'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Dinsdag 4 Januari 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. :Vo. 823. A"bonn©ment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poet75 ALtmderljjke nummers 2 BERKHOUT Co. te Helder. BoreaalSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Uitgevers iVctvortentlöii van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlqk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn Beleefd verzoeken 'wij onzen geabonneer- den, buiten deze ge- g nte, het verschuldigde 4e kwar- id. f0,7ö, ons voor 6 Januari H-SM, te willen doen toekomen, daar 'ia dion datum met 10 cents ver- noogiug per post zal wordeu gedis poneerd. DE UITGEVERS. Een Nieuwejaarsgroet. »Heil en zegen!" riep men elkan der algemeen toe, betzij bij 't mid- deruacbtuur van 1880 of den volgen den dag. De ambtenareu van liet postwezen zucbjfcten, zweetten en draaf den onophoudelijk, om de schrifte lijke of gedrukte zegenwenschen rond te brengen. Angstig rekende men na, of me«: niet den een of ander in de drukte bad overgeslagen en haastte zich dan 't verzuim te herstellen. Nacbtwacbts, lantaarnontstekers, vuil- nisophaalders en dergelijke lieden werden op den eersten Januari plot seling pbilantropen en liepen van huis tot huis om hunne menschlievende bedoelingen kenbaar te maken door 't aanbieden van dichtregelen, met een fraaie illustratie er boven. Kna pen en meisjes, mannen en vrouwen, die er uitzagen alsof ze zelf nog heel goed wat »heil en zegen" kon den gebruiken, brachten ons een visite aan de voordeur om te kennen te geven, dat ze 't goed met ons meen den. Zulk een beleefdheid was, dach ten ze, van de andere zijde wel eenige erkentelijkheid waard en we hoorden op onze wandeling, wanneer de erken telijkheid achter bleef, nn en dan iets mompelen, dat juist niet veel op een zegenwensch geleek. Ook deze nieuwjaarsdag heeft weer dezelfde zegeningen aangeboden, die we met elkander op vorige nieuw jaarsdagen genoten. Ook nu werd oud en jong vergast op artikelen, die niet eiken dag worden aange boden, waardoor we voor de zooveel- ste maal de illusie kregen, dat er een gouden tijd zou aanbreken, dat 't nieuwe jaar ons in 't luilekkerland had gevoerd. Jammer dat 't met deze illusie gaat als met zoovele andere, 't Ideale is in een paar dagen verdwenen om voor 't reëele plaats te makende feestelijkheden zijn voorbij en de ernst des levens roept ons weer aan onze -laak. Ook wij zijn, na deze korte in leiding, die we als een nagalm van de feestelijkheden in de laatste week des jaars en op dén nieuw jaarsdag lieten klinken, weer met ernst aan den arbeid gegaan, waar van dit nummer onzer courant een zichtbaar bewijs is. Vooraf, waarde lezers, brengen ook wij u onzen nieuwjaarsgroet en wenschen u heil en zegen, geluk en voorspoed. We WAnschen u moed in den strijd des ivens, kracht tot handelen en een jpgernimden zin, waardoor delasten dps levens minder gevoeld ep lichter gedragen wojden. Wp hebbep elkaar 't goede gewenscht fcn we vertrouwen met een oprecht gemoed. Dat wenschen, hoezeer we 'b op prijs stellen, helpt echter niet veel; er kan meer gedaan worden, wanneer we 't waarlijk goed meenen. Om onze medemenschen gelukkig te maken, daartoe staan vele wegen open. Slaan we, elk in onzen kring, de blikken om ons heen en zien we waar 't aan hapert en waar we kun nen helpen. We weten zeer goed, dat men met den besten wil niet alles vermag, dat onze krachten niet toe reikend zijn om alle moeielijkheden en oneffenheden van den levensweg te verwijderen. Ook de machtigsten en grootsten verkeeren vaak in dit geval. Maar kunnen we niet alles, we kunnen toch iets, wanneer we 't ernstig meenen. Strekt dan de helpende hand uit, wauneer ge daar toe iu staat zijt, spreek een woord van troost en opbeuring, wanneer ge 't noodig acht en sticht vrede waar ge kunt. We hoorden de verheven woorden vrede op aarde" wel eens gebruiken als parodie op de bestaande toestau- standen en, treurig genoeg, er is eeuige groud toe, wanneer we de blikken om ons heen slaan in het huisgezin, in stad of dorp, in het vaderland en op 't wereldgebied. Met spotten of klagen wordt in- tusschen de zaak niet beter, maar wel wanneer ieder er 't zijne aan wil toebrengen om vrede te stichten, om ongenoegen te voorkomen of op be zadigde wijze uit den weg te ruimen. Eerst wanneer ieder tot de overtui ging gekomen is, dat men zijn recht niet ten strengste moet handhaven, eerst wanneer ieder van zijn kant wat wil opofferen om den vrede te bewaren, eerst dan zal 't vrede op aarde iets meer dan een vrome wensch zijn. We wenschen u een opgeruimden zin, en die is er na den nieuwe- jaarsdag noodig, want na dien dag worden er ontelbare beren, in den vorm van rekeningen, losgelaten, die menig huisvader grimmig aanstaren. Gelukkig, wanneer men 't noodige heeft om hunne geopende muilen te vullen en ze daardoor in onschuldige lammeren te herscheppen, maar 't geval wordt lastig, wanneer 't daar aan ontbreekt. En hiermede, waarde lezers vliegt 't eersteVliegend Blaadje van dit jaar uwe woning binnen. Onze oude vrienden hopen we ook dit jaar als vrienden te behouden en nog vele nieuwe vrien den er .bij te krijgen. Hebben we den wensch geuit dat ieder iets aan den »vfede op aarde" moge toe brengen, wé zelf hebben steeds in onze kolommen getoond dat zulks ons ernstig streven is en hopen daar mede voort te gaan. Moge 't VI. BI. u dit jaar veel aangename tij dingen mededeelen, moge 't voort durend de rechten van huisvriend behouden, die 't van zoo vele kanten reeds lang is geschonken en moge 't een band van vereeniging zijn tus- sehen hen die ons verlaten hebben om door omstandigheden in andere plaatsen 't dagelijksch brood te vin den en hen, die we nog onze mede-r burgers noenjen. En hiermede, waarde legers, »Heil en Zegen." NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 4 Jan. 1J80. De keer R. Boomsma, een onzer meest geachte ingezetenen, heeft met 't einde des vorigen jaars zijne practijk als geneesheer nedergelegd, om zich in de omstreken van Arnhem metterwoon te vestigen. De hr.Booms- ma had zich gedurejnde zijn twintig- tigjarig verblijf alhier vele vereerders en vrienden verworven. Op den laatsten dag des jaars werd hjj door den Burgemeester, den heer Stakman Bosse, beleefdelijk uitgenoodigd mede naar de bouwzaal te gaan, waar om streeks dertig zijner voormalige patiën ten bijeen gekomen waren. De heer Voornveld nam 't wobrd, gaf uit naam der verzamelden zpn leedwezen te kennen over 't vertrek van den heer B., roemde 't vele goede, door hem bewezen, sprak over zijne belang loosheid en hulpvaardigheid eu eindigde met hem als blijvend bewijs van erkentenis een prachtig cadeau aan te bieden. 't Geschenk, dat nu vertoond werd bestond in een zilveren beeldje Hippocrates (de vader der genees kunde), staaude op een ronde zwarte piëdestal, waaraan een zilveren schildje met gravure. De gravure stelt voor een vrouw met 't Heldersche wapen, in knielende houding de hand van F-sculapiue kussend^chtèn einue haar dank te betuigen voor 't genezen van haar kind. Ter zijde zag men den voorsteven eener sloep meteen vischnet Deze zinrijke teekening is ontworpen door onzen verdienstelijken teeken- meester, den heer J. C. Leich. Geroerd nam de heer Boomsma dit blijk van waardeering aan. De heer Boomsma was in deze ge meente Wethouder en had ook zitting in de Provinciale Staten. Zeldzame trouwe dienstbaar heid en onderlinge waardeering van patroon en knecht zijn wel der ver melding waardig. Zaterdag 1 Januari herinnerde zich namelijk Simon Bier steker, dat hij voor vijf-en-twintig jaren in dienst trad in de toen voor het eerst geopende bakkerij van den heer D. Hoogenbosch, waarvan hij aanvankelijk als knecht en later als meesterknecht opkomst en bloei be leefde, waarin hij het volle vertrouwen van zijn patroon genoot en mede deelde in huiselijk geluk en ook wel leed. Door vlijt en spaarzaamheid wist hij zich daar als knecht een burgerlijke goede positie te verwer ven, die zijn toekomst waarborgt. Wie zal de duizende brooden tellen door hem en onder zijn leiding, voor het hongerige meuschdom in dien tijd gebakkenGeen wonder, dat er dien dag feest was in de bakkerij. Een keurig gouden horloge met inscriptie werd den bejaarelen Simon als aandenken aan dezen feestdag, als bewijs van waardeering door zijn patroon vereerd. Moge de jubilaris nog vele jaren zijn zoo noodzakelijk bedrijf in ge zondheid uitoefenen. Als een zeldzaam beyrjjs van de zachtheid van den winter deelt men ons mede, dat in den tuin van het marine-hospitaal hier ter plaatsen de „flax drumundi," het „leeuwenbekje" en het „kooltje vuur" in den koudon grond in bloei staan. Oudeschild, 2 Jan. De hoer T. Mets, kapitein van de stoomboot „Ada van Holland," vierde gjsteren den dag, waarop hij vóór veertig jaren als postschipper in dienst kwam. De jubilaris mocht zich in vele blijken van sympathie verheugen. Door eenige directeuren en commiezen der posterijen werden hem een prach tige pendule, met barometer en ther mometer, benevens een paar candela- bres vereerd. Dit geschenk was vergezeld van een hartelijk en vleiend schrijven. Texel, 3 Jan- 't Zoele winterweer roept tal van gasten in de laaggelegene landen van dit eiland terug, die anders gewoonljjk eerst in 't begin' van Maart daar hunne opwachting komen maken, 't Zijn de kievitten, die in talrijke troepen op de volden neerstreken, ten einde de wormpjes en larven op te peuzelen, die zij daar in menigte vinden. Gelijk wel te wachten was, heeft De Jongh gebruik gemaakt van zjjh recht om in zijne zaak door een hooger rechtscollege te doen beslissen. De zaak van den Haagschen moord zal thans eerlang voor den Hoogen Raad behandeld worden. Omtrent de oplicliterjj, door een Duitschc te Amsterdam gepleegd, meldt het N. v. d. Dag nog hot. volgende Zekere Jacobi, handelende onder de firma O. Jacobi Co. in manufacturen, woonde in de Spuistraat 37, hij leefde als een deftig man en scheen in alles handel te drjjven. Zoo liet hp uit het buitenland meubelen komen ter waarde van f6000, en een meubelmaker van buiten de stad leverde hem voor f8000 aan meubilair. Dit alles verdween in den kelder van het door hem bewoonde perceel en moet daaruit weer op geheimzinnige wijze vervoerd zijn. Zoo ging het ook met kostbare manufacturen en zijden stoffen, voor welke de winkeliers daar ter stede door hem zijn afgezet. In den regel begon hij met een kleine bestelling, en betaalde deze. Na zoo het vertrouwen gewonnen tehebben ging hij tot grootere orders over, echter zonder deze te voldoen. Zoo lichtte hij een goudsmid op voor een juweelen broche, ter waarde van f 1600. Hij gaf bij dezen voor, door een Bussumsche familie aanbe volen te zijn, kocht wat en betaalde dit. Later kwam hjj terng en vertelde een kostbaar cadeau noodig te hebben daar hij trouwen ging. Dit werd besteld, later bezichtigd en door den goudsmid bij hem ten kantore bezorgd. Toen bij geen geld had om te betalen, wilde hij het kostbare kleinood ook niet houden, maar de goudsmid werd door deze handelwijze verschalkt en liet hot juweel achter. De vorige week is de bedrieger spoorloos verdwenen, terwijl de door hem achtergelaten schuld omstreeks f30,000 bedraagt. Uit Heusden wordt gemeld: Te Haarsteeg is aan alles gebrek. Zaterdag zijn uit 's-Bosch, Gorinchem en Heusden daarheen levensmiddelen gezonden. Er heeft zich alhier eene commissio van onderstand geconstitu eerd. Aan de Prov. Noordb. Ct. ont leent men het volgende: Gedurende den geheelen dag van Vrijdag kwamen schepen en booten met honderden vluchtelingen uit Vlijmen, Haarsteeg, Hedikhuizen Giessen enz. te 's-Bosch aan, zoomede veel vee, alles natuurlijk in treuri- gen toestand. Een onzer stadgenooten, de heer B. Heeren, is geheel op eigen kosten naar de plaats des onheils vertrok ken met een schuit vol brood. Het aangekomen vee is geborgen in de wagenloods nabij het station. De meeste vluchtelingen vonden een schuilplaats in 't arsenaal nabij de St. Jacobskazerne, terwijl ook particulieren welwillend hunne be schikbare gebouwen openstelden tot verblijfplaats der talrijke ongelukkigen onder welke zoowel grijsaards als onbeholpen wichtjes, zieken en ge- brekkelijken. Vrijdagnamiddag waren een 200 a 300 tal menschen, meestal vrouwen en kinderen, slechts 19 flinke man nen waren er onder, hier onder dak gebracht. Door de spijskokerij wor den zij allen van warme spijs voor zien. Zaterdag werden nog een 200- tal verwacht. Uit Cayk schrijft menTrenrig is de watersEoud, die de gemeente Cnyk c. a. teistert. Van Donderdag op Vrjjaag konden de dijken den drang van het water niet meer keeren. Ongeveer 4 uur in den nacht kwamen de eerste vluchtelingén öa'ar de school te Vianen, die met het oog op over stroomingen boven den hoogsten waterstand van 1860 gebouwd is. Doch tegen drie nur in don middag had het water reeds den drempel bereikt en er bleef nog altijd een sterke was. Ontzettend was de eerste Kerstnacht. Een hevige storm uit het noord-westen zweepte het water over de geheele lengte van den dijk van alle zijden sneden noodkreten door de lucht en nu en dan hoorde men boven het gehuil van den wind uit het akelig doffe gekraak en ge- plons van instortende huizen. Zes zijn er dien nacht bezweken. Daar de nood zich over zulk eeu groote uitgebreidheid uitstrekte, was het in spijt van alle iuspanning der burgerij onmogelijk overal dadelijke hulp te verleenen. Toch zijn, dank zij de eensgezinde samenwerking, geen men- schenleven8 te betreuren. Geheel den nacht en den volgenden dag gierden 't in alle richtingen booten over het overstroomde land, voor ziende waar behoefte, reddende waar gevaar het dreigendst was. Eindelijk stroomde het water ook de school binnen, waar een honderdtal menschen meest vrouwen, kinderen en zieken, een schuilplaats was verleend. Daar blijven konden zij niet meer, en nu werden gedurende den tweeden Kerst dag de daar verzamelde menschen en ook die op de zolders 't gevaar ontweken waren, per as naar het dorp vervoerd, waar ieder zich met de grootste offervaardigheid beijverde hulp te verleenen en in de ellende te voorzien. Cirea vijf honderd mén- schen zijn nu in de bijzondere en openbare scholen en bij de bur gers ingekwartierd die eigen behoef ten vergeten om voor de noodlijden den te zorgen. Doch die overspan ning is op den duur te groot. Ook St. Agatha is door de doorbraak van den Maasdijk te Oeffeit gedeeltelijk geïnundeerd. In de eerste behoeften is voorzien een collecte bracht f 550 op. 0

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1