Markt-Berichten. De invoer van alle gezouten varkensvleesch uit Amerika is in Frankrijk geheel verboden wegens het veelvuldig voorkomen van trichinen in dat vleesch. Bij een gemaskerd bal, dat dezer dagen door de schilders te Müuchen gegeven werd, geraakten de costu- mes van enkelen in brand. Dadelijk brandde dat lichte goed verder en vóór men den brand kon blusscheu, waren twaalf personen met ernstige brandwonden overdekt. Acht perso nen zijn reeds aan de bekomen wonden overleden, terwgl de vier overigen in levensgevaarlijken toestand naar het gaathuis gebracht werden. Dezer dagen waren twee kin deren te Parjjs aan het spelen, toen er een vrouw aankwamdie hen beiden een koek gaf. Zij nam het meisje bij de liand en zeideKom, ga mede, dan zal ik u er nog meer gevenwaartegen het kind natuurlijk niets had in te brengen. Totdusverre is het nog niet bij zijne ouders te ruggekeerd, en haar broertje, waar zij mede speelde, kan geen inlichtin gen geven. Men vermoedt dat men met een brutale dievegge heeft te doen gehad, die waarschijnlijk het kind voor iets noodig had. Dezer dagen heeft men te Pest een rouwbal gehouden, waar alle dames in rouwkleederen verschenen. Het was een groot picknick en bal in het gebouw van het Ministerie, waar aan 180 heeren en dames van den hoogen adel deelnamen. Toen alles reeds voor het feest gereed was, kwam het bericht, dat het Hof den rouw had aangenomen wegens het overigden van de jonge Hertogin van Braganza, een nicht der Keizerin van Oostenrijk. Om nn de officieele droefheid en de feestvreugde eenigszins met elkander te verzoenen, had men het eenvoudige hoewel on gewone middel uitgedacht om iu rou wkleeding ophet feest teverschijnen Of men er alleen op ljjkmarschen en dergelijke muziek heeft gedanst wordt niet vermeld. Terwijl de Fenians in Engeland hun best doen om de gebouwen te vernietigen, komt er uit Kiew een bericht dat men een poging heeft aangewend om het arsenaal in de lucht te doen springen. De daders, twee mannen en twee vrouwen, zijn gevat en zijn leden van de zuidelijke werklieden vereeniging, die door moor den en brandstichten hare hooge eischen tracht te doen inwilligen. Terwijl een 17-jarig meisje in een kolenmijn bij la Louviére in België zich met het regelen van den ventilatie-toestel bezighield, kwam zij nit onachtzaamheid in aanraking met een voorbijrijdenden kolenwagen waaronder zjj verpletterd werd. Uit een vierde verdieping in de Rue Borromée te Parjjs zagen de voorbijgangers, tot hun niet geringe verbazing, achtereenvolgens een ge- heelen inboedel naar beneden komen, bedden matrassenlinnengoedja zelfs geld. Spoedig bemoeide zich de politie met de zaak en nu vond men een vrouw onder aanhoudend schater lachen met die zonderlinge verhuis- partg bezig. De ongelukkige was krankzinnig geworden tengevolge van den dood van haar man. Voor de rechtbank te St. Pe- tcrsburg verscheen dezer dagen een dame, tegen wie een aanklacht was ingediend wegens zinnebeeldige beleediging.Zij had een andere dame, met wie zij sedert eenigen tjjd kwade vrienden was, als nieuw jaarsgeschenk een doodkist en een lgkhenad gezonden. Deze gevoelde ziek door dit geschenk, dat een dui delijk blijk was hoe overbodig haar langer verblijf op deze wereld geacht werd, door haar die het zond zoo zeer beleedigd, dat zg een aanklacht indiende. De rechter heeft de gulle geefster, die in haar overdreven voorkomendheid voor de laatste behoeften van haar gewezen vriendin had willen zorgen, tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Transvaal. Uit Natal wordt gemeldt, dat de colonne van generaal Evelyn Wood te Newcastle is aangekomen, zonder op weg te zijn aangevallen. Gedu rende den marsch evenwel werd hij door eene aanzienlijke maeht der Boeren in het oog gehouden. Colley bevindt zich nu met Wood te New castle, maar tot een nieuwen aanval op den Langnek schjjnt nog niet te zullen worden overgegaan. Wood namelijk keert naar Pieter-Maritz- burg terug om het toezicht te houden op het vormen en oprukken eener tweede colonne, die samengesteld zal worden uit de thans ontscheepte versterkingen. De weg moet volkomen vrij wezen. Toch niet zoo vrij of de Boeren hebben zich van eene menigte vee en wagen» in den omtrek meester gemaakt. President Brand heeft Zaterdag de zitting van den Volksraad in den Oranje-Vrijstaat met eene vredelieven de toespraak geopend, en 't is te verwachten, dat de meerderheid zich voor strikte onzijdigheid verklaren zal. Uit'Calcutta wordt gemeld, dat gezanten van den Emir van Afgha nistan te Peshawer zijn aangekomen. De gister ontvangen berichten om trent de Tran8vaalsche zaken zijn op de meest zonderlinge wijze met elk ander in strijd. Eerstens natuurlijk de vrede8-berichten met de oorlogstij dingen en vervolgens deze laatste onderling. Zaterdag heette het, gelijk men weet, dat thans rechtstreeks tusschen de Engelsche Regeering en de Boeren over den vrede werd onderhandeld, en wel naar aanleiding van de voor waarden, door laatstgenoemden uit Heidelberg verzonden, terwgl ter zelf- dertijd ongeveer een bericht arriveerde, volgen» 't welk Colley en Wood be sloten zouden hebben voorloopig niets te ondernemen en eerst te wachten tot alle versterkingen in den omtrek van Newcastle zouden zijn aangekomen. Wood zou dan wcêr teruggaan om die hulpcolonne te organiseeren en Colley blijven waar hij was, schoon 't omgekeerd merkt »Pall Mali" op misschien beter zou zgu ge weest. Hiermede zouden minstens 10 a 14 dagen moeten zijn verloopen, doch nu komt het bericht, dat een gevecht, en wel een beslissend, zeer aanstaande is. De Engelsche troepen werden te Mount-Prospect samengetrokken en maakten zieh gereed den Langnek-pas aan te tasten waar de Boeren in grooten getale vereenigd waren, vast besloten zich tot het uiterste te ver dedigen. Zondag of Maandag ver wachtte men dat gevecht. Een gistermiddag uit Londen ontvangen telegram evenwel, stelt de zaken weer in een ander licht. Uit Newcastle zou van 20 Februari bericht zijn ontvangen, dat Generaal Wood die »nota bene" naar Pieter-Maritz-burg heet te zijn terug gekeerd den vorigen dag met een escadron huzaren en twee stukken gesehut over de Buffel-rivier was getrokken en eene verkenning had gedaan tot op tien mijlen van Wak- kerstroom zonder Boeren te ontmeeten. Het kamp (waar?) vond hg verlaten. Hoe onbegrijpelijk overigens, brengt dit telegram toch een ding duideljjk aan 't licht,namelijk dat de Engelschen trachten een anderen weg naar de Transvaal te vinden, dan welke leidt door den noodlottigen Langnek,schoon een deel der Britsche krijgsmacht zeker traehten zal dezen pas te for- eeeren. De Engelsehen rekenen daarbij bepaaldeljjk op de overwinning, schoon ze op groote verliezen rekenen en rond uit erkennendat ze slechts met de sabel en de bajonet tegen de Boeren kunnen. Hoe 't met de vredes-onderhande- lingem staat bljjkt ook nog niet duidelgk. Volgens »the Standard," die evenwel in deze door Daily News" wordt tegengesproken, zou Engeland niet ongeneigd wezen de kleinste helft der Transvaal onafhankelijk te verklaren om het overige veor zieh te houden. Vanwege het Transvaal-Ambu- lauce-eomité te Rotterdam wordt medegedeeld, dat uit Kaapstad het volgend telegram is ontvangen: Verplegingsmiddelen worden ver zonden naar Natal en Bloemfontein. Heelkundigen zgu in dienst genomen met anderen is men in besprek. Ook bg het hoofdcomité van bet Roode Kruis in Den Haag is bericht ontvangen, dat materieel voor de ver pleging van gekwetsten van de Kaap verzonden is aan beide oorlogvoerende partijen, en dat heelkundige hulp beschikbaar is. De Nederlanders te New- York hebben besloten een groote vergadering te houden om hun sym pathie met de Transvaalsche boeren uit te drukken. Zij zullen voorts een afdeeling van het Roode Krnis naar het oorlogstooneel zenden, en een adres tegen ds voortzetting van den oorlog tot de Engelsehe Regee ring richten. De senaat van New-Jersey heeft zjja sympathie met de Boeren betuigd. Stoomvaart-Berichten. Het atoomschip Madnr», van Batavia naar Amsterdam, is 17 Febr. Aden gepasseerd. Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Point de Galle 19 Februari. Het stoomschip Prinses Marie, van Bata via naar Amsterdam, passeerde Kaap St. Vincent den 19 Februari. Hoorn, 19 Febr. Tarwe f 9,25 a 10,50. Gerst f 5,50 a 6,25. Haver f 4,50 a 6. Groene Frwten f 12,50 a 13,25, Gravwe dito f 13,25 a 15. Vals dito f 12 a 13,25. Bruine boonen f 12,50 a 14. 12 Paarden f 50 a 200. 65 Schapen f 23 a 30. 80 Kalveren f 4 a 20. 43 Varkens f 16 a 25. 5 Zeugen f30 a 50. 100 Biggen f6al0. 70 Kippen f 0,70 a 2. 1600 Kippeneieren f 5 a 5,50 per 100. 832 Kop Boter 85 a 90 ct. per kg. Mosterdzaad f 20. Karwei- zaad f 14,7 5. Alkmaar, 18 Febr. Kleine kaas f 39. Commissie f 40. Middelbare f 41,50, laagste prijs f 20, aangevoerd 157 st., wegende 34876 P. Ter graanmarkt aangevoerd 776 mudden, Tarwe f9,25 a 9,75. Rogge f 9, Gerst f 5,25 a 6, id. Chevalier f 7 a 7,25, Haver f 3.5 a 4,50, Paardeuboonen f7.75 a 8, bruine dito f 11,50 a 13, ci troen dito f 8,50. Kanariezaad f 10,50. Erwten: groene f 15 a 18, grauwe f 14 a 18, vale fll a 15. 19 Febr. Aangeroerd 1 Paard f 60, 19 Koeien f120 a 180. 72 nucht. Kalveren f 3 a 17, 99 Schapen f 10 a 25, 89 magere Varkens f 16 a 28, 80 Biggen f 11 a 15, Boter f 0,95 a 1,05 per kop. V isscherij- Berichten. Van af 21 Februari sijn alhier binnen gekomen 10 vischsloepen, als: Schipper Jb. Verhoeven, 150 1. kabelj., per stak f 5.90 en 1250 schelv. toe; 50 lengen, 1 heilbot en 60 d. kabelj., per f 1.55 a f 1.60. Schipper A. Jongejan, 210 1. kapelj., per stuk f 5.60; 25 leugen, 4 heilbotten, 1460 schelv. per 100 f 5.00, 200 d. kabelj., per stuk f 1.60 a fl.70. Schipper T. de Waard, 240 1. kabelj., per stuk f 4.35, 20 lengen, 1 heilbot, 2000 schelv., per 100 f 5.00, 100 d. kabelj., per stuk f 1.40 a f 1.45. Schipper J. v. d. Put, 200 kabelj., per stuk f 4.05, 10 lengen, 1 heilbot, 1400 schelv., per 100 f 5.00, 200 d. kabelj., per stuk f 1.40 a f 1.50. Schipper J. Verheeven, 80 1. kabelj., per stuk f4.55 en 500 schelv. toe, 2 lengen, 5 heilbotten, 80 d. kabelj., per stak fl.50. Schipper M. Jongejan, 150 1. kabelj., per stuk f 4.25, 14 lengen, 3 heilbotten, 2200 schelv., per 100 f 5.00, 200 d. kabelj., per stuk f 1.50. Schipper J. Kastelein, 150 1, kabelj., per stuk f6.30 en 800 schelv. toe, 20 lengen, 2 heilbotten, 50 d. kabelj., per stok fl.55 a fl.70. Schipper G. Jongejan (van Pernis), 120 1. kabelj., per stuk f 8.40 en 2600 schelv. toe, 30 longen, 12 heilbotten, 200 d. ka belj,, per stuk f 1,66 a fl.65. Schipper P. Verhoeven, 170 1. kabelj., per stuk f 4.45, 6 lengen, 1 heibot, 1100 schelv., per 100 f 5.00, 200 d. kabelj., per stuk f 1.60 a fl.65. Schipper M. v. Delft, 170 1. kabelj., per stuk f 6.10, 20 lengen, 4 heilbotten, 2100 schelv., per 100 f5.00, 160 d. kabolj., per stuk fl.50 a fl.65. Hedenmorgen nog binnen Schipper J. van der Steen, 140 1. ka belj., per stak f 5.25 en 1000 schelv. toe, 14 lengen, 13 heilbotten, 200 d. kabelj., per stak fl.50. Burgeerlijke Stand Helder. Van 18 tot 22 Februari. ONDERTROUWD en GETROUWD: Geene. BEVALLEN: H. W. Kneppel, geb. de Boer D. G. Veen, geb. Duinker Z. S. Tho- masz, geb. v. Hoolwerff D. R. Bruin, geb. Vos Z. M. Mangel, gsb. Visser Z. E. v. d. Made, geb. Oranjeboom Z. A. M. Schwar- zendahl, geb. Spruit, Z. T. Bischoff, geb. Hopman D. OVERLEDEN: J. S. Bakker 50 j. A. Postma 82 j. H. J. Rasman 53 j. Open brief van mageren Hein aan een Vorstin. Hoe, heb ik wel verstaan, gij kondt hen (niet ontvangen, Ds vredeboden, die humaniteit U zond P Heeft trotsche eigenwaan Uw rede dan (vervangen, Wijl gij een kloeken stoet niet eens ten (antwoord stond? Wat dsnkt gij, Koningin, wat denkt gij, (zoo vermetel, Dat gs aldus hand'len kondt; wat heeft (U aangespoord? Laat af van zooveel trotsch, straks nader (ik Uw zetel, En mij, bedenk dit wel, mij jaagt geen (sterv'ling voort. Verblind dooraardsche roem, moogtgijeen (poos vergeten, Dat ge ook een schepsel Gods een nietig (sterveling. Slechts heeten moogt, en dat ge U daarom (niet vermeten Moogt boven andere lien; acht niemand (dns gering! O, waarom niet gehoord naar 't nakroost (der Bataven, Toen 't dosr humaniteit gedreven tot (U kwam, Om U ts smeeken „Geef gehoor aan zoo veel braven, Geef den Transvaler» weer, wat 't onrecht (hun ontnam!" Kondt gij de apostelen des vredes niet (ontvangen, Zondt ge in Uw tretschen waan hen on getroost voorbij, Hadt gij geen oor, geen hart voor 't mensche- (lijkst verlangen, Welnu dan, Koningin, ontvang dan eer lang mij. Wanneer 'k U als mijn buit in de armen (eens zal praugen, Toon dan Uw sterkte mij, Uw glorie en (Uw kracht; Zeg dan gerust: „Ga heen, ik kan uniet (ontvangen 1" Maar dan ook toon ik U mijn onbegrens de macht. W. M. Tz. Heldersche Moppen. LIST VAN EEN SCHOONMOEDER. Een dame tot haar vriendin Mijn dochter gaat trouwen. De vriendinHoe hebt gij dat aangelegd? Weet uw schoonzoon, dat gij geen geld hebt, of kan hem dat niet schelen? Ik heb hem door mijn dokter doen weten, dat ik geen zes maanden meer te leven had, en zoo is hij er inge- loopen o Een heer vraagt zijn knecht een raam te openen. Deze echter, wat gemakzuchtig van aard, maakt bezwaar, er tot verklaring bijvoegende„Buurman aan den overkant heeft ook zijn raam open en dat zal tocht geven." o RAAD VAN EEN WIJZE. Neem een vrouw zoodra gij, met de noo- dige kennis toegerust, uw loopbaan intreedt. Ik zal niet minachtend over geld spreken; ik vind het een goed dienaar en een vriend, die ons van veel nut kan zijn; maar als meester is het zoo wreed als er ooit een de zweep heeft gevoerd. Een verstandig man zeide eens: „Trouw nooit om geld, trouw uit liefde; maar ontmoet gij een aardig meisje dat geld heeft, tracht haar lief te krijgen." Dit laatste ben ik niet met hem eens; ik wil u dit alleen zeggen: als gij een lief meisje ontmoet, znlk eene geschikte partij b. v. voor u als nwe moeder voor uwen vader was, en als gij haar be mint, trouw met haar, wanneer zij u hebben wil, al heeft zij eok volstrekt geen geld. 't Is een groote ramp onder de zon, dat er zooveel ongelukkige huwelijken zijn. Het ligt daaraan, dat wij bij den gewichtigsten stap, dien wij doen kannen, dikwijls het minst» oordeel gebruiken. Geef den jongens van het volgend geslacht brave moeders en je znlt al heel wat goeds hebben tot stand gebracht. o BEZUINIGING. In d» meest aristocratische kringen te Parijs ia het tegenwoordig de mode, dat bij een huwelijk alles eenvoudig toegaat; alle vertoonmaken en praal wordt aan eene min dere klasse overgelaten. In plaats van kostbare geschenken, krijgt de bruid van bare familie en vrienden slechts kleiue „souvenirs," terwijl het tradioneele bruilofts maal door een alledaagsch „dejeuner" wordt vervangen. Zal men ook deze goede Parijsche mode bij ons gaan navolgen o VLUGGER MET DE PEN DAN MET HET MES. Macaulay was gewoon zich zelf te scheren, maar deed het zeer Biecht. Eens liep hij een barbierswinkel in, en na behoorlijk onder 't mes geweest to zijn, vroeg hij den bar bier wat hij hem schuldig was. Bevreesd dat hij den prijs wat te laag zou stellen, antwoordde de Figaro„Wat gij uw vasten scheerder gewoonlijk geeft, mijnheer „Ik geef hem gewoonlijk 2 sneden op elke wang," zeide de geschiedschrijver. Vervolg- der Berichten. In deze gemeente heeft heden de loting plaats voor de Nationale Militie. Een geacht ingezetsne alhier, de heer H. J. Rasman, commissaris bg 't Loodwezen, overleed plotseling in den nacht van Zondag op Maandag. De laatste twee dagen is nog al zeer veel zeevisch hier aangevoerd. De prjjzen blijven echter enorm hoog, daar naar de sehelvisch veel vraag is. Door een der vischsloepen is hier in 5 achtereenvolgende reizen een netto besomming gemaakt van f7000.—. Met groot leedwezen verneemt men dat de voorzitter der Tweede Kamer, mr. W. H. Dnllert, door een ernstige ziekte (een abces aan het been) is aangetast, die door koud vuur zoozeer is verergerd, dat er wei nig hoop meer bestaat op het behoud van zijn leven. Een bericht uit Arn hem van gisteren noemt den toestand hoogst zorgelijk, ja hopeloos." Ond*schild, 20 Feb. De feesteljjke bijeenkomst ter vie ring van den verjaardag van Z. M. den Koning, in de Zeven Provinciën alhier, verschafte den leden der So ciëteit Neptunus en van de rederij kerskamer Hejje een zeer genoegelijken avond. De blijspelen »Tooneelstudien" en »de rechte Jozef" werden wer kelijk uitstekend epgevoerd en droegen in hooge mate de tevredenheid van het talrijke publiek weg. Veel succes hadden de verschil lend# voordrachten en chanson nettes in de pauzen. Ook de slotzang voldeed goed. Met bijzonder genoegen werd het nieuwe decoratief, door den heer H. Koppen werkelijk verdienstelijk ontworpen en geschilderd, door het publiek bezichtigd. Een prettig bal hield vele feest vierenden nog lang bijeen. Zeer zeker zjjn alle bezoekers voldaan huiswaarts gekeerd. Men schrijft ons van de Koog op Texel, 16 Februari 1881 De laatste volkslezing in dezen winter gaf gisteren alhier aan velen weder een genoeglijken avond. Een groot getal hoorders was in de school bijeengekomen, waar onderscheiden sprekers optraden. »Rijk worden" en >Rgk zgu" was het onderwerp dat door den heer Jb. Bakker be handeld, en met veel aandacht ge volgd werd. Menige nuttige wenk werd gegeven en duidelgk aange toond dat weten en doen steeds te zamen moeten gaan om vooruit te komen. De verschillende voordrachten wer den door toepasselijke zangstukjes afgewiseld, die door de schooljeugd flink gezongen werden. Men schrijft van Wieringen 19 Febr. Wij hebben totnutoe nog veel last van 't jjsde postvlet is gisteren- mergen naar de Ewgcksluis gegaan om acht uur, en is eerst 's avonds om half acht wed er gearriveerd, waar van de schipper slechts een paar uurtjes vertoefd heeft aan de Ewgck sluis en verder door en over 't jjs gemarteld is. Heden is dezelve in het geheel niet over geweest, zoodat er vandaag geen nienws op Wieringen komt van den vasten walhoe 't

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2