T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 861. Dinsdag 17 Mei 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Wl ER! NGEN. Atoonnoment per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. BamioiSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels 25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Aan onze geabonneerden te Wie- ringen zij bericht dat Schipper DuinK.©r, van af heden, onze belangen als AGENT zal waar nemen. Betalingen, Advertentiën, enz. worden aan zijn adres aangenomen. DE UITGEVERS. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 17 Mei 1881. Hein Born, voorman der sjou werlieden van de maatschappij Ne derland," heeft in zijn vrijen tijd een miniatuur stoomschip »Kon. Emma," slechts 70 cM. lang, vervaardigd. De vorm is zoo nauwkeurig, de geheele inrichting zoo juist en zuiver, de inventaris tot in de kleinste bijzon derheden zoo compleet, dat, ook volgens het oordeel van deskundigen, het scheepje een kunstwerk is. Men schrijft ons van Texel De thee-tuin Flora",uitspannings plaats te Everstekoog, belooft voor dit Seizoen voor bezoekers weder waar genot op te leverenin het buffet heeft men ruime keuze vau ververschingen, terwijl de bediening door vrouwelijk personeel niets te wenschen zal overlaten. De tuin Flora" is lief gelegen in 't Boschrijk oord, en niet ten onrechte vindt men zulks weergegeven in de volgende dichtregelen. In hosscben en velden met bloemeu door- (weven, Wnar de tortelduif kirt en de nachtegaal (zingt, Daar ademt men vreugde, daar ademt men (leven, Een leven dat al onze zorgen verdringt. Eeno dienstbode van het Buiten- Gasthuis te Amsterdam, belast met het toezicht bij de krankzinnige vrou wen, heeft eenê dezer patiënten, die het haar in den nacht wat lastig maakte, met een houten nap zulk een hevigen slag toegebracht op het hoofd, dat eene hevige verwonding en bloeding daarvan het gevolg was. Deze oppasseres is onmiddellijk ge schorst en,in staat van beschuldiging gesteld. Zy bevindt zich thans reeds in preventieve hechtenis. Een löjarige tamboer van het vierde regiment infanterie te Haarlem, die zich met eenige kameraads ver maakte op den zolder in de kazerne, waagde het uit een dakvenster iu de dakgoot te klimmen; hg had het ongeluk zgn evenwicht te verliezen, waardoor hij uit de goot viel en op de binnenplaats terecht kwam. Hij werd zoo zwaar gewond, dat lig on middellijk is overleden. 't Is of we in den tijd van Onstee zaliger terugkeeren, zegt de »Arnh. Ct." In het Dagblad" komt een aankondiging voor, luidende »Disponiebel voor terugreis naar Java een baboe en inlandsche jougen, ge huwd, doch ook afzonderlijk te ver- krygen." Is het niet of een hit met wagentje wordt aangeboden? Het afzonderlijk te verkrygen zou Onstee niet verbe terd hebben, en Beecher Stowe 'zou een tranenspuitend tafereel £unrren schrijven van dit echtpaar, dat zich aldus te zaaien of afzonderlijk dis ponibel" stelt. Men schrijft uit Maastricht dd. 12 Mei: Volgens het te Luik verschijnend dagblad »La Meuse," heeft men in het bezit van Alofs (den waarschijn- lijken moordenaar van de wed. Breuls te Smeermaas) een onnoemelijk aantal voorwerpen gevonden, als kleeding- stukken horlogeskostbaarheden werktuigen van verschillenden aard enz. Hoewel Alofs zich hoofdzakelijk te Maastricht en omstreken ophield, had hij te Luik een »pied a terre." Al die voorwerpen zijn naar het parket te Tongeren overgebracht, en morgen zullen de familiebetrekkingen van den verleden jaar te Luik ver moorden conciërge Pirard, van welken moord A. ook zwaar verdacht wordt, zich naar Tongeren begeven, teneinde zich te overtuigen of bij die voor werpen zich zaken bevinden, die aan hun bloedverwant hebben toebehoord. Alofs heeft te Luik en Herstal ge woond en diende te dier plaatse als molenaarsknecht. Niettegenstaande zijne achterhoudendheid en gevatheid beeft hij, volgens »La Meuso," in zijne eerste verhooren halve bekente nissen laten ontvallen, die zeer be zwarend voor den verdachte zijn. Hg stond te Smeermaas en het nabu rig Lanacken zoozeer in een kwaad blaadje, dat zoodra te dier plaatse een misdrijf had plaats gehad, er A. van verdacht werd. De Meuse" doet eene dringende oproeping aan een iegelijk die omtrent Alofs de justitie kan voorlichten, haar die hulp niet te onthouden, teneinde dat hoogst gevaarlijk sujet voor de maatschappij schadeloos moge gemaakt worden. Een der veteranen van het leger van Napoleon I, de heer M. Zondervan, is te Maastricht in den ouderdom van 89 jaren overleden. Te Amsterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen een werkman, die zich op de openbare straat over den Koning en de Koningin op onbe hoorlijke wijze uitliet. De Engelsche kotter, onlangs door de koopers van bet strand te Vlieland afgewerkt, is eindelijk in veilige haven gebracht. Sinds de kotter werd afgebracht, heeft 't al dien tijd vol water achter de ankers nabij 't strand gelegen, doordien de gelegen heid niet toeliet van de kust af te komen. Volgens telegram van Ter schelling was men aldaar met den kot ter binnengeloopen In het graafschap Kerry,(Ierland,) had een ergelijke wandaad plaats. Eenige vermomde mannen drongen het huis binnen van zekeren Clifferd, die zich de ongenade der Landlige op den hals had gehaald, haalden hem uit zgn bed, sneden hem de ooren af en lieten hem bewusteloos liggen. Bij Lauhhrae werd zekere Connors, in dienst van lord Dnndale, door een revolverschot in de longen gevaarlgk gewond. Een aantal per sonen is weer krachtens de dwang wet gearresteerd. Onlangs is een Britsche bark, de »Anna," op haar reis naar Balti- more door een walvisch aangevallen. De kapitein zag hem naderen en liet terstond wenden om de hevigheid van den slag te ontgaan, maar de visch trof toch nog het schip met zooveel kracht, dat de splinters van het hout vlogen. Aan de voorzjjde viel hij het vaartuig nogmaals aan en sloeg het ondergedeelte van den boeg stuk. Een groote plas bloed in het water toonde, dat het dier zich toch wel een weinig bezeerd moet hebben. De Brusselsche Jury heeft Ne- methy, den man die zijne vrouw en baar minnaar vermoordde, niet schuldig verklaard, waarna hij vrijgesproken is De man had door zgn karakter en door de wijze waarop hij door vrouw en minnaar als 't ware tot de misdaad genoopt was, aller sym pathie, maar ongelukkig is het plebs van den man een held gaan maken, heeft hem in triomf in een open rgtuig door de stad gevoerd, en hem zelfs, als dit bericht geen parodie is, een banket aangeboden. De beruchte inbreker Thali was laatstleden Zondagavoud bijna weer uit de gevangenis te Lucern ontsnapt. Omstreeks 9 ure hoorde een opzichter, in een lokaal naast de cel waarin Thali zat, een paar steenen uit een muur vallen. On middellijk maakte hg alarmde cel van Thali werd geopend, en daar stond de gevangene, jq^?. een ijzeren stang zwaaiende, onder bedreiging van ieder die hem te na kwam de hersens te zullen inslaan. Na een behendigen sprong en greep van 8en der knechts gelukte het evenwel terstond, den gevaarlijken gast meester te worden. Het bleek toen dat de ijzeren boei ter dikte van 1 centi meter, waarmede zgu voet aan een zware ketting lag bevestigd, verbro ken was terwijl twee stalen staven van 4 centimeter dikte uit het kozijn waren gewrongen. Met de punt van een dezer staven had hg een gat geboord in den muur, die deels langs de binnenplaats, deels langs een ander lokaal loopt. Bij dit werk heeft hij, vermoedelijk om te kunnen ontsnappen eer de nacht ronde zou worden gedaan, zich te veel gehaasd en tengevolge daarvan waren er eenige steenen met groot gedruisch uitgevallen. Men heeft niet kunnen ontdekken hoe het hem gelukt is, den zwaren voetboei te verbreken; men zag wel dat die ge deeltelik was doorgezaagd, maar nergens was iets te vinden waarmede hij dit kon hebben gedaan. Bij de ontdekking scheen hij jnist gereed om door de opening heen te kruipen, waartoe hij ten einde zich niet te kwetsen, zijn wollen deken er aan had vastgemaakt. In België is onlangs in de nabijheid van Luik een kolossale hoop of heuvel van allerlei afval uit een steenkolen mijn plotseling ingestort. Een aantal huizen zgn door deze vreemdsoortige lawine vernield; ge lukkig waren de bewoners juist af wezig. Men heeft op verschillende plekken een verheffing van den bodem opgemerkt, wellicht door den druk, dien de zware massa op den onder- liggenden grond uitoefende. Een onderzoek is ingesteld door het mijn- bestuur. De slachtoffers hebben een proces tot schadevergoeding ingesteld tegen de maatschappij, die den heuvel had opgeworpen. In de kerk te Noirsehain is onlangs, terwijl er een zeer druk be zochte lijkdienst gehouden werd, de klok met donderend geraas naar beneden gestort. Het gevaarte, dat 200 kilo woog, verbrijzelde alles in zgn val en deed een hagelbui van puin op de schare in de kerk nederstorten, maar geluk kig bleef het aan den laatsten balk, een paar meter boven den grond, hangen. Natuurlijk veroorzaakte dat ongeluk groote ontsteltenis, en de menigte nam in onbeschrijflijke verwarring de vlucht. Er werd echter niemand ern stig bezeerd. Dezer dagen beeft men te Chem- nitz nieuwe proeven genomen met het bestuurbare luchtschip van Baum- garten, die ditmaal zeer goed slaagden. Het luchtschip heeft zich, bij de tien proeven die er mee genomen werden, uitstekend gehouden. Het kon, ondanks den vry sterken wind, zeer goed bestuurd worden, zelfs tegen den wind in. Het is echter gebleken, dat er nog eenige veranderingen gemaakt moeten worden, om het in staat te stellen langer te werken, wat zeer gemakkelijk geschieden kan. Zoo staan, volgens de Chemnitzer en Leip- ziger bladen, geen bezwaren de prac- tische toepassing van die gewichtige uitvinding meer in den weg. Het »Emigration Departement" te New-York weet geen raad. Landverhuizers komen bij duizenden tegelijk aanin de 10 eerste dagen van Mei kwamen er meer dan 27000. In 1881 komen er minder Ieren en meer Duitscbers dan verleden jaar. De meeste landverhuizers van dit jaar hebben genoeg geld bij zich om ergens heen te trekkende meesten zgn beneden de 40 jaar. De Duitschers en Zweden onder hen zgn 't best van geld voorzien. Vrijdagmorgen werden de bewo ners te Antwerpen gewekt door een man, die op alle hoeken der straten den kreet liet weergalmen »Aux ar- mes!" De man had allerlei dwaze kleedingstukken aan en draafde steeds door, zonder op zijn vervolgers te letten. Toen men hem eindelijk bij den spoorweg gegrepen had, vertelde hij dat 'hg kolonel bij de zouaven was en dat ieder oogenblik de Duit schers konden binnenrukken. Hij was gezonden om hen tegen te houden en zou daar een milliard voor ont vangen. Terwijl de soldaten der wacht nog naar de zonderlinge verhalen van den man luisterden kwam er een goe derentrein aanrijden en voordat men het beletten kon, sprong hg op de rails met de woordenDaar zgn zg al, nu zal ik ze helpen." Met moeite kon men hem nog van de rails af krijgen en naar het gasthuis vervoe ren waar het bleek dat de man krank zinnig was. Vrijdag zgn er proeftochten gedaan op den electrischen spoorweg van Berlijn naar Lichterfelde. Zij werden met vol succes bekroond. De afstand van 21/2 kilometer werd heen en terug binnen 7 minuten afgelegd. Gisteren werd de weg ten gebruike voor het publiek geopend. Volgens het reglement zullen de wagens rijden met eene snelheid van gemiddeld 15 en in geen geval meer dan 20 kilom. per uur, ofschoon het veel sneller kan. Er wordt nu ook een electrische spoorweg aangelegd van Charlotten- burg naar den Spandauer Bock en van Zehlendorf naar Telton. Zóó'n vaart neemt de reclame kunst zelfs in Noord-Amerika niet, of de nestor en antecessor op dat ruim gebiedde wereldbefaamde Barnum, is en blijft n°. 1. Nu beeft bij een reclame in 't werk gesteld ten behoeve van zijne verschillende inrichtingen, die zelfs de New-Yorker bladen, grootsch vonden. Hg organi seerde een optocht, die 's nachts plaats had, een Eng. mijl lang was, vele hoofdstraten doortrok, met 600 fak keldragers voorop, die gevolgd werden door 30 calciumvlammen, 25 wagens, 300 ruiters, 20 olifanten, 6 span ossen, 40 kooien met wilde dieren, enz., enz. De begeleiding bestond uit schutters, muziekkorpsen en duizenden en dui zenden nieuwsgierigen. Een zoetwaterbron in volle zee, dat merkwaardige natuurverschijnsel, is op 18 Eng. mijlen afstands van St. Augustine (Texas), 3 mijlen van het strand verwijderd, waar te nemen. Als de zee rondom vlak en kalm is, bemerkt men daar een beweging die aan het koken van water in een grooten ketel doet denken; dat is de zoet waterbron, die daar midden in zee opborrelt. Men heeft her haalde malen de golven geproefd, en bevonden dat het werkelijk zoet water is. De zee is rondom die plaats zes vademen diep. Dezer dagen werd te Graz een ambtenaar, Hüpfl genaamd, begraven die reeds 20 jaren geleden bijna ter aarde was besteld. Hg was in dien tgd muzikant bij de garnizoenskapel en, naar iedereen meende, overleden. Alles was in gereedheid voor zgn be grafenis en de stoet was op het punt de kazerne te verlaten, toen een mi litair dokter, die tijdelijk te Graz ver toefde, toevallig voorbijkwam en vroeg wie er begraven werd. Zoodra hij hoorde dat het Hüpfl was, riep hijdie is niet doodIk ken zgn kwaal!" Hij vroeg en ver kreeg vergunning om het vermeende lijk te onderzoeken, stelde alles in het werk om den schgndoode in het le ven terug te roepenen slaagde er in, den man te redden, die thans eerst, twintig jaren later, werkelgk over leed. Dezer dagen meldde zich bij de politie te Rottenburg eene vrouw aan, met het vreeselijk bericht, dat zg hare vier kinderen had vermoord. Men kon nu met haar aanvangen wat men wilde, daar haar alles onver schillig was. Toen men bij de vrouw aan huis kwam bleek, het dat de ontaarde moeder waarheid had gespro ken, De vier kinderen, waarvan het oudste een dertienjarig meisje, lagen in hun bloed badende op den grond. De moordenares had hun met een bijl het hoofd gekloofd. Twee van hen leefden nog, maar er is geen hoop op hun herstel. De reden die haar tot dezen daad gedre ven heeft wil de vrouw niet opgeven wel bekenden zij dat zg de vier kinderen had laten bidden en daarna haar vreeselijken daad had volvoerd. Uit geldgebrek schijnt zg de moord niet gepleegd te hebben, daar haar

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1