MarktBerichten. Advertentiën. behoedmiddel tegen brand en tegen heksen wonderen verrichten. In Engeland bestaat het gebruik om »Maunddy Thursday" in de konink lijke kapel van Whitehall een gast maal aan te richten voor zooveel arme vrouwen en mannen als de Koning of Koningin jaren telt. Ook in andere oorden worden voor de armen tafels aangericht, maar ook in Engeland wordt overigens deze dag meer bepaald aan Donar, den beschermer van den landbouw, gewyd en voor de oogst gebeden. Het getal slachtoffers van den schouwburgbrand te Nizza bedraagt 61. n.1. 6 kinderen beneden de 12 jareu, 9 jongelingen en 4 jonge meisjes van 12—21 jaren, 18 vrou wen en 24 mannen boven de 21 jaren. Wat de nationaliteit aangaat zijn er omgekomen 36 Franschen (waarvan 25 uit Nizza zelf), 20 Ita lianen, 3 Engelschen, 1 Duitscher en een waarvan de natie onbekend is. Omtrent de voltrekking van het doodvonnis aan de moordenaars van den vorigen Russischen Czaar en wat daaraan vooraf is gegaan, wordt nog vernomen, dat Roussakoff en Mickailoff nog om gratie hadden ge vraagd. Maar, op advies van de recht bank, had de Keizer, vooral ook met het oog op het afschuwelijke der ge pleegde misdaad, de gevraagde gra tie geweigerd. Alle vijf Jesse Helfmann weet men kreeg uitstel stierven ze kalm. Wel zagen ze bleek, behalve Sopbie Perowskaja, die zelfs een kleur had, maar ze hielden zich goed. Roussakoff alleen kreeg het wat te kwaad bovenaan de trap, nadat hem de linnen zak over 't lijf was ge haald. Vóór hunne terechtstelling kusten de veroordeelden het kruis, dat de geestelijke hun voorhield en bogen naar alle kanten. De uitvoerders van het tes tament van Keizer Alexander II zijn de tegenwoordige Czaarde groothertog Michaël Nicolajewitsch en prins Souwaroff-Rimniksky. De erfenis wordt geschat op ruim hon derd millioen roebels, waarvan het grootste gedeelte aan den tegen- woordigen Czaar vervalt, aan wien de overledene, behalve het meubilair van het paleis, 30 millioon roebels gelegateerd heeft. Prinses Dolgoroucki zal, behalve tal van souvenirs, ju- weelen, meubelen enz., nog 18 mil lioen roebels als legaat ontvangen, onder bezwaar van een erfstelling over de hand ten behoeve van de kinderen, uit hare verbintenis met den Czaar gesproten. Om ziGli de oorsprong van die kolossale schatten te verklaren, moet men niet vergeten dat de opbrengst der goudmijnen van de Ural en van Siberië het per soonlijk eigendom van den regee renden Keizer is. Eerlang zal voor de rechtbank te Pest een proces in behandeling komen, waaraan een zeer romantische geschiedenis verbonden is. Ruim vijfentwintig jaren geleden werd de zoon van een rijk koopman aldaar, S. genaamd, die wat los geleefd en veel schul den gemaakt had, door zijn vader, ter ver betering, onder dienst gezonden, waar hij het weldra tot luitenant braeht. In 1859 maakte luitenant S. met zijn regiment den Italiaanschen veldtocht mede, en voor de verandering liep hij over naar de Italianen, waar hij een hoogeren rang verkreeg. Hij werd echter bij de eerste schermutseling door de Oostenrijkers krijgsgevangen ge maakt en zou als deserteur zeker weldra ter dood gebracht zijn, als hij niet zwaren typhus gekregen had, zoodat hij doodziek in het hospitaal te Magenta bleef liggen. In dezelfde zaal als hij lag onder andere zieken een Oostenrijksch luitenant-kolonel van Spaansche afkomst, Graaf Rodriguez. Er heerschte op den dag van den slag bij Magenta de grootste verwarring in het hospitaal, en bij den overhaasten aftocht werden alleen- de zieken, wier toestand nog herstel deed hopen, in allerijl ep wagens gelegd en meegenomen, terwijl men de stervenden aan de genade van den vijand overliet. Onder de achtergelatenen waren ook Graaf Rodriguez en luitenant S. Toen de Fran schen Magenta binnentrokken was Rodri guez reeds gestorven en S., die zich iets beter gevoelde en met den doode alleen bleef, verwisselde met veel inspanning de kastjes die voor de bedden stonden en waarop hun namen vermeld waren. Hij was dus Graaf Rodriguez, toen de Franschen kwamen en de doode S. werd begraven. De nieuwe Graaf herstelde spoedig en nam de papieren en de goedgevulde beurs van den overledene in bezit. Na het sluiten van den vrede werd hij in vrijheid gesteld en begaf zich naar Petersburg, waar hij als graaf en luitenant-kolonel een eerste rol speelde in de gezelschapskringen en later met de dochter van een admiraal in het huwelijk trad. Tegen het tijdstip waarop zijne vrouw de eerste moedervreugde zou smaken, wilde de graaf haar naar het kasteel zijner va deren in Spanje brengen. Maar hij bracht het niet verder dan tot Hamburg. Van daar uit schreef hij zijn schoonvader een berouwvollen brief, waarin hij alles bekende en om geld vroeg. De admiraal begaf zich onmiddellijk naar Hamburg, maar vond zijn schoonzoon daar aan de pokken overleden en het bleek uit papieren, die hij bij hem vond, dat deze een zoon van een koopman te Pest en Israëliet was geweest. Later kreeg de admiraal toevallig een oproeping van de overheid te Pest onder het oog, waarin S. werd verzocht zicli aan te melden om de aanzienlijke erfenis van een oom te aanvaarden. De admiraal be richtte aan genoemde overheid, dat de op- geroepene zijn schoonzoon was geweest, waarbij hij diens schriftelijke bekentenissen overlegde, en nu zal eerstdaags de recht bank moeten beslissen over de gegrondheid der aanspraken, die de dochter van den admiraal op de erfenis maakt. Heldersche Moppen. OP HET KERKHOF. Een Parijsche dame ging op Allerzielen dag met haar zoontje naar het kerkhof. Na dat zij de graven hunner afgestorven bloed verwanten gezien hadden, loopt het knaap je langs andere grafstecnen en leest de op schriften „Hier rust in de hoop op een beter leven, mijne deugdzame, getrouwe echtgenoot!" „Hier rust, in den bloei zijns levens ontslapen, onze goede, hartelijk ge liefde zoon!" „Hier slaapt mijn innig ge liefde echtgenoot den slaap des rechtvaar digen!" enz. Nadat het kind bijna over al soortgelijke loftuigingen gelezen heeft, zegt het tot zijne moeder: „Mama, wijs mij nu toch eens het kerkhof waar de „slech te" menschen begraven worden. o NIEUWE MEDICIJN. Twee oude juffrouwen hebben het over den zieken echtgenoot van een der dames. „Och, mijn lieve ziel!"dus klaagt de betrokkene „ik kan je zeggen, dat ik al les voor hem heb klaar gemaakt; maar in krijgen niemendal hoor!" „Ja mensen zegt de andere, een jagers vrouw dan zal hij in't gras moeten bijten „Zoo! vraagt de andere onschuldig zou u denken dat dat helpen zal P" o EEN BEZUINIGINGSMIDDEL. Zeker Franscbman geeft het volgende plan, aan de hand om het fooien geven in een vreemde restauratie te vermijden. Als ge afrekent met den bediende, pas het bedrag dan precies af. Dan moet gij opstaan en tot hem zeggen: „Ik heb zeer goed gegeten; gij bestiert uw zaak veel beter dan uw voorganger." En terwijl hij in verrukking is, dat gij hem voor den eigenaar der restauratie hebt aangezien verwijdert gij u. Stoom vaart-Berichten. Het stoomschip Prinses Marie, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 17 April van Suez. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 17 April te Suez en heeft de reis voortgezet. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 17 April Kaap St. Vincent. Hoorn, 16 April. Tarwe f10 a 11, Gerst f 5,25 a 6. Haver f 3,75 a 4, Witte Erwten f 10 a 12,25, Groene dito f 11,50 a 13, Grauwe f 14,50, a 16, Vale f 12 a 13,50, Bruine boonen f 12,50 a 14, 10 Paarden f70 a 200, 400 Lammeren f 23 a 30, 70 Kalveren f 6 a 22; 40 Varkens f 16 a 25, 4 Zeugen f 30 a 50, 170 Big gen f6 a 10, 9700 Kipeieren f 3,25 a 3,50 per 100. 4500 Eendeieren f 3,70. 1730 kop Boter 60 a 65 ct. per kg. 25 HL. Aardappelen f 4, Mosterdzaad f 20, Karwei- zakd f 14£. Alkmaar, 15 April. Kleine kaas f 42, Commissie f 38,50, Middelbare f 42, laag ste prijs f 20, aangevoerd 79 st., wegende 16845 P. Ter graanmarkt aangevoerd 1092 mudden, Tarwe f 10,50 a 11, Gerst f 5,75 a 6,50, idem Chevalier f 7 a 7,50, Haver f 4,25 a 5, Paardenboonen f 7,75 a 8,25, bruiue dito f 11,50 a 12,50. Kana riezaad f8, Erwten: groene f 18 a 22, grauwe f 15 a 18, vale f 16. 16 April. Aangevoerd 5 Koeien f90 a 150, 62 nucht. Kalveren f2,50 a 13,786 Schapen f 21 a 32. Lammeren f 6 a 9, 101 magere Varkens f 20 a 28, 288 Big gen f8 a 14, 7 Bokken en Geiten f 4 a 9, 6 kleine Bokjes 40 a 60 ets.. Boter 70 a 80 ct. per kop. Texel, 17 April. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: Koeboter 75 a 85 ct., schapeboter 60 a 65 ct. per kg., kipeieren f 2,50 a 3 en eendeieren f 3 a 3,25 per 100. kie vitseieren 6 a 9 ct. per 3t. hooi f 22 a 27 per 500 kg., wol fl,05 per kilo. Burgerlijke Stand Helder. Van 15 tot 19 April. ONDERTROUWD: A. Mulder, stoker, en H. G. Smit, GEHUWD: Gcene. BEVALLEN: C. H. Hoekscl, geb. Ger- sen D. C. J. Plantinga, geb. Luijten Z. E. Greeuw, geb. Mangel D. OVERLEDEN: A. Krijgsman, geb. Spaans 73 j. In het volgende no. van ons blad -/.uilen we een aanvang maken met het plaatsen eener intressaute novelle, getiteld: DE RECHTE ERFGENAAM, een Romantisch verhaal naar het Duitsch. Vervolg der Berichten. Blijkens een bij het Departement van marine ontvangen telegram is de oefeniugsdivisie, onder bevel van den kapt. ter zee J. W. Binkes en bestaande uit Zr. Ms. schroefstoom- schepen van Galen, Leeuwarden, Mar- nix en Suriname, den 15den dezer in goede orde te Napels aangekomen. De vorige week is door de te legraaf kabellegger Stoere Nohrdisca" ter hoogte vau Kijkduin, NW. 3/4 West 12 mijl, drijvende gevonden een mast, het ondergedeelte circa 8 voet boven water, vau onderen wit geverfd, overigens blank. Vermoedelyk is de mast afkomstig vau een vischlogger. Gisterenavond hield de onlangs opgerichte Jongeliugs - Vereeniging Vriendschap baart Vreugde", hare eerste openbare vergadering in Tivoli. Na een inleidend woord van den pre sident, waarin de toestand der ver eeniging werd bekend gemaakt, voerde men een drietal tooneelstukjes op: De jager, de huzaar en 't Oestermeis- je." Het verlote landgoed en Zoo gewonnen, z$o geronnen. Bij dit debat hebben de leden zich flink van hunne taak gekweten. Bij ijve rige studie kan men zelfs iets dege lijks mettertijd verwachten en de vereeniging biedt aan jongelieden, die ambitie hebben in het houden van voordrachten en 't spelen van tooneelstukjes een geschikte gelegen. heid daartoe aan. Een geanimeerd bal besloot den avond. Naar den ge- noegelijken toon te oordeelen, die er heerschte, zullen de leden waarschijn lijk wel meer dergelijke avonden wenschen. Door den zeekrijgsraad aan boord van het Wachtschip te Hellevoetsluis is de matroos 2de kl. A. H., veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf en ontzegging van het recht om ge durende vijf jaar bij de militaire macht of als militair geëmplooieerde te die nen, wegens het plegen van geweldda digheden tegen een agent der gewa pende macht. Door den tuinman W. Bloeraink te Twelloo, werden dezer dagen de eerste nieuwe aardappelen aan Z. M. den Koning aangeboden. Volgens een telegram uit Bata via is aldaar aangekomen de stoomboot »Merapi," die sedert twee maanden als verloren beschouwd werd.Aan boord was alle» wel. Vanwege het Nederlandsch ministerie van marine is voor eenigc jaren eene som van eenige honderden guldens uitgeloofd voor een drijvende ton of boei, die verscheidene etmalen achtereen licht kan geven, zonder in dien tijd eenige voorziening te be hoeven. De Noord-Amerikaansche schout bij nacht Nichols heeft aan de admira- titeit een ijzeren boei aangeboden, waarvan hij beweert dat maanden achtereen bij korte tusschenpoozen electrisch licht zal uitstralen en tevens voortdurend scherpe geluidssignalen op een stoomfluit zullen uitgaan. Bij de beweging van de boei, ryzende en dalende op de golven, wordt daar binnen lucht samengeperst. Door deze lucht wordt om beurteu een kleine electrisehe machine bewogen die de kool in een sterken glazen ballon doet gloeien en een stoomfluit aanblaast. Deze boei wordt door de directie der kustverlichting tot proef geplaatst op eenige kabellengten van het vuur schip bij Sandy Hook. Blijkt de inrichting te voldoen, dan zal ook onze kust vele harer verschrikkingen verliezen, daar alle gevaarlijke punten zelfs ver van de kust daardoor gemakkelijk kunnen worden gemerkt. Oosterend op Texel, 18 April: Bij de Hervormde Gem. alhier is tot predikant beroepen Ds. J. van Waning Bolt, thans predikant te Nes op Ameland. Oudeschild, 18 April. In de vorige week hadden onze garnalen visschers eens eeu goede vangst. Er werden ruim 500 manden garnalen aangebracht, waarvoor on geveer f 2000 werd besomd. Dezer dagen overleed te Dur- gerdam in 77jarigen ouderdom de weduwe van wijlen Klaas Bording. Velen zullen zich nog herinneren, dat deze visscher en zijne twee zonen van 1327 Jan. 1849 op een ijsschots in de Zuiderzee omdreven, zich voe dende met rauwe bot en zeewater. Eerst na vele doodsgevaren te hebben doorstaan werden zij in bijna ver kleumden toestand den 27 Jan. te Volleuhove gered en liefderijk ver pleegd. Een der zonen overleed ech ter spoedig na de aankomst aldaar, de vader na weinige dagen. De tweede zoon leefde nog verscheidene jaren. De thans overleden weduwe genoot tot haar overigden nog belangrijke ondersteuning uit het fonds, dat des tijds uit liefdegaven is bijeengebracht. Zaterdagmorgen ten ongeveer halfacht is op de Koninginnebrug (gelegen over de Koningshaven) te Rotterdam een Dnitsche vrouw, ge naamd Frederica Bahnholzer, geboren Schuz, bevallen van een welgeschapen zoon. Zij was met haar echtgenoot en nog een kind op weg naar de in Fgenoord gereed liggende stoomboot Schiedam, om als landverhuizers naar Amerika te vertrekken. Met hulp van omstanders werd zij naar een nabijgelegen herberg gebracht en haar door doctor Erkelens geneeskundige hulp verleend. De kraamvrouw en 't kind bevinden zich naar omstandigheden zeer wel zij wordt naar de kraamzaal getranspor teerd en hoopt met de volgende vertrekkende stoomboot Amsterdam aanstaanden Zaterdag haar reis te vervolgen. Bij den brand te Kevelaar wer den een dertigtal huizen en even zooveel schuren in de asch gelegd. Een persoon van de brandweer al daar vond zyn dood in de vlammen, daar hg zich te ver waagde. De brand is ontstaan door het inslaan van den bliksem en aangewakkerd door den storm, die het onweder vergezelde. Na Dinsdag te Amsterdam te zgn gearresteerd, zgn onder geleide der rijksveldwacht naar Groningen overgebracht de kofliehuishouder G. H. B. Kamphuis, thans gefailleerd, en diens vrouw K. Ten Hove, benevens den heer C., directeur van den tram weg, de eerste als verdacht van frau duleus bankroet en de laatste van medeplichtigheid daaraan. De toedracht van deze geruchtmakende zaak, ge ruchtmakend vooral doordien ver schillende notabele ingezetenen van Groningen er bij zgn betrokken, is volgens de »H. Ct." de volgende: Kamphuis had aan den pas voltooiden stationsweg een nieuw koffiehuis doen bouwen en daarvoor materialen ge kocht en geld geleend van den hout handelaar v. C., wiens pretensie ruim f 8000 bedroeg. Ondanks alle moeite was K. tot betaling daarvan niet genegen en toen de heer v. C. eindelijk dringend werd, besloot hg het huis van de hand te doen, om te beletten, dat de vordering daarop werd verhaald. Hij vond voor den schijn een kooper in zgn commensaal, den heer C. Door een zaakwaarnemer werd een onder- handsche akte vau verkoop opgemaakt, blykens welke C. voor f 6000 kooper was geworden van het huis en hij daarvoor werd gekwiteerd, welke akte met den meesten spoed werd gere gistreerd en overgeschreven. Donieuwe eigenaar, later ook kooper van den geheelen inboedel, deed het huis met alle meubelen vervolgens 07er met f 1000 winst aan den heer S. H. B., koopman te Groningen. Toen deze handelingen rnchtbaar werden, is de faillietverklaring van K. geprovoceerd en tot curator benoemd mr. A. W. Romkes, advocaat te Groningen. Toen deze inveutaris van den boedel wilde opmakeu, waren de vogels gevlogen en het huis gesloten. K. was met vrouw en schoonzuster naar Amster dam en C. voorloopig naar Brussel vertrokken. De justitie meende de handelingen van K. te moeten be schouwen als strekkende om de rechten van schuldeischers op bedriegelijke wijze te verkorten tijdens een faillis sement hem dreigde en gaf bevel tot voorloopige aanhouding tegen de vluchtelingen. Een gedeelte van het geld is nog bij de vrouw van K. gevonden, f 2000, en bij C. een accept van ongeveer f 3000. betaalbaar op 3 maanden en onderteekend doorG.H.B. Leith, 14 April. Het stoomschip Andalusia," van Grangemouth naar Calais met gietijzer, is hier heden ochtend met ingedrukten boegen het voorruim vol water binnengeloopen, zijnde heden ochtend ten 12 ure met het stoomschip James IJarris," van Middlesbro naar Grangemonth, in aanvaring geweest, waardoor het laatstgenoemde gezonken is. Het weder was zeer dik en mistig, en hoewel de misthoorn en stoomfluit voortdu rend geblazen en ook aan boord van beide booten gehoord werden, waren de stoomschepen plotseling zoo dicht bij elkander, dat eene aanvaring on vermakelijk was en de James Harris" op de waterlijn achter den fokkemast aan bakboord werd doorgesneden en het water, door de gemaakte opening in de machinekamer stroomende, veroorzaakte een ontploffing der beide ketels, die met een verschrikkelijk geweld uiteen sprongen, waardoor het schip binnen vier minuten na de aanvaring zoük. 14 man, waaronder de gezagvoerder, van de uit 18 man bestaande equipage, zgn verdronken. Op den 19 April herdenken onze geliefde Ouders: WILLEM PRANGER en AALTJE DISSEL, hun 46-jari£ Huwelijk. K. PRANGER en Echtgenoote. Ondertrouwd ALBERT MULDER en HILLEGONDA GEERTRUIDA SMIT. Nieuwediep, 15 April 1881. Voorspoedig bevallen van een wel geschapen Dochter, J. VAN DER VOORT geb. Zeeman. Katwijk aan den Rijn, 16 April 1881. Ontijdig doch voorspoedig bevallen van een Zoon ELIZABETH SOPHIE ICKE, geb. Steehouwer, Echtgenoote van C- ICKE. Amsterdam, 15 April 1881. Bevallen van een Zoon W. OVERTOOM, geliefde echtgenoot van J. B. PISCAER. Helder, 17 April 1881. Agemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van een flinken Zoon, mijn geliefde Echtgenoote Helder, 17 April '81. A. BART—Kuijter. D. J. BART.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2