"T VLIESEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 829. Dinsdag 25 Januari 1881. Negende Jaargang. Verschynt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bardun: SPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Ad verten tiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMGRGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 25 Jan. 1881. Zondag jl gaf professor Her- mauu zijne aangekondigde voorstel ling inTivoli. Verbazend vlug werkt hii en weet zyn publiek hoogst aan genaam bezig te houden. Jammer dut de professor genood zaakt was ook met zijn programma te moeten goochelen, door eenige geannonceerde toereu te doen eclip seeren, waarschijnlijk om dat het publiek zich te gemakkelijk liet tellen. Op Maandag, den 17 dezer, is de heer 0. J., ontvanger der registratie te Alkmaar, per trein 18, die te 3.4 's namiddags uit den Haag vertrekt, medegereisd, met bestemming naar Alkmaar, gezeten in een rijtuig le kl. met twee andere heeren, van wien niets nader bekend is Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Hij was o. a. gekleed met licht bruin grijze lange winterjasen logen zwarten hoed. De familie zal men zeker verplichten met narichten aau de politie bekend te maken. Men schrijft uit 's-Hertogen- bosch aan de Arnh. Ct. Er valt ditmaal met te roemen op de bijdragen, die ten behoeve der noodlïjdeuden van den jongsten watersnood ingezonden worden. De algemeene commissie alhier acht het dringend noodig, dat de wel dadigheidszin der Nederlanders nog eens wakker geschud worde. De ellende is zoo groot iu vele dorpen, dat dagelijks veel duizenden guldens noodig zijn om in de allereerste be hoeften p. m. 7000 behoeftigen en 2000 stuks vee te voorzien, 't Zal in Nederland toch niet mogen gezegd worden, dat de bede om hulp van duizenden ougelukkigen niet gehoord en verhoord wordt Na de inwilligingen, die de reeders te Scheveningen Maaudag de vorige week hebben gedaan, had men algemeen verwacht, dat de visschers de beste party zonden kiezen en een verbintenis aangaan; dit is nu evenwel bet geval niet; wellicht heeft het weder, dat het gereedmaken der schui ten onmogelijk maakte, er wel iets toe bijgedragen om met het teekenen nog wat te dralen. Dat enkele vis schers hun vijandige houding nog niet hebben laten varen, blijkt uit de naamlooze brieven, die enkelen reeders de vorige week werden toegezonden alles wordt door de justitie beproefd om de schrijvers in handen te krijgen. Men verzekert dat de Haagsche rechtbank, in raadkamer vergaderd, de gevangenneming heeft bevolen van- den gewezen vader van het Lutersch weeshuis aldaar, ter zake van bedriegelijke handelingen met spaarboekjes van weezen. De vorige week verhuisde de familie R bestaande uit man, vrouw en 4 kinderen, van Vroomshoop naar de Dedemsvaart. Het jongste kindje, 2 jaar oud, werd met zijn broeder van 7 jaar in een open wagen vervoerd, terwijl de overigen liepen. Het kleine kind was niet bestand tegen de felle koude, althans by aankomst te Ommen was het dood. Te Nieuwe Pekela zag men dezer dagen een zonderlinge begra fenisplechtigheid. Hst vervoer van de kist met het lijk geschiedde per turfslede over het bevroren vaarwater, terwijl de volgers vau het lijk op schaatsen achter aau kwamen. Woensdagmorgen vertoefde voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te Utrecht een in ondertrouw opgenomen bruidspaar, dat op het punt stond om in het wettig huwelijk te treden. De moeder der bruid evenwel, op een nabijgelegen dorp woonachtig, was nog niet op het Raadhuis aan gekomen. Van overheidswege werd haar een telegram toegezonden, dat er op hare tegenwoordigheid werd gewacht. Het antwoord luidde: „Maar wachten totdat de stormbui voorbij Een oud zeeman schrijft aan de Zatphensche Ct.: Toen dezer dagen de thermometer 38o vorst teekende en er een fameuse sneeuwstorm woei, dacht ik aan het oude rympje, dat mijn vader mij had geleerd Die zijn vader en moeder heeft ver boord, Zijne kinderen .aan het spit gebraden, Zijn vrouw geslagen heeft men een (koord, Die nooit iets goed heeft willen leeren, Is by mijn ziel nog veel te goed, Om een graanvloot uit d'Oostzee te (convoyeeren. »Gy moet n.1. weten dat mijne voorouders, die meest allen bevelheb bers van 's lands oorlogsschepen waren, 's winters de graan vloten uit de Oostzee moesten convoyeeren, een taak, zóo hard, dat zy liever om de Kaap naar O.-I. zeilden, dan de kleine reis naar de Oostzee deden. Vroeger heb ik mij dat nooit kunnen voor stellen maar sinds den jongsten sneeuwstorm is het duidelijker dan ooit. Ter eere van onze vroegere zeerobbendie ondanks storm en sneeuw, koude en ijs, toch als mannen van hun woord hun plicht deden, heb ik dit meer karakteristieke dan fraaie rympje onzer vaderen aan de vergetelheid willen ontrukken. Voor de opname dank. Moffen van bont ziet men bijna niet meer in het buitenlandhet zijn alie geplooide, ingehaalde, met franje, strikken, zelfs bloemen versierde ma chinerieën, in den vorm van een meer of minder iugehaalde reticule, en ver vaardigd vau fluweel, satijn, of de stof van het kleed, waarin men nu ter verwarming zijn handen steekt. Over bodig op te merken dat dit een zeer kostbare, dwaze mode is; want van die moffen moet men er verscheidene bezitten om eenigszins naar de mode voor den dag te komen. Tournures zijn nu een onmisbaar toiletvereischtede crinoline komt langzaam, maar zeker nader. Een waar schrikbeeld voor de verstandigen onder de vrouwen. Aan boord vau een Engelscb scbip, de Petuna, is onlangs op de Middel] andsche zee muitery uitge broken. Eenige Russische matrozen hadden het plan opgevat de geheele overige bemanning te vermoorden, en bij bun poging daartoe den kapi- teiu en vier matrozen ernstig gewond. Met behulp der bemanning van een ander schip dat men noodseinen gaf, gelukte het de muitelingen meester te worden en onschadelijk te maken Volgens telegram uit New-York is er te Philadelphia een ernstige brand uitgebarsten in een olieraffi naderij en was men er nog niet in geslaagd deu brand te blusschen. Twee Duitsche en een Italiaausch schip, die voor de fabriek lagen, ziju met groote moeite door sleep- booten weggesleept. Voor de andere schepen, die in den omtrek lagen, bestond geen gevaar. Door den hevigen storm, die de vorige week te Woolwich heeft gewoed, zijn drie en twintig gela den barges verongelukt. Men ver moedt dat drie man bij dit onheil het leven hebben verloren. Een groote lakenfabriek te Lodive, waarin ruim vierhonderd werklieden hun brood verdienden, is Woensdag door brand vernield. De schade wordt op ruim zeshonderd duizend gulden geschat, die tob* ver scheidene verzekeringsmaatschappijen gedekt zyn. De vorige week is te Cuesmes bij Bergen een goederentrein in de sneeuw blijven steken. Onmiddellijk ging heel het treinpersoneel aan deu gang om de hinderpaal uit den weg te ruimen, doch men vergat denoodige voorzorgen te nemen en 't nabijgelegen station te waarschuwen. Daardoor wist de nadereudepassagierstrein niets van het ongeval en stoomde er vroolijk op los j een kreet van ontzetting van het personeel van den goederentrein deed den machinist van den passagiers- trein opzien, doch het was te laat. Met donderend geweld rende hij met zijn trein op den anderen in. De stukken vlogen naar alle kanten; de machinist werd van ziju locomotief geslingerd en een paar wagens werden verbrijzeld. Gelukkig vielen er geen dooden, hoewel alle passagiers min of meer gekwetst zyn. Een vreesdijk ongeluk heeft dezer dagen in het gehucht Charniére, in België, plaats gehad. Een zekere Wuys werkte met twee dochters in de kole- myn te Mareinelle. Zij wilden zich 's avonds naar het werk begeven en de man had een blikken doos met dynamiet bij zich, dat voor het springen der mijnen moest dienen. Hij ontdekte echter dat het doosje vochtig was geworden en ging om het even te drogen met zijne kinderen naar huis terug. Toen hij de doos voor het vuur hield, ontplofte plotseling de gevaarlijke inhoud. De man en zijn twee dochters werden op slag gedood, twee andere kinderen werden zoo ernstig gekwetst, dat men voor hun leven bevreesd is. Het huis is bijua geheel vernield, terwijl alle meubelen verbrijzeld en overal ver spreid teruggevonden werden. Wederom is een apenbnis ditmaal in den zoölogischen tuin te Hanover met zijn bewoners ver brand. Zondagmorgen om drie uur brak de brand uit. De vlammen verlichtten in den donkeren nacht de besneeuwde boomen, en sloegen na eenigen tijd hoog daarboven uit. Eer den bewoners, wier gekerm op verren afstand te hooren was, hulp kon ge bracht worden, waren zy allen gestikt. Het is daarom zulk een groot verlies, wijl de omgekomen apenfamilie geheel geacclimatiseerd was, en de jaarlijk- sche sterfte door aanfokking gedekt kon worden. De brand die voor eenige dagenin den schouwburg te Kroon stad woedde, was aangekomen even na de opvoering vau hot stuk Dertig jaar of het leven vau een dobbelaar." Eukelen zeggen dat de brand bij de decoratie was ontstaan, terwijl an deren weder verklaren, dat de brand de kleedkamers aankwam, waar een gasontploffing plaats had. In het gebouw woonde do directeur met zijn familie, die allen, benevens een nicht van hem die daar gelogeerd was, in de vlammen omkwamen. Het inwendige van den schouwburg is geheel vernieldvan het schoone gebouw zyn slechts 4 naakte muren overgebleven. Woensdagmorgen ontstond weder te Toulon brand in een oorlogsschip nu in de Annamite. De brand was bij den stoomketel aangekomen. Door spoedige hulp heeft men iu het begin kunnen stuiten en is schade van weinig beteekeni9. De schrik onder de bewoners was echter groot, te meer daar nog de brand vau de Richelieu versch in het geheugen ligt. De Engelsche bladen zyn vol van verhalen van ongelukkeu, door de opeenhooping vau sneeuw. De ellende in de lager gelegen wijden van Londen moet vooral ontzettend zijn door de overstrooming der Theems. s-Zelden heeft men zoo'n vereeniging van wind, sneeuw, vorst en water gehad als deze week," schrijft een der Eugelsche bladen, »en we hebben nu schoon niet tot ons genoegen eens kunnen on dervinden hoe een winter in Siberië is. Berichten uit Frankrijk mel den dat de zuidewind, die den dooi deed verwachten, in den nacht van Woensdag op Donderdag plotseling naar het noordwesten is gedraaid, waarna het opnieuw begonnen is hevig te sneeuwen en te Parijs de pas eenigszins herstelde communica tie wederom geheel versperd is. Donderdag bemerkte een laken koopman te Bergen in België, dat zijn twee dienstboden nog niet op gestaan waren. Na te vergeefs aan hare kamer geklopt te hebben, ging hij naar binnen, waar een hevige kolendamp heerschte. In den hoek der kamer stond een komfoor, waar in een aantal kolen lagen te smeu len. De vensters werden zoo spoedig mogelijk geopend, maar het was reeds te laatde beide meisjes waren door den kolendamp gestikt en alle pogin gen die men in het werk stelde om de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. De inwoners van Weenen kun nen zich dezer dagen vermeiden in het aanschouwen van de wouderlij ke grillen van natuur en toeval bei den, die somtijds wezens doen gebo ren worden van welker mismaaktheid men huivert. Het natuurwonder dat daar thans te zien is bestaat uit twee kinderen, die, te beginnen bij de zesde rib, ineengegroeid zyn en sa men slechts een onderlijf en twee beenen hebben. De beide bovenli chamen zijn welgeschapen en ook het onderlijf is goed gevormd en alleen wat zwaarder dan gewoonlijk. Beide kinderen, want het zijn er toch inderdaad twee, zijn volmaakt wel, verstandelijk goed ontwikkeld en het zonderlinge verschijnsel doet zich zelfs voor dat de een ziek kan zyn zonder dat de auder er iets van bemerkt. Alleen bij pijn in de voe ten of beenen, kibbelen zij met elk aar wie het meeste lijdt. De twee lingen zyn drie jaren en vier maan den oud en trekken voornamelijk de aandacht der geleerden. Een ware goudmijn is de hertogin van Airdie, wel te verstaan de koe die zoo heet en toebehoort aan mr. Cochran in N.-Schotland. De kalveren, van dit dier afkomstig, brengen ontzaglijk veel geld op. Er zijn er thans acht, alle genaamd hertog of hertogin van Hillurs met het rangnommer er voor. De 4de, een hertogin, bracht op byna f 17000, de 5de (een hertog van 2 maanden) ruim f 19000, de 6de (een hertogin van 8 maanden oud) f 50000 In het geheel golden de 8 dieren pl. m. f300,000. Andere runderen, van de hertogin van Airdie afstammend en in Crochran's bezit, hebben saam een waarde bijna even groot als laatstge noemde som. Deadeldomsbrievender Airdie's doen dus opgeld, iets wat lang niet van vele anderen gezegd kan worden. De uitvindingen van de Paryzer zakkenrollers en niet minder rolsters schijnen nog niet uitgeput. Yoor eenige dagen was tenmiuste weder een juwelier het slachtoffer van een nieuwe manier om zakken te rollen. Aan het Noorderstation stond een man op den trein te wachten, toen hij plotseling ongesteld werd en in-' eenzakte. Men droeg hem naar binnen en een vrouw, die schier tot wanhoop gebracht scheen, was niet van hem af te krijgen. Steeds riep zy: »Acb mijn mau, mijn goede man en poogde hem door de teederste zorgen weder tot bewustzijn te brengen. Eindelijk verscheen een dokter, die in het belang van deu man haar verzocht zoolang de wachtkamer te verlaten. Zij de8d dit, maar vroeg toch nog bij het heengaan: Roept gij my spoedig als hy zijn oogeu weer op slaat." Een poos later deed de man werkelijk wat de vrouw zoo gaarne wilde zien; hij sloeg zyn oogen op en men haastte zich de ontstelde vrouw te roepen. Maar zij was niet te vinden en toen men den zieke vertelde dat zijn vrouw weg was, vroeg hij heel bedaardMijn vrouw Ik ben niet eens getrouwd." De schijnbaar zoo liefdevolle echtgenoote was een dievegge, die het op de zakken van den man gemunt had. Zy had iu de drukte haar kans schoon gezien en had, in plaats van hem te verzorgen, zyn zakken geleegd. Den man was een aanzien lijke som ontstolen, terwijl men de dievegge, niet terugvond. In Parijs worden de fiakers door waterstoven verwarmd. Een uitmun tende maatregel, mitsbeter toe gepast dan by sommigen dier voertui-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1