'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 862. Vrijdag 20 Mei J881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureuuiSPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. iicivortentlon van 1 tot 5 regels.25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. MEI, (Bloeimaand, 31 dagen.) Opkomst£der Zon 3 u. 58 m. Ondergang 7 u. 56 i Zondag 22 Maandag 23 Dinsdag 24 Woensdag 25 Donderdag 20 Hemelvaartsdag. Vrijdag 27 Nieuwe Maan, Zaterdag 28 NIEUWSTIJDINGEN. BELDEK, 20 Mei 1881. In de zitting van den Gemeen teraad, jl. Dinsdag gehouden, kwam in behandeling een adres van een aantal ingezetenen, houdende verzoek tot toelating van hunne kinderen op de gemeenteschool n°. 4, tegen verlaagd schoolgeld. Op voorstel van het dag.- bestuur, werd dit verzoek van de hand gewezen. B. en W. deden uit komen, dat het schoolgeld inderdaad zeer billijk is te noemendat de adressanten nietkunnen geacht worden te behooren tot de miustvermogenden en dat de avondschool, aan de be doelde gemeenteschool verbonden, ge legenheid aanbiedt om tegen gering schoolgeld van 't meer uitgebreid la ger onderwijs te profiteeren. Ter vervanging van den heer Jlir. Alting von Geusau werd gekozen tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op 't lager onderwijs, de heer J. H. Janzen. Tot leden van 't stem bureau voor de in dit jaar te houden verkiezing werden benoemd de heeren de Lange en Giltjes, en tot plaats vervangende leden de heeren Jelgersma en Duinker. Door de commissie voor 't samenstellen van een adres aan den Minister van Binnenlandsche zaken betreffende de zeevaartkundige school, word een concept-adres ter tafel gebracht, 't Werd onveranderd goedgekeurd. De raad vraagt daarin stichting eener zeevaartkundige school van Rijkswege, of het toestaan van een belangrijke subsidie, ten einde de bestaande school meer aan 't doel te doen beantwoorden. Aan het muziekkorps der dd. Artillerie Schut terij werd, op een verzoek, deswege gedaande gewone jaarlijksche sub- side toegekend. Mededeeling werd gedaan, dat Z. M. de koning, op het daartoe gedaan verzoek, ontheffing heeft verleend voor den tjjd van vijf jaren, van de verplichting tot het oprichten eener Burgerdagschool. Verder werd me degedeeld dat H. II. Ged. Staten afwijzend hebben beschikt op een adres van den heer N. J. van Heusden, houdende bezwaren tegen zijne aan slagen in den hoofdelijken omslag van 1880 en 1881. De hh. Giltjes en van Gijn zijn aangewezen om met B. en W. te helpen voorbereiden het schenken van een medaille ten behoeve der in de volgende maand te houden nijverheids-tentoonstelling alhier. Een nader adres van de Commissie voor 't verbeteren van den openbaren weg in de Keizerstraat, houdende aandrang om die verbetering te doen plaats hebben, werd, om bericht en raad in handen gesteld van de Commissie voor de gemeentewer ken, met verzoek, een spoedige af doening te bevorderen. Aan 't einde der zitting werd door den hr. v. Gjju een klacht geuit over 't bestaan van een mestvaalt op de gronden ter zijde van 't Ankerpark. De voorzitter dankte voor die medeeling en ver zekerde dat maatregelen zullen ge nomen worden om zulk een verza meling van meststoffen te verbieden. Het Bestuur van Floralia heeft o. i. een goed besluit genomen. Velen, die totnogtoe planten ter kweeking bekwamen, kenden de namen dier planten niet en misten iedere noodige opgaaf omtrent de beste wijze van kweeken. Bij de op Woensdag 25 dezer te houden afgifte van planten zal het bestuur aan ieder die planten komt afhalen, een lijstje ter hand stellen, bevattend© de namen der planten onder een bepaald nommer, overeenkomende met het nommer, dat op de potten is aangebracht. Tevens bevat het lijstje enkele aan wijzing omtrent de zorg, die voor de planten moet worden gedragen. In den loop van deze en de vol gende week worden aan de leden van Floralia de jaarlijksche quitan- tiëele diploma's uitgereikt, tegen be taling van f 1,De inrichting dier diploma's is zeer veel gewijzigd. Dit was noodig ter voorkoming van mis bruiken die er bleken plaatstegrijpen. By het bestuur en bij den bode bestaat gelegenheid om zich alsnog lid van Floralia te doen inschrijven. Wy bevelen dit ten zeerste aan, want het bestuur heeft behoefte aan dien steun. Floralia verdient dien in groote mate en de ondersteuners ge nieten het voorrecht van met familie herhaaldelijk do Tentoonstelling te kunnen bezoeken. De twee gebroeders Snip, welke onlangs den onbezoldigden jachtop zichter Blijendaal, terwyl hij hen we gens jachtovertreding bekeurde, heb ben verwond, zijn door de arrond. rechtbank te Alkmaar tot 183 dagen celstraf veroordeeld. De Nederl. bark »Jan Pieterz. Koen," groot 648 ton o. m., gebouwd 1861, is uit do hand verkocht aan Gebr. Riesselmaun alhier en zal ge voerd worden door kapitein A. F. Bouchier.* 41 machinistleerlingen 2de kl., die by het onlaDgs te Hellevoetsluis gehouden eindexamen geslaagd zijn, zijn met ingang van 16 dezer be vorderd tot machinistleerling 1ste kl. Beroepen te Oudorp (bij Alk maar) de heer dr. J. C. Pool, predikant te Ilpendam. Naar men verneemt heeft Dr. A. Kuyper het voornemen eerlang een bezoek te brengen aan de Transvaal. Door schipper Jac. De Haas is te Bergen-op-Zoom binnengebracht een lading ansjovis, 80 manden, of 10 ton, ter waarde van ongeveer f2000. Amsterdam, 17 Mei. De werk zaamheden bij den particulieren scheepsbouw alhier beginnen weder te verminderen. Ten bewijze daarvan kan strekken dat by den scheeps bouwmeester J. Ceuvel, in de laatste twee weken circa 125 man bedankt zijn, waaronder verscheidene, die aldaar reeds sedert jaren werkzaam waren. Barend Zweers, een 30-jarig oudgediende in het misdrijf, van 1874 1880 habitué in het Leeuwardscke tuchthuis, stond Dinsdag voor het Gerechtshof te Amsterdam terecht ter zake van diverse inbraken, gepleegd te Amsterdam, te Utrecht en te Arnhem. Het Hof te Arnhem heeit hem reeds onlangs ter zake van aldaar gepleegde inbraak tot een tuchthuisstraf van 7 jaren veroordeeld. Hij is geboren te Heteren en spreekt dan ook met een Geldersch accent. De commensalen verklaren dat hij eiken Zondag ter kerke ging, een gezellige prater is en overigens een kalm en fatsoenlijk mensch, die zich nooit bedrinkt. Zie daar ongeveer zijn leefwijze na zijn ontslag uit het tuchthuis. Hij werkte toen eenigen tijd bij een scheepstim merman tegen f 11 per week. Wegens gebrek aan werk in November 1.1. ontslagen, besloot hij zijn vroeger handwerk weder op te vatten, ook omdat hy veel geld noodig had voor geschenken aan een bij een notaris aldaar wonend dienstmeisje. De in braken te Amsterdam geschiedden in de Vondelstraat, op de Sarphatikade, in de Sarpkatistraat, in het Westeinde en de Huddestraat. Hij 'bracht bij gelegenheid een nieuwe in het gemeen schappelijk tuchthuis aangeleerde me thode van inbraak in praktijk. Door het uitsnijden van een ruit verschafte hij zich den toegang tot een woning veelal aan de tuinzijde. Was er nu een deur in een gesloten gang, dan maakte hij met een centerboor eenige gaten dicht bij het sleutelgat, totdat hij er de hand kon doorbrengen en den sleutel, die er gewoonlijk opzat, omdraaien. Was hij eenmaal binnen, dan bracht hij een bezoek aan eet- of huiskamer. Voorzien van lucifers en een kaars, stak hij met de eersten de laatste aan en liet hjj, zooals bv. in de woning van Dr. Pel, aldaar, de gordijnen vallen om ongestoorder zijn onderzoekingen te kannen voortzetten. Hij verliet de woningen, zonder dat de bewoners in hun rust gestoord waren en zonder merkbare teekenen van zyn verblijf te hebben achter gelaten. Bij voorkeur nam hjj zilveren lepels en vorken, horlogekettingen en portemonnaies; van de laatsten bleek hij een ruimen voorraad te hebbon opgedaan. Hij had portemonnaies van zwart, bruin en blauw kalfsleer, van Russisch en juchtleer, van fijn rood maroquinleer, lilakleurige en hemelsblauwe, blauwe en roodzijden en fluweelen portemonnaies, ook en kelen met wit moirée of rosezijden voering. Hij kon een volledigen galanteriewinkel van het gestolene inrichten. Bank- en ander papier liet hij liggen, los geld genoot de eer te worden meegeuomen. Hij had de beleefdheid alles te erkennen en ook dat hij, als hij op roof uitging in zijn werkmanspakje gekleed was, niets bij zich hebbende dan een cen terboor, een kaars en wat lucifers. Niet minder dan 34 getuigen zijn gedagvaard, waaronder agenten, hoofd agenten, inspecteurs, commissarissen van politie en geheele families, mijn heer, mevrouw, de dochters en de dienstboden. De eisch van den advocaat-gene raal Mr. Jolles tegen Zweers luidde: twaalf jaren tuchthuisstraf. Deze man toch heeft niet uit gebrek maar uit last tot stelen de hem ten laste gelegde feiten gepleegd. De vroeger hem opgelegde straf heeft niet ge baat. Hij heeft integendeel getoond een allergevaarlijkst persoon te zijn, die durft inbreken in de onmiddel lijke nabijheid vau het politie-bureau. Wegens recidive mag het maximum der straf met Ys vermeerderd worden, onder aftrek van de hem te Arnhem onlangs opgelegde straf. Spreker meent dat daartoe alleszins termen zijn. De verdediger, Mr. Van Loghem, •rachtte aan te toonen dat hier alle kenmerken zijn van krankzinnigheid of idiotisme. Deze inbreker toch liet zilverwerk en bankpapier liggen, dat hij voor het grijpen had, maar voor zag zich van poudre de riz, doosjes speelgoed, photographiën en dames artikelen. In plaats van het gestolen geld te verteren, liet hij het in de portemonnaies zitten, die in een kof fer werden gelegd. Overigens gaf hij geschenken aan ieder, dien hij nauwe lijks kent. Pleiter vroeg een onder zoek van deskundigen omtrent de toerekenbaarheid. In elk geval waren hier termen voor toepassing van ver zachtende omstandigheden. Na re- en dupliek werd de uitspraak op Dins dag e. k. bepaald. In de Oude- en Nieuwe Pekel-A zijn door onbekende oorzaken de te veld staande turf, zoowel als de-veen gronden, in brand geraakt. De schade is aanzienlijk, en zoo de brand niet door regen of opgravingen wordt ge stuit, is de ramp niet te overzien. Nabij Den Bosch heeft Zondag reeds het eerste ongeluk met het baden plaats gehad. Een 16jarig veelbelovend jongeling, uit Almelo afkomstig, kweekeling aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers, heeft de gewaagde poging om in dit koude weer te water te gaan met den dood moeten bekoopen. De koude beving hem, en hij zonk weg. Een ware ramp voor Wage- ningen en omstreken is de meikever. Om de drie of vier jaar komen deze insecten in onrustbarende me nigte, in de laatste helft van Mei uit de Uiterwaarden, te voorschijn, en binnen korten tijd zijn boomen en heesters zoo droevig kaal als midden in den winter. In dien troos- teloozen toestaud blijven zij dan totdat St. Jan-schot daaraan een einde maakt. De schade door dit insect teweeg gebracht is zoo aanzienlijk, dat zich in 1870 te Wageningen een com missie vormde tot verdelging van de meikevers. Voor eiken hektoliter werd een premie van f 1.50 uitbetaald, en menig arbeider maakte een dag loon van ruim f 7. Dit jaar noemt men het meikeverjaar voor Wage ningen, en nu de eerste kevers zich vertoonen en de commissie zich weder teruggetrokken heeft, ziet men met beven den naderenden vijand te gemoet. Verandering van spijs doet eten. Op den duur schijnen de Russen te denken. Het nihilisme is al zoo oud, dat men nu in sommige deelen van het groote Czarenrijk voor afwisseling eens onder de joden huishoudt. Vooral in het zuiden van het land hebben dezen het hard te verantwoorden en het meerendeel dier bevolking pakt dan ook zijn boeltje om elders een rustiger tehuis te zoeken. In Kieff geraakten dezer dagen de beide par tijen nog eens slaags en wel zoo ernstig, dat de Gouverneur het noodig oor deelde troepen aan te vragen, die echter eerst aankwamen toen de joden reeds op een verschrikkelijke wijze toegetakeld waren. Te St. Petersburg is, volgens den berichtgever van the Standard, een nieuwe nihilistische proclamatie verschenen als antwoord op het jong ste Keizerlijk manifest. Daarin heet het, dat de partij den haar opgedron gen oorlog aanneemt en volharden zal in de hoop op de overwinning. Naarmate de dwingelandij zwaarder wordt dus heet het zal het volk in standvastigheid toenemen. Inmiddels is te St. Petersburg, on der de brug die naar het station van Zarsko-Seloio voert, weer een mijn ontdekt, met 57 pond buskruit ge vuld. De Keizer van Rusland heeft dezer dagen gevaar geloopen van ver giftigd te worden, door iemand die goed met zyn lievelingsspijzen moet bekend geweest zyn. Op tafel was een schotel met salade gebracht en de Czaar, een groot lief hebber van deze groente, nam dezen schotel dadelijk ter hand om zich eens aan die spijs te vergasten. Een officier der wacht bemerkte echter, dat er geen salade op de spijskaart sto d aangeteekend en wel vermoedende dat die zaak we der niet pluis was, verzocht hij den Keizer dit gerecht niet aan te raken vóór het onderzocht was. Uit het onderzoek bleek dan ook, dat het ver moeden van den officier niet onge grond was geweest, daar er een groote hoeveelheid rattenkruid op de salade was gestrooid. De Keizerlijke kok is, als vermoedelijke dader van dit schelm stuk, aangehouden en naar de ge vangenis overgebracht. Suchanow, de onlangs gevangen genomen nihilist, was een zeeofficier, die met den commandant der hoofdstad Buranow, wien hij door een zijner adjudanten was aanbevolen, op een zeer vriendschappelijken voet ver keerde en met hem de terechtstelling zijner medeplichtingen aan den moord op den Czaar bijwoonde. Een toeval, of liever, ziju overgroote on beschaamdheid, heeft daarvan tot ontmaskering geleid. Jessy Helfmannde ter dood veroor deelde vrouw, had meermalen gespro ken van een. zeeofficier, wiens naam zij niet wist, maar wiens uiterlijk zij wel beschrijven kon, en toen nu onlangs Suchanow haar met Bura now in de gevangenis bezocht, ver klaarde zij dat de man die den commandant vergezelde, zeer veel geleek op den zeeofficier waarvan zy gesproken had. Baranow sloeg aan die beschul diging geen geloof, maar Melikof onderzocht de zaak, en er kwamen verduisteringen van dynamiet aan het licht, waarvan de zeeofficier ver dacht moest worden. Suchanow wist zich door uitvluchten uit de verle genheid te reddenmaar toen er telkens meer gronden voor de verdenking ontdekt werden en men tot zijn inhechtenisneming overging, bekende hij eindelijk, dynamiet voor den aanslag op het Winterpaleis ge leverd en met raad en daad mede gewerkt te hebben aan het leggen der mijn in de kleine Tuinstraat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1