T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 860. Vrijdag 13 Mei 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week, iktoonnemeiit per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bareaai: SPOORSTRAAT es ZCIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regel»25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaats rnimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand, 31 dagen.) Opkomst der Zon 4 u. 8 ra. Ondergang 7 a. 45 m. Zondag 15 Maandag 16 Dinsdag 17 Woensdag 18 Donderdag 19 Vrijdag 20 Laatste Kwartier. Zaterdag 21 N RU WSTIJ DIN GEN HELDER, 13 Mei 1881. De inspecteur van administratie bij de zeemacht J. C. L. K. Van Welp, thans chef van dien tak van dienst bij het Ministerie van marine, is aangewezen om naar Oost-Indië te vertrekken, ter aflossing van den inspecteur F. Wolfson, thans chef bij de administratie in Indië. De visscherij op haring in de Zuiderzee is zoo goed als geëindigd de meeste visschers hebben die reeds gestaakt en gingen ter botvangst of geepvisscherjj in zee. Terwijl de vangst van haring iu de laatste dagen niet noemenswaard was, gaf de geepvis- scherij ook ongunstige resultaten. Te Lemmer o. a. bedroeg de vangst in drie dagen tijds slechts 600 stuks zeer begeerd voor aas, was de prijs hoog en werd gemiddeld 5 cent per stuk betaald. De geep, bestemd voor aas voor de Noordzee-visscherij, wordt licht gezouten en dan naar Vlaardingen gezonden. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat in den loop van dit en het vol gendejaar honderdtwintig commiezen der vierde klasse der directe belas tingen, invoorrechten en accijnsen kunnen worden aangesteld op een bezoldiging, wegens traktement en toelage, van t 480 'sjaars. Een keet, grootendeels samen gesteld van zoden en riet, staande aan den Bosch weg in de gemeente Zijpe, is met alles wat zich daarin bevond een prooi der vlammen ge worden. Het treurigste van dit ongeval is, dat daarbij twee kinderen, een meisje van 4 jaren en een jongentje van 1/s jaar, zijn omgekomen. De moeder had de kleinen alleen gelatenom een boodschap te doen bij een der buren, en bet is waarschijulijk dat bet meisje een op de tafel liggend doosje lucifers is machtig geworden en daarmede den brand heeft veroorzaakt. De Internationale Suikerraffi naderij te Amsterdam is door de Arrond.-rechtbank aldaar, op verzoek der directeuren, in staat van faillis sement verklaard. Naar aanleiding van te Am sterdam plaats gehad hebbende fail lissementen wordt van daar aan de N. R. Ct. geschreven, dat de kolo niale markt in de hoofdstad daardoor geweldig getroffen is; ook groote in stellingen moeten daarin sterk be trokken zijn. Van de firma B. en S is nog weinig nieuws mede te deelen; zelfs omtrent de hoegrootheid van het tekort loopen de berichten nog zeer niteen. Een verpleegde in het 3e ge sticht te Veenhuizen heeft zich Vrij dag schuldig gemaakt aan een moord aanslag op een ziekenoppasser. Het mes, een soort van dolk, dat op den hals was gericht, trof den oppassser aan de kin. In den loop der week is een andere verpleegde ontvlucht. Onze zeeofficieren hebben van oudsher een goeden naam gehad om hun algemeene ontwikkeling en de grondige kennis van hun vak. En- gelsche zeelieden, anders niet gemak kelijk de meerderheid van anderen erkennende, hebben niet geaarzeld dit als hunne meening uitte drukken. Het zal een goede dertig jaar geleden zpn, dat een Hollandsch fregat zich op de kust van Peru bevond. Een Engelsch koopvaardij-kapitein bracht met oen vriend een bezoek op dit schip en werd door een jong luitenant rondgeleid. Deze Engelsche kapitein had zelf vroeger bij zijn marine en wel als commandeur van een stuk gediend, en zeide tot zpn vriend, terwijl hij dacht dat men hem niet hoorde: »Hoc weinigen onzer offi cieren weten zoo alles van het schip, tuig en batterp als deze jonge officier Gelukkig is sedert dien tijd de opleiding niet minder zorgvuldig ge- geworden. Dezer dagen mochten een paar onzer officiereu een derge lijk vleiend getuigenis ondervinden. Bij een bezoek op het Engelsche oorlogsschip »Minotaur" was eeu be jaard officier van gezondheid met twee Nederlandsche luitenants ter zee het schip rond geweest. In de longroom teruggekomen, zeide hun geleider tot de daar aan wezigen Engelsche officieren: »Mpn- heerennu moet ik zeggen dat deze twee Hollanders meer van uw eigen schip in het algemeen weten dan gij zei ven; tot zelfs van de »gattlinguu, c die bp hun marine niet bestaan, kennen zij de bijzonderheden. Londen, 7 Mei. Volgens tele gram uit Melbourne heeft men al daar beslag gelegd op het stoomschip Ferret behoorende aan de Highland Railway Compauy. Het schip arriveerde te Melbourne onder den naam India, kapt. Wright, terwijl als reeder (die aan boord was, werd opgegeven de heer Henderson en de persoon van Wallace, die als adminis trateur te boek stond. Te Santos was een lading koffie tegen vracht naar Marseille ingenomen, op valschen scheepsnaam van Bentam, doch werden de scheepsnaam en de papieren in India veranderd en de lading aan de Kaap de Goede Hoop in Febr. 11. voor 11,000 pond verkocht. Het stoomschip arriveeede te Mel bourne via Mauritius en Albany. De gezagvoerder, de voorgewende reeder en de administrateur zijn ge vlucht. Riga, 8 Mei. De vaart voor schepen is zoowel voor zeil als stoom schepen geheel vrij. In Bolderaa zpn heden 30 schepen, meerendeels zeilschepen, aangekomen. Meer dan twintig stoomschepen waren in de laatste dagen reeds door het ijs bij Domesnacss heen gekomen, die reeds ladende zpn. St. Petersburg, 10 Mei. Heden avond is de nihilistische ingenieur gearresteerd, die de Sadovampu had aangelegd. Hij heeft bekend. De doodstraf van Jesse Helff- maun is door Keizer Alexander III veranderd in levenslange verbanning naar Siberië. Met het oog op haar toestand zal zij echter eerst na hare bevalling daarheen vervoerd worden. Tot zoolang blijft zij nog onder ster ke bewaking in de gevangenis, daar men nog steeds bevreesd is dat de nihilisten pogingen zullen aanwenden om haar te bevrijden. Kort na den moord op den Czaar werd, zooals men weet, te Petersburg een hulpraad gevormd, een soort van politie parlement, dat dö politie bij hare werkzaamheid moest ter zijde staan en uit burgers der stad werd samengesteld. De politie was het ook, die van huis tot huis rondging om de biljetten voor de verkiezing der leden van dien raad te laten invullen. Nu is de politie in deze dagen vooral zeer gevreesd te St. Peters burg en haar verschijnen verwekte bij velen, die niets van de nieuwe be palingen wisten, groote ontsteltenis. Menigeen was niet in staat de be ambten behoorlijk te woord te staan, en een oude juffrouw kreeg het toen de meid haar handenwringend van de komst der politie kwam ver wittigen, zoo hevig OpJde zenuwen, dat zij drie dagen daarna nog niet geheel bekomen was. Een eenvoudig handwerksmau staar de, toen de beambten ook bij hem kwamen, de dienaren der gerechtigheid in stomme verbazing aan en en riep toenDoe wat gewild, wat uw ambt gebiedt, gij zult niets verdachts bij mp vinden. Hoeveel 'moeite men zich ook gaf, het was hem niet aan het verstand te brengen, dat het niet om een huiszoeking te doen was, maar hij moe9t kiezen. Kiezen? Wat moet ik kiezen, mijnheer wel, een man van eer! Schrijf hier uw naam op en kies wien ge wilt.c Maar de brave ambachtsman begreep alleen dat hij tusschen twee dingen kiezen moest onaangenaamheden met de politie of zooals hij meende, een paar roebels. Hp haalde daarom een biljet van van drie roebels voor den dag, stopte dat den politiebeambte in de hand en zeide: »Nu, dan kies ik maar het liefst zoo Op het kerkhof te Weenen heeft men dezer dagen een schandelijke daad ontdekt. De oppasser vond des morgens het graf waarin een negen jarig meisje gelegen had, opgedolven, terwijl de ledige kist naast de kuil stond. Een eind verder vond men het lijk, met afgesneden hoofd, ter wijl het lichaam vreeselpk gehavend is. Wie de dader van dit gruwelstuk is, heeft men nog niet. ontdekt. Men schrijft zijn handelingen aan bijgeloof toe, daar het meisje eenigen tijd ge leden met haar twee broertjes door haar vader is doodgeschoten. Te Chester is een poging aan gewend om de kazerne in de lucht te laten springen, maar zij mislukte. De daders .hadden aan de eene zpde van den muur een kuil gegraven een lederen zak met kruit daarin ge legd en dien door een brandende lont doen ontploffen. Het gat was echter niet diep genoeg om den raunr ondermijnen, en de ontploffing richt te slechts weinig schade aan. Men schrpft den aanslag toe aan den een of anderen soldaat, die wraak wilde nemen over de hem opgelegde straf. Er zpn twee miliciens onder verden king van de misdaad in hechtenis genomen. Ook te Wolverhampton had een dergelijke aanslag op de kazerne plaats, die echter mede gelukkig ge heel en al verijdeld werd door het nat worden van het kruit. Te Melbourne heeft zich een maatschappij van landbouwers ge vormd met een kapitaal van 21/'2 millioen francs, met het doel om granen naar Europa te verzenden. Wij kuunen dus concurrentie tusschen Au.stralisch eu Amerikaansch graan verwachten. De Engelsche vrouwen schpneu het middel, dat de schoone sekse in Frankrijk veel gebruikt om zich te wreken, namelijk de vitriool, ook niet slecht te vindentenminste, dezer dagen stond de vrouw van een po litieagent terecht, omdat zij dat mid del gebruikt had. Zij vermeende dat haar echtgenoot haar ontrouw was geworden en hield als oorzaak daar van een jonge vrouw, die zij op een morgen een bezoek bracht en een fleachje vitriool in het gezicht wierp. Deerlijk gebrand, moest de ongeluk kige, die van niets wist, naar het gasthuis vervoerd worden zij verkeert nog in gevaarlijken toestand. Zondagmorgen moest te Berlijn een schoenmaker, die om een klein vergrijp tot eenige dagen gevangenis straf was veroordeeld, door de politie uit zpn woning afgehaald worden. De schoenmaker had echter geen zin om mede te gaan en weigerde de deur te openen. De politie liet daarom do deur openbreken en toen de man dit zag, wierp hij zpn bed uit het raam der tweede verdieping en sprong dat na. Zijn sprong bekwam hem echter zeer slecht; wel was hij op zijn bed terechtgekomen, maar hij had zijn beide beenen gebroken en zulke in wendige kneuzingen bekomen, dat de geneesheeren aan zijn behoud waiï- hopen. Een kleermaker te Spiers had van een zijner klanten een jas be steld gekregen, die deze moest dragen op een bruiloftspartij te Annweiler, waarop hij geuoodigd was. De jas was echter door ander werk blijven liggen en den dag voor de bruiloft nog lang niet gereed. De kleermaker beloofde echter op zijn woord van eer het kleedingstuk den volgenden morgen te zes uur af te leveren, zoodat zpn klant het hebben zou voor de eerste trein vertrok. 's Avonds ging hij, om zich wat te verpoozen van het harde werken, even naar het bierhuis en kwam vrij laat thuis in zulk een stemming, dat hp beter deed naar bed te gaan. Hij dacht echter nog aan zijn be lofte en nam zich voor te drie uren op te* staan en de jas af te maken, die in 21/3 nur gereed kon zijn, Maar zooals te verwachten was, hij versliep zich en werd eerst te half zes wakker. Hij wist echter wel raadhij pakte de jas in, stak al zijn gereedschap in zpn zak, ging met zijn klant in den trein en maakte gedurende de twee uren sporens het kleedingstuk geheel af. Te Annweiler snelde hij naar een collega om de jas uit te strijken en een half uur later ging de jonge man met het feestgewaad naar de partij. Natuurlijk kreeg de kloeke kleermaker ruimschoots zoowel mondelinge als klinkende dankbetui gingen. Een achtbare familie te Peters burg is door toevallige verbinding met de nihilisten door een vreeselpk ongeluk getroffen. De dochter des huizes was met een student verloofd en do dag van het huwelijk was be paald op drie weken na Paschen. Den derden Paaschdag wenschte de jon geling zpn verloofde een oogenblik alleen te spreken, daar hij haar ge wichtige mededeelingen had te doen. Toen zij alleen waren, vernam het meisje dat haar toekomstige echtge noot, dien zij met hart en ziel be minde, tot de nihilistenpartij behoorde en dat hp er vast op rekende, dat zij hem na het huwelijk trouw in zijne plannen behulpzaam zou zijn. Met één slag zag het meisje nu al haar hoop vernietigd; zij verklaarde dat, hoezeer zij hem beminde, zij verplicht was hem aan te klagen, waarop de jongeling zoo vertoornd werd, dat hij haar met een dolk te lijf wilde. Zij wist echter te vluchten en nam op hare kamer een hoeveel heid vergift in, zoodat zp eenige oogenblikken later onder de hevig ste smarten stierf. Vóór haar dood had zp echter nog alles aan haar moeder medegedeeldde jongeling, die inmiddels gevlucht was, werd op gespoord en bevindt zich nu als een gevaarlijk nihilist in handen van het gerecht. Gewijzigd Meilied. Daar is de Mei, de koude Mei Des morgens ligt een witte sprei Op veld en hei, Op beemd en wei Maar breekt één zonnestraal slechts door, Dan zwicht het ijs er voor. Daar is de Mei, de koude Mei De zwaluw stopt met vette klei Elk scheurtje en gat Van 't nest, opdat Geen kondklenm van omlaag misschien Haar eitjes daar zou zien. Daar is de Mei, de koude Mei! De vogel vriest schier vast aan Jt ei Toch klaagt hij niet Zijn lustig lied Klinkt even vroolijk, even blij, Als in het schoonst getij. Daar is de Mei, de koude Mei Jan Salie grijpt een dubble sprei, Want de arme sul Daalde onder nul Ontdooi hem, zet de kille gast Te broeien in een kast. Al is de Mei een koude Mei Geen kloeke borst baart dat geschrei, Want 't Hollandsch bloed Behoudt zijn giocd, En stroomt steeds warm in elk getij, Hoe koud 't ook buiten zij. Geen koude Mei, geen Noordenwind Maakt hier de menschen stekeblind; Maar menigeen Ziet om zich heen Eerst 't goede, en neemt dan wel te moe Het kwade zwijgend toe. Al is deez' Mei een koude Mei, Toch scharen we ons niet in de rei Van 't mopprend koor, Maar zwichten voor Des Eeuw'gen onbegrensde macht, Die ook deez' Mei ons bracht. W. M. Tz.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1