'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 868. Vrijdag 10 Juni 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week AT3qvi n em ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poet75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bsreaax: SPOORSTRAAT ea ZUIDSTRAAT. Aavertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand, 30 dagen.) Opkomst der Zon 3 u. 39 ra. Ondergang 8 u. 19 m. Zondag 12 H. Drievuldigheid. V. M. Maandag 13 Dinsdag 14 Woensdag 15 Donderdag 16 Sacramentsdag. Vrijdag 17 Zaterdag 18 Laatste kwartier. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 10 Juni 1881. Zondag a. s. zal de eerste uit voering van het Muziekkorps in de tent in het plantsoen van 1 tot 3 uur bij gunstig weder plaats hebben. Het schroefstoomschip 4e kl. »Suriuame," kommandant de luit. ter zee le kl. jhr. H. M. Van der Wijck, zal te Cadix het eskader ver laten, een oefeningstocht houden in den Noord-Atlautischen Oceaan en daarna te Hellevoetsluis omstreeks de maaud Augustus a. s. binnenvallen. Met ingang van 1 Juli a. s is tot kapelmeester van het stedeljjk muziekkorps der d.d. schutterij te Breda benoemd de heer W. L. Wec- kesser, vroeger kapelmeester dfer marine te Willemsoord. Het reeds vóór geruimen tijd bij wjjze van van proef ingevoerde machinale schoeisel voor het leger blijft aanhoudend slecht voldoen, hetgeen weldra tot afschaffing daarvan zal leiden, en tevens wellicht tot het nemen van andere proeven, daar ook aan het oude schoeisel, wat con fectie en onderhoud betreft, vele ge breken eigen zijn. Men leest in het Handelsblad, van Woensdag jl. PINKSTERVREUGD. Op de Pinksterdagen werden aan het Centraal-Station te Amsterdam aan de Hollandsche en Oosterlgnen uitgegeven 15000 kaartjes, meest voor heen en terug. »Natura Artis Magistra" werd Zondag bezocht door 1173 en Maandag door 2905 vreemdelingen, meest allen buitenlui." De Amsterdamsche Omnibusmaat schappij" vervoerde op de beide dagen een-en-tachtig duizend"(zegge 81000) personen. Naar »Zandvoort" werden door de nieuwe maatschappij gedurende de eerste vier dagen van haar bestaan vervoerd 13,120 personen. 't Was in de Meer" Maandag niet veel beter gesteld dan de vorige jaren, al is er in vergelijking met een aantal jaren geleden wat verbetering merk baar, toch blijft er nog genoeg lieder lijkheid en ongebondenheid. Onder de honderden beschonkenen werden onderscheidene Diakonie-weesjongens opgemerkt. Een hunner moet zich zelfs zóó aan den drank zijn te buiten gegaan, dat hij aan de gevolgen is overleden. Hoeveel japonnen,jurken,rokken,doe ken en hoeden Maandag wel bedorven zijn door de onwelkome regenvlagen, die allen naar de kroeg joeg, of naar huis? Maar in de kroeg was geen plaats meer, en daarom schuilde men overal om en iu de stad, waar tot schuilen gelegenheid was. Menigeen was zoo nat van buiten en van binnen dat hij (en helaas ook zjj) het wal gelijkste tooneel te aanschouwen gaf, dat; men zich van een beschonkene kan voorstellen. In den regen wekten de kindertjes 't meeste medelijden op. Men zag er die in het water schenen gelegen te hebben. Rijtuigen deden opgeld, ook voor den minderen man. En nimmer zijn wellicht in de onaanzienlijkste buurten zooveel lieden per vigelante thuis gekomen als Maandag. De algemeene Piukster-uitgaandag heeft weder gul den vruchten gedragen voor de tappers en duizenden uit de Nederlandsche jeugd zijn van buiten af huiswaarts gegaan met een beschonken familie. Al de ellende komt na. Slechts één dergelijk familietafereel zij aangestipt. We zagen in de Spuistraat in een plasregen een jongetje en een meisje staan, huilende bij den in een mod derplas liggenden vader, die niet verder kon In den nacht van Dinsdag is in het Biunen-Gasthuis gebracht een persoon, oud 34 jaar, wonende in de Lindenstraat, die aldaar waarschijnlijk in dronkenschap zich aan een lijntje uit het raam heeft willen laten zakken, waardoor hg tengevolge van het breken van dat lijntje op de straat is gevalleD, zöódat hij Dinsdagnacht reeds is overleden. Het aantal passagiers, dat beide Pinksterdagen, te Amsterdam, met de bootjes van den haven-stoombootdienst is vervoerd, bedraagt 34,000. Omtrent de Dullert's Stichting te Arnhem deelt men ons mede, dat het doel van den erflater is geweest, om, zonder onderscheid van gods dienst, een jaarlijksche ondersteuning, (voor sommigen levenslang) te doen toekomeu aau personen, die dat door gedrag enz. verdieneu, en van die het blijken mocht dat daaraan be hoefte bestaat. Als vereischte is daarbij aangegeven, dat men óf Arn hemmer van geboorte, of minstens 15 jaren in die gemeente woonachtig is. Iedere toelage bestaat uit minstens f 250, welke in sommige gevallen tot f 500 per jaar kan opgevoerd worden. Men berekent dat 250 a 300personen daarvan kunnen genieten. Zondagavond is tusschen den Haag en Scheveningen een vesting artillerist onder een rgtuig van den paardentram geraakt, met het onge lukkig gevolg, dat de wielen hem over het hoofd gingen, zoodat hg oogenblikkelijk het leven verloor. De koetsier en de personen, die zich op den tram bevonden, hebben verklaard dat de soldaat zich in be schonken toestand dansende voor de paarden had geplaatst. De voerman was buiten staat zóó snel te remmen, dat het ongeval voorkomen kon worden. Eenigen tgd te voren zou deze militair op den scheveningsche weg dezelfde vertooningen voor andere rijtuigen hebben gemaakt. Te Warnsveld geraakte zekere Heer B. in een woordentwist met zijn huisheer. De twist liep zoo hevig, dat de huisheer hem in zijn drift doodschoot en daarna ook zich- zelven van het leven beroofde. Latere berichten omtrent dezen moord, melden nog het volgende: De heer Bets, vroeger zendeling in Indië, thans benoemd tot hulpprediker te Eefde (onder Warnsveld,) hield met zijn huisgezin tijdelgk verblijf in een woniug van den landbouwer Pels Kamp, een ruw en-algeraeen gevreesd man. Ook de heer B. had meermalen last van hem, ook dezer dagen weer wegens zijne aanstaande verhuizing. Terwijl P. K. nu schijnbaar weer met hem verzoend was, begaf lig zich Zondagavond tusschen 5 en 6 nur verraderlijk naar bet prieel, waar de heer B. met zijne familie zat thee te drinken, en schoot, hem door het hart. Daar het geweer met groven hag^l was geladen, werden ook de vrouw en de zoon van den heer B. mede licht gekwetst. De moordenaar is daarop naar zijn eigen woning gegaan en heeft zich daar door het hoofd geschoten. De vrouw van den heer B., die aan verlamming lijdt, werd, zelf gekwetst, gevonden met liet ljjk van haar echtgenoot in de armen. De onmiddellijk toegesnelde justitie kon slechts den dood van beide man nen constateeren. De moordenaar was voor de tweede maal gehuwd, doch leefde gescheiden van zijn vrouw. Wieringen 6 Juni 1881. Heden haddén hier eenige volks- vermakelijkhede^i plaats, bestaande iu ma8tklimmen, sprietloopen en vaatjeskruien. De prgzen bestouden uit kleedingstukken. Een horloge etc. Door een blinde werd met het mastklimmen ook een prgs behaald des avond ten zeven uren werden ten huize van den logementhouder C. Kroon de prgzen uitgereikt en werd later besloten met een feest- voorstelling van de hier gevestigde rederijkerskamer „Aldoende leert men": Er werd opgevoerd: »De twee Zusters." Het stuk werd zeer goed afgespeeld en besloten met een balook werd in alle logementen gelegenheid gegeven om aan den dans- lust te kunnen voldoen. Jammer dat het weder de feestvreugde zeer belemmerde, daar het gedurende de volks vermakelijkheden onophoudelijk regende. Op een steenoven onder Leer dam stortte in de vorige week een zoogenaamde veldoven in, waardoor een werkman, de verzorger zjjner moeder, geheel verpletterd werd en een ander zoo zwaar werd gewond, dat hg nog in een bedenkelgken toestand verkeert. Maandag tegen middernacht is een man te Amsterdam in een huise lijk geschil met zijn gade handgemeen geworden en door deze uit het raam gesmeten. Verscheidene ingezetenen van Zuidwolde hebben te zamen een premie f 250 uitgeloofd aan hem, die de justitie op het spoor brengt van den moord, op de boerendochter Mina Koes gepleegd. Aan de vereeniging »Talita- Kumi", gesticht voor verwaarloosde verlaten meisjes te Zetten, is door wijlen jonkvrouwe baronesse J. M. van Rhemen een legaat vermaakt groot f 10,000. Zooals gemeld is, werd al da delijk vermoed, dat de brand, die Vrgdag ji. plaats had bij den land bouwer J. Scholten te Markevolde, door zijn 15-jarig dienstmeisje ge sticht was. Reeds bg het uitbreken van den brand trok het de aandacht, dat zij al hare kleeren bijeenverzameld, in veiligheid gebracht had en zelve onmiddellijk de plaats verliet. Aan de politie moet zij reeds volledige bekentenis hebben afgelegd. Om haar doel te bereiken had zij een mand met afval van vlas op een dak kamertje geplaatst en door middel van een kool vuur ontstoken. Als eenige beweegreden tot haar misdrijf geeft zjj op dat het haar verdroot dagelijks met de oppassing van kooien belast te zijn, en dat zij zich op de door haar gevolgde wijze hiervan had trachten te ontslaan. Als een voorbeeld van trouw en toewijding verdient nog vermelding, dat een der knechts van Scholten, in zijn ijver om den niet verzekerde inboedel des huizes zooveel mogelijk te redden, al zijn eigen kleederen benevens een zekere som geld aan de vlammen heeft opgeofferd. Zaterdagnamiddag geraakte het rgtuig van dr. F. op de Rozengracht te Amsterdam in het water, doordien een jongen het paard met een stuk kleed voor den bek sloeg, waardoor het dier schrikte en zoowel rgtuig als passagier en koetsier met zijn zoontje met zich in het water sleepte. De personen en het paard werden gelukkig gered; het rijtuig werd erg gehavend door de machine van Sinck te voorschijn gebracht. De Amsterdammers en Haar lemmers bestormen letterlijk hunne nieuwe badplaats Zandvoort. Sedert, den dag der opening van de lijn tot en met 6 dezer zegge 4r dagen werden naar de verschillende tusschen- stations en de beide eindstations reeds 10515 reizigers vervoerd. Neemt men daarbij in aanmerking, dat de tweede Pinksterdag niet bepaald uit muntte door fraai weder, zoodat tal van voorgenomen uitstapjes kwamen te vervallen, clan zal men erkennen dat de nieuwe spoorwegverbinding zich in een meer dan gewoon druk verkeer verheugt. Eenigen tgd geleden werd me degedeeld dat te Monster de vrouw van den arbeider A Kuypers van drielingen was bevallen. Wat hoogst zelden gebeurt, is hier het geval namelijk dat de drie kinderen in het leven gebleven en thans 5 maanden oud zgn. Zg zijn gezond en groeien, naar het zeggen van den vader, wiens gezin eensklaps van 5 tot 8 kinderen aangroeide. Te Petersburg zouden 24 per sonen gearresteerd zgn, onder ver denking van een samenzwering tegen den keizer. Te Weenen is een pijnlijke ont roering teweeggebracht door den zelfmoord van den veldmaarschalk Baron Uchatius, den meest beminden generaal van het Oostenrijksche leger, en uitvinder van de naar hem ge noemde bronzen kanonnen. Hg moet tot de daad gebracht ziju door de vrees, dat zgn uitvinding stelselmatig werd tegengewerkt. Er was hem van regeeringswege een groote bestelling van die kanonnen gedaan, die aan het eind dezer maand afgeleverd moesten worden, maar welker uitvoering allerlei vertraging ondervond. Toen nu gedreigd werd, dat men zich tot een ander zou wenden en geheel van de bronzen kanonnen zou afzien, schoot hij zich in wanhoop met een revolver voor het hoofd. Bij de Russische regeering bestaat het voornemen naar alle groote plaatsen in Europa politie-agenten te zenden om de nihilisten, die daar verblgfhouden, te bespieden en hunne handelingen na te gaan. Naar men meldt, zouden reeds twaalf van die agenten vertrokken zijn naar Londen, Parijs en Genève. Of zij daar veel zullen uitvoeren, valt te betwijfelen. De Russische politie gaat niet dadelijk voor heel snugger door. In St. Davis woonde een melk vrouw, die reeds geruimen tgd weduwe was, met haar zoon in zeer goede omstandigheden. De vrouw scheen echter de eenzaamheid niet te kunnen verdragen en maakte haar zoon voor eenige dagen bekend, dat zij weder trouwen wilde. Dit beviel den jongen niet; hij verliet het huis om er eerst na eenige dagen terug te keeren, gewapend met een revolver en zijn moeder dreigende haar te zullen dooden, indien zij niet van haar besluit terugkwam. De arme vrouw sprong van angst het venster nit en werd zoo ernstig gewond, dat zij eenige oogeublikken later overleed. De zoon, die berouw had de oorzaak van dit ongeluk te zgn geweest, trachtte zich eerst dood te schieten, wat hem niet gelukte. Hij sprong toen ook uit het venster en bekwam doodelgke ver wondingen. Zaterdag-avond, terwijl Le Tribut de Zamorra" in de Pargsche opera werd opgevoerd, hoorde men 2 pistoolschoten in een der loges van de tweede verdieping. Juist was het ballet van 't derde bedrijf in vollen gang. Een paniek ontstond. De balletmeisjes, in den waan, dat in de richting van het tooneel werd gevuurd, vlogen tusschen de zijschermen en machinisten liepen in wilde wan orde over het tooneel. In de zaai was niemand big ven zitten en allen stroomden naar de deuren, denkende dat het geknal door een gasontploffing was ontstaan. Maar juist toen de algemeene begeerte om naar buiten te komen, die tot de verschrikkelijkste gevolgen had kunnen leiden, 't sterkst was, werden wederom drie schoten ge hoord. Toen bemerkte men eerst wat er eigenlijk gebeurde en in welke loge het voorviel. Men ging er heen en vond een jong mensch, die daar een poging tot zelfmoord had gepleegd, en niette genstaande vijf schoten en een dosis chloroform nit een flesch, die hg in de hand hield, in zijn voornemen niet slaagde. Een brief, die hij bij zich had, was geteekend graaf d'Aulroye. De voorstelling werd na het gebeur de hervat, maar de zaal bleef nagenoeg ledig. De Zigeuners kennen elkander. Wanneer een hunner, nadat zg een of ander muziekstuk hebben gespeeld, met een bakje rondgaat om geld op te halen, geeft men hem, uit vrees dat hg van de opbrengst stelen zal, in de eene hand het bakje, in de andere een levende vlieg, die hij levend moet terugbrengen. Bg Volvie, tusschen Clermout en Tulle, is eergisteren een spoor trein gederailleerd. Een machinist werd gedood, 7 of 8 reizigers werden zwaar gewond.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1