Markt Berichten. schijfjes gesneden, dan is het raadzaam deze een korten tijd in de azijn te houden. De beroemde Weener chirurg, prof. Billroth, heeft 29 Jan. j. 1. een operatie uitgevoerd, die volgens deskundigen, nog slechts éénmaal was voorgekomen, maar toen den dood ten gevolge had. Ben vrouw, die aan maagkanker leed, heeft zich aan die operatie onderworpen en prof Billroth is er in geslaagd, het zieke deel der maag te verwij deren en uit de overblijvende deelen een nieuwe kleinere maag te vormen, die naar eisch met de overige deelen van het lichaam verbonden is. Den 5den dag na de operatie" bevond zich de patiënt zoo wel als men verlangen kon en had een kan melk, den vorigea dag door haar gebruikt, goed verteerd. Volgens de commissie, die aan gesteld werd om onderzoek te doen naar de ramp van het stoomschip „Oncle Joseph," moet de schuld geheel en al ten laste komen van den kapitein der „Ortiga," die niet naar de voor schriften gehandeld heeft. Te Parijs zgn een aantal vaten vleesch in beslag genomen, omdat het vlee^ch met trichinen bezet was. Het is afkomstig nit Chicago en bij een onderzoek dat ingesteld werd, kwam aan het licht dat ook in het spek, dat regelrecht uit Amerika kwam, triehinen gevonden werden. Te Parijs heeft zekere Jeanne Faraut terechtgestaan, beschuldigd van haar minnaar, dr. Matteo, een geneesheer, te hebben willen dooden. Matteo had haar verleid en verlaten; toen hg op het punt stond met een ander te gaan trouwen, vatte Jeanne F. het plan op hem te dooden. Zij schoot met een revolver op hem, doch kwetste slechts in lichten graad. Op de te rechtzitting kon dr. Matteo dan ook als getuige versehgnen. Onder luide toejuichingen der aanwezigen heeft de jury de beschuldigde vrijgesproken. In afwisseling der vrouwen, die van vitriool bg haar wraakoefening gebruik maken, heeft thans een ja- loersche echtgenoot dat middel aan gewend. In een jaloersche bui heeft de man zijn vrouw na een hevige woordenwisseling vitriool in het gezicht geworpen, doch de gevolgen waren van weinig beteekenis en be paalden zich slechts tot een kleine verwonding. De man Anzelme is voor dit feit tot 6 dagen gevan genisstraf veroordeeld. Mevrouw An zelme, die ter terechtzitting aanwezig was, gaf op al te luidruchtige wijze te kennen, dat die straf veel te gering was, zoodat zij uit de rechtszaal moest verwijderd worden. Op het kerkhof te Islington, bij Londen, is onlangs een doodgraver levend begraven. Hij was met eenige anderen bezig een graf te delven, toen, waarschijnlijk door de vochtigheid tengevolge van de vele ontdooide ■neeuw, de grond onder hem weggleed en hij vijf voet diep onder de aard bedolven werd. Zijn kameraden gin gen onmiddellijk aan het werk om den armen man te bevrijden, maar toen zij hem vonden was hij reeds dood. Uit Cuxhaven wordt gemeld: Vrijdagmorgen had een aanvaring plaats tusschen hetDuitsche stoomschip „Kronprinz Friedrich Wilhelm" en het. Engelsche stoomschip „City of Dublin." Het laatste stoomschip is gezonken en zes man der equipage verloren daarbij het leven. Het had een lading suiker aan boord en was van Hamburg naar Bristol bestemd. IETS OVER HET NIEZEN. Bij de ouden was het niezen een gelukkig voorteeken. Toen Telcmachus zijn moeder Ponelope de terugkomst van zijn vader voorspelde, niesde zij onwillekeurig, en kreeg bij dit teeken der goden haar vertrouwen terug; zoo lezen wij bij Homerus, en Xenophon verhaalt, dat het niezen van een zijner offi cieren voor Xerxes een teeken was om den slag te doen beginnen. Ook in de nieuwe wereld, bij de verovering van Peru door de Spanjaarden, werd hetzelfde bijgeloof gevon den. Toen de koning vaa Guachoia niesde, wierp het volk der Indianen zich op den grond met het aangezicht in het stof, en liet de vreemdelingen ongehinderd binnen trekken. Den Peruanen heeft dat niezen van hnn koning geen geluk aangebracht. Zij hadden weldra alle reden het als een slecht voor teeken tè beschouwen. Dat zag Mahomed er ook in. Volgena hem was het niezen een van Adam overgeërfd zinnebeeld van een vroegen dood, totdat Jacob den vloek afwendde. Ook bij de Atheners van lateren tijd was het een ongunstig voorteeken. Later, in de christenwereld, werd het een kerkelijk geheiligd gebruik om bij het niezen Gods naam aan te roepen. Virgili- us Polydorus verhaalt, dat onder paus Gre- gorius den groote een epidemie in Italië heerschte, waartegen het maken van het teeken des kruises'aanbevolen werd, waar bij men dan „Servet te Deus" of iets der gelijks tot de niezenden zeide. Al ziet men tegenwoordig geen voor teeken in hot niezen, of het moest dat van een flinke verkoudheid zijn, toch is het nog bij de meeste volken gebruikelijk, ie mand bij het niezen iets goeds te wenschen. De Italiaan roept: Pelicita! De Fransch- man Que Dien vous bénisse! De Zweed: Zegen De DuitscherPrositen wij Ne derlanders: „Wel bekome 't u!" In deftige kringen zegt men het tegen woordig niet meer; het niezen zelf is er maar half geoorloofd; men doet het zoo bedekt mogelijk.Maar het moge dan niet deftig zijn, er is iets vriendschappelijks in het onde gebruik, en het kan niemand on aangenaam klinken als hem onder goede bekenden, waar hij hartelijk niezen mag, een hartelijk „wel bekome 't u" wordt toe- geweüBcht. Laat ons dan de oude gewoonte in eere houden. Goede wenschen zijn goed koop, zelfs in dezen duren tijd. Heldersche Moppen. GOED BETAALD. Een dame hield er een prachtige kat op na, die echter de schrik harer buurvrouw was, daar deze veel vogels had, waarvoor zij de nabijheid der kat vreesde. Op zekeren morgen lag de kat dood in den tuin en de eigenares vermoedde maar al te zeker w'e de moordenaarster was. Zij besloot zich te wreken. Terstond bestelde zij een aantal muizen vallen, die zij aan haar vriendinnen zond, met verzoek haar getrouw de vangst te zenden en nog binnen een week had zij meer dan honderd van die lastige huisdiertjes bijeen, die zij nu voorzichtig in een doo» deed en aan haar buurvrouw zond. Verrast opende deze de doos, meenende een fraai geschenk te zullen vinden, maar ontzet deinsde zij terug, toen dat leger muizen te voorschijn kwam en zich in alle richtingen verspreidde. Op den bodera der doos vond zij nu een briefle van den vol genden inhoud: „Mevrouw, daar gij mijne kat gedood hebt, neem ik de vrijheid U mijne muizen te zenden." o Een heer die langen tijd op reis was geweest «n in dien tijd baard en knevels had laten groeien, bezocht bij zijne terug komst een bloedverwante, wier dochtertje steeds zijn lieveling was geweest. Het kind scheen weinig zin te hebben hera als naar gewoonte een kus te geven. „Wel, Anna," zei toen de mosder, geeft ge uw ouden vriend geen kus P" „Maar ma," antwoordde het kind met kinderlijken eenvoud, „ik zie geen plaats om een kus te geven." o IEN LIEFDESBEKENTENIS. „Hebt gij mij lief, Martha?" vroeg een jeugdig kwaker aan een zwart oogige geestver wante. „Ja, Seth," antwoordde zij, „ons is immers geboden elkander lief te hebben. „Ach, Martha, koestert gij voor mij het gevoel dat de wereld liefde noemt „Ikweet niet, Sethik tracht alle menschen lief te hebben maar.soms denk ik toch ia de eenzaamheid wel eens, dat ge meer dan uw deel krijgt. o Een jong verwaand ventje trad voor eenigen tijd een barbierswinkel in en ge lastte den barbier op hoogen toon hem te scheren. Een spoor van baard was echter niet te vinden, maar de barbier zeepte er moedig op los. Toen hij gereed was, ging hij voor de deur staan en bleef daar rustig een deuntje fluiten. Eindelijk werd de ingezeepte ongeduldig. „Wel kerel," riep hij, waarom laat je me hier al dien tijd zitten P" De barbier wendde zich langzaam om en antwoordde bedaard: „Ik wacht op de komst van uw baard." Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Prinses Amalia, van Ba tavia naar Amsterdam, is 6 Febr. Carv'oe- eira gepasseerd. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, is 6 Febr. van Su- ez vertrokken. Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 Februari van Suez. Alkma.au, 4 Febr. Kleine kaas hooi f 38, gras f 39,60, Commissie f 36, Middelbare f 38, laagste prijs f 96,50, aangevoerd 25 st,, wegende 6594 P. Ter graanmarkt aangevoerd 383 mudden, Tarwe f 9 a 9,50, Rogge f 8,50, Gerst f 6. id. Chevalier f7,50, Haver f3,50 a 4,75, Paardenboo- nen f7,50 a 7,75, bruine dito f 11 a 12,50, Erwten groene f 16 a 17; grauwe f 14 a 18, vale f 12 a 14. 5 Febr. Aangevoerd 1 Paard f 110, 1 Vaars f 45, 9 Koeien f 130 a 230, 55 nucht. Kalveren f3 a 17, 191 Schapen f 14 a 32, 56 magere Varkens f 16 a 22, 98 Biggen f 10 a 14, Boter f 0,90 a 1,05 per kop. Hoorn, 5 Feb. Tarwe f 10,25 a 12, Gerst f 5 a 5,75, Haver f4 a 4,50, Erw ten witte f 11 a 12, groene f 13,50 a f 18.grauwe f 14,50 a 16,25, bruine boonan f 12.50 a f14.vale f 12,25 a 14.10 Paarden f 40 a 160, 50 Schapen f24 a 30, 50 Kalveren f 5 a 16, 50 Var kens f 17 a 23, 2 Zeugen f 32 a 45,200 Biggen f7 a 10, 150 Kippen f 0,50 a 2, 850 Kipeieren f 5,50 a 6 per f 100, 125 kop Boter f75 a 85 ct. per kop. Visscherij -Berichten 7 Febr. Schipper Jacobus v. d. oek, aan brengende 300 kabelj. 20 leng. 1 bot. Kabelj. per st. f 3.25. 960 schelv. f 5.00 per 100. 200 doode kabelj. f 1.70 tot f 1.50. Schipper C, Menge, aanbrengende 300 kabelj. en 20 leng. per st. f 3,50. 1660 schel- viseh f 5.00 per 100. 100 doode kabeljauw per st. fl.65 a f 1.55. Schipper G. Jongejan, aanbrengende 900 schelvisschen, per 100 f43.50. 6 kabeljauw. 8 pnnt. rog f 1. Schipper G. Jongejan, van Pernis, aan brengende 400 kabelj. 70 lengen, 9 botten. Kabelj. per stuk f3.35. 1600 schelvisschen toe, 400 doode kabelj., per stuk f 1.75 tot f 1.70. Schipper H. Langebroek, aanbrengende 200 kabelj., 32 lengen, 1 bot. Kabelj. per stuk f4.20. 2060 Schelvisschen per 100 f5.150 doode kabelj. per stuk fl.60 tot f 1.55. INGEZONDEN. N. N., de schrijver van een beschouwing over de jongste gemeenteraadszitting, schijnt niet zeer ingenomen te zijn met den val van een rekwest, hetwelk beoogde „onder wijzers verhooging van traktement te geven." Zijn weinige ingenomenheid maakt hem zelfs scherp; zijn wrevel openbaart zich het meest na op het feit gewezen te hebben, dat de Voorz. niet de motieven noemt, die de Commissie van rapporteurs bewogen voor alsnog het verzoek niet toe te staan. Hij noemt dit beleedigend, een ander antwoordt „onbe- teekenend, naief!" Schrijver dezes is van een ander gevoelen hij meent dat de vraag „waarom" overbodig was; de Commissie, met het onderzoek belast, was bij onder linge Leuze daartoe aangewezen. Als nu dsze eenstemmig afkeurt, moet het ver trouwen, in hun gevoelen, bij andere leden zoo gevestigd zijn, ais bij het oogenblik, waarop haar het mandaat gegeven werd; een vraag dus „waarom", getuigt van wan trouwen en is misplaatst. Een ontwijkend antwoord heeft alzoo niets beleedigends, maar is veeleer voor berusting vatbaar. Redenen tot het niet noemen in het open baar van die motieven ter af keuring, konde zeer gewichtig zijn, misschien wel schade lijk voor adressanten zei ven. De hoofd zaak waarom aan der onderwijzers wensch geen gevolg werd gegeven, is voorzeker, ieder gevoelt dit, „de geldkwestie." Was geld genoeg aanwezig, aan de wanverhou ding werd een einde gemaakt. Het on derwijs, dat reeds zoo kostbaar is, dauk P zij de nieuwe wet, en waarin zij nog niet haar laatst# woord tot de gemeenten ge sproken heeft, is een bezwarende lastpost voor ieder burger en 't is gelukkig daarom dat aan 't hoofd onzer gemeente een man staat, die niet lichtvaardig over de financiën beschikt; hiervan zijn vele voorbeelden. Elke goedgunstigheid aan een deel is een vermeerdering van lasten van het ge heel ongetwijfeld heeft deze overweging geleid tot het vooralsnog afwijzen van het verzoek. Het verdere wat de klager N. N. aanvoert, is bombast en onpassende insinnatiën. Wat toch beteekent zijn uitroep aan de „Huis vaders" en „Godswater" enz.? Die huisva ders zijn er het slechst mee gebaat; zij ondervinden nn reeds de lasten en denken huiverig aan hetgeen nog komen moet. Hij spreekt van „nood," maar in welke betrek king? Tot hem zelve of die huisvaders P Gelukkig dat voor deze waar het kan, ge waakt wordt; daar is geen „jonger en frisscher bloed" voor noodigmaar dat van bezadigde mannen, die hun oordeel met kalmte bepalen. U dank zeggende mijnheer de redacteur voor de plaatsing dezer regelen, noem ik mij uw getrouwe lezer Over dit onderwerp, waarover nog zeer vee! voor- en tegen zou zijn te zeggen, zullen geen verdere stukken worden opge- nomsu. Rj,) CORRESPONDENTIE. Ondergeteekende verzoekt wel te willen opmerken, dat 't artikel X wel op de waters nood-commissie slaat, maar niet op hen, die met de lijsten tot ondersteuning van de algemeene armen geloopen hebben. P. Burgerlijke Stand Helder. Van 4 tot 8 Februari. ONDERTROUWD en GETROUWD Geene. BEVALLEN: J. Bakker, geb. v. d. Bogaard D. F. Groot, geb. Dekker Z. F. S. Meijer, geb. Huvers D. S. J. de Visser, geb. Boon Z. A. Keet, geb. Filmer D. J. Buisman, geb. Bakker D. A. M. Kamp, g#b. Duijvetter D. F. Klaasen, geb. Ja cobs D. OVERLEDEN: N. Duinker 60 j. Vervolg der Berichten. De stoombootdienst op het Noord-Hollandsch Kanaal is heden hervat. Van Amsterdam vertrok deze morgen een stoomboot van den stoom bootdienst Gebr. Zur Mühlen, met bestemming naar bier. De netto opbrengst van de door den Burgerkring Harmonie" op Zon- dag jl. gegeven tooneelvoerstelling ten voordeele van een zwaar beproefd gezin, bedraagt de aanzienlijke som van f 410.76}. Zaterdag werd in 't Kon. Inst. voor de Marine alhier den dag her dacht, waarop 50 jaar geleden de dap pere Van Speyk voor Antwerpen de kanonneerboot No. 2 in de lucht liet springen, ten einde dat vaartuig niet in de handen der Belgen te zien Eenige voorwerpen, aan van Speyk behoord hebbende, en door den oud zeeofficier Zillesen ten geschenke aan geboden, werden bij die gelegenheid door den vice-admiraal de Haes met een gepaste rede aan het Instituut opgedragen. Jl. Zondag hielden de leden van 't Artillerie Vrijkorps alhier een huishoudelijken wedstrijd in 't lokaal „Musis Sacrum." Door de heeren C. D. ZurmuhleD, P. J. Lupgens, H. A. Stadermann en J. Schuijt wer den de uitgeloofde prijzen behaald. Heden morgen werd op den weg naar het fort Erfprins het lijk gevonden van een infanterist, die daar vermoedelijk gisterenavond in beschonken toestand is neer gevallen. Achtereenvolgens werden jl. Zateravond in Tivoli twee vergade ringen gehouden van de Vereeniging Eigen Hulp" alhier. De eerste was de jaarlijksche vergadering van 't district Helder, waarin de penning meester rekening en verantwoording deed over 1880. De ontvangsten hadden bedragen f241.756, de uit gaven f205.89, zoodat het goed slot bedroeg f 35.86®. Deze rekening en verantwoording werd staande de ver gadering goedgekeurd. Met ingeno menheid maakte de vergadering ken nis met een ingekomen voorstel om een contract te sluiten met een ge- vestigden kleêrmaker en leverancier van stoffen van boven- en onder- kleeding. Bij genoegzame deelneming zal dit voorstel worden bekrachtigd. Er werden gekozen tot leden van 't districts-bestuur de heeren G. W. C. Voordnin, C. ten Bosch en J. Brouwer. De daaropvolgende bijeenkomst was die der Coöperatieve Winkel vereeni ging van Eigen Hulp". De finan- ciëele commissie werd voor 1881 al dus samengesteld: Jhr. W. A. Alting von Geusau, J. v. d. Yen en M. C. Hazenberg. Gekozen werden tot leden van 't bestuur der Winkelvereeniging de heeren B. L. Vries, H. Hanekroot en J. Brouwer, de beide eersten af tredende leden. In afwachting van 't onderzoek der financiëele commissie zal de behandeling der rekening over 1880 in een volgende bijeenkomst plaats hebben. Op toetreding van meerdere leden werd in 't belang der Vereeniging ten zeerste aangedrongen. De Commissie, die zich belast heeft met de taak om in den loop van den volgenden zomer een Ten toonstelling van Nijverheid alhier te houden, is steeds ijverig in de weer om de uitvoering van dat plan voor te bereiden. Gisterenavond vergaderde zij in »Mu»is Saerum" en werden de alleszins gewichtige antwoorden ver nomen op de ingezonden adressen bij 't Gemeentebestuur en bij het Depar tement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Evenzeer als deze gunstige uitkomst, werd met genoegen vernomen dat zich bij on- derscheide leden der Commissie nog na de Zittingsdagen een aantal per sonen hadden aangemeld om zich tot deelneming te doen inschrijven. De vergadering besprak eindelijk een aan tal punten, die in verband staan met eene goede uitvoering van het ont worpen plan en schonk hare goed keuring aan 't geen door het bestuur ter bevordering daarvan was ver richt. Voor den Hoogen Raad is gis teren het cassatieberoep van W. M. De Jongh behandeld. Na voorleziug van het verslag door den raadsheer Jolles hield rnr. Van Rossem een pleidooi, ten betooge dat de qualificatie van doodslag met voor bedachten rade verkeerdelijk op bewe zen verklaarde feiten door het Hof is toegepast. De premeditatie moet vervallen, daar het Hof zelf aanneemt dat voorafberaatnd geweld niet is geweest „oorzaak," maar aanleiding tot den dood. Pleiter herhaalde overigens dat zijn cliënt een nieuw onderzoek voor een ander Hof vreesde, wijl hij dan misschien genoopt zou worden tot het geven van niet ge- wenschte inlichtingen. De conclusie van het O.M. is bepaald op 14 Febr. Uit Rotterdam wordt gemeld, dat ook de overige drie schipbreu kelingen van het stoomschip Inge- rid, van Bergen naar Napels, bg Harwich totaal verongelukt, aldaar zijn aangekomen en in het nieuwe ziekenhuis opgenomen, evenals de vorige 3. Huu toestand is nog geens zins bevredigend te noemen daar de meesten nog de bevroren ledenma- ten niet kunnen gebruiken, terwgl de kapitein van der Vloot zeer waar schijnlijk eenige teenen en viugers zal verliezen. Nu zij hier zijn en bezoek van familiebetrekkingen ont vangen kunnen, is hun stemming ten minste opgeruimder, maar het aanzicht der lijders is zeer droevig. Vau de sloep met 7 man, die na de stranding het stoomschip verlaten hebben, is nog niets vernomen. Bg den landbouwer J. B. onder Nieuwedorp, gemeente 's-Heer- Arendskerke, werden Zaterdag ochtend de dienstmeid en het eenige dochtertje, een meisje van 13 jaar, dood in bed gevonden. Zij sliepen in dezelfde bedstede. De deur der slaapkamer was, misschien als naar gewoonte, aan den binnenkant gesloten, zoodat men die moest openbreken. De oorzaak van het ongeval laat zich nog niet oplossen. Er is aangifte bij dejustitie gedaan. Toen het geval ontdekt werd, zat de dienstmeid in een hoek der bedste de gedrongen en zij was reeds koud, terwijl de dochter op hare plaats lag en zich nog warm liet aanvoelen. Een later bericht meldt: Omtrent de oorzaak vau het plotseling overigden der dochter en dienstmeid van een landbouwer onder Nieuwedorp (gem. 's-Heer-Arends- kerken), wordt gezegd dat dc beide meisjes dien dag of dien avond pe permunt gegeten hadden, die met arse nicum zoude gemengd zijn. Er zou een doos met pepermunt op de bedstee- plank gevonden zgn. Van deze soort snoepgoed wordt op het platteland van Z.-Beveland zeer veel gebruik gemaakt, Het drama te Nietap (Leek) is met den dood van den oom afge speeld. Het vermoeden dat het meis je zich zelve door het hoofd heeft geschoten, schijnt de juiste verkla ring van het feit te zijn. En dat de oom zich daarna om het leven heeft gebracht, wordt wellicht te recht in verband gebracht met het feit, dat hij uit zelfzuchtige oogmerken de verkeering ran den nicht met een ander hrd tegengegaan. In het gasthuis te Amsterdam heeft een treurige, doch tevens be- grgpelijkelijke vergissing plaats gevon- en te 4 beveilif

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2