'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 848. Vrijdag .1 April 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Slechte tijden. ATbonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afeonderljjke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureanx: SPOORSTRAAT eo ZUIOSTRAAT. Ad.vertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Grasmaand,) 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 32 ra. Oudergang 6 a. 24 m. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Passie-Zondag. Eerste Kwartier. bbjb.ICH:T Beleefd wordt onzen geabonneerden bniten deze gemeente verzocht, het bedrag van het le Kwartaal 1881, ons vóór den 5n April te doeu toe komen, daar na dien datum per post met 10 Cts. verhoogiug wordt gedis poneerd. NI EU W STIJ DIN GEN HELDEB, 1 April 1881. In de zitting van den gemeen teraad, jl. Dinsdag gehouden, kwam ter tafel het rapport der Commissie voor de gemeente-werken in zake de bestrating van de Keizerstraat. Over eenkomstig de conclusie van 't rap port werd besloten op 't adres van belanghebbenden te antwoorden, dat het verzoek, door de adressanten ge daan en 't aanbod van hoeren eigenaren van den openbaren weg door den Raad in nadere overweging zullen worden genomen, als voldaan is aan deze oischenle. de voetstraten moeten voltooid en op een breedte gebracht zijn van 1.5 M.en 2e. de commu nicatie der Keizerstraat met de Sluis- dijkstraat moet beschikbaar zijn. Een voorstel van den heer van Veen, om in dit besluit mede op te nemen desamenwerking van gemeen tebestuur en belanghebbenden tot onteigening van twee huizen, waar door de Keizerstraat rechtstreeks met de We8tgracbt zou worden verbonden, werd met 10 tegen 5 stemmen ver worpen. Tot onderwijzeres bij de gemeen tescholen werd benoemd mejuffr. J. Groot, van Partner. Met eenpari ge stemmen werd vastgesteld een al- gemeene Verordening op de Open- bare-Scbolen in deze gemeente. Daar wordt o. a. bepaald, dat de aau- nng van nieuwe leerlingen voor- ./plaats heeft éénmaal 's jaars. "$el op 1 Augustus; dat de aan nemen leerlingen den ouderdom d 6 jaren moeten bereikt hebben, of dien zullen bereiken in 't eerst volgend kwartaal. Aan den heer Jhr. Alting von Geusau is op zijn daartoe gedaan verzoek, wegens ver trek uit deze gemeente een eervol ontslag verleend nit zijne betrekking van lid der plaatselijke School-Com- missie. Voor kennisgeving werd aangenomen de mededeeling des voor zitters, dat over 1881 door het Rijk zal worden bijgedragen in de kosten van 't openbaar onderwijs de som van f 12,142,50. Ter voorbereiding van een te nemen besluit in zake de straatverlichting, werd een commissie benoemd, be staande uit de heeren Braaksma, van Veen, van Gijn, Tinkelen berg, Giltj en Maalsteed, waaraan toegevoegd wordt de Gemeente - Bouwmeester, Hierbij werd medegedeeeld, dat het contract met de directie der Gasfa briek alhier in Sept. 1882 eindigt. Tot wethouder en ambtenaar van den Burgerlijken Stand, ter vervanging van den heer R. Boomsma, is benoemd de beer Ch. Van Veen. De luit.-kol. der VIIe afdeeling vest.-artillerie C. G. Ising wordt met 1 April naar hier overgeplaatst, teH einde op te treden als commandant van hot IVe reg. vest.-artillerie. De majoor jhr. Alting von Geusau is als zoedanig overgeplaatst naar Amsterdam. Naar wjj vernemen is alhier een mannenkoor opgericht, dat reeds 24 leden telt, onder den naam Ceeilia." De mannelijke leden 7an 't sinds lang bestaande gezelschap van dien naam, zonden daarvan de kern uitmaken. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen telegram, is Zr. Ms. 8chroef8toomschip Suriname, onder bevel van den luit. ter zee le kl. jhr. H. M. Van der Wijck, en bestemd om deel uit te maken van de oefenings-divi8ie onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, den 27sten dezer te Malta aangekomen. Aan boord van dien bodem is al les wel. Da gepensioneerde schout-bjj- nacht A. J. Voet is in den overleden. De Noorsche schoener »Anne Colbjornsen," kapt. Berg, met een lading steenkolen van Charleston naar Fredriksham bestemd, had ontzettend door zwaar stormweer geleden en was spoedig lek. De equipage, uit 7 man bestaande, zette een noodsein op en liet zich voor den wind afdrijven. Gelukkig werd de in nood verkeerende schoener door de vischsloep „Pollux." schipper Groenendijk, die op 58° 461 te visschen, ontdekt; dadelijk stelde men pogingen in het werk, om de doodafgematte equipage te redden, waarin men niet dan met groote inspanning slaagde; nog wei nige oogenblikken en de schoener zonk in de diepte. De equipage on dervond aan boord van de Pollux" de meest liefderijke verpleging. Van Tessel wordt aan het Han delsblad geschreven: Ruim een jaar geleden deed een ingezetene alhier een uitvinding van gewicht voor eigenaars van stoomfa brieken en stoombootreederjjen. Door die uitvinding toch wordt het bruik van steenkolen geheel over bodig, terwijl bij de nieuwe brand stof volkomen verbranding plaatsheeft. De uitvinder nam in het bijzijn van een paar vertrouwde vrienden, proeven in 't klein, die aan het doel en de ver wachting beantwoorden. Een groot bezwaar is voor den uitvinder, dat hij tot heden zijn uitvinding nog niet heeft kunnen exploiteereneen proef op uitgebreide schaal moet voorafgaan. Er bestaat kans dat die proefneming eerlang zal plaats hebben dan zal wellicht een gan3che omkeer in het stoomwezen zijn tot stand gebracht. Van Terschelling wordt ge schreven. Gedurende den afgeloopen winter heeft men geen gelegenheid gehad om den toestand van het wrak der verleden jaar gestrande Duitsche stoomboot Hansa, waarin zich nog vele vaten met vet moeten bevinden, te onderzoeken. Het schip is na tuurlijk gezonken, doch er steekt nog een stomp van een der masten boven water uit. Door den laatsten storm schijnt het vrij wat geleden te hebben, althans er is hier weder een vat vet aangespoeld. Opmerkelijk het, dat mei bier dezen winter geen enkele stranding heeft gehad, wat in geen twintig jaar is geschied, Die stranding heeft zooveel ge- gerucht gemaakt, dat de schepen thans op behoorlijken afstand van de kust blijven of wat verder om de N. O. stranden. Spoedig wordt een onderzoek in gesteld naar het wrak der Hansa. Als een eigenaardig staaltje van Oostersche weelde wordt aan de »Midd. Ct." meegedeeld, dat de be kende van Hoogstraten te Leiden de volgende maand een diner heeft te leveren naar Indië. De te Leiden gereedgemaakte spijzen en puddings, dessertversieringen ragouts enz. zullen in Mei bij den vorst van Solo aan een uitgelezen kring van Eu- ropeesche en andere gasten worden voorgezet. Wat zulk een »dinertje" kosten zal wordt niet gemeld. Naar wij met zekerheid ver nemen, is de premie van f 10,000, welke door den heer Musquetier ge weigerd is, door den F. Bogaardt bestemd voor een maatschappij tot redding van schipbreukelingen hier te lande. (Vad.) Terwijl de industrie voor de volwasseuen valsch bankpapier levert in den vorm van aanbevelingen van sigaren, heeft zij voor de jeugd nu een aardig werktuigje, inbrekers diamant, verkrijgbaar gesteld. Het kost maar 25 cent en men kan er de mooiste ruiten mede stuk snijden. Op de Zaterdagscke markt te Leiden zijn die verkocht en menige spiegel ruit is daardoor bedorven. De politie heeft reeds een jongen wegens dit misdrijf gepakt. Onder de gemeente Rucphen heeft een felle brand het huis, bewoond door den landbouwer C. Van Ginne- ken, met aanhoorige schuur en veestal in de asch gelegd. Twee kinderen, een van 8 en een van 3 jaren, hebben in het vuur den dood gevonden. Van den inboedel is niets gered, en van het vee zjjn een koe en een geit in de vlammen omgekomen. De ge bouwen waren verzekerd. Vermoedelijk is de brand ontstaan door onvoor zichtigheid van een der kinderen, die ten getale van vijf, op een leeftijd van 8, 6, 4, 3 en 2 jaren, bij afwezigheid der ouders, zonder eenig toezicht te huis waren gelaten. Twee kinderen van den werk man E, te Hoorn, speelden, dicht bij de ouderlijke woning in het plantsoenwaar men bezig was. een hoorn te vellen. D§ vader, die niet ver van daar aan het werk was zag dat er gevaar dreigde en snelde zijn kinderen tegemoet, doch kwam te laat. De boom viel op de kleinen neer. Het meisje, twee en een half jaar oud, werd het hoofd gedeeltelijk verbrijzeld, zoodat het een paar uur later overleed. Het jongentje, van drie en een half jaar, ligt met ge broken been en gewond hoofd ern stig ziek. De vader naai zelf de kinderen op om ze naar buis te dragen. De droefheid der ouders is onbeschrijfelijk. Batavia, 18 Feb. Het barkschip Burgemeester van Middelburg," dat te Baudjermassin voor de bank der Baritorivier kolen lag te laden, is in den nacht van 13 op 14 Januari jl. in brand gevlogen. Niettegenstaande de hulp van eenige kustersloepen, heeft inon het vuur niet kunnen blusschen en is het schip totaal verbrand. Slechts een weinig touwwerk heeft men kunnen redden, dat verkocht is voor f 130. Doordat men den ankerketting had laten slippen, is het wrak ge zonken op 9l/s vaam water. Prof. Bnys Ballot deelt mede, dat hem heden de officieele tijding geworden is, dat de Yereenigde Staten deel zullen nemen aan de internatio nale pool-expeditie in 18821883, en twee plaatsen bezettenPoint Barrow en Lady Franklin-Bay. Daardoor is dus die onderneming verzekerd, en zal het nu aan Neder land te beslissen zijn, of het de middelen wil verschaffen in Dieksonhaven waar te nemen. Binnen kort zal de heer Boys Ballot nu tot deelneming daaraau opwekken, en hij houdt zich reeds dadelijk voor toezeggingen aanbevolen. Christiania, 23 Maart. Als een zeldzaamheid verdient melding, dat geen zeilschip bezig i3 met laden, en dit niettegenstaande het einde van Maart reeds nadert. Wel liggen hier reeds geruimen tijd ruim 150 schepen, maar deze worden nog steeds door den toestaud van het ijs verhinderd om den dienst te hervatten. Het ijs in de binnenhaven wordt bjj aanhou dende vorst nog dagelijks sterker, zoo dat zelfs de ijsbreker Odin, bestemd om de haven open te houden, heden slechts met moeite er doorheen kon breken. De gezagvoerder van het heden alhier aangekomen stoomschip Augeloo rapporteert brj Jornpuland onafzienbare ijsvelden te hebben aan getroffen, welke zich in noordooste lijke lichting uitstrekten en tot Sve- noe een dikte hadden van c.a. vier duimverder werd het ijs zoo zwaar, dat het moeielijk was om er door heen te slaan. Een Berlgnsch hoedenmaker is op de eigenaardige gedachte gekomen om witte voeringen in zijn hoeden te zetten, met een plattegrond dsr stad of ten minste van de drukst bezochte wijken er op. Als dan de eigenaar van zulk een hoed den weg niet weet, heeft hij alleen zijn hoofd deksel af te nemen om zich ter stond op de hoogte te brengen. De straat om het Winterpaleis, te St. Petersburg, wordt opgebroken, naar het heet om een fontein aan te leggen, maar in werkelijkheid om naar mijnen te zoeken. Ondanks alle politie-maatregelen worden nog steeds oproerige plakkaten aange slagen, terwijl hooggeplaatste amb tenaren met naamlooze brieven worden overstroomd. (Matse nagezongen.) De tijden zijn slecht," klaagt men hier en ook daar, En menigeen valt het verschrikkelijk zwaar Om goed rond te komen; men heeft dus wel recht De klacht te doen hoorenDe tijden zijn slecht! Maar als men alom zooveel weelde nog ziet, Dan zijn toch de tijden zoo slecht immers niet ,Wat..schulden betalen daar stuat niets van in, Mijn ge!d heb ik hroodnoodig voor mij u gezin; Zoo zegt iemand en laat maar zuchten, wie zucht, En toch is er voor hem geen vniltje aan de lucht Hij slaat met de zijnen verschrikk'lijk veel swiet Maar dan zijn de tijden zoo slecht immers niet Het vleeach en het spek en de boter zijn duur, Een magere pot gaat er daag'lijks te vuur,'' Zoo pruttelt er menigeen thuis aan den haard, Maar eet lekkeren biefstuk vau een taai oud paard. Waar men in zijn nooddruft aldus nog voorziet Daarziju toch de tijden zoo slecht immers niet? Men klaagt steen en been, maar als 't fèest is of bal, Dan ziet men de klagers vooraan, overal Vertrekt uit de stad eeu pleizierboot of trein, Dan zijn zulke voertuigen doorgaans te klein Waar men zoo de menschheid nog pret maken ziet, Daar zijn toch de tijden zoo slecht zeker niet! Men kan kleerenmaker nog bakker voldoen, Want beeft nauwgenoeg om zich.sober te voên Maar komt in de mode iets nieuws weer, welaan Dan kan men dien aandrang toch moeilijk weerstaan Men eet rijst uit water en slaat liever swiet, Maar dan zijn de tijden zoo slecht zeker niet Het meuschlijk vernuft zal nooit uitgeput zijn, 't Vervaardigt schier alles, hoe vreemd het ook schijn. Uit lompen heeft het reeds suiker bereid Uit schoenen cu laarzen reeds rum; da's een feit! Als men zoo goedkoop ons een rumgrog nog biedt, Dau zijn toch de tijden zon slecht zeker niet! Men wil heel graag koopen, doch heeft niet steeds geld, Bij boelhuizen is 't daarmee beter gesteld Dan zijn er wel borgen genoeg bij de hand,- Al hebben aan 't borg zijn, ook velen het land Men vraagt naar geen geld, want een borg geeft krediet; Maar dan zijn de tijden zoo slecht immers niet! De rentebelasting, zoo lang reeds begeerd, Door velen, maar ook weer door ahd'ren geweerd, Nameind'lijk dokamerbij meerderheid aan Hoe zal 't met de kapitalisten nu gaan? Weldra wordt voorzeker door hen ook gezegd „Foei, nimmer nog waren de tijden zoo slecht De boertjes, geminacht met smaadlijke taal, Ontwaakte in 't laatst voor hun lieve Transvaal: Eu toen, och, men weet het nog wel uit de krant, Toen vochten zij fier voor de vrijheid van 't land, En de Engelschman dacht daar bij menig gevecht „Dam, nimmer nog waren de tijden zoo slecht. De tijden zijn dikwijls heel slecht; dat is waar, Nu zijn zij 't eens hier en dan weer zijn zij 't daar, En wordt menigeen door dien toestand Hij geev' nooit geheel aan den tijd daarvan schuld Want nooit zijn de tijden zoo slecht nog geweest, Of doorgaans nog waren de mensclten !t het meeat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1