IVIarkt-Berichten. 306de Staats-Loterij. sonen om het leven kwamen. Het was mistig weder en de boot liep, terwijl zij met volle kracht stoomde, op een klip. Men zette de booten uit, maar drie daarvan sloegen om, en allen die er in waren verdronken. Slechts twee booten gelukte het be houden aan land te komen. Kort daarna brak het schip middendoor en het achtergedeelte zonk, met al de passagiers die er nog op waren, in de diepte weg. Yan de 145 per sonen werden er niet meer dan 20 gered. In de rue de Vanves te Parijs werd de vorige week een 46-jarige moeder" gearresteerd, die haar doch tertje naliep; het kind schreeuwde zoo erbarmelijk, dat de omstanders het in bescherming namen. Zij verna men toen, dat de boosaardige en onnatuurlijke moeder het kind vitriool in den mond had willen gieten en dat de kleine daarom het ouderlijk huis was ontvlucht. De buren hebben dit feit bevestigd. Aan Daily News" wordt thans met zekerheid gemeld, dat Hartmann te Londen is. Wel was hij vóór eenige dagen van plan naar Amerika te vertrekken en had reeds zijn plaats op de boot genomen, doch vernemende, dat het schip naar Antwerpen ging, zag hg van de reis af, uit vrees van daar te worden aangehouden. Een veelbelovend vijftienjarig knaapje te Wetteren in België heeft zjjne moeder door geweerschoten van het leven beroofd, omdat hij een woordenwisseling met haar heeft gehad, toen hg beschonken thuis kwam. Na zjjn misdaad bedreven te hebben, nam hij nog een hartsversterking en begaf zich toen met zjjn geweer op schouder naar de gendarmerie van Wetteren, om zich gevangen te geven. Hjj toont niet het minste berouw en verklaart uit wraak ge handeld te hebben, omdat zijn moeder hem steeds sloeg, wanneer hij 's avonds laat thuis kwam. De knaap had nog een kogel in zjjn tweeloops geweer, om zjjn vader te treffen, in dien deze hem mocht achtervolgen. In Mexico heeft op den More- la-spoorweg een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een geheele trein is in den nacht van Vrijdag op Zater dag bjj Curala in de San-Antonio- rivier gestort. Tweehonderd menschen werden gedood en velen gekwetst meest militairen. Wat de Engelschen bjj de ver kiezingen uitgeven! In Cheshire heeft de liberale candidaat, die niet eens gekozen werd, 4745 pond sterl. (f 56,949) en de conservative gekozene 3618 pond sterl. (f 43,416) uitgegeven, om de over winning te behalen. In den winkel van een Israë liet te Berlijn werd onlangs ingebro ken door eenige dieven, die na veel moeite er in slaagden de geldlade open te krijgen. De eigenaar was hun echter te slim af geweest. Zjj vonden geen penning in de lade. Hun ergernis daarover gaven de hu moristische boeven lucht in het vol gende briefje, dat zjj achterlieten »Dat kan alleen een jood doen, vlij tige werklieden zoo hun zuurver diend loon te ontstelen." Het stoomjacht van mr. B. Leigh, Smith, genaamd »Eira," zeilde 11. Dinsdag uit Peterhead, om even als het vorige jaar een expeditie naar de IJszee te ondernemen. In 1880 bereikte de »Eira" Franz Josefsland en ontdekte aldaar o. a. de Eira Haven. Thans voert het jacht materi alen mede om op deze plaats een houten gebouw op te richten van 30 voet lang, 15 voet breed en 8 voet hoog, waarin eenige levens middelen zullen worden achtergelaten, teneinde bjj onverhoopte schipbreuk den opvarenden gelegenheid tot schuilplaats aan te bieden. Dit is de rijfde reis die mr. Smith naar de Noordeljjke IJszee onderneemt en de tweede met het prachtige stoomzeiljacht »Eira. Te Brussel had een gepensioneerd majoor der infanterie zich in het hoofd gezet, dat det geheele garnizoen der hoofdstad hem vervolgde, met het doel hem te fusilleeren, Onder den invloed van die monomanie heeft de oud-gediende, om aan het drei gende gevaar te ontkomen, zich niet minder dan acht sabelwonden in den buik toegebracht. Iu hopeloozen toestand werd hij in het militaire hospitaal opgenomen, waar hij een dag later overleed. Voor eenigen tjjd moest een gevaarlijk misdadiger te Calcutta ter dood gebracht worden en reeds maakte de scherprechter de noodige toebe reidselen, toen een heer zich met een order van den G-ouverneur aan meldde, waarin hem de vergunuiug was gegeven eenige oogenblikken met den gevangene alleen te zijn. Toen de veroordeelde eenige oogenblikken alleen met den bezoeker was, hoorde men den eerste zeggen: »Goed, ik doe het, maar dan moet gjj mjjn familie 10,000 p. st. uitbetalen." Dit aanbod werd aangenomende vreemdeling verwjjderde zich en na eenige oogen blikken stond de. veroordeelde op het schavot. Zooals gewoonljjk, had hjj het recht om op het schavot nog eenige woorden tot de omstanders te spreken en ieder wachtte in spanning wat de misdadiger nog wel zou ver tellen. Op eens riep hij met schelle stemHoort omstanders Voor het laatst wil ik nog eens zeggen, dat men de beste chocolade verkrijgt bjj Williamson Kennedy&C°. in Londen" en na het uitgalmen van die reclame stak hjj zjjn hoofd door den strop en had na eenige oogenblikken opge houden te leven. Voor die zonderlinge reclame moest nu de firma 10000 p. st. aan de familie van den veroordeelde uitbetalen. Zoover hebben zelfs de Amerikanen het nog niet gebracht. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Juni van Aden. Het stoomschip Prinses Marie, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 24 Juni St. Vincent. Het stoomschip Prins Hendrik, van Am sterdam nair Batavia, is 26 dezer St. Vin cent gepasseerd. Hqobn. 24 Juni. 155 Schapen van f25 a 42. 25 Juni. Tarwe f 9 a 11, Gerst f 6 a 6,50, Haver f4,50 a 5, Erwten: grauwe f 16 a 17, vale f 13,50 a 14, bruine Boonen f 12 a 13, 22 Paarden f 80 a 300, 15 Koeien f140 a 225, 130 Schapen f25 a 32, 20 Lammeren f12 a 15, 30 Kalveren f7 a 22, 50 Varkens f 15 a 30, 3 Zeugen f 30 a 55, 200 Biggen f 7 a 12, 6600 Kippen eieren f3,25 a 3,75 per 100, 2100 Eenden dito f3,70 per 100, 1600 kop Boter f 0,65 a 0,70 per kop. Alkmaar, 24 Juni. Kleine kaas f 36, Commissie f35, Middelbare f35,50, laagste prijs f 20, aangevoerd 694 stapels, wegende 159557 P. Ter graanmarkt aangevoerd 38 mudden, Tarwe f 10,60, Gerst f6,75, Boonea: bruine f 13,25, citroen f 14, Erwten: groene f 14,50, grauwe f 17 a 19. 25 Juni. Aangevoerd 10 Paarden f80 a 400, 32 Koeien en Ossen f 90 a 210, 16 nuchtere Kalveren f 6 a 17, 111 Scha pen f21 a 31, 48 Lammeren f 6 a 14, 84 magere Varkens f 19 a 32, 180 Biggen f9 a 13, 3 Bokken en Geiten f7 a 10, 2 kleine Bokjes f 0,40, Boter f 0,79$ a 0,85 per kop. V isscherij -Berichten 27 Juni. 25 korders met redelijke vangst hooge prijzen. Schelv. per 100 f 8,50 a f 18.Kleine schol per mandje f2.30 a f 3.Schar zeer dbur. 28 Juni. 16 korders met tong, hooge prijzen. Schar duur. Kleine schel per mandje f2.50 k 3.00. Rog 25 a 31 Cent. 5e klasse le lijst. No. 2223, 7064, 12225, 13489 f 1000. No. 364, 3052, 18230 f 200. No. 3526, 4208, 14415 f 100. Burgerlijke Stand Helder. Van 24 tot 28 Juni. ONDERTROUWDP. Tjebbes, machi nist. en A. J. de Buisonjé. GEHUWDGeene. BEVALLEN- E. v. Vaalen, geb. Hoek Z. T. v. d. Heuvel, geb. Meijer Z. A. Duit, geb. Kieseling D. M. v. d. Schulp, geb. Nodelijt D. T. Bruin, geb. Burger Z. C. J. Ekkers, geb. Kloeg Z. E. Prass, geb. Brügts D. OVERLEDEN: A. Klare, geb. Jonker 29 j. M. Muller, geb. Vader 60 j. J. A. Dekker, geb. Puinbroek 58 j. V. T. Sik- kens 2 m. A. Beugeling 64 j. C. Gras 3 m. ENGEZOiNDEJN. Aan belanghebbenden bij de Spaarbank. In de laatste vergadering van het „Nut" werd bet reglement der Spaarbank eenigs- zins gewijzigd, Onder meer werd bepauid dat er tot geen hooger bedrag dan f 500 ten name van één inbrenger wordt aange nomen en dat van bet meerdere, dat is van de rente van deze f 500, die men in de bank laat staan, geen intrest zal voldaan worden. Personen die dus meer dan f 500 in de spaarbank hebben, zullen in hun be lang bandelen, wanneer zij dat meerdere ten spoedigste terughalen of opzeggen. Ver zuimen zij dat, dan zouden zij schade lijden. Inleggers in de Nutsspaarbank zullen overi gens wel verstandig handelen indien zij de brochure die de vraag stelt„Is betuw belang de Rijks-postspaarbank te kiezen boven eenparticu lier e P" aandachtig te lezen. Ze zullen dan waarschijnlijk tot het besluit komenDe Rijks-postspaarbank is de beste omdat zij betere waarborgen oplevert, daar zij de te ruggave van de ingebrachte gelden met de rente, ten allen tijde zonder eenig voorbe houd, vaststelt, terwijl de particuliere spaar bank dit niet kan. Hoe solide de Nuts spaarbank alhier ook zij, kannen er omstan digheden plaats be'oben b. v. oorlog, spoe dige daling der effecten of dergelijken, waardoor een Nuts-apaarbank zulke verlie zen ondergaat, dat haar kapitaal belangrijk vermindert en de Directie genoodzaakt zou z iju, naarmate het geleden verlies, op de in gelegde gelden te moeten korten en dit kan bij de Rijks-postspaarbank niet gebeu ren, want ieder verlies zon door den Staat worden vergoed. Het Rotterdamscb Nieuws blad vau den 16n eu bet Handelsblad van 17 Juni beoordeelen den inhoud derboven- genoemde brochure en raden belanghebben- denbij een spaarbank aan: „Leest dit boekje!" Helder, Juni '81. D. DEKKER. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje in uw geacht blad. Daar de ondergeteekende zich genoodzaakt ziet zijn zaak langs dezen weg te verdedigen, aangezien de schoenen k la Molière door hem vervaardigd en tentoon gesteld geweest, door een zoogenaamden Keurmeester als fabriekswerk worden beschouwd, staat de ondergeteekende alzoo als een laaghartige bedrieger die de Com missie op een dwaalspoor beeft willen bren gen en zich eer beeft willen verschaffen die hem niet toekomt, dat er niets op viel aan te merken want tegen fabriekswerk kan wel niemand werken. Ook schijnt bet dat genoemde Keur meester zijn vak ook maar ten halve verstaat, door niet eens tc kannen zien wat fabrieks- of eigengemaakt werk is. Er kan toch geen sprake zijn, dat bet doelt op het stikwerk, dat dit- door de machine is ver richt, dit kan bier in het geheel niet in aanmerking komen, daar de machine door bem zei ven wordt bestuurd en wordt bet alzoo ook eigen werk. Maar om te bewijzen dat het eigen werk is, zal dienen, zijn naamletters in de voering gestikt, leest en wijdte aantoonen, dat niet liegen kan, en de personen aanwijzen die bij het maken tegenwoordig zijn geweest. En ten overvloede wil hij desverkiezende andermaal proef leveren. Het doet bem leed, door toedoen van zulk een weetniet, zoo. moeite te moeten veroorzaken maar om *„jn naam, die thans is geschandvlekt, moet bij zich die moeite getroosten, want bet schijnt dat bovengenoemde Keur meester zulk werk nog nooit beeft ge zien, laat staan gemaakt, of hij moet het uit bijoogmerken hebben gezegd, dat bij Boms bang was benadeeld te zullen worden, of uit wangunst, wat eigenlijk wel de oor zaak zal zijn. En hiermede hoopt onder geteekende zijn plaatsgenooten en de ge achte Commissie op het goede spoor te hebben gebracht en alzoo den blaam van bedrieger te hebben geweerd. Na de geachte Redactie dank te hebben gezegd voor de plaatsing, blijf ik hoogachtend UEd. Dw. Dienaar, L. v. GALEN. Vervolg der Berichten. De Nijverheids-tentoonstelling is jl. Zondag gesloten. Dien dag was de toeloop van bezoekers zeer groot. Tal van personen, die in den loop der week door bezigheden verhinderd waren te komen, maakte van deze gelegenheid, die bovendien zeer goed koop was, gebruik, 's Avonds was het bezoek mede talrijk, toen het muziekkorps der dd. Artillerie-Schutterij, onder directie van den Heer M. P. Polak, herhaaldelijk zich deed hooren. Ten 10 ure verzamelden zich de leden der commissie in de groote zaal; daar hield de Voorzitter, de heer T. Mooy, een sluitingsrede. Hij deelde mede, dat de jury alsnog een eervolle vermelding had toegekend aan den heer C. Spigt, meer be paald voor zijne inzeuding der wapenschil den van de Nederlandsche provinciën. Ver der werd medegedeeld dat op Zondag 3 Juli, mede in „Musis Sacrum", de medailles en de getuigschriften aan de bekroonden zullen wordeu uitgereikt. Spreker eindigde met de betuiging van inmgen dank aan allen, die hebben bijgedragen om de ten toonstelling te doen gelukken, ook aan hen, die door 't bezoek aan deze expositie van hunne belangstelling hebben doen blijken. Mocht zoo zeide spreker later weder eens eene tentoonstelling van Nijverheid alhier gehouden worden, dan zou voorzeker voordeel kunnen gedaan worden met de ervaring, bij deze eerste proeve verkregen. Maar hij vertrouwde ook, dat dan veel meer dan nu door de ingezetenen zou wor den medegewerkt door inzending van door hen vervaardigde voorwerpen. De muziek voerde eene fanfare en 't Volkslied uit, en daarmede was deze ten toonstelling afgeloopen. De Regelings-Commissie bleef nog eenige oogenblikken bijeen. Tal van heildronken werden er ingesteld op verschillende personen, die zich meer of minder verdienstelijk hadden gemaakt. De heer G. E. Kloosterhuis, die deze bijeenkomst bijwoonde, sprak een har telijk woord van waardeering tot de commissie, zoo hij vertrouwde uit naam van 't publiek dezer plaats, waarvan hij op dit oogenblik de eenige vertegenwoordiger was. Hij erkende, niet verwacht te hebben, dat de commissie zich over zulk een succes zou hebben te verheugen. Vdór den volgenden dag met de oprni- .ming werd aangevangen, werd de tentoon stelling nog door de weeskinderen bezocht. Ze waron daartoe door de Regelings-Commissie uitgenoodigd. Na de bezichtiging werden de kinderen door mej. Polak op eenige ververschingen onthaald. De president-regent, de heer Aberson, dankte daarvoor met een hartelijk woordde kinderen hieven ter eere hunner gastvrouw luide een driewerf hoerah aan. Het liier elk oogenblik te ver wachten eskader, bestaande uit de schepen Van Galen, Leeuwarden en Marnix, zal ter reede ankeren en de komst ter inspectie van den Minister van Marine afwachten. Daarna zullen de Yan Galen en Leeuwarden in de haven komen en de Marnix naar Am sterdam vertrekken. Texel, 27 Juni. Ónze kermis schijnt dit jaar al bijzonder slecht bezocht te zjjn. Eenige tentjes,' kramen, een draaimolen, hak blokken en andere kleinere kermis- amu8ementen stellen de geheele kermis samen. De komedie van de weduwe Bakker wordt hier nog verwacht cn zal misschien de eenige gelegenheid zjjn waar meer bejaarde kermisgan- gers nog eens een avondje kunnen genieten. Als 't waar ia, dat de ker missen haar natuurlijken dood sterven, dan levert zeker deze kermis een krachtig bewijs voor die stelling. Oude Schild, 26 Juni. De rogvangst wordt nog altijd met goed gevolg uitgeoefend. De»Meep," nabij Terschelling, schijnt nu de plaats te zijn waar zich de rog het liefst ophoudt. Bij duizenden van die vis- schen worden daar gevangen en te Nieuwediep verkocht of van hier naar België gezonden. In de afgeloopen week bedroeg de verzending naar Antwerpen en Brussel 337 manden. De prijzen ondergingen evenwel eeni ge daling. Met 40 tegen 33 stemmen is gisteren door de Tweede kamer het Kanaalontwerp tot verbetering der Keulsche vaart aangenomen. De Amsterdammers, die liever een kanaal door de Geldersche Vallei hadden gewenscht, zijn geducht uit hun humeur. Volgens een bij commissarissen der haringjagerij ontvangen bericht van den commandeur van den 2n jager uit Lerwick, is de le jager den 20 Juni naar Vlaardingen vertrokken met 200 ton haring aan boord. De 2e jager had 300 ton haring aan boord en zou daarmede Woens dag den 22 Juni vertrekken, terwijl de 3e jager ook reeds 200 ton haring aan boord had; ruw weder belette echter verdere overname. Zondagnamiddag is een zeil scheepje, waarin zich drie personen bevonden, op het IJ verongelukt. De opvarenden verdronken allen. Hnnne ljjken zjjn opgevischt. Het ongeval ontstond doordien het bootje aan een ljju was vastgebonden achter het sleepbootje Pomona. De liju raakte in het scheepje verward, waardoor het ranke vaartuig omsloeg. De stoomboot stopte, alle middelen tot redding werden aangewend, maar de pogingen bleven vruchteloos. Een geheime Russische maat schappij, de Russkyi Revolucionerery genaamd, begint van zich te doen hooren en schrik onder de politie te verspreiden. In de laatste dagen zijn er niet minder dan 15 politie-agenten spoorloos verdwenenvan enkelen werden de lijken in het kanaal ge vonden, zoodat men vermoedt dat den overigen een zelfde lot te beurt viel. De verdrinking heeft steeds ouder dezelfde omstandigheden plaats het slachtoffer wordt gevonden met het bovenste gedeelte van het lichaam in een zak gebonden, handen en voeten zjjn stevig aaneengesnoerd en op den rug hebben zij een plankje, waarop niets anders voorkomt dan verrader." Een groot deel der geheime agenten vragen hun ontslag, daar zij minder geneigd zijn op dergelgke wgze om bet leven te komen. De beroemde ontdekkingsrei ziger Gerhard Rohlffs gaf in de vorige week, voor het Aardrijkskundig Genootschap te Berlijn verslag van zijn laatsten tocht in Abyssinië. Hij verhaalde daarbij het volgende om trent zijne ontmoeting met Jessy Pacha, die pas van een expeditie te Suez teruggekeerd was en spoedig daarop tengevolge van de daarbij geleden ontberingen bezweek.Nooit", zeide Rohlffs, »heb ik een dergelgke magerheid ontmoet; het laatste voedsel dat hij gebruikt had, bestond uit een paar schoenen. Zijn reisgezellen voedden zich met het vleesch van hunne makkers, die door hen afge maakt werden, wanneer zij op het punt waren van te bezwijken. Ook Jessy Pacha boden zij een snede menschenvleesch aan en dol van den honger, was hij op het punt er de tanden in te zetten, toen zjjn oog op een gedeelte van de ingewanden viel dat er aan vastzat. Zijn tegenzin werd door dit afschuwelijk gezicht zoo hevig, dat die zelfs zijn honger overwon en hem weerhield een kan nibaal te worden, helaas echter ten koste van zijn leven." Te Drammen in Noorwegen is onder de arbeiders aan de hontwer- ven een werkstaking uitgebroken. De werkstakers bestormden het raadhuis om twee makkers, die waren in hech tenis genomen, te bevrijdenmet welk gevolg wordt niet gemeld. Wel dat tot herstel der orde troepen uit Christiauia werden ontboden, waarop Vrijdag tusschen hen en de werksta kers een bloedige botsing plaats had, waarbij van beide zijden menschen gewond werden (van de militairen ook een officier) en zelfs een arbei der gedood werd. De rust schijnt thans voor goed hersteld te wezen. Te Ensival viel een kind van vijf jaar in de rivier de Yestre, op een plaats waar zich een diepe kolk bevond. De vader springt het na en heeft nog het geluk het te grjjpen, maar zjjn krachten begeven hem en hg moet het eindelijk loslaten. Een 21-jarige schoenmaker, die op het zien van het onheil eveneens in de rivier is gesprongen, wordt oogen- blikkelijk door de draaikolk verzwol gen. Den vader wist men door middel van een ladder nog te redden, maar van het ongelukkige kind en den moedigen schoenmaker vond men slechts de lijken terug. Vrouwen bjj de brandweer dat is de jongste overwinning der emancipatie. De brandweer vau Flöt- zingen, in Wurtemberg, heeft een korps van 42 waterdraagsters. Bij een onlangs gehouden zag men haar netjes marcheeren in haar beste pak jes, ieder met een op eigen kosten aangeschafte blikken emmer in de hand. Het kops is gesplitst in twee afdeelingen, aan het hoofd waarvan een opzichster staat, die door de meisjes zelve gekozen wordt.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2