'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 872. Vrijdag 24 Juni 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureuni: SPOORSTRAAT en ZMDSTRAAT. AdLvertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. JUNI, (Zomermaand, 30 dagen.) Opkomst der Zon 3 u. 40 m. Ondergang 8 u. 25 m. Zondag 26 Nieuwe Maan. Maandag 27 Dinsdag 28 Vastendag. Woensdag 29 H. Petrus en Paulus. Donderdag 30 JULI, (Hooimand, 31 dagen.) Vrijdag 1 Zaterdag 2 NI EU WSTIJ DINGEN HELDER, 24 Joni 1881. In de zitting van den Gemeen teraad, jl. Dinsdag gehouden, zgn benoemd tot onderwijzers bjj de ge meentescholen de heeren A. Koomen en C. Schaap, eerstgenoemde om werkzaam te zijn aan school n°. 3, laatgenoemde aan school n°. 6. Omtrent het verzoek van eigenaars van perceelen en andere belangheb benden bij de verbetering van den openbaren weg in de Keizerstraat, werd besloten, dat het verzoek eerst dan in nadere overweging zal wor den genomen, als de toegang tot die straat verzekerd is. Door de heeren van Vliet en van Gfjn werden bjj de discussie over dit voorstel de belan gen der bewoners van die straat in 't licht gesteld. Tot voortzetting der vroeger begonnen bestrating (voet straten) in de Brouwerstraat werd besloten (Raming der kosten f 500). De gemeentelijke verordeningen, op wier overtreding straf is bedreigd, werden voor de eerstvolgende 5 jaren op nieuw van kracht verklaard. Ten aanzien van 't verzoek, bij den minister van Binnenl. Zaken inge diend, ter verkrijging van een Rijks subsidie voor de Zeevaartkundige school alhier, werd het ingekomen antwoord gelezen. Het bevatte de mededeeling, dat, in afwachting van nieuwe wetteljjke bepalingen, het aan tal rijks-subsidiën aan inrichtingen van dien aard niet wenschelijk wordt geacht. Nadat de vergadering mededeeling had ontvangen, dat in plaats van één gouden medaille, vijf zilveren medailles aan de Commissie voor de Nijverheids-tentoonstelling zullen worden verstrekt, ging de open bare zitting over in een zitting met geslotene deuren. Z M. heeft pensioen verleend aan den heer J. Oostenrjjk, commies le kl. bij 's Rijks belastingen alhier, tot een bedrag van f 576. Het volgend telegram is Dinsdag uit Yardö ontvangen, op 20 dezer afgezonden door den commandant van de Willem Barents," van Broek- huy zen: Alles welwij konden Spitsbergen niet bereiken. Het ijs was van 68° 30' N.Br. en 6° W.L. tot 73° 30' en 14° O.L., op 12 geogr. mijlen van hier noordwaarts, opeengepakt en ge heel gesloten. Op 4 Juni waren 4 schepen in zicht, die eveneens niet in staat waren door te dringen. Er was ook jjs 30 mglen bezuiden Beren eiland. In de Barentszee zal ik op 72° het nog eens beproeven en dan na een maand weder herwaarts komen, daar ik verwacht dat Nova Zembla nog ingesloten zal zgn." Te Amsterdam zgn Woensdag aan boord van het stoomschip Pollux" ingescheept ruim 500 landverhuizers om de reis naar Amerika te aan vaarden. Maandag is te Noordwijk-aan-Zee (een mglpaal bezuiden het dorp) het lijk van den Leidschen student aan gespoeld, die verleden week te Katwijk is verdronken. Maandagavond is in een dans huis in de Schoolsteeg te Haarlem twist ontstaan, tusschen 21 korporaals, huzaren en infanteristen, die spoedig handgemeen zijn geraakt en waarbij eerstgenoemden van hunne sabels ge bruik hobben gemaakt. Yele personen zijn gewond, o. a. de tapper en zjjne vrouw. Het ameublement in de gelag kamer is bijna geheel vernield. Tevens is een bakje met geld uit de toon banklade ontvreemd. Een huzaar is als de dief daarvan aangehouden. De politie heeft eenige dezer helden in hechtenis genomen. Bij een horlogemaker te Utrecht, die Woensdag in het huwelijk zou treden, en waar in den vorigen nacht alles in de weer was om do echtelijke woning naar behooren in te richten, zijn in denzelfden nacht rnim 20 gouden horloges ontvreemd. In de gemeente Ferwerderadeel, staan meer dan 100 huizen leeg, tengevolge van de landverhuizing naar Noord-Amerika. Dinsdagavond omstreeks half zeven sloeg de bliksem bij Veenendaal door de omnibus van den dienst Veenendaal Rhenen. De koetsier werd van den bok geslingerd en de kleederen hem op den rug wegge scheurd. Het paard viel tegen den grond. De passagiers hebben geen letsel bekomen. De Eau de Cologne heeft behalve de Eau d'Anvers en de Eau de Hol- laude een concurrent gekregen in de Eaud'Amsterdam. Een Amsterdammer heeft namelijk een echt Nederlandsch reukwater in den handel gebracht, getrokken uit Haarlemsche hyacinthen, seringen, meidoorn en nageltakken, dat den aantrekkelijken naam draagt van duizendbloemengeuren." De heer v. d. Y. te Delftsha ven verkocht voor f 80,000 een stuk land aan den heer B., die de helft bij onderhandsche akte overdeed aan den heer H. te Amsterdam. B. werd sedert, wegens krenking van zijn verstandelijke vermogens, naar een gesticht gebracht, alvorens de koop som te hebben afgedragen. LI. Maan dag vervoegde H. zich bjj den nota ris om inzage der onderhandsche akte, die hg verscheurde en gedeeltelgk in den mond stak, waarop hij het ha zenpad koos en verdwenen was, toen de notarisklerk, van den schrik be komen, hem achterna ging. De zaak is in handen van den rechter gesteld en het geval geeft aanleiding om te vermoeden, dat ook H. rgp is voor een krankzinnigengesticht. Stokholm, 16 Juni. De stoom- kanonneerbooten Alfhild, Aviso, Gun- hild en de loodsenstoomboot Ring zijn naar Oregrund vertrokken, om aan de in het ijs beklemde schepen hulp te verleenen, maar tengevolge van den aanhoudenden storm en groote massa's ijs konden deze schepen nog weinig adsisteeren. Men meldt thans reeds dat vgf Zweedsche schepen zonken, waarvan de opvarenden slechts met moeite gered zijnin de nabijheid van Oregrund zijn twaalf schepen gestrand, bij Svartklubben een Noor man en het Fransche barkschip Stadt Fraukfurt, v. Cherburg; beide schepeu zijn vol water geloopen. Totaal wrak zijn het Noorsche barkschip Aurora en het Finsche fregatschip Rauba, welke beide in de nabijheid van Grisleham gestrand zijn. In Frankrijk begint men zich on gerust te maken over de werkstakingen, die zoowel uit het noorden als uit het zuiden des lands bericht worden en in verschillende plaatsen gelijktijdig zijn uitgebroken. Uit Perpignau hebben de schrijn- werkers en leerlooiers het werk ge staakt, tewgl ook de slotemakers dreigen de werkplaatsen te verlaten te Aix zijn het de bakkers, te Ba- jeux en te Rijssel de schrijnwerkers, te Commentry de mijnwerkers enz. Sommigen meenen dat de oorzaak van die gelijktijdige beweging in het onlangs te St. Etienne gehouden werklieden-congres te moeten zoeken. Te Marseille schijnt de rust te zijn hersteld, nadat 150 a 200 per sonen, zoowel Franr.chcn als Italianen, waren in hechtenis genomen. Er zgn 5 dooden, twee stervenden en zeven tien gekwetsten. De Italiaansche con sul spoort in een proclamatie de Ita lianen tot kalmte aan en tot eerbie diging der orde, opdat geen voedsel worde gegeven aau kwaadwillige in blazingen. Tot nu toe werd de schuld van het gebeurde uitsluitend toegeschreven aan de Italianen cn in de Fransche Kamer verklaarde dan ook Maandag de Minister Constanz, dat de strijd door Italiaansche arbeiders was uit gelokt. Het Journal des Debafcs" evenwel laakt op de krachtigste wijze de houding der Marseillauen en de mishandeling, waaraan »een bende jongelieden" zich tegenover de Ita lianen heeft schuldig gemaakt, ter wijl het blad er zgn verbazing over te kennen geeft, dat het openbaar gezag dergelijke feiten niet heeft we ten t8 beletten. Inmiddels blijkt ook, dat het nog volstrekt niet zeker is of wel uit de vensters der Italiaansche club en door Italianen is gefloten, en voorts, dat het schild voor de club door twee leden vau den gemeenteraad is afge rukt, zeer tegen den wensch van den prefect. Ook in de Italiaansche Kamer is, volgens een Dinsdagmorgen ontvangen telegram, de zaak ter sprake geko men. Daar verklaarde Minister Man- cini dat, volgens de rapporten van den consul, het tumult was ontstaau door gefluit van de volksmenigte, die daardoor hare ontevredenheid wilde te kennen geven, dat de Italiaansche club wegens den terugkeer der troepen de vlag niet had uitgestoken. (De president der italiaansche club heeft, in een schrijven aan de bladen, dit als een verzuim erkend). Een andere lezing, meldt de consul, schrjjft bet gefluit toe aan drie of vier personen aan de vensters der club, maar dit is ten eeneumale onwaarschijnlijk. Onze eonsnl, dus vervolgde Man- cini, en de Fransche autoriteiten de den hun plicht. Wat de bloedige botsingen betreft, na het gebeurde op onderscheidene plaatsen der stad voor gevallen, daaromtrent heeft de Re- geering nog geen officieel bescheid ontvangen; maar in afwachting werd aan de vertegenwoordigers te Mar seille en Parjjs last gegeven bij de Fransche autoriteit op krachtdadige bescherming der Italiaansche onder danen aan te dringen. De Minister twijfelt niet of Frankrijk zal zich haasten hieraan te voldoen in het belang van beide gouvernementen. Te Marseille zgn dan ook de Can- nebière en andere deelen der stad op militaire wijze bezet, terwijl bet vrije verkeer is verboden. De geno men maatregelen bleven niet zonder indruk op de bevolking en de nieuws gierigen zijn daardoor naar huis ge dreven. Zonder twijfel zal de zaak hiermede nog niet uit zgn. Te Marseille wonen niet minder dan 40,000 Italianen. Ook te Parijs hebben hier en daar gewelddadigheden tegen Italianen plaats gehad, in de Rue des Aman- diers o. a., waar een dronken Itali aansche pakdrager door 300 personen werd mishandeld en bij een tapper de glazen werden ingegooid, omdat hij aan een anderen Italiaan schuil plaats had verleend. Het Parijsche gepeupel is nog even laaghartig als in 1870 toen, na den val van het Keizerrijk, een uit verscheidene dui zenden bestaande menigte een armen politie-agent doodmartelde. Een beambte van den spoorweg te Toulon had de vorige week een minder aangename ontmoeting. Toen de trein het station binnenstoomde en hij op zgn post stond, werden er plotseling twee schoten op hem gelost, waarvan een hem in den buik trof, zoodat hij reeds een dag daarna over leed. De dader werd aaugehouden en is een notarisklerk, die waarschijnlijk bij vergissing of in een vlaag van waanzin op den ongelukkigen beambte heeft Een bericht uit Tunis meldt, dat een verschrikkelijke ontploffing beeft plaats gehad aan boord van het Engelsch oorlogsschip Monarch," terwijl de bemanning bezig was met zich te oefenen in het lossen van torpedo's. De luitenant Baker werd gedood eu zeven man, waaronder de hoofdingenieur M. Holleway, zwaar gewond. Twee der gekwetsten be vinden zich in zulk een bedenkelijken toestand, dat men wanhoopt hen te redden. Men kent nog de oorzaak niet van het ongeval. Een gedeelte van Soiingen in Duitschland wordt met geheelen on dergang bedreigd. Reeds langer dan een jaar had men de gewoonte de asch uit een fabriek op een plaats te gooien waar geen huizen stonden, maar langzamerhand bouwde men daar ook en moest men de asch op een andere plaats werpen. Nu doet zich het zonderlinge geval voor, dat de grond waar nu huizen staan en vroeger de a3ch werd geworpen, begint te ontbranden eu wel zoo ernstig, dat boomen omvallen en alle planten verdorren. Totdus verre is het vuur nog onder den grond, maar men vreest, dat het ook weldra de huizen zal ondermijnen, temeer daar men 's avonds reeds de blauwe vlammetjes kan zien. Duizenden personen komen 's avonds van elders om het wonderlijk schouwspel te zien, maar niemand kan nog begrijpen hoe een vuur onder asch, die er reeds jaren ligt, nu pas begint te ontbranden. Vleselijke cyclonen hebben de staten Jowa, Kansas, Minnesota en Missouri geteisterd. Sommige gebou wen werden, volgens de berichten, uit hunne grondvesten gerukt en een eind ver weggeslingerd. Aan den oogst is veel schade gedaan; alleen de tarwe, die zich nog niet gezet had, is er goed afgekomen. Een inwoner van Luik heeft de vorige week zgn dochter doen aan houden, die op het punt stond met 50,000 frs., welke zij aan haar vader ontvreemd had, naar Parijs te vertrek ken waar haar een student zou afwachten. Het stadje Rotteman in Tyrol heeft een bezoek gehad van een aantal brandstichters, die aan beide zijden het stadje in brand staken. Twee derde gedeelte er van is geheel ver nield en de bewoners zgn voor een groot gedeelte van alles beroofd. Wie de schuldigen zijn heeft men nog niet kunnen ontdekken. Te Erdington is in den ouder dom van 86 jaar, de vorige week, overleden de heer Josiah Mason, als rgk philantroop in Engeland zeer bekend. Hg heeft aan allerlei in richtingen in de stad Birmingham 400,000 p. st. vermaakt. Hij was als schoenmakersknecht zijne loopbaan begonnen en had later gereisd om theekoekjes, die zijne vrouw maakte, te verkoopen. In de ijzer-industrie gekomen, verbeterde hij de stalen pen, die toen pas uitgevonden was, en was de ziel der firma Perry C0., wier pennen grooten naam kregen. Zijn vernuft bracht hem op industrieel gebied tot nog meer gelukkige uit vindingen, o. a. om gom-elastiek te prepareeren, welke laatste hem 80,000 p. st. opbracht. Later maakte hij zgn outzachlijk vermogen dienstbaar aau philantrophie en stichtte onder anderen te Erdington eeu weeshuis en te Birmingham een ambachtsschool. De onlangs in Weenen gestorven graaf Victor Baworoski heeft zgn geheele vermogen, ongeveer f 2000000, aan Gallicië vermaakt voor weten schappelijke en menschlievende doel einden. Er is echter een beding bjj gemaakt.Het geld moet zoolang op rente worden gezet, dat het tot 10000000 geklommen is; eerst dan raag er 5000000 afgenomen worden om voor boven genoemde doeleinden te worden aan gewend, terwijl de overige 5000000 weder op rente moeten gezet worden tot zjj 20000000 hebben bereikt. De stad Tarnapol heeft bovendien nog zgn bibliotheek en een aanzienlgk kapitaal voor de stichting van een landbouwkundig gesticht geërfd. Dezer dagen vloog een wesp iu het oor van een landman te Wesel. Daar hij het dier niet verwyderen kon, zoo begaf hg zich spoedig naar een geneesheer om het lastige insect kwyt te raken. Het dier veroorzaakte hem echter zooveel pijn, dat de man ouder weg tot tweemalen toe flauw viel. De geneesheer moest het dier eerst door een vloeistof dooden en kon het toen na veel moeite aan stukjes en brokjes uit het lichaams deel verwgderen.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1