Markt-Berichten. 305de Staats-Loterij. van den goudsmid om in de lade er naar te zoeken, zonder er een naar haar zin te vinden. Toen zjj ver trokken was, werden er drie rijks daalders en een diamanten ring van f 28 vermist. Zij is spoedig opge spoord en gearresteerd. Zij behoorde tot een doorreizenden kunstenaars troep, reizende met twee kermiswa gens. Men meldt uit 'a Bosch: De heer V. verslaggever van het „Huisgezin," is Woensdagmiddag om 8 uur dood op het jjs in 't Bossche- vcld gevonden door den burgemeester van Vlijmen en den heer Mommersteeg. Hij is zeker in den sneeuwstorm van den 18en van den weg geraakt en verongelukt, geen 10 min. van de eerste huizen van Groot-Deuteren. Vier heeren uit het Overmaasche, die eveneens naar 's Bosch togen, hebben den ongelukkige gezien toen hij reeds de spraak en het vrije gebruik zijner ledematen had verloren. De sneeuw storm belette hun eehter hem mede te dragen. Het lijk is, door genoemden burgemeester vergezeld, op een slede naar 's Bosch overgevoerd. De stormen der laatste dagen hebben weer het verlies van menig goed schip en, treuriger nog, het verlies van menig nuttig menschen- leven veroorzaakt. Vooral in de Noordzee is het aantal schipbreuken groot en slechts weinige schepelingen der verongelukte vaartuigen zijn in den schoot hunner familie weerge keerd, om het droevig lot van hunne makkers te verhalen North Shields, 15 Jan. Gepas seerde nacht heeft op de kust van Durham, tusschen Seaham en Hartle- pool een aanvaring plaats gehad aan boord van het schip „Lenore," van de Tyne naar Bombay bestemd. Des avonds ten 7 ure, bij heldere maan schijn, doch tengevolge der sterke vorst was het eenigszins hevig over het water en werden de lichten van een stoom boot gezien door den op uitkijk staan- den persoon,die daarvan tot driekeeren melding maakte. Voor dat men de aanvaring voor komen of vermijden kon, liep de stoomboot in de zijde van de „Lenore" en sneed het schip door tot aan de hooiden van het luik, zoodat het in vjjf minuten zonk. In een sloep die men nog te water had gelaten, redden zich 14 man, de overigen verdronken met het zinkende schip; later heeft men nog twee man opgevischt en een leerling, die bij een der stengepardoens opgeklommen was, gelukte het aan boord van de stoomboot te komen, welke bleek te zijn de „John Dixon," kapt. Tait, van Huelvo naar Londen bestemd. Volgens verklaring van den kapt. der stoomboot had hij bij het zien der onvermijdelijke aanvaring onmiddellgk de machines achteruit laten werken, doch niettemin liep de stoomboot het schip achter het groot want in de zijde. De epuipage van de „Lenore" bestond uit 22 man. De hevige sneeuwstorm, waarvan we hier ook weten mede te praten, heeft Dinsdag over geheel Engeland gewoed, en aan de kusten heeft de orkaan veel schade aangericht. Reeds wordt melding gemaakt van onder scheidene schipbreuken, en verscheide ne treinen zijn in de sneeuw bljjven steken. De postpakketdienst tusschen Dover, Calais en Ostende is afgebroken. Van het verongelukte Engelsche schip »Countyof Richmond" zijn te New-York twee schipbreukelingen aangekomen, die een geheele week op een mast rondgedreven hadden. Den 14n October, zoo verhaalden zij, zonk hun schip in een zwaren storm en verloren alle manschappen het leven. Slechts de twee geredden en een matroos hielden zich zwemmende boven, totdat zij den mast konden grijpen om daarop te gaan zitten. De matroos, die slechts een hemd en broek aan had, leed vreeselijk van de koude en zij waren in gesta dige vrees, daar zij meermalen haai en in hunne nabijheid zagen zwem men. Bg die angst kwamen nog de ongemakken van honger en dorst en hoewel zjj poogden het laatste on gemak door eenige druppels zeewater te verlichten, werd hun toestand bij het uur vreeselijker. Den derden dag raakte de matroos zijn verstand kwjjt en begon te ijlen. Hij zag steeds reddende sehepen en booten, die ne- dergelaten werden om hen te redden. Ook de luitenant leed vreeselijk maar behield nog zijn verstand. Den ze venden dag kwam eindelijk redding opdagen. Een schip, van Boston komende, ontdekte hen en nam hen aan boord, waar zij zorgvuldig ver pleegd werden en langzamerhand de kwellingen weder vergaten. In den aanvang dezer eeuw was er een theaterdirecteur te Aschaffeuburg, die als een zonder ling bekend stond. Deze direeteur, Amandus Fröbel geheeten, had de gewoonte bij de rolverdeeling van een nieuw stuk de rollen onder de artisten bij opbod toe te wijzen. Toen bijv. de Rauber ingestudeerd zou worden, verzamelde hij hen rondom zich en riep uit: »Daar heb ik een mooien Karl MoorHij kan wel tien of twintigmaal worden te ruggeroepen, daarvoor zal twee gulden wel niet te veel zjjn! Amalie is ook niet kwaad, wel lamenteert ze sterk, maar ze wordt eindelijk doodgestoken. Dus 1 gulden 30 kreuzer. Franz Moor, een afschuwelijke kerel, maar onbetaalbaarachttien kreuzerblijft bijna voortdurend op het tooneel en wordt ook dikwijls teruggeroepen. 3 guldenRoller, die van de galg komt, 45 kreuzerSchweizer, die den boel platbrandt en verschrikkelijk brullen moet: 45 kreuzer." de rollen brachten doorgaaaus meer op dan de inzet, en dikwijls won Fröbel op deze wijze een week salaris voor zijn personeel uit. Onlangs stonden voor den reehter in het derde stadsdistrict te Weenen twee arbeiders, waarvan de een den ander wegens beleediging had aangeklaagd. »Uw naam vroeg de rechter aan den beschuldigde en hoorde tot antwoord niet9 anders dan »zoo!"Zulke ongepaste ant woorden worden hier niet geduld", voegde de rechter hem toe, ik vraag uw naam." En weder hoorde hg hetzelfde antwoord. Nog eenmaal, uw naam!" riep hg. »Ik heet niet anders", zei de beschuldigde, »mjjn naam is Soh.ziet u s.o.h. en mijn voornaam is Johaun." Daarop wendde de rechter zich tot den klager. »Uw naam?"»Ja!" »Hier komt geen ja of neen te pas; ik vraag uw naam.— »Ja", hernam de ander, »en ik heet Karl."»Toch niet alleen Karl, maar zeker een familienaam er bij?"Ja zei de ander alweer.»Nu welke naam dan?" »Ja!" herhaalde de klager, »maar dan zal ik mijn naam spellen J...a. ..h, dus Karl Jah."— Ei," sprak de rechter, »dan kunnen we hier met recht zeggen: ja, zoo!" En nu volgden de verdere vragen. Heldersche Moppen. VERKEERDE UITWERKING. Een Yankee zag een neger een nieuwen meerschuimen pijp rooken. „Wel drommels riep hij uit, „wat heeft die pijp hem al mooi doorgerookt. HET NON PLUS ULTRA. Jonge dame (in het modemagazijn een „Ulster,, aanpassend): „Maar in zoo iets ziet men er uit als een man!,, Modistc„Dat is er juist het mooie van, juffrouw!,, o OPMERKING VAN EEN WIJSGEER. Niets maakt een man boozer, dan wan neer zijn vrouw, als hij aan het ontbijt komt hem vertelt dat hij hardop gedroomd heeft, en niet zeggen wil waar hij het over gehad heeft. Niet dat zijn geweten knaagt, maar toch o BETREKKING GEVRAAGD. In zeker Duitsch weekblad las men on langs de volgende advertentie: Een oude dame, die betere dagen gekend heeft, wenscht zich in cene dergelijke betrekking geplaatst te zien. Adres met franco brieven, enz. o Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip „Prinses Amalia," kapt. Weber, van Batavia naar Amsterdam, is den léden Januari Adeu gepasseerd. Purmerende, 18 Jan. Kaas aangevoerd 26 stapels kleine f 38. Boter f 1,50 a 1,60 per kg. 55 Runderen, stug. lager. 11 Paarden. 20 vette kalveren f 0,90 a 1,10 per kg. vlug. 48 nuchtere dito f 8 a 24. 28 Vette Varkens 52 a 64 ct, per kg. vlug. 18 Biggen f8 a 13. 103 Overhou- ders zeer stug, 20 stuks Ganzen f 3,25. Kipeieren f 7 per 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 18 tot 21 Januari. ONDERTROUWD: T. Koning,zeeman, en L. Robijn. GETROUWD: S. Bakkeren E.Zaatman. BEVALLEN: C. M. Hendriks, geb. Grooff D. S. Sluijter, geb. v. d. Gauw Z. A. Boutes, geb. Krul D. M. C. Boot, geb. Peters D. A. A. Riekwel, geb. v. d. Ber gen D. OVERLEDENJ. L. Graaf 79 j. A. W. Streutker 3 j. J. Koomen 1 m. H. Koopman 54 j. Burgerlijke Stand Texel. Van 12 tot 19 Jan. ONDERTROUWDDirk Moojen, weduw naar van Wimmetje Lemmersma, en Aafje Andringa. GETROUWD: Geene. GEBOREN - Reinoutje, dochter van Arie Bruin Jbz. en Cornelisje List. Henri Jan, zoon van Jan Hendrik Moojen en Anna Juliana Johanna Stikkel. OVERLEDEN Geene. 2e klasse 2e lijst. No. 17650 f20,000. No. 8424 f5000. No. 9400 f1500. No. 9498 f1000 No. 9329 f400. No. 5684 en 9381 elk f200. No. 7603, 12657 en 18019 elk f100. 2klasso 3e lijst. No. 5918 f2000. No. 6021 en 13954f 1000. No. 2675en 17395 f400. No. 16047 f200. No. 7696 9990 13624 en 18925 elk f 100. 4e lijst. No. 8907 en 11791 ieder f1000. No. 18731 en 19442 ieder f400, No. 4528 en 15072 ieder f 100. Vervolg' der Berichten. Door den sneeuwstorm is Dins dag de spoortrein die alhier des avonds half acht moet aankomen, eerst des nachts ten een ure gearriveerd. De volgentje trein kwam Woeudagnacht om 12 uur aan. De melkinrichting moest'^iare afnemers» een dag teleur stellen, daar de melk niet kon worden aangevoerd. De trein die gisterenavond hier ten half acht ure moest aankomen, arri veerde eerst middernacht. Heden laat de dienst zich een weinig geregelder aanzien. Uit verschillende plaatsen wordt gemeld, dat de spoorwegdienst moest worden gestaakt en treinen hier en daar waren big ven vastzitten. We vestigen de aandacht enzer lezers Dp de annonce in dit blad, waarbjj de commissie van „Floralia" hare zitting aankondigt tot inschrij ving van hen, die zich weder wen- schen te voorzien van bloemzaden en plantea. Door den directeur en kom- maudant der marine alhier is aan de ho»fdcommissie voor den waters nood te Amsterdam overgemaakt een £om vau f 680. Deze gelden werdei bijeengebracht door de alhier aanwezige ambtenaren van de zee macht schepelingen en het werf- personeel, de adelborsten van het koninllijk instituut en het aan die inrichting verbonden personeel, het 2de bitaljon mariniers, benevens het hospitial- loods en havenpersoneel. Volgens particulier bericht van een d»r officieren is Zr. Ms. schroof- stoomjehip Koningin Emma der Nedeiianden," Zondagochtend North Forelrad gepasseerd. Men had met veel zee ei tegenwind te kampen gehad. Donderdagmorgen werd alhier door Ie sleepboot Hercules een Urker vischschuit binnengebracht. Dit vaar tuig ïad eerst in de Zuiderzee eenige dager in 't ijs vastgezeten en was toen loor den stroom 't Nieuwediep voortij en de Noordzee ingedreven. De s»hipper Hoefnagel en de andere opvaianden hebben dien tocht er zonder ongelukkeu afgebracht, maar zuller, de doorgestane ongemakken niet ipoedig vergeten. Tengevolge van den sneeuwstorm werdo. a. op den weg naar Huisduinen een vigelant waarin twee menschen vervoerd werden, omvergeworpen. Hevig bloedeade werden zij in de garnizoens-infirmerie alhier opge nomen. Werden we onlangs teleurge steld door 't wegbljjven van den heer F. Basch, thans kunnen we schade loos gesteld worden door den heer Hermann, uit Berlijn, die op Zondag a.s., een groote voorstelling in Tivoli zal geven en ons 't cagliostro-théater vertoouen. Volgens 't programma zijn de werkzaamheden van den heer Hermann buitengewoon en durven we een bezoek aanraden, verzekerd dat zich bij zijne verrassende toeren zal men amuseeren. Texel, 19 Jannari: Gisterennacht ontstond er brand in een boerenwoning nabij den Hoorn. De bewoners, door de vlammen gewekt, hadden juist nog den tijd om met- veel inspanning den brand in den aanvang meester te worden. Niettemin hadden de vlammen reeds heel wat schade aangericht. Nu de zee weer met onafzienbare ijsvelden bedekt is, drijven dagelijks tusschen de gsschotsen weer tal van zeetonnen en bakeus voorbij, die door het jjs van hun plaats zijn meege sleurd. Daar gewoonlijk weinig vau die tonnen geborgen kuuuen worden, voert de stroom bijna eiken winter voor eeu belangrijk bedrag naar zee, zoodat daardoor nog al wat kapitaal verloren gaat. Uit Ymuiden wordt van Woensdag bericht: Door de strenge vorst en den sneeuwstormligt het Noordzeeka naal en ook de ijsgeul geheel dicht. De gsploeg is niet teruggekeerd. De spoortreinen en de post zjjn niet aangekomen. De Hullboot is gisteren vertrokken naar Nieuwediep, maar kon daar niet binnenkomen door het ijs, en is alhier teruggekeerd. De vischloggers zoeken hier een schuilplaatsDe buitenhaven is gs- vrg. Naar wij vernemen, wordt het ramschip Guinea gereed gemaakt om naar IJmuiden te vertrekken, teneinde de vaart voor binnenkomende en vertrekkende schepen open te houden. Uit Amsterdam meldt men om trent den sneeuwstorm het volgende De dienst op den Oosterspoorweg is sedert Dinsdagmiddag 3uur gestaakt. Na zes uur zijn Dinsdag geen treinen meer vau den Helder of Rotterdam aangekomen of daarheen vertrokken. De postpaketten van Noord-Holland, die over het veer van het IJ komen, bleven ook achterwege. De laatste trein van den Rhijuspoorweg van Arnhem kwamWoensdagnacht te ruim 2 uur aan, die van Rotterdam om 1 uur na middernacht. Na half zes zijn Dinsdagavond geen treinen van de H. IJ. S. Mij. ver trokken. Woensdagmorgen zijn twee treineu van Amst. naar Rotterdam vertrokken met dubbele locomotieven, terwijl op den Rhijuspoorweg een trein uit Arnhem en een uit Amst. om 7 uur vertrokkeu, te Vreeland zijn blijven vast zitten. Op de Oosterspoorweglgn, de lijn Amsterdam Helder en Utrecht Boxtel, liepen Woensdag geen treinen. Aan de factorgen van de Ned. Rhjjn. Spoorweg-Maatschappij, de Holl. IJz. Sp.-Mij. enz. werden Woensdag geen goederen tot vervoer aangenomen. Een uit Amsterdam vertrokken treiu naar Arnhem en een van Arnhem naar Amsterdam ontmoetten elkander te Loenen-Vreeland en kouden niet verder. Merkwaardig is 't dat de trein, die Dinsdagavond bij de zanderij te Bussum insneeuwde, nog op de plaats staat, niettegenstaande 4 locomotieven gepoogd hebben er beweging in te brengen. Op de brug vau den Nieuwendijk nabij de Martelaarsgracht te Amster dam had de storm een eigenaardige werking. Met ontzettende kracht blies de storm van de zijde der Tex- elsche Kade langs de Martelaarsgracht in de richting van de Spuistraat. Betrekkelijk beschut en vrjj rustig bewogen de voetgangers zich langs den Nieuwendijk, onbewust, dat een snerpend koude luchtstroom deze brug spiegelglad gewreven had» eu de fu riën vau den wind elk wezen, dat dezen tochthoek voorbij wilde gaan met onwederstaanbare kracht omver wierpen. Zoodra men zich argeloos buiten de beide rijen huizen gewaagd had, woei men hier onverbiddelijk van de voeten. Er waren voetgan gers die kruipende probeerden daar te paseeeren, anderen waagden de vruchtelooze poging in vollen draf, of wel groepsgewijze hand aan hand, die brug over te steken. Een enkelen gelukte het de overzijde te bereiken, doch de meesten gaven de poging op om langs deze richting huiswaarts te komen. Op de pleinen en open plaatsen der stad was het letterlijk onmoge lijk over te steken. Omstreeks half zes uren zag men op den Dam groe pen voetgangers tegeu elkander steu- neude, om gemeenschappelijk het ge vaar van omver te waaien, te irot- seeren. Onwillekeurig dacht meu aau de bekende gravure: Eeu kudde in den sneeuwstorm." Naar wij vernemen heeft Z. M. de Koning aan den Minister vau marine het verlangen te kennen gegeven, dat, het ijs, in de groote rivieren vastzitteude, opgeruimd worde door een paar monitors en door torpedo's. Hieraan zal zoo spoedig mogelijk gevolg worden gegeven. Naar men verneemt, zal den 7n Februari a. s. de zaak van de Jongh door den Hoogen Raad behan deld worden. Aan dr. W. J. F. Nuijeus te Westwoud is een treurig ongeval overkomen. Bg het bezoeken van zijn patiënten in een arreslee, is door een misstap van zijn paard het voer tuig omgeslagen, met het gevolg dat zijn rechterbeen boven den enkel verbrijzeld is. Zeer zeker, is het koude weer, en daarmee de behoefte aan een warme kamer, oorzaak, dat de Am- sterdamsche brandweer Woensdag binnen 8-uur tijds niet minder dau 13maal moest uitrukken voor binnen branden. Onder de O. I. birichten leest men Op Djauabi verwacht men onge regeldheden. Bij den politieken agent te Djambi is ingebroken, 20 geweren en 10 sabels zijn ontvreemd. De daders lieteu bovendien de mede- deeling achter, dat zij de grenzen tusschen de Ramas en Djambi zouden onveilig maken en des noods den controleur der Ramas zouden dooden. Terstond zijn schepen en troepen ter bescherming afgezonden. Het Pad. Hbld. geeft in on bestemde bewoordingen een be richt dat aan samenzwering zou doen denken. Er zouden in het garnizoen woorden gesproken zijn die bevreesd deden zijn voor een be weging onder het vreemde militaire element te Padang. De militaire autoriteiten namen dadelijk zulke maatregelen, dat tot heden de rust nog niet verbroken is geworden. Alle belangrijke militaire wacht posten zijn thans toevertrouwd aan goedgezinde Hollandsche militairen. Op de militaire wacht bg het kruit magazijn, dat tot dus verre door Ja vanen werd bewaakt, is onmiddelijk en in de eerste plaats die maatregel toegepast. Eveuzoo op die van het arsenaal. Een sterke batterij is teOedjoeng Karang opgesteld. Sterke patrouilles doorkruissen dag aan dag de plaats, patrouilles die 's nachts verdubbeld worden tot 60 a 70 man. Aan de schutterij is het alarmsein herinnerd,bestaande uit 3kanonschoten als wauneer alle schutters zich te spoeden hebben naar de verzamel plaats. Altegader handelingen, om van geen andere schier even belangrijke te ge wagen, die op het bestaan van vijandige voornemens wjjzen. ERRATUM. In de adv. Bohlkn, (vorig num mer) gouden Belletje verloren, staat Voor straatlees Spoorstraat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2