Markt Berichten. Haken en oogen. Aaa ie Leien t«rEerv. M te Heiter. Ds. SCHNETLAGE, Vaderland en Oranje. VERGADERING op Maandag 20 December 1880. Spreker de Heer DE GELOER. Te Moig, in het Iersche graaf schap Limmeriek, heeft een bende van 30 gemaskerde en gewapende mannen een aanval gedaan op het huis van een landeigenaies, Mevrouw Switzer. De mannen schoten eerst de ven sterruiten in en begonnen toen met balken en landbouwgereedschappen storm te loopen op de deuren. Intus- schen waren de drie dochters en de zoon der dame naar de bovenverdieping gegaan en schoten van daar op de woestelingen. Eindelijk bezweek de deur voor het geweld; de bende stormde naar binnen en viel op de meisjes aan,* die zich met de kracht der wanhoop verdedigden. Een der jonge dames werd ernstig gekwetst en de andere verdedigers zouden zeker ook weldra voor de overmacht hebben moeten zwichten, als niet een troep gerechts dienaars tot hulp was komen opdagen, waarvoor de aanvallers de wijk namen. Te Teuford is onder leiding van den geestelijke een meeting gehouden, bijgewoond door ruim 12,000 personen, om te protesteeren tegen de vervolging van Parnell. Een 200 mannen hebben te Lismoulin, bij Balla, een huis ge bouwd voor een pachter, die van zijn hoeve verdreven was. Een aantal Iersehe rechtsgeleerden heeft dreigende brieven ontvangen, waarin zij gewaarschuwd werden, dat zjj, door zaken te verdedigen, die strijdig zijn met de belangen der „Land-liga," zich aan groote geva ren blootstelden. Daarna werd er op gewezen dat de justitie van de 236 misdryven, gedurende de vier laatste maanden alleen in het graaf schap Mayo gepleegd, sleehts twaalf schuldigen op het speor is gekomen als eeh bewys hoe de bewoners, van het land onderling overeengekomen zjjn, de leden der liga niet te verraden. Van een op de Eems veron gelukt galjootschip, de Margrietha Hendrika, Kapitein Dekker, is al leen de scheepsjongen gered, die bewusteloos op het dek werd gevon den en te Borkum is aangebracht. De hoop, dat de andere schepelin gen gered zyn, is nog nigfc Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Courad, vau Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap Roca 13 De cember. Pubmerende, 14 Dec. Kaas aangevoerd 193 stapels kleine f 42,50. 5 stapels mid delbare f 41,50. Boter f 1,25 a 1,35 per kg. 179 Runderen mat., hoog, 20 Paarden. 48 Vette Kalveren f 1 a 3,30 per kg. vlug. 59 nucht. dito f 14 a 28 vlug. 81 vette Yarkens 58 a 64 et. p. kg. vlug. 10 mag. dito f 16 a 30 vlug. 124 Biggen f 6 a 11 vlug. 2625 vette en magere Schapen vlug, hoog, Overhouders stug. 300 stuks Ganzen f2,50 a 3,25, 75 Zwanen f5a 6,50, Kip eieren f 6,50 a 7 per 100. Schagen, 16 Dec. 12 Paarden f 30 a 200. 25 Geldekoeien f 90 a 210. 6 nucht. Kalveren f6 a 18. 2501 Schapen f 18 a 40. 12 magere Varkens f 12 a 17. 13 Biggen f 9 a 11. 30 Kippen f 0,50 a 1,50. 70 Eeuden 75 a 90 ct. Boter per kop f 0,95 a 1. Kaas per kg. 50 a 60 ct. Kip-eieren per 100 f 6 a 6,50. Texel, 14 Dec. De prijzen, door de commissionairs en veehandelaren hier in de afgeloopen week besteed, waren als volgt: Ossen f150 a 175, Stieren f120 a 135, Yette Koeien f 200 a 250. Nucht. Gras- kalveren f4 a 9. Gelde Schapen f 20 a 26. Oude Paarden f 12 a 35. Werkpaarden f 85 a 140. Yette Yarkens 26 a 32 ct. per kg. Schrammen f 20 a 24. Biggen f 11 a 13. De hfcndel in vee is tegenwoordig van niet veel beteekenis. Een onbekend schip is nabij Cheticamp, kaap Breton, gestrand 22 lijken werden in de nabijheid en op het wrak gevonden. Zondagnacht heerschte te New- Tork zulk een nijpende koude, dat 4 personen op straat doodgevroren zijn, Bjj een overigens weinig be duidenden brand in Cincinnati zijn Zaterdag 5 mannen van den brand weer in de vlammen omgecomen Dezer dagen ontstond te Dür- renast bij Thun, in een huis dat door vier huisgezinnen bewoond werd, brand, welke zoo spoedig in hevig heid toenam, dat het onmogelijk was de zes nog jeugdige kinderen te red den. Den vader, die het huis niet wilde verlaten voor zyn kinderen gered waren, heeft men nog met moeite uit het brandend perceel kun nen redden. In Yirginië had onlangs een huwelijk onder vrij zonderlinge om standigheden plaats. De bruidegom was voor een in Juni bedreven moord ter dood veroordeeld en zjjn bruid was de moeder van twee zijner kin deren, die dus nog gaarne voor de uitvoering van het vonnis van haar aanstaande in het huwelijk wilde treden. Twee dagen voor de uitvoe ring van het vonnis, trouwden zij dan ook en was het den bruidegom vergund zijne handen vrij te hebben Na het huwelijk werd hij weder naar den kerker teruggevoerd, waar zjjne jonge vrouw hem den volgenden dag nog eens kwam bezoeken en een half uur bij hem bleef. Daarna werd hij naar het schavot gevoerd, waar de geestelijke en de vrouw tegenwoordig waren, en eenige oogenblikken later was hij dood. Hij zal waarschijnlijk de eerste Amerikaansche burger zijn geweest, die in den korten tyd van twee dagen getrouwd, veroordeeld en gehangen werd. Burgerlijke Stand Helder. Van 1417 Dec. ONDERTROUWD: E. de Jong, koks maat en A. Jurg. H. H. Voorloop, mari nier en O. Yroone. GETROUWD: H. L. Bos en G. Lief hebber. H. C. de Vroom en M. G. Nierkens. C. J. Esvelt en P. Piek. BEVALLEN: C. G. Pieters, geb. Spigt D. G. M. C. Noordnijn, geb. Soharp D. T. Ox, geb. Kuipers Z. E. Sierig, geb. Budt Z. J. C. Mentzel, geb. Leendertsen D. OVERLEDEND. A. S. v. Ooijen 5 m. A. C. Bnijskens, geb. Bauman 78 j. G. M. C. Noorduijn, geb. Scharp 22 j. C. H. W, Teerink p j. Een levenloos aangegeven, .Burgerlijke Stand Texel. van 8 tot 15 Dec. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene, GEBORENTrijntje, dochter van Dirk Eelman Az. en Jannetje List. Jan, zoon van Dirk den Braven en Jannetje Hoog heid. Martje, dochter van Remmert Krijnen an Martje Boon. OVERLEDENTrijnte Dekker, 62 jaren, gehuwd met Jan Hoedetnaker. Pieternella Christina Dekker, 13 jaren, dochter van Nanning Dekker en Aaltje Eiens. Haken en oogen ziet men op de wereld, Overal waar men de blikken laat gaan. Ruzie en tweedracht, zoo meenen de menschen, Moet men door haken en oogen verstaan. Haken en oogen in kamer en raadzaal, Haken en oogen in kerk en café, Haken en oogen bij bals en concerten, Haken en oogen bij feest en souper! Overal ziet men die baken en oogen: Bij echtelieden bepaald niet het minst. Haken en oogen uit heerschzucht of valsch- (heid, Haken en oogen om geldzucht en winBt Maar als wij zoo onze twisten gaan doopen, Doen wij dan daarmee niet dwaas en ver keerd, Want dat de haken en oogen verwijd'ren Is wis een dwaling, ja, mij te geleerd. Immers, wat weten de dames niet dikwijls Met beiden zaken te binden aaneen Haken en oogen verbinden en hechten Daaraan dacht zeker nog niemand voorheen, Niet meer verachtlijk dan langer gesproken Over de haken en oogen op aard Zij zijn symbolen van hechten en binden En daarom ieders belangstelling waard. Laten ze uw harten en hoofden dau binden Aan al wat goed is, wat waar is en schoon Vormen wij mensohen alom meer tot vrinden, Dan wordt hen zeker meer achting geboon, Haken en oogen yoor jonkmans en maagden. Haken en oogen voor man en voor vrouw, Zijn voortaan zaken, die ieder mag lijden, Die men in 't leven niet langer mistrouw, Neen, 't zijn symbolen van liefde en gehecht heid, 't Zijn ons getuigen van vriendschap en (min j Haken en oogen zijn niet langer duivlen, Huisvrienden worden ze in ieder gezin. Haken en oogen verbinden en hechten, Wie dat weerspreekt, handelt vast onop- (recht. Haken en oogen verbinden de harten, Zijn ze voor ieder juweeltjes in d' echt. Vervolg- der Berichten. Niettegenstaande het schip Wal cheren gedeeltelijk was ledig gelost en door den kapitein en bootslieden al het mogelijke was aangewend met uitbrenging van vier ankers tot af brenging van dit schip, moest óók de sleepboot, de Stad Amsterdam, na vier uur al zijn krachten te heb ben aangewend, en nadat de vorige avond het schip ongeveer veertig vadem meer zeewaarts gegaan was, toch met onverrichter zake naar zijn ligplaats terugkeeren. Jl. dinsdagavond is alhier een geacht plaatsgenoot het slachtoffer geworden van een laaghartige op lichterij. Een man, die iets gekocht had, presenteerde ter betaling een zoogenaamden bon van 100 sigaren, welke zoo als bekend is, bijna ge lijkt op een echt bankbiljet van 100 gulden. Den volgenden morgen werd het ongeval pas bekend en wel op een wijze, die getuigt, dat men nauwkeurig moet toezien om er niet in te loopen. De ontvanger van het biljet, onbewust van de valschheid, gaf het op een verzoek tot inwisse ling aan iemand, die er zich, zonder ook iets bemerkt te hebben, mede verwijderde en het daarna op nieuw ter inwisseling aanboodop dat oogenblik eerst ontdekte d§ man tot zijn grooten schrik, het bedrogijlings liep hij er mede terug naar hem, van wien hij het biljet pas ontvangen haddeze, de eigentlijke dupe van het geval, herkende het brieije als het door hem ontvangene en gaf daar voor, hoe geërgerd ook zoo bedrogen te zijn, de waarde van een echt biljet terug. De persoon, die men vermoedt het biljet uitgegeven te hebben, is gevat, door de benadeelde is hij herkend als dezelfde, die het ter wisseling aan bood. Reeds had hjj zich in een nienw pak gestoken en meende daar mee rustig te vertrekken, betgeen de nasporingen onzer ijverige politie hem evenwel gelukkig belet heeft De man behoort tehuis in het dorpje Huizen en is van beroep visscher. Zondagnacht jl. geraakte een vreemdeling, door de duisternis mis leid, in het kanaal nabij de bot-brug. Niemand antwoordde in het late uur op zijn angstig hulpgeroep dan de nachtwacht A. F.'Snel, die zich ijlings te water begaf en den man, die reeds het midden van het vaarwater be reikt had, een haak toestak, waardoor het gelukte hem te redden. Zonder dit flink handelen van genoemde nachtwacht was de man verloren ge weest, waarom wij van deze daad gaarne melding maken. Van de maansverduistering was gisteren hier, wegens betrokken lucht, niets te zien. De heer J. Goedkoop alhier is benoemd tot commies bij de posteryen en geplaatst op het kantoor te Am sterdam. Ds. P. J. Hopman, predikant te Wouterswoude, heeft het beroep naar Oosterwolde, bij Kampen, aan genomen. De instemming met de feest viering van Dr. P. Maats, kan men zeggen, was op Wieringen algemeen. Twee commissiën, vertegenwoordigen de bijna al de bewoners, hadden zich beijverd tot het bijeenbrengen van een belangrijke som, waarvoor men den jubilaris waardige geschenken kon aanbieden. Dit geschiedde Maandag jl. bjj monde van den Eerw. Heer Loosjes, Doopgezinde predikant. De geschenken, bestonden uit een prach tige kast (Bonheur du Jour), twee kristallen trommeltjes met zilver ge monteerd en twee sierlyke beltuigen. Het huis van den zoo algemeen geachten geneesheer en burgemeester was in een feestzaal herschapen, waar ieder, die wilde, vrij moeht binnen komen, en waar een groot feest plaats had. Ieder deelde in de vreugde. Den volgenden dag werd de partij voort gezet in het daartoe sierlijk inge richt lokaal van den heer Engel. Al gemeen was heb genoegen op Hypo- litushoef, waar alles wat jong was en lust had, vereenigd was om hulde te brengen aan een man, die reeds lang ieders achting verworven had. - Notaris Dijkstra te Oosthuizen is gisteren door het gerechtshof te Amsterdam vrijgesproken. Naar men verneemt, zullen tegen den 22sten a. s. eenige maré chaussees te 's-Hage worden gedeta cheerd, om den beschuldigde De Jongh naar en van de gerechtszaal te begeleiden en hem daar te bewaken. Te Hoogkerk werd Dinsdag ochtend uit het Hoendiep het lijk opgèhaald van een ongeveer twintig jarigen man. Het lijk was half ont kleed en had aan het hoofd twee groote wonden. De instructie in zake het spoorwegongeval Liers-Herssel wordt nog steeds voortgezet en zal eerst in de volgende maand afgeloopen zijn. De machinist van den goede rentrein L.. die als de oorzaak van 't ongeval wordt beschouwd, is na zyn herstel in hechtenis genomen. Te Nijmegen heeft een korpo raal van de infanterie zich zeiven het leven willen benemen, na eerst zijne beminde te hebben gedood. Een brief, vóór het plegen van de daad geschreven, bevat de vermelding dat de vrouw vrijwillig uit het leven scheidde, evenals hij daartoe het voornemen had. Als reden wordt in den brief medegedeeld, dat zij geen huwelijk konden sluiten. De kor poraal is zwaargewond, maar leeft nog. Men schrijft ons uit Ylissiugen Het stoomschip Amsterdam" heeft alhier aangebracht 7 zeelieden, be hoord hebbende tot de bemanning van het Engelsche barkschip »Nili," dat op reis van Quebec naar Cardiff in de golf van St. Lawrence den 22sten November door een zwaren storm lek werd, vol water liep, en daarna omsloeg. De kapitein, de 2de stuurman en 5 matrozen ver dronken, terwijl de lste stuurman, benevens 8 matrozen op het met hout beladen wrak klommen. Na bijna zes dagen in de vreeselijk positie te hebben doorgebracht, wer den zij, geheel uitgeput, met bevro ren handen en voeten, uit hunnen deerniswaardigen toestand gered, en aan boord genomen van de Eng. bark »Queen of India," aldaar lief derijk verzorgd en den lOden De cember overgezet, op het Ned. stoom schip Amsterdam. Een der gered den stierf aan boord van de »Queen of India" terwijl één volslagen krank zinnig werd, waarom de kapitein het onraadzaam oordeelde hem op de Amsterdam" over te brengen, zoodat hij aan boord der boot bleef. Den 15 December stierf een der ongelukkigen op de Amsterdam;" de overigen zijn in een beklagens- waardigen toestand hier aangekomen Op den 19 DECEMBER a.s.' i vieren wij, zoo 't God behaagt, de 30-jarige Echtvereeniging 8 van onze dierbare Ouders P. KRAMER en J. v. d. HAM. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen: P. KRAMER. Helder, 17 Dec. 1880. Den 18n DECEMBER.1880 J hopen wy door Gods goed- Jheid te berdenken de 12l/2- 8 Jarige Echtvereeniging van L. BAKKER en S. W. SCHOONBERGEN. Uit naam van vriend en vriendin, J. H. WINKELMAN. M. WINKELMAN, geb. van Slot. Helder, 18 Dec. 1880. ZATERDAG den 18 DE- CEMBER, hopen mijne geliefde Oom en Tante L. BAKKER en S. W. SCHOONBERGEN, hunne lSVs-jarige Eclitver- j eeniging te herdenken. Uit naam van bunne dank baren Neef, DIRK BAKKER. Kampen, den 17 Dec. 1880. Den 18n dezer hoop ik door u i Gods goedheid te herdenken do 1372-Jarige Eehtvereeniging van mijn waarden oom en tante L. BAKKER en S. W. SCHOONBERGEN. Nieuwediep, 17 Dec. 1880. Uit naam van hun lief hebbend vriendje, L. B. HOOP. Getrouwd B. L. C. MARCHAND en A. M. J. BUHSE. Dinslaken (Rijn-Pruisen,) 14 December 1880. Getrouwd HENDRIK CHRISTIAAN de YROOM en MARIA GEERTRUIDA NIERKENS. Helder, den 16 Dec. 1880. Algemeene kennisgeving. Bevallen van een Dochter, T. F. BRAHÉ, Ecbtgenoote van D. DE WIT. Helder, 17 Dec. 1880. Bevallen van een Dochter: J. E. MENTZEL, geb. Leendertsen. Fort Erfprins, 15 December 1880. Heden overleed te Amsterdam onze geliefde Zuster en Behuwd zuster ELISABETH CONIJN, in den ouderdom van 43 jaar. Amsterdam, 14 Dec. 1880. Namens Broeders, Zusters en Zwagers, J. NIEUWENHUIZEN. T. NIEUWENHUIZEN, geboren Conijn. Heden overleed onze oudste lieveling CORNELIS HENDRIK WESTUS, r»a een kortstondig lijden, in den ouderdom van 5 jaar en 6 maanden. Helder, 16 Dec. 1880. C. F. TEERING. C. TEERING, geb. Kraak. (PALMSTRAAT.) ZONDAG 19 DECEMBER a. des voormlddxKS 10 nre, zal D.V., als Spreker optreden de Wel.Eerw.Heer Predikant te Haarlem. In het kantoor der Spaarbank alhier, zal de laatste zitting in 1880 op Vrijdag den 24 December en de eerste zitting in 1881 op Zater dag den 8 Januari gehouden worden, des avonds op de bekende uren. HET BESTUUR. HET BESTÜUR.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 2