T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 856. Vrijdag 29 April 1881. Negende Jaargang. Venchijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureKHi: SP00R8TR44T en ZUIDSTR44T Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJ DAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon u. 38 ra. Ondergang 7 u. 22 m. Zondag 1 Maandag 2 Dinsdag 3 Woensdag 4- Donderdag 5 Vrijdag 6 Eerste Kwartier. Zaterdag 7 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 29 April 1881. Met- den aanvang van den zo merdienst van de H. IJ. Spoorweg maatschappij zal de heer W. C. Thjjsen, stalhouder alhier, tevens een omnibusdienst openen tusschen 't sta tion en de aanlegplaats der Texel- sche boot. Passagiers zullen voor den geringen prijs van 20 cents dat tra ject kunnen afleggen. Gaarne zien we nieuwe ondernemingen, die den geest van vooruitgang ademen, wen- schen den ondernemer goed succes en vertrouwen met hem, dat de zaak levensvatbaarheid zal hebben. Zondagavond zal de heer J. Oord, voormalig leerling van 't Blinden-instituut, te Amsterdam, in de Nieuwe Kerk alhier een orgelconcert geven. Naar we vernemen is de heer O. een zeer bekwaam organist niet alleen, maar tevens een goed zanger, 't Publiek zal vermoeden wij, ook bij deze gelegenheid, niet verzuimen iets goeds en degeljjks op muzikaal gebied te gaan hooren. De entree, 25 ets., kan geen bezwaar zijn. De betrekking van eerstaanwe zend officier van gezondheid, tevens chef van het militaire hospitaal alhier, wordt met den lcn Mei a. s. opgedragen aan den officier van gezondheid le klasse J. K. Stakman Bosse, thans te Grave. De offic. van gez. 1ste kl. dr. J. D. De Boer, geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord, wordt met den laten Mei overgeplaatst aan boord van Zr. Mr. instr. vaartuig Zeehond. Reuter seint dat het Nederland- sche oefenings-eskader Maandag de reede van Napels heeft verlaten. De bemanning der Willem Barends" bestaat uit: de luit. ter zee le klasse H. van Broekhuijzen, commandant, de luitenants ter zee C. Haffiijan, L. A. H. Lamie en O. J. G. de Booy, de zoöloog tevens ge neeskundige dr. Max Weberde timmerman H. J. Latjens, de matrozen S. Backer, N. Maarleveld, Th. Smit, A. Annaart, G. van Neuren, G. Wes- terning en Dirk Snip en de kok T. J. Netten. Latjens en Westerning hebben reeds beide vorige reizen me degemaakt; Maarleveld en Smit de laatste. Onder de Indische berichten, loopende tot 25 Maart, leest men. Het lot van het stoomschip »Me- rapi" van de Ncd. Ind. Stoomvaart maatschappij, blijft nog altijd onbe kend. Het stoomschip Vice-president Prins," ter opsporing uitgezonden, is onverrichter zake teruggekeerd. De stoomboot »Banda" is van Am- panan ter opsproring uitgezonden; op Dinsdag 11. is ook Z. M. schip »Atjeh" op onderzoek uitgegaan. Tot de sollicitanten, die in de vorige week te 's-Gravenhage met gunstig gevolg examen deden als onderwijzer, behoort de gemeente veldwachter van Geervliet. Wel is het een arcadische gemeente, waar de wakers voor de veiligheid zich rustig aan de studie kunnen zetten. Geervliet en zijn veldwachter mogen roem op elkaar dragen. Op een stal in de gemeente Edam, alwaar een geval van long ziekte is voorgekomen, zijn 21 stuks rundvee afgemaakt. Maandagavond omstreeks elf uur werd op de Zuiderzee, tusschen Marken en het Gooi een tjalk opge merkt, die aan de achterzjjde in brand stond. Het scheepje, dat met brandhout was geladen, is gezonken, doch het volk is door Bunschoter Botters gered. Dinsdagnacht, 1 uur,hoorde een bewoner van een der perceelen aan 't Kromboomsloot, bij de Koningstraat te Amsterdammoord roepen. On middellijk snelde hij naar buiten en bemerkte, na eenig vergeefsch zoeken, beweging in het water. Juist passeerde iemand, die zeide, ik zal wel gauw eren een dreg halen.» Het gelukte intusschen aan den eerste met een haak op te visschen het ljjk van een politie agent. De man die voorgaf een dreg te zullen halen, is niet teruggekeerd. Van andere zijde bericht men echter Dinsdagnacht is op de oude Schans een agent van politie, tengevolge van de duisternis en misschien door vermoeienis en slaperigheid, in het water geloopen en een half uur later levenloos opgehaald. De heer P. Lion Cachet heeft, blijkens een verantwoording in de Standaard, in totaal een som van f 5000 ontvangen voor de weduwen en weezen der gevallen Transvalers. Men leest in het Handelsblad: Een onzer correspondenten op Terschelling schrijft ons het volgende Ongeveer 14 dagen geleden hebben Engelsche visschers van een Volen- dammer visscher twee breilen in stuk ken gesneden en medegenomen23 April heeft een Engelsche kotter weder 30 ljjnen van zulk een botter gesneden benevens twee breilen 'terwijl men de derde breil wegwierp. Eerstbedoelde schipper heet E. Veer man, de tweede visscher Cornelis Hansen, beiden 7an Volendam. Wat dezen diefstal nog brutaler maakt, is, dat de bemanning van den Engelschen kotter met een sloep van boord ging en den diefstal pleegde, zoodat men noch nummer noch letter van den kotter kon kennen. Zoo verhaalden zij aan uwen correspondent, dié* zelf bij hen aan boord is geweest en de doorgesneden lijnen heeft gezien. Eerljjk bekenden de visschers, dat er andere Engelsche visschers waren, die aanboden om lijnen en breilen terug te geven, daar zjj zich wellicht schaamden over het gebeurde. Doch zulke tooneelen vallen voor, vlak bij onze stranden, op de zoogenaamde leg, de plaats, waar zich het grootste gedeelte des jaars de Noordzee-vis- scherjj concentreert en slechts enkele Engelsche mijlen van onze stranden. Uit Arnhem bericht men: Dinsdagavond tusschen vijf en zes j uur, is op ongeveer 500 meters van het station Eist, het lijk gevonden van den [heer K., ingenieur bij de staatsspoorwegenhet hoofd lag 4 meters verder. Vermoedelijk is hij door een trein overreden. Berlijn, 27 April. Aan boord van het oefenings-vaartuig »Mars," te Wilhelmshaven, is eejn granaat bij het laden in het (kanon'gesprongen. Er werden gedood 2 cadets en 4 man, gekwetst 9 man, licht gewond 2 man en 7 officieren. De politie te Brussel heeft zich meester gemaakt van een bende zak kenrollers in miniatuur. De dieven waren niet ouder dan dertien ot veer tien jaren en hadden hun maatrege len zoo genomen, dat zjj geruimen tijd uit de handen van de politie konden blijven. Vooral op markten en bjj kerken waren zjj steeds te vinden en menige beurs was door hen reeds uit de mantels der dames ge licht. Hun aanvoerder, die door zjjn bekwaamheid in het vak door de an deren gekozen was, had niet minder dan negentien diefstallen begaan. Een van de leden, die door de po litie betrapt werd, heeft zjjn makkers verraden, waardoor spoedig de bende achter slot was. De Keizer van^Rusfand heeft beloofd gratie te verleenen aan de zesde veroordeelde in het nihilisten proces, vrouw Helfmann, wier vonnis is uitgesteld, omdat zij hoop heeft weldra moeder te worden. Deze gra tie is door tusschenkom8t van de Keizerin verkregen, die door een toe- vallligen samenloop op denzelfden tjjd als de veroordeelde bevallen moet. In een Italiaansch blad leest men: Dinsdag had er in het palazzo Bonaparte, het hotel van den Neder- landschen gezant te Rome, een feest maal plaats ter eere van den zee officier Binke9, bevelhebber van het Nederlandsche eskader, die zich voor Napels bevindt, en van zijn mede officieren. De minister van marine, Acton, nam aan het feestmaal deel. De eerste toast werd door onzen ge zant, den heer mr. B. O. T. H. Westenberg, gedronken op den Ko ning van Italië en de Italiaansche marine, waarna de minister Acton een dronk uitbracht op Koning Willem III en de Nederlandsche zee macht. Vervolgens dronk de heer Binkes op den voorspoed van Rome, en d9 commandeur Armellini beant woordde dien toast met een wensch voor den bloei vau 's-Gravenhage, de schoone residentie". 's Daags daarna had de geheele état- major van het eskader de eer, door den Nederlandschen gezant aan den Koning voorgesteld te worden. De vorst onderhield zich met hen en drukte hun bij het afscheid allen de hand. Later brachten de Neder landsche officieren een bezoek aan den hertog van Aosta. Jl. Donderdagavond werden te Wihelmshaveu verdere proeven geno men met den electrischen verlichtings toestel aan boord van het Duitsche oorlogsschip Kronprinz. De uitkomst was verassend. In de richting van de vallende lichtstralen kon men op circa twee mijlen afstands elk afzon derlijk voorwerp nog onderscheiden. In Parijs is tegenwoordig weer iets nieuws op het gebied van het toilet der dames aan de orde. Er worden daar tegenwoordig valsche ooren vervaardigd. Dames die denken dat hare [ooren niet mooi genoeg zjjn, bedekken deze met vlechten valsch haar en beves tigen dan de valsche ooren op vin dingrijke wijze zoodanig, dat zij in het oog moeten vallen. Kunstoogen, kunsttanden, valsch haar, valsche ooren, valsche welke valschheid zal de toekomst ons nu 't eerst [brengen De Heeren Cammel Co. te Sheffield in Engeland, schjjnen er in laagd te zjjn pantserplaten te ver vaardigen, die zelfs aan geschut van 12 ton weerstand bieden. Proeven hiermede genomen, zoowel door de Engelsche als door de Fransche re geeringen, hebben de meest-voldoende resultaten opgeleverd. Het uitvoerend Comité der Russische revolutionnairen heeft, naar uit Berlijn aan the Times wordt ge schreven, een nieuwe proclamatie tot den Czaar gericht, waarin o. a. zou worden gezegd, dat de terdood brenging der Keizermoorders er slechts toe heeft bijgedragen de ge lederen der nihilisten te versterken. Voorts wordt den Keizer herinnerd aan de nog niet herroepen besluiten van het terrorisch Congres, dat in 1874 te Lipetzk werd gehouden. Men slaat dus weêr een anderen toon aan. Een moeielijke positie voor den armen Alexander, zoo geslingerd te worden tusschen zjjn, naar we ver trouwen willen, oprechten wensch om den toestand van zijn volk te verbeteren, en de vrees voor den schijn van door dreigementen en schrikaanjagingen zich daartoe te hebben laten dwingen Nog steeds is het dan ook onzeker welk van de drie, naar het heet, in den Ministerraad voorgestelde plannen zal gevolgd worden. Voorgesteld werd door Minister Abasaversterking en uitbreiding van de werking der reeds bestaande instellingendoor Loris Melikoff: tenuitvoerlegging van het (liberale) programma van den vori- gen Keizerdoor Grootvorst Wladi- mir: het nemen van nog krachtiger repressieve maatregelen, doch slechts voor korten tjjd, om, na herstel der orde, tot eenige der verlangde her vormingen over te gaan. Te Wassili-Ostrow heeft naar verzekerd wordt de politie een vergadering van nihilisten overvallen en daarbij 30 personen in hechtenis genomen. In Aberdeen is tusschen 25 Maart en 11 April j. 1. een aantal huisgezinnen vergiftigd door melk. Door een melkinrichting in die stad werden 110 huisgezinnen van melk voorzien, en bij 90 van die huisgezinnen brak bij omstreeks 300 personen zeer snel een ziekte uit, gekenmerkt door hevige koortsen en zwelling der klieren. Slechts drie lijders stierven, terwijl de overigen langzaam weder herstelden. Bjj een plaatselijk onderzoek bleek, dat het melkvee volkomen gezond was, maar dat al het water, dat in die melkinrichting gebruikt werd, in de hoogste mate verontreinigd was door organische bestanddeelen. Een zonderling proces werd dezer dagen door de rechtbank der Seine behandeld. Zekere Jenty, in België geboren, had zich in het begin van 1847 in Frankrjjk gevestigd. In 1858 trouwde hij eene Duitsche. In 1870 nam hij inFrankrijk tegen deDuitschers dienst. In 1873 vluchtte zijne vrouw met een handelsreiziger naar Amerika. In 1880 kwam zij te Parijs terug, zonder zich echter weder bij haar man te voegen, waarop deze haar wegens overspel aanklaagde, doch bjj gebrek aan bewijs niet ontvankelijk werd verklaard. Daarop verlangde de heer Jenty scheiding van tafel en bed, doch hjj is nooit als Franschman Genaturaliseerd en werd naar den Belgischen rechter verwezen. Deze besliste, dat hij geen Belg meer was. Aan den anderen kant was zjjne vrouw door haar huweljjk een Bel gische geworden en had zjj met hem deze hare Belgische nationaliteit weder verloren. M. a. w. het echtpaar be hoorde tot geen enkel volk meer. De rechtbank der Seine heeft den ingewikkelden knoop doorgehakt door zich bevoegd te verklaren en de scheiding nit te spreken, Men zegt, dat op het graf der terechtgestelde misdadigers te Peters burg een zwarte vlag is gevonden met het opschrift »Mest" (Wraak). Men meent in Konstantinopel de moordenaars van Sultan Abdul Aziz ontdekt te hebben, van wien nog altijd wordt vermoed, dat hij zichzelven het leven benam met een schaar. Abdul Aziz zou uit wraak vermoord zijn door een zoon van een zjjner vrouwen, die hem verworgd heeft en daarna zijne polsaderen door knipte, om het vermoeden van zelf moord te doen geboren worden. De zaak maakt heel wat gerucht, maar wordt voorloopig toch nog zooveel mogelijk geheim gehouden. Er zijn echter belangrijke stukken gevonden. De cipier in de gevangenis te Brian^n, die Zaterdag zijn gewoon bezoek aan de gevangenen bracht, werd plotseling toen hij in een cel kwam waar drie Italianen gevangen zaten, door hen aangevallen en erg mishandeld. Verscheidene personen kwamen op het geroep van den cipier toeloopen en bevrijdden hem van zijn aanvallers. Deze waren echter zoo verwoed, dat men moeite had hen te binden en te vervoeren. Zjj hadden zich van de sleutels van den cipier willen meester maken om hun bewaker op te sluiten en dan te vluchten. Te Amiens werd dezer dagen een vrouw naar de gevangenis gevoerd, die zich over haar man had te be klagen en niet het gewone wraak middel, de vitriool, bezittende, hem een pan met kokend water in het gezicht had geworpen. Haar slacht offer is door deze daad geheel blind geworden, terwijl zjjn gezicht vreeseljjk verminkt is. Toen zjjn lieftallige echtgenoote haar voornemen ten uit voer had gebracht, sprong zjj in een put, maar werd door de buren weder spoedig op het droge gebracht en aan de politie overgeleverd. Uit het onderzoek dat de politie instelde, bleek het dat de vrouw zich vergist had en dat haar echtgenoot haar geen enkele reden tot klagen had gegeven, zoodat hjj geheel onschuldig die kastjjding ontving.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1