Markt Berichten. 305de taats-Loterij Een goed drietal. Advertentiën. isr.a.F>iFLTijsr&. Te Rustschuk is onlangs de Fransche vice-consul|aangevallen door eenige boerinnen op de markt. Hg doet gewoonlijk zelf zgn inkoopeu en kreeg bij het wisselen van geld twist met een paar koopvrouwen, die zich zoo boos maakten, dat zg hem met een hagelbui van eieren naar het hoofd gooiden. Met den baard en 't aangezicht vol eierdooiers, vluchtte Frankrijk's vertegenwoordiger door een zijstraatje, en alleen aan zgn grooten hond had hij het te danken, dat het niet tot ergelijker tooneelen kwam. Natuurlijk heeft het geval groote vroolijkheid verwekt. Het aantal brieven en brief kaarten, op Oudejaars- en Nieuwe- jaarsdag te Berlijn in de bussen der postkantoren gestoken en geadres seerd aan ingezetenen der stad, be droeg 1,209,600, zijnde 169,669 meer dan op diezelfde dagen ten vorigen jare. Vrijdagnacht is een trein bij Durham in de sneeuw verzeild ge raakt, zoodat de tocht gestaakt moest worden. De reizigers zochten toe vlucht in een paar hutten aan den weg; den geheelen nacht werd aan den weg gewerkt, zoodat 's morgens de reis voortgezet kon worden. De watermolen te Lothingen, zoo meldt men uit Boulogne, is ten gevolge van den hoogen waterstand geheel afgebrand. Hoe zonderling dat bericht ook klinken moge, is de zaak toch zeer eenvoudig. Door den hevigen aandrang van het water was de wig, die het waterrad in rust hield, bezweken, waarop het rad met zulk een snelheid was gaan ronddraaien, dat de as door de sterke wrijving was warmgeloopen en ein delijk in brand geraakt. Op deze wijze heeft het water brand gesticht. De nood in de overstroomde streken heeft ook de aandacht van onze te Parijs wonende landgenooten getrokken. Eenigen hunner hebben zich tot een comité gevormd, dat dragen zal inzamelen. Het bestaat uit de heeren Julius 8. van Raalte, R. A, Buisman, D. B. Jordaan, Ed. Pinner en C. Rozenraad. Burgerlijke Stand Texel. Tan 29 Dec'. 1880 tot 5 Jau. 1881. ONDERTROUWD: Geenc. GETROUWD: Theodorus de Bie en Aagje Spigt. GEBORENJannetje Hendrika, dochter van Kleis Wetsteen en Jannetje Knol. Neeltje, dochter van Klaas Lap en Klasina Remmers. Maartje, dochter van Maarten Trap cn Dirkje Roosendaal. Jan Lucas, zoon van Bernardus Eilippus van den Berg Jantje Timmer. Hendrik, zoon van Willem Bakker Hz. en Maria Cornelia Lan- geveld. Jan, zoon van Cornelis Breiuer en .antje Trap. OVERLEDENAntje Mulder, 61 jaren, gehuwd met Bernardus Huisman. Gerrit Jan Gerritsen, 78 jaren, weduwnaar van Adriana Kievit. Neeltje Keijser, 15 maanden, doohter van Cornelis Keijser Rz. en Marretje Leien. Johan Gerrit Keijser, 6 jaren, zoon van Cornelis Keijser Jz. en Trijntje Keijser Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia,, is 5 Januari van Southampton vertrokken. alkmaar 3 Jan. Aangevoerd 4 koeien f200 a 250, 48 vette Kalveren f 45 a 150, 9 nuchtere f 14 a 22, 228 Schapen f 18 a 32, 72 vette Varkens f0,60 a 0,66 per P. Purmerende 4 Jan. Aangevoerd 25 Paarden, 101 Runderen, handel matig, 48 vette Kalveren f 0,90 a 1 per P., 89 nucht. dito f 10 a 28, van beiden handel vlug. 1461 Schapen en Lammeren, min der handel, 54 vette Varkens f 0.54 a 0,64 per P., 117 Biggen f 8 a 12, van beiden handel stug, Kipeieren f6 a 6,50 per 100 Boter fl,35 a 1,45 per P., 200 Ganzen f2,50 a 3,30, 75 zwanen f6,50 a 7,50 per stuk. Kleine kaas f 40, aangevoerd 77 st. Schagen, 6 Januari. 11 Paarden f25 a 50. 8 nucht. Kalveren f 12 a 20. 1240 Schapen f 16 a 35. 7 magere Varkens f 15 a 20. 16 Biggen f9 a 13. 40 Kippen f0,50 a 1,50. 60 Eenden f0,75 al. Kaas per kilogram f 0,45 a 0,50. Kip-Eieren per 100 f 4.a 5. le klasse 2e lijst. No. 17001 f 5000. No. 13881 f1500. No. 11108 f 1000. No, 18798 f 400. No 3661 f 200. Nos. 1229, 3254, 3630, 7899 en 12570 f 100. 3e lijst. No. 11698 f2000. Nos. 13020, 15589, 17545, f 1000. Nos. 7366 en 13435 f400 Nos.5033. 10817, 13188 en 1S436 f 200. Nos. 2461, 4621, 13654, 14235, 18715, en 19101 elk f 100. i Burgerlijke Stand Beider. Van 4 7 Jan. ONDERTROUWD: S. Bakker, stoker, en E. Zaatman- GETROUWD: D. G. v. Taanom en A. M. v. Es. B. Moor en T. Schagen. BEVALLENG. C. Bernard, geb. Souge D. G. J. Dijkshoorn, geb. Andriessen D. N. Smit, geb. Grooff D. M. Boom, geb. Jonker C. S. Touw, geb. v. Hoolwerff D. J. Kroon, geb. Kraan Z. A. Bakker, geb. Hoelandt D. OVERLEDEN: Geene. AFLOOP der veiling van huizen, gehouden op Don derdag 6 Januari 11., ten overstaan van den noraris Hordijk. No. 1. Een huis en pakhuizen met er ven en tuin aan de Langestraat te Helder, gekocht door den Heer Volker te Dubbel dam voor f 1590. No. 2. Een huis en erf, aan de Dijk- straat te Helder, gekocht door den Heer C. Schuhman, te Helder, voor f 500. No. 3. 1 vijfdedeel in een huis en erf aan de Dijkstraat te Helder, gekocht door den Heer Mr. D. P. H. Aberson, voor f 245. No. 4. Een huis en erf aan de West gracht te Helder, gekocht door den Heer H. Lastdrager te Helder, voor f 730. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Ruim s. v. p. een plaatsje in voor de volgende regelen. Dagelijks kom ik in de uitoefening van mijn bedrijf in of in de nabijheid der Keizer straat en vooral bij vochtig weder bedroef ik mij telkens over den ellendigen toestand, waarin zien de openbare weg in die straat bevindt, 't Is vaak een modderpoel, bijna onbegaanbaar voor voetgangers rijtnigeu. En toch de straat is voor een groot deel aan weerszijden met huizen bezet. Vele ingezetenen moeten er dagelijks pas- seerca, en voor rijtuigen is het vaak noodig daar langs te gaan, omdat de rijweg in de Breewater- en Weezeustraat afgesloten is. Meermalen zijn reeds klachten over den toestand der straat met zoo weidschen naam aangeheven, doch de toestand schijnt onver beterd te blijven. Wie kan hier helpen 1 Rpp.fE BO» J1 1 i-^ax^/xioraffo'lCUUl'fali' uau~ op een plaveisel, die straat als communi- catieweg 't eerst in aanmerking moest komen om bestraat te worden, 't zelfde geval doet zich thans met de Keizerstraat voor. Ook die straat is niet minder dan hare zuster een hoofdstraat, de kortste weg tusschen het spoorweg-station en de Binnen- en Buiten haven. Onze vertegenwoordigers in 't bestuur der gemeente zullen ter eenigcr tijd wel inzien, dat het niet opgaat em zich steeds te verschuilen achter het masker; de open bare weg is particulier eigeudom. Ieder weet dat de eigenaar zijn recht op ieder uur kosteloos aan de gemeente wil afstaan. De grondwet des rijks waarborgt veiligheid van personen en goederen. Op dien onbegaan- baren weg zijn personen noch goederen veilig. En een straat, waarin 't zoo treurig gesteld is, bseft men, God betere het! den naam van Keizerstraat gegeven Door de plaatsing van 't bovenstaande, verplicht U, mijnheer de Redacteur, Uw bestendige lezer, W. Men wijde dus dat drietal Een lied op elk festijn, En zegg': lang leev' de liefde, De vriendschap en de wijn. LASTIGE VRAGERS. De trein staat tot vertrekken gereed. Het tweede sein is reeds gegeven. In een reeds vollen coupé komt nog een lange, magere, met een hoogen cylinderhoed ge tooide man binnen, die dadelijk de opmerk zaamheid der reizigers trekt, daar hij een houten been heeft. De vreemde groet met een vreemd accent zijn reisgenooten en neemt plaats. Hij wordt door alle mede reizigers, die gaarne willen weten wie de vreemde is en op welke wijze hij zijn been verloren beeft, op een in het oogloopende wijze opgenomen. De vreemde sprak er natuurlijk niet uit eigen beweging over en zijne buren moes ten -hem tot spreken zien te krijgen. Eer ste passagier't Is vol hier. Vreemde: iingJa. Tweede passagierGij zijt zeker niet uit deze streek? Vreemde: Neen. Derde passagier: Gij woont waar schijnlijk van hier? Vreemde: Ja. Vierde passagier: Zijt gij in den oorlog geweest? Vreemde: Neen. Hiermede schenen voorloopig alle midde len uitgeput om hem aan het spreken te krijgen. Er ontstond een pauze, waarin de passagiers over een nieuwe vraag dachten. Eindelijk was ieder klaar en begon het vragen opnieuw. Vierde passagier: Gaat gij heden aog ver? Vreemde: TotDresden. Derde passagier: Waar gaat de reis dan wel hesnP Vreemde: Naar Polen. Eerste, tweede en derde passagiers; Wat. naar Polen? Eerste passagierDaar hebt ge, als ik vragen mag, zsker zaken P Vreemde: Ja. Eerste passagier: Dat dacht ik wel, want daar gaat niemand voor zijn genoegen hsen. Verschoon mij, gij zijt toch geen DuitscherP Vreemde: Neen Engelschman." Tweede passagier: „Zoo een Engelschmau, zeg mij toch eens: wat hebt gij dan wel voor zaken in Polen P Vreemde: Groote wouden te bezichtigen." Eerste, tweede en derde passagier: Wat zegt ge, groote wouden Vierde passa gier: Dan moogt gij n wel wat in acht nemen, daar zijn beren en wolven. Vreemde: Dat is niets. Tweede passagier: Maar mijn lieve goede heer, hoe wilt gij daar met uw houten been vluchten Vreemde: Dat zal ik moeten zien. Eerste passagier: O God het is toch een ongeluk een been te moeten verliezen, Vreemde Ja. Tweede passagier: Hoe hebt ge toch eigenlijk dat been ver loren VreemdeDat wil ik u, onder be lofte mij dan ook met rust te laten, ver tellen. Belooft, gij mij dan geen verdere vroKeu te doenff^ on^Két, lieve heer! Vreemde: Dat been heb ik zelf in Oost-Indië afgebeten. Eerste, tweede, derde en vierde passagier: Maar mijn hemel dat is niet mogelijk, hoe is dat- dan wel den watersnood in Noordbrabant en de opwekking van de Algemeene Commissie te Amsterdam hebben bij eenige onzer plaatsgenooten het plan doen ontstaan om, evenals bij vroegere rampen van dien aard, hier een sub commissie samen te stellen. Voorzeker raen ook nu ter dezer plaatse gaarne een offer brengen op het altaar der liefdadigheid. Hoe dikwijls ook bezongen, Hoe meuigwerf genoemd, Wijd ik een lied aan 't drietal. Bij oud en jong beroemd 't Zijn liefde, wijn en vriendschap; Wat toch al poëzie Verschaffen ze ons in 't ieven: Heil daarom alle drie De liefde is zeker de oudste, Ze ontstond in 't Paradijs, Eu in onze eeuw stelt 't menschdom Haar nog als toen op prijs; De vriendschap werd geboren, Toen liefde pas bestond; De wijn eerst, toen weer Noach Een lief droog plekje vond. De liefde vlecht ons bloemen, De vriendschap lanwerblaan, De wijn doet beiden roemen En kweekt ze bij ons aan. De liefde bindt ons samen, De vriendschap achenkt ons vreugd, De wijn is dauw voor beiden En maakt ons staag verheugd. Kweek daarom liefde en vriendschap En pleng den ed'Ien wijn, Wijl de aarde Zonder 't drietal Een somber oord zou zijn. gebeurdP Vreemde: Gij hebt mij be loofd geen verdere vragen tc doen en nu moet gij ook woord houden. Eerste, tweede, derde en vierde passagier:Hm! Hm! Zoo! ZooAch Hemel, zelf afgebeten Hoe is het mogelijk De trein houd aan het station stil! De eerste, tweede, derde en vierde passagier stappen uit. Op het perron blijven zij den vertrek kenden- trein nog nazien. Eerste passagierNu wat denkt gij wel van dit verbaal. Tweede passagier: 't Moet een duivelsche kerel wezenmaar ik zou wel eens willen weten, wie hij toch eigenlijk was. Vervolg- der Berichten. Op het gebied der philantropie ligt thans weder een ruim veld open. In de eerste plaats denke men aan de ellende in Noordbrabant, door het water aldaar veroorzaakt. In eigen omgeving herinneren we aan de ramp met de vischsloep »Castor," waardoor o, a. twee vaders van huisgezinnen eensklaps van de kunnen werden weg gerukt. Voorts onze arme plaatsge- nooten, waarvoor de armverzorgers uwe giften vragen. Dan de weduwe met vier jeugdige kinderen, waarvoor het College Entre Nous pogingen doet eenig licht in de duistere toe komst te brengen, en eindelijk zal. de Burgerkring Harmonie zich eerst daags inspannen een diep beklagens waardig gezin, waarvan de man reeds 10 maanden door ziekte bniten staat is voor zgn talrijk gezin iets te ver dienen, voor algeheel gebrek te vrij waren. Lijsten tot inteekeaing voor een door beide gezelschappen te geven voorstelling zullen u spoedig worden aangeboden, en we vertrouwen dat onze plaatsgenooten hen, die zich daarmede belasten, niet onverrichter zake zullen heenzenden. Men be denke wel, dat reeds het aanbieden van dergelijke lijsten een zeer onaan gename taak is. De treurige beriehten omtrent Zelden werd zooveel zeevisch aangevoerd als deze week. Jl. Woens dag werden 14 volgeladen waggons van hier naar het buiten- en binnen land verzonden. De stafmuzikant W. S., die 137a jaar geleden is gedeserl nu onlangs aan boord van het wachtschip alhier teruggekomen, is Woensdag door de zeekrggsraad ge straft met 14 dagen detentie. Door het Gemeentebestuur van Zijpe is jl. Woensdag aanbesteed de levering van school behoeften voorde openbare lagere scholen in 1881. Ingekomen 7 inschrgvingsblljetten, als van de heeren: J. Peetoom te Schagerbrng f 1402.01 J. P. Berkhout te Helder 1375. Utermöhleu C°. Amsterd. 1346.59 A. v. d. d. Stadt, Haarlem mermeer 1262.32® L. C. Z. Korver, Assendelft 1260. A. Kneijnsberg,Krommenie 1260. J. Vlieger, Amsterdam 1218. Gegund aan J. Vlieger. Dinsdagochtend brak te Anna Paulowna 6en felle brand uit in de boerderij, genaamd Boermanshoeve' aan den Boermansweg. In een oogenblik stond het huis in de lichte laaie vlam, zoodat de brandweer, ter plaatse gekomen, niets te doen had dan de muren omver te halen eu het smeulend vuur te blusschen, Het vee werd gered; van den in boedel is veel verbrand. Vermoede lijk ontstond de brand in den schoor steen. Omtrent de overstrooming he den weinig bijzonderheden. Acht lijken zgn reeds aangespoeld en men vermist nog een persoon. Nieuw- kuijk schijnt het meest geleden te rug te zullen vinden. De kerk is reeds gedeeltelijk ingestort, de andere gebouwen staan of liggen geheel onder water. Te Elshout dreigt de kerk even eens in te stortente Haarsteeg moeten 200 stuks vee verdronken liggen. Dat zgn maar enkele aan stippingeu uit de verschillende be richten, die den jammerlijken toe stand van de eens zoo welvarende streek trachten te schetsen. Het water valt thans in Noord- Brabant langzaam. Bij Vlijmen is niet veel water meer te zien, d. w. z. binnen den poldermet de kalmte van een strandbewoner zien de Vlgmenaars thans de St. Jan op de reede komen en zijn vrachtje lossen. De kalmte is weer hersteld. Het detechament infanterie, door vermoeiende dien sten uitgeput, is afgelost door een nieuw. De berging wordt krach tig voorbereid. Nieuwkuyk's toren is tot nu toe behouden en trotseert thans weer den feilen Noord-Oosten wind. Daarentegen zgn weder een groot aantal huizen bezweken. Doch, wat zeker het aangenaamst luidt dat thans de arme zwervende vluchtelingen geborgen zgn. Waar allen zijn, weet niemand goed te zeggen, ja misschien weten ze 't zelf niet rechtwant ze zijn overal. Doch, waar dan ook, ze zgn onder dak en zeker heeft Dronen niet het minstalleen 's Bosch heeft thans niemand, het arsenaal is sinds gisteren ledig. Te Stein (Limburg) kreeg een rijksveldwachter, die iemand bij het nieuwjaarsschieten het pistool wilde afnemen,door het afgaan van het schot volle lading in de rechterhand, die daardoor als het ware verpletterd werd. Te Witz, in Luxemburg, bad had een werkman 11. Zondag eenige dynamietpatronen, die hg bij zgn arbeid aan de graafwerken voor den I spoorweg noodig had, mede naar huis genomen om ze te laten drogen Daar dit niet spoedig genoeg ging, legde hij ze op het bovenvlak vau den kachel. Eenige oogeublikken later volgde eene ontploffiug, waarbij het geheele huis uit elkander vloog de man met zijne vrouw onder de puinhopen werd bedolven. De man verloor een oog, een zijner beenen is verpletterd, en overigens heeft hij, evenals zijne vrouw, zoodanig door kneuzingen en brandwonden geleden, dat er voor beiden weinig hoop op het behoud van hun leven bestaat. Men meldt dat het waarborg fonds voor de beide eerste jaren voor de geregelde Stoomvaart tusschen Amsterdam en New-York volteekend dank zij de medewerking van velen. Onder hen, die deze zaak door flinke bijdragen steunen, behoort ook de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij- De vrees aangaande het logger- schip »den Elshout," te Vlaardingren tehuis behoorende, wordt meer e> meer bevestigd, en men houdt thans voor zeker dat het schip io de November-stormen is te grondfgej- gaan. Zestien menschen kunnen - het leven hebben verloren- Onder de O. L berichten leest men Minahassa, 2 November. Er zgn in ons land weer geruchten van koppensnellen. Over 't algemeen kan men zeggen, dat die oude ge woonte door 't christendom overwon nen ismaar er woont in de om streken van Meuado een eigenaardig koppig volkje, dat zich zooveel doenlijk buiteu beschaving en chris tendom heeft gehouden, 't Zijn de Batakkers. Ook aan koffieplanten hebben ze een grooten hekel; zij plan ten liever tabak, die ze dan 't heele land door vorkoopen. Van de rijst- tuinen maken zij veel werk, en die houden zij goed schoonmaar de koffie, op bevel geplant, hebben ze menigmaal weer uit den grond ge trokken. Nu, van hen wordt ge meld, dat zij weer het koppensnellen hebben ter hand genomen. Een rmdp beroemde Walian moet gestor ven zgn, en nu zgn ze verplicht ter zijner eere eenige meuschen te dooden. De offers worden in don regel niet uit den eigen stam ge zocht, maar bij andere. Dat geeft vrij wat vrees en sensatie onder de gansch niet moedige Minahassers. Het schijnt dat de politie zich ver plicht gevoelt, zich met die zaken te bemoeien, wat de Batakkers zich wel niet zullen kunnen begrgpen. Den 10 Jannari '81, hopen J wij door Gods goedheid te her- denken de 25-jarige Echtver- eenlglng van onze geliefde I Ouders K. GOUWENBERG C. STAVENUITER. (Uit naam hunner dankbare |f Kinderen. Morgen mogen wij de 70sten Verjaardag herdenken van onze beminden Vader Helder, 7 Jan. 1881. Namens zgn dankbare kinde ren, behuwd-en kleinkinderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2