'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 825. Dinsdag 11 Januari 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 trance per poet jLfaonderljjlte nnmmere 75 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRA AT en ZUIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elk8 regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentie-» moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn NIEUWSTIJDINGEN. HELDEK, 11 Jan. 1331. Naar aanleiding der gedane oproeping verzamelden een aantal belanghebbenden en belangstellenden zich Zondagmiddag in Tivoli, om den toestand der Keizerstraat te be spreken. De beer R. Vos werd als voorzitter met de leiding der verga dering belast. Een paar practiscbe opmerkingen van den beer Van Gijn gaven de richting aan, die men moest inslaan om tot een goed resultaat te komen. Men besloot staande de vergadering van zijn belangstelling te doen blaken, door 't bijeenbren gen van een gedeelte der f 6000. die er noodig zijn tot 't aanleggen van een straat en rioolen en 't ont brekende aan den gemeenteraad te verzoeken. De heer Vos gaf een krachtigen stoot aan de zaak, door voor f 300 te teekeneu. In een oogenblik bad men tusscben de f1200 en f 1300 bijeengebracht. Nu werd be sloten, de verdere leiding der zaak in banden van een commissie van zes leden te stellen, waartoe zouden bebooren, de vier heeren, die voor de hoogste bgdragen geteekend hadden, benevens twee, naar keuze der ver gadering. Aan deze commissie, bestaande uit de heeren: R. Vos, Dunselman, P. Verfaille, Moolhugsen, Duinker en J. Hoogeu boscb werd opgedragen de lgst, waarop men voor bijdragen ge teekend bad, ook aan andere eige naars van perceelen in de Keizer straat ter inteekening aan te bieden en ook ben, die door 't aanleggen van een straat in bun bedrgf' zouden gebaat worden, gelegenheid te geven van hunne medewerking te doen blij ken,waartoe lijsten bij enkele boekhan delaren zonden gedeponeerd worden. Vervolgens zou de commissie zich in verbinding stellen met den gemeen teraad. Na een woord van dank over de goede leiding der vergadering, den voorzitter hg monde van den beer v.m Gjjn toegebracht, ging men uiteen. Deze vergadering maakte op de deelnemers een flinken indruk, daar er niet alleen goed gesproken maar ook degelijk gehandeld werd. V olgens in Den Haag ontvan gen partieuliere tjjdingen moet een stoom barkas van de „borneo" te Edi (Noordkust van Atjeb) met man en muis zijn vergaan. De luit. t./z. 2e kl. W iggers (wiens dood reeds gemeld is) en zes der opvarenden moeten bij dat ongeluk zgn omgekomen. Alle tjjdingen uit de streken, waar bet water zgne verwoestingen heelt aangericht, stemmen daarin overeen dat de nood in de geteisterde streken dringend en de behoefte aan geldelijke hulp buitengewoon groot is. Alleen in bet district Hensden moeten ongeveer 4900 noodlijdenden dagelgks verzorgd en 1347 stuks vee gevoerd worden. De districts commissie te Werkendam (land van Altena) bericht, dat aldaar behalve in de dagelijksche verzorging der noodlijdenden, nog moet voorzien worden in geneeskundige hulp, die, bjj den tegenwoordigen toestand der communicatie, geheel ontoereikend is. Uit Maastricht wordt aan de N. R. Ct. gemeld: Voor en na worden de lijken op- gevischt van de ongelnkkigen, die op 23 December jl. te Groot Lamaye om bet leven kwamen. Het eerst is Henri Hauquet gevonden, en het lijkje van een der kinderen van den ambtenaar B. H. Henry werd, aan zijne beenen geklemd, met hem op- gebaald. Donderdag werd bet lijk der moeder te Itteren, drie uren bene den de plek waar het ongeluk voorviel, op het droge gehaald. De felle stroom heeft wellicht de overigen nog veel verder met zich voortgesleept. Het Vorstelijk Huis is voor gegaan met een vorstelijke gift, ten behoeve van de noodiijdendeu door den watersnood. H.H. M.M. de Koning en de Koningin schonken aan de commissie f 5000. In de vorige week zou de landbouwer K. v. d. W. te Harish (gem. Gaasterland) een dik stuk bout in de kachel steken, doch wilde het vooraf kloven. Bij die gelegenheid ontdekte hij tot zijne groote verwon dering, dat het uitgehold en met kruit gevuld was. Hij en zijn ge zin bleven zoo nog gelukkig bewaard voor een ongeval, dat zekerlijk ern stige gevolgen had na zich gesleept. De beide buitenlandscbe be driegers, die onder den naam van O. Jacobi Co. zich te Amsterdam aan verscheidene oplichterijen heb ben schuldig gemaakt, zijn te Lon den gearresteerd. Ongeveer zes maan den geleden hadden zij de meubel fabriek der firma Joh. Heininger te Maintz bezocht en aldaar voor 13.000 mark salonmeubelen besteld, die de firma bun tegen Kerstmis te Am sterdam moest leveren. De firma liet te Amsterdam onderzoek doen omtrent de soliditeit der heeren O. Jacobi Co., en daar zij dienaan gaande bevredigende inlichtingen verkreeg, vond zij tegen de uitvoe ring der bestelling geen bezwaar. Omstreeks half December schreef zij aan O. Jacobie Co., dat de meubelen naar Amsterdam waren afgezonden en er spoedig een paar personen zouden volgen, om ze op te stellen. Onmiddellijk daarop werd haar nit Amsterdam per telegraaf medegedeeld dat die personen eerst den 28sten konden worden afgewacht en dus zoolang te Maintz konden blijven. Op genoemden datum kwa men deze te Amsterdam en verna men dat de beide heeren reeds sinds eenige dagen met de geheele bezen ding meubelen waren verdwenen. Bij onderzoek bleek dat alles naar Londen was verzonden. Onmiddellijk ging een der Maintzers, namelijk die bij het plaatsen der meubelen als opzichter moest fnngeeren, op reis naar Engeland, en riep aldaar de hulp der politie in. Deze had weldra ontdekt, dat de meubelen te Londen in een afgelegen wijk in twee magazijnen waren geborgen. Deze beide gebouwen werden door de politie onder geheime bewaking gesteld. Den volgenden dag kwa men de beide bedriegers, vergezeld van een kooper, in het eene maga zijn en werden terstond in hechte nis genomen. Daar bet Duitschors zijn werd er aanvankelijk gedacht ze wel spoedig aan Duitschland zouden worden uitgeleverd, maar in middels heeft de Londensche politie in do beide arrestanten twee misda digers ontdekt, die zjj reeds lang te vergeefs had gezocht, en waarvan de een, onder den naam van Hiller, te Londen een kantoor heeft gehad, hetwelk uitsluitend op zwendelarij was ingericht. Tevens scheen er reden te bestaan tot het vermoeden, dat het dezelfde personen zijn, die zich indertijd in Zwitserland hebben schuldig gemaakt aan - een grooten diefstal van horloges. Londen, 8 Jan. Den 6en dezer heeft men een groote stoomboot op de Goodwinsand zien stranden 6n later met alle opvarenden ziec zinken. Tot uogtoe is niet bekend welk schip het is geweest. De reddingboot die 26 uren buiten geweest is, maakte zich weder gereed naar een ander wrak te gaan, naar aanleiding van seinen en telegrammen uit Harwicb. Het woei hard uit het NO. Te Dublin is een poging ge daan om het huis van zekeren heer James Aylmer, dat midden in de stad ligt, te doen springen. Er wa ren dien avond een aantal vrienden bg hem te gast, toen .'^otseling een hevige slag vernomen werd, de mu ren schudden en de glasruiten sprongen. Twee jonge meisjes werden gekwetst. Men vond bij nader onderzoek een hoop niet ontploft kruit op het balkon. In Italië werden, aooals wij onlangs reeds meedeelden verscheidene personen gevat die tot een groote bende vervalschers van bankbiljetten behoorden. Het blijkt thans, dat deze bende in bijna alle groote steden van Europa haar vertakkingen had en zich een tweeledig doel stelde, nl. het maken van valsche bankbiljetten eu effecten en het verkoopen van zulke papieren, die door haar leden in verschillende landen gestolen waren. Te Basel, Geuève, Mühlausen en op andere plaatsen zijn nog een aantal personen in hechtenis genomen. De bende telt minstens 90 leden. Onlangs is een arbeider aan de werken van den St. Gothard-spoorweg bij Sisikon op wonderbare wijze aan een ontzettend gevaar ontsnapt. Hg had met eenigen zijner kame raden gaten geboord in een steile rots, waarvan men een gedeelte wilde laten springen. Toen de gaten met dyna miet gevuld waren, werd hij door het lot aangewezen om de mijn t° laten ontploffen. Hij wachtte tot zijn makkers hem een teeken hadden gegeven dat zij op een veilige plaats waren, stak toen een lange lont aan, die de patronen moest doen ontbranden, en trachtte toen zelf een goed heenkomen te vinden. Het was te laat om denzelfden weg als zijn kameraden te gaan; die was nu uiterst gevaarlijk; hij trachtte daarom langs een touw, hetwelk daar tot dat doel vastgemaakt was, naar boven te klimmen naar een plaats waar hij buiten gevaar zou zijn. Hij greep het touw, maar het was vochtig geworden door een regenbuidie kort te voren gevallen was, en hoe hij zich inspande, hij kon niet meer dan een paar voet boven den grond komen. Zijnc' makkers zagen den toestand waarin bij verkeerde, maar konden hem niet helpen. Intusschen brandde de lont altijd voortzij werd hoe langer hoe kleiner. Eindelijk was de ontploffing nog maar een zaak van een paar secon den Daar kwam de slag. De grond dreunde; de rots schudde op haar grondvestengroote steenblokken vlogen door de lucht, en eenigen tijd was alles in een wolk van stof gehuld. Toen die opgetrokken was en de werklieden uit hun schuilplaats kwa men om het stoffelijk overschot van hun kameraad te zoekeu, zagen zij hem doodbedaard van het touw af glijden. Er was geen haar van zgn hoofd gekrenkt. Schepen, die langs de westkust van Z.-Amerika varen, mogen wel zorg dragen dat zij zich niet laten verschalken door de bekende krijgslist van de Peruanen om de Chileensche schepen in de lucht te doen springen, nl. de met fruit geladen booten, welke dynamiet bevatten, dat bij het lossen ontploft. Een Engelsch schip zag onlangs 3 van zulke schuiten onbeheerd drijven, maar men herinnerde zieh terstond het lot der Chileensche schepen „Loa" en „Independencia," en ging de ver dachte vaartuigen zoo ver mogelijk uit den weg. 't Is te hopen, dat andere schepen evenzoo zullen doen. Aan de spoorwegongelukken in België schijnt letterlijk geen einde te komen. In hetzelfde blad leest men van twee treinen, die bij het statiou Waremmeop elkander liepen, gelukkig zonder verlies van menschenlevens te veroorzaken, en van een locomotief, die bij het station Marchiennes in botsing kwam met eenige wagons. Het laatste onheil kostte het leven aan den stoker, die op de allerellen digste manier omkwam, daar een ijze ren staaf hem dwars door den buik drong. De machinist bekwam bij het ongeval een dubbele beenbreukein delijk van een barrière-wachter, die door een goederentrein te Antwerpen, waarmede hij in aanraking kwam, een eind weegs werd weggeslingerd; in hopeloozen toestand werd de on gelukkige naar een ziekenhuis vervoerd en overleed daar later onder de hevigst pijnen. Newcastle 5 Jan. Yolgens be richt van de westkust van Jutland is bet Engelscbe stoomschip Farnley, 8 Dec. van Savannah naar Re val vertrokken, met eene lading bestaande uit 5900 balen katoen, vermoedelijk met man en muis verongelukt. Yier booten met de naam Farnley zgn op de kust van Jutland aangedreven, benevens eenige lijken. In een der booten bevonden zich twee lijken, waarschijnlijk van stuurlieden. Vele balen katoen zgn aan land gedreven. De Farnley is den 28 Dec. binnen geweest om kolen in te nemen en heeft de reis vervolgd. Een telegram uit Kopenhagen meldt dat er alle vrees bestaat dat de stoomboot „Oscar Dickson" met Sibiriakoff aan boord en met een wetenschappelijk doel op weg, in de Noordelijke IJszee bij Siberië zoek is geraakt en tusschen het ijs verloren gegaan. Te Marseille hebben eenige dieven, die tot heden onbekend zgn gebleven, een nachtelgk bezoek gebracht bg een juwelier. De kasten werden door hen opengebroken en verschillende sieraden medegenomen. Men schat de gestolen voorwerpen op ruim honderdduizend francs. Te Eger is den 2en Januari de doodstraf nog eens toegepast op een koopman, die een gendarme had vermoord. Den nacht te voren zoo verhaalt men bracht de schuldige slapeloos door; den hem bewakenden gendarme deelde hg alle bijzonderheden betreffende den moord mede, doch bleef ten stelligste vol houden, dat hg het minst schuldig was aan den dood van het slachtoffer. Dat dit geen invloed mocht uitoefenen op de voltrekking van het eenmaal uitgesproken en bekrachtigde vonnis, wist hij en gelaten begaf hij zich naar de gerechtsplaats, waar hem na een kort gebed de koord om den hals geslagen werd. Drie minuten later heette de men- schelijke gerechtigheid verzoend. Te Berlijn zullen eerlang twee beruchte inbrekers, Nürnberg en Wagner, terechtstaan; de instructie is nog niet afgeloopen en het onder zoek brengt telkens nieuwe dief stallen aan het licht, die in het af geloopen jaar door hen gepleegd zijn. Als een bewijs van de brutaliteit en handigheid, waarmede zij te werk gingen, wordt het volgende staaltje aangevoerd. Zij hadden in een der dorpen nabij Berlgn 's nachts een paard gestolen en N. had het be hoorlijk gezadeld voordat hg er zich op plaatste om er mede naar Berlgn te rijden, waar hij het dacht te ver koopen. Maar de boeren van het dorp ontdekten den diefstal reeds in den vroegen ochtend, toen zij zich gereed maakten met hunne wagens naar de markt te Berlgn te gaan en drie van de beste spannen paarden werden uitgezocht om den dief te vervolgen. Toen deze de drie wa gens achter zich zag aankomen, tracht te hij met zgn paard over een sloot te springen om dan over de velden te ontkomen. Bij den sprong echter brak het paard de voorpooten en bleef op den rand van de sloot lig gen. N. had nu de stoutheid om zich aan den kant van den weg achter een hoop steenen te verber gen, betgeen de boeren allerminst verwacht haddenzoodra zg op de plaats aankwamen, waar zg het ge stolen paard zagen liggen, sprongen zij van hunne wagens om den dief in den korenvelden te zoeken, waar hij stellig naar hun oordeel een schuil plaats gezocht zou hebben. Toen de boeren ver genoeg het veld in waren, kwam N. van achter zgn hoop steenen voor den dag, zocht met snellen blik het beste span paarden uit, sprong op den wagen en reed weg. De boeren bespeurden door het gedruisch "opmerkzaam ge worden, wat er gaande was, maar eer zij uit het veld terug en weder op hunne wagens gezeten waren, had de dief reeds zulk een eind op hun gewonnen, dat zg met hunne minder snelvoetige paarden hem onmogelijk meer konden inhalen. Lang voordat zg te Berlgn kwamen, had N. reeds paarden en wagen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1