'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Dinsdag 28 December 1880. Achtste Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. No. 821. Atoon n em ent per 3 maanden binnen de gemeente 30 Cent. >8 franto per poet75 ükonderlpke nnmmerg 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BareauxSPOORSTRAAT en ZCIDSTBAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent, Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaats ruimte berekend. Advertentiëü moeten uiterlyk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd jijj^ NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 28 Dee. 1889. De heer mr. M. Büchner al hier komt o. a. voor op de voor dracht van kantonrechter te Alkmaar. Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp zal, naar men verneemt, in den loop dezer week op de reede van Texel proefstoomen. Bij het proetnemen aan de kade op 's rgks werf alhier, heeft de ma chine thans uitmuntend voldaan. Naar wg vernemen zal de schietclub Willem Teil" 2 Januari a. s. een huishoudelijk eoneours geven, waar vermoedelijk ook leden van andere corporatiën aan kunnen deelnemen. Bij het schoonmaken van de ketels der Conrad, het stoomschip dat aan de Stads-Rietlanden te Am sterdam ligt, bekwam een werkman hevige brandwonden van kokend wa ter. Te Ameland is gestrand het schip zNellie G. Troop, kapt. Par ker, van Baltimore met mais naar Bremen. Vier man zijn verdronken en vier geredelf man bevinden zich nog aan boord. Schip en la ding zijn geheel verloren. Een echtpaar te Haarlem vierde gisteren hun zeventigjarige echtver- eeniging. Het zjjn G. B. De Jong, geb. den 25 September 1791 te Heerenveen, en G. J. Leeuw, geb. 1789 te Steenwjjk, die den 25 De cember 1810 te Hoorn in de echt zjjn vereenigd. Hunne acht kinde ren zjjn allen nog in levende oud ste is 68, de jongste is 48 jaren oud. Maastricht, 25 December. Het water zakt langzaam maar bjj voortduring. Dépêches uit Luik melden hetzelfde. Er is dus hoop dat het grootste leed achter den rag is. Behalve het lijk eener dame van circa 30-jarigen ouderdom te Murs, gehucht onder Eliloo, zijn gisteren de lijken van drie mannen te Elsloo epgevischt, die zwaar gewond waren. Men kon aan moord denken, tenzjj die ljjken van Luik waren aangedreven en met de raderen of de schroef eener stoom boot in aanraking zijn geweest. De vier kinderen, waarvan eene vrouw in de Paardenstraat te Rotter dam in de afgeloopen week is bevallen; zjjn allen overleden. De passagiers, Vrjjdag avond met den spoortrein van 7 u. 20 m. nit Zwolle te Hattem gekomen, waren aan het station uitgestapt, toen de sneltrein van Utrecht komende moest passeeren. De conducteur waarschuw de die passagiers om niet over de rails te gaan, maar eerst den sneltrein te laten voorbijgaan. Een huzaar, in garnizoen te Zutfen, heeft die waar schuwing öf niet gehoord of zich daaraan niet gestoord althans men vond, nadat de sneltrein was gepas seerd, op eenige meters afstand van het station zgn ljjk. De beide voeten en de linkerzjjde van den hoofdschedel waren verbrijzeld. >Dirk Groen nit de Beemster" deelt in het ^Vaderland" eenige bij zonderheden mede omtrent de wijze, waarop in Noord-Holland en, naar het schijnt, speciaal in een gedeelte van den Anna-Paulow.napolder, in den laatsten tijd een ware zwendel wordt gedreven bjj het aangaan van hypotheken op plaatsen en lande- rjjen. Tot groot nadeel van sommige on- noozele kapitalistenj weet men door middel van valsche taxatiën en zoo- genaamds blanco koopacten, eigen domsbewijzen te krjjgen, waarop de goederen tot zeer hooge, maar fic tieve waarde worden aangeschreven; op die wijze loopen de hypotheken zeer hoog. Wel worden de eerste jaren de renten betaald, maar per slot van rekening wordt de geld schieter de dupe, want bij den ge- reehtelijken verkoop der eigendommen verliest hij een groot gedeelte van zijn kapitaal, soms twee derden. Zelfs werd dezer dagen een geheele boerenplaats met gebouwen en verkocht voor f 10. In zake tegen Willem Marianus De Jongh, oud 24 jaar, van beroep volontair bjj het Ministerie van Ko loniën, geboren, laatst wonende en thans gedetineerd te 's Gravenhage is Vrjjdag jl. door het Gerechtshof de volgende conclusie genomen. Gezien de stukken Gehoord de verklaringen der ge tuigen eu deskundigen voor den Hove afgelegd; »Requiteert, dat het den Hove moge behagen, den beschuldigde schul dig te verklaren aan I. Het door middel van bedrog medenemen en wegleiden - van een minderjarige van de plaats, waar hij gesteld was door degenen, aan wier gezag of bestuur hjj onderhevig of toevertrouwd was; II. Doodslag met voorbedachten rade en geleider lage, voorafgegaan door twee andere misdaden, met de ontdekking daarvan te voorkomen. III. Het bjj naamloos geschrift be dreigen met moord, geschied met be vel om eenige voorwaarden te ver vullen. en hem te veroordeelen tot levens lange tuchthuisstraf; »met veroordeeling van den be schuldigde in de kosten van het ge ding, desnoods invorderbaar bij ljjfs- »en met bepaling, dat de voor werpen, die als stukken van over tuiging hebben gediend, zullen wor den teruggegeven aan de eigenaren of rechthebbenden, met uitzondering van den degenstok, waarmede de mis daad is gepleegd en die zal worden vernietigd »eindeljjk met bepaling dat een extract uit 'sHofs veroordeeld arrest zal worden gedrukt en aangeplakt te 'sGravenhage en te Loosduinen, ter plaatse waar zulks is te doen ge bruikelijk." Sensatie onder het publiek. De beschuldigde zet zich neder, fljj is doodeljjk bleek en zichtbaar ontroerd. De verdediger van den beschul digde, zich op het standpunt van het Openbaar Ministerie plaatsende, be twist de qualifiicatiën geleider lage, met voorbedachten rade, voorafgegaan en gevolgd door misdaden om de ontdekking te voorkomen, en con cludeert det de beschuldigde niet tot levenslange tuchthuisstraf mag wor den veroordeeld. Na het pleidooi van den verdedi ger, neemt de voorzitter het woord en vraagt aan beschuldigde: Yoorz. De Jongh, hebt ge zelf nog iets te zeggen bg hetgeen nw verdediger in uw belang heeft aan gevoerd Besch. (opstaande en met lnider stem). Neen, mijnheer Voorzitter. Dan verklaar ik het onderzoek in deze zaak gesloten. Het Hof zal beraadslagen en uitspraak doen op Donderdag 30 Dcc. te li1/* uren. De zitting wordt gesloten ten 41/s uur en de beschuldigde met het es corte van marechaussees tegen 51/* uur naar de gevangenis terugge bracht. Donderdagavond kwam een dame te Pargs thuis en vond de deur gesloten. Zg riep haar man, die zooals zjj dacht ingeslapen was, maar ontving geen antwoord, waar- Huishouden kost geld. Een Lesje voor Huisvaders. Wat een prachtige Decembermorgen! Als reusachtige diamanten fonkelen en flikkeren de groote ijskegels in den zonneschijn en de kanarievogel voor het raam zingt zoo lustig. In de goedgcregelde huishouding der familie Dater is het ontbijt al een tijd afgeloopen; vroolijk vlamt het kolenvuur in den breeden haard, terwijl daar tegenover op het bloementafeltje de maandrozen hare teedere knoppen ontplooien en den winter •n den almanak in hun gezicht sehijnen uit te lachen. Negen uren al! Dan wordt het tijd, dat ik mijn kantoor in de stad ga opzoe ken, zeide Dater, nadat hij een blik op de pendule had geworpen. Spoedig had hij de bonte, geborduurde pantoffels met een paar elegante laarzen verwisseld, zijn overjas aangetrokken en wilde gaan, toen een zacht ruischen in de voorka mer gehoord werd en een schoone, slanke dame, met een lieve zuigeling op den arm, ▼oor hem stond. Gaat ge al naar de stad, Edward? Al, lieve? 't Is negen ure geslagen, en Dater deed alsof bij van zijn kleinen lieveling het fijne neusje a la Bosco tusschen de twee eerste vingers zijner linkerhand had getooverd. Zoo, maar ik had u nog gaarne willen spreken, voordat ge vertrokt. Nu, spreek dan lieve! Hè, kleine, wat meer respekt voor papa's eerwaardigen bakkebaard Mevrouw Dater kreeg een kleur van ver legenheid; zij was blond en dat vluchtig purper stond haar dubbel goed. Eduard, begon zij nu haastig, om het maar ganw van het hart te hebben, ik zou u gaarne om wat geld verzoeken, als 't nu niet ongelegen komt. Geld Marie! Alweer geld! Nu speelde Dater niet meer met den lachenden kleine, maar richtte zich op, trok de wenk brauwen samen en zocht aan zijne oogen een uitdrukkiug van ontzettende verbaasdheid te gaven. Ge hebt toch, naar gewoonte, uw maandgeld gekregen. Ja, maar ik had in den laatsten tijd meer dan gewone uitgaven voor het huishou den. De keukenmeid wou in plaats van 14, 16 dollars loon hebben en. Nu, neem dan een andere! Maar Ellen bezit vele goede hoedanig heden. Ik geloof waarlijk niet, dat ik bij een verandering veel zou winnen. Buitendien hadden we reparatie aan de waterleiding; ik heb den behauger zijne rekening betaald; alle levensmiddelen zijn peperduur en..., Ik begrijp het, ik begrijp het lieve ge kunt me de verdere bijzonderheden be sparen, die toch maar dienen moeten om de naakte waarheid van een ongeregelde, verkwistende huishouding te verbergen, viel Dater knorrig uit. Wie uitvluchten zoekt zal die altijd licht vinden. Zij beet zich op de lippen en werd vuur rood. Edward, dat is een onverdiende be schuldiging. Ik ben noch kwistziek, noch een slechte huishoudster. Ik wil gaarne gelooven, dat gij u daar zelve niet voor houdt, Marie, doch ik heb hier het stellig bewijs van het tegen deel voor oogen. Honderdvijftig dollars in de maand, dat moest genoeg zijn voor een familie als de onze! Honderd vijftig dollars in de maand zijn maar vijf dollars per dag, Edward. Maar vijf dollars per dag, her haalde haar echtgenoot. Maar vijf dol lars! Ik zou zeggen, dat vijf dollars nog al een aardig sommetje is als men er met verstand meê te werk gaat. Ik voor mij geef geen vijf dollars per dag uit! Met hoeveel moet ik dan toekomen, Edward P Met hoeveel? Ik begrijp niet, hoe dat hier te pas komt, maar zooveel is zeker, met vijf dollars kou ik voor heel ons huis houden per dag toe. Onder alle omstandigheden? Ja, onder alle omstandigheden. De jonge vrouw lachte ongeloovig. Ik geloof niet, dat u dat zou gelukken, Ed ward. O, ik weet zeker van wel, Marie, zeide haar man op bepaalden toon,,'t is geen bloote inbeelding," Dan zou ik gaarne willen, dat gij mij daar au dadelijk het bewijs eens van gaaft, antwoordde de vrouw, wier geduld uitgeput geraakte. Ik ben die dagelijkschc tobberij moe. Onmogelijk kan ik de vele uitgaven voor een huishouden van zeven personen, dag in dag uit met vijf dollars betalen; ik heb er mijn uiterste best toe gedaan, maar het gaat niet, en wat dank heb ik er nu voor? Dus blijft er dan voor mij niets an ders over dan te doen, zooals de minister van finantien doet, als hij dc rekening niet rondmaken kan, en mijne portefeuille neer te leggen. De heer Dater zag zijn vrouw met groote oogen aan. Zelden had hij haar nog zoo. opgewonden gezien. Wat meent gij daarmee, Marie? Ik meen, Edward, dat, zoo gij werkelijk alle huiselijke uitgaven met 5 dollars per dag wilt doen, ik hier de gelegenheid geef dat met de daad te bewijzen. Hier zijn mijn sleutels! De beer Dater week voor dit huiselijk bewind verschrikt terug. Maar, lieve, zeide hij, gij vergeet dat ik zaken heb en naar mijn kantoor moet. Laat die zaken van daag maar eens rasten. Ik zeg n, ik kan en wil niet lan ger met de handen gebonden aan het hoofd van het huishouden staan. Eer ik het verder beproef moet gij mij het knnststnk eens voordoen. De man zag haar vragend aan, doch hare strakke blanwe oogen en vast geslo ten lippen drukten een vastberadenheid uit, waartegen hij het niet geraden vond zich te verzetten. Welaan lieve, zeide hij, terwijl hij be daard zijne handschoenen en overjas uittrok, daar gij er zoo op gesteld zijt, wil ik hier van daag eens als betaalmeester handelen. Wees dus maar zoo goed, om de meid, als er iets zijn moet, bij mij te zenden. En dan wil ik van mijn vacantiedag gebruik maken om eenige noodige brieven te schrijven,zeide mevrouw.'t Ge beurt anders maar zelden, dat de drukte mij daar tijd toe laat. Doe maar.... als.... ge.... wilt.... lieve. De heer Dater nam deftig in zijn stoel plaats, stak een sigaar aan en begon in een courant te lezen. Ook mevrouw Da ter nam, - na haren kleinen schreeuwer aau een dienstmeisje te kebben toevertrouwd, aan haar schrijflessenaartje plaats en be gon de brieveu na te zien, die zij moest beantwoorden. Als dat huishouden is, valt het nog al zoo heel zwaar niet, dacht onze flnantie- man, zich rustig in zijn stoel schomme lende, eu nu en dan eens nit zijn courant op ziende. Het duurde echter niet heel lang of daar verscheen Ellen, de keukenmeid. Ik kwam mevrouw vragen wat er voor het diner zijn moet. Yoor vandaag zal mijnheer u dat zeggen, Ellen, zeide de ex-huishoudster en wees op haren man. Hoewel de heer Dater eenigszins verlegen was met het geval, deed hij toch zijn best om dit niet te laten merken. Ja dan, kuikens, gebraden, met sel derijsalade en runderlappen en pudding als meelkost. Als ik geld heb, mijnheer, ga ik dadelijk naar de markt. Hoeveel moet gij hebben, Ellen? Ellen rekende op hare vingers dp °om op. Twee dollars voor de kuifcens en het vleesch, mijnheer, en een halve dollar voor 't overige. Twee eu een halven dollar? Rekent gij dat niet te hoog EllenP De meid morde wat en de heer Dater gaf haar het geld. Geef vooral niet: meer uit dan noodig is, meid, kreeg zij nog tot vermaning meê, toen ze de deur achter zich toesloeg, om buiten haar hart in ver- wenschingen tegen den nieuwen gierigen keukenregent lucht te geven. De jongen om 't courantengeld, mijn heer, zeide Marie, het kamermeisje, met een briefje binnenkomende. 't Is goed. De kassier betaalde. Na 10 minuten was Marie alweêr terug. Daar zijn ze met het bont, dat gij besteld hebt, en Patrick Daly vraagt een dollar voor het hakken. Een dollar! Dat is te veel. Hij heeft er een halven dag werk meê gehad en hij krijgt altijd zooveel ant woordde Marie. Nu hier is 't, zeide de heer Dater kort af. Ik moet iemand zien te vinden, die 't voor minder doet. Als men aan de mensohen maar geeft wat ze vragen, moet men gauw zelf in de war raken. Dat was een steek, tegen mevrouw gericht; doch de dame schreef bedaard voort en scheen er geen acht op te geven. De koperslager brengt den waterketel terug, kwam Marie nn zeggen. 50 cents, als 't n blieft? Vijftig cents! Vijftig cents voor 't lappen van een ketel! riep onze held. Ja mijnheer, de bodem viel er uit en hij was op twee plaatsen gesoldeerd. Daar komt de knecht van den krui denier aan, zeide mevrouw Dater, die een oogenblik aan het raam was gaan staan. En werkelijk verscheen kort daarna Ellen met opgestroopte mouwen. De rekening van den kruidenier, mijnheer; er staat voldaan onder. Dater nam het papier en ging de ver schillende posten na. Rozijnen, krenten, kaneel, kruidnagelen, keukenzeep, thee, zout, pruimen, boom-olie, hm., hm., vier dollars vijf eu zeventig cents en dat in den tijd van vier dagenLieve, zeide hij, is dat geen vergissing Gij klaagdet gisteren, dat de rijstkoek niet genoeg gekruid was, Edward, antwoordde mevrouw Dater, met de grootste bedaard heid een brief toevouwende, en verleden week, dat een pudding zonder genoeg kren ten en rozijnen als gegalvaniseerd brood smaakte. Och, ge moet dat altijd niet zoo let terlijk opnemen, morde Dater, door die aanmerking eenigszins nit het veld gesla gen. Zijn vrouw nam zwijgend een nieuw blad postpapier, om haren tweeden briefte beginnen. Nn, wat is dat weerP vroeg Da ter, toen Marie zich op nieuw met een briefje vertoonde. De rekening van den schoenmaker, mijn beer; en of ge zoo goed wilt zijn dadelijk te betalen, want de baas zegt, dat hij mor gen zijn huishuur moet voldoen. Hoeveel is 't? Zeven dollars, en of ge 't eens na zien wilt. Zeven dollars voor twee paar kinder schoenen! Lieve Marie, was dat zoo hoog noodig P Hebt ge 't dezer dagen niet nog be sproken, dat ik Bennie met gelapte sch^

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1880 | | pagina 1