Markt-Berichteri. met de marktwaren verkocht, en hg was reeds bezig de koopsom met zijne vrienden en vriendinnen te verbrassen, toen de justitie van het gebeurde te nauwernood kennis droeg. Als waar is, wat luidens En- gelsche bladen ook wetenschappe lijke in Afrika zou ontdekt zijn, dan zullen wij op het gebied der practische electriciteitsleer nog wonderlijken dingen kunnen beleven. Men zou nl. electrische negerstammen hebben ontdekt! Als zulk een ne ger wordt geslagen, stroomen er electrische vonken uit zjjn liehaam. Soms zelfs is daartoe een eenvoudige aanraking van diens huid voldoende. Zulk een levende electriseermachine was practisch even handig als goed koop, en 't zou rationeel kunnen zijn, zulk een ganschen stam naar Europa over te planten. Wat van sidderroggen en alen bekend was zal nu ook van menschen waar kunnen zgn. Woensdag kwam een net ge kleed heer in een groot restaurant te Parijs en liet zich een fijn diner opdienen. Een flesch van den beste vrijn kon natuurlijk bij zulk een diner niet gemist worden. Toen hij aan het dessert zou beginnen, hield voor het restaurant een huur rijtuig stil, waaruit een heer stapte die den hotelhouder even wilde spreken Hij maakte zich bekend als een agent der veiligheidspolitie en was gelast den heer die daar zoo goed gegeten had, te arresteeren. Wij moeten liever geen schandaal ver wekken, vervolgde hg, heb das de goedheid en zeg even aan dien heer, dat baron L. hem wenscht te spre ken, dan is de zaak zonder opzien te wekken spoedig afgeloopen. De hotelhouder verwittigt daarop zgn gast, dat de baron L. hem wenscht te spreken, waarop zgn gast opstaat met den uitroep: »Wel die goede baron, ik zal dadelgk bij hem komen. Draag intusschen het dessert maar op." Toen hij naar buiten komt, wordt hg dadelgk door den agent gearresteerd en de gast stapt schijn baar beschaamd het rijtuig binnen. De hotelhouder diende den volgenden dag zijne rekening bij de politie in, maar vernam dat er niemand in zgn hotel was aangehouden. De man had met twee doortrapte oplichters te doen gehad, die waarschijnlijk om de beurt eens lekker gingen eten en dan op die manier zich zonder te betalen verwijderden. Een vreeselgke misdaad is te Chatillon-sur-Loning gepleegd. Een slager en zgn 7rouw heeft men in huis vermoord gevonden. Men schrijft de redenen van deze misdaad aan wraak toe. Vijf nog jeugdige kin deren worden door deze misdaad van hunne ouders beroofd. De winter in Rusland is dit jaar bgzonder strengsedert honderd twintig jaar is het in de maand October niet zoo koud geweest. DeNeva was toen dit jaar reeds toegevroren, iets dat in 74 jaren slechts drie malen heeft plaatsgehad. Een verschrikkelijke brand heeft Dinsdag te Nieuw-York in een hotel in de Madissonstreet ge woed. De brand was ontstaan be neden aan de trap en velen die bo ven waren konden niet meer langs den gewonen weg beneden komen. Eenigen sprongen,door angst gedreven uit de vensters en werden ernstig gekwetst. Er waren vrouwen, die hare kindoren naar beneden wierpen eu hen vervolgens nasprongen. Het gebouw is geheel door het vuur verwoest. In een der eerste speelkringen te Parijs heeft men eenige leden ont dekt, die reeds geruimen tgd valsch speelden. Een bediende van het speel huis was door die heeren omgekocht om de kaarten te kenmerken. En kele spelers verloren op een avond met deze kaarten ongeveer vierdui zend francs. Daar de omkoopers steeds de gelukkige spelers waren, kreeg men achterdocht en ontdekte men ook spoedig dat de kaarten valsch waren. In Ronsdorff heeft men Don derdagmorgen tegen 4 uren verschei dene heftige schokken van aardbeving waargenomen, die echter geen schade voroorzaakt hebben. Een uit Durban ontvangen te legram meldt dat de Transvaalsche Boeren den 7en een vergeefschen aanval hebbeD gedaan op Wakkerstroom. Zij werden teruggeslagen. De Boeren, die in Natal waren binnengedrongen, hebben zich, op de vertoogen van gouverneur Celley, weer teruggetrok ken. Dit laatste levert in elk geval het verblijdend bewijs, dat de wapenen nog niet alleen aan 't woord zijn en er nog ruimte is voor overleg. Daarentegen zouden de troepen te Potchefstroom zich aan de Boeren hebben overgegeven.. Wanneer dit waar is, dan zgn waarschijnlijk ook de twee kanonnen van het fort den Boeren in handen gevallen. Ze moeten nu 10,000 man sterk zgu, goed gewapend en wel bereden, en uit den Vrijstaat komen er nog steeds meer opzetten. Het is den Boeren, zegt een berichtgever van „the Stan dard," volle ernst; ze dwingen ieder, die de wapenen voeren kan, of hij wil of niet, mede te doe«. De berichtgever gelooft, dat het eerst aan een zeer sterke Britsche troe penmacht zal kunnen gelukken een einde aan de beweging te makeu. Bij het Lagerhuis zgn verschillende aankondigingen van interpellaties en moties betreffende de Transvaal in gediend, allen strekkende tot veroor deeling der annexatie en tot herstel van het gepleegde onrecht. Ongeveer 6 jaren geleden, kwam de öOjarige weduwe Chopin uit Amiëns haren neef te Parijs een bezoek brengen en deelde hem daarbij mede dat zij door ongelukkige speculatie n haar vermogen glad kwijt geraakt was, na welke inleiding zij kort en goed vroeg om bij hem te mogen blijven inwonen, tegen een vergoeding van 300 fr. in het jaar. Dat viel neef lang niet mee! Tante was namelijk een vrouw die bekend stond als iemand van een aanzienlijk vermogen, die kind noch kraai bezat. Neef had het niet al te breed en een schep kinderen de gevolgtrekking kan ieder bij zich- zelven maken. Daarentegen had hg een goed hart, zoodat het niet bij hem opkwam de oude de deur te wjjzen, die zich dan ook onmiddellijk met wat oud meubilair en eenigen rommel in het haar aangewezen ka mertje installeerde. Al die jaren leefde zij daar hoogst zuinig en neef zorgde steeds dat de oude vrouw het goed had en wilde zelfs het bepaalde kostgeld niet ontvangen, hoewel hg het zelf soms zwaar genoeg te ver antwoorden had. Eenige dagen geleden betaalde tante Chopin den tol aan de natuurhaar inboedel werd verzegeld en op den laatsten dag van het vo rige jaar zag men een drom van neven en nichten zich aan het sterfhuis verzamelen, om bg het opmaken van den inventaris tegenwoordig te zgn. Gedurende al den tgd dat tante neef tot last was geweest, hadden zij niet naar haar omgekeken, nu dreef hen de hebzueht en meer nog de nieuws gierigheid. Bg het openen van een juweelkistje, een oud afgesleten voorwerp, kwam tot groote vrooljjk- heid der vergadering een olographisch testament te voorschgn, waarin tante Chopin in treffende woorden haren neef, die de arme weduwe uit een waarachtig gevoel van menschlievend- heid zooveel jaren gevoed en verzorgd had, dank zeide en hem tot universeel erfgenaam van al hare bezittingen benoemde. „Het kan verkeeren," zegt Breeroo, en zoo was het ook hier, want nadat alle meubelen doorsnuffeld waren, kwam uit een donkeren hoek van het vertrek van onder een verzameling lompen een zware reiskoffer te voor schgn, die bg onderzoek een vermogen van 250.000 fr. aan specie en bankpa pier bleek te bevatten. Dat de lachers van zooeven met lange gezichten en zoo spoedig mogelgk de een na den ander afdropen, behoeft wel nauwelijks gezegd te worden. 300 personen, te Entre Rois (Brazilië) terugkeer end e van de be grafenis van een jongeling, die door 3 slaven van zgn vader was vermoord, drongen de gevangenis binnen, waar zich de misdadigers bevonden, sleepte hen naar de straat en hakten hen in stukken. Falmouth (Jam.) 13 Dec. Het barkschip »Fontabella," kapt. Nixon, van hier naar Londen met suiker en rum, ging van de ankers op drift en strande op het rif bg Salth Marsch De gezagvoerder, diens vrouw en vijf man der equipage, benevens kapt. Hopewell van het barkschip Medina," en kapt. Wooley van het barkschip Dundee," die zich aan boord begeven hadden om assistentie te verleenen, werden door de hooge zee overboord geslagen en zgn ver dronken. Het schip sloeg spoedig aan stukken en den volgenden dag was er niets meer van te zien. Het .Britsche stoomschip „Ha- relda" is bij Kaap Rocca met den Spaanschen steamer „Leon" in aan varing geweest. Beide zijn gezonken. 9 Engelschen en 14 Spanjaarden zijn te Lissabon aangebracht, maar van de overige opvarenden is het lot on bekend. Yoor zoover bekend is, hebben in 1880 8 schipbreuken minder plaats gehad daq in het jaar te voren; 1680 tegen 1688er gingen ongeveer 4000 menschenjevens bg verloren circa 200 schepen vergingen door aanvaring 943 van de vergane schepen voerden de Britsche vlag. De gezamelijke tonnen-inhoud der verloren schepen was ruim 900,000de waarde der bodems en ladingen, die de zee ver slond, 68,327,000 p. st. Engelsche reedergen alleen verloren 47,495,000 pond st. Dungeness, 7 Jan. Degezagv. van het 3m. schoenerschip „Flora," van Hamburg, rapporteert het volgen de bg. Folkestone, des ochtends ten 5 ure, zeilden wij door wrakstukken en mensjjhen die om hulp riepen; wij draa. '.en onmiddellijk bij en zagen drie masten van een gezonken schip, doch daar het zeer donker was en wij sterk lgwaarts afdreven, zag of hoorde men niets meer, waarop wij de reis vervolgden. Zagen een stoomboot, vuurpijlen oplatende. Een vreeselgk verhaal wordt in de Amerikaansche bladen gegeven van het lijden der bemanning van de Britsche bark >Nonatum," die in het laatst van November aan de kust van Newfoundland schipbreuk leed. Het schip was door een hevigen storm van zgn masten beroofd en zoo zwaar beschadigd, dat men be sloot het te verlaten en te trachten in de booten het land te bereiken. Een der booten, die zes man bevatte, verging, en allen die er in waren verdronken; de andere, met elf man, sloeg mede om; doch al de mannen wisten zich er aan vast te klemmen en haar zelf weer overeind te krij gen, maar al de provisie ging daarbij verloren. Na een lange worsteling met de bruisende golven, bereikte de boot land, maar de arme schipbreukelingen hadden nu weer met nieuwe gevaren te kampen. Een paar uren na hun aankomst stierf de scheepskok van koude en uitputting. De overigen, tien in getal, beklommen nu een rots, om te zien of zij ook ergens de eene of andere woning konden ontdekken; maar er was niets te zien dan uitgestrekte bosschen. Zes dagen lang zwierven de mannen langs de verlaten kust, zonder eenig voedsel en door hun kleederen slechts zeer onvoldoende tegen de koude beschermd. Eindelgk maakten zij, uitgeput van vermoeienis, een ruwe legerplaats van takken, en gingen daar liggen, om gezamelijk te ster ven. Na eenigen tgd gerust te hebben, besloten zjj echter nog een laatste poging tot redding te wagen, en togen weder op weg. Maar de een na den ander bezweek en moest in de sneeuw achtergelaten worden. Eindelgk waren nog sleehts drie mannen over, de kapitein en twee anderen. Maar weldra moest ook de kapitein, wiens voeten bevroren waren, achtergelaten worden. De beide anderen, waarvan een geen laarzen aan had, maar slechts linnen om zijn voeten had gewonden, vervolgden den tocht tot aan den avond, toen bezweken zij ook. Maar nu was eindelgk redding nabij. Twee jonge mannen uit St. George's Bay, die op weg waren naar het wrak zagen de voetstappen in de sneeuw, volgden die, en von den beide ongelukkigen, juist toen deze alle hoop hadden opgegeven. De redders legden een vuur aan, verkwikten de uitgeputte zwervers met levensmiddelen, die zij bg zich hadden en brachten hen naar de naast- bgzgnde plaats, waar zij niet zeer ver van verwijderd waren. De arme mannen verkeerden echter in beden- kelgken toestand. Er werd ook een onderzoekingstocht ondernomen om de andere schipbreu kelingen op te sporen, Maar men vond hen allen dood, op den kapitein na, die echter binnen weinige uren ook bezweek, onder hevige pijnen. In de week na deze schipbreuk moeten nog een groot aantal schepen op deNewf'oundlandsche kust met man en muis vergaan zgn. 10,000 planken en allerlei goederen vond men in zee drijven; ook spoelden er 5 lijken aan. Zeventig mannen hebben, van aller lei benoodigheden voorzien, een tocht langs de kust ondernomen, van St. Ge<èrge's Harbor tot Kaap Ray, om te onderzoeken, of daar ook andere schipbreukelingen iu denzelfden ellen- digen toestand verkoeren als de be manning van de „Nonatum." Vrijdag sprong te Antwerpen een jongen op een sleeperswagen. De voerman waaï schuwde hem er af te gaan en daar de knaap er geen ge volg aan gaf, joeg de man hem er af. Hij struikelde bg het afspringen en geraakte onder een wagen, die achteraan kwam. Het wiel ging over het hoofd van het knaapje, dat bij het overbrengen naar het gast huis reeds aan zijne wonden overleed. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Madura is 6 Jan. te Batavia aangekomen. Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia, is 7 Januari te Port- Saïd aangekomen en vertrok weder vandaar. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 8 Januari te Suez en heeft de reis voortge zet, INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Nu toch de Keizerstraat aan de orde van den dag is, verzoek ook ik, een plaatsje in UEd. veelgelezen blad voor de onderstaande regelen, betreffende die stiefmoederlijk be handelde straat. Nauwelijks uit Indië in het Vaderland teruggekeerd en eene woning in Augustus a. p. in die Keizerstraat betrokken heb bende, werd mij door de vaderlijke zorg dezer gemeente al spoedig een Hoofdelijk omslag biljet en later een soortgelijk bil jet voor de belasting thuisgebracht. Kort daarop werd een sloot achter vele perceelen in die straat uitgediept. De fae- cale stoffen, voor het meerendeel bestaande uit excrementen der leeggeworpen tonnen, werd op de kanten dier slooten neergewor pen en zoodoende heuveltjes gevormd. Dit gaf bij Oostenwind een niet te be schrijven peststank in de nog geen 12 pas verwijderde perceelen; alsmede den geheelen zomer, een verschrikkelijke plaag van vlie gen en muggen, die onmogelijk te verwij deren waren. Mijne medeburen en ook ik, waren hier over zeer ontstemd; dit gaf mij aanleiding om een adres aan het hoofd dezer gemeente te rigten; (onderteekend door zes mede belasting-betalende bewoners) met het be leefde verzoek hierin te willen voorzien. Tot heden hebben wij niets van adres noch van opruiming, dier voor onze gezond heid zeer schadelijke stoffen vernomen, zoodat ik vrees, dat bovengenoemd adres reeds lang in de snippermand is verdwenen. Misschien, Geachte Redacteur! zal dit bescheiden stukje iets bijbrengen tot den lang verwachten bloei der Keizerstraat. UEd. dankzeggende voor de afgestane plaatsruimte, heb ik de eer te zijn UEd. Dw. D. M. J. E. KRIENS, Konst.-Maj. K. N. M. Wieringen, 10 Jan. Verselie afgekalfde Koeien f130 tot f160. Vette Koeien f200 a f240 per st. Dragtige Schapen f 15 a 20 per st. Lammeren f6 a f 7 per st. Paarden r 40 a 80 per st. Witte Ganzen f 2 per st. Rotganzen fO.75 per st. Eieren f 3.50 per honderd. Boter f0.65 per Kilogr. Hoorn, 8 Jan. Op de jaar- en week markten alhier werden in 18S0 aangevoerd 1678 Paarden, 14777 Koeien. 2087 Kal veren, 45712 Schapen, 9290 Lammeren, 15378 Varkens, Biggen en Zeugen, 1013 Bokken en Geiten, 66636 koppen Boter, 10667 stapels kaas, wegende 2,823,465 kg. Erwten, Boonen, enz., voor bet meerendeel als monsterzakken, 4801 hectoliters. Texel, 9 Jan. De prijs van onderstaande artikelen was in de afgeloopen week als volgtKippeneierst f 5 a 6 per 100, Scha penboter 60 a 65 ct. koeboter75 a 85 ct. per i kg. Hazen f 1.70 a 2,25, wilde Eenden 80 a 85, Wilde Konijnen 70 a 80 ct. Grauwe Ganzen f 2,25 a 2,70, Rotgan zen 75 a 90, Wilsters 35 ets. per stuk. Hooi gold f 20 a 25 per 500 kg. In Wol ging niets om, prijs als laatste opgave. Burgerlijke Stand Helder. Van 7 tot 11 Januari. ONDERTROUWD: S. Bakker, stoker, en E. Zaatraan. GETROUWD: Geene. BEVALLENG. de Does. geb. v. d. Molen D. C. J. P. Filarski, geb. Tismeer Z. P. Revier, geb. Thomasse Z. D. C. Groen. geb. Heeres D. A. Riske, geb. v. Ammers Z. M. Kosseu, geb. Walkeuter Z. E. Jansen, geb. Roosloot Z. A. v. Twisk geh. Mens Z. OVERLEDEN: T. Molhoet 19 m. D. Groen 51 j. Vervolg' der Berichten. Zr. Ms. stoomschip 3e klasse Alkmaar," op reis van West-Indië naar Nederland, wordt eiken dag alhier verwacht. Zr. Mr. stoomschip Koningin Emma" vertrekt 15 dezer van hier ter opvolging zijner bestemming, een reis om de wereld. Te Hellevoetsluis wordt met Febr. a.s. in dienst gesteld Zr. Ms. stoomschip 4e kl. Suriname," met bestemming voor buitenl. dienst, ter wijl het bevel wordt opgedragen aan j'nr. H. M. Van der Wijck, luiten, ter zee le klasse. Vanwege H. K. H. Mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden is aan 's Konings Commissaris in Noord-Brabant ten behoeve der wa tersnoodlijdenden een hoeveelheid worsten, hammen en zijden spek ge zonden. Men meldt van Texel 10 Jan. Oosterend. Het restanreeren der school te Oost is opgedragen aan den heer P. Dekkertimmerman alhier. Oudesehild. De garnalenvisscherij, die zoo langen tgd ongunstig was, leverde eindelgk toch ook eens een goeden dag op. Heden werden ruim 100 manden gevangen. Men schrgft de gunstige wending aan de koude toe, waardoor de garnalen van de wallen naar de diepte worden ge dreven. Meermalen is in den laatsten tgd te 's Hage voorgekomen, dat intee- kenlijsten met allerlei leugenachtige verhalen door valsche handteekenin- gen van predikanten werden aanbe volen en weldadige stadgenooten zich hierdoor hebben laten oplichten. Namens de gezamenlijke predikanten der Nederl. Herv. gemeente aldaar is daarom gewaarschuwd, dat slechts door enkelen hunner in bijzondere gevallen een zoodanige lijst rondge- gezonden of tot aanbeveling getee- kend wordt. Zij verzoeken ieder om zooveol mogelgk er toe mede te werken dat deze schandelijke industrie ont dekt en gestraft worde. In de maand November 1880 zgn, volgen8 een opgave van Bureau Veritas" verongelukt 277 schepen, waarvan 107 Engelsche, 35 Noorsche, 33 Duitsche, 24 Nederlandsehe, 17 Fransohe, 13 Amerikaansche, 13 Zweedsche, 9 Deensche, 4 Oosten- rijksche, 4 Italiaansche, 4 Russische, 3 Spaansche, 2' Portngeesche, 1 Griek- sche en 8 van onbekende vlag. In dit getal zgn begrepen 5 schepen, waarvan geen berichten inkwamen en die men onderstelt met man en mnis te zgn vergaan. In dezelfde

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2