'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEOWEDIEP EN TEXEL Vrijdag 22 April 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week 854. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareuai: SPOORSTRAAT en ZtTIDSTRAAT. AdLvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. APRIL, (Gratmaand,) 30 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 48 m. Ondergang 7 n. 10 m. Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Woensdag 27 Donderdag 28 Nieuwe Maan. Vrijdag 29 Zaterdag 30 NI EU W8TIJ DINGEN HELDER, 22 April 1881. In het lokaal Tivoli had jl. Dinsdagavond een indrukwekkende plechtigheid plaats. De commissie voor Yolksbijeenkomsten en Floralia vergaderde tot vaststelling van reke ning en jaarverslag over 1880/81 en maakte voordrachten gereed, ter vervulling van gewone eu buitenge wone vacaturen. Na afloop dezer huishoudelijke werzaamheden vatte de voorzitter der commissie, de heer T. Mooy, het woord op om een har telijk woord van dank en waardeering te wijden aan het medelid der com missie, den heer Jhr. Alting van Geusau, die gereed staat eerstdaags de gemeente te verlaten. Spreker schet ste al hetgeeu door den vertrekkende werd gedaan om de bijeenkomsten des volks steeds meer en meer aan het doel te doen beantwoorden en 't vele, dat door hem is verricht om Floralia te stichten in stand te doen blijven en te doen bloeien. Spreker verzekerde dat de leden van deze commissie hun medelid met leedwezen zien vertrekken, doch dat zij zich zijne werkzaamheid in dezen kring steeds met veel genoegen zullen herinneren. Als blijk van hoogachting en waardeeriug verze kerde spreker dat het eerelidmaatschap van deze commissie bij 't Nutsdeparte- ment zal worden aangevraagd, en bood hij den heer v. G. een keurig album aan, voorzien van de portretten der leden eu van sierlijke inscriptiën. In warme bewoordingen dankte de heer v. G. voor dit bljjk van toe- g3negenheid en verzekerde hij, dat hij aan de gemeente Helder en aan dezen kring van mannen, die ook iets goeds voor 't volk trachten te doen, steeds met groot genoegen zal blijven denken. Onderscheiden heildronken werden daarop ingesteld op den ver trekkende en zijne familie, verder op onderscheidene personen, die zich op 't gebied, waarop de commissie zich beweegt, verdienstelijk hebben Blijkens achterstaande adver tentie houdt het Bestuur van Flo ralia" op a. s. Zaterdag-avond een zitting van de afgifte van bloemzaad. We vestigen op die kennisgeving de aandacht van belanghebbenden. Om de zaken van Floralia" be hoorlijk te doen marcheeren, heeft het be8tnnr de medewerking der ingeze tenen zeer noodig. Een aantal onzer plaatsgenooten betaalt daartoe een contributie, ad. f 1.'sjaars. Door vertrek en overigden vermindert dat getal 's jaarlijks en 't is noodig dus, dat telkens weder nieuwe leden zich doeninschrijven. De bode van Floralia gaat tot dit doel dezer dagen bij de ingezetenen rond om nieuwe leden te werven. Wie zich tot de betaling van fl.— 'sjaars verbindt, ontvangt daarvoor bij de voldoening van die som een kaart voor de in 't laatst van den zomer te houden bloemen tentoonstelling. Men geeft dus, maar ontvangt ook wat, 't geen lang niet altijd het geval is. Tot aanbeveling wijzen we er nog op dat de bloemen- feesten van» Floralia"echte volksfeesten zijn, waar srijk" en »arm" elkaar ontmoeten. Naar wg vernemen is or ver andering gebracht in de reisroute van het Nederlandsch eskader, dat zich thans te Napels bevindt. De tocht in de Adriatische zee naar Venetië moet opgegeven zijn. De komman- danten onzer oorlogsschepen hebben verder aanschrijving gekregen om van Napels uit hun opwachting te gaan maken bij den koning van Italië. Door de Vereeniging tot be vordering der Bouwkunst te Schagen is een plan ontworpen voor een kanaal van Schagen naar het N.-Hollandsch Kanaal. De personen, die door de be- grafenis-vereeniging te Amsterdam worden belast met de uitvoering der begrafenissen, zullen gekleed zijn in zwarte broek eu jas, met witte biezen afgezet, en ronden hoed met zeer korte lamfer. De vier of vijf man, die nu voor den lijkstoet gaan, zullen vervangen worden door één man met een degen op zijde en een zwarte pluim op den hoed. Het Handelsblad" verneemt, dat thans retd» meer dan honderd passagiers wegens gebrek aan plaats ruimte moesten worden afgewezen voor het stoomschip der Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, dat op 4 Mei van Amsterdam naar New-York ver trekt. Er hebben zich namelijk reeds over de 600 aangemeld. Ook zijn er meer goederen aangeboden dan ver voerd kunnen worden. De uitgestrekte localiteit van Café Krasnapolsky te Amsterdam, wordt voortdurend met electrisch licht van Gramme verlicht. Niet minder dan 24 groote eivormige electrische lampen, die elk een lichtsterkte van eenige hon derden kaarsen vertegenwoordigen, zijn in de verschillende zalen aan gebracht. De eleetriciteit wordt ont wikkeld door twee Grammemachines, elk krachtig genoeg om 19 foyers ef electrische lichtspitsen te voeden. Deze machines worden gedreven door stoomkracht. Na herhaalde proefneming is men er thans in ge slaagd de verlichting goed constant te doen zijn. Het doel waarvoor deze kostbare verlichting in dit café in het leven geroepen werd, was een lichtsoort toe te passen, welke bg voldoende sterkte een minium warmte in de zalen ontwikkelt. Maandag heeft te Blanken- berghe een vreeselijk ongeluk plaats gehad. De scheepsbouwmeester Pa- nesi maakte met zgn echtgenoote, zijn oudste kind en twee vrienden een watertochtje op de reede van Blankenberghe in een licht vaartuig, hetwelk door een onbekende oorzaak water schepte en omsloeg, met het ongelukkig gevolg, dat alle vijf in de golven hun dood gevonden hebben. Het echtpaar Panesi laat nog vier I kinderen op jeugdigen leeftgd achter. Naar men verneemt zijn er valsche bankbiljetten vau 60 gulden (ditmaal geen sigarenbons) in omloop, en wel zoo kunstig nagemaakt, dat ze, behalve door deskundigen, be zwaarlijk van de echte te onderschei den zijn. Er is een exemplaar door de Haagsche politie in beslag genomen van iemand, die het ter goeder trouw voor een echt bankbiljet had ont- ontvangen. Een eigenaardig paascbgeschenk viel aan de arbeiders der Rijnspoor wegmaatschappij ten deel. Tusschen do stations Wolfhezenen Oosterbeek is in den nacht van Zaterdag op Zondag een goederentrein ontspoord door het breken der as van een der wagens. Persoonlijke ongelukken heb ben hierbij niet plaats gehad, maar de wagens en de lading vooral, heb ben nog al schade geleden. Onder deze waren tachtigduizend eieren, die uit Bremen verzonden waren. Zulk een eierstruif als de grond bedekte, waar het feit had plaats gehad, heeft Rabelais zelfs zich niet kunnen den ken. zegt de Arnh. Ct. Voor de ar beiders was de verzoeking te zwaar, om de heelgeblevene weder netjes in te pakken en zg hebben Ft^scheie- ren kunnen eten, zooals hun in hun leven nog niet overkomen was. In Den Haag werd Paaschmaau- dag een dronken diender door twee ambtgenooten naar het politiebureau overgebracht. B. en v. L., beiden knecht in de branderij van den heer K. te 's-Bosch, zijn in hechtenis genomen wegens het ontvreemden van een som van f400 ten nadeele huns meesters. Het geld werd op hunne aanwijzing teruggevonden, begraven in de na bijheid van den vestingwal. Gedurende de drie eerste maanden dezes jaars zgn niet minder dan 1035 personen opgenomen in het huis van arrest te Breda, dus meer dan 11 per dag. In de gemeente Wouw zijn dezer dagen twee 80-jarige grijsaards op ongelukkige wijze om het leven gekomen. De een viel van een hooiberg en overleed 2 dagen daarna. De ander was bezig water te putten, doch viel voorover in den put en was spoedig bezweken. Dinsdagmorgen vroeg ontstond er brand in de woning van Korten, logementhouder en herbergier, even buiten Winschoten. Al spoedig sloe gen de vlammen over naar de uitspan ning van Sterken, aan de overzijde der vaart gelegen. Beide pereeelen werden totaal in.de asch Tot hare niet geringe ontstel tenis ondekte een boerin uit Haeren op de rails van de spoorbaan tusschen Mechelen en Brussel een jeugdig kind, dat daar bepaald met het mis dadige doel neergelegd was, om door den eersten den besten trein vor- pletterd te worden. Vijf minuten later en de sneltrein van Brussel zon juist die plek in vliegende vaart gepasseerd zgn. Men meldt uit Maastricht: Volgens hier loopende geruchten, welke bevestigd worden door het te Smeermaas verschijnende weekblaadje »De Nieuwsbode," heeft Aloffs niet alleen den moord op de weduwe Breuls bekend, maar heeft hg ook verklaard de dader te ziju van den moord te Swegkhuizerj, in 1873 gepleegd, en van dien op een onbekende, voor een tweetal jaren in het Stadspark te dezer stede. Men vond namelijk op zekeren ochtend in dat Park aan een klein boompje een man hangen, wiens voeten met gebogen knieën den grond raakten. Niemaud kende dien on gelukkige, en tot heden weet men nog niet wie het kan zijn gefeest. Men begreep evenmin hoe iemand, zonder een ijzeren wilskracht te be zitten, zich op die wijze om het leveu kon brengen, wijl het reeds verstijfde lijk volkomen op de voeten steunde. Er is destijds een photograpkiscke afbeelding van het gelaat des omge komene genomen. De bekentenis van Aloffs zou een gedeelte van dat raadselachtige geval kunnen oplossen, misschien zelfs aan het licht brengen wie die vreemdeling geweest is. Aloffs zal op 23 Mei voor het Hof van Assises te Tongeren terechtstaan. Een luchtballon, die Zondag middag te Brussel werd opgelaten, heeft een lastig ongeval gehad, daar het anker vastbaakte iu den muur vau een nieuwgebouwd huis. zoodat de ballon niet kon stijgen en hevig heen en weder slingerde. Een twin tigtal mannen uit de toeschouwers spoedden zich naar het dak om de reizigers, twee heeren met een dame uit het schuitje te redden. Een van hen sprong uit het schuitje op het dak, daar hij van de verdere reis af zag. Met veel moeite slaagde men er in het anker los te krijgen, waarna de ballon zich pijlsnel tot een hoog te van 800 meters in het luchtruim verhief en de reis verder ongestoord voortzette. In het heilige Kieff, in Rus land, is weer een geheime drukkerij ontdekt. Drie personen zgn gear resteerd. Een telegram uit St. Petersburg maakt melding van onderscheidene wijzigingen iu het personeel der con troleurs van de drukpers In den jongstön Russischen Mi nisterraad zou met 9 tegen 5 stem men zgn besloten, overeenkomstig een plan door wijlen Alexander II en door Melikoff vastgesteld, een commissie van gekozen vertegenwoor digers bijeen te roepen, ter bespre king van sommige staatkundige aan gelegenheden. Voor de deur der Santa Maria kerk te Madrid is Donderdagavond, terwijl de kerk vol menschen was, een groote bom neergeworpen, die ontplofte en niet geringe ontsteltenis veroorzaakte. De deur der kerk werd beschadigd, maar niemand bekwam eenig letsel. Uit Hammertest schrijft men, dat aldaar dit jaar uit Engeland al leen niet minder dan 5 stoomers verwacht worden, met bestemming naar de Siberische rivieren. Men verbaast zich dat van Nederl. zijde niets vernomeu wordt; evenzeer be grijpt men niet, dat het rijke Holland iu plaats van de Willem Barent9 geen stoomschip uitzendt. Van Chios wordt gemeld, dat de gezondheidstoestand der bevolking gunstig blijft, dank zg de zorgen van de Fransche, Engelsche, Duitache, Ame- rikaansche eu Grieksche geneeskun digen en de zusters van St. Vincentius vari Paulo. Maar voor het overige luiden de berichten treurig. De ellende moet er alle beschrijving te boven gaan. Op de 1000 huizen is er nauwelijks één blijven staan. Het aantal dooden bedraagt 6 a 8000, dat der gekwetsten 2 a 3000. De slachtoffers zijn groo- tendeels grijsaards, vrouwen en kin deren. De meesten zijn aan het hoofd of de beenen gewond; handel eu nijverheid staan geheel stil. Het redden der ongelukkigen gaat zeer langzaam en met groote bezwaren gepaard. Nog steeds honden de schokken van aardbeving aan. Nadeneersten heeft men er ruim 400 geteld. De arme bevolking is wanhopig. Velen zijn reeds krankzinnig geworden toen zij tot het volle besef van het ongeluk kwamen. De berichten uit St Petersburg stemmen allen overeen in de verklaring dat het vonnis aau de vijf Keizer- moorders door den beul voltrokken is op hoogst onhandige wijze, die het publiek uiterst pijnlijk heeft aan gedaan, zoodat de geheele plechtigheid er eer toe heeft bijgedragen den af schuw voor de moordenaars te ver zachten, dan omgekeerd. Men had nu, medelijden mot hen, zoo men zelfs hunne geestkracht en bedaard heid niet bewonderde. Er was nog een oogenblik sprake van geweest, dat het doodvonnis binnen de muren der gevangenis zou worden voltrokken. Dat was zeker beter geweest! Meu gaat inmiddels voort met het nemen van maatregelen, die eer verbittering dan iets anders kunnen teweegbrengen. Zoo heet het. dat voortaan geen Ras het land zal mogen verlaten zonder verlof der regeering en na overlegging eener motiveering der redeuen waarom hg vreemde landen bezoeken wil. Beter zijn de strenge bezuinigings maatregelen des Keizers. Eenige exorbitant hooge pensioenen zgn op de helft teruggebracht. Vau de studenten te Moskau, die aan de jongste ongeregeldheden hadden deelgenomen, ziju '13 weggejaagd en 140 tot Augustus geschorst. De vreedzame bewoners van Zwitserland schijnen nu ook een weinig ongerust te worden over het aantal politieke vluchtelingen, die uit alle deelen van Europa toestroomen om op |hun grondgebied een veilige schuilplaats te vinden. In Zürich gaat tenminste een verzoekschrift rond, waarin verzocht wordt de ver gadering vau een groot nihilisten congres, dat in September van dit jaar in die stad zon worden gehou den, niet toe te staan. De stoomketel in een suikerraf finaderij te Bordeaux sprong Donder dag, waarschijnlijk door onvoorzich tigheid van den stoker, met groot geweld uit elkander. Twee werk lieden, die zich in de nabijheid van de machine bevonden, bekwamen zulke ernstige brandwonden, dat zij eenige uren later aan de gevolgen bezweken. Ook de fabriek bekwam groote schade; geen enkele ruit bleef heel en in een dikken muur kwam van onder tot boven een groote scheur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1