'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. Vrijdag 8 April 1881 Negende Jaargang. No. 850. iitoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. BERKHOUT Co. te Helder. Bare»ax: 8POOR8TR44T en ZUW8TR44T. Uitgevers Ad.verteiitiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer 5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Kalender der Week APRIL, (Grasmaand,) 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 18 m. Ondergang 6 46 m. Zondag 10 Palm-Zondag. Maandag 11 Dinsdag 12 Woensdag 13 Donderdag 14 Volle Maan. Vrijdag 15 Goede Vrijdag. Zaterdag 16 NIE U W fcTIJ DUN G EJN HELDER. 8 April 1881. De voltooide bad- en zwem inrichting, ten (Heeste der zeemacht in deze directie, zal met 1 Mei a. s. worden iu gebruik genomen. Het oorspronkelijke plan om die inrichting in d« Marine buitenhaven te plaatsen is opgegeven, zoodat die nu op hare tegenwoordige ligplaats (Marine bin nenhaven) zal blijven. Bij Kon. besl. is als blijk van Z. M. goedkeuring en tevredenheid de bronzen madaille met loffelijk getuigschrift, ingesteld bij Kou. besl. van 22 September 1855 toegekend aan I. H. Hessing, opperschipper aan boord van het ramtorensehip Prins Hendrik der Nederlanden," wegens herhaaldelijk betoonden moed en menschlievendheid, laatstelijk op 27 November 1880, bij de redding van den Inlandschen matroos La Owa, ter reede van Batavia. Zondagnamiddag werd de nieuw gebouwde kerk te Midslaod op Ter schelling op plechtige wijze door den predikant Wouters ingewijd. Het schoone, ruime kerkgebouw kon de talrijke, ook van elders opgekomen menigte goed bevatten, en voldoet aan alle eischeu van de acoustiek, terwijl voor luchtverversching- zeer voldoende is gezorgd. Het is een waar sieraad voor het geheele eiland en den bouwmeester den heer Daalder, van hier, strekt het tot eer. Tegen 28 Texelschejongelieden, die in den nacht van 20 Maart hun zaugcoiiege met een bollekriek vierden een feest dat daar mogelijk sedert eeuwen gevierd werd is procesverbaal opgemaakt; zij hadden n. 1. de oude gewoonte gevolgd, die hun vader en al hun voorzatenook reeds volgden, en zingende langs de dorpsstraat getrokken. Bij ieder par ty tje, doet men ditzelfs kleine meis jes van 5 a 8 jaar wijken,als ze visi- tie hebben, van dien regel niet af. Het schijnt echter dat sommige jonge lui den veldwachter onheuschbescheid gaven. De datum van het bezoek vau het Koninklijk gezin aan de hoofd stad schijut vastgesteld te zyn op Dinsdag 26 dezer. Dezer dagen is melding gemaakt van een diefstal eener belangrijke hoeveelheid koffie, toebehoorende aan de handelmaatschappij en opgeslagei in het pakhuis DeWolffop de Brou wersgracht te Amsterdam. Naar ons blijkt wordt een welge steld ingezeten dezer stad verdacht de heler te wezen van deze koffie. De Heer D., aldaar, bezitter vaii een buitengoed te Baarn, is namelijk gearresteerd en bevindt zich in heek tenis, daar er voor de justitie termen schijnen te bestaan om te vermoeden dat hij in deze zaak de hand heeft Ook de beide knechts, die den diefstal bedreven, zijn in hech tenis. (N. v. d. D.) In de noordelijke provinciën gaat de prijs van het rundvee, be halve die van vet vee, gevoelig naar beneden. Onder de boeren in de streken waar weinig hooi meer in voorraad is, bestaat, nu het weer bij voortduring guur blijft, weinig opgewektheid om vee te koopen. Om dezelfde reden weuscheu anderen te erkoopen. De wisselwachter Van de Pol, die, zooals in ons vorig nomraer ge meld werd, bij het rangeeren aan het station te Zwolle het ougeluk had onder de locomotief te gerakeu, is Dinsdagmiddag aan de gevolgen zijner verwondingen overleden. Enkele wis selwachters aldaar, o. a. ook de voer man Van der Wal, hebben nu zulk een schrik gekregen voor deze be trekking, dat zij die hebben vaarwel gezegd. Binuen ongeveer vier maan den hebben nu al drie personen op zoodanige wyze te Zwolle hun leven verloren. Te Vlaardingen is Maandag, zinkenden staat aangekomen het loggerschip»Suzanna," kapt. G. Fieret. Het was Zaterdagavond, terwijl het aan de netten lag, op de hoogte van Borknm door een onbekend groot schip aangezeild, waardoor de geheele achtersteven werd wegge nomen, alsmede da bezaansmast, het grootzeil, enz. Ondanks het hulp geschrei van den logger, zeilde het groote schip verder, zonder zich in het minst om het aaugezeilde schip te bekommeren. Ongelukkig heeft men door de duisternis den naam het groote schip niet kunnen lezen, zoodat men niet weet aan welken kapitein dit schandelijk ge drag moet worden geweten Sedert een jaar waarschuwt de Huisvrouw" tegen de wederverschij ning der crinoline. Tot bu toe is daar niet veel van te bespeuren maar de angst van de Huisvrouw" heeft aanstekend gewerkt en een inzender" heeft het denkbeeld ge opperd, om zich gezamenljjk tegen het weder-invoeren vau dat »kïee- dingstuk" te verzetten. De »Huisvr." heeft een reeks van namen ontvangen van dames, die zieh verbinden om geen crinoline te dragen, zoo deze door d© mode mocht worden voor geschreven. Het blad zal in een volgend Hommer de ljjst mededeelen. De lauweren, welke de Engel- schen en Franschen met den tunnel onder het Kanaal zullen oogsten, doen, zoo zegt de Monde de la science et de l'industrie," de Amerikanen niet insluimeren. De Yankees willen nos meer doeneen kinderspel is die tun nel onder het Kanaal, vergeleken bij een transatlantischen spoorweg. Een tunnel onder zee zou te kostbaar en te lang zijn; dat soort van mollen- werk is goed voor het oude Europaj de Yankees zullen een ijzeren koker van 5600 kilometer lengte en 8 meter middellijn op den bodem der zee doen zinken en spoortreinen daardoor doen loopen. Om den ontzaggelijken druk van meer dan 200 atmosferen, die op die diepte heerscht, te weerstaan, zullen de wanden van den ijzeren koker 50 centimeter dik worden. De koker zal in sectiën, van 50 meter lengte elk. worden verdepld; bet moei lijkste deel van 't werk zal zijn, het doen zinken vau die stukken, doch daar is al reeds iets op gevonden vijf van deze sectiën zullen op pon tons worden gesteld en ter plaatse aaneengcsoldeerd worden, waarna de uiteinden hermetisch zul'en worden gesloten vervolgens zal dit stuk van 250 meter lengte met behulp van stalen kettingen naar beueden zinken duikers, die tegelijkertijd omlaag gaan, zullen de stukken van 250 meter ver- biudeu, tot zoolang de lersche kust zal bereikt zijn. Edison, die natuurlijk vau de par ty is, verzekert dat met een electri- sche locomotief van zjjn vinding de overtocht in 50 uren zul geschieden. De kosten van aanleg en vau rol lend materieel worden geraamd op 800 millioen dollars. Edison verzekert verder, dat deze ontzaggelijke ijzeren buis van zelve de noodige electrische stroomen zal voortbrengen en de trekkracht niets zal kosten Het weder naar boven brengen van het gezonken Frausche pantser- schip »Richelieu," dat voor eenige dagen te Toulon heeft plaats gehad, wordt beschouwd een belangrijk werk te zijn op het gebied van de kunst des ingenieurs. Met de voor bereiding was men 3 maanden bezig (men verlichtte het schip door wat mogelijk was afzonderlijk naar boven te brengen, sloot alle openiugeD her metisch, bracht groote buizen in het schip om lucht aan te brengen plaats van het wegvloeiende water), totdat men nu met de opheffing zelf begon. Dat geschiedde met behulp van 2 sehepen, waarop 3 krachtig» pompen waren geplaatst, 360 ledige vaten, ieder van 1000 liter inhoud, sterke kettingen en kabels. Sedert eenige dagen leest men in de Engelsche bladen aanhoudend, dat personen op de onverklaarbaarste wijze plotseling verdwenen zijn. Zoo ziet men ze rustig wandelen en een oogenblik later zijn ze als in 't niet verdwenen. Men griezelt er van, sGhryft men uit Londen, waar men anders, door ondervinding geleerd en aan geheimzinnige moordholen gewend, niet voor een klein geruehtji vervaard pleegt te zijn. Wat het vreemdste schijnt, is dat de verdwenen personen allen vreemdelingen zijn gelukkig, voorzoover wij weten ging er nog geen Nederlander in damp op. Ook een Rus komt onder de verdwenen personen voor. Men verdiept zich in gissingen wat hier van de reden mag wezen, vooral daar de zoekggj-^kts toevalligerwijze be kend stonden als nette, fatsoenlijke jongelui, bij wie aan geen plannen tot zelfmoord te denkeu valt. De politie doet onderzoek, maar daarbij blijft bet ook het geheim ontdekken doet zij ondanks hare scherpzinnigheid toch niet. Uit Sundsvall (Zweden) wordt van 31 Maart gemeld Tengevolge van de ongewoon harde koude dezen winter is het ijs zeer sterk geworden, zoodat te verwachten is, dat de scheepvaart niet zal geo pend worden vóór hst einde van Mei. Veel dryfijs in de Botnische bocht zal waarsckynlyk ook medewerken om de opening vau de zeevaart te ver tragen. Weer is, en thans te Parijs, een moordaanslag op een brievenbe steller gepleegd, die echter, mislukte. De moordenaar nam de vlucht, na orsfcéling met den postbeambte, waarbij hij hem vijf messteken toe bracht, maar op straat werd hij ach tervolgd door verscheidene personen die op het hulpgeroep kwamen toe snellen, en toen bij door een schil dersknecht achterhaald werd, schoot hij zich voor het hoofd. Men bracht hem naar het gasthuis, waar hy wel dra overleed. De brievenbesteller is zwaar ge wond, maar verkeert niet in levens gevaar. De Minister der posterijen en telegraphie heeft hem een som van fi\ 300 gezonden. Uit de acte van beschuldiging te gen de Russische Vorsten mooraers (Roussakoff, c. s.) blykt o. a.,datR., die de eerste bom heeft geworpen terstond daarop gevat werd, bij zynp arrestatie zoo kalm was, dat hij den Keizer, die uitriepGoddank ik ben ongedeerd gebleven toevoeg de: »Moet God nu al worden gedankt?" Inderdaad volgde kort daarop de tweede ontploffing, waar bij de Keizer zoo gewSrül werd, -dat' bij het woord: »help!" nauwelijks meer uitbrengen kon. Verder blijkt, dat de bommen wa tt: blikken doozen, gevuld met ni- tro-glycerine; dat althans de eerste een witten doek was gewikkeld en dat de persoon die de tweede bom wierp, naar alle waarschijnlijkheid de man is die in het hospitaal overleed zonder zijn naam te willen noemen De voorbereidende werkzaam heden voor het Panamakauaal vor deren goed. Men is nu druk bezig met het in gereedheidbrengen van de terreinen, het oprichten van de noodige gebouwen, het aanvoeren van werktuigen, enz. In October hoopt men met het graven van het kanaal te beginnen. De gezondheids toestand van het personeel, dat reeds talrijk is en nog voortdurend versterkt wordt, laat niets te wenschen over. Er had onlangs een werkstaking onder een gedeelte der arbeiders plaats, maar zy was binnen twee dagen afgeloopen. De »Précurseur" behelst een bericht, volgens hetwelk thans voor Oosterweel (Austruweél) bij Antwer pen een Amerikaansch vaartuig, De Phaniom," te zien is, hetwelk dit eigenaardige heeft, dat de romp, door middel van een stoommachine, des- vereiseht tusschen de 30 eïl 40 voet langer kan gemaakt worden, uit- en inschuivende als de geledingen van een verrekijker. De voordeelen van dit stelsel zijn talrijk. Met het oog op ballast, lading en loodskosten kan de tonnemaat naar goedvinden ver groot of verkleind worden het vaar tuig kan zich verkleineu om in anders te nauwe bassins plaats te vinden, enz. enz. In een particulier schrijven uit Rio de Janeiro wordt gemeldt, dat aldaar in het begin van Maart aangekomen het oorlogsstoomschip Koningin Emma der Nederlanden". Van al de schepen die daar voor anker lagen, en daartoe behoorde bijna de geheele Braziliaansche marinè, was geen enkele bodem, die met het Hollandsche schip noch wat grootte, noch wat bewapening aangaat, in vergelijking koukomen.Een paar dagen na de aankomst werdt de commandant jhr. Bowier, met zijn staf door Z. M. den Keizer in audiëntie ontvangen. Z. M. Pedro II sprak met kolonel Bowier o. a. over zijn jongste bezoek aan Nederland dat blijkbaar een aange name herinnering bij heni had ach tergelaten. Verder informeerde Z. M. naar verschillende aangelegenheden en beloofde aan deu bodem, waar over de kolonel bevel voerde, een bezoek te brengen. Dit bezoek had den volgenden Zaterdag plaats. Met de meeste be langstelling be^iehtigde Z M. het oorlogsschip en "roemde zeer den bouw en de inrichting van het schip. Van Rio de Janeiro zal de Ko ningin Emma de reis voortzetten naar Batavia. De vitriool aï« .wraakmiddel te gebruiken is reeds onderwetsch en een dame te Hongarije be' fcfejÉ]aaror^_ iets nieuws om haar on genoot te straffen. Zy zijn ledikant een hoevee>-7 T bracht daar een 1, LangBStraat, haar echtgenoot eenige bewoond door bed lag, hoorde men een üevigen knal, terwijl het huis en de omliggende perceelen zwaar beschadigd werden. De ontrouwe man was zoo ernstig verwond, dat bij eenige oogenblikken later overleed. Ongelukkig voor de dame kwam haar misdaad uit, waar voor zy zich nu voor de rechters zal hebben te verantwoorden. Keizer of Koning te zijn be hoort tegenwoordig ook niet meer tot de aangenaamste betrekkingen. Overal loeren nihilisten, socialisten, fenians en dergelijken om hun Koning of Keizer van het leven te berooven. Ook de Keizer van Oostenryk, die anders door het volk op de handen wordt gedragen, blyft vau dergelijke aanslagen niet vrij. Voor eenige dagen was hij bijna het slachtoffer zulke handelingen geworden, indien men niet dadelijk bemerkt had welk een gevaarlijk geschenk den Keizer gezonden was. Een zeer on schuldig geschenk, twee prachtige bouquetten, had een vrouw uit Uugh- vaar in Hongarye den Keizer gestuurd. De Keizer kreeg ze echter niet in handen, daar zijn lijfarts bespeurde dat de bloemen zwaar vergiftigd waren. Wie de vriendelijke geefster was, heeft men totnutoe niet kannen ontdekken. Müanaag en Dinsdag hebben er op twee verschillende plaatsen in België weder van die treurige rampen plaats gegrepen, waardoor ondanks de groote vorderingen, welke de kennis der natuurwetenschappen in onze eeuw gemaakt heeft, voortdurend de kolendistricten geteisterd worden. Maandag eischte een mijngas-ontplof- fing in de »Grand-Buisson" te Hornu bij Bergen tien menschenlevens, en Dinsdagnacht een gelijke ramp tus- scben Marcinelle en Beaumont bij Charleroi 15 a 20 slachtoffers. In de eerstgenoemde miju wordt, ten gevolge van verminderde vraag, 'sMaan- dags niet gewerkt, aan welke omstandig heid het toe te schryven was, dat slechts 10 man, met het maken van

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1