'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL. fto. 818. Vrijdag 17 December 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Aljonnem ent per 3 n^aanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BarenniSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Ad.vertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. DECEMBER, Wintermaand, (SI dagen.) Opkomat der Zon 8 u. 11 m. Ondergang 3 n. 44 m. Zokdag 19 Maabdag 20 Ddtsdag 21 WoBHBDAG 22 dordbrdag 23 Vrijdag 24 Laatste Kwartier. Zatbrbag 25 Kerstfeest. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Dec. 1880. Woensdagavond gaf de sociëteit »Mars" een Soiree Amusante, in Musis Saerum. Na een welkomstgroet van den president, den heer Wouderi- gem, hield de heer B. H. Pelak een toespraak, die al dadelijk aan 't quali- ficatief Amusaate beantwoordde, 't Was, benevens een woord over de so ciëteit, en wel bepaaldelijk over de afdeeling muziek, 't verhaal van zijn benoeming tot hoofd of directeur daarvan. De eerste uitvoering der dillettamten, gesteund door de heeren Polak als musici, was zoo veelbelovend, dat we daarvan de sehoonste verwach tingen voor de toekomst koesteren. Een aansluiting bij dit gezelschap van jongelieden, die liefhebberij hebben yoor de beoefening der muziek, kunnen we gerustelijk aanbevelen. We zouden op die wijze bier een muziekgezel schap kunnen krijgen zooals er, op andere plaatsenzelfs van minder zielental, bestaan. De heer Hartman en ecbtgenoote amuseerden de aanwezige buitenge woon door hunne muzikale en komische voofdtafehten. De laatsten brachten de lachspieren (om een gewone term te gebruiken) meer dan voldoende in beweging. Een enkel woord van lof nog over de verdienstelijke voordracht van No. 7, eerste gedeelte. Een ge- annmeerd bal besloot deze bijeenkomst. 't Opera-gezelschap van 't Paleis voor Volksvlijt wordt eerstdaags hier verwacht, om een voorstelling te geven in Musis Sacrum. Over dit gezelschap wordt met veel lof ge sproken. Door den zoekrijgsraad aan boord van bet wachtschip te Helle- voetsluis zjjn vijf schepelingen ver oordeeld, twee hunner tot tien maanden detentie, te ondergaan in vjjf maanden eenzame opsluiting, wegens het slaan van hun meerdere, de drie overigen wegens desertie in vrede, respectievelijk tot 8 maanden, 9 maanden en een jaar detentie. Te Noordwijkerhout heeft een 5-jarig kind een teug genomen uit een kan met kokende koffie met het ongelukkig gevolg, dat het zich in wendig deerlijk brandde. Onder de hevigste pijnen is het knaapje den volgenden avond overleden. Van bevoegde zijde verneemt de Arnh. Ct. dat de onder den naam van Hendrik Muller, den 17de Juli 11. te Arnhem gearresteerde dief dien zelfden avond nog herkend is als een in 1874 tot tuchthuisstraf veroordeelde inbreker, genaamd Gustaaf Meijer. Die man heeft niet aan delirium tre- mens geleden, doch aan een hersen- aandoening; waarschijnlijk het gevolg van den hevigen schok, dien zijn door allerlei zeer zware uitspattingen ondermjjnd en overspannen zenuwge stel ontving bij de plotselinge arrestatie en daarop gevolgde herkenning als tuchthuisboef. Aanvankelijk herleefde die ziekte, zelfs bij oogenschijnlijk volkomen herstel, na elk verhoor, terwijl de misdadiger behendig de ziekte wist op te wekken en te fin- geeren, zoo dikwijls de verhooren hem wat al te lastig werden. Ten gevolge daarvan en van zijne bekwame ver dediging, kwam der justitie eerst in September op het spoor van althans één zijner mededaders, een in Friesland wonenden, eveneens voor kort uit het tuchthuis ontslagen veroordeelde. Reeds in Juli vestigde zich de overtuiging bij de justitie, dat Meijers naam valsch was, en dat zijn verhaal, ook reeds in 1874 gedaan omtrent zijne afkomst van kermisreizigers en ziju deelnemen aan den Franseh-Duit- schen oorlog, verzonnen was. Eindelijk, nl. half October, gelukte het, zijne indentiteit vast te stellen en bleek, dat de man eigenlijk genaamd was Friedrich Mohme, 28 jaar, en hij reeds in 1870 en 1871 herhaaldelijk in Westfalen wegens diefstallen veroor deeld was. In 1872 werd hij dienst plichtig in Pruisen, doch deserteerde in 1874 uit Minden, waar hij, door zijue kleederen aan den oever der Werra te leggen, den waan verwekte dat hij bij het baden verdronken was. Spoedig daarna werd hg nu in Holland onder den naam van Gustaaf Meijer, wegens twee zware diefstallen, tot 6 jaar tuchthuisstraf veroordeeld en na afloop daarvan in Maart van dit jaar over de grenzen gezet. Kort daarop werden de omstreken van Minden onveilig gemaakt door een reeks nachtelijke inbraken, en toen men eindelijk uit Oberhausen den dief gevankelijk naar Minden bracht, herkende men daar in hem den sedert 1874 doodgewaanden Mohme. De gevangenis te Minden scheen Mohme echter al even slecht te bevallen als de kazerne aldaar, althans den lsten Mei toonde hij zich een even bekwaam uit- als inbreker en vluchtte uit de Mindener gevangenis wedorom naar Holland. Sedert koos hij hoofdzakelijk ons land tot. zijn arbeidsveld, en thans wordt hij beschuldigd van zes nach telijke inbraken, terwijl hij bovendien van nog drie anderen verdacht wordt. Dat hij ook Arnhem bezocht, getuigen de diefstallen op 10 Juni bij den heer Stok aldaar en op 11 Juli bij den heer van den Brink te Velp. In de gevangenis van Newgate (Engeland) werden Maandag twee doodvonnissen voltrokken het eerste op den 29-jarigen George Pavey, een gehuwd man en vader, die onder afschuwelijke omstandigheden een 11 -jarig meisje, Ada Siephard, te Acton, had vermoord. Na zijn veroordeeling heeft Pavey eerst zjjn schuld beleden; Vrjjdag nam hij afscheid van vrouw en kindhij heeft voor zijn dood een brief geschreven aan de ouders van zijn slachtoffer, om hun vergiffenis af te smeeken. Het andere doodvonnis werd voltrokken aan William Herbert, die zijn schoonzuster Jane Messenger vermoord moet hebben, omdat zij geweigerd had haar man te verlaten en den moordenaar naar Australië te volgenhij heeft zjjn schuld niet voor zijn dood beleden. Nadere berichten en het officiëel onderzoek naar de ramp in de Peny- graig-steenkolenmijn toonen aan, dat er 101 menschenlevens bij verloren zijn. De Lord-Mayor van Londen heeft een inschrijving voor de nage laten wedusren en weezeu geopend: 271 vrouwen en kinderen zijn door de ramp broodeloosmen berekent 17,000 p. s. noodig te hebben om hen voortdurend te kunnen onder steunen. Door sir George W. Cor, een bekenden paardenliefhebber, is onlangs een werkje geschreven, over het beslaan van paarden, dat zeker bjj de paarden- koopers, eigenaars en hoefsmeden nogal opzien zal verwekken. De schrijver verklaart dat het geld hetwelk voor het beslaan der paarden wordt uitgegeven, in Engeland bedraagt dit jaarlijks negen millioen pond sterling, niet alleen nutteloos is, maar ook zelfs schadelijk voor de paarden. De schrij ver hoopt dat weldra alle paarden, zelfs over het hardste plaveisel, on beslagen zullen loopen. Naar zijne bewering zou een paard dat nu op het 12de jaar onbruikbaar is, zeker nog 14 jaren kannen werken, indien het steeds zonder jjzers geloopen had. De waard®, door de verlenging der krachten verkregen, schat de schrijver op ruim 6 millioen p. s. Dezer dagen is te Brussel een twaalf-jarig knaapje overleden aan de gevolgen van den beet eener kat. De ouders van het knaapje hadden indertijd het dier, dat zij op een on bebouwd terrein vonden rondzwer ven, uit medelijden opgenomen. De kat was echter niet aanhalig en ver stopte zich meestal onder de meubelen. Een paar maanden geleden trapte de knaap de kat bij ongeluk op den staart; het dier werd daardoor zoo woedend en beet hem zoo hevig, dat men het moest doodslaan om het te doen loslaten. De wond, die de ouders niet ge vaarlijk achtten, werd alleen uitge- wasscheu en genas spoedig, maar liet een litteeken achter. Na dien tijd klaagde het kind dikwijls over hoofd pijn, totdat hij een dag of wat ge leden zware koorts kreeg, zijn arm opzwol, en de geneesheer, wiens hulp men inriep, verklaarde dat het aan watervrees leed en reddeloos verlo ren was. De arme knaap overleed den volgenden dag onder smartelijk lijden. De socialisten zijn met kracht door de overheden van Z.-Dnitschland aangepakt. Men vreest dat er aanzien lijke geheime socialistenvereenigingeu bestaan. In Mainz is door de politie een huiszoeking bij Leijeudecker, een socialisten-aanvoerder, gedaan, waarbij verschillende oproerige geschriften zijn ontdekt. Een werkliedenvereeni- ging is door de politie in die stad ontbonden en Frankfort wordt met een staat van beleg bedreigd. Dat de scheepvaart niet bloeit, kan blijken nit het geval dat de stoomboot „Storfursten" voor eenige dagen stukgoederen van Reval naar Lubeck vervoerd heeft, ten einde de kosten van baliastinnemen te ver mijden. Bij het invullen van de biljet ten voor de volkstelling in Duitsch- land zijn een aantal eigenaardige antwoorden op de verschillende vragen gegeven. Een der aardigste daarvan is zeker dat der vrouw vaD een be ambte te Stettin, die op de vraag wat haar »beruf" (dat»beroep" maar te vens roeping" beteekent) was, ant woordde: »mijn man het leven te verzoeten." In Dortmund heeft weder een mijnontploffing plaats gehad, waarbij vier werklieden gedood en twee ern stig gekwetst werden. Men begint in Duitschland reeds toebereidselen te maken om over drie jaren het vierde eeuwfeest der geboorte van Luther te vieren. Op den Wartburg bjj Eisenach zullen groote feesten gegeven wor den. Onder het voorzitterschap van Dr. Küster, burgemeester van Eise nach, heeft zich daartoe reeds een commissie gevormd. De Warthurg, het verbijf der land graven van Thüringen, en gebouwd in 1070 door landgraaf Lodewijk de springer, staat op een berg, midden in de bosschen van Thüringen. Het kasteel werd in 1847 geres taureerd. Het is een der schoonste toonbeelden van den Romaanschen stijl- Naar dit slot liet de Keurvorst vanSaksen, Frederikde wjjze, Luther voeren, bjj zijn terugkeer van Worms. De groote hervormer werkte daar van 4 Mei 1521 tot 6 Maart 1522 aan zijn Duitsche bijbelvertaling. In het Hohe Haus eflandgrafenhaus is de kapel waar hij tweemalen, predikte. Zjjn kamer is er bijna onveranderd gebleven; men vertoont er zijn tatel, zijn drinkkroes, zijn wapenen, zjjn bibliotheek, zijn stoel, brieven, por tretten en andere merkwaardigheden, die te zamen een waar museum vormen. Uit de officieels opgaven blijkt thans, dat er in het geheel negen en vijftig flinke schokken van aard beving te Agram in den tijd van vijf weken zijn waargenomen. De stad is weinig meer dan een puinhoop. Het schijnt dat de pijnbank, ofschoon reeds zoovele jaren afge schaft, in sommige landen toch nog aanhangers telt. Berichtte men on langs uit Podolië gruwelijke mis handelingen welke een geestelijke een boer, dien hjj van diefstal ver dacht, had doen ondergaan om hem tot bekentenis te dwingen, thans wordt uit Zalaber, in Hongarije, een dergelijk voorval gemeld. Een herbergier aldaar vermiste f 100 en verdacht een zijner dienst meisjes dat geld gestolen te hebben. Hg liet een paar pandoeren komen en deze zochten het meisje tot beken tenis te brengen door haar op al lerlei manieren te pijnigen en haar eindeljjk zoo onbarmhartig met dikke touwen te slaan, dat zij eindelijk, hoewel zjj onschuldig was, op alle vragen bevestigend antwoordde, den diefstal bekende, en allerlei personen noemde, aan wien zij het geld ge geven zou hebben. Onder die personen was ook een negentienjarig meisje, dat terstond gehaald en op dezelfde wreede wijze gemarteld werd, maar zonder dat men haar een bekentenis kon af persen. Er is een gerechtelijk onderzoek tegen de onmenscheljjke beulen in gesteld. Twee bedienden in een groot ma gazijn te Parijs ontvreemdden steeds goederen, die zij in een daarvoor gehuurde kamer verstopten om er later voor eigen rekening een zaak mede te beginnen. Dezer dagen werden zij echter betrapt, daar de chef, reeds lang verschillende voorwerpen missen de, den wagen waarop de bestelde goe deren werden bezorgd, eens nazag- Verschillende voorwerpen, die niet besteld waren, werden gevonden. Bij ingesteld onderzoek bekenden de die ven weldra en gaven het huis op, waar zij de goederen verborgen hadden, waaruit dan ook een menigte gestolen voorwerpen werden te voorschijn ge bracht. Zaterdagmorgen nam een win kelierster in goud en zilverwerken te Parjjs een bediende aan, wiens naam zij nog niet te weten was gekomen, doordien er juist bij het onderhandelen een kooper binnentrad. Van de gelegenheid gebruik makende dat zijne nieuwe meesteres met den binnenge- komene bezig was, stal de bediende eenige voorwerpen, die een waarde van 5000 fr. vertegenwoordigen en verdween, zonder dat men hem tot nu toe heeft kunnen terugvinden. De brand te Pensacola, die acht uren duurde, heeft 100 gebou wen vernield. Men schat de aan gerichte schade op 750,000 dollars. Het stadje heeft 3500 inwoners en slechts éen brandspuit, die nog niet eens gebruikt kon worden omdat zij gerepareerd werd, Toen Sarah Bernhardt aan kwam in Amerika, werd voor haar garderobe een som van 1560 doll. als invoerrecht gevorderd. Deze som werd onder protest betaald. Thans heeft het Departement van financi ën beslist, dat de som teruggegeven moet worden, omdat de garderobe, de instrumenten van haar beroep ge- geacht wordt te bevatten. Zij heeft vier weken te New-York gespeeld, waar de bruto-inkomsten 98.800 doll. waren. Thans is zij te Boston, waar zij waarschijnlijk 48000 doll. zal maken. De impressario en zij zullen denkelijk beiden 200,000 doll. putten uit haar Amerikaansche reis. Onder de Amerikaansche var kens heerscht sedert verscheidene jaren een besmettelijke ziekte, waarvan men de oorzaak niet heeft kunnen ontdekken. De longen en ingewanden van de aan die ziekte gestorven dieren zijn met wormen en larven als bezaaid. In het jaar 1878 stierven 260,000 varkens aan genoemde ziekte. Nabij Guelate in Mexico ligt een meer van 4000 M. oppervlakte, maar welks diepte nog niet is kan nen gepeild worden. 25 jaar geleden werd het water daarin eensklaps donkerrood, tot grooten schrik der bevolking. Dit verschijnsel, dat nie mand begrijpt, heeft zich thans her haald en zal onderzocht worden. Te New-York heerscht een buitengewoon strenge koude. Zondag nacht zijn er 4 menschen doodgevroren. Het hof van Assises te St. Omer heeft een ongehuwde vrouw, Lemaire, die haar oude moeder ver moordde, onder aanneming van verzachtende omstandigheden tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1