Markt-Berichten. in Ut troole wiiÉi Advertentiën. Dankbetuiging Wtrllititl-VfMOI. Timmermans-knecht. Gevraagd een flinke JONGEN. O. SOHAGEN, Te St. Petersburg houden de inhechtenisnemingen aan, ook van ■tmdenten die, naar men zegt, door hnnne kameraden werden aangegeven. Op een dag moet het aantal arres- tatiën zelfs 73 bedragen hebben. Voorts ontdekte de politie weer op twee verschillende plaatsen voorraden dynamiet. De politie gelooft nu de meeste deelnemers aan de samen zwering in handen te hebben. Dat die uitgebreid was, bljjkt voldoende uit het groot aantal ar restanten, en men kan er wel zeker van wezen dat, wanneer de tweede bom den Czaar niet had geraakt, nog wei een derde of een vierde zou geworpen wezen of ergens een mijn ontploft. Bij Keizerlijk decreet kunnen alle veroordeelden in Siberië, die zich gedurende drie jaren goed gedragen hebben, hunne burgerlijke rechten weer terugkrijgen. Alexander III, de nieuwe Keizer aller Russen, is een man van strenge grondbeginselen, een goed vader en een voorbeeldig echtgenoot. Toen zijn oudere broer hem echter, bij zijn dood, behalve het troonsopvolgerschap, de bevallige Dagmar van Deneraarken als bruid naliet, was de 20-jarige Grootvorst volstrekt geen lachende erfgenaam. Hij beminde een zekere Prinses Meschtscherka en wilde deze niet opgeven, wat herhaaldelijk aan leiding gaf tot heftige tooneelen in het keizerlijk paleis. Eerst toen de Prinses, kort na haar huwelgk met vorst Demidow, overleden was, aan vaardde Alexander de hand der Deeu- sche Koningsdochter, en vond in haar een liefhebbende echtgenoote, die met haar helder verstand en scherp poli tiek doorzicht grooten invloed op hem oefent. Sedert den eersten tjjd van zijn huwelijk was Alexander zeer huiselijk. Hij leidde zelf de opvoeding zijner kinderen, en ging zelden uit zonder zijn gemalin. Die huiselijkheid, zijn strenge rechtzinnige godsdienstige denkbeelden en zijn vereering van zijn overleden moeder, maakten dat hij sommige gedragingen van zijn vader ten strengste veroordeelde, wat dikwijls tot onaangenaamheden tusschen vader en zoon aanleiding gaf. Met zijn oom, grootvorst Nicolaas, den opper bevelhebber van het Russische leger in den oorlog met Turkije, staat hij om dezelfde rede op een zeer slechten voet. De Keizer genoot een uitsluitend militaire opvoeding. Op een ander gebied heeft hij zich in zijn jeugd weinig ontwikkeld. Hij had vooral een afkeer van het leeren van vreemde talen. Op zijn 17e jaar was hij het Fransch nog niet machtig en van het Duitsch hield hij nog veel minder. Wat echter zijn vermeenden haat tegen de Duitschers betreft, die was niet zoozeer gericht tegen Duitsehland als tegen de Duitsche kliek, waarvan zijn vader omgeven was. Maar hij zal zeker in de eerste plaats onder Engelsehen en Deenschen invloed staan. In den laatsten tijd verkeerde hij met verscheidene schrijvers, als Bilbassow, Suworin en anderen, allen voorstanders van verzoening met de Polen, op zeer vertrouwelijken voet, zoodat zij hem hun artikelen, voor die ter perse gingen, lieten lezen. Zijn orgaan was de »Golos." De Koning van Denemarken is zoo getroffen door den dood van Czaar Alexander, dat hjj er zelfs on gesteld van is geworden, 's Nachts kan geen oog dicht doen, zoo zenuw achtig is hij sedert Zondag (de vorige week). De toestand van den Koning van Zweden bljjft zeer zorgwekkend. Het haastig terugroepen van de Ko ningin en den Kroonprins doet het ergste vreezen. Londen, 21 Maart. Daily News verneemt dat de voorwaarden, door de Britsche regeering den Boeren aangeboden, in het volgende bestaan: benoeming eener commissie van on derzoek, terugkeer der Boeren naar hunne woonplaatsen, behoud der Britsohe garnizoenen in de Transvaal. Engelsche bladen melden uit Afrika een vreeselijk voorval, dat een afdeeling Engelsche troepen, die zich naar het oorlogsterrein be gaven, overkwam. Onderweg werden zij door den bliksem getroffen. Tien er van waren dadelijk dood, terwijl de zeven overigen gevaarlijk gewond werden. De stijgbeugels en het staal aan hunne tuigen was hun on geluk geweest, daar dezen geheel zwart waren geworden en de bliksem hadden aangetrokken. Een vreemd verschijnsel doet zich bij een persoon te Parijs voor. On geveer een jaar geleden werd hij door den bliksem getroffen, waardoor zijn arm lam werd, dien hij echter door electrische behandeling na eenige maanden weder kon gebruiken. Wan neer het nu dondert, doet het ver schijnsel zich voor dat hjj zijn arm niet kan gebruiken en die weder geheel zonder gevoel is. Is echter de donder voorbij, dan is ook de verlamming verdwenen en kan hjj weder alles met zijn arm doen. Een vjjf en twintigtal voor standsters der emancipatie hebben dezer dagen te Berlijn een vergade ring gehouden, met het doel, een bond op te richten »tot afschaffing der vrouwenrokken. De voorzitster wees er op, dat alle ongezonde en lastige kleeding- stukken, die totnutoe de vrouwen in hare bewegingen belemmerden, afgeschaft moesten worden, en hoe wenschelijk het is, dat zij de kle dingstukken voor de 'oeenen op de zelfde wijze iurichteu als voor de armen, en ook hierin niet bg' de mannen achterstaan. Andere spraken in dezelfden geest- Een enkele echter waagde in het midden te brengen, dat een rok een vrouw veel bevalliger staat dan een pantalon, maar zij werd door een hevig rumoer tot zwjjgen gebracht, en men nam de motie tot afschaffing der rokkeu met groote meerderheid aan. In Engeland kwam het in den laatsten tijd meermalen voor dat men treinen wilde deraiUeeren laten door balken óf stukken ijzer op de rails te leggen, maar steeds blijft de po litie in het onzekere omtrent de mis dadigers. Ook dezer dagen kwam in Staveley weder een dergelijk geval voor. Door een zwaren balk op de rails te leggen, poogde men een goe derentrein te doen derailleeren. Men merkte gelukkig vroegtijdig genoeg het booze opzet en had nog de ge legenheid den balk te verwijderen, waardoor het ongeluk voorkomen werd. Ook ditmaal is de politie niet op het spoor der misdadigers kunnen komen. Een persoon te Berlijn heeft op handige manier, voorzoover tot nutoe bekend is, acht dienstmeisjes van hare spaarpenningen beroofd. Hg maakte kennis met de onnooze- len en vroeg dan tegen afgifte van een wissel geld te leen om een reis naar Antwerpen te maken, waar hij een aanzienlijke erfenis moest in be zit nemen. Natuurlijk zou hij het geld na de ontvangst van de erfenis dadelijk terugbetalen en om te laten zien, dat er geen bedrog in het spel was, toonde hij een gezegeld stuk, waarin hem fabelachtig hooge kapi talen werden vermaakt. Het meeren- deel der meisjes leenden hem hare spaarpenningen, die meestal tusschen de honderd en vijfhonderd mark be liepen. Had hij eenmaal het geld in handen, dan kwam hg niet terug en de meisjes dachten niet beter of hij was naar Antwerpen. Het schijnt echter dat 't in ontvangst nemen van die erfenis veel tijd kost, daar hij zich totduaverre niet weer liet zien en de meisjes hebben dan ook maar de politie in den arm genomen, die haar spoedig uit den droom hielp en nu den rgken erfgenaam opspoort. Een vreeselijk lot trof, volgens de Egyptische bladen, de stoomboot Sofia", die met eenige kleine schepen werd uitgezonden tot het doen van een expeditie op de Bahr-el-Ghazul. De vaartuigen geraakten op die rivier tusschen de rotsen bekneld en bleven maandenlang geblokkeerd in een land, waar geen levensmiddelen te verkrijgen waren. Toen de mondvoorraad der schepen opgeraakt was, begon men de vree- selgke kwellingen van den honger te gevoelen. Ziekten en sterfgevallen namen dagelijks toe, en in de ellende kwam men er eindelijk toe, lijken als voedsel te gebruiken. Eindelijk raakten de schepen los, en den 6n Januari kwamen zij op de Witte Nijl. Maar er waren toen 400 menschen van honger en ellende omgekomen, en de overgeblevenen, ongeveer 1/12 der bemanning, waren uiterst zwak; vele stierven dan ook kort na hun aankomst te Chartum. Men wijt de vreeselgke ramp aan de onvoldoende voorzorgsmaatregelen en de ongelooflijke onhandigheid der bevelhebbers. Stoom vaart-Berichten Het stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Kaap St. Vincent 20 Maart. Hoorn, 19 Maart. Tarwe f 10 a 11, Gerst f 5,25 a 6, Haver f4,25 a 5, Erw ten: witte fll a 13, groene f 13,50 a 15. grauwe f 14 a 16,50, vale f 13 a 14, br. Boonen f 12 a 14,50, 15 Paarden f 60 a 225, 100 Schapen f 25 a 30, 400 Lam meren f 17 a 28, 80 Kalveren f 5 a 17, 60 Varkens f 16 a 25, 5 Zeugen f 30 a 55, 160 Biggen f 7 a 12, 50 Kippen f 1 a 2.50, 2000 Kippeneieren f 3, 2000 Een den dito f 3,75 per 100, 1560 kop Boter 65 a 70 ct. per kop. Alkmaar, 18 Maart. Kleine kaas f39, Commissie f 36, Middelbare f 42,50, laag ste prijs f 20, aangevoerd 40 st., wegende 10615 P. Ter graanmarkt aangevoerd 2162 mudden, Tarwe f 9 a 10,50, Rogge f8,76, Paardeuboonen f7,60 a f7,75, bruine boonen f 11 a 12,75, duiven dito f 8,50, citroen dito f 13, Karweizaad f 15, Erwten: groene flOa 18,50, grauwe f 14 a 18, vale f 10 a 15. 19 Maart. Aangevoerd 7 Paarden f 85 a 400. 8 Koeien f 120 a 200, 117 nucbt. Kalveren f4 a 17, 521 Schapen f 16 a 31, 148 magere Varkens f 22 a 35, 148 Biggen f 11 a 16,50, 3 Bokken en Geiten f 3 a 9, Boter 80 a 90 ct. per kop. Visscherij-Berichten. De navolgende vischsloepen zijn alhier binnengekomen, als 21 Maart. Schipper G. Jongejau, 340 1. kabelj., 26 lengen, 18 heilbotten, 3000 schelv., 300 d. kabelj.; 1. kabelj. per stak f3.05, d. id. f 0.65 a f0.85, Schipper J. Koopman, 180 1. kabelj., 8 lengen, 4 heilbotten, 800 schelv., 70 d. kabelj.; 1. kabelj. per stuk f2.35, d. id. f 0.85 a f 0.95. Schipper Jn. Storm, 200 1. kabelj., 28 lengen, 4 heilbotten, 800 schelv., 80 d. kabelj.; 1. kabelj. per stuk f2.35, d. id. f 0.85. Schuiten uit zee terug, niets gevangen. Haringtrekkers niet veel gevangen, per tal f2.75 a f 3.25. Hedenmorgen redelijke vangst; haring, per tal f 2.25 a f 3.10. Schipper J. v. Nieuwedijk, aanbrengende 240 Kabelj., 45 Lengen, 3 Botten, 1200 Schelv., 11 punt rog, 2 ben Vleet. Kabelj. per st. f2.55. 60 doode Kabelj. p. st. f0.75. Schipper D. v. Eek, aanbrengende 330 Kabelj., 100 Lengen, 3 Botten, 1400 Schelv., 30 punt rog, 5 ben Vleet. Kabelj. p. st. f2.35. 110 doode Kabelj. en 20 Lengen, per stuk f 0.70. Burgerlijke Stand Helder. Van 18 tot 22 Maart. ONDERTROUWDGeene. GEHUWD: Geene. BEVALLEN: G. Veer geb. Molenaar, D.; R. Dijkshoorn geb. Sjoukes, Z.H. Gras geb. Dijt, D.M. A. M. Haremaker geb. Medema, Z.J. Bak geb. Frank fort, Z.G. Bender geb. Bontes, Z.L. v. Duinen geb. Goedkoop, Z.; G. d. Vroome jjeb. Hoedjes, Z.J. C. Ran geb. Grooff, Z. OVERLEDEN: W. A. Dekker, 5 m. F. Kuiper, 3 m. T. Bouwen geb. Griek, 94 j. Het krijgsheir naakt, om 't heldental te (slachten, Dat voor zijn erf, zijn baard, zijn recht (en vrijheid vocht; Het heldenvolk, dat zich alom ziet achten, Maar nooit in wapenroem zijn eer en (glorie zocht; Doch is ook 't recht volkomen aan uw zijde, Transvalers, ach ginds nadert de over- macht: De vijand gordt zich reeds bij duizenden (ten strijde, Straks wordt gij, belden, licht meedoog'- (loos omgebracht. Maar toch, houdt vol, geen schrikbeeld doet (U dralen, Heel de aard erkent: bet recht is aan (uw zij Eik toont U zijn bewondering te malen, Maar wie U redden kunnen, wat doen zij P 't Is thans uw beurt, o groote mogendheden Om voor het recht der dappren op te (tréon Nooit, nooit kunt gij uw macht zoo goed (als bier besteden: Dwingt dan John Buil te keeren op zijn (scbreen. Gij hebt den staf reeds over hem gebroken Gij hebt zijn politiek veroordeeld als een (scband Maar waarom hem niet krachtig toegesproken En hem gezegd: 't Is nu genoeg, houdt (stand Nog is het tijd, herstelt daarom den vrede; Het dapper volk mag niet ten onder gaan. Hoort, groote mogendheen, uw hulp is (onze bede; 'tls thans aan U, die bede te verstaan. W. M. Tz. Vervolg* der Berichten. Vrijdagavond trad op de vierde volksbijeenkomst vanwege de maat schappij T. N. v. 't. A. de heer J. F. Groen als spreker op en hield een boeiende voordracht over Storm weer", een schets, aan het zeeleven ontleend. Met de grootste belang stelling werd de spreker door de tal rijke aanwezigen tot 't einde toe gevolgd. Ook de heer C. de Kort behaalde veel succes met zijn bijdrage »Het oude paard", welk dichtstuk op ge voelvolle wijze werd vertolkt. 't Tooneelstukje Verkeerd bezorgd" na de pauze door eenige dillettauten opgevoerd, werd vlug en goed afge speeld en verwekte vaak een harte lijk gelaeh. Dat lachen hooren we bij znlk een gelegenheid gaarne, maar we zijn er minder mee ingenomen, wanneer er stilte wordt vereischt- Dit schijnen eenige jeugdige bezoekers en bezoek sters weieens te vergeten. We vestigen de aandacht onzer lezers op de Soiree Musicale, op mor genavond in 't lokaal Musis Sacrum te geven door 't muziekkorps der d. d. Art. Schutterij alhier, met medewerking van de solisten Jac. de Jong, solo-fluitist van Z. M. den Koning en A. J. Berends, trompettist. Men kan derhalve verwachten iets goeds te hooren en 't zal daarom voor zeker niet aan bezoekers ontbreken. Het oefeningseskader, dat zich thans in de Middellandsche zee be vindt, zal met Mei a.s. naar het va derland terugkeeren. Het kooloxydgas heeft weder drie slachtoffers geëischt. Een vader met twee zoous, die met hun schip te Schouwerzijl lagen, zijn ten gevolge van verstikking door kolendamp, dood in hun vaartuig gevonden. Heden overleed, onverwacht, onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder, Mejuffrouw A N T J E LINTHOLM, Weduwe F. MUNNIK. in den ouderdom van ruim 82 jaren. Uit naam der Familie, T. MOOY. Helder, 13 Maart 1881. Wegens buitenlandsche betrek kingen eerst heden geplaatst. Heden ontsliep zacht en kalm, TRIJNTJE BOÜWENS, geboren GRIEK, in den gezegenden ou derdom van ruim 94 jaar. Helder, 19 Maart 1881. Uit naam van Kinderen, Klein en Achterkleinkinderen, K. GEUS Sr. Eenige en algemeene kennis geving. Heden overleed, na een kort stondig maar smartelijk lijden, mijn geliefde Echtgenoot J. Bruin, in den ouderdom van 36 jaren, na een genoegelijke echtvereeni- ging van 12 jaar en 8 maanden, mij nalatende 3 kinderen, te jong om het verlies te beseffen. Hoe zwaar mij dit verlies treft hoop ik in Gods wijzen wil Je berusten. Uit naam der Ouders, Broeders en Zusters De Wed. J. BRUIN—Burger. Strekkende deze tot algemeene bekendmaking, zoowel buiten als binnen deze gemeente. Voor de vele bewgzen van belang stelling, zoowel van buiten als binnen deze gemeente ondervonden, bij onze vijf en twintig-jarige Echtvereeniglng, betuigen ondergeteekenden hun wel- gemeenden dank. Helder, 20 Maart 1881. PIETER SPRUIT en ANTJE KRIJNEN. aan al onze Vrienden, die behulp zaam zijn geweest bij het redden van onze geliefde Dochter, op den 18n Maart j.1., uit het Bassin in de Stads-Rietlanden en in 't bijzonder aan J. C. BOltN en J. HEMELRIJK, voor de verdere hulp, aan haar be toond. Amsterdam, 18 Maart 1881. P. BUIS en Echtgenoote. Bij ons vertrek naar elders roepen wij aan familie, vrienden en beken den een hartelijk Vaarwel toe. C. BAKKER, H. BAKKER, geb. Klees. A. ROELOFS, geb. Bakker. Vergadering voor Sectie B en C, te honden op WOENSDAG 23 en voor Sectie D en E op DONDERDAG 24 MAART a.s. '8 avonds ten 7l/a uur, op de boven zaal van den winkel. De leden worden dringend uitge- noodigd deze vergadering bg te wonen. HET BESTUUR. Gevraagd een bekwameDienstbode, niet beneden de 20 jaar. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te bieden. Groote wascb buitens huis. Adres Berkbout Co. Mevrouw CLOUS, Hoofdgracht, vraagt tegen 1 Mei a.s., een nette Dienstbode, van goede getuigen voorzien. Tegen primo of 15 Mei aanst- verlangt men te Alkmaar een fatsoen lijke DIENSTBODE, liefst van de PG.; die vlug en netjes kan werken en tevens ook wat koken kan. Een van de N. Rollandsche eilanden heeft de voorkeur. Adres met franco brieven onder lett. A, bg Berkhout Co. te Nieuwediep. H. R.4B, Timmerman, te Helder, vraagt een Adres Bureau van dit blad. Paardenstraat, vraagt een flinken JONGEN, niet beneden de 16 jaar.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2