'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 839. Dinsdag 1 Maart 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 3 maanden binnen de geme©Hte 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT <fe Co. te Helder. BurexniSPOORSTRAAT es ZUIDSTRAAT. Advertentiën Grootere letters wordeH naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMÖRGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NI EU WSTIJ DIN GEN HELDEEt, 1 Maart 1881. Zaterdagavond hield de Werklieden- vereeniging „Door Orde en Spaarzaamheid tot Welvaart" bare jaarvergadering in bet lokaal Musis Sacrum. De talrijke opkomst der leden met hunDe vrouwen gaf blijk, dat men steeds ingenomenheid met de zaak beeft. In zijne openingsrede gaf de president, de heer P. H. Bos, in een kort woord een algemeen overzicht van den toestand der zaken en daarna over de bijzondere afdee- lingen. Spreker eindigde met enkele af- deelingen en in 't bijzonder 't kraamvrou wenfonds, ten zeerste aan tebevelen. De humane wijze, waarop door hem geoordeeld werd over den ontslagen rondbrenger van 't brood, deed het hart des sprekers eer aan en zijn slotwoord „Die ita ziet toe dat hij niet valle", zeide meer dan menige preek. Spreker spoorde verder aan de sectievergaderingen en winterHjeenkom- sten, die zoo nuttig kunnen werken, ge trouw te bezoeken. De secretaris, de heer H Rieuwerts, las daarna de notulen der vorige jaarverga dering. Vervolgens werd door bem een meer gedetailleerd overzicht gegeven van den toestand der vereeniging, waarvan we dc cijfers later zullen laten volgen. Op twee afdcelingen vestigde spreker bepaald de aan dacht, ui. op de Bibliotheek, die in het laatste vereenigingsjaar is opgericht en waarvan de boekeu kosteloos aan de leden worden verstrekt. Een aansporing om met vereende krachten de bibliotheek uit te breiden, vinden we zeer gepast niet alleen, maar we hopen met den spreker, dat zijne woorden als een zaadje in goedo aarde ge vallen ts. Spreker was van oordeel dat de toekomst met vertrouwen kon worden tege moet gegaan en de zaak zeker zon uitbrei den, wanneer de leden niet in belangstel ling verflauwden en andere werklieden, in plaats van op zich zelf te blijven, zich bQ de vereeniging aansloten. Dc penningmeester, de hr. Wondergem, maakte daarna de vergadering met den fi- nanciëelen toestand der vereeniging bekend en gaf omtrent sommige posten nauwkeu rige inlichtingen. Volgens spreker had de administratie der winkelzaak een groote verbetering ondergaan. Dc winkelhouder, die nu verplicht ia een borgtocht van f 300 te stellen, kan door de nieuwe rege ling nauwkeurig worden gecontroleerd. Dat de totale som van het omgezette kapitaal, hoewel bevredigend, niet grooter was, kwam z. i. eerstens door de achteruitgang der gemeente, door de oprichting der zuster vereniging „Eigen Hulp", en enkel» an dere omstandigheden, 't Laatste halfjaar doet echter vertrouwen in de toekomst stellen, temeer, daar men hopen mag dat de gemeente Helder na de doorgestane schok ken, 't evenwicht heeft gevonden. Daarna werd door het bestuur uit de leden een Commissie voor bet stembureau gekozen. De commissie van toezicht, bestaande nit de heeren W. Burgers en H. Bouwer, bracht haar verslag uit wegens 't nazien der boe ken, waaruit bleek, dat alles in den behoor lijken vorm en in orde was bevonden. Uit 't rapport van de commissie voor 't stembureau bleek, dat 't hoofdbestuur met meerderheid van stemmen was herkozen en roor 't tiende vereenigingsjaar zou bestaan uit de HH. P. H. Bos, president, K. van Gijn, H. Rieuwerts, secretaris, C. Wonder gem, penningm. en J. Groeneveld. Ook de HH. W. Burgers en H. Bouwer werden herkozen. Ten slotte richtte de president een woord van hulde en lof over de ijverige waarne ming hunner plichten aan de verschillende bestuursleden, en dankte de vertegenwoor digers der pers voor de getoonde belang stelling. Voordrachten werden gehouden door de leden D. de Vries, over Een woord over alles eu nog wat; Een les voor mannen en vrouwen door D. Slort over een gescheurde broeken daarna werden een paar gedichten van Tollens door den heer Coenraad Pietersc, wi»ns meesterlijk» voordracht we zeerroemen, ten gehoore gebracht. Ieder lid kreeg bij zijne komst een lot voor de tombola, die later gehouden werd, nn waarvan de prijzen in huishoudelijke voorwerpen, etc. bestonden. 't Ledental bedroeg op 1 Januari 1881 263. 't Hoofdbestuur bestaat thans uit P. H. Bos, le president, J. Koster, 2e presi dent, H. Rieuwerts, le secretaris, J. Groe neveld, 2e secretaris, C. Wondergem, le penningmeester en M. H. de Klerk, 2e penningmeester. De kas der vereeniging be droeg, met alle baten f 6902.13$ Uitgaaf 2452.52$ Batig saldo „4449.61 Winkelzaak: Ontvangst f 23127.05$ waarop een winst werd gemaakt van f 891.55 Brood: Ontvangst f 9173.78$ Uitgaaf 8968.30$ Winst 205.48 Steenkolen: Ontvangst f 3358.55 Uitgaaf 2833.50 Winst 525.05 Schoenmaker: Uitgaaf f 1386.00 Korting 6 pCt. Winst 83.16 De totale omzet bedr. f38137.72 De tetale winst f 1705.24 Madame d'Askoff, die eenige maanden geleden hier ter stede op trad in Sardou's la Papillonne" en eenige andere stukjes, komt 5 Maart nogmaals eene voorstelliug geven in »Tivoli." Zij wordt dan vergezeld door de heeren Divoor, Brelet, Francis, Pouctal en Roy en de dames Celly, Laurenty en Guérard. Het bekende drama van Seribe en Légouvé, »Ad- rienne Lecouvreur," zal dien avond worden opgevoerd. Het is zeer te wenschen, dat de opkomst van ons publiek ditmaal talrijk zal zgn. Het talent van Mevr. d'Askoff is bg haar vorig optreden toch ten duidelijkste gebleken. Onze rederijkerskamer Olympia behaalde in den wedstrijd te Alkmaar den eersten prijs en heeft alzoo zich waardig doen gelden, 't Opgevoerde blijspel was getiteldDe dochter van den barbier.'* De prijs bestaat uit een gouden medalje en f 150. Een woord van holde brengen we gaarne toe aan hen, die de eer van den Helder ook op dat gebied wisten te handhaven. Voor de betrekking van surnu merair bij het vak der postergen, waartoe ter deelneming aan het in de maand April a. s. te houden ver gelijkend onderzoek eandidaten worden opgeroepen, waren aanvankelijk 12 plaatsen ter vervulling opengesteld. Met het oog op de nader gebleken behoeften van den dienst, wordt het getal der te vervullen plaatsen op 18 gesteld. Met genoegen hebben we ken nis gemaakt met 't Maandblad van de Vereeniging tegen de Kwakzal verij, onder redactie van Dr. Bruins- ma en Dr. G. W. Bruinsma en uit gegeven door H. van Belkom Kz., te Leenwarden. Duizenden gnldens stroomen 't land nit en komen te recht in de benrzen van charlatans, als Holloway, Guyot, du Barry en anderen. Enorme rijkdommen worden verkregen door de lichtgeloovigheid der groote menigte. In dit blad wordt aangetoond nit welke ingrediënten die geneesmiddelen bestaan en tevens, dat ze veel te duur betaald wordeu en dat men bij iederen apotheker die zelfde* medicamenten veel goedkooper zou kunnen krijgen. Duideljjk wordt er aangetoond, dat deze geneesmid delen somtijds voor de gezondheid schadelijke bestanddeelen bevatten en daarom sterke afkeuring verdienen. We wenschen *t blad vele lezers, want door dergelijke practjjkeu te ontmaskeren, verricht de redactie een goed werk. De kapitein Arriena van het 7e regt. infanterie is van hier naar Am sterdam overgeplaatst. Door den Penningmeestsr der Nederlandsehe Veroeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden in tjjd van oorlog, is aan de comité's en cor respondenten van het Roode Kruis kennis gegeven, dat sedert het be sluit van het Hoofdbestuur tot werk- dadige opfcreding in den strgd in de Transvaal, zijn ingekomen vele giften, ten gezamelijken bedrage van f 20,616,36. Daaronder bomen voor; van de comité'.-» te Alkmaar f500: Amsterdam f1500; Arnhem f 1500Dordrecht f 1000Leeuwarden f1106; Leiden f1500; Oosterbeek en Renkum f500; Rotterdam f 1500 Schiedam f 1100; van H. A. Insinger, te Baarn, f 1000; van het ontbonden Oraiije-Kruis f 2000van het groot Oosten der Nederlanden f 1000 en Dr. L. J. de Jongh, te 's Graven- hage f 500. Met betrekking tot de nalaten schap van den heer Dullert kan de »Arnhemsche Ct." mededeelen, dat zij ten goede komt aan menschlievende instellingen te Arnhem en elders. Vele legaten van f50,000, f25,000, f 10,000 enz. zijn aan Nederlandsehe instellingen vermaakt te Groningen, Amsterdam, Rotterdam enzterwijl ook familieleden en dienstpersoneel uiet zijn vergeten. Het grootste gedeelte van het meer dan aanzienlijk vermogen zal strekken om te Arnhem eene instelling in het leven te roepen in den geest van St. Peter, evenals dit, zonder aanzien van geloofsbelijdenis weldoende. Daar het kapitaal veel grooter zal wezen dan genoemde instelling, ligt de ver wachting voor de hand, dat de Dullert-Stichting ook op uitgebreider schaal hnlp zal kunnen verleenen, ook aan hen, die meer tot de schamele ar men moeten gerekend worden. Tot eenigen uitvoerder van ziju uitersten wil heeft de overledene zijn meest vertrouwden vriend, mr. C. P. Henny, benoemd, die, ofschoon zeker niet zonder aarzelen, de zware taak toch heeft aanvaard om in den geest van Dullert te handelen en diens nagedachtenis ook door de wijze, waarop hg over zgn vermogen be schikte, onvergetelijk te maken voor de stad waar hij geboren werd, leefde en stierf, waarvan hij een sieraad was en nu ook een weldoener zgn zal. De keuze van den executeur is een waarborg, dat aan Dullerts bedoeling volkomen zal wOrden beantwoord. Nader vernemen wij, dat de heer Dullert, wiens vermogen op l1/* a 2 millioen begroot wordt, daarvan ongeveer 4 a 5 ton voor aten bestemd heeft, en wel: f 50,000 voor het Protestantsch be- stedelingenhnis te Arnhem, f 50,000 voor de algemeene armen dier stad, f 50,000 voor de Noordhollandsche en f 50,000 voor de Znidhollandsche Redding-maatschappij, f 25,000 voor het Doofstommen-instituut te Gro ningen, f25,000 voor een andere Doofstommen-inrichting enz. Het overige gedeelte van de aan zienlijke nalatenschap is grootendeels bestemd voor een te Arnhem op te richten Dullert-stichting, ten doel hebbende het uitkeeren van premiën ten bedrage van f 250 aan behoeftige personen. Donderdagavond is een werkman aan den Rijnspoorweg, te Amsterdam, tusschon de buffers van een paar wagons zoodanig beklemd geraakt, dat hg op den weg naar het Binnen gasthuis overleed. Vrijdag begaf zich de justitie uit Assen naar Hgken, gemeente Beilen, tot het instellen van een onderzoek naar een heden nacht tnsschen een en twee ure voorge vallen brand, waarvoor vermoedens van kwaadwilligheid bestaan. De brand had plaats in een boerenwoning toehehoorende aan R. Popping, be woond door den meierboer Loof. Al het vee van den laatste, bestaande in 1 paard, 5 koeien, 1 jong beest, 16 Drentsche schapen, 2 oude en 4 jonge varkens en de geheele inboedel werd een prooi der vlammen. Het gebonw was verzekerd, maar de roe rende goederen en het vee van L. niet, zoodat het voor hem en zgn gezin een zware ramp is. Op een tweetal personen, een weduwe en haar dochter rusten zware vermoedens dat zij den braud veroorzaakt hebben. De arrondissements-rechtbauk te 's Gravenhage heeft eene boerin uit Stompwgk, die zich in den winkel van den horlogemaker W., in de Veenestraat, van een gouden remontoir had meester gemaakt, tot 183 dagen celstraf veroordeeld, zijnde 2 maanden smeer" dan door het O. M. was geëischt. De trein van den Rgu spoor weg, die Zaterdagmorgen te 11,25 van Am sterdam vertrok en zich ten 12,3 te Harmeien vereenigde met dien van 11,40 uit Utrecht, is even daarna by Woerden gederailleerd. Den geheelen morgen was men aldaar bezig geweest met werkzaamheden aan een nieuwen weg naar het centraal goederenbureau eu de trein, die te Woerden niet moest stoppen, rende in volle vaart tegen den wissel op en liep in het zand. Een hevige schok, gevolgd door gekraak van brekende wagens, kondig de den reizigers het onheil aan. De bagage wagen en de wagen van Van Gend Loos schoven als kokers in elkaar, en het doorloopende rijtuig naar Den Haag werd zwaar bescha digd, zoodat het veel moeite koste een daarin zittende dame, die het bewustzijn had verloren, er nit te verlossen. De overige reizigers kwamen met den schrik vrij. Van het treinpersoneel werd de machinist licht, en de stoker ernstig gekwetst. De weg is niet gestremdde in het zand geloopen wagens zgn van de rails gebracht en het staande gebleven ge deelte is door een locomotief wegge haald en naar Rotterdam gevoerd, waar het te 2,15 aankwam. De stoker werd aldaar onmiddellijk naar het Ziekenhuis vervoerd. Het gemeentebestuur van Neu- Stettin laat door omroeping alle in woners die daartoe in staat zgn, uitnoodigen om mededeelingen te doen omtrent bijzonderheden die op den brand van de synagoge betrekking hebben. Het gebouw was voor 13,000 Marken verzekerd; in het vorige jaar was er eehter nog een bedrag van 6000 Mark voor ver- bonwing aan ten koste gelegd. Een premie van twee honderd pond (2400 gulden is gesteld op de aanhouding van een jnweelendief die zich te Aberdeen met een schat van briljanten, ringen, armbanden enz. uit de voeten maakte en waarschijnlijk trachten zal de artikelen op het vasteland te verkoopen. Op elk voorwerp bevind zich een cgfer, dat met het bloote oog niet te ontdekken is. De trouwlustige jonkman, die huweljjks - advertentiën stelde en de ingekomen briefjes dreigde te verkoopen, is in handen der politie gevallen, toen hg aan het postkantoor te Hanover het geld, dat hij van de Berlijnsche jonge dame geëischt had, in ontvangst wilde nemen. Een Parijsche dame, Mme. D. een weduwe in het best harer jaren, die met een klein zoontje in den Faubourg St. Honoré woont, ont ving dezer dagen twee toegangsbil jetten voor het Chatelettheater, en een briefje waarop te lezen stond: »Kom in ieder geval, ik heb de achter n.« In stille vérwaehting van een pikant avontuur en een belangwekkende kennismaking, ging de dame dien avond naar den bepaalden schouwburg. Zij wachtte er echter te vergeefs op den onbekenden gever der biljetten, en tegen tien uur ging zij eindelijk heen, woedend dat zjj zich zoo voor den gek had laten houden. Maar tot haar grooten schrik vond zij, bg haar tehuiskomst, de deur opengebroken en alle kasten leegge stolen. De belangwekkende onbe kende had bg nader inzien de voor keur gegeven aan een rendezvous in haar woning, en toen hij haar niet t'huis vond, een aantal souvenirs van de schoone bewoonster meege nomen. Mevrouw D. heeft de ge lofte afgelegd nooit meer toegangs biljetten van onbekenden aan te nemen. t-: In een klein Amerikaausch plaatsje hield iemand in een bijeenkomst van geloovigen een omgang ten voor- deele van de kerk. De predikant die de vergadering leidde, had tot het houden der inzameling zijn hoed afgestaan, die van hand tot hand ging. Maar later bleek het, dat niemand er iets in had geworpen. Toen riep de predikant uit: »Heb dank, o Heer! dat ik uit zulke handen ten minste mijn hoed terug heb." Woensdag tusschen D/a en 2 ure is te Brussel op het expeditie kantoor van Yan Gend Loos een pakket, met bestemming naar Amster dam, gestolen, waarvan de waarde op

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1