'T VLIEGEND BLAADJE. RLEIHTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 836. Vrijdag 18 Februari 1881 Negende Jaargang. Verschynt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week, .jktoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. S franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BHreamSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Ad.vertenti6n van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. FEBRUARI, (Sprokkelmaand,) 28 dagen Opkomst der Zon 7 h. 11 m. Ondergang 5 18 m. Zonda.6 20 8exagesima. Maanda» 21 Laatste kwartier. Ddisda6 22 Woexsbas 23 DeNBBMA® 24 V rijd as 25 Zatbhdac 26 NI EU WSTIJ D IN GEN BELDEK, 18 Pek. 1881. Eerstdaags zal door den Raad van Toezicht van het Koninklijk Instituut voor de Marine alhier een openbare uitbesteding worden gehou den voor de leverantiën'en werkzaam heden tot den bouw van een gymnas tiek- en schermzaal met tuigzaal. Dit is noodig met het oog op het grooter getal adelborsten, dat voortaan zal moeten worden gehuisvest, waartoe de lokalen binneu het gebouw, die totnogtoe voor die verschillende doeleinden werclen gebruikt, voor gewone leerzalen zullen worden in gericht. Het gebouw zal worden ge plaatst achter het Instituut, op gelijke lijn met de bestaande kegelbaan en evenwijdig loopende met den weg, die langs het boschje achter het paleis naar 'sRijksWerf lpopt(Noorderpoort). Dinsdagmiddag waagde een bejaard schipper zich op 't broze ijs in 't Bassin alhier en zonkoogen- blikkelijk naar de diepte. Hoewel er spoedig hulp opdaagde moest de man zijne onvoorzichtigheid met den dood bekoopen. Ook een uur of wat vfo^ger zonk een baldadige jongen in de "tlplen- vaart door 't ijs, maar kwam gelukkig nog met een nat pak vrij. Moge dit anderen tot waarschuwing strekken Bij Kon. besl. zijn benoemd tot rijksontvangers te Joure M. P. Troel stra, thans te Texel en te Terschelling Veltman, commies-verificateur, thans te Amsterdam. Het Hoofdcomité van het „Roode Kruis" heeft besloten geneeskundigen te zenden naar het tooneel van den oorlog in Zuid-Afrika, zegt het Vad. In de maand April e. k. zullen weder pupillen op de pupillenschool worden geplaatst. Naar wij met genoegen verne men, zal het gedicht van Ds B. ter Haar Bz., voorkomende in hetNienws van den Dag" van 7 Februari j. 1. afzonderlijk verkrijgbaar worden ge steld en de opbrengst strekken ten voordeele van de boeren in deTransvaal. De prijs is 25 cents. Een bijzonder geval deed zich dezer dagen te Amsterdam op de Vondelkade voor. Laat op den avond hield voor de deur van een geacht ingezetene, aldaar woonachtig, een rijtuig stil, en werd er terstond daarop aangescheld. Een uit dat rijtuig komend heer overhandigde de dienst bode, welke de deur had opengedaan, een pakje, stapte dadelijk weder in het rjjtuig en ging verder. Verwonderd over dit geval, zag men het pakje na, en bevond het geadresseerd te zjjn aan diezelfde dienstmaagd, die het aan de deur in ontvangst genomen had. Toen zij in tegenwoordigheid V»n haren heer het pakje opende, bevonden zij dat de inhoud bestond uit eenige duizenden guldens, met de weinige regels, dat een broeder van de geadresseerde dit aan haar toezond, omdat hij bjj den dood hunner ouders de kleine erfenis had aanvaard, zonder met zijne zuster afrekening te doen. Alle renten tot op dien dag waren er bjjgevoegd. Verder bevatte het bericht noch het een noch het ander omtrent het verbljjf van den broeder, die zulk een aanzienlijke gift aan zijue eenige zuster zond. Bij eeu goudsmid te Leiden is een oplichterij goschied, welke zeker nog niet dikwijls een wederga heeft gevonden. Bij gelegenheid van de jong ste weekmarkt, wanneer er veel buiten lui in de stad komen, kwam ook een boer bij genoemden goudsmid zijn horlogeketting terughalen, welke h|j daar eenige dagen te voren ter repa ratie had gebracht, doch intusschen kwamen er nog andere klanten in den winkel, waarmede de eigenaar zich moest bezig houden. Terwijl had onze boer een gouden horloge, in een doosje op de toonbank liggende, in bet oog; en het dochtertje van den goudsmid, die haar vader kwam helpen en meenende dat het uurwerk 's hoertjes eigendom en door haar vader gerepareerd was, vroeg hem of hij het ook maar meteen wilde made hebben. Dat vond 't boertje natuurljjk goed, doch zij kon het horloge niet aan de ketting krijgen. Dit zag haar vader en niets kwaads vermoe dende, deed deze het toen zelf. Na nu alzoo ketting en horloge op zak te hebben gedaan, betaalde hij de reparatiekosten van het eerste, welke zoowat 25 cents, moeten hebben bedragen en verwijderde zich, maar zonder totnogtoe iets meer van zich te hebben laten hooren. Zoo'n koopje komt dan ook niet eiken dag voor. Een half uur na zijn vertrek meldde zich de rechtmatige eigenaar aan, maar de vogel was reeds gevlogen. De gewaande boerin, die ver dacht wordt van eeu gouden hor loge uit het magaz|jn van den horlogemaker W. in de Venestraat te 's Hage te hebben ontvreemd op het oogenblik dat zjj zich alleen in den winkel bevond, is in handen der justitie. Te Leiderdorp heeft Vrij dag avond 11. een brutale diefstal plaats gehad uit een schip, dat in de Zijl lag ter hoogte van de steenbakkerij. Om half zeven had de schipper eenige boodschappen te doen en vond bij zijne terugkomst geen spoor van zijn schip. Na lang zoekens werd dit bij de bouwmanswoning van Van der Maarel drjjvende in de Zijl terugge vonden. De schipper ontdekte daarop, dat hot slot van de roef was openge maakt en uit een goed gesloten mede opengebroken kast in die roef f320 aan specie was ontvreemd, alsmede een gouden horloge en andere voor werpen van waarde; zelfs het aanwezige beddegoed, de kleederen en het noti tieboekje waren medegenomen. Uit Cappelle aan den IJsel wordt gemeld Verleden week kwam alhier de rechter-commissaris uit Rotterdam, die het ljjk van den landbouwer K. B., in een van de eerste dagen dezes jaars alhier overledeD, liet opgraven en daarna de weduwe van den over ledene en den weduwnaar B. C., die thans bij haar inwoont, liet gevangen nemen. Er schijnen vermoedens van vergiftiging te bestaan. Onder de lotelingen der gemeente Slochteren, lichting 1881, telt men een gehuwde met twee kinderen, een gehuwde met eeu kind en een weduwnaar met een kind. Aan de N. R. Ct. wordt een geschiedenis verhaald, geheimzinnig genoeg om wellicht nog stof voor een romannetje te leveren. Op zeker dorp, dicht bij een onzer Zuidholiandsche steden, deed vooral een jongedochter veel van zioh spreken wegens hare buitengewoon hooge uitgaven. Was men van haar reeds eenigen tijd gewoon aan uitgaven die van verkwisting getuigden, die uitgaven werden meer dan buiten sporig, toen zij, koewei door de natuur op een in bet oog vallende wijze geteekend, kennis kreSg aau een jongmensch, niet. geheel onbe middeld en een tiental jaren jonger dan zij. De plattelandsdochter met lang jak en eenvoudige muts, ver anderde nu plotseling in een dame en taen verhaalt wonderen van de w|jze, waarop zjj met het geld om sprong. Werkelijk vorstelijke geschenken werden door haar met milde hand uitgestrooid, en drinkgelagen en gastmalen op hare kosten gegeven, die zich door buitensporige kost baarheid onderscheidden. De wijze waarop zij met de bankbiljetten van f 1000 omsprong, deed ieder verbaasd staan. Waar al dat geld vandaan kwam, wist niemand met zekerheid te zeggen. De jongedochter beweerde dat zij geërfd had en nog lli millioen had te wachten. Sedert het begin van December is zij met haren beminde op reis gegaan, om de erfenis nit Amsterdam te halen. Wat nu aan de zaak vooral een Romantische geheimzinnigheid geeft, is het gerucht dat door een der bloedverwanten van het meisje een schat zou gevonden zijn, dio jaren lang zou verborgen geweest zijn in de kelders vau een oud kasteel. Zooveel is zeker, dat de bedoelde jongedochter in het bezit was van heel wat gouden dukaten en oude zilveren voorwerpen. In het'Aardr. Weekblad komt eene opgaaf voor van de k©ffie-pro- ductie in 1879 over de geheele wereld, die niet minder dan dan 500 millioen kilogram bedraagt, waartoe Oost-Indië 160 millioen en Brazilië 184 millioen heeft bijgedragen. Een vergelijkend overzicht toont, dat de productie geregeld blijft toeuemenin 1855 bedroeg zij 333 millioen, iu 1878 492 millioen; van 1880 is nog geen opgaaf bekend. Onlangs nam de herbergier van een Duitsch dorpje een eigenaardig middel te baat om een troep dronken kerels, die aau het vechten geraakt waren e> zijn boel kort en klein sloegen, weg te krijgen. Hij snelde zijn tuin in, nam een vollen bjjenkorf op, en wierp die, door het venster, midden onder de vechtenden. Binnen twee minuten waren de dollemannen, schreeuwende naar alle kanten gevlucht, tot buiten de deur vervolgd door de woedende bijen, die veel gauwer de rust her steld hadden dan de sterkste politie macht had kunnen doen. De wijnhandelaar Abamrah Selz te Würzburg is tot vier maanden gevangenisstraf en een boete van 1000 mark veroordeeld, wegens wijn- vervalsching op groote schaal. Bij de huiszoeking vond men in den kelder glycerine, rozijnen, suiker, gekristalli seerde soda, salicylzuur, meel, kersen sap, cement, venkel en een menigte andere ingrediënten, die hij voor de bereiding bezigde. Bljjkens de rap porten der deskundigen bestond zijn geheele aanzienlijke voorraad uit mengsels van genoemde stoffen, zonder een enkelen druppel wijn, ofschoon hij alles voor natuurlijken wijn verkocht. Engeland's begrooting van ma rine bedraagt 10,725,919 p. st tegen 10,566,935 p. st. in het vorige jaar. Onder deze som is een bedrag van 83,000 p. st. begrepen voor de eerste onkosten der expeditie naar de Trans vaal. Het aantal officieren en zeelieden dat verleden jaar 58 800 bedroeg, is thans 58,000. In Liverpool was men dezer dagen bezig met het weggraven van grond, ten einde de dokken, welke zich in het noordelijk gedeelte van de stad bevinden, te vergrooten. Bij dien arbeid vonden de werklieden een gedeelte (ongeveer de helft) van een schip, dat op een groote d/epte onder de oppervlakte van den ^rond lag. Het hout waaruit dit schip was gebouwd, bevond zich nog in zeer goeden toestand, ofschoon een gedeelte daarvan uit olmenhout bestond. De type van het schip is zeer oud. Men denkt dat het voor ruim twee eeuwen in zijn tegenwoordigen toestand is geraakt. Een merkwaardige diamant, afkomstig uit de velden iu Kaapland, is tegenwoordig in Engeland ter be zichtiging bjj Koningin Victoria. De steen is het eigendom van zekeren heer Rhodes, die hem in de diamant velden zeiven voor de arbeiders ten toonstelde en alleen daarmede f 1500 verdiende. Hij weegt 150 karaten. Zijn vorm is twaalf kantigaan de eene zijde is een stuk van 40 karaten, aan de andere een van 15 karaten afgebroken, terwjjl men ook van boven een stuk er at genomen heeft. Hij moet een buitengewoon fraaien glans hebben en van zoo zuiver water zijn, dat hij de kenners in verrukking brengt. De beruchte Zwitsersche dief Thali is nu, in weerwil van alle strenge maatregelen in de gevangenis te Weinfeld, alweer ontsnapt. Een vreeselijk ongeluk hoeft aan den ingang van den tunnel door den Mont-Cénis Maandag plaats ge had, tengevolge van een sneeuwval over een lengte van 400 Meter van den spoorweg. Een geheele trein moet als 't ware door de sneeuwmassa bedolven en sommige wagens ver- brjjzeld zijn. Vele menschenleven zijn er bjj te betreuren. Nadere bjjs zonderheden ontbreken nog, doe" men beweert nu reeds dat dit spoor wegongeluk het grootste is dat ooit in Europa is voorgekomen. In een uitspanningslokaal te Weenen, waar Donderdagavond een gemaskerd bal gehouden werd, beeft men Vrijdagmorgen in een vertrekje naast de balzaal de lijken van twee politic-beambten gevonden, die daar in de onmiddellijke nabijheid van de dansende vroolijke menigte ellendig omkwamen. De beide beambten, een commis saris en een inspecteur, 'die met een agent op het bal tegenwoordig waren om toezicht te houden, hadden zich in den vroegen morgen kort na el kander in het kamertje naast de balzaal begeven om wat uit te rusten en de deur van binnen gesloten. De bediende, die hen een paar uren later kwam roepen, kreeg geen aut- woord op zijn kloppen, en toen men de deur openbrak, voud men de mannen roerloos op den grond liggen, en alle pogingen om hen in het leven terug te roepen waren vruchteloos;' De juiste oorzaak van hun dood weet men nog niet, maar vermoedelijk zijn zjj gestikt door gebrek aan versche lucht in het vertrekje, dat geen ventilatieopening had. Men hoopt intusschen dat de lijkopening hieromtrent zekerheid verschaffen zal. Te Weenen hebben 13 socia listen terecht gestaan. Een hunner is wegens hoogverraad tot 4 jaren tuchthuisstraf en en een anderen tot 6 maanden gevangenisstraf veroor deeld. De overige 11 werden vrijge sproken. Waar een uitgesteld huweljjk al niet goed voor is! Het huweljjk van prins Rudolf van Oostenrijk met prinses vSfcefani van België was oorspronkelijk op 12 Februari vast gesteld en dien dag sneeuwde en stormde het in Weenen zoo ont zettend, dat ieder dankbaar uitriep Hoe goed dat toch de prins niet trouwt; wat zou er van het feest terecht komen De overstroomingen hebben in verschillende gedeelten van Amerika groote verwoestingen aangericht. Het ergst ziet het er uit in Californië, waarvan reeds melding werd gemaakt. New-Orleans werd voor een paar weken overstroomd, en de Mississippi rjjst zoo, dat een herhaling wordt gevreesd. Zaterdag liep Washington onder, waarbij de schade op 250,000 dollars wordt begroot. Het theater, de stations en verscheidene hotels waren slechts in schuiten te naderen. Evenals de Potomac liepen ook de Susquehanna en Schuylkill buiten hare oevers, ijsschollen medevoerende en huizen en bruggen vernielende. Ook een deel van Philadelphia stond onder water. Inmiddels kwamen be richten van vreeselijke sneeuwstormen in het Westen, waardoor de spoor treinen in Wisconsin, Michigan, Minnesota, Jowa, Nebraska, Kansas en Missouri geblokkeerd waren. Een Amerikaansche advertentie: Jeremias Bronsom, uitgever, heeft de eer en het leedwezen ter kennisse te brengen van zjjn begunstigers en van zijn vrienden, dat hij een nieuwe valse heeft uitgegeven, getiteld Bries van de Ontario" en dat hij zjjn vjjf-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1