Markt-Berichten. Advertentiën. Aan fle Leden flerHerv. KerI te Helfler. Ds. G. A. HOOG, Artillerie-Vrijkorps. TENTOONSTELLING Eülii: Op daartoe gedaan verzoek brengen we 't volgende onder de aandacht van jachtliel heobera en beminnaars van natuur schoon i)e jacuttentooustelhug te Oleve xs gereed en zal 12 dezer feestelijk geopend worden, 't Trotsche woud, waarin de ou- derscnexdene zaken zijn opgesteld, prijkt thans in den prachtxgsten loutedos. i)e hooldgeoouwen zijn in orde en van den vroegen morgen tot 's avonds laat zijn tal van werklieden met ijver bezig hier en daar nog 't een en ander in de nevengebouwen klaar te maken. Talrijke jachttropbeeën, geweien en horens staan daar tusscnen de zeldzaamste wapens, jachtgereedschappen, enz. en Oxeden den jachtxxefheboers een zeld zaam voorkomend schouwspel aan. levens jachtwapenen, uit de beste fabrieken, vindt men wapens uit vroegere tijden, zelfs tot 't steenen-tijdvak toe. Kr zijn verzamelin gen ingezonden van Indische, Chineesche, Japansche, Zuid-Amerikaansche, ja Perzische wapenen, die tot de meest zeldzame be- hooren. Die toezending heeft men grooten- deeis te danken aan 't besluit der Allge- meinen Deutschcn-Jagdsciiudz-Verein, waar bij drie medailles als premie zijn uitgeloofd. De voornaamste fabrikanten in jachtartike- len hebben 't beste wat ze kunnen leveren, toegezonden, waaronder sierlijke jachtrijtui- gen en sleden. Nooit heeft men een der gelijke verzameling van horens, fossielen, natuurafwijkingen enz. bijeen gezien. De beste dierschilders hebben een 140tal schil derijen in olieverf geëxposeerd, jachttafe relen of onderscheidene dieren voorstel lende. Geprepareerde dieren zijn toegezon den uit Zwitserland, Tyrol en Noorwegen, waarbij een verzameling van Afrikaansche dieren vermelding verdient. Met genoegen zullen jagers de schoonste exemplaren van inheemsch wild in de daarvoor bestemde parken kunnen waarnemen. Cleve zelf is een bezoek ruimschoots waard en heeft als badplaats in de laatste jaren goeden naam gekregen. Om de bezoekers te gerieven, hebben onderschei dene spoorwegmaatschappijen een verlaagd vrachttarief toegestaan. Een bezoek aan Cleve en de unieke jachttentoonstelling msg voorzeker tot een van de aangenaamste uitstapjes gerekend worden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Wil s. v. p. een plaatsje leenen in uw geaeht blad voor het navolgende, hopende dat deze regelen eenige attentie zullen geven en het goede en nuttige eener nieuw be gonnen zaak, die zoo zeer het directe be lang van Texel betreft, meer en meer be kend worde. Ik bedoel den nieuwen Omni- busdienst (ondernemer Thijssen) teNieuwe- diep, waarvan ik reeds eenige malen het genoegen had te prohteeren. Die dienst is mooi en goed, die dienst brengt ons bij aankomst en vertrek van Stoomboot en Spoor in directe verbinding. Het is een aanvul ling en inlassching der reisketen van en naar dit «land, gesteld onder wetten en onmid dellijk politietoezicht, een waarborg voor het reizend publiek. De ondernemer verricht dien dienst stipt met een keurig net rijtuig een vlugge nette conducteur en flinke paar den, in een woord, zeer confortabel vrachtprijs 20 cent billijk. Laten wij die voor Texel in 't bijzonder onmisbaren dienst steunen. Laten wij de tegenwerking, die door sommige individuus in praktijk wordt gebracht, afwijzen, en dezen dienst, ik her haal zulks, steunen, opdat de ondernemer dezer nuttige zaak blijve handhaven in 't belang van velen. Texel, 5 Juni 1881. Hoogachtend UEd. Dw. Dienaar, KONING Co. f 15 a 25. Biggen f 10 a 13. Boter per kop f 0,90 a 1. Kaas per kg. 30 a 40. Kipeieren f2,75 a 3,25, Eendeieren f3,60 per 100. Texel, 7 Juni. Ossen f 125 a 220, Stieren f 65 a 120, vette Koeien f 210 a 280, Kalfkoeien f 146 a 190, Geldekoeien f 165 a 185, Vaarkoeien f 125 a 140. Kalfvaarzen f120 a 165, Geldevaarzen f 70 a 110. nucht. Kalveren f 4 a 6,50, Gelde- schapea f 21 a 27, Weideschapen f 17 a 23, Lammeren f 6 a 12,50, oude Paarden f 40 a 70, magere Yarkens f 40 a 60. Biggen f14 a 18, Schrammen f 21 a 24. Rammen f 22 a 33, Melkkoeien f 170 a 225. Hoorn, 9 Juni. Kleine kaas gras f 34,50, hooi f 34, commissie f 32,60, aangevoerd 250 st., wegende 65586 P. Burgerlijke Stand Helder. Van 3 tot 7 Juni. ONDERTROUWD: J. Rezelman, land man, en C. Blom. C. Spaandermau, koks maat, en A. Oudshoorn. J. Jungbakker, timmerman, en A, Dijker. GEHUWD: L. Conijn en M. Kooiman. G. H. M. Sluiter en A. Korver. H. de Bunje en W. J. Tranx. BEVALLEN: M. Burger, geb. Kok Z. M. J. Driessen, geb. v. d. Kloot D, C. de Ouden, geb. Schorsij D. W. C. Trinx, geb. Grasser D. OVERLEDEN: A. W. Penninkhof 37 j. W. Prins 20 j. B. Slagwater 4 w. C. Suk kel 36 j. Een levenloos aangeven. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Conrad, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 8 Juni van Southamp- ton. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Napels 7 Juni en vertrok denzelfden dag. Het stoomschip Koningin Emma, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port Said 8 Juni en vertrok 9 Juni. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, arriveerde te Aden 8 Juni en zette terstond de reis voort. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Padang 7 Juni. Burgerlijke Stand Texel. Van 1 tot 8 Juni. ONDERTROUWDCornelis Roelof Mon- té en Kjrasje Jans Boon. GETROUWD: Jacob Bakker Alberts- zoon en Baafje Kalf. Klaas Borgman en Aafje Lammerts Dekker. GEBORENAntje, dochter van Cornelis Krijnen en Klaasje van der Vliet. OVERLEDENAdam. 13 maanden, zoon van wijlen Cornelis Janz. Bruin en Baafje Kalf. Hendrik Dijt, 79 jaren, we duwnaar van Antje Hopman. Hendrika Shholten, 26 jaren, ezhtgenoote van Johan Arnold Barhorst. Purmïrend, 7 Juni. Aangevoerd 42 Paarden, 381 Melkkoeien, matig, prijs houdend, 133 vette Kalveren p. kg. f 0,70 a 0,90 vlug, 104 nucht. dito f 6 a 24, matig, 1242 Schapen, 56 vette Varkens, 265 Biggen f 9 a 14 stug, Kipeieren f 3 a 3,50 per 100. Boter fl,30 a 1,50. Kleine Kaas hooi f36, gras f 30,50, aan gevoerd 310 st. Schagen, 9 Juni. Paarden f 60 a 150, Stieren f 90 a 110. Geldekoeien f 140 t 290. Kalfkoeien f 120 a 200. Vaarzen f 90 a 120. Nucht. Kalveren f4 a 16. S chspen f 16 a 33. Lammeren f7 a 15, JBckken en Geiten f 1 a 6. mag. Varkens Vervolg' der Berichten. De uitslag der herstemming ter verkiezing van een lid voor de Pro vinciale Staten, op Dinsdag j. 1. is als volgt Geldig uitgebrachte stemmen 442. Uitgebracht op de heeren: J. C. Jansen 259, en H. J. Jan zen Sz. 183 stemmen. Alzoo gekozen de heer: J. C. Jansen, ingenieur bij de marine alhier. (Reeds gisteren bij bulletin door ons bekend gemaakt.) Onmiddellijk na het bekend worden n den uitslag dezer verkiezing, werd door het personeel van 's Rijks werf het plan opgevat den hr. Jansen avonds een ovatie te brengen. Toen dit hem evenwel bekend werd verzocht de gekozene beleefd hieraan geen gevolg te geven. Evenwel, de lympathie met de verkiezing van hun chef deed het plan toch doorgaan. Ten 9 ure begaf zich dus het personeel van 's Rgks werf, benevens een massa andere belangstellenden met het stafmuziekkorps der Marine (daar toe geëngageerd), aan het hoofd, naar woning van den heer Jansen aan de Hoofdgracht, en bracht hem daar een ovatie, waarvoor de heer Jansen aan de hoofden der werklieden zijn hartelgken dank betuigde. Onder het spelen der muziek werd telkens Bengaalsch licht ontstoken. Hoewel een onzaggelijke massa volks op de been was, liep deze ovatie goed van stapel. Naar men verneemt, bestaat het voornemen het ramschip Buffel" te Willemsoord en de monitors»Haai" Adder," respectievelijk te Helle- voetsluis en Amsterdam, met 1 Juli a. s. in dienst te stellen. Zaterdag a. 8. arriveert alhier, onder commando van den kapitein v. d. Meer, een compagnie Vesting artillerie, om met zwaar geschut te vuren. De assistent aan het postkantoor alhier, de M., verdacht van verval- sching in register 13 van ontvangst van postwissels en verduistering van ruim f3000, heeft zich gisteren te Alkmaar vrijwillig bij de justitie aangegeven en is heden morgen per len trein naar hier overgebracht. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ten dienste van de schietoefeningen, welke gedurende de maanden Juni tot en met September, van uit de batterij »Kaaphoofd" nabij den Helder zullen gedaan worden, in de »Texelsche Zeegaten," zgu gelegd vier met zwarte en witte ruiten geschilderde buik- tonnen. Twee daarvan liggen in het schul- pengat in de richting der witte tonnen, in 85 en 87 decimeters water. De twee andere liggen in het Westgat, 1000 meters van Kaaphoofd, in 360 decimeters water. Ongeveer een jaar is het geleden, dat hier eene Tentoonstelling van Oudheden werd gehouden en weder wacht ons eene nieuwe tentoonstelling, van niet minder nuttige strekking. Reeds gedurende eenigen tijd voor bereid, zal in de tweede helft dezer maand eene tentoonstelling van Kunst nijverheid plaats hebben. Den 19 dezer wordt zg geopend. De duur der tentoonstelling is acht dagen. Tegen a. s. Maandag en Dinsdag worden belanghebbenden opgeroepen om hun ne inzendingen in »Musis Sacrum" alhier te doen bezorgen (zie advertentie hierachter). De tentoonstelling zal in negen af deelingen verdeeld zijn. Voor iedere afaeeling afzonderlijk worden prijzen en getuigschriften uitgeloofd. De opening der tentoonstelling, op Zondag 19 dezer, zal, naar wij ver nemen door muziekuitvoeringen wor den opgeluisterd. Aan inzenders van voorwerpen wordt gelegenheid gegeven om tegen zekere voorwaarden hetgeen zg in zenden ten verkoop aan te bieden. 't Plan eener verloting is ontwor pen. Tot dit doel zullen weder eenige voorwerpen worden aangekocht. Oosterend, 10 Juni: In de koeien wereld alhier heeft een misgeboorte plaats gehad van zeer zeldzamen aard. Een koe, die op 't punt was moeder te worden, moest worden afgemaakt omdat met de te verwachten spruit niet alles comme il faut was. 't Jong bleek alras zeer won- derlgk geschapen te zgn en was een waar monster. De huid zat binnen, en ingewanden, m&ag, hart, nieren, longen en verdere inventaris buiten op. Als 't dier niet dood geweest was, had men waarschijnlijk een kleermaker te hulp geroepen om 't te keeren. t Kan nu ook niet meer als kermis wonder dienst doen. Texel, 10 Juni: Gedurende deze week werd de laatste bezending lammeren naar de Leidsche markt verscheept. Er werden met twee booten en eenige tjalken 2667 lammeren vervoerd. De prijzen zijn aanmerkelijk hooger dan in de vorige maand. Londen, 8 Juni. Bij de »Salvage Association" is uit Raugoon dato 8 Juni een telegram ontvangen, melden de dat het schip »Nieuwediep" uit elkander slaat en de lading naar het 6trand drijft. Het gerechtshof te 'sGravenhage heeft den gewezen vader in het Lu- thersche Weeshuis aldaar, wegens valschheid en misbruik van vertrouwen, (waarvan w$ indertijd hebben melding gemaakt) veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf en geldboeten. Bg het afbreken van een oude zinkfabriek werden Maandag te Luik een ingenieur en een werkman door het nedervallen van een grooten dak balk, die door een rukwind uit 't evenwicht was geraakt, doodelijk getroffen. Beiden waren gehuwd, en laten ieder een weduwe met vier nog jeugdige kinderen achter. troepen en troepjes, in allerlei tonen en wijzen doorkwin keieeren de, als 't ware voor uitfladderen. Zoo lustig en vroo- lijk is 't, of 't aanhoudend ten dans of ter kermis gaat, en weldra doen onze zeemili ciens den grond sidderen door de regel matigheid waarmede zij de dragers hunner welgevoede lichamen neerzetten. Bij 't concert van tamboer en pijper voegen zich de valsche tonen eener trom pet en de scherpe knal der stokken, die van de excereitie-batterij „Salamander" of door 't artillerie-schip „Loo" worden afge vuurd. Wanneer 't laatste vaartuig naar buiten is en vuurt op de Hors, dan be reikt een dof geluid, als dat van naderend onweer, het oorkortom, van den Maan dagmorgen tot den Zaterdagavond wordt het gehoorvlies op een harde proef gesteld; het is een leven als een oordeel, waarvoor zelfs de meest hardnekkige en ambitiuse militair de ooren stopt. Het verschijnsel is echter verblijdend 't pleit voor groote werkzaamheidof die ech ter in alle opzichten vruchten zal dragen, wordt wel eens betwijfeld. Zoo hoort men verscheidene malen beweren, dat de oefening der zeemilitie onvoldoende is; dat ze te kort duurt, te veel aan den wal en in de haven plaats heeft, om in oorlogstijd dat resultaat te geven wat men van de zeemi litie moet verwachten. Die klachten wor den al heel lang gehoord, maar 't blij ft op den onden voet. Des avonds en op Zon- en feestdagen vertoont de land- en zeemilitie zich bij zwermen op de straat. Wat 'n onderscheid de zeemilicien in z'n los en zwierig pak, en de landmilitien met z'n leelijk rokje en een sjako, waaronder hij uitgluurt alsof er een centenaar op z'n schedel rust, terwijl de ooren ter weerszijden ver uitpuilen, als wilden zij zich bepaaldte goed doen aan het geen de overige lichaamsdeelen stelselmatig wordt onthouden. De zeemiliciens zijn zich bewust, dat zij er in hun pakje goed uitzienzij haasten zich dan ook zoo spoedig mogelijk hun portret te laten maken. Bij dichte drom men staan ze voor de winkels der photo- grafen, dringende om de eerste te zijn, en wanneer de portretten afgehaald worden, is 't aardig cm te zien, hoe op de straat de respectieve beeltenissen van hand tot hand gaan en bewonderd worden. Verbeeld u een landmilicien, die z'n por tret liet maken, om er zijn meisje eens mee te verrassenduizend tegen één dat hij de bons krijgt. Men schrijft uit Den Helder aan het Rott. Nieuwsblad: Behalve een weinig jeugdig groen, heeft de jongste tijd ons ook eenige jeugdige landsverdedigers toegezonden, zoo voor den dienst ter zee als dien te land. Vooral aan het Nienwediep heerscht groote bedrijvigheid in de militaire wereld. De zeemilitie, ingescheept aan boord van het in de haven liggende fregat „Evertsen," wordt daar geoefend in verschillende exer citiën. Van den vroegen morgen tot den laten middag is een aanhoudend roffelen op de tromde kalfsvellen trillen voortdurend onder de regelmatig vallende slagen der tamboers, terwijl de pijpers de lucht doen weergalmen van han zoet geflnit en de V isscherij - Berichten I Juni. Voormiddags enkele korders binnen met tong en kleine scbol, tong zeer duur kleine scbol per mandje f 2.25 tot f2.50. Eenige blazers met rog per stuk 50 a 60 Ct. 10 Juni. Wegens de harde wind geen schuiten naar zee. Nog 4 blazers binnen met rog per stuk 55 a 57 Ct. Maandag 13 Juni 1881 ho-^ peu wg de 45jarige Echtver- jj eeniging te vieren van onze geliefde Ouders GHRISTIAftN PLUI1LAAR en PETRONELLA BLOM. Uit naam van kinderen en behuwdkinderen. Eenige kennisgeving. Getrouwd K. S. DE WIJN, Postdirecteur te Zwijndrecht, en A. C. D. GOOLEN. Helder, 8 Juni 1881. Met dankbetuiging tevens voor de ondervonden blgken van belangstel- ling. Getrouwd J. G. BAKKER, van den Helder, en J. C. W. DIEMONT, van Amersfoort. Atjeh, 30 April 1881. Ondertrouwd Jh. JUNGBACKER en A. DIJKER. Geen Receptie. Algemeene kennisgeving. Mej. H. M. LEEUWENS, geb. Eskens. Bevallen van een welgeschapen Zoon. Algemeene kennisgeving. J. ESKENS. Rotterdam, den 9 Juni 1881. Heden overleed tot onze groote droef heid, na een kortstondig lijden, onze geliefde Zoon WIL LEM PRINS, in den ouderdom van 20 jaren. Allen, die den overledene ge kend hebben, zullen beseffen, hoe zwaar ons dit verlies treft, maar wij hopen in Gods wil te be rusten. Helder, 7 Juni 1881. T. W1JKER. K. WIJKER, geb. Dekker. Mede uit naam van broeders, zusters en verdere familie. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blgken van belang stelling, ondervonden bij gelegenheid van hun 25jarig huwelijksfeest, bren gen ondergeteekenden de Familie, Vrienden en Bekeuden, hunnen harte- lijkeu dank toe. A. ABBENES. C. AB3ENES, geb. Bels. Helder, 10 Juni 1881. De ondergeteekende maakt het zich tot een duren plicht openlgk, ook namens verdere Familie, haren innigen dank te brengen voor de bewezen vriendschap, betoond bij de ter aarde bestelling vau haren Echtgenoot, door den Heer A. G. J. DE VRIES, pre sident en verdere leden vau de ver- eenigiug Ontwaakt bg Tgds," op den 9 Juni 1881. Helder, 10 Juni 1881. De Wed. A. W. PENNINGHOFF, geb. J. M. van der Linden. Onze hartelijke dankbetuiging aan Dr. J. HAREMAKER, voor de be langrijke operatie, met goed gevolg bekroond, op onze tante Mejuffrouw de Wed. BAX, geb. van Gisteren. Aan zijne bekwaamheid hebben wg haar behoud te danken. Gt. DE BRUIN. L. G. DE BRUINvan Gisteren. ZONDAG a. s., des voormiddags 10 ore, zal D. V.als Spreker optreden Predikant te Haarlem. De Schietoefeningen zullen voor taan geregeld iederen ZONDAG, des namiddags ten half twee in »MUSIS SACRUM" plaats hebben. Het Bestuur. i te Helder. INZENDERS van VOORWERPEN terT ENTO ON STELLING worden uitgenoodigd hunne inzendingen te doen bezorgen in »Musis Sacrum", op MAANDAG 13 of DINSDAG 14 JÜNI a. s. De Regelings-Commissie Park TIVOLI. Zesde op Zondag 12 Juni 1881. Aanvang des namiddags 21/* uur. A BERNHARDT. Bij ongunstig weder in de Zaal, Voor een Heer 50 Ct. eene Dauie 35 Wordt gevraagd Loon naar bekwaamheid. Adres BERKHOUT Co. Mevr. Dr. G. A. HAREMAKER, Molenplein, vraagt een NAAISTER, voor één dag in de week. Vereischte is goed kunnende knippen. Zich aan te melden 's avonds na 8 nur.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2