'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 858. Vrijdag 6 Mei 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week Atjonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BnreimiSPOORSTRAAT en ZUIPSTKAAT. Advortontlën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MëI, (Bloeimaand,) 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 20 m. Ondergang 7 u. 34 m. Zondag 8 Maandag 9 Verjaardag van Prinses Marianne, Tante des Konings. Dinsdag 10 Woensdag 11 Donderdag 12 Vrijdag 13 Veile Maan. Zaterdag 14 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 6 Mei 1881. De nieuwe regeling, bij 't mu ziekkorps der Art. Schutterjj alhier ingevoerd, levert aanvankelijk goede resultaten op. De muzikanten komen in den regel getrouw en op tijd de repetitie bijwonen en oefenen zich blijkbaar met ambitie onder leiding van den bekwamen en ijverigen ka pelmeester, den heer M. Polak. Een paar leden van de commissie van toe zicht zijn steeds aanwezig en toonen daardoor hunne belangstelling in de zaak. Zoo voortgaande mag men met grond verwachten, dat dit korps na korten tijd zich op waardige wpze in 't publiek kan laten hooren. H. H. Leden hebben steeds toegang tot de repetitiën, welke men zeker met genoeg-en zal bijwonen. Het Handelsblad" meldt: dat de klacht over eeu ergerlijk geval van roof, door Engelsche visschers gepleegd op Nederlandsche, in de nabijheid van Terschelling, het ge- wenschte gevolg heeft gehad. De minister van marine heeft zich ter stond*) mtrent het geval doen inlichten, en heeft bevelen gegeven tot bescher ming onzer visscherp. Maandag is dan ook een stoomschip met dat doel van hier vertrokken. Een aantal mannen, wier hart warm klopt voor onze Transvaalsche broederen, hebben besloten, wanneer ze genoegzamen steun vinden, en daaraan twijfelen ze niet, een veree- niging op te richten, die zich ten doel stelt de belangen onzer Afri-r kaansche stamgenooten met alle wet telijke middelen krachtig te bevor deren, handelsbetrekkingen met hen aan te knoopen, enz. Allen, die daartoe willen mede werken, worden uitgenoodigd voor Zondag hun naam en adres op te geven aan een der leden, wier namen hieronder volgen, en éen vergadering bij te wonen in 't Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen, te Utrecht, op Donderdag 12 Mei, des namiddags ten 12 ure. Tegen betaling van f5 jaarlijks wordt men stemgerechtigd lid der vereeniging en tegen beta ling van f 1 begunstiger. Afgaande op de belangstelling, die. Nederland voor de Trausvalers deed blijken, vermeenen we dat 't beroep op den bpstand onzer landgenooten niet te vergeefs zal zpn. Prof. P. Harting, Utrecht; Jhr. Mr. G. J. Th. Beelaerta rail Blokland, 's Graven- hage; Prof. J. A. Frnin, Utrecht. Dr. H. F. Jonkman, Utrecht. Leden van het Hoofdcomité tot behartiging van de belan gen der Transvaalsche Boeren, te Utrecht. Prof. A. Kuyper, Prins Heudrikkade, 173. Ds. M. A. Perk, Reguliersgracht, 53. Mr. Jac. Wertheim, Voudelstraat, 72. Le den van het Comité voor de Transvaal, te Amsterdam. De zeildag van de Willem Barents" naar het Noorden is be paald op aanstaanden Zaterdag. Ook de heer Grant., die reeds twee der vorige reizen als photograaf mee maakte, zal op dezen vierden tocht deel uitmaken der bemanning van het poolschip. Men schrijft aan de »L. Ct.": Als langzaam zeker gaat, zal de lente, die eigenlijk nog ontbroken heeft, misschien duurzaam worden. April, vooral Maart zpn tenminste aan groeizaamheid tekort geschoten. Toen er half April eenige schoone dagen aanbraken, scheen alles spoedig te zullen ontluiken. De landman was er op bedacht zpn vee in de weide te brengen, ook omdat het hooi begon te ontbreken. Doch het weinige gras was spoedig verbruikt, want de gure noordewind had op nieuw de overhand gekregen. Zoo- is na een langen winter en veran derlijke temperatuur Mei genaderd, waarbij nog veel ontbreekt om haar Bloeimaand,, althans een groene Mei te kunnen noemen. Wel zingt de nachtegaal en kirt de tortel in het hout., maar de jasmpnen en se ringen bloeien nog op verre na niet. Dat gevogelte en gebloemte behoort anders, naar dichterlijke zienswijze, zoowat bp elkaar. Ook zooveel ge boomte is nog niet in het gebladerte. Wel beloven buiten verwachting, de peren- en appelboomen nogal bloesems, maar zij zpn nog gesloten Ternauwernood zpn de abrikoos en pruim in bloei. Langs de schuttingen komen geheele rijen perziken voor, wier jarige loten doodgevroreu zijn, niets doen verwachten en slechts een onvruchtbaar bloempje vertoonen. Druiven in de kassen, die voldoende zonneschijn gehad hebben, zullen b8st aankomen. Ook in de kassen prijkt een menigte schoone bloemen, waaronder de Azalea schitterend uit komt. Bij een achterlijkheid van meer dan een maand begint de aard appel zich boven den grond te ver toonen, terwijl in de moezerpen nog bijna niets te halen is. De akker is wel bepoot en bezaaid, maar de greei word nog verwacht. Toch kan de verwachting, met gras in de weiden, binnen weinig tpds ver vuld worden, als de donder de lucht zoo ontstemt en vooral de beruchte koude Meidagen met nachtvorst, bij uitzondering dit jaar eens uit blijven. Op de door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland vastgestelde lijst der hoogstaangeslagenen in die pro vincie voor 1881/82 zijn gebracht 226 personen, waarvan het hoogst is aangeslagen de heer J. J. Korthals, te Schooten (voor f5379,4672) Let laagst de heer J. W. Arnold, te Bloemendaal (voor f 779,237a)' Op die Ipst komt thans niet voor de heer mr. H. J. Smit, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Woensdag zpn te Amsterdam aan boord van 't. stoomschip Pollux" ingescheept ruim 600 landverhuizers, om den volgenden morgen vroegtijdig de reis naar Amerika te aanvaarden. Zondag is 's-Bosch in het koffiehuis Plaats Royal t 600 gestolen. Het vermoeden viel op de meid, die dan ook weldra in hechtenis genomen werd. Inmiddels kwam na verder onderzoek de som weemterecht en bleek dat de meid onschuldig was, zoodat men zich haastte* haar weer te bevrijden. Toen de ongelukkige den kerker weer verlaten had, bleek het dat zij krankzinnig geworden was. Dezer dagen stierf te Utrecht in het ziekenhuis een vrouw, die een gewicht had van 135 kilo en over de borst gemeten 69 centimeter breed was. De timmerman, die de doodkist voor haar maakte, moest dit voor zijne woning doen, omdat anders de kist door haar kolosalen omvang niet naar buiten kon ge bracht worden. Men meldt uit Nieuw-Vennep Eene duistere zaak brengt hier de gemoederen in beweging en geeft tot allerlei gissingen en vermoedens. De predikant bij de Herv. Gem. alhier ging 's Maandags 25 April, iooals hp aan zijne vrouw zei, naar Amsterdam om daar een vergadering bij te wonen. Vrouw en kind zouden de familie te Alkmaar bezoeken, en Vrijdag jl. zonden man, vrouw en kind elkander te Haarlem ontmoeten weer huiswaarts te keeren. Op den afgesproken tijd warer^ vrouw en kind Vrijdag te Haarlem./ maar de man liet op zich wachten. Vrouw en kind zijn hier teruggekeerd, en nog blijft de heer dr. N. T. afwezig, en in al dien tpd heeft hij niets van zich laten hooren. De pijnlijk onzekere toestand, waarin de bedroefde vrouw verkeert, is niet te beschrijven, te meer omdat na onderzoek is gebleken dat de vermiste man zeer waarschijnlijk niet te Amsterdam is geweest. Volgens »la Meuse," van Luik, heeft Alofs, de moordeuaar van de wed. B. te Smeermaes, zijn misdaad bekend, en zich ook schuldig verklaard aan den moord in 1873 te Swepkliuizen (Limburg) en aan dien in 1879 te Maastricht gepleegd. In laatstgemelde stad werd nl. in Februari van dat jaar een persoon, waarvau de iudeu- titeit onbekend is gebleven, in het Park opgehangen gevonden. Men dacht toen reeds aan een misdaad, doch kon niemand daarvan beschul digen. De koningin van Engeland en haar jongste dochter zpn in diepen rouw naar het graf van Beacousfield gegaan. Ze hebben den grafkelder doen ontsluiten, zpn er in nederge daald en hebben op de kist een krans van porceleinen bloemen gelegd. Hierop is de grafkelder voorgoed De sultan van Marocco, Sidi Muley Hasaan, ziet op alle mogelijke wpze zijn aantal vrouwen te ver meerderen. Reeds heeft hij negen honderd vrouwen, die in drie harems verdeeld zijn, en nog schaft hij er zich nieuwe aan, zoodat hij waar schijnlijk het cjjfer rond wil maken door er nog honderd bp te nemen. Het onderhoud dier dames komt den Staat op ongeveer een millioen francs per jaar te staan. De bekende St. Petersbnrgsche berichtgever der Kölnische Zeitung" constateert, dat de vele onnoodige en strenge maatregelen der Regeering, met name tegen do dagbladpers,de nihi listen niet slechts onbeschaamder ma ken, maar ook de goedgezinde burger jj, die doordrongen is van de noodzake lijkheid. dat or verbetering kome, geheel van zich vervreemdt. De maat regelen worden daarbij niet genomen volgens een bepaald stelsel, maar in het dolle en wilde. Als 't zoo voortgaat zal de Keizer spoedig te Gatschina ook niet meer veilig zijn. De Fransche soldaten, in de vestingen gedetacheerd, hebben ver gunning verkregen om de gronden, gelegen om hunne vesting te bebouwen met groenten, aardappelen, knollen kool enz. Dat werk bewaart hen voor ledigheid; het leert hun een nuttig handwerk en levert een aar dig stuivertje op, daar zij de opbrengst mogen verkoopen. Alles goed en wel, wanneer zp daarbij hun dienst maar niet vergeten, daar zij anders, als 't op vechten aankomt, ook wel eens »kool" konden verkoopen of anders hun kommandant een leelpken kool konden stoven. Iersche misdrijven. In Conne- mara werd een schout door een aantal mannen beetgepakt, over een vunr gehouden en levend geroosterd. Men vond hem later nog levend, maar in hopeloozen toestaud. Bij Clonaslee het verminkte lijk van een man gevonden, gewikkeld in een laken. Met het Paaschfeest hebben de Nihilisten te Moscou een eigenaardige manier toegepast om hun opruiende proclamaties te verspreiden, in de ischeieren, welke zij op straat uit deelden. In die proclamatie werden de pachters aangezet de landen in bezit te nemen en te weigeren belasting te betalen of in het leger te dienen. Londen 4 Mei. Het Eng. oor logsschip Dotterelle," hetwelk bp Straat Magellaan in de lucht vloog, waarbij 140 man het leven verloren, was van Chatton vertrokken om zich bij het Engelsche eskader in de stille Zuidzee te voegen. Men vermoedt, dat de kruitkamer in brand is geraakt. Eindelpk is de waarheid aau het licht gekomen betreffende het plotseling overlijden" van sultan Abdoel-Azis. Een samenzwering was gevormd, waartoe vele ministers en andere personen van hoogen rang behoorden, op wier bevel de Snltan vermoord door Fahri-bey, de 2de kamerheer des Sultans. In het diepste geheim werden eenige getrouwe diena ren op schildwacht geplaatst aan de deur, geleidende tot de woonvertrekken van Abdoel-Azis. Zij hadden in last ieder, die zich toegang tot den afge- zetten Sultan poogde te verschaffen, neder te stooten. Terstond daarop trad Fahri-bey, vergezeld van eenige bedienden van den Sultan en een Bulgaarschen woesteling, naar binnenen begaf zich naar het vertrek, waar de Sultan zich bevond. Op 'tonverwachtst werd deze door Fahri-bey met groot geweld aangetast en op een sofa geworpen. Er ontstond een hevige worsteling. Niettegenstaande Abdoel-Azis een man was van buitengewone lichaamskracht, werd hp door Fahri-bey en diens handlangers overweldigd en op zpn bevel doorsneed de Bulgaar met een dolk de polsaderen van zpn slachtoffer. De Sultan verweerde zich krachtig, maar geheel vruchteloos en zonk weldra ineen ten gevolge van het zware bloedverlies. Bezwijmt liet men het slachtoffer liggen, nadat men een schaar, in het bloed gedoopt, in de nabijheid daarvan op den vloer had geworpen. Kort daarna keerde Fahri-bey naar het gedeelte van het paleis waar de moord was geschied terug. Voor wendende dat hij zpn opwachting bij den Sultan wilde maken, wilde hp naar binnen gaan. De deur gesloten vindende, veinsde hij groote ongerust heid over zijn meester, maakte ge rucht en toen de deur hierop niet werd geopend, verschafte hij zich met ge weld den toegang. Men vond den Sultan dood in een der vertrekken, tot aller groote smart en verbazing. Van algemeene bekendheid is het, dat een commissie van geneeskundigen het lij-den des Sultans heeft onderzocht en rapport heeft uitgebracht over de vermoedelijke oorzaak van zpn over lijden. Allen verklaarden, dat hp door zelfmoord een einde aan zpn leven had gemaakt. Onlangs heeft een der vrouwen van Mahmoed Damad pasja mededeeliugen betreffende het medegedeelde feit ge daan. Dit heeft geleid tot het in- hechtenisnemen van een groot getal mannen van den hoogsten rang, voor malige ministers eu ex-groot-viziers, enz. Naar men uit Konstantinopel meldt, hébben al de gearresteerden op één na, hunne schuld reeds bekend. Te oordeelen naar een algemeen verspreid gerucht, hadden de samen zweerders het plan opgevat al de leden der keizerlijke familie te vermoorden, met uitzondering van den thans re geerenden Sultan en diens naaste betrekkingen. Dr. Tanner is overtroffen door een Amerikaansche schoone uit Jowa, die reeds drie en veertig dagen vast nog steeds blijft weigeren het minste voedsel te gebruiken. De in Jowa gevestigde Medical Society heeft eeu besluit genomen, waarbij ieder die dergelijke dwaze weten schappen aanmoedigt, streng gestraft wordt, daar men aanleiding tot zelf moord geeft. De broeder van de hongerlijderes, die zelf dokter is, komt echter tegen dit besluit op en verklaart dat alle middelen, behalve dwang, zpn aaugewend om de pa tiënte te doen eten. Of deze nog lang weigerachtig zal blijven, is wel te betwijfelen, daar zij zich reeds uitermate zwak gevoelt en niet meer uit het bed kan komen. Een nieuwe familiekwaal heeft heeft een huisvader in Karlsruhe bij zpn zonen opgemerkt. In den loop van het vorige jaar hebben twee zonen van hem, nadat zij met goed gevolg hunne examens voor arts hadden afgelegd, zich eenigen tpd na - elkander van het leven be roofd. In de vorige week heeft zijn derde en laatste zoon, een be kwaam man, die nooit sporen van geestverzwakking heeft getoond, even eens gepoogd zich van het leven te berooven, wat hem echter niet gelukte. Hoewel ernstig verwond, hoopt men den ongelukkige toch nog in het leven te b'ehoudeu. De Engelsche ingenieur Suter, wiens gevangenneming door Grieksche roovers voor eenigen tpd gemeld is, bevindt zich nog steeds in de handen van zpn ontvoerders. Zij verlangen

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1