'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEHEL. No. 847. Dinsdag 29 Maart 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. ^fóonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BnreuaiSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortentlcn van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJHAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. BERICHT Beleefd wordt onzen geabon neerden buiten deze gemeente verzocht, het bedrag vaa het le Kwartaal 1881, ons vóór den 5n April te doen toe komen, daar na dien datum per post met 10 Cts. verhoogiiig wordt gedis poneerd. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 Maart 1381. Het Artillerie-Vrjjkorps alhier' hield jl. Zondagnamiddag zijn gewonen maandelijkschen schietwedstrijd. De beeren Mr. D. P. H. Abersou, H. A. StadermannJ. Schuijt en P. J. Lupgens behaalden de uitgeloofde prijzen. Op de vrije baau, waarop na afloop van den wedstrijd werd ge schoten, verwierven de heeren C. D. Zur Mühlen, J. Schuijt en H. A. Stadermau de prijzen. Onder de stichtingen van 't plaatselijk dep. der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, die sympathie vinden bjj het publiek, behooren niet het laatst te worden genoemd de Volks bijeenkomsten, die steeds in groote mate belangstelling wekken. En geen wonder: het aangename is met het nuttige vereenigd, en dat valt in den smaak van 't volk. Warè de zaal van Tivoli ruimerde Commissie zou zeker gaarne een grooter aantal entree biljetten afgeven; zij kan dit nieten moet telkens zeer velen doen afwijzen. Om echter aan het verlangen naar afgifte van een grooter aantal entrees zooveel mogelijk te voldoen, geeft de Commissie (zie annonce hierachter), ter sluiting van de bijeenkomsten in dit saizoen deze week twee feest avonden achter elkander, 't Dubbel getal kaarten kan nu dus worden afgegeven, waarvan de gekleurde toe gang geven op Vrijdagavond. Met is bekend, dat de zorg, die de Commissie zich blijkbaar geeft door hare werkzaamheid in 't belang van 't volk, op prijs wordt gesteld. Deze waardeering openbare zich bij voortduring door de tegenwoordig heid van 't publiek, waarvoor bijeen komsten als deze bestemd zijn. We vernemen met genoegen, dat door de commissie de bepalingen aan 't slot der achterstaande advertentie zooveel mogelijk zullen wordeu gehandhaafd. De Minister van Marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het voornemen bestaat om in de maand Mei of Juni a. s. een lichtschip in station te leggen in de Noordzee, op de Terschellingerbank, dwars van de buitengronden van het Zeegat van Terschelling en het Vlie en wel Noordwest, volgens het rechtwijzend kompas, op 4 geographische mijlen afstand van den lichttoren ofBrandaris op het eiland Terschelling. Het lichtschip zal, vau zonsonder gang tot zonsopkomst, een draaiend lichttoestel met 12 parabolische re flectors voeren, toonende 12 witte schitteringen in de minuut, of met andere woorden een wit schitterlicht, gevende een schittering om de vijf seconden, hoog 10,9 M. boven water en dus zichtbaar, met het oog 4,5 M. boven water, tot op 28/4geographische mijl. Het Hoofdcomité voor den Transvaal te Utrecht heeft besloten f 6000 te zenden ten behoeve van de weduwen en weezen der gevallen Boeren. De minister van oorlog heeft o.a. het volgende beschikt omtrent hu welijken van vrijwillig dienende mili tairen beneden den rang van officier. De toestemming tot het aangaan van een huwelijk wordt verleend door de kommandeerende officieren van korpsen of van inrichtingen aan de onder hen dienende onderofficieren en militairen door de artillerie- en genie-kommandanten aau de onder hen dienende militairen. De vergun ning wordt afhankelijk gesteld van plichtsbetrachting, ijver en onbespro ken gedrag. Tot reëngagemeut on waardig gekeurden kunnen nimmer de vergunning erlangen. De gehuwde militairen, hunne vrouwen of bij hen inwonende betrekkingen, mogen geen sterken drank verkoopen. Boven en behalve de bedoelde militairen kannen ook korporaals en soldaten van alle wapens en vaste geëmplooieerden bij militaire inrichtingen, tot het erlangen van vergunning in aanmerking komen. Van de werf des heeren Bos man, te Alkmaar, werd dezer dagen te water gelaten, om den 25 uit te zeilen, een ijzeren bom, voor de visscherij te Egmond aan Zee bestemd. Tot heden werden hier te lande slechts houten vischschuiten vervaar digd. Deze proef verdient alleszins de aandacht van belanghebbenden. Het is gebleken, dat Vernirn- me, die een paar maanden geleden de dochter van den hotelhouder Ul- rieh in de Warmoesstraat te Amster dam heeft vermoord, voor een paar jaar geleden zijn toenmalige beminde Agatha O. in 't Haagsche Bosch heeft getracht te verworgen. Hij dacht zelfs, dat hij in zijn voornemen geslaagd was, maar het meisje kwam tot zichzelve en verried onbegrijpelijkerwijze niets van de zaak, totdat de moord in de Warmoesstraat haar eindelijk deed spreken. Vernimme bekende dien aan slag te hebben bedreven. Uit Kamperveen is een gezin, behoorende tot den kleinen boeren stand en bestaande uit een weduwe met 8 kinderen, naar Noord-Amerika vertrokken. De schoonzoon met zijn vrouw,te Kampen woonachtig, is mede derwaarts gegaan. Een persoon, die zich bij het reisgezelschap gevoegd had, kreeg te elfder ure berouw van zijn voornemen. Toen de stoomboot te Kampen op het punt was af te varen »geleufde ie, dat het maor beter was, dót ie te uus bleef." De daad bij het woord voegende, verliet hij ijlings de boot en kwam weder in zijn oude woonstede terug. Men is het er thans vrij wel over eens dat goede kunstboter beter is dan slechte natuurlijke boter. Slechte kunstboter zal echter wel nooit genade kunnen vinden in de oogen van hen die belang stellen in de volksgezond heid. 't Gaat met dit surrogaat als met zooveele andere. Eerst uitstekend van hoedanigheid zoodat er een algemeene vraag naar ontstond, leerde men er eindelijk mede knoeien en de vrij aanzienlijke verschillen in de prijzen der kunstboter hebben al lang het vermoeden doen rijzen, dat ook in dit artikel reeds veel kaf onder het koren voorkomt. Dit deed bij de afdeeling Utrecht der Vereeniging ter bevordering van Fabriek- en Handwerksnijverheid de vraag rijzen of het geen zaak was bij het wettig gezag aan te dringen op maatregelen vau toezicht, zoowel op de grondstoffen als op de bewer king der kunstboter en een onderzoek, ingesteld door de heeren J. A. Van Hardenbroek, Henri Boers en T. G. Funnekotter, bracht zoovele staaltjes van knoeierij aan het licht, dat de vraag ernstig in behandeling zal genomen worden bij de bedoelde af deeling. Maar niet alleen de opzettelijke knooierijen die gepleegd worden, ook de fabricatie zelve schjjnt een streng toezicht wenschelijk te doen zijn, daar deze zooveel zorg vereiseht, dat alleen een zeer bekwaam fabrikant geacht mag worden in staat te zijn goede kunstboter te vervaardigen, terwijl het toenemend aantal frabrikanten er zijn er in ons land reeds meer dan 125 het vermoeden wettigt, dat het met de bekwaamheid, wel eens wat minder nauw genomen zal worden De afdeeling deed een nuttig werk met de vraag ter sprake te brengen; wij hopen dat aan har ^bemoeiingen een gunstig onthaal bij de Regeering te beurt zal vallen. Mejuffrouw Maria Christina de Leeuw werd Donderdag door den Haagschen kantonrechter voor de 73e maal wegens openbare dronken schap tot geldboete of gevangenisstraf veroordeeld. 't Was de Haagsche kantonrechter zelf, die betoogd heeft dat de straf bepaling niet de gewenschte uitwer king had of hebben zou,en de uitkomst rechtvaardigt zijn bewering uimschoots. De veroordeelde De Jongh had >ij zijn vertrek uit den Haag op heel wat bekijk gerekend. Althans, toen Woensdag naar Leeuwarden werd getransporteerd, moet hij aan het station aldaar aan den veldwachter die hem geleidde, de opmerking hebben gemaakt, dat het hem verwonderde dat er zoo weinig menschen aan het station warenDe J. scheen overigens welgemoed en vertrok als 't ware met een glimlach op 't gelaat. Men meldt uit Groningen: Nergens is vermoedelijk de uittocht naar het beloofde land Amerika dit jaar sterker dau te Leermens, een dorp in deze provincie, nabij Lopper- sum, met 520 inwoners. Niet minder dan 13 percent van die bevolking vertrekt thans van daar. Er zijn trouwens reeds sinds lang velen uit die streek van de provincie in N. Amerika gevestigd, waarvan het ve len goed schijnt te gaan. Uit Geestemünde wordt geschre ven, dat de aandrang der landver huizers nog steeds buitengewoon groot blijft. De schepen, bestemd naar New-York en Baltimore, die als extra booten eiken Woensdag vertrekken en op welke de passageprijs voor tus- schendeks-passagiers op 90 mark is gesteld, zijn reeds tot 13 April bezet, Te Berlijn heeft men een Rus sische Nihilist in hechtenis genomen. Het is een jong man, die bij het halen van een toegangskaart voor de tribune van den rijksdag betrapt werd op het opgeven van een valsehen naam en daardoor kwaad vermoeden wekte. Hij is uit Tiflis afkomstig. Men houdt hem voor een der mede plichtigen van Roussakoff, waarvan het eenigen gelukte over de grenzen te komen. Het noodige dynamiet hebben de Nihilisten door Hongarije naar Rus land vervoerd, en zij wisten de politie daarbij listig te verschalken. Vijf weken geleden was weer zulk een zending door Hongarije op weg naar Rusland. De politie te Pest, die er van in kennis werd gesteld, zond terstond bericht naar Weenen, en van daar waarschuwde men onmid dellijk de politie te St. Peterburg. Daarop kwam een telegram nit St. Petersburg, dat men de zending dynamiet maar door moest laten gaan de Russische politie zou er wel voor zorgen. Het dynamiet, ongeveer 150 kilo, werd dan ook, onder allerlei voorzorgsmaatregelen,verder vervoerd. Aan een klein Russisch station namen een aantal politie-beambten, op hoog bevel, de zending in ontvangst, om haar naar de plaats der bestemming te brengeu. Eerst een paar dag later bleek het dat de gewaande politiedienaren vermomde Nihilisten geweest waren, die zoo het dynamiet toch machtig wisten te worden. Uit St. Petersburg wordt de arrestatie gemeld van een Nihilistische Dame, Mejuffrouw Penowsky, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de mijnontploffing onder den spoorweg bij Moscou (aanslag van Hartmann). Laatstelijk woonde zij sa- me u met den thans ook gearresteerden Jelibow. De bladen in Weenen melden, dat men in den laatsten tijd verscheidene malen bij de politie aangifte heeft gedaan omtrent zendingen die uit Parijs afkomstig en aau hooge Weener amb tenaren gericht zijn. Het meerendeel vau die zendingen waren doozen, die bij opening bleken gevuld te zijn met ontplofbare voorwerpen. Wie de af zenders zijn, heeft men totnutoe niet kunnen ontdekken. Grootvorst Paul, de jongste zoon van den vermoorden Keizer van Rus land, heeft tengevolge van de hevige aandoening bij de lijkplechtigheid van zijn vader, een ernstige bloedspuwing gekregen, zoodat de geneesheeren hem hebben aangeraden onverwijld naar Italië te vertrekken. De grootvorst heeft dien raad opgevolgd en is reeds met zijn broeder Sergius daarheen vertrokken. Niet ver van Tarnopel, Oostenrijksch Galicië, stond op de helling van een berg een klein huisje, dat door een gezin bewoond werd. Toen onlangs een paar boeren in den vroegen morgen langs de plaats kwamen, misten zij de kleine woning, en bevonden bij nader on derzoek, dat het huisje bedolven was onder een sneeuw- en aard-massa, die van den berg neergestort was. Na een paar uren bezig te zijn geweest met het wegruimen van de sneeuw en aarde, vond men het huisje geheel verbrijzeld en onder puin drie dooden en drie zwaar gekwetsten liggen. De vader, het het oudste zoontje en de meid waren gedoodde moeder en haar twee jongste kinderen bleven door een ijzeren kast, die bij hun bed stond, voor algeheele verplettering bewaard, maar zij verkeeren toch nog in levens gevaar. - Dezer dageu had er te Ostende de jaarlijksche prijskamp voor het dansen plaats. Er wordt dan niet alleen op het sierlijke maar ook op het langdurig dansen gelet. Een meisje had het in dit laatste al heel ver gebracht, want zij danste drie kwartier onvermoeid voort en won den prijs. Na het dansen viel zij echter buiten kennis en moest naar huis vervoerd worden, waar zij niet meer tot bewustzijn kwam en reeds den volgenden dag overleed. Czaar Alexander III reed dezer dagen voor het eerst alleen nit zonder escorte van kozakken. Hij doet het waarschijnlijk omdat hij toonen wil dat hij de bedreigingen der nihilisten niet vreest,-maar eigenlijk is hij zonder dat in het oog loopend ge volg veel veiliger. Woensdag begint het proces Rous sakoff. Voor de 175 beschikbare plaatsen in de gerechtszaal zjjn reeds 5000 aanvragen ontvangen. Woensdag heeft een vrouw te Madrid een groote springbus met een ontstoken lont voor de deur van een. koffiehuis, dat onmiddellijk aan den grooten schouwburg grensde, geplaatst. Nog vóórdat de bus kon ontploffen, bemerkte de politie het misdadig opzet en nam de bus in beslag. De vrouw had echter den tijd om te ontkomen en is nog niet ontdekt geworden. Een persoon te Douai, die aan geklaagd was en reeds eenige jaren gevangenisstraf achter den rug had, vond het minder aangenaam, dat de rechter in tegenwoordigheid van een talrijk publiek zijn vroegere misdaden nog eens oprakelde en maakte zich hier over zoo boos, dat hij zijn schoen uittrok en dien naar het hoofd van den rechter wierp. Gelukkig raakte hij hem niet, maar de rechtbank achtte het toch dienstig om hem voor die minder heusche handeling 5 jaren gevangenisstraf te' geven, zoodat er na dien tijd nog meer misdrijven van hem opgesomd kunnen worden. Omtrent den brand in de Itali- aansche opera te Nizza wordt nog gemeld dat het vuur ontdekt werd eenige minuten nadat het stuk Lucie de Lammermoor" was aaugevangen. Een vreeselijke slag werd er vernomen en na eenige oogenblikken stond het geheele tooneel in brand. A 11e pogingen om den brand te blusschen bleven vruchteloos, daar men met de gebrek kige blaschmiddelen het vuur niet kon bedwingen. Men gelooftdat ongeveer 100 personen hun dood in de vlammen hebben gevonden, terwijl er een groot aantal ernstig gekwetst zijn. De brand was ontstaan door een gas ontploffing, waardoor ook de zaal van alle licht beroofd werd. De verwarring van het publiek moet vreeselijk zijn geweest; alles verdrong zich voor den uitgang en indien men minder onstuimig te werk was ge gaan, zou het aantal dooden en ge kwetsten veel minder zijn geweest. De verbrande schouwburg bood toen de spuitgasten, zeelieden en soldaten, die wakker hun plicht deden, er in

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1