'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEVWEOIEP EN TEXEL No. 849. dinsdag 5 April 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franeo per post 75 Afzonderlijke nummers Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureaoFt' SPOORSTIHAÏ en ZI IDSTRAAT. Aavertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. flELDER, 5 April 1881. Zaterdagavoud werd met de leerlingen van de Industrieschool een openbare les (gehouden in Musis Sncrum, die bijgewoond werd door een groot aantal belaugstellen- j den. De heer A. J. Leijer hield een po- I pulaire voordracht, waarin op bevattelijke wijze ward verklaard de beweging der aarde rondom de zon en om hare as en de daaruit voortvloeiende afwisseling van dag en nacht, alsmede die der jaargetijden. De heer A. van Voorn veld sprak, namens 't bestuur der school, een ernstig woord tot de aanwezige autoriteiten, onderwijzers, ouders en leerlingen. De laatsten gaven blijk, dat ze gedurende de winteravonden flink hadden geprofiteerd ven de lessen hunner onderwijzers. Prijzeu werden uitgereikt aan: (vierde jaar.) B. A. Adriaanse, le prijs, een passerdoos en een ex. van Heusden, Burgel. Bouwkunde. J. Kraak, 2c prijs, een glazenmakersdianiant en Letterboek. J. C. de Kok, 3e prijs een passerdoos en een ex. van Ueusden, Burgel. Bouwkunde. D. J. Snaphaan, 4e prijs een passerdoos en oen ex. van Heusdeu, Burgel. Bouwkunde. A. Ball, 5e prijs, Woordenboek van Ds Vries en Te Wiukel en Kramers Woordeutolk (verkort.) W. A. de Kok, 6e prijs, een trekpen. H. de Wijn, getuigschrift voor lijnteckonen. W. J. Heijkoop, getuig schrift voor letterkunde. Loffelijke vermelding verkregen (derde jaar.) Wiskunde. J. H. Muller, J. Pool, H. J. Buitink, P. T. Jansen, C. R. Kruk, C. Klerk, C. Adriaanse, A. de Boor, C. Hin. Natuurkunde. J. Pool, C. Botter, J. H. Muller, B. Weitz, C. Klerk, J. Biersteker. Voor lijnteckcnen C. R. Kruk, J.Pool, L. Arpeau, H. J. Buitink, C. Qnak, J. A. Nobels, B. P. Janzen. Voor handteekenenC. de Klerk, C. i Adriaanse, J. Poel, J. A. Nobels, A. de I Boer, C. Hin, C. Helder, J. Biersteker. Voor letterkunde: J. Pool, A. de Boer, P. F. Janzen, C. Helder, C. Hin. (Tweede jaar.) Voor natuurkunde: J. M. Leijer, K. C. van Giju, J. Kemp, H. van der Pauw, P. van der Staal, N. J. Leijer, H. Stelleman, J. Lastdrager, W. C. Bruin, C. van Gijn, J. de Waard, P. Keuzekamp, J. Spruit. Voor lijnteekeuen: J. H. Leijer, N. J. Leijer, J. Spruit, P. Keuzekamp, C. vau i Giju, A. Blok, J. Kemp, P. van der Staal, J. de Waard, M. Bock, J.Smit. C. Badart. Voor handteekenen: J. Spruit, P. Spruit, P. van der Staal, C. vau Gijn, J. de Waard, M. Bock, Liphuizen, J. Lastdrager. Voor letterkunde: J. Kemp, J. Last drager, D. II. Hom, J.Smit, C. v.'tHert. (Eerste jaar.) Voor natuurkundeJ. Reus, J. Spruit, P. Neef, A. Spigt, J. G. Sporrij, P. J. Hoeksel, G. Lammers, M. G. Stevenson. Voor lijnteekeuen J. Spruit, J. Reus, J. Frceke, M. G. Stevenson. P. Neef. Voor handteekenen gaf dese klasse in 't algemeen reden tot tevredenheid. Voor letterkunde: M. G. Stevenson, J. J. Paarlberg, J. Oostenbrug, L. Vogel. J. Preeke, A. Spigt. Een loffelijke vermelding kregen van de leerlingen, die 't 5e, 6e en 7e studiejaar bijwoonden, inzonderheid: P. Julianus, J. Nobbes, J. van Riel, H. Korf en Klerk. Benoemd tot kantonrechter alhier de keer nir. J. D. Van Kuyk, thans griffier bij het kantongerecht te Almelo. 1 Ingevolge machtiging des Ko- niugs, bij besluit vau den 31en Maart jl., n°. 5, wordt Zr. Ms. fregat »Evertsen," liggende alhier, met den 26en April i aanstaande in dienst gesteld en het bevel daarover opgedragen aan den kapt.-luit. t/z. G. Doorman. Aan den luit.-kol. bij het 7e reg. infanterie alhier, H. F. K. van Overveldt, is pensioen verleend ad f1713 's jaars. Door den zeekrijgsraad aan boord van Zr. Ms. wachtschip alhier de marinier der 3C kl. v. T. ver oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, te ondergaan in een jaar eenzame opsluiting, wegens dienstweigering. In de verordeningen voor de Koninklijke Nederlandscha marine is opgenomen de regeling van het per soneel dek- en ouderoffieieren en mindere schepelingen, vastgesteld bij Z. M. besluit van 17 Maart '81 n°. 18, in werking tredende den lèn Juli '81. De regeling omvat de samenstelling, soldijen, toelagen, verhoogingeu van soldijen, kortingen, vereischten tot opuame in het vaste korps, en meer dere bepalingen. Wieringen, 1 April 1881. Hedenmiddag had hier een droevig ongeluk plaats. Bij 't uitgaan der namiddagschool hadden tweejougens van 6 jaar, door een ouderen jongen geholpen, plaats genomen op een met mest beladen wagen, die achter een anderen verbonden was, waarop de voerman was gezeten, om op deze wijze gemakkelijk te hui» te komen. Doch door een schok, veroorzaakt door het onder cU wielen raken van een grooten steen, vielen beide kin deren van den wagen, en ging hij over het lichaam vaa een der kin deren, een zoontje van een weduwe, heen, waarop onmiddellijk de dood volgde. Het andere kind bleefon gedeerd. De voerman, die van niets afwist, was zeer ontsteld. Rotterdam 1 April. Volgens opgave van het Bureau Viritas zijn in de maand Febr. jl. verongelukt 105 zeilschepen, waaronder 13 ver misten,als vau Engeland 52,Frankrijk 17, Oostenrijk 6, Duitschland 6, Ita lië 6. Amerika 5, Nederland 4, Noor wegen 3, Rusland 2, Zweden 2, Griekenland en Portugal 1. In het zelfde tijdvak verongelukten 15 stoomschepen, waaronder 2 ver misten, als: van Engeland 10, Ame rika 1, Spanje 1, Nederland 1, Rus land 1. en Zweden 1. De zucht naar landverhuizing werkt aanstekelijk, en niet alleen onder den arbeidenden stand. In de »Pr. Gr. Ct." staat een oproeping, waarbij zij, die lust hebben een pleizierreis naar en door Amerika te doen, uit- genoodigd worden zich aaa te sluiten bij den heer Brousema, daar uit den omtrek, die 4 Mei derwaarts denkt te vertrekken; reeds tien zoons van landbouwers moeten zich daartoe heb ben aangemeld. Uit Steggerda, in Friesland, vertrekt de zoon van den landbouwer Kuipers 13 April e.k. op verkenning naar het westen, op kosten van een aantal jonge gezeten boeren, die, als de gunstige berichten, welke geregeld uit Amerika worden aange bracht, gegrond blijken te zijn, nog in dit jaar hunne boerderijen denkeu te verlaten en ginds zich te vestigen. Op het naburige eiland Borkum hoerscht thans een ware ratten plaag. Reeds sedert jaren begonnen die 1 tige gasten zich op het Oostland van het eiland zoo sterk te vermenig vuldigen, dat weiden, akkers en oogst grootendeels mislukten. De jacht met honden en andere verdelgingsmaat regelen hebben niet voldoende gehol pen. De vraatzuchtige dieren houden verblijf in gaten in de duinen, en vreten alles op wat hen dient. Ook de wortels van de jouge helmplan- ten worden vernield, en hoe het er in 't aanstaande voorjaar zal toegaan met de eieren en bat broedsel der vogelkolonie aldaar, laat zich den ken. Vrijdagnacht, omstreeks 12 ure is aan het spoorwegstation te Zwolle de rangeermeester G. W. Van der Pol bij het omzetten vau een wissel ge vallen en door een locomotief en eenige wagens overredeai. Zijne beide beenen en zijne rechterhand zijn ver brijzeld. Na, voorloopigo geneeskundi- ge hulp, die terstond bij de hand was, is hij naar het ziekenhuis over gebracht. A. s. Woensdag den 6en April zal voor de Arr. Rechtbank te Utrecht een interessante zaak bepleit worden. Het geldt den prijs van f300,000, die voor eenige jaren op een Oosten- rijksch lot viel en ten goede kwam aan een bakker te Utrecht. Na diens dood moét uit een notarieele schei ding gebleken zijn, dat genoemd lot .was toebedeeld aan zgne bief kinderen, waarover hg. voogdwas. Deze trachten nu voor den rechter hunne aanspraken op dien prijs te doen gelden. Voor de kinderen, de Erve Verdouk, treedt op Mr. G. H. van Bolhuis, te Utrecht; de weduwe, Mr. Aug. Philips, te Amsterdam. Men schrijft uit 't Bildt (Fries land De landverhuizing naar Amerika is hier weer in vollen gang. Bedroeg het getal van hen, die het vorige jaar vertrokken, meer dan 130, het cijfer dergenen, die dit jaar vertrokken zijn of op het punt staan te vertrekken, bedraagt nu reeds bijna evenveel. Ware het niet, dat het geld de meesten terughoudt, het getal der emigranten zou meer dan verdubbeld worden. Stel tegenover het vooruitzicht hier in den winter te kunnen hongerlijden, omdat de vlasbouw meer en meer iu deze gemeente afneemt en daarmee ook de arbeid in den winter, de gunstige berichten, die uit Amerika steeds herwaarts komen van hooge daghuren, van alle dagen spek en vleesch, en voeg daarbij de gemakke lijke en betrekkelijk goedkoope com municatie, dan is het niet te ver wonderen, dat bgiia geen week de landverhuizing stil staat. Hoe grooten invloed dit op de huur en de prijs der woningen uitoefent, blijkt hieruit dat vóór eenigen tgd vier woningen voor f503 zijn verkocht, De oudste oud-strijder van 1813 is in den Haag ontslapen, en wel de heer Johann Wendell Öchwamb. De overledene bereikte den ouderdom van 98 jaren. Te Padang zijn twee hevige schokken van aardbeving ge voeld. Voor de rechtbank te Zutfen stond dezer dagen terecht jhr. v. L., beschuldigd van manslag uit onvoor zichtigheid, gepleegd op den avond van 31 Januari 11., toen de brand op zijn kamer, ten huize van den slager G., ontstaan, den dood van een der knechts tengevolge had. Het Openbaar Ministerie eischte een cel straf vau 45 dagen en een boete van f 8. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. Den 6 April zal de rechtbauk uitspraak doen. Een dronkaard; die te Amster dam opgepakt en iii het »hok" van een vau de hulpbureelcn vau politie opgesloten werd, werd den dag daarna gestikt in 't »hok" teruggevonden. Naar het schijnt, moeten daar de lokaleu, waarin zulke beschonken lieden door de politie bewaard" worden, nog al iets te wenschen over laten, vooral wat de luchtverversching betreft. Te Seraing (België) zijn drie valsche munters, waaronder twee Duitschers, aangehouden, die te Luik en in de omstreken valsche vijffrank stukken in omloop brachten. J. 1. Maandag heeft in een koffiehuis der rue Leopold te Seraiug, een huiszoe king plaats gehad, die tot de ont dekking leidde van een groote hoe veelheid vormen en andure gereed schappen tot vervaardiging van valsche munt. Door het departement vau marine in N. Amerika zal, teneinde de Amerikaansche poolexpeditie, de stoomboot 7>Jeannette" kapt. De Long, op te sporen', in den aan staanden zomer een stoomboot worden uitgezonden. Het Congres heeft te dien behoeve goedgestemd de daar voor noodige 175,000 dollar. Het vaartuig zal door de Beringstraat noordwaarts stevenen en Wrangelsland trachten te bereiken, ómdat in de nabijheid van dat land de Jeaünette het laatst in den herfst van 1879 is gezien. Een sheriff" in den Ameri- kaanschen staat Nevada, die een schuldvordering van zijn graafschap tegen den Central Pacific" spoorweg, wegens 2400 dollars onbetaalde be lastingen, in handen gekregen had, heeft onlangs, daar er in het graafschap geen andere eigendommen der maat schappij waren, beslag gelegd op 2 spoortreinen, met passagiers en goe deren. Hoe de direGtie der maatschappij hem van St. Franeisco uit met tele grammen bombardeerde, en op het onwettige van zijn handelwijze wees, de sheriff" bleef op zijn stuk staan, en dreigde tot den gerecktelijken verkoop van wagens en goederen te zullen overgaan. En zijn krasse maatregel bleek doeltreffend, want de maatschappij besloot eindelijk het verschuldigde te betalen, maar niet zonder protest aan te teekenen tegen dezen diefstal op den openbaren weg." Een krankzinnige in het ge sticht te Marseille heeft dezer dagen in een onbewaakt oogenblik drie zijner mede-verpleegden ernstig ver woud. Een vierde, die eveneens door hem achtervolgd werd, wist te ont vluchten, ^terwijl de woedende door de bewakers gegrepen werd. Hij werd daarna zeer bedaard en vond dat een meer of minder gewond geen verschil maakte. De drie ge wonden hebben geen doodelijke kwet suren bekomen, zoodat men hoopt hen in het leven tebehouden. Een der pages van Keizer Alexander III is gevangen genomen onder verdenking van Nihilist te zijn en heimelijk medeplichtig te wezen aan den moord op den Gzaar. Men vond een aanzienlijke som gelds in het bezit van den jongen man. Niet ver van Klein Zorabor, in Hongarije, is onlangs de postwagen aangevallen door een bende roovers, die den koetsier en het politie-cscorte, na een hevig gevecht, zwaar gewond op den weg lieten liggen, en met het geheele rijtuig, dat een aanzienlijk bedrag aan geldswaarde bevatte, wegreden. De arme gekwetsten werden later iu een ellendigen toestand, met hun bloed aan den grond vastgevroren, op den weg gevonden en ter verpleging naar Desyk gebracht. De conciërge van een school te Parijs bemerkte, toen hij zich eergisterenavond naar bed wilde be geven, een sterke gaslueht. Hij ging naar het schoollokaal, waar de kraantjes openstonden. Een hoop papier, waarin een lont smeulde, lag midden op den vloer. Men ver moedt dat een der leerlingen de school iu de lucht had willen laten vliegen om eenige dagen vacantie te krijgen. De politie doet streng onderzoek. De lucht is ook in Engeland nog altoos vol geruchten van moord aanslagen. Koningin Victoria moet bewaakt worden bij hare reisjes van en naar Windsor; en de minister van binnenlandsche zaken, Sir W. Harcourt, ontving dezer dagen over de post een pistool ten geschenke. Het moordtuig bleek slechts met papier geladen te zijn. In Dundee zgn telegrammen ontvangen, waaruit blijkt, dat de mauschap van de Dundee'sche stoom boot Resolute" 50,000 robben gedood en bij het verzenden van het bericht 8000 aan boord genomen heeft. De stoomboot Narwal," ook van Dnndee, die op dezelfde plaats vischtè (New- foundland)i8 vol, en 10 andere schepen hebben insgelijks een rijken buit gemaakt. De vangst van de Resolu te" alleen wordt op een waarde van 30,000 p. st. geschat! Gelijk men weet is op last van den nieuwen Czaar te St. Peters burg later geschiedt het misschien ook in andere Russische steden een buitengewone raad ingesteld, die den Gouverneur der stad zal ter zijde staan. De verkiezingen daarvoor zgn reeds afgeloopen. Zij hadden plaats volgens het trappenstelsel. Eerst kozen de bewoners der 228 stads wijken elk een vertegenwoordiger, en uit die 228 werden toen 25 Raads leden en 25 plaatsvervangers benoemd. Gisteren kwam de raad voor het eerst met den Gouverneur bijeen. Deze deelde aan de leden mede, dat voorshands de volgende veiligheids maatregelen zouden genomen worden. Op alle wegen, die naar de hoofd stad voeren, zullen slagboomen worden opgericht, waarbij aanteekening zal worden gehouden van alle reizigers, die zich naar de hoofdstad begeven. Zij zullen moeten opgeven waar ze logeeren. Op de spoorweg-stations zal vanwege de politie controle worden uitgeoefend. De aankomende personen kunnen slechts door tusschenkomst van de politie een rijtuig krijgen, om hen naar de stad te brengen. Wanneer dit nog maar is wat

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1