Wintervreugd Markt-Berichten. gen. Een dame wenkte dezer dagen een koetsier en steeg in het rijtuig. Nauwelijks is zij gezeten, of zij steekt het hoofd uit het portier en roept Koetsier! Ja mevrouw! is het antwoord. Is hier geen stoof? Wel zeker, mevrouw. Maar waar dan? Ik heb ze hier op den bok onder mijne voeten, mevrouw. Margate, 21 Jan. Door het loggerschip „Seeret," is op de hoogte van Longsaud gered een Ned. visscher, die verklaarde gedurende twee dagen en 2 nachten te hebben doorgebracht iu den mast van zija schip. De overige opvarenden, zes in getal, waren allen verdronken. De Britsche eilanden zijn in de laatste dagen door een aanhou dende strenge vorst geteisterd. De Theems vroor dicht bij Twickenhara, Windsor en op het geheele boven gedeelte der rivier, wat sedert 1855 geen enkelen winter het geval is ge weest. Volgens de laatste berichten evenwel begint het nu te dooien. Ook uit Amerika komen berich ten omtrent ongunstig weder. Zater dag is bij buitengewoon lagen ther mometerstand ontzettend veel sneeuw gevallen. De telegraphische gemeen schap met het binnenland is te New- York en langs de geheele Atlantische Westkust deels afgebroken, deels ge stremd. Verleden Donderdag werd in een der Londensche synagogen met groot ceremonieel het huwelijk ge sloten van baron Leopold de Roth- sckild met mejuffr. Perugia. Karak teristiek was de uitvoerigheid, waar mede de Londensche bladen tot in de kleinste bijzonderheden verslag gaven van de ontvangen gescheuken (een gansehe juwelierswinkel), en van de praal en pronk, bij die ge legenheid ten toon gespreid. Het was als goldt het een huweljjk van vorstelijke personen. Inderdaad, gelijk de Londensche Spectator" opmerkt: zóó groot is de vereering van de Engelsche fashion voor rijkdom, dat zij de Rothschilds ai gaandeweg tot een rang verheft tusschen den Engelsehen adel en de prinsen van den bloede. Voor het hof der assises van de Seine werd deze week de zaak behandeld der brutale dieven, die in het vorige jaar bg een koopman in de Rue Beaubourg te Parijs, terwgl deze met zijne familie uit was, op klaarlichten dag de brandkast, on geveer 50,000 franken aan verschil lende waarde inhoudende, weggehaald hadden. Het zware voorwerp was door hen naar een weiland gesleept, waar zij getracht hadden het met smeedhamers te verbrijzelen, wat, hun echter volstrekt niet gelukt was. Wel hadden zij het deksel een weinig opeugewrongen en zoo een vrij aanzienlijke waarde aan juweelen goud en bankpapier weten machtig te worden,maar de lade binnen in had aan al hun pogingen weer stand geboden. Tot groote blijdschap van den eigenaar werd de kist een week later, op dezelfde plaats terug gevonden. De bedrijvers van dezen stoutmoedigen diefstal ware allen leden van een groote dievenbende. Hunne namen warenFrollet, Letellier Benoit, Babèl, Mather, Baudouin en Jaccaz. De beminde van den laatste had de politie, die langen tijd te vergeefs gezocht had, de noodige aanwijzingen gegeven, zoodat de vijf eerstgenoemden weldra gevangenge nomen werden, terwgl Baudouiu en Jaccaz naar Engeland wisten te ontvluchten. De omstandigheid nu dat Jaccaz, wiens' meisje de ver raadster gespeeld had, den dans was ontsprongen, gaf Baudouin de ge dachte in dat Jaccaz valsch spel ge speeld had en was oorzaak van een vreeselijk drama. Op een morgen in bet laatst van het vorige jaar zat Jaccaz alleen op zijn afgelegen kamertje te Londen, toen hij eens klaps zijn vroegeren makker, iemand van een herculische lichaamsgestalte, zag binnentreden. Voordat hij zich rekenschap kon geven van hetgeen er met hem gebeurde lag hg, weer loos aan handen en voeten gebonden, met een prop in den mond op een paar stoelen uitgestrekt, terwgl een donderende stem hem in de ooren klonk: Gij hebt ons verkocht, ellen deling." Op zijn ontkennend hoofd schudden ontblootte Baudouin de voeten van zijn slachtoffer, legde met de grootste kalmte een kolen- vuurtje daaronder aan en herhaalde zoolang zijn vraag, tot de ongelukkige, wien het vleesch aan de voetzolen reeds door de vlammen afgeknaagd werd door defolterende pijn gedwongen een teeken gaf dat hg bekende. >Dan verdient ge ook den dood" luidde het nu en eenige seconden later, stak bet mes van Baudouin reeds t»t aan het heft in de borst van den gemartelde. De moordenaar is totnogtoe aan alle nasporingen ontsnapt. Zijne vijf medeplichtigen in den diefstal zijn tot dwangarbeid voor langer of korter tjjd veroordeeld. ÏMTKZQXDKN. Mijaheer de Redacteur Gelieve eenige letteren in Uw geëerd blad op te nemen. Met verwondering heb ik vernomen, dat er lijsten, ter teeksning in verschillende lokalen rijn neêrgelegd voor belangstellenden, aangaande de Keizerstraat. Ik had verwacht, dat staande de gehon- den vergadering daarover de vereischtc gelden voor riolering en bestrating van ge noemde straat,ruimschoots zouden zijn bijeen gebracht, door de eigenaren van perceelen daar gelegen; want welk belang heeft een ander die geen eigenaar of huurder is er bij of dezelve bestraat is of nietP Voor de communicatie is de straat niet noodig, daar de Weezenstraat zeer goed voldoen kan als rijweg, indien de gemeente slechts het vrije gebruik, óók voor rij- en voertuigen, open stelde. Tegen mijne verwachting iu, zijn de ver- eisehte gelden echter niet bijeen en wil de commissie van eigenaren de gemeente opdra gen om in bet te kort te voorzien, waar door de gemeente ook zeker het recht zou erlangen om ook de Keizerstraat met palen af te zetten evenals de Breewater en Weezen straat, zoodat dan de toestund maar half zou zijn verbeterd. Maar dan toch zouden andere straten, die oudere brieven hebben, wel het eerst voor bestrating in aanmerking komen, zooals: Hoog-, Visch- en Calfomiestraten, indien de gemecntefinanciën zulks maar toelaten zonden. Help u zeiven, maak flinke voetstraten, dat kan zekerlijk ruim gedaan worden voor de bijeengebrachte som. U bij voorbaat dank zeggende voor de afgestane rnimte, heb ik de eer te zijn W. Nu de sneeuw de straten nog steeds be dekt en 't weêr door dooi en vopst wordt afgewisseld, zoo nemen wij geen courant of ander orgaan ter band of lezen daarin onge lukken, veroorzaakt door de gladheid der straten. Hoe menigmaal door bemiddeling van dit blad een ieder verzocht is, asch, zand of het steeds voorhanden zijnde kachel- gruis voor zijne woning neêr te strooien, hebben eukelen doch zeer weinigen aan dit verzoek gevolg gegeven. Van daar dat onder- geteekende vraagt of bij kennisgeving van B. en W. door klokgeklepel of op andere wijze, de ingezetenen niet kunnen worden verplicht het voetpad voor hunne woning begaanbaar te houdeu of anders ze te beboe ten met een boete van p. m. 50 Cent. In vele gemeenten van ons land heeft dergelijke handelwijze plaats. Deze gelden, zoo ze geind moeten worden, konden voorzeker 'bij dragen tot bestrating der Keizerstraat. G. L. De winter zwaait zijn scepter weer, Zijn adem stolt nu gracht en meer, Hij zendt zijn blanke boden neer, Zijn kille mond roept: ik regeer, Maar 'k breng U ook vermaak. Ja winter, 't is een goede zaak, Dat ge ook iets brengt tot ons vermaak, Want schoon ik vaak Uw strengheid laak, Uw ijsvreugd valt wel in mijn smaak, 'k Zwier gaarne eens over 't ijs. Komt maagden, knapen, naar het ijs. Al is 't ook menigeen te wijs, Wij stellen 't ijsvermaak op prijs En maken graag een verre reis Langs spiegelgladde baan. Bij paartjes rijden, dat geeft pret, Bevallig zwaaien, fraai en net, Niet te beschroomd, niet te koket, En altijd naarstig opgelet, Waar men de voeten zet. Geniet o blijde jeugd, geniet Van alles wat de winter biedt, Zweef vroolijk rond langs plas en vliet, Zing lustig op het ijs een lied, Maar schuldloos zij Uw vreugd. W. M. Tz. Stoom vaart-Berichten Het stoomschip Prinses Amalia, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde te Port- Saïd 23 Januari cu zette de reis voort. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, vertrok van Sucz 22 Jan. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, passeerde Kaap Roca den 23n Januari. Alkmaab, 22 Jan. Aangevoerd 1 Paard f120, 1 Koe f280, 15 nucht. Kalvereu f 6 a 19, 5 Schapen f 14 a 21, 19 magere Varkens f14 a 22, 52 Biggen f 10 a 12, Boter f 0,90 a 1,10 per kop. Texel, 19 Jan. Koeboter f 1 a 1,40, Schapenboter f 1,20 p. P. Hoobn, 22 Jan. Tarwe f 9.25 a 11, Gerst f 5,25 a 6, Haver f 4 a 5,25, Erwten: witte f 11,50 a 13, groene f 12 a 14,50, grauwe f 13 a 16, vale f 11,25 a 13,25, br. Booneu f 13,50 a 15. 15 Paarden f40 a 180, 30 Kalveren f 5 a 22, 25 Varkens f 16 a 22, 2000 Kippeneieren f 6 per 100, 839 kop Boter 80 a 87$ ct. per kop. Burgerlijke Stand Helder. Van 21 tot 25 Januari. ONDERTROUWD E. Koning, zeeman, en L. Robijn. GETROUWD Geene. BEVALLENA. Baljé, geb. Dienaar D. G. Meijer, geb. Bischot Z. A. Boon. geb. Bommel D. F. Zwartjes, geb. de Vries Z. M. Meeuwen, geb. Pauius Z. H. H. Kindt, geb. Verboom D. S. Leen, geb. Hendrikse D. N. v. Dok, geb. Neefjes D. G. Ras, geb. Woord Z. C. v. d. Waal. geb. Ruijs Z. T. Klok, geb. Grimme D. A. A. J. Wigman. geb. Schuszler Z. N. Kuiper, geb. Kisteioan D. OVERLEDEN: Een levenloos kind. Heldersche Moppen. EEN ZONDERLING POSTRIJTÜIG. Van zekeren Huddy, postmeester te Lis more, wordt verhaald, dat hij in het 97ste jaar van zijn leven om eene weddenschap, van dio stad naar Femoy reisde in een oesterton, getrokken door een varken, een das, twee katten, een g8ns en een egel, met eene groote roode slaapmuts op zijn hoofd, een varkens-drijverszweep in de eene hand en een gewone koehoren in de andere, waarop hij blies om zijn span aan te moedigen en te waarschuwen dat hij daar aankwam. o VERBAND. Iemand vertelde in zijn clnb eene anek dote, die hij als iets nieuws debiteerde. Toen bet verhaal uit was, zei een zijner toehoorders: „Dat brengt er mij ook eene te binnen;" en meteen kwam hij er meê voor den dag. „Ik zie nietiu welk verband er »s tusschen hetgeen gij daar verteld hebt en mijne anek dote," merkte de ander aan. „Ik wel," was het antwoord, „want de mijne staat op dezelfde bladzijde van „De vroolijke pretmaker" als de uwe." o OOK EEN IJS-MOTIEF. Jonkman (op het ijs tot den kloek 10-jarig rijdstertje.) „En waarom komt je oudste zuster van den winter heel niet op het ijs?" Het z u sj e„O, die is al geëngageerd Vervolg- der Berichten. Gisterenavond vergaderde in 't lokaal »Bellevue", de gsclub »West- frisia". Wegens bedanken en vertrek werd een nieuw bestuur benoemd, bestaande uit de heeren G. T. von Oterendorp, president; A. Senderman, penningmeesterJ. Bethlehem, secretaris; A. Vos Rz., R. Tienstra, T. 0. Govers, L. Klein, J. Oortgijzen, en J. Daarnhouwer, allen commissarissen. Alsnu werd overgegaan tot het wijzigen, van een paar artikelen der statuten, waardoor de functiën van gedelegeerden werden opgeheven. Er werd besloten deze week, ijs en weer dienende, een wedstrijd te houden in het »schoonrgden" op het Heldersche kanaal, alsook tot 'top feestelijke wijze uitreiken der prijzen des avonds in »Musis Sacrum." Tevens werd besloten de baan voor de leden op Zondag a.s. disponibel te houden en op dien avond een verlichting agiorno op de baan aan te brengen. Het nieuwe bestuur vat de zaak dus flink aan. en we hopen, dat 't snccas van zjjne bemoeiingen moge hebben. (Zie verder annonce in dit blad.) In de voorgaande week werd door den heer Van Gijn aan den president der vereeniging Ontwaakt bij Tijds," den heer A. G. J. de Vries verzocht zich met de uitdeeling van 50 zak steenkolen aan arme weduwen te belasten. Deze had reeds aan vijftig vrouwen elk een bon voor een zak kolen ge geven, maar zag dat hij niet toekwam, daar er nog wel 150 stonden te wachten. De heer de Vr. ledigde nu 't armenbusje, dat in zgn lokaal hangt en vond daarin f 9.64. De schipper J. K., die er bij stond, legde er een rijksdaalder bij, en de heer K. M., een gulden. Aan twee-en- vijftig behoeftigen werd daardoor nog een kwartje verstrekt. We kun nen een woord van hulde niet ont houden aan hen, die in dezen harren winter 't lot hunner arme natuur- genooten trachten te verlichten. Met genoegen vernemen wij dat de zangvereeniging »Cecilia" met medewerkiug van een aantal heeren dillettauten, eerstdaags een groot concert zal geven ten voordeele van de algemeene armen dezer gemeente. Ook de zangvereeniog »Zingt den Heer" zal op Donderdag 10 Feb. a. s. in Musis Sacrum een concert geven, ten voordeele der algemeene armen. Verder zal de zangvereeniging Voor uitgang Zondag 30 Jan. a. s. in de Westerkerk een openbare uitvoering houden ten voordeele van de Her vormde kerk alhier. Iu de pauze zal Ds. Bach een woord tot de toehoor ders richten. Zondagmiddag vertrok van hier met pensioen, de oudste Onderoffi cier van het hier garnizoenhoudend bataljon van het 7e regement Infan terie, de heer Eggink; 25 jaren had hij in dien rang gediend, waarvan de laatste 20 jaren als sergeant-majoor bij dit bataljon. Namens alle onder officieren werd hem dan ook uit achting, een stoffelijk bewijs van aan denken aangeboden, terwijl velen, den vertrekken den op bet perron van het spoorwegstation uitgeleide deden. Wieringen, 12 Januari. Hedenavond werd alhier, in het lokaal van den heer Lont een voor lezing gehouden door den heer Wuijs, hoofdonderwijzer te Westerland. Uit welwillende medewerking hielden en kele heeren een bijdrage en 't zang gezelschap voerde eenige stukken uit. De verwaehtiug van een genotvollen avond werd niet teleurgesteld. De talrijk opgekomen hoorders gaveu onverholen hun bijval te kennen, wanneer er gesproken of gezongen was en de executanten verdienden dien bijval geheel en al. Een geani meerd bal besloot deze bijeenkomst. Gedurende de vergadering kwam 't bericht, dat de zoon vau een dag- looner 't ongeluk had gehad met een in werking zijnde dorschmachine in aanraking te komen, waardoor hem een been verbrijzeld werd. Daar hier, behalve geneeskundige hulp, meer noodig was, werd er besloten den aanwezigen een lijst aan te bieden 't gevolg was. dat er voor meer dan vijftig gulden geteekeud werd. Verder zou men die lijst presenteeren aan de overige bewoners van 't eiland. Op die wijze werd den nood van een hulpbehoevende mildelijk gelenigd. (Wegens de moeielijke gemeenschap met Wieringen kon dit bericht eerst heden ge plaatst worden.) Men schrijft ons van Wierin gen 22 Jan. '81. Wij eilanders zgn geheel van den vasten wal gescheidende postvlet is gisteren (21 dezer), voor 't eerst na Maandag 11., naar de van Ewijck- sluis geweestde overtocht is zeer moeielijk, want de schipper moet over- en door 't ijs zien te werken, hetgeen veel inspanning kost. Wg hebben Donderdag (27 dezer), alhier een volksvoorlezing; de op brengst daarvan zal strekken ten voordeele van de watersnoodlijdenden en zal gehouden worden door Ds. A. Hage, predikant te Oosterland alhierde lezing zal gehouden worden aan den Oever, ten huize van den kastelein J. Tjjzen. Evenals alhier geschied is, zullen bij 's-Rijks werf te Amster dam de mindere geëmplooieerden en werklieden in de gelegenheid worden gesteld liefdegiften af te zonderen voor de noodlijdenden in de over stroomde streken. Voor de noodlijdenden door den watersnood is o. a. f 1 ontvangen met volgend bgschrift: Daar gaat gij henen stuk metaal Niet naar des geldvorsts rijke woning, Noch naar een loterij-lokaal Of voor een ijd'le praalvertooning Neen tot verzachting van het leed Zijt gij bestemd; wee3 de magneet Die duizenden van uws gelijken Doet stroomen naar doorbroken dijken In 't land van Heusden en Altena! Schudt al uw kameraden wakker; Ook 't peuningske van den armen stakker Kan hulp verleenen, vroeg en spa. Zaterdag werd voor een kindje, oud 3 maanden, een weinig wonder olie gehaald bij den drogist Cléban, op den Heiligenweg te Amsterdam. Door een schromelijke vergissing gaf de bediende van den drogist vitriool in plaats vaa wouderolie, waarvan door den zuigeling werd gebruikt. Tengevolge daarvan overleed het kind, dat Zaterdagavond naar het gasthuis werd gebracht, in den afge- loopen nacht. Het lijkje is door de justitie ter schouwing in beslag genomen. Men meldt ons uit Grave van 22 Januari: De gewoonte van sommige men- schen om verwarmde keisteenen mede naar bed te nemen, heeft heden weder een slachtoffer gemaakt. Een dienstbode te Neer Asselt, gisteren avond uit Grave thuis komende, nam zulk een verwarmden steen mede naar bed. Toen zij nu heden niet op den gewonen tijd verscheen, opende men de deur harer kamer, waaruit een verstikkende damp te voorschijn kwam. Toen men het vertrek kon binnentreden, bespeurde men dat het bed geheel was ver brand en vond men het verkoolde lijk van het ongelukkige meisje. Gebrek aan toestroomende versche lucht heeft haar wellicht dadelijk het bewustzijn benomen, maar tevens verhinderd dat de geheele woning is verbrand. Men meldt uit Zierikzee: Alhier is het treurig bericht aan gekomen ,dat de matroos S. Admiraal, van den alhier thuisbehoorenden reddingskotter Willem van Houten," kapitein Bowbyes, in den sneeuwstorm op de Noordzee over boord geslagen en verdronken is. De man, een flink zeeman van ongeveer 50 jaar, laat een vrouw en tien kinderen na. De kapitein beeft in den zelfden storm een arm gebroken en is te Ylissingen aangebracht. Gisteren is te 's Hage de instruc tie voor de rechter-coranaissaris ge opend, in zake Bouman, verdacht van het afleggen van valsche getuigenis, in de strafzaak tegen W. M. de Jongh. De ontaarde vrouw, die in den vorigen winter te Amsterdam een pas geboren kind op het ijs in de Bloemgracht nederlegde, is dezer dagen bij een twist ontdekt, waarbij haar deze misdaad werd verweten. Door de politie ondervraagd, kwam zij tot bekentenis. In het IJ bjj de Barendsstraat heeft zich Zondagochtend een persoon in half beschonken toestand in een modderschuit te slapen gelegd, waarin hij later doodgevroren werd gevonden. Men schrijft uit IJmuiden De Hull-stoomboot aEddystone," Vrijdagmorgen te elf uren van IJmui den naar Amsterdam opgestoomd, arriveerde Zondagnamiddag 6 uren aan de losplaats Oosterhoofd. Deze boot heeft weder, evenals vo rige jaren, het kanaal voor de vaart geopend. De kapitein dezer boot heeft dus der Kanaalmaatschappij opnieuw een belangrijken dienst bewezen. 't Was hier dien Dinsdagmiddag en nog den volgenden ochtend zulk allervreeselijkst stormweder zegt de Enkh. Ct. dat men met ontzetting en angst dacht aan zgn huisgenooten

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2