T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EU TEXEL Meseode Jaargang. Mo. »51. Dinsdag 12 April 1881. ik^on nernent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post-. Afzonderlijke nummers 75 Vsrsehijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Burenai: SPOORSTRAAT en ZIHBSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NI EU WSTI.f DINGEN FIELDER, 12 April 1881. Door den Minister van Marine is bepaald, dat bij indienststelliugen vau oorlogsschepen aan de kominan- deerende officieren geen timmerboeken meer zullen worden verstrekt, zijnde de deviezen aan de oorlogsbodems te verstrekken gewijzigd in dien zin, dat de veranderingen aan boord daarin kumien worden cpgeteekend. De houthandel met Noorwegen schijnt een slecht jaar te zijn inge gaan. Door de felle koude en de vijf voet hooge sneeuw, die nog in de bos8chen ligt, kan er onmogelijk ge veld worden, zoodat met de verzen ding vooralsnog geen begin kan wor den gemaakt. Men hoort soms van eigenaar dige geschenken ten behoeve van een goed doeldezer dagen werd gemeld, dat een dame voor de Transvaalsche Boeren twaalf kookboeken ten geschenke gegeven had en nu weer wordt gemeld, dat een Amsterdamsehe barbier voor de bemanning der Wil lem Barends" ais versnapering op haar 4en tocht een twintigje in de Staatsloterij n°. 1893 over had. 't Laatste geschenk is echter in elk geval praktischer dan 't eerste. Laat ons hopen ook zonder in't bezit, te zijn vau de negentien overige twintigjes van dat Dommer dat er de honderdduizend op valt Naar men verneemt, ziju door de justitie uit Arnhem te Botterdam al de zilveren voorwerpen in beslag genomen, die in den nacht van 1 op 2 Juli van het vorige jaar op de buitenplaats van Baron van Tuijl onder Heemstede zijn ontvreemd, eu waarnaar te vergeefs was gezocht. Yoor het kantongerecht te_ Purmerende stond de vorige week wegens dronkenschap terecht zekere Mlid van den Baad dier gemeente Een jongedochtor onder de .ge meente IJselmuiden was voornemens in het huwelijk te treden. Toen zij daarvoor de beuoodigde stukken aan vroeg, bleek liet, dat zij in het ge boorteregister als behoorende tot het mannelijk geslacht was ingeschreven. In zeker gebouwtje nabij het Bhijnspoorwegstation te Utrecht zijn in den nacht van 6 op 7 dezer de sieraden gevonden van de kerk te Antwerpen, waaruit indertijd voor een waarde van f 50.000 aan gouden en zilveren voorwerpen is ontvreemd De dief moet zelf bekend hebben de voorwerpen aldaar geworpen te hebben. De bouwmanswoning van de wed. D. De Bas, te Oud-Drimmelen, werd Vrijdag-nacht totaal in de asch gelegd. 13 stuks vee, al 't bouwmans gereedschap, al 't huisraad, alle klee deren zijn een prooi der vlammen geworden. De bijna 80jarige weduwe werd met lijfsgevaar en met brand wonden overdekt gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Gelukkig is alles tegen brandschade verzekerd. Op Kromboomsloot te Amsterdam is Vrijdagnamiddag een treurig feit aan het licht gekomen. Een klein ineisje van p. m. 4 jaar was door haar verzorgster in een kelder ouder een stoep opgesloten. Daar zat het arme wicht sedert drie dagen, totdat het Vrijdagmiddag werd opgemerkt door een buurvrouw, aan wie de kleine klaagde: Och, tantelaat mij er uit; ik ben zoo koud en heb zoo'u honger 1" Deze vrouw deed aangifte bij de politie, en eenige oogenblikken later werd de ontaarde verpleegster gearresteerd en de mishandelde kleine in bescherming genomen. Het feit maakte, vooral bij de omwonende moeders, zoo grooten iudruk, dat vele uren na de arrestatie nog een dichte drom van vrouwen onophoudelijk bij de deur stond. Een voldoende politie-macht hield tot laat in den avond wacht bij de woning, waarin het feit voorviel. Zaterdaguacht heeft een zware brand gewoed op de twee kolossaalste boerderijen van den heer Ten Have, bij Winschoten. Het huis, de schuur, alle werktuigen benevens veel koren, stroo, acht paarden, achttien koeien, twee varkens, elf biggen, twee schapen, drie lammeren en twee geiten zijn daarbij verloren gegaan. Door den wind is de brand overgeslagen naar den heer Waalkens, bij wien een schuur met graan, stroo, gereedschap pen, twee koeien, twee schapen, vijf lammeren en twee varkeus zijn ver nield. De oorzaak van den brand is onbekend. Alles was verzekerd. Iu Görlitz worden 's nachts op schandelijke wijze de kerkhoven ge plunderd. In de laatste dagen heeft men vaak 's morgens de lijken naast de opengebroken kisten op het gras gevonden, terwijl men hen vau alle sieraden beroofd had. Bij enkelen werden zelfs de vingers gemist, waar aan ringen hadden gezeten, zoodat alle en diefstal de reden van zulke schandelijke daden kan zijn. Alle pogingen die de politie aanwendt om de schuldigen in handen te krijgen, bleven totdusverro vruchteloos en bijna eiken morgen bemerkt men, dat de dieven hun handwerk weder hebben uitgeoefeud. Een hardlooper, Kapernicks genaamd, heeft onlangs met 4 officieren te paard een wedloop gehouden van Seböneberg, bij Berlijn, naar Potsdam, eu dien met glans gewonnen. In het eerst scheen hij te zullen verliezeu, maar het duurde niet lang of de voetganger was de ruiters zoo ver vooruit, dat zij het opgaven eu stapvoets verder reden. Kapernicks legde den weg in 70 minuten af, en was reeds weer uit Potsdam, waar hij met lauwerkransen ontvangen werd, per spoor naar Berlijn terug gekeerd, voor de officieren te Potsdam aangekomen waren. De liefhebberij van de Duitschers om naar Amerika te gaan was, nu de prijs van den overtoGkt van hon derdtwintig op tachtig mark gesteld is, zoo groot, dat de stoomvaart maatschappijen die het tarief zoo veel verlaagd hadden, van haar be sluit zijn teruggekomen en den prijs weder verhoogd hebben. De scheeps agenten moesten de namen der rei zigers in een boek schrijven en wie zich dan het eerst aanmeldde, kon ook het eerst zijn geluk in de nieuwe wereld gaan beproeven. Vaak moesten de reizigers weken wachten vóór zij passage konden krijgen en als men dau bedenkt, dat er schepen zgn die ongeveer duizend passagiers kunnen vervoeren, dan kan men zich een kleine voorstelling van de landver huizing maken. Bij velen is het ech ter slechts een verhuizingsmasipe, daar een aantal welgestelde landbouwers hunne hoeven en land ver beneden de waarde verkoopen, alleen om naar dat veelbelovende werelddeel te kun nen gaan. Den 18cn van deze maand wordt te Norwich een visscherijten toonstel ling geopend, die zeer belangrijk belooft te zijn. Zij staat onder de hooge bescherming van den Prins van Wales en reeds zijn verscheidene aanzienlijke toezendingen gedaan. Om het Gezoek zoo drulc mogelijk te maken, hebben enkele Engelsche stoomvaartmaat schappijen die op Holland en België varen, den prijs van den overtocht aanzienlijk verminderd. Een beruchte Londensche dief was een paar weken geleden 's nachts ingebroken in het huis van Viscount Habertou, eu wilde er juist eeri kast met zilverwerk gaan plunderen, .toen een dienstmeisje, Charlotte Piekens, hem opmerkte. Zonder zich een oogenblik te be denken, trad het meisje op der; in breker toe en trachtte hem vaSc te houden, terwijl zij om hulp riep. Hij bracht haar eeu paar slagen op het hoofd toe, rukte zich los, en snelde de trap af het huis uit. Luidkeels om de politie roepende, liep Charlotte- hem steeds na, door de doodsche straten, zonder zich te laten afschrikken door de vijf revol verschoten die hij op haar loste. Eindelijk kreeg zij hulp van een paar voorbijgangers, wien het na een heftige worsteling gelukte den inbreker meester te worden en aan de politie over te leveren. Voor een paar dagen stond de dief terecht voor het crimineel gerechts hof. Hij werd tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Na het uitspreken vau het vonnis wendde de rechter zich tot heb dienstmeisje, dat als getuige tegeuwoordig was, en overhandigde haar, met een toe spraak waarin hij haar moedige plichts vervulling prees, ais belooning een som van £10 (f120.) Een Engelsche papierfabriek heeft onder den naam van »Charlo- tine blaukets," papieren dekens in den handel gebracht, die uit twee groote vellen bruin papier bestaan, met een laag wol er tusschen en met katoen overtrokken. Het papier, dat sterk en buigzaam moet zijn, wordt uit de vezels van den adansonia digitatie of apenbrood- boom bereid en door een geheim middel buigzaam gemaakt. De dekens zijn voorzien van een aantal kleine gaatjes voor de uitwaseming. De fabrikanten beweren, dat een papieren deken even goed warm houdt als twee paar wollen van vier kilogram het paar. Dat is misschien wat overdreven, maar zeker is het dat zij verscheiden raeuschén, die ze beproefden, uitstekend bevielen, ook wat warmte betreft. Daarbij zgn zij lichter en daarom misschien aan genamer dan wollen dekens, terwijl zij tevens het groote voordeel hebben van goedkooper te zijn, daar een paar van de kleinste soort sléchts 3 sh. en een paar van de grootste niet meer dan 6 sh. f 3.60 kost. Hoe worden de dekens 6chter wasBchen? Uit de dynamietfabriek van Rudolf Facine in Zwitserland is in den laatsten tijd eeu groote koeveel heid nitro-glycerine ontvreemd. Men doet ijverige nasporingen wie de schuldigen zijn, maar men heeft tot dusver den dief nog niet kunnen ont dekken. Deze gevaarlijke ontploffing- stof, die bij den arbeid in den St. Gothardtunuel gebezigd wordt, over treft nog verre het dynamiet in hare uitwerking. Afgescheiden van het misbruik dat van deze stof gemaakt kan wor den, is de bewaring er van op niet geheel veilige plaatsen hoogst ge vaarlijk, daar zij bij de minste bot sing ontploft. Wij leven in een tijd van aan slagen. Nu eens hoort men, dat een aanslag op den een of anderen persoon gewaagd wordt, dan weder wordt er een aanslag gepleegd -op eeu of ander gebouw. In Frankrijk heeft men het meer voorzien op spoorwegen, waarop nogal eens hin derpalen gelegd worden. Men ver moedt, dat dieven deze pogingen aanwenden om bij een ongeluk in de verwarring hun slag te slaan. Dezer dagen had men op den spoorweg tusschen Cavaillon en Mi- ramas een grooten steen gelegd, die ongeveer acht on twintig ponden woog. Gelukkig bemerkte de machinist het nog bijtijds, zoodat hij den trein kon stoppen en den aanslag dus verijdelde. Dat dergelijke aanslagen kunnen gepleegd worden, getuigt ook niet voor de waakzaamheid der baanwachters. Tegen het einde dezer maand zal te Toulouse het pantserschip Foudroyant" van stapel loopen. Dit is het grootste type dat tot dus verre in Frankrijk gebouwd werd. De Foudroyant" heeft een lengte van 95 eu met den bronzen ram van 100,50 meter, een breedte van ruim 19 en een diepte vau 9 meter. De waterverplaatsing bedraagt 9639 ton. De beide maohiues hebben te zamen 1500 paardekracht en geven aan het schip een snelheid vau 14 tot 16 knoop (27 kilometer per uur). De pantsering van gegoten staal heeft eeu dikte afwisselend tusschen 40 en 60 centimeter. Het vaartuig voorzien van een ram, heeft boven dien twee vaste torens en eeu cen traal reduit, waarin zich 16 vuur monden van gegoten staal bevinden van een kaliber van 27 tot 34 cM. Ook de voor en achterzijde zijn beide van een vuurmond voorzien, terwijl de halfdekken gewapend zijn met eldgeschut, bestemd voor de lau dingsafdeelingen en revolverkanons aysteem-Hotschkiss. Nog steeds bevinden zich in de kolenmijn te Marcinelle werklieden die men totdusverre niet heeft kun neu redden. Hun aantal bedraagt elf en men vreest, dat zij allen door den kolendamp verstikt zullen zijn. De reddingswerken gaan uiterst moei- elijk, daar de brand nog niet geheel gebluscht is. Verscheidene malen zijn reeds werklieden in den put geweest maar zij konden door de gasdampen niet beneden blijven, terwijl ook de lijken van negentien paarden een ver pestende lucht verspreidden. Totdus verre ziju er vijf en twintig slacht offers, waaronder negen dooden en vijf zwaar gekwetsten. De schade aan gebouwen en de mijn worden op ruim twee honderdduizend francs ge schat. Op de jaarmarkt te Molokowo, in Aziatisch Rusland, heeft een groote menigte halfdronken boeren al de Europeesche kooplieden aange vallen en op allerlei wijzen mishan deld. Het huis van den geestelijke werd geheel vernield. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. De Europeanen worden door het volk als moordeuaars van den Czaar beschouwd. In de geheele streek heerscht een groote opgewonden heid, Men heeft er rijtuigen aange houden vvaarvan de paarden schelletjes droegen, omdat men daarin een teeken van vreugde zag. Het volk, dat bij- eengeroepen was om den eed van trouw aan den nieuwen keizer te zweren, begreep die plechtigheid verkeerd en meende, dat de lijfeigen schap weer ingevoerd werd. Kortom, de verwarring is algemeen, en in plaats van beter, wordt de toestand edurig erger, Amerika zal Europa nu ook vun'-siuaasapptjleii gtfan voorzien en wel uit Florida, waar deze vruchten in overvloed groeien en zoo goed zijn dat zij die van Spanje en Por tugal in alle opzichten overtreffen. Een proef, genomen met een kist sinaasappelen die men uit Jackson- ville, Florida, naar Londen verzond, heeft uitmuntend voldaan. De kist bleef drie weken onder weg eu b|j do aankomst waren slechts drie vruchten beschadigd. Eerlang wordt de proef op grooter schaal herhaald en waarschijnlijk zullen weldra de zuidelijke staten van Amerika een leveudigen uitvoer handel drijven in de geurige vruchten, waarvan zij een bijna een onuitput- telijken overvloed bezitten. St.-Petersburg, 8 April. In het proces tegen Roussakoff bracht Jelia- boff eeu protest ter sprake tegen de bevoegdheid van het gerechtshof, daar de rechter partg tegelijk was. Hg verlangde een volksrechtbauk. De president liet het besluit van het gerechtshof voorlezen, dat op grond der artikelen 1031 en 600 van de procesorde dit protest als ongegrond eu niet-ontvankelgk verwerpt. Op de vraag naar zijn beroep verklaarde Jeliaboff dat aan de zaak deé volks zijn gansch bestaan was gewijd. Bg 't getuigenverhoor verlangde hij dag vaarding van 2 door hem aangewezen getuigen. Het hof weigerde, daar die beide getuigen wegens dezelfde zaak gerechtelijk vervolgd werden, waarover Jeliaboff hun verhoor ver langde. De wet toch vergunde hun in zulk een geval getuigen te weigeren. Het getuigenis van den gestorven Goldenberg zou worden voorgelezen. Petersburg, 9 April. Aangaande de heden gehouden zitting van het gerechtshof in zake het proces tegen de moordenaars van keizer Alexander II en hunne medeplichtigen wordt het volgende gemeldDe procureur- generaal hield de beschuldiging tegen de aangeklaagden vol en schetste in een uitvoerige rede dorevolutionnaire leerstellingen, welke tot zulke mis daden voeren. Hij eischte voor alle beschuldigden gelijke strenge straf, en besloot zgne rede met te wijzen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1