Slwliw's Iaclmtiif Markt-Berichten. 306de 8 taats-Loterij. Advertentiën. dankbetuiging DANKBETUIGING. „Ontwaakt bij Tijds." Feestelijke bijeenkomst man des avonds met een belangrijke som gelds als werkloon thuiskwam. Jesse Helffman, de Nihiliste, is in de gevangenis ontijdig bevallen van een doodgeboren kind; onmid dellijk na haar herstel wordt zij naar Siberie getransporteerd. De kanonkoning Krupp heeft niet te klagen over de weinige be stellingen, die de mogendheden hem doen. In de laatste twee maanden werd hij met zoovele aanvragen om kanonnen overstelpt, dat hij genood zaakt is geweest nog dertienduizend werklieden in zijne fabriek aan te stellen, teneinde alle leveringen op d«n bepaalden tijd gereed te hebben. Voor eenige dagen heeft de Nationale Bank te New-York een wissel betaald van 2,400,000 dollars, getrokken door den heer Jay Gould. Deze som strekte ter overneming van de rechten des heeren Thomas Scott in de Texas-Pacific-Spoorweg-Maat- schappjj, waarvan de Heer Gould pre sident is geworden. Deze laatste, thans een der rijkste Amerikaansche bankiers, is twee en dertig jaar ge leden te New-York aangekomen, zon der eenig ander eigendom dan een gebreveteerde muizenval. Met zekere spanning wacht men in de Turksehe hoofdstad het proces tegen de moordenaars van Sultan Abdul Azis. Het proces zal openlijk gevoerd worden en wel door twee rechtbanken, de gewone voor de aan geklaagden van minderen rang en een buitengewone, samengesteld uit senatoren, staatsraden en rechters, voor de personeu van hoogeren rang. Men zegt dat het doel der samen zweering geweest is niet alleen Ab dul Azis maar al de Prinsen, ook den tegenwoordigen Sultan, te vermoor den de laatsten zouden den dood alleen zijn ontgaan, door niet op de plaats te verschjjnen, door de saam- gezworenen opgegeven. Men schijnt thans te weten wie de oproermaker is, die onlangs heel Engeland in rep en roer bracht door zjjn aanslag op het Mansion House. Het moet zeker Patrick Coleman zijn, die thans te New-York en daar ge- ïntervieuwd werd door den ueporter van de New-York Herald, die 't ge hoorde uitvoerig meedeelt. Het kruit werd bij hoeveelheden van een kwart pond gekocht; jam mer voegde hij er bij dat dy namiet voor geld noch goede woorden verkrijgbaar was. Hij moet zijn ge holpen door twee medeplichtigen en ontkwam slechts met veel moeite aan de handen der politie, die hem op de hielen zat. Zjjne makkers ont kwamen naar Parijshijzelf vermom de zich, tot hij gelegenheid had om naar Amerika over te steken. Had men hem het vuur te na aan de schenen gelegd, dan zou op een woord van hem Londen binnen 24 uren aan alle hoeken in den brand gestaan hebben. Zjjn laatste vermom ming was in het kleed van een pries ter en zoo bereikte hij het schip, dat hem naar Amerika voerde. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Prins Hendrik, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde 12 Mei te Marseille. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Mei van Snez. Het stoomschip Celebes, van Batavia naar Amsterdam, is 13 dezer van Aden ver trokken. Het stoomschip Voorwaarts, van Amster dam naar Batavia, is 15 dezer St. Vincent gepasseerd. Alkmaar, 13 Mei. Kleine kaas f 42, Commissie f 41, Middelbare f 41, laagste prijs f15, aangevoerd 248 Bt., wegende 53114 P. Ter graanmarkt aangevoerd 176 mudden, Tarwe f 10 a 11, Ro^ a 8 a 8,60, Gerst f6,25, id. Chevalier f 7, Haver f4.25 a4,90. Paardenboonen f 7,75, brnine dito f 10 a 13, citroen dito f 15 a 16, witte dito f 17, Erwten: groene f 15 a 23, grauwe f 16 a 18, vale f 15. 14 Mei. Aangevoerd 4 Paarden f75 a 340, 40 Koeien en Ossen f 90 a 226, 48 nuchtere Kalveren f3 a 13, 971 Schapen f 22 a 32, 1596 Lammeren f 5 a 12, 162 magere Varkens f 22 a 33, 298 Biggen f 11 a 16, 19 Bokken en geiten f 3 a 10, 12 kleine Bokjos 30 a 70 ets., Boter 75 a 85 ct. per kop. Hoorn, 14 Mei. Gerst f 4,75 a 6, Haver f 4 a 5,25, Erwten: groene f 12,50 a 14, witte f 12 a 13, grauwe f 14,25 a 16, vale f 12 13, br. Boouen f 12,50 a 14, 8 Paar den f 60 a 200, 250 Koeien f 150 a 250, 1350 Schapen f 16 a 32, 1250 Lamineren f7 a 15, 60 Kalveren f 4 a 13, 70 Var keus f 17 a 27, 13 Zeugen f 30 a 60, 300 Biggen f6 a 10, 9700 Kipeieren f 2,90 a 3,25, 3600 Eenden dito f 3.70 per 100, 2342 kop Boter 65 a 75 ct. per kep. V isscherij-Berichten. 16 Mei. 3 schuiten van Terschelling met rog, per stuk 35 a 56 ct. Door den harden wind geen schuiten naar zee, hoe wel hier weinig schuiten zijn, allen op de anjovisvangst. Geep hier nog weinig ga- vangen; van Wieringen hier 9 tal aange voerd, per tal f 22.00 a f 24.50. 2e klasse lc lijst. No. 2907 f.1500. No. 7374, 12869, 18135 f 1000. No. 12181, 15621 f400. No. 12181, 15621 f200. No. 2211, 6694, 6935 f100. Heldersche Moppen. „MIJNHEER DE KORPORAAL." Tijdens den Amerikaansche vrijheidsoor log, gaf de korporaal van een kleine com pagnie zijne orders aan de manschappea bij het ophijschen van een zwaren balk op een van de fortificatiën, die hersteld werden. De balk was moeielijk omhoog te krij gen, en telkens hoorde men de stem van den korporaal commandeeren„Hei-ohoo Daar gaat hij Hijsch op Een officier, niet in uniform, kwam voor bij, en vroeg den korporaal waarom hij zelf niet een handje hielp. Deze keerde zich om, met al de deftigheid en waardigheid van een Keizer, en antwoordde„Mijnheer, ik ben een Korporaal!" „O, zooDat wist ik niet! Neem me niet kwalijk, mijnheer de Korporaal," zeide de offieier, zijn hoed afnemende en buigende. Nu trad hij toe en hielp hijschen, dat de zweetdruppels op zijn voorhoofd stonden. Toen het werk gedaan was, wendde hij zich tot den Korporaal: als je weer eens zoo'n karwei hebt, en manschappen te kort komt, zend dan naar je opperbevelhebber, en ik zal je voor de tweede maal komen helpen." De Korporaal stond als van den donder getroffen. Het was niemand anders dan Washington zelf, die zoo met hem gespro ken had. o EEN VOORWERP VAN MEDELIJDEN. Een heer die des avonds laat naar huis ging, werd aangerand door een straatroover, dit hem een pistool op de borst zette en hem zijn geld of zijn leven vroeg. De heer verzekerde den vent, dat hij geen geld had, want dat hij naar een liefdadigheids-ba- zar" was geweest. Nauwelijks had hij dit gezegd of de aan valler stak do pistool in zijn zak, haalde zijn beurs uit, eu terwijl hij den heer iets in de hand stopte, zeide hij, op diep be wogen toon„Naar een bazar geweest arme drommelDaar, neem dat aan, ik wou dat het meer was." Weldra was hij in de duisternis verdwe nen. Bij het licht eener straatlantaren zag de heer dat de man hem een banknoot van zestig gulden had gegeven. Als de recht® snaar maar wordt aange roerd, bestaat er nog wel medegevoel voor den berooide, ook onder de slechtsten van het menschdom. o EEN DOCHTER EYA'S. Ia een landstadje waar eene vrouw post- chef was, vroeg een jonge dame: „Is er geen brief voor mij F" „Neen," was het antwoord. „Dat is vreemd," zeide de jonge dame overluid bij zich zelve, terwijl zij heenging. „Daar is niets vreemds aan," riep de vrouwelijke postbeambte haar door het lo ket na; „gij hebt den laatsten brief, dien hij u geschreven heeft, immers nog niet beantwoord." Stoppelman, hortstocht'lijk jager, Heeft van de opening der jacht Tot het sluiten alle dagen In het jachtveld doorgebracht. En ofschoon de vuur'ge jager In dien tijd geen zes stuks schiet, Keert hij nimmer naar zijn woning, Dat men zonder wild hem ziet. Van zijn talrijke avonturen, Met en zonder veel gevaar, Wil ik u er een verhalen, Heusch gebeurd, al klinkt 't wat raar. Onlangs had hij lang geloopen, Maar niets onder schot gehad, Tot hij eensklaps een paar lepels Van een haRS zag, die daar zat. Langoor sliep gerust in 't leger Eu dacht stellig aan geen kwaad. Stoppelman sloop zachtjes nader Met een lach op het gelaat. 'k Zal niet schieten dacht de schutter, Want misschien schiet ik dun mis 'k Zal hem daarom liever grijpen, Wijl hij dan vast binneu is. Eluks heeft hij het dier gegrepen, Langoor spartelt, wat hij kan, Om zijn vrijheid te herkrijgen, Vaster houdt hem Stoppelman. Met de koorden van zijn veldfiesch Snoert hij de achterpooten vast En bindt langoor aan een boompje, Dat daar aan den slootkant wast: Nu wil 'k me eeus in 't schieten oef'nen, Zegt de wakk'rc Stoppelman, Treed tieu passen van den haas af, Legt heel langzaam aan, mikt dan Heel, heel lang op 't weerloos offer. Drukt dan af,daar valt het schot 't Haasje ontvliedt, de knappe schutter Schoot alleen het koord kapot. Burgerlijke Stand Helder. Va» 13 tot 17 Mei. ONDERTROUWD: H. de Bunje, schoen maker, en W J. Franx. GEHUWD: F. W. Simon en M. van Steenbergen. BEVALLEN: G. de Bruiju, geb. Jacobs D. A. Bleijendaal, geb. Schilder Z. M. J. de Klerk, geb. de Mutsert D. G. O. Slag water, geb. Strikker Z. A. Munk, geb. Daalder Z. C. C. Wijnen, geb. Edelenbos D. OVERLEDEN: J. P. Romein 58 j. O. Roos 68 j. J. C. Pieterse 16 j. Vervolg der Berichten. Naar men verneemt, is Z. M, de Koning sedert een paar dagen ongesteld. Z. M. is lijdende aan een aandoening der nieren. De lijfarts, dr. Vinkhuijsen, is uit den Haag naar het Loo ontboden. Oosterend op Texel, 15 Mei. Door den Weleerw. Hr. J. van Waning-Bolt, predikant bij do Herv. Gemeente te Nes op Ameland, is voor het beroep naar bier bedankt. Oude-Schild, 16 Mei. De jongste berichten aangaande de ansjovisvangst op de Zuiderzee spre ken niet van ruime vangst. Evenwel zijn reeds vele schuiten van hier ver trokken om te beproeven de dure vischjes te-bemachtigen. Ook zullen eenige tjahfen aan de visscherjj deel nemen. Texel, 16 Mei. Heden waren ter markt o.a. ruim 100 lammeren aangevoerd, die tegen f 7 a 8,75 van de hand gingen. Of schoon die prijs niet hoog is, valt hij toch mee en doet de gegronde hoop koesteren, dat de prijzen niet zullen tegenvallen op de markt en elders, als 't weer zich goed houdt. Zondagavond werd ten huize van den hr. Staatsr. B. aan den Zwarte weg te '8 Hage, door een onbekend mans persoon een brief bezorgd, waarop de bezorger aan de dienstbode zeide, dat hij een paar uren later om ant woord zoude komen. De brief, die ongeteekend was, bleek een verzoek om geldelijke» onderstand te bevatten en tevens de bedreiging, dat zoo de gevraagde hulp niet mocht verleend worden, de schrijver het huis van den heer B. in brand zou stoken. De politie werd er mede in kennis gesteld en de man, zekere Griensveen, bevindt zich in verzekerde bewaring. Batavia, 15 April. Het stoom schip Merapi" is totaal wrak geworden op een onbekend rif op de Oostkust van Timor Laut. De equipage is 17 Maart afgehaald van Oliliet per Tagal" en aangebracht te Amboina aan boord van de »Banda," zijnde de gezagvoer der, eerste stuurman, derde en vierde machinist en inlanders. De tweede machinist is overleden. De eerste machinist en de tweede stuurman zjjn in het hospitaal te Amboina. De Gouv. stoomboot Tagal," van Amboina met den resident vertrokken, heeft alzoo het geluk gehad de»Me rapi" te vinden, die de» Vice-President Prins" was misgeloopen. De stranding moet in de allerlaatste dagen van het vorige jaar hebben plaats gegrepen. Oliliet, in het telegram genoemd, ligt op de Oostkust van Timor Laut. De namen der Europeesche equipage van het st. Merapi" zijnC. A. Steur, gezagv.P. Bodegraven, le stuurman B. Braat, 2C stuurmanF. Gilbrait, le machinist; D. Cameron, 2emach. G. Anderson, 3e mach.er was 45 man inlandsche equipage aan boord. Ondertrouwd GIJSBERTES JOHANNES COR- NELIS GOES, van Alkmaar, en JOHANNA WILHELMINA VAN DER ZANDE, van den Helder. Alkmaar, 8 Mei 1881. Eenige kennisgeving. Getrouwd O. L van DOMBURG en C. A. BOWBIJES. Vlissingen, 16 Mei 1881. Oe Heer en Mevrouw VAN DOMBURG betuigen bij dezen hunnen dank. voor de belangstelling, bjj hun huwe lijk ondervonden. Bevallen van een welgeschapen Dochter, M. J. DE KLERK, geb. de Mutsert. Helder 13 Mei 1881. Op den 14en Mei, overleed onze geliefde Echtgenoot en Vader OLFERT ROOS, na een lang durige ziekte, in den ouderdom van 68 jaar. Wed. S. ROOS—Huisman. Mede uit naam van Kinderen en Behuwdkinderen. Heden overleed, na een lang durig doch geduldig lijden, na voorzien te zijn van de H. Sa cramenten der stervende, in den ouderdom vau 31 jaren, mijn ge- p liefde Echtgenoote A. M. KAAS, geb. Snel, mij nalatende twee kinderen, nog te jong om dit voor mij en voor hen zoo smarte lijk verlies te beseffeu. Bijna 6 jaren mocht ik met haar gelukkig vereenigd zijn. Helder, 12 Mei 1881- W. KAAS. Mede namens de familie Algemeene kennisgeving. Wegens familieomstan digheden eerst heden geplaatst. Na een langdurig lijden over leed Reden onze geliefde jongste Dochter JOHANNA CORNE- LIA PIETERSE, in den ouder dom van 16 jaren en 3 maanden. Helder, 14 Mei 1881. H. ENDEN. A. M. ENDEN, geb. zlepseerder. Heden overleed na een kort stondig lijden, mijn geliefd Dochtertje DIRKJE, in den aanvalligen leeftijd van 2 jaren. Nieuwediep, 16 Mei 1881. Weduwe C. MENS, geb. Meijer. Strekkende deze tot algemeene kennisgeviug. Nog treurende over het ver lies van mijn Echtgenoot, trof mij weder een gevoelige slag door het afsterven van mijn jongst Zoontje PIETER WIL LEM FREDERIK. Helder, 16 Mei 1881. De Wed. P. BEUKERS. geb. Buddingh. Ondergeteekenden be tuigen hunnen hartelijke» dank aan den WelEd.Gestr. Heer L. P. GIJSBERTI HODENPIJL, voor de verleende hulp, tijdens de ziekte hunner geliefde Dochter. H. ENDEN en Echtgenoote. De ondergeteekende maakt het zich tot een duren plicht, open lijk, ook namens hare 4 kinderen, haren inuigeu dank te brengen voor de haar bewezen hnlp en bijstand, bij het overlijden van haren Echt genoot Cs. BOONACKER, en zijne ter aardebestelling op den 14° dezer. Die dankbetuiging geldt den leden derVereeniging »Ontwaaktbij Tijds" en haren ijverigen en hu manen Pre sident, den Heer A. G. J. de VRIES. De God der liefde zal 't hun ruim schoots vergelden. Nieuwediep, 17 Mei 1881. De Weduwe C. BOONACKER, geb. Roodt. De ondergeteekende betuigt haren liartelijkcn dank, aan Familie, Vrien den en oekeuden en in het bijzonder aan de Heeren dragers, voor de laatste eer, aan mijne geliefden Echtgenoot bewezen. Helder, 14 Mei 1881. Wed. A. BALJÉE, geb. Dienaar. Voor de onvermoeide zorg, de liefde rijke hulp en het onuitputtelijk geduld, wordt bij deze hartelijke dank gebracht aan den WelEd. Gestr. Heer, Officier le kl. bij de Marine, GIJSBERTI HODENPIJL, voor de aan mijne Echtgenoote bewezen hulp. 't Was God de Heer die haar mij ontnam, doch voor mij een troost, dat genoem de Docter alles heeft aangewend om haar voor mij te behouden. Tevens dank aan allen, die gedurende haar ziekbed mij hunne hulp en bijstand hebben verleend. 'Helder, 16 Mei 1881. W. KAAS, Vuurstoker le kl. Kon. Marine. Naar aanleiding eener advertentievoorko mende in een der vorige nummers dezer courant, waarbij zekere H. H. HARMS kennis geeft zich alhier als Stucadoor te hebben geves tigd, acht de ondergeteekende zich verplicht aan hare plaatsgenooten te berichten, dat bedoelde persoon een harer voormalige knechts is en in geene de minste betrekking staat tot de uitoefening harer Stucadoorszaak. Om de gelijkluidendheid van den naam, waardoor vergissing ten haren nadeele zou kunnen ontstaan, ver meent zij hare geachte cliëntelle hierop attent te moeten maken, zich steeds beleefdelijk, in 't belang van haar talrijk gezin, aanbevelende. Wed. E. D. HARMS, geb. Namink. VEREENIGING van de leden met hnnne Dames, ter gelegenheid van het 7-jarig toestaan, in het lokaal TIVOLI, op ZONDAG den 22a MEI 1881, des avonds om 81 uur. Algemeene Bepalingen. Alle leden hebben, op vertoon van hun Insigne, vrijen toeganjf met hunne Dames. Kleine kinderen wor den niet toegelaten. Leden, die een vriend of familielid tot dit feest willen inleiden, zijn gehouden hiervan kennis te geven aan 't Bestuur en hebben toegang volgens de daartoe gemaakte bepalingen door 't Bestuur. Een ieder wordt verzocht de orde stipt te handhaven. Na afloop Bal. Besloten partij. Namens het Bestuur vau de Vereeniging „Ontwaakt bij Tyds,"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2