'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP Eü TEXEL. l\o. 846. Vrijdag 25 Maart 1881. Negende Jaargang. ütoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 VerBchijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. RareatuSPOORSTRAAT en ZUIDSTRA AT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week. MAART, (Lentemaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 51 ra. Ondergang 6 u. 22 m. Zondag 27 Maandag 28 Nieuwe Maan. Dinsdag 29 Woensdag 30 Donderdag 31 APRIL, (Grasmaand,) 30 dagen. Vrijdag 1 Zaterdag 2 NI EU W STIJ DINGEN. HELDER, 25 Mnurt 1881. De Rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een di ploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, ingesteld naar aauleiding van het Kon. besluit van 5 Mei 1877 en van 17 Febr. 1879 zal, aau vangende den 12cn April a.s. te 9^2 uren des morgens, zitting houden te Amsterdam, in het Raadhuis aldaar. Zij, die tot een dier examens wen- gchen toegelaten te worden, moeten hiervan voor 5 April schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den Voorzitter der Commissie, den Heer J. H. P. E. Kniphorst te 'sGravenhage, met overlegging van geboorte-acte en opgave der tegenwoordige woon plaats. Verdere bepalingen vindt men in de »St. Courant" No. 68. Woensdagochtend is de veroor deelde Willem Marianus de Jongh ge vankelijk naar de strafgevangenis over gebracht. Den 23én September werd de moord gepleegd. Den 23 December verscheen de Jongh voor het Hof. Den 23en Maart werd werd hij tot 't ondergaan van zijn straf naar het tuchthuis overgebracht. Tot directeur der Ned. Ame rikaan sch e Stoo m vaar t-Maatschap pij is benoemd de heer J. V. Wiersma, oud zeeofficier. Men meldt uit Groningen: Zooals wij reeds vroeger hebben bericht, zal de landverhuizing uit deze provincie naar Noord-Amerika dit voorjaar op groote schaal plaats hebben. De eerste personen ongeveer vertrekken morgen per nieuwe Am- sterdamsche onderneming. Voort durend blijft de zucht tot emigreeren hoofdzakelijk bepaald tot het NW. der provincie, langs de zeekust, en behooren de landverhuizers tot den meergegoeden arbeidersstand. In de Hoogstraat te Amster dam heeft Zaterdagavond een vrouw uit minnenijd haar vroegeren minnaar een paar messteken toegebracht. De onzachte Dulcinea bevindt zich in hechtenis. In de Beulingsloot, tusschen Heerengracht en Singeljte Amsterdam, is een zolderschuit omgeslagen, ge laden met 62 vaten soda en 14 mandflesschen zoutzuur. De geheele lading ging te water en door het breken der flesschen zoutzuur ont stonden nogal belangrijke rookwolken, die aan brand in 't water deden denken. T© Groede (Zeeuwsch Vlaande ren is zekere C. D.wonende bij den landbouwer M. van H., in hech tenis genomen ouder beschuldiging van kindermoord. Zij moet de zaak reeds hebben bekend. Een week te voren was zij reeds in handen der politie geweest doch toen bjj gebrek aan bewijzen weder in vrijheid is gesteld. Uit Leiden zijn Maandag de eerste kievitseieren aan den Koning Te Arnhem kregen een knaap van 10 en een meisje van 9 jaren zoo hevige ruzie, dat zij tot hand tastelijkheden overgingen. Het meisje werd zóó woedend, dat zij een bijl opnam en den kuaap daarmede zulk een zwaren slag op het hoofd toebracht, dat hij ernstig gewond op den grond neêrviel. Gelukkig schijnt de getrof fene echter buiten levensgevaar. Een gruwelijke moord is in den nacht tusschen Zondag en Maandag in het gehucht Smeermaas nabij Maas tricht gepleegd. Men vond Maandag ochtend liet lijk van de weduwe B. met schier geheel afgesneden hoofd onder het beddegoed vóór de bed stede liggen. De opengebroken kasteu bewezen onmiddellijk dat diefstal de drijfveer van dien moord geweest was. De grensscheiding tusschen Neder land en Belgie loopt dwars door de Smeermaas, en de moord had op het Belgisch gedeelte plaats. Niet temin was de vermoorde en de ver moedelijke moordenaars Nederlandsche Limburgers. De wed. B. dreef een ijzerhandel en tegelijkertijd een herberg. Zondag avond ontving zij nog laat het be zoek van drie landslieden, evenals zij van het stadje Sittard herkomstig. Deze drie individuen, van de slechste reputatie, hadden zich reeds in den namiddag op de Smeermaas vertoond. Een hunner had er een roggebrood gekocht, en een gedeelte van derge lijk brood werd Maandagochtend in den tuin van de wed. B. gevonden. De drie kerels zekere S., ge wezen soldaat, en de gebroeders R., vagebonden, zonder tehuis, verlieten schijnbaar het huis der weduwe, na lang in de gelagkamer gezeten te hebben. Zjj schijnt de onvoorzich tigheid gehad te hebben zich niet te overtuigen dat zij werkelijk hare woning verlieten. Daar er geen gasten meer aanwezig waren, ging zij eenige oogenblikkeu daarna hare woning sluiten en deelde aan een buur of voorbijganger het ontvangen bezoek mede. Men vermoedt dat een van dat drietal zich heeft laten in sluiten en daarna zijn makkers den toegang heeft verschaft, en dat zij daarop hun afschuwelijke daad hebben verricht toen de weduwe rustig sliep. De vrouw bewoonde alleen het ruime huis. De Maastrichtsche en de Belgische marechaussees zijn onmiddellijk uit getrokken om de vermoedelijk daders in handen te krijgen. Een dezer laatsten is Maandag opgespoord en gevangen genomen. De schrik te S. is algemeen, te meer daar de moord in een dicht bevolkte straat heeft plaats gehad. De vermoorde was algemeen geacht. Omtrent den te Smeermaas gepleeg- den moord meldt men nog nader aan de »N. Rott. Ct." Het schijut dat do moordenaar zich in den kelder had schuil gehouden tot de weduwe te bed was. Hij moet echter kort daarop den moord gepleegd hebben. Dit bljjkt uit de omstandig heid, dat de lamp, die zij gewoor. was vóór ze insliep uit te blazen, bij het ontdekken van haar lijk nog brandde. Er heeft tusschen den moordenaar en het slachtoffer eert worsteling plaats gehad, en de moordenaar heeft haar een kleedingstuk om het hoofd geslagen om haar hulpgeroep te smo ren. Dat zij het mes heeft willen afweren, blijkt uit hare verwonde handeneen harer vingers heeft een diepe suede en de top van een tweeden vinger is afgesueden. De vermoorde had drie sneden in den hals, de 1ste ter linker, de 2de ter rechter zijde de 3de vlak van voren bewees dat de moordenaar met een vaste hand en voorzien van een scherp mes zijne wandaad heeft verricht. ,De keel toch s in één ruk geheel doorgesneden en het mes slechts op hot wervelbeen gestuit. Dinsdagochtend hield de rechtbank van Tongereu, geadsisteerd door de drie naastenbij wonende Belgische geneesheeren, een lijkschouwing. Iu de woning kou men duidelijk het spoor van den moordenaar volgen hij heeft op de kousen ;n een bloed plas gestaan, en den afdruk zijner voeten op de vloeren n Mer gelaten. Toen hij de woning verliet, en wel door een venster in het achterhuis, had hij weder zijne schoenen aange trokken. Van dat schoeisel zijn de indrukken in den tuin ontdekt. Men rekent dat er ten naaste bij 7 a 800 fr. aan contanten in de woning warendeze zijn verdwenen. Een huisvriend van wijlen haar echtgenoot was na diens dood haar vriend en raadsman gebleven. Deze Maandag ochtend het huis gesloten ziende blijven, zeidetot een buurman: »Ik weet nietwat er bij juffrouw Breuk hapert; daar moet ik het mijne van 'hebben. Misschien is haar iets overkomen en heeft ze een toeval gekregen." »Ze moet toch op zijn", antwoorde de buurman. »J.k heb het achterraam zien open staan." Dan ga ik door het open raam naar binnen," zeide de huisvriend. Een oogeublik nadat hij aan dat plan gevolg had gegeven, kwam bij ontsteld de woning uit; hij had het lijk der verslagene ouder het bedde goed voor het ledikant gevonden. De vermoedelijke dader van den moord is zekere Hubert Alos, geb. te Schimmert (Limburg), oud 39 jaar, zonder beroep of vaste woonplaats. Hij is te Luik gearresteerd op aanwijzing en met behulp van Van Egtmond, wachtmeester der maréchanssée, en Van Waveren, brigadier-majoor der rijksveldwacht, beiden te Maastricht. Alle overtuigingsstukken zijn in het bezit der justitie, De moordenaar zal voor het hof van assises te Ton geren terechtgesteld worden, daar, gelijk gemeld is, de weduwe op Bel gisch grondgebied woonde. Het geschenk dat de stad Pesth aan prinses Stephauie bij gelegenheid van haar huwelijk met den aartsher tog Rudolph zal aanbieden, bestaat uit een hoofdsieraad, dat niet minder dan veertienhonderd drie en zeven tig gram weegt. Het sieraad is van goud, bevat duizend een en zestig briljanten, drie honderd en drie opalen en vier robijnen, en heeft acht en veertigduizend vijfhonderd florijnen Het schip »Silistria", van Li ver- pool te Pensacola aangekomen, heeft op do reis oproer aan boord gehad. Eén man is doodgeschoten en al de anderen waren in arrest. Een nog heviger sneeuwstorm dan de vorige, heeft voor eenige dagen in het noordwesten der Vereenigde Staten gewoed. Op al de spoorwegen was het verkeer opnieuw gestremd. Aller oogen vestigen zich op dit oogenblik op Rusland, in afwachting van de dingen die komen zullen. Een onverklaarbaar gevoel van angst maakt zich van allen meesterde menigvul dige berichten van nieuwe ontdek kingen doen voor veel beducht zijn en zeker is, dat menigeen weuscht dat de geheele begrafenisplechtigheid maar achter den rug ware, daar meu de mogelijkheid van een groot complot niet durft ontkennen. Een kijkje in de lijkkamer van den vermoorden Czaar. Ouder een hemel van waarlijk Keizerlijke pracht rust in een gouden kist op een met fluweel en gouden franje bedekt voetstuk, het verminkte lichaam van den Czaar. Zeven treden, met fluweel bedekt, geleiden naar de katafalk, rondom welke generaals hofbeambten, kamerheeren, officieren der garde en pages de eerewacht houden. Op de vier hoeken van het voetstuk staan grenadiers met de hooge beremuts in den arm eu het geweer te voet. Als metalen zuilen staan zij daar, die oude veteranen. Door vier gouden zuilen gedragen verheft zich boven de katafalk een fluweelen kleed, dat in het midden opgenomen en saamgehouden wordt door een gouden keizerskroon. Het kleed is met zilverbrocaut bedekt en bekleed met atlas en hermelijn, dat zich ook plooit om de zuilen. Zonder keizerskroon op het hoofd rust hier, overeenkomstig zijn wenscb, Keizer'Alexander in de uniform der Preobrascheuski-garde. De kist is open en 's Keizers gelaat is meteen lichten sluier bedekt, zoodat het den indruk maakt als sluimerde de wreed vermoorde vorst. De handen, waar over zich thans duizenden bukken om er een laatsten kus op te drukken, zijn gevouwen en dragen een kruis beeld. Het gezicht schijut een weinig kleiner dan bij het leven en is bijna niet veranderd, behalve dat het nu wasgeel is. De verwondingen zijn zooveel mogelijk bedekt en verborgen. Het voeteneinde der kist is bedekt met een gouden brocaatkleed met hermelijnen rand. Rijke bloemenpracht siert de kamer, elk uur worden er nieuwe gezonden door het volkmen weet de bloemen nauwelijks te bergen. Zoo zouden de boeren uit de omstreken van Moskou een grooten lauwerkraus, in welks midden een Grieksch kruis van hyacinthen en viooltjes met palmtak ken doorvlochten, gezonden hebben. Aan den krans hangen linten, waarop te lezen staat: »Aan Onzen Vader, den Czaar-bevrijder" en Gij zult in in onze harten ontsterfelijk voortle ven," daaronder: Moskou en de Boereu." De Czaar wordt begraven naast zijne gemalin, tegenover de graven zijner beide kinderen. De gemeenteraad van St.-Peters- burg heeft besloten een boetkapel op te richten op de plaats waar de Kei zer vermoord werd. Berichten uit Denemarken mel den, dat de Kroonprinses op sterven ligthaar dood zou weinig meer dan een queatie van enkele uren zijn. Voorts werd uit Zweden ge meld, dat de toestand van den Ko ning iets gunstiger is, maar toch nog altijd zorgelijk blijft. Dezer dagen heeft een verschrik kelijke ontploffing plaatsgehad in een vuurwerk-fabriek te Saint-Etienne. Een geheele verdieping werd wegge rukt en toen men den brand die er door ontstaan was, had gebluscht, miste men vier werklieden, die onder de puinhoopen waren geraakt. Door de ijverige pogingen van hun mak kers, werden zij nog levend uit hnn gevangenis verlost, maar twee van hen hadden zulke ernstige brandwon den bekomen, dat men voor hnn le ven bevreesd is. De twee anderen werden slechts licht gekneusd. Transvaal. Londen, 22 Maart. In het La gerhuis heeft Gladstone verklaard dat er een schikking met de Boeren getroffen is. De Boeren hebben de hun aangebodene voorwaarden in substantie aangenomen. Deze mededeelingen werden door de radi calen met toejuiching ontvangen. Gladstone las de voorwaarden voor. Zij luiden als volgt: lo. De suzereiniteit van de Koningin over de Transvaal wordt erkend; 2o. Aan de Boeren wordt volledig zelf- bewind verzekerd; 3o. Het opzicht over de buitenlandsche aangelegenheden van de Transvaal blijft aan Engeland; 4o. In de toekomstige hoofdplaats van de Transvaal wordt een Engelsch resident aangesteld 5o. De koninklijke commissie bestaat uit Sir Hercules Robinson, Sir Evelyn Wood en Sir Henry de Villiers, opperrech ters te Kaapstad 6o. Deze commissie zal bepalingen op maken tot bescherming van de belangen der inboorlingen, en schikkingen betreffende de grensaangelegenheden 7o. Do commissie zjl overwegen of wel licht eenig gedeelte, en welk, binnen een zekere grenslijn oostelijk van de Transvaal zal worden afgescheiden; 8o. De Boeren trekken zich terug van den Langnek, en keeren naar hunne haard steden 9o. De Britsche garnizoenen blijven in de Transvaal tot na afloop der definitieve regeling lOo. Daar de Boeren zich verbinden tot uiteengaan, belooft Wood dat hij noch avanceeren zal, noch oorlogsvoorraad zenden naar de garnizoenen. Londen, 23 Maart. De Times gelooft, dat het land de tjjding dat de Boeren de Engelsche voorwaarden hebben aangenomen, met een gevoel van verlichting zal vernemen. Thans wordt algemeen toegegeven, dat de annexatie van Transvaal van den aan vang af een dwaling is geweest, die ongetwijfeld met de beste bedoelingen was begaan, maar die hoogst onaan gename gevolgen heeft gehad. De dwaling zal thans hersteld worden, op een wijze die niet een gevolg is van de overwinningen der Boeren, maar van een verstandige overwe ging van de rechtvaardigheid en noodwendigheid der zaak.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1