'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEIWEIIEP EN TEIEL Vrijdag 22 Juli 1881 Wegende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week Ao. ö80. Atoonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderljjke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Barend!SPOORSTRAAT eB ZCIDSTRAAT. AdvorterLtlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorg^ JULI, (Hooimaand, 31 dagen.) Opkomst der Zon 4 u. 7 m. Ondergang 8 u. 4 m. Zondag 24 Maandag 25 Dinsdag 26 Nieuwe Maan. Woensdag 27 Donderdag 28 Vrijdag 29 Zaterdag 30 NI EU WSTIJDINGEN HELDER, 22 Juli 1881. Bjj de verkiezing van leden voor den Gemeenteraad alhier werden 309 stemmen uitgebracht. Een was van onwaarde. De volstrekte meer derheid was 155. Gekozen werden de heeren Ch. van Veen, met 214, A. Vos Rz. met 174 en C. A. Beu kenkamp, met 164 steen men. Tus- scben de heeren J. T. Tinkelenberg, die 154, S. Braaksma, die 135, J. Hoogeubosc-h, die 119 en H. Janzen Ez., die 102 stemmen bekwam, zal herstemming plaats hebben. Verder werden uitgebracht op de heeren W. C. M. v. Bruggen 80, Dr. P. Bakker 69, E. Larsen 44, L. F. over de Linden 37, C. W. K. v. Strjjeu 20, S. H. v. d. Steen 19, P. S. Hordijk 18, J. Verfaille 8, W. J. v. Neck 7, A. Klein 6, F. Snel 6, T. C. Govers 6, D. de Lange 5, L. Courlander 5, P. van Twisk 4, J. Bais 4, F. J. Holmer 4, J. Breébaart 3, P. Spruit 3, J. Dito 3, M. Witsenburg Jr. 3, J. Oortgijzen 3voorts op 43 andere heeren 1 of 2 stemmen. (Reeds Woensdagmorgen in hoofd zaak bjj strooibiljet door ons bekend gemaakt.) Er werd veel belangstelling bij de verkiezing door de ingezetenen getoond. Een polderjongen, werkzaam aan de fortwerken alhier, heeft zich Dinsdag jl., naar men vermoedt in een vlaag van delirium tremens. met een mes den hals afgesneden. Woensdagavond werden er door de artillerie proeven genomen met 't afschieten van lichtkogels. De vuurbollen maakten in de donkere avondlucht een prachtig effect. Het hoofdcomité voor de IJs- zeevaart ontving Dinsdagavond een telegram uit Vardö van luitenant van Broekhuijzen, den commandant van de Willem Barents." Allen aan boord waren wel. De reis naar Spitsbergen was volbracht. Spitsbergen was gezien, doch men was er niet geland. Over twee dagen wordt de reis naar de Karazee ondernomen. Z. M. heeft F. J. Tellings, comm. verificateur der eerste categorie voor den actieven dienst der directe belastingen, invoerrechten en accjjn- sen te Maastricht, benoemd tot ont vanger dier middelen te Wieringen. Maandagavond omstreeks zes uren werd een jongen van 9 jaren, die bezig was met spelen a/d Wester- doksdjjk bij de Suez-steigers te Amster dam, bijna levenloos opgehaald en in het huis van den bruggewachter gebracht. De moeder van den knaap werd onmiddellijk gehaald, maar toen zjj het brugwachters huisje bereikte, was de knaap reeds overleden. Het was haar eenig kind! Dinsdagavond te 9j uur ontlastte zich boven 's Hertogenbosch oen vreeselijk onweder. Een gedeelte van het buitenwerk der kerk van de paters Redemptoristen, door den,bliksem ver brijzeld, kwam met een vreeselijk gekraak naar beneden. Van de wal- zijde ziet men in verschillende rich tingen brand; men vermoedt te Engelen te Helvoirt. Eer we een tiental jaren ver der zijn zal ons land een beter tramweg- dan spoorwegnet hebben, 't Is een lust om te zien, boe overal de geest van vooruitgang vaardig wordt over verschillende ondernemende personen men wedijvert letterljjk met elkaar in het aanvragen om concessie. Dat daarbij weieens een overijld plan in zee gaat, spreekt van zelf, doch dit schaadt minder, daar de uitvoering wel toont welke wijzigingen noodig zijn. Ook de gemeentebesturen zijn vol vuur en leven; zjj wedijveren ai evenzeer met elkaar, wie er het eerst bij zal zijn, om een aangevraagde concessie te verleenen. Twee arbeiders, die nabij Maas tricht bezig waren met het maaien van rogge, zjjn door een zonnesteek getroffen. Ook te Akersloot is een grasmaaier door de warmte bezweken, terwijl hij op het land aan 't werk was. Als een middel tegen dien ge- gevreesden zonnesteek noemt men het leggen van een versch koolblad onder den hoed op het hoofd. Al dus gewapend, kau^ men den geheelen dag op het veld arbeiden. Men schrjjft uit Utrecht: Als de wereld dan toch vergaan moet, laat het dan nu zijn, liever dan met 15 November a. s. Nü dan maar, nu men zich toch gevoelt als iemand die zwaar ziek is en te veel geleden heeft, en die verlangt dat er een einde aan komt op welke wijze dan ook al was het door den dood Oefl is dat een weer! De hoogste autoriteit in deze dagende zon, zou men naar de maan wenschen. 't Is te .warm voor alles! 't Is te warm om te eten, 't is te warm om te drinken, 't Is te warm om te werken (hoe de kranten nog vol komen, mag de hemel weten), 't is te warm om te slapen. Zelfs voor de liefde, voor de meest gewone christelijke liefde is het te warm Wie wil bij zulk een weer voor een bedelaar zijn hand in den warmen zak steken om er een kleverigen cent ,uit te halen? En er zijn hier juist zooveel bedelaars met de kermis. De vette, vuile damp van bet Vreeburg dringt door de geheele stad en wekt een verschrikkelijk anti- kermisgevoel bjj den meusch op. Ochverging de wereld maar 1 Slechter kunnen we er haast niet op worden Als zii door vuur vergaat wel, we -zijn al aardig bezig door de hitte te vergaanwij smeltenEn als alles in zee verkeert drie kwart van het menschdom dat nu met be- geerigen blik de verraderljjke golven' van onze singels aanstaart, zou mis- misschien te lui zijn om een poging tot ontvluchten te doen en kalm en dankbaar het frissche bad afwachten. Och, dat een meusch nog plichten op deze wereld te vervullen heeft, burgerplichten zelfs, bij zulk een weer Nog 12 namen te moeten invullen voor een gemeenteraadsverkiezing, nu zelfs de Noorderbrug haar ijzeren leden uitrekt en weigert de minste beweging te maken. ïs zij open, dan blijft zjj openis zij dicht, dan blijft zij dicht. Verstandige brug! Bij een hitte dat niet alken de heereu stem- opnemers, maar i;elfs de stembussen zweeten, moest r.ien van een brug niet wergen, dat zjj openging. Maandag w irdeu van Zr. Ms. wachtschip teAmstt rdam een korporaal en twee mariniers naar het bureau van politie gezonden, ten einde twee arrestanten in onsvangst te nemen. Zij verschenen in een dusdanigen beschonken toestand aan dat politie bureau, dat de commissaris hun niet alleen de arrestanten niet toevertrouw de, maar het noodig oordeelde hen te arresteeiten. De korporaal werd gestraft met degradatie tot marinier 3e klasse. Te Deventer is tusschen twee kapiteins der dienstdoende schutterij een conflict ontstaan over de vraag, wien bij afwezigheid van den majoor het commando toekomt. De majoor had een jongeren kapitein verzocht dit waar te nemen, terwijl de ander, de oudere, krachtens art. 32 van den inwendigen dienst, beweert dat het commando aan hem toekomt. Nu deed zich juist Dinsdag het geval voor, dat de hitte ondragelijk was. De oudste kapitein won daarom het advies van een officier van gezondheid in, of hij de gewone exercitiën zou, laten houden, waarop deze antwoordde, dat z. i. »de temperatuur te hoog en het schadelijk voor de gezondheid was om te exerceeren." De andere kapitein wilde hier niet van weten en belette zelfs dat de gewone signalen op den toren gebracht werden, om aan te kondigen, dat geen oefeningen werden gehouden en hij verscheen met drie tamboers, een paar officieren en eenige schutters op de gewone plaats van bijeenkomst. Vervolgens hielden zij de gewone oefeningen. Van het ge beurde is proces-verbaal opgemaakt, en de schuttersraad zal uitspraak moeten doen. Met groote belang stelling ziet men den afloop van deze zaak te gemoet. Men zal zich berinneren dat de arrondisaements-rechtbank te Amster dam den drogist M Cléban heeft ontslagen van rechts-vervolgiHg ter zake van de aanklacht van onwilligen manslag en zijn bediende G. deswege tot een celstraf van 45 dagen heeft veroordeeld. Het gold de bekende zaak waarbij die bediende in plaats van een gevraagde hoeveelheid won derolie eeu hoeveelheid vitriool heeft afgegeven, waarvan het gebruik den dood van een jeugdig kind heeft veroorzaakt. Het hof heeft de veroordeeling van den bediende bekrachtigd, doch over eenkomstig het requisitoir van den procureur-generaal, mr. H. J. Rist, het vonnis ten aanzien van Clébau vernietigd, hem schuldig verklaard aan onwilligen manslag door onacht zaamheid en hem deswege veroordeeld tot een celstraf van 45 dagen en betaling eener geldboete van f25. Het hof overwoog o. a. dat de drogist Cléban niet wordt vervolgd ter zake van overschrijding zijner bevoegdheid als drogist, maar ter zake van een »commun dèlit" en dat hij, door de plaatsing - der beide flesschen nevens elkander, onder het bereik van eenig persoon, zonder inachtneming van de voorgeschreven politie-maatregelen met het oog op vergiften, den verkoop en de aflevering van vergift mogelijk heeft gemaakt tot zoodanige hoeveel heid, als de dood van het bewuste kind heeft veroorzaakt. In iedere courant leest men tegenwoordig van personen, die, door de groote hitte uitgelokt, zich te water begeven en bij het baden ver drinken. Dus niet alleen 't jjs in den winter, maar- ook de zomer warmte eisebt slachtoffers. Men leest, in 't N. van den D. Naar het schjjnt werkt de heerschen- de overdadige warmte niet in wel- dadigen zin op de gemoedsrust. Uit verschillende kanten der stad komen berichten van vechtpartijen of van botsingen die tusschen verschil lende personen plaats vonden. Deze laatste niet enkel in överdrachtelijken maar ook in feitelijken zin door de vele dronken lieden, die men tegen woordig vooral in het begin der week langs de wegen binnen Amsterdam ziet. Loonsverhoogingeh en de groote vraag naar werkkracht schijnen de onmatigheid en luiheid niet weinig te bevorderen. Dat bleek Maandag- namiddag aan de Utrechtsche zijde, waar dronken werklieden het ouden van dagen en vrouwen niet weinig lastig maakten. Het slot was dan ook, dat een hunner, die, waarschijn lijk met opzet, een paar malen tegen een ouden maar nog krassen heer was gezwaaid, een ongedacht maar welverdiend pak slaag beliep. Op de Stadhouderskade rolden een paar werklieden, die zieh de weelde vergunden van in een open rijtuig rond te toeren, al vechtend uit hun voertuig. Zij waren handgemeen ge raakt, omdat de een de aardigheid had gehad den ander een brandende sigaar in den zak te stoppen. Op den Westerdoksdjjk beet een knaap in een gevecht zijn tegenpartij een stuk uit den neus. Op de Joden- Breestraat sloeg een straathandelaar met een zuurlepel een van zjjn kalan ten een gat in het hoofd. In de Boomstraat had Dinsdagnamidd. tus schen twee ijverzuchtige vrouwen een gevecht plaats met messen, waarvan het gevolg was dat een harer de pols zoo goed als afgesneden werd en zij naar het gasthuis moest gebracht wor den, terwijl de andere werd opgepakt. Een Zwitsersch landverhuizer te Winona in Minnesota (Vereenigde Staten heeft eerst zijne vrouw, toen zijne zeven kinderen en daarna zich zeiven van het leven beroofd. Men vermoedt dat de man krankzinnig was. Uit Durban verneemt de Lon- densche Standard, dat de Konink lijke Commissie voor de Transvaal het eens geworden is over eene Conventie, waarbij den Boeren het recht wordt gegeven een Volksraad en een President te kiezen. Gere serveerd blijven de Süzereine rechten en dat van oorlogsverklaring. De geheele Transvaal wordt aan de Boeren teruggegeven, zoodat de oorspronke lijke voorwaarde betreffende den af stand van een strook in het Oosten is vervallen. De Britsche onderdanen zjjn vrjj van den militairen dienst. Voor de betaling der Staatsschuld wordt een lang termjjn bewilligd. Volgens de jongste berichten uit Durban aan the Times werd daar in de laatste dagen anders het tot stand komen der overeenkomst als twjjfelachtig beschouwd. De Com missie zou eerst den eisch hebben gesteld, dat de Boeren een som van 1,200000 pond sterling zouden storten, zoowel wegens de oude staatsschuld als wegens de bestuurskosten sedert de inljjving. Op een weigering van het Driemanschap zou de Commissie toen de som tot op de helft hebben verlaagd, met de bepaling evenwel, dat alsdan een strook lands aan de Oost-zjjde van de Transvaal zou worden afgescheiden, maar ook dit zouden de vertegenwoordigers der Boeren hebben geweigerd. Op den lOn September zal een groote vergadering der Boeren worden gehouden. Ook uit Londen, Parjjs en an dere plaatsen komen klachten over de groote hitte en berichten van menschen die door zonnesteken ge troffen werden. ^Te Parijs stierven drie personen daaraan te Antwerpen twee, terwjjl vele andere gevallen geen doodeljjken afloop hadden. Maar in de Vereenigde Staten is de hitte het allerergst. In de af- geloopen week zijn er niet minder dan 500 menschen aan zonnesteek overleden, waarvan 363 te Cincinnati, 50 te Daytön (Ohio) en 10 te Chi- cago. Gelukkig heeft eeu onweder er nu eenige verkoeling aangebracht, waardoor de therometer 7° F. daalde. Lemaitre, de 14-jarige knaap, die een paar maanden geleden te Parjjs een jongentje van zes jaren vermoordde, is ondanks de pogingen, om te bewijzen dat hij niet verant woordelijk voor zjjn handelingen was, tot de strengste straf, 20 jaren dwangarbeid en 10 jaren politietoe zicht veroordeeld. De trein van Chic'ago naar Nieuw-York werd dezer dagen door een bende kwaadwilligen aangevallen. De conducteur en een der reizigers, die de dieven uit de wagens wilden werpen, werden beiden gedood. De overige reizigers konden bedaard blijven zitten en moesten met leede oogen aanzien, dat de dieven hunne koffers doorzochten en al wat van hunne gading was, medenamen. Buiten eeu groote hoeveelheid goederen, namen zij ook nog vjjftienduizend dollars aan contanten mede, die zij iu een postwaggon vonden. Percy Lefroy, de misdadiger van den Brighton-spoorweg, is Za terdag voor den rechter van instructie verschenen. Hij is zeer bleek en verslagen, maarvolgt met belang stelling de bijzonderheden der in- struktie. Nu en dan valt hij echter, door warmte bevangen, in Blaap, wat echter niet lang duurt, daar hij onraiddelijjk weder wordt wakker ge maakt. Verschillende getnigen zjjn ge boord; o. a. een bediende van de bant van leening, die verklaarde dat Lefroy voor geruimen- tjjd een re volver had beleend, dien hij een dag voor den misdaad had teruggehaald. Morgen zal het onderzoek en het getuigenverhoor worden voortgezet.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1