'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 828. Vrijdag 21 Januari 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. nieuwstijdingen' x^toonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 y franco per post75 Afzonderlijke nummera 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreanxSPOORSTRAAT en 7.CIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 - Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JANUARI, (Louwmaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 7 u. 59 m. Ondergang 4 u. 25 m. Zondag 23 Laatste kwartier. Maandag 24 Dinsdag 25 Wgéssdag 26 Donderdag 27 Vrijdag 28 Zaterbag 29 Geïsoleerd. Men hoorde sinds jaren nu en dan, meestal door bejaarde lieden, de eenigsains spijtige aanmerking maken, dat er tegenwoordig geen echte ouder- wetscbe winters meer voorkwamen. Werden onze wateren al korter of langer tijd met een ijskorst overdekt, dan kon dat nog niet halen bij het geen zij in hun jeugd hadden beleefd, gezwegen nog van de winters, die in de krouyken als buitengewoon streng stonden aangeteekeud. Meestal hoorde men als voorbeeld van een ouderwetschen winter die van 44 op 45 aanhalen, daar deze in den aan vang van December begon en tot na Pascben volhield, zoodat men, naar 't verbaal luidt, paascheieren in een tent op 't ijs nuttigen. 't Zag er bier in dien tijd zooals ouden van dagen zich kunnen her inneren, bij strenge vorst dikwijls ongelukkig uit. De aanvoer van de eerste behoeften, levensmiddelen en brandstoffen was onder die omstan digheden gestaakt, waardoor alles schrikbarend in prijs steeg niet alleen, maar somtijds niet eens te verkrijgen was. Fabelachtige prijzen werden betaald voor zaken, die anders goed koop te verkrijgen waren. In 't laatst van 't vorige en in 't begin van dit jaar las men voort durend in de couranten van de bui tengewone verschijnselen in deze zachteu winter waargenomen: als van vogels, die twee of drie maanden voor den gewonen tjjd waren terug gekeerd, van bloeiende plantjes en bloempjes, die hier en daar hare beurt niet konden afwachten en daarom vrijpostig hare kelkjes en blaadjes ontplooiden, van krabben, di9 zich in groote menigte aan 't strand der eilanden ophielden, enz, enz. Weerprofeten en andere deskun digen voorspelden met zekerheid, dat we een buitengewoon zachten winter hadden niet alleen, maar dat er zelfs geen uitzicht op sneeuw en ijs be stond. Met zekeren spot werd deze winter in een der bladen »een koeke- bakkerswinter" genoemd. Maar! Daar verscheen, op een oogenblik dat men hem 't minst verwachtte, de wintervorst, voorafgegaan door eenige lichte sneeuwbuien, die zijne komst moesten aankondigen. Afgaande op hetgeen men bij herhaling gelezen had, maakte men zich niet ongerust, want de barre heer uit 't Noorden zou 't wel niet ernstig meenen. 't Zou slechts een luim, een gril van hem wezen. Met schrik zag men echter weldra, dat men zich vergist had, want de wintervorst blies, als ware hij woedend over de gering schatting hem betoond, met zijn killen adem over landen en wateren waardoor de eerste hard werden en de laaste verstijfden. Hij schudde zijn sneeuwraantel met geweldzoodat de vlokken, door den feilen wind voortgestuwd, den menschen snerpend tegen aangezicht en handen sloegen. Met hoogroode aangezichten, tinte lende ooren, verkleumde handen en vochtige oogen keken ze elkander aan, alsof ze zich verwonderden dat de wintervorst nog zoo streng kon wezen en menigeen nam 't hem wel een weinig kwalijk. Niet alleen dreef hijdefijnejachtsneeuw door 't kleinste kiertje van vensters of deuren, maar hoopte die op tot bergen, zelfs zoo, dat de krachtige locomotief van den spoortrein tot stilstand werd gedwon gen en de wagens als een kudde verkleumde schapen op de rails bleven staan. Dien toestand had men zich hier niet kunnen voorstellen. De weg te water kon worden afgesloten; maar we rekenden dat we, in 't bezit van een spoorweg, toeh altijd de com municatie konden openhouden en toch was 't een fait accompli, we waren in den volsten zin des woords, hier aan den noordelijken uithoek van Holland geisoleerd, 't verkeer was gestremd. De postbeambten konden op 't oo genblik vacantie nemen, want brie ven, couranten en drukwerken wer den niet meer ontvangen, 't Reizen was gedaan. Die voor zaken of ver maak deze plaats wilde verlaten; moest geduldig wachten tot de win tervorst had uitgebulderd. De han del stond stil, daar er aan geen verzending te denken was. Zonder de opgedane ondervinding, had men zich moeielijk een dergelijken toestand kunnen denken. Wjj, zoowel als de bewoners van 't eiland Texel zijn feitelijk geblokkeerd geworden, niet door Franschen, Engelschen of Prui sen, maar alleen door den wintervorst en zijn gevolg. Gelukkig is ook hier weer 't spreekwoord vau toepassing: Strenge heeren regeeren niet lang." Gelukkig, zeggen we, want waar zou 't heen, bij een bevolking vau ette lijke duizenden, wanneer zulk een toestand lang bleef aanhouden We komen er nu nog met den schrik af, maar kunnen er toch uit leeren, dat de wintervorst niet met zich laat spotten en nog even machtig is als in den ouden tijd, in den tijd van de onderwetsche winters. HELDER, 21 Jan. 1881. Een bejaard man, H. Koopman, geraakte dezer dagen bij het inpak ken van visch aan de Buitenhaven te water. Het gelukte hem nog levend op het droge te krijgen, maar reeds in een toestand, die zorgwekkend wa3. Ware dit slechts begrepen geweest! Men bracht den man naar zijne van alle hulpmiddelen ontbloote en scha mele woning, alwaar hij na korten tijd bezweek. Bij Zr. Ms. besluit is: a. de kapitein ter zee F. H. P. Van Alphen, Zr. Ms. adjudant iu buitengewonen dienst, met denlaatsten dezer, op zgn verzoek, eervol onthe ven van de waarneming der betrekking van inspecteur van 's Rijks stoom vaartdienst en van lid der commissie tot Ket examineeren van zee-officieren enz., onder betuiging van Zr. Ms. bijzondere tevredenheid over do uit stekende wijze, waarop door hem, gedurende een belangrijk tijdvak, die betrekking is waargenomen: b. met ingang van den eersten Februari aanstaande, de waarneming van voorschreven betrekking opge dragen aan den luit. ter zee 1 kl. F. W. Hudig. Vlieland, 18 Januari. Het schip „Arabistan," kapt. Oldenburger, is tijdens het binnensleepen door het ijs bezet en naar zee gfxlrevea. Waarschijn lijk ia het schip gestrand. De equipage is op Terschelling. In de omstreken van Hoorn zijn, door de aanhoudende sneeuw, reeds verscheidene harddraverijen met arresleden gehouden. Zondag was er een te Oosterblokker, Maandag te Hoorn, en Woensdag te Westwoud. Nu de stroomen „in den win terboei" geslagen zijn en men zich overal vermaakt met schaatsenrijden, komen helaas ook weer, evenals alle jaren, berichten van onvoorsichtigen, die bij dat vermaak het leveujverloren. Het kan daarom zijn nut hebben eenige waarschuwingen in herinnering te brengen, die in Laroussé'^ woor denboek aan achaatsenrijdeworden gegeven. „Het ij3 moet minstens 5 c.M. dik zijn als een schaatsenrijder zich er op waagt. Maar hoe dik het ook zij, men moet, vooral op kanalen, er niet op rijden als het niet aan de kanten is stuk gestooten, zoodat het altijd op de oppervlakte van het water rust. Anders zal het ijs, bij laag water zonder steun er boven hangen en bij den minsten schok breken. „Als een onvoorzichtige h het ijs is gezakt, en, als bij insiinct, de armen kruislings heeft uitgestrekt, kan hij zich zeer goed bovei houden in het gat dat hij gemaakt heeft;, door met zijn voeten een beweging Ie maken alsof men een trap oploopt terwijl de handen, zoover mogetijkvan den den kant, op het ijs steumn. Hij mag echter geeD krachtige poging doen om zich er nit op te trekken, want dat zou het ijs doen bieken en hem doen zinken. „Zoo, met de armen op het ijs, en de voeten in beweging jm den bloedsomloop te onderhoudei, moet hij wachten tot hem een toiw toe geworpen en hij er uitgetrokken wordt. Maar als daarop gein kans bestaat en hij genoodzaakt s zich- zelven te redden, dan moet lij, met voorzichtige en herhaalde aniloopjes trachten uit heb water te kernen en dan plat op het ijs gaan liggen, dat hem in die houding, hoe tun het ook wezen moge, dragen zd. Zoo kan hij hulp afwachten, of, vat nog beter is, naar den wal kruipjn." Bij het garnizoen te Amsterdam bestaat het voornemen om op 4 Fe bruari e. k. een groot militaii assaut met concert te geven in het Paleis voor Volksvljjt aldaar, ten vordeele van den watersnood. De inteaening a f2 per persoon staat voo' ieder open, waartoe inteekenlijsten n ver schillende sociëteiten zijn neegelegd en alom door de commissie (beitaande uit officieren der verschillende vapens) bij particulieren worden aangeboden. Met genoegen kunnen wij vernelden, dat de ijverige commissie vm ver schillende zijden de meest welwillende deelneming en medewerking onder vindt. De derde lijst der giften, in- ">ij de algemeene waters nood-commissie, wijst een totaal van ruim f 39000 aan. Een dichter te Oldenzaal be zingt in dichtmaat het feit dat we dit jaar van den gewonen stroom van watersnood verzen verschoond werden. Laat ons uit dankbaarheid, dat we van die plaag bevrijd bleven, onze giften verdubbelen, zegt de Arnh. Ct. De beide leden der beruchte firma J. Co. (Jacobi Co.) van Amsterdam, die, zooals wij mede deelden, na de oplichterijen, ten koste van een meubeltnakersfirma te Mainz gepleegd, te Londen gevat werden, zullen nu eerlang door de Engelsche regeering aan de Hessische uitgeleverd worden. Zij zullen ech ter, na met deze afgerekend te hebben, nog een reisje door de verschillende landen moeten maken, die hen ook wegens soortgelijke bedriegergen op- geëischt hebben. Het Hoofdcomité der Nederl. vereeniging Het Roode Kruis" heeft thans bij circulaire bekend gemaakt, dat het geen hulp aan zieken en ge wonden in de Transvaal kan ver- leenen, omdat de daar thans gevoerde strijd niet is een oorlog, waarin hulp wordt verleend overeenkomstig de bepalingen van het kon. besluit van 19 Juli 1867 No. 60 en de statuten der Vereeniging. De gemeente Utrecht zal voor eerst van militaire inkwartiering worden vrijgesteld, omdat er wegens den watersnood vele vluchtelingen zijn gehuisvest. De uitgestrekte grond die, ten gevolge der doorbraak van den Hei dijk bij Nieuwkuijk overstroomd is, bedraagt niet minder dan 16600 hec taren, met een bevolking van 30000 zielen. 's Hertogenbosch, 17 Januari. Eindelijk is de beringing bij Nieuwknyk voltooid. De wind is sedert een paar dagen zeer onvast, doch de vorst houdt aan. Tengevolge daarvan overal voortdurend val. Zulk vallen is echter slechts uitstel, en heeft voor Heusden en Altena slechts dit voordeel gehad, dat de voor de doorbraak liggende zomerkade weldra weder het water grootendeels kan keeren en den stroom alzoo vermin deren. De verschillende bovenwaarts liggende overlaten werken niet meer. Men meldt uit Zwolle: Wegens de groote sneeuwophoopin- gen zijn Dinsdag de spoorwegdiensten op Almelo en Meppel gestaakt. Trein N°. 5 uit Utrecht zit te El burg in de sneeuw va9t; de sneltrein N°. 7 staat te Nuuspeet. De trein uit Kampen is niet aangekomen. Er heerscht een aanhoudende sneeuw storm. Onlangs is gemeld, dat onder Boxtel een wild zwijn geschoten was. Thans blijkt, dat j. 1. Zaterdag te Gemonde, onder Rooy, een tweede exemplaar van dit edel wild geveld is. Het schijnt dat deze dieren uit de niet ver van daar verwijderde Ardennen naar deze richting afzwerven. Dit wilde zwijn werd bij het eerste schot neergelegd door den Heer W. Verkuylen. Het dier was grooter dan het vorige en had een lengte van 2,20 Meter, waarvan de kop alleen 47 centimeter lengte bedroeg. De omvang achter de voorpooten was niet minder dan 1,30 Meter en het dier woog in zijn geheel 201 halve kilo's. Zaterdagavond heeft een werk man aan den spoorweg tusschen Winterswijk en Lichtenvoorde zich op dien weg begeveu, waar hij waar schijnlijk in aanraking moet zijn ge komen met den te 6.25 van Win terswijk vertrekkenden trein. Al thans men vond Zondagochtend het genoegzaam verscheurde lijk, nadat nog twee treinen in de duisternis de plek waren gepasseerd. De on gelukkige, een oppassend man, laat een weduwe met twee kindereu achter. De vereeniging Eendracht," te Scheveningen, hield Maandag een buitengewone vergadering, belegd op verzoek van vijf reeders en eenige goedgezinde visschers. Een zestig leden waren tegenwoordig. Het be stuur had zich in de laatste dagen onledig gehouden, om die wijzigingen in het contract te ontwerpen, welke een verbetering in de houding der visschers konden ten gevolge hebben. De voorstellen werden nu breedvoerig besproken, en vervolgens werd be paald, dat de visschers voor de ha ringvisschei ij de volle 33 pCt. zullen genieten en in de kosten niet lan ger zullen bijdragenook f 26 voor de vertering te big ven toestaan, ten tijde van het gereedmaken van het schip voor de haringvisscherijiedere reis f 30 braadgeld uit te keeren, zoodra de besomming meer dan f 1000 isde makreel publiek te blijven verkoopen en de bemanning daarvan 67 pCt. uit te keeren; elke reis een ton pekelharing en 500 steurharing aan de bemauningte geven, om onder elkander te verdeelen, en eindelijk dat van de visschers met de schrob- netvisscherij in plaats van 15 pCt. slechts 10 pCt. zal ingehouden worden voor het zoogenaamde hoozengeld. Wat overigens de visschers betreft, de rust is niet verder gestoord, maar gisting bestaat er nog. TsN.-Buinen ontstond des nachts brand in het huis van Roelfs, koop man in manufacturen en kruideniers waren. De vrouw van Roelfs werd bij toeval gewekt door haren zuigeling, terwijl te gelijker tijd twee der andere kinderen schreiden, wijl ze haast in den rook stikten; in allerijl namen daarop, bijna naakt, de bewoners de vlucht door de ramen, die men tot dat einde verbrijzelde, en een oogenblik later lag alles in asch en puin. De menschen, negen in getal, zijn alzoo aau een wissen dood ont komen. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van het onheil is niet bekend. Zondagavond kwam een vreemde vrouw in een goudsmidswinkel te Gouda en verzocht gouden ringen te zien. Men zette haar een doosje met ringen voor, waarvan zij er een van de goedkoopste soort uitzocht en betaalde. Daarna verzocht zij om een nieuwen rijksdaalder, om er een broche van te laten maken en hielp de vrouw

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1