige kassier Jander, uit Berlijn, moet, naar men verzekert, te Kiel in hechtenis zijn genomen. Men vond bg hem nog 187,000 marken. Zekere Janchard, een inwoner van het dorp du Temple, was in verzekerde bewaring genomen wegens het stelen van kippen en konijnen en dientengevolge had er in zijne woning een huiszoeking plaats. Daar vond men zgn vrouw en zijn schoon moeder, wier natte en beslijkte klee deren terstond de aandacht trokken. Op de vraag of zij zich hadden wil len verdrinken, wezen zij naar den regenput, waarin de politiebeambten de lijkjes der beide inmiddels ver dwenen kinderen ontdekten. Uit de verklaringen der beide vrouwen bleek nu-, dat zg met de kinderen in den put waren gesprongen, teneinde zich met dezen van het leven te berooven. Het koude bad had bij haar echter de zucht tot zelfbehoud doen ont waken het was haar gelukt uit het water te komen, doch de beide kin deren hadden zg aan hun lotover- De secretaris van Prins Vous- soupoff, grootmeester van het Russi sche hof, Alexander Kieff genaamd, had in last om in Denemarken eenige wonderschoone diamant en te koopen, die zgn meester daar gezien en voor een aanzienlijke dame te Londen bestemd had. Nadat de secretaris die opdracht naar wensch had ver vuld, vertrok hij naar Engeland, aan boord van de Neptunus, die dezer dagen nabij Duinkerken schipbreuk leed. Terwijl de trouwe secretaris te midden van al zgn kisten en koffers op een stuk hout ronddreef, riep hij tot twee matrozenGe krijgt 50000 francs, als ge mij dat gele koffertje redt!" En dat voorwerp, dat de kostbare diamanten bevatte, werd ge red niet alleen, maar ook de vol maaktste van alle secretarissen, die eerst om den schat zijns meesters en daarna om zichzelven dacht. Voor eenige dagen heeft men in het bosch van Montargis het lijk gevonden van een, blijkens genees kundig onderzoek nog jeugdige vrouw; dat lijk was geheel verkoold, ofschoon de omtrek van de plaats, waar het gevonden werd, geenerlei spoor van brand droeg; verschillende gouden voorwerpen werden op het £gk ge vonden. Men vermoedt derhalve, dat hier een vreeselgke moord is gepleegd. Als men in Parijs alles waar de dieven zin in hebben in de brand kast sloot, zou er een vreemd mengel moes in komen te liggen. Voor eenige dagen hadden de bontwerkers last van nachtelijke bezoekers en nu schijnt er weder een bende te zijn die een bijzondere voorliefde voor wildbraad heeft. Verscheidene poeliers komen hij de politie klagen, dat hun 's nachts en ook wel bg dag kippen en hazen ontstolen worden en aan een andere zijde der stad worden de kippenhokken geplunderd. Dezer dagen heeft de politie de hand gelegd op 5 liefhebbers die bezig waren de kippen uit een hok te stelen. Misschien dat nu poeliers en kippenliefhebbers voor eenigen tijd van die bezoeken ontslagen zgn. Op de Deensche kusten zgn van 1 April 1879 tot 30 Maart 1880 honderd en acht schepen gestrand. Hiervan zijn er zestig wrak geworden, terwgl de aeht-en'-veertig overigen later afgebracht konden worden. Van deze honderd en acht schepen voeren 24 onder Deensche, 24 onder Duitsche, 18 onder Zweedsehe, 13onder Noor- weegsche, 13 onder Engelsche, 5 onder Russische, 4 onder Nederland sche en 3 onder Fransche vlag. Bij al die strandingen zijn slechts 5 personen verongelukt, terwgl 545 gedeeltelijk met de redding- of in eigen booten gered werden. In een koffiehuis te Berlgn kwam dezer dagen een goed gekleed heer binnen en dronk een glas bier. Toen hij het ledig had, riep hij den kellner en vroeg om zgn jas die daar aan den kapstok hing. De knecht, niet beter wetende of hij was de eigenaar, gaf het gevraagde en hielp hem de jas nog aantrekken. Toen een weinig later de werkelgke eige naar om zgn jas vroeg, bemerkte de kellner vol schrik dat hij den dief behulpzaam was geweest in het medenemen van diens buit. De besto lene, ontevreden dat hg zonder jas naar huis moest en ook omdat hg er op zulk een weinig aangename manier van afgekomen was, eischte van den knecht schadevergoeding. Toen de knecht dezer dagen den dief zag en liet arresteeren, moest hij tot zgn spijt vernemen dat de jas reeds voor 12 mark verkocht was. Een pachter bij Nordhallerton heeft een koe met een houten poot,

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1