'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 855. Dinsdag 26 April 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Een spooksel. Abonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareaai: SPOORSTR44T en ZUIDSTR44T. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 April 1881. Zondag-morgen zijn door de politie gearresteerd de gebroeders Jan en Pieter Snip. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan bet zoeken van kievitseieren en bij die gelegenheid den jachtopziener Bleijendaal, van het Koegras, die hen calangeerde, zwaar mishandeld en verwond. Gelukkig werden zg in hun boos opzet afge leid door de komst van eenige polder jongens, waardoor het aan Blegendaal, die naar de kerk ging en ongewapend was, gelukte zich aan hen te ontrukken en te vluchten. Hij is dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld. Het is bij die gelegenheid al meer gebleken, hoe weinig ondersteuning de politie bij de geringe volksklasse bij voortduring ondervindt. Immers gezegde polderjongens moeten de Gebrs. Snip in hnnne baldadige han delwijze zelfs hebben aangevuurd. Het minder ontwikkelde gedeelte des volks schgnt 't nog maar niet in te zien, welk een zware taak op de schouders der politie rust; wat zou er van de veiligheid van personen en bezittingen worden, als zij er niet voor waakte Moge het voorbeeld van de Gebrs. Snip, die zich zeker een strenge straf op den hals hebben gehaald, anderen tot leering strekken. Wieringen, 23 April 1881. Heden in den morgenstond werden de inwoners van het dorp Hypolitus- hoef, cp Wieringen, gewekt door de brandklok. De brand was uitgebroken in een perceel, bewoond door drie huisgezinnen. Het geheele perceel is verbrandvan meublement is weinig gered. Het huis en de meubelen van twee huisgezinnen waren in de assu rantie, die vau de overige, een werk man, niet, welke ookjnist het minste heeft gered. De oorzaak onbekend. Twintig millioen nieuwe centen werden er in 't vorige jaar aangemunt; bovendien nog vier millioen 21/i cent stukken. Zou die voorraad, gevoegd bij dien der beide voorgaande jaren, nn nog niet groot genoeg zijn om eens te denken aan opruiming van het oude goedje, dat door zijne grootte, die het midden houdt tusschen de nieuwe 21/3 cents- en 1 centstukken, erg lastig is in het gebruik? Blijkens een graphische statis tiek in liet N. v. d. D. zijn de ge legenheden om drank te koopen in ons land bijna dubbel zoo talrijk als die, waar brood en vleesch wordt te koop geboden. Om de verbonding niet al te donker voor te stellen, zijn de brood- en vleeschverkoopers bij de bakkers en vleeschhonwers gevoegd, en toch maakt het resultaat ons nog rood van schaamteeigenlijk zijn er slechts 6900 bakkers en 693*3 vleesch- houwers tegen 45154 tappers, enz. Het toppunt van dressuur werd Vrijdagavond bij Carré te Amsterdam vertoond door het voorbrengen van een in vrijheid gedresseerd; varken. Hetgeen de clown Wolff met zijn zonderlingen viervoeter deed, bewees dat dit beest nog niet zoo dom of onwillig is als men gewoonlgk aan neemt. Integendeel, met zekere bon homie leent het varken zich tot de beginselen der dressuur, bet volgt zijn meester niet minder getrouw dan Mamoud" den Directeur, het gaat dood liggen, het verricht de barrière- sprong, en aan het slot verzuimt het ook niet te gehoorzamen aan het debout." Al deze dingen doet het onder een welbehagelijk geknor. Een gelukkig echtpaar te Am sterdam, dat den 20n April zijn gouden huwelijksfeest vierde, heeft aan ver schillende iurichtingen van liefdadig heid, zoowel in de hoofdstad als elders, de belangrijke som geschonken van 5 0 000 gulden. Aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschip Admiraal van Wassenaar" is een jongen uit den mast gevallen. Men is bevreesd dat hij inwendig zal beleedigd zijn. Het veenbranden in de Weer- dinger venen, dat in den zomer van het vorige jaar zooveel schade heeft aangericht door de verwoesting van groote massa's turf, is weer in vollen gangen dat bij den scherpen wind,zoo dat men niet zonder angst de gevolgen tegemoet ziet. Onlangs hebben de verveners zich bij brief tot den ge meenteraad van Emmen gewend om politietoezicht, maar tot heden ziet men daarvan geen gevolg. Vrijdagavond zijn te Vlissingen» voor het vertrek der stoomboot naar Engeland, tweepersonen aangehouden. Deze aanhouding moet in verband staan met het vermissen van een portefeuille met 40 000 francs, te Antwerpen. Uit Maastricht meldt men Dezer dagen hielden in het nabu rige stadje Visé eenige aanverwanten des nachts de lijkwaak bij een afge storvene. Plotseling stortte het sterf huis boven hunne hoofden in elkander en verpletterde in zijn val een jongeling de hersenpan, terwijl een der biddende vrouwen met een verbrijzeld been ouder de puinhoopen werd weggehaald. Het onvoorzichtig aanleggen van de uitgravingen voor fundeering van eeu naast het ingestorte pand te bouwen huis is de oorzaak van dit treurig geval. Een machinist te Zwolle werd dezer dagen door zijn vrouw verrast met de geboorte van drie meisjes, die evenals de moeder, »naar omstan- digen redelijk wel" zijn. Van verschillende kanten ont vangen wij mededeelingen dat te Brussel een groote oplichtersbende zou gevestigd zijn. Sedert half Maart zouden zich deze lieden aldaar ge vestigd hebben, om fabrikanten en grossiers in verschillende landen op te lichten. Twee hunner zijn Belgen en genieten een zeker krediet, of schoon daar geene gronden voor bestaan, daar een van hen zijn ver mogen op zijn vrouw heeft laten schrijven en de ander niets dan schulden heeft. De vorige week werden op een enkelen dag 200 brieven naar alle hemelstreken ver zonden met bestellingen op koffie, gedistilleerd, wijn, laken en wollen stoffen, kaas enz. enz. Gedurende de maand Maart zijn 80 stoom- en 3 zeilschepen uit Hamburg borg vertrokken met 16 172 land verhuizers. Van 1 Jan. tot nlt. Maart emigreerden 16 772 mannelijke en 7863 vrouwelijke personen uit Duitschland, zgude een grooter aan tal dan gedurende de laatste tien jaren over hetzelfde tijdvak. Sedert eenige dagen is te Peters burg een groote toeloop van boeren. Zij komen uit de omliggende plaatsen, begeleid, door hunne; priesters, om de plaats waar hun vorige Keizer Alexander II, op een schandelijke wijze vermoord werd, te bezoeken. Tal van kransen en bloemen worden door hen op die plaats gelegd en velen vertrekken, nog treurende over het voor hen zoo zware verlies. Een nieuwerwetsche foltering heeft de politie te Petersburg voor eenige dagen een student doen on dergaan. Hij was gevangen genomen otn een klein vergrijp, maar wilde zijn woonplaats niet opgeven, waar schjjulijk wel omdat de politie er iets verdachts zou vinden. Om hem nu te doen spreken liet de politie den jongeling op een stoel staan en verbood hem te gaan zitten voordat hij de noodige vragen beantwoord had. Te Schendelbeke in België had een huisgezin een lot in een loterij genomen, waarop als prijs een prachtig rijtuig viel, dat ongeveer vierduizend francs waarde had. De vrouw des huizes verheugde zich .ierover zoo bovenmatig, dat zij in onmacht viel. De dokters hadden weinig hoop om haar te redden en na eenige dagen overleed zij, zonder den prijs op haar lot gezien te hebben. Ook in Frankrijk komen de brandbrieven meer en meer in de mode. Een landbouwer te Loan had reeds geruimen tijd nn en dan zulk een document ontvangen, waarin men hem met het in brand steken van zijn huis bedreigde. Daar het tot dus verre slechts bij bedreigingen bleef, gaf lig er op 't laatst geen acht meer op en vernietigde hij steeds die brieven. Dezer dagen hebben de schrijvers toch aan het plan uit voering gegeven en niet alleen zijn huis in brand gestoken, maar ook die van verscheidene andere personen. Wie de daders zijn heeft men tofc- dusverre niet kunnen ontdekken. Volgens berichten uit Amerika is de handel in varkens voor het tegenwoordige ongekend levendig, waardoor de prijzen vrij wat omhoog gaan. De vraag naar dit artikel ia zóo belangrijk, dat het slachten en de uitvoer van een half millioen stuks in 't laatst van November, op verre na niet in de behoefte kon voorzien. De voorraad begint sterk te verminderen, zoodat hoogere prijzen niet kunnen uitblijven. Te Chicago werden dit jaar reeds meer dan twee millioen stuks om gezet, zijnde ruim 25% meer dat in 't vorige jaar. Maandag is te Norwich in tegen woordigheid van den Prins van Wales de groote visseherijtentoonstelling ge opend. Dit is de eerste tentoonstel ling, die op dit gebied in Engeland wordt gehouden. Door enkele stoom vaartmaatschappijen die op Engeland varen, ajjn om velen gelegenheid te geven die belangrijke tentoonstelling te bezien, de prijzen aanzienlijk ver- Zaterdagnamiddag heeft in de kolenmijn te Fontain el'Evêque, nabij Bergen in België, een ontploffing plaats gehad, waarbij tien personen het leven hebben verloren. In Engeland schijnt het zakken rollen niet erg voordeelig meer te zijntenminste, verscheidene heeren die dat ambacht uitvoeren, vertrekken naar het vasteland, om daar hun geluk te beproeven. In Parijs maken zij het de politie reeds lastig genoeg en nu zijn zij ook naar Antwerpen gekomen, waar twee van hen een goeden buit maakten. Zij waren op een kantoor gekomen om een lot te koopen en daar de bankier niet thuis was, zou zijn echtgenoote de heeren maar even helpen. Terwijl zij het lot haalde, pakten de dieven een portefeuille mede, waarin zich ongeveer vijftigduizend francs be vond. Zij waren wel zoo wijs niet op het lot te wachten. Reeds den vorigen dag waren dezelfde Engel- sche heeren aan het kantoor geweest, maar hadden toen geen gelegenheid, hun slag te slaan. Onder het Anitsch-kow-paleis te St.-Petersburgde verblgfplaat3 van den Keizer, is men ijverig bezig met graven, teneinde onder den grond ijzeren netwerken aan te brengen, waarin het geheele paleis gesloten zal zijn. Men hoopt hier door allé pogiögen die de nihilisten aanwenden om mijnen onder het paleis leggen, te knnnen verijdelen daar zij dan steeds op die netwerken stuiten. Op de eilanden Martinique en Guadeloupe heerscht op vreeselijke wijze de gele koorts. Te Point-a-Pitre stierven in veertien dagen tijds 16 personen van de 24, die door de ziekte waren aangetast. Men vreest dat de ziekte nog grooter uitgebreidheid zal verkrijgen. Londen, 22 April. Het hier tehuis behoorende barkschip Ella Be- atrice, verongelukte den 7den Febr. op de Noordkust van Japan. Voor dat het schip strandde had het veel zwaar weder doorgestaan en was de konde zoo hevig, dat de zeeën die over het schip kwamen, dadelijk in ijs veran derden, waardoor de equipage veel van bevroren ledematen te lijden had. De plaats waar het schip op strand geraakte was onveer 50 Eng. mijlen van Hakodadien was een lage zandpunt. .Zoodra de inboorlingen, die ten getale van ongeveer 300 daar ter plaatse zich verzameld hadden, het ongeval bemerkten, zonden zij twee hunner af, die met een lijn, niettegenstaande de hevige koude, door de branding zwommen en aan boord van het schip klommen. Nu werd een dikker tros aan boord van het schip vastgemaakt en begaven de beide Japanners zich met het andere einde naar den wal, waardoor gemeen schap met het strand geopeud werd en de equipage met de hulp der in boorlingen aan land gehaald werd. Zoodra de Japanners het gestrande schip bemerkt hadden, maakten zij achter een beschutting van matten een groot vuur aan, werwaarts zij de geredde schipbreukelingen onmiddel lijk heenvoerden. Zoodra zij zich be hoorlijk verwarmd hadden, werden zij door een Japanschen officier naar een in de nabijheid staand huis ge bracht, waar een warme maaltijd van rijst en visch den half verhongerden schipbreukelingen werd voortgezet. Na een paar dagen daar gebleven te zjjn verlieten de schipbreukelingen die plaats, hoogst dankbaar voor de menschlievende behandeling dezer gastvrije inboorlingen, vanwaar zij met 't stoomschip »Kohono ye Mam," naar Yokohama werden gebracht. Voor eenige jaren werd een juwelier to Weenen voor een niet onbelangrijke som opgelicht door een persoon, die voor ongeveer twaalf duizend francs juweelen kocht. De juwelier moest ze maar thuis laten bezorgen, dan zou hij ze daar wel betalen. Aan zijn verzoek werd vol daan, de kooper nam ze van den be diende over om ze eens even aan zijn echtgenoote te laten zien. Dat »even" duurde echter nogal lang en toen de bediende de kamer bin nenging was de kooper verdwenen en werd later niet meer ontdekt. D^zer dagen heeft een persoon dat zelfde grapje nog eens uitgehaald, maar kon nu niet meer in handen krijgen dan tweehonderd vijftig flo rijnen. Totdusverre heeft men den dief niet ondekt en het is niet on waarschijnlijk dat hij dezelfde is die voor eenige jaren den anderen juwelier zoo handig oplichtte. FRISSCHE LUCHT. Geniet zooveel i'rissche lucht als gij kunt; dat is in alle opzichten goed. 't Ia goed voor de gezondheid en goed voor de ziel. Een voornaam dokter placht te zeg gen „Hoe slecht de lucht buitenshuis ook zijn moge, alltijd is zij toch beter dan bin nenshuis." 't Is goed voor 't humeur ook. Iemand die altijd in huiB zit, wordt licht grillig en wrevelig. Veelal krijgt hij be krompen inzichten en kwelt zich over iets, dat niet eens de moeite waard is er over te deuken, 't Is goed voor het geheele karakter het geeft kracht, hoop, geduld en moed. Het verruimt en verzacht het hart en maakt ons liefderijker. En die op- waardeerbare gave ligt binnen ieders be reik. Er dwaalt een spooksel door ons land Zóo schrikk'lijk, zoo geducht, Dat elke man het schril ontwijkt, De koenste held 't ontvlucht; 't Voert vrouwen schier tot razernij, Jaagt kinderen op straat, Houdt schrikk'lijk huis in elk gezin, In maatschappij en staat, Het spooksel doemt het schoon geslaoht Tot diepe slavernij Tot eiken menseh, die hij ontmoet, Zegt het: „Uw huis is mij!" Dat spooksel waart ontembaar rond, Soms weken achtereen, Baart menigeen een bangen stond En maakt hem arm meteen, Het treedt in hut, paleis, salon, In winkel en kantoor, In de bureaux, in kerk en school, Het dringt alomme door. „Maakt plaats voor mij!"gebied 'tnorsch, „Ziet maar niet stuursch of gram, Ik wijk voor heer, soldaat noch boer, Ik maak hen allen tam. Wanorde sticht ik, waar ik kom, Maar orde waar 'k vertrek; Daarom is 't mij een raadsel steeds, Dat 'k zooveel afschuw wek. Maar 'k stoor me aan lof noch wraakgeschrei, Ik kom trouw op mijn tijd En spot met elk, die zegt, dat ik Maak dat de menschheid lijdt." Zoo dwaalt dat spooksel jaar op jaar Door stad en dorp en land, En heeft, hoe het manvolk het verfoeit, De vrouwtjes op zijn hand. 't Gevreesde spooksel, hoe befaamd, Geeft ons toch ieder keer Na zijn bezoek een reiner huis, Een frisscher woning weer. Zijn naam? vraagt gij; maar doe toch niet Alsof gij 't spook niet weet, Dat 't spooksel hier door mij bedoeld Eenvoudig schoonmaak heet.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1