'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL fSio. 881. Dinsdag 26 Juli 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. AT3onnem ent per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZDIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Jnli 1881. De luitenant ter zee le klasse E. Siuion van der Aa, officier instruc teur aan het Kon. instituut voor de marine tevens kommandant van Zr. Ms. instructie-korvet >Urania," wordt met 1 September a. s. van die functiën ontheven en vervangen door den luit. ter zee 1® klasse H. A. Schippers. Betreffende de nieuwe wijze van voeding der soldaten deelt bet U. D. mede: dat het Rijk gemiddeld per dag 6 a 7 centen bijslag aan de soldij moet toevoegen, opdat na aftrek der uitgaven voor de me nage, het vereischte zakgeld a 10 cent per dag overblijft. Uit Alkmaar wordt bericht, dat P. Admiraal, op 18 dezer naar het huis van arrest overgebracht, als verdacht vau brandstichting ten zijnen huize aan de Hoornschevaart aldaar, na zgn misdaad te hebben bekend, zich in zjjn cel door ophanging van het leven heeft beroofd. Binnen eenige weken zal van wege het Departement van binnen- landsche zaken een circulaire aan de gemeentebesturen worden ver zonden met aanwijzing van eenige voorschriften betreffende de verorde ningen op de heffing en de invorde ring voor den kleinhandel in sterken drank. Door den zeekrijgsraad aan boord van het wachtschip te Helvoetsluis is de licht-matroos H. F. schuldig ver klaard, aan het uitdrukkelijk vergeten en nalaten gegeven bevelen na te komen, en zich ontevreden betoonen over de handeling zijner superieuren, en deswege veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf, te ondergaan in lJ/2 jaar eenzame opsluiting, met ontzeg ging van het recht, voor den tijd van vijf jaar, om bij de gewapende macht of als militair geëmploieerde te dienen. Men meldt uit Leiden aan de »N. R. Ct.": Gedurende een tweetal avonden verzamelt zich voor de openbare school in de Van der Werfstraat eene tal rijke menigte, die fluisterend en op gebeimzinnigen toon met naar het schoolgebouw gewende blikken elkan der mededeelingen doet. Een grappen maker, die zich vermeet wat overluid opmerkingen te maken, of een jongen die zich verstout te zingen of te schreeuwen, wordt onmiddellijk op ernstige wjjze terecht gewezen. De eenige uitdrukkingen, die nn en dan overluid geuit worden, zijn- Zie hoordaar Geen kermiswonder wordt met meer belangstelling aangegaapt dan het eenvoudige schoolgebouw; van geen straatredenaar worden met meer be langstelling de klanken opgevangen dan die men meent dat uit de leer plaats der jeugd gehoord worden. Wat men eigenljjk hoort of ziet, weet niemand met volkomen zekerheid te zeggen, doch welk verschil er ook over de waarneming der feiten bestaat, op één punt is het meerendeel der menigte het volkomen eensnameljjk dat het er geducht spookt. Natuurlijk, dat er in onze uitge breide achterbuurten, waar men in de laatste jaren in het geloof aan duivelen en helsche machten zeer versterkt is geworden, allerlei verhalen over het geruchtmakende feit in om loop zijn. Het baatte niet, dat het hoofd der school, dien men uit zijne woning haalde, onmiddellijk de school ontsloot, geheel alleen er binnen trad, licht ontstak en elk lokaal nauwkeurig onderzocht en daarop de verklaring aflegdè, dat er niets buitengewoons was op te merken. Zjjne daad gold voor het oog der menigte, die zich voor het gebouw bleef posteereu, voor eene roekelooze vermetelheid. Ook Donderdagavond was er weder een groot aantal belangstellenden bij een. Om welke reden is onbekend, doch een tweetal agenten meenden iemand, in de nabijheid van het gebouw, naar het bureau van politie te moeten brengen. Doch nn begon het eerst recht te spoken, niet in maar buiten het schoolgebouw. Nadat men tot handtastelijkheden tegenover de dienaren der wet was overgegaan, werd de weggevoerde ontzet door eenige personen. Volgens de verklaring vau eenige aan de schooi geplaatste onderwijzers is de spookhistorie hieruit ontstaan, dat een gordijn door den luchtstroom (men laat 's nachts de deuren der lokalen, die op de binnenplaats uit komen, open) in beweging wordt gebracht. Daar er op den hoek van het gebouw een straatlantaarn staat, valt de schaduw van het in beweging zijnde gordijn op een muurvlak, wat door de op straat aanwezige perso nen kan worden waargenomen en waarin de opgewekte verbeelding der menigte nu iets zeer bovennatuurlijks ziet. Een twist tusschen twee buur vrouwen te Arnhem liep Donderdag zoo hoog, dat de een de ander met een bezemsteel een gat in het hoofd sloeg. Een andere vrouw takelde de zwakste der beide twistenden verder met den scherpen kant van een vuilnisblik toe, waarop een mans persoon met een stok het verdere werk verrichtte. De mishandelde vrouw werd bloedend eu bewusteloos weggedragen. De hooge temperatuur, die Dinsdag jl. heerschte, eischto in de provincie Groningen wederom een slachtoffer. Een bode onder de ge meente Bellingewolde is door een zonnesteek getroffen en korten tijd daarna bezweken. Zaterdagnacht moet het op sommige plaatsen nog al hebben ge vroren Zou men niet zeggen dat Hildebrand gelijk heeft, waar hij in de Camera Obscura" spreekt van de nachtvorsten, die eerst op ultimo Juli eindigen om op primo Augustus weder te beginnen. Zekere Smits zat te Tilburg met een kind op den arm op een stoel, toen de bliksem insloeg, het kind uit den arm deed vallen en hem langs de rechterzijde van het lichaam trof, maar alleen het vel met eenig vleesch van den grooten teen openscheurde,merkwaardig genoeg zag men aan den pantoffel, die den ge wonden voet omsloot, niet de minste beschadiging. Het kind bleef ongedeerd. De markies de Flor afgestapt" in het hotel Friedland te Pargs, waar hij met mevrouw de markiezin en hun zoontje een geheele étage bewoonde en een livereiknecht tot zijn bevelen had, deed groote inkoopen, bestelde o. a. bij een vermaard kleer maker 5 of 6 pakken tegelijk, kocht een paar span paarden enz., maar verklaarde, toen de hotelhouder hem na een verblijf van een week de nota tot een bedrag van 1000 frs. aanbood, brutaalweg, dat hij geen centime bezat. De politie, die er in betrokken werd, ontdekte ras, dat de gewaande markies een heel gewone dief met uame André Rodrignes was, oud 23 jaar, door de justitie reeds gesignaleerd. Een dame, zekere mevr. J., die uit Orau terugkwam en zich naar Falaise wilde begeven, waar zij woonde, werd aan het spoorweg station te Parijs, de gare du Lyon, aangesproken door een jonkman van 25 jaren, dien zij te Oran had ont moet, en haar, daar zij alleen was, zijn diensten aanbood. Zij nam die gaarne aan en ver zocht hem voor haar bagage te willen zorgen, die naar de gare de Saint-Lazare gebracht moest worden. Terwijl de dame het oen en ander met de douanen in orde', bracht, liet de heer haar koffers op een kar laden. Maar de goedgeloovige dame wachtte te vergeefs op de terugkomst van haar gelanten cavalier. Hij was met de koffers, die een waarde van 30 000 frs. bevatten, spoorloos verdwenen. Zij diende een aanklacht tegen hem in, maar de politie heeft hem nog niet gevonden. Men doet nu onderzoek naar den voerman van de kar, waarop het goed is weggebracht, die zeker nadere inlichtingen kan geven. Even als te Bern hebben er Vrijdagochtend omstreeks half 3 ure ook te Genève aardschokken plaats gehad, en wel zes, waarvan de beide laatste zoo krachtig waren, dat in vele kamers alles stond te dreunen en de bewoners de vlucht namen. Dit jaar was het reeds de derde maal dat zich dit verschijnsel aldaar voordeed. Ook te Lyon en Grenoble heeft het zich voorgedaan. Te Lyon voelde men twee schokken, beide zoo hevig, dat verscheidene deuren open sprongen en op de hoogten in de omstreken der stad verscheidene huizen beschadigd zijn. Te Grenoble heeft men er drie waargenomen. Terwijl Noord-Amerika en het westen van Europa in de laatste dagen klaagden over geweldige hitte, moet te Petersburg het weder haast herfst achtig genoemd wordeu. Een lncht- schipper, die uit een der pleiziertninen opsteeg, geraakte in een sneeuwbui bij 21/2° R. In het zuiden valt zooveel regen, dat de oogst er onder zal lijden, als 't weder zoo nog wat aanhoudt. Te Syracusa, in den Staat New- York, heeft de vorige waek een hevige brand gewoed, waardoor o. a. het operagebouw in de asch is gelegd. De schade wordt geraamd op 1500000 dollar. Het bureau voor landverhuizers te Nieuw-York schijnt goed nota te nemen van de beroepen die de aangekomenlandverhuizers uitoefenen. Het volgende lgstje geeft een over zicht van de werkkrachten die in de maanden April, Mei en Juni door Amerika aan Europa werden onttrokken. Er stapten toen te Nieuw-York aan land 618 bakkers, 332 smeden, waarvau 68 uit Enge land en 146 uit Duitschland, 41 boekbinders en 208 brouwers, waarvan 174 Daitschers, 528 slachters en 2305 schrijnwerkers, waarvan 270 Engelschen, 44 Schotten, 166 leren, en 1182 Daitschers, 701 kantoorbe dienden, waarvan 224 Engelschen, 229 Duitscher3, 52 Schotten en 101 Ieren, 129 kuipers, 21 blikslagers, 20 messenmakers van verschillende nationaliteiten270 machinemakers, waarvan 54 uit Duitschland, 62 uit Schotland en 15 uit Ierland, 70 goudsmeden, 1177 molenaars waarvan 458 Engelschen, 487 Schotten, 103 Ieren en 225 Daitschers, 354 schilders, 59 drukkers, 111 zadelmakers, 6481 huisknechten, waarvan 222 Schotten 487 Engelschen, 1381 Zweden en 807 Duitschers96 herders, waarvan er 70 uit Duitschland kwamen; 944 schoenmakers, 179 touwslagers, waar onder 118 Ieren, 16 Engelschen 21 Duitschers en 11 Schotten, 153 steen houwers, waaronder 54 uit Schotland, 49 uit Duitschland, 12 uit Engeland, en 6 uit Ierland; 761 kleermakers, voor het meerendeel Duitschers, 21 leerlooiers, 125 sigarenmakers, 43 draaiers, 102 horlogemakers, waar onder 43 Daitschers en 30 Zwitsers, 308 wevers, waaronder 44 Engelschen en 138 Duitschers, 75 wagenmakers vau verschillende nationaliteiten en eindelijk 52936 landbouwers uit de armste klasse, waaronder 15291 Dait schers, 11702 Ieren, 9790 Zweden, 5013 Engelschen en 743 Schotten en 14745 welgestelde boeren, waarvan er 7461 Duischers, 1659 Zweden en 1018 Italianen waren. Te Weenen werd dezer dagen door de jury een vonnis geveld in een zaak, welke in hooge mate de belangstelling van het publiek opwekte. Ofschoon de daad zelve ten sterkste afkeurend, had men me delijden met den ter dood veroordeelde moordenaar, omdat zijn verleden vrij gunstig was en hij iu een vlaag van woede den moord alleen beging om zich te wreken over de onrechtvaardige wijze, waarop hij zijns inziens, door zijn meester werd be handeld. Eduard Hietler zoo heet de veroordeelde was jager en boscbwachter bij den baron von Sothen en stond terecht wegens den moord, dien hij, door woede en drank beneveld, op zijn heer pleegde, omdat deze hem uit zijn dienst had ontslagen. Baron von Sothen was een persoonlijkheid, die aan alle Weeners bekend was. Ieder burger der hoofdstad kende den rijken bankier met zijne kogelronde gestalte, welke nu juist niet vau onthouding getuigde en wist te vertellen dat zijn vader eerst kleer maker en later handelaar in loten geweest was, welke laatste zaak door den zoon bin nen korten tijd tot eene groote bankierszaak werd uitgebreid. Daarmede werden zulke goede zaken gemaakt, dat Sotheu weldra in staat was twee der prachtigste bezittin gen iu de buurt van Weenen aan te koo- peu. Een daarvan heette „de Hemel" en diende hoofdzakelijk tot uitspanningsplaats voor de Weeners, die er 's Zondags een ruim gebiuik vau maakten en zich de ver schillende verfrisschingen goed lieten sma ken, welke daar namens den eigenaar te koop werden aangeboden. De andere be zitting heette de Kobenzl en daar placht Sothen de zomermaanden door te brengen. Ook genoot de bankier, die een ijverig Ka tholiek was cn ondanks zijne gewone zui nigheid veel geld voor de kerk over had, ieder jaar de eer den pauselijken nuntius voor eenige weken als ga9t op zijn buiter te mogen ontvangen. Ook kocht hij, naa een Weener blad mededeelt, voor 100 du katen een pauselijke ridderorde, doch 'zijn grootsten triomf vierde Sothen, toen hij, de zoon eens kleermakers, in den adelstand werd verbeven. Ofschoon hij zich geheel zelf gevormd had, bewonderde ieder hem om de handigheid, waarmede hij de pen voerde en zijne uitgebreide kennis van al lerlei zaken. Ruw en eigenmachtig jegens zijne ondergeschikten, was Sothen meer ge vreesd dan bemind, te meer daar zijne zuinigheid steeds sterker was dan zijn ge voel. Want nooit had hij een oog voor den armoedigen toestand, waarin velen zij ner dienaars verkeerden en hunne aanvra- geu om verhooging van loon warden zelden of nooit ingewilligd. Zoo is de karakterschets, welke gegeven wordt van den vermoorden baron, bij wien Hietler tien jaren als jager in dienst was. Gedurende dien tijd genoot deze, behalve vrije woning, een jaarlijksch inkomen van 360 florijnen, waarvan hij met een vrouw eu vier kinderen moest leven. Met die vrouw leefde Hietler buiten huwelijk en toen de president hem vroeg, waarom bij niet getrouwd was, antwoordde hij, dat zij er geen geld voor hadden. Overigens liet Hietler's gedrag, gedurende zijn diensttijd, weinig te wenschen over. Wel beweerden sommige getuigen dat hij aan den drank verslaafd was, maar dit werd weer door anderen tegengesproken, terwijl de vrouw verklaarde dat Hietler in dien tijd maar eens dronken was thuis gekomen en haar van zijn maandelijk3ch loon geregeld 38 fl. voor het huishouden ter hand stelde. Daarbij was Sothen altijd zeer tevreden met de wijze waarop de jager zijne betrek king vervulde. Tien jaren hield hij hem in dienst, terwijl de tweede jagersplaats in dien zelfden tijd achtereenvolgens door zeven verschillende personen werd ingenomen. Alleen waren de kinderen den baron steedsl' een ergenis en zelfs moet hij, volgens de' verklaringen der vrouw, haar meermalen hebben aangeraden die weg te geven. Ook beweert Hietler dat zijn heer hem zeiven aanspoorde, om zich van zijne kinderen te ontdoen. Natuurlijk had hij dit geweigerd en van dat oogenblik af maakte de baron steeds aanmerkingen op zijn werk, dat bij dc ruwheid van den heer en het opvliegend karakter van den jager, tot allerlei botsin gen aanleiding gaf. Zoo had de jager gewoonlijk het toezicht op de arbeiders, wanneer die hout moesten kappen. Hij was dan 's morgens 7 tot 's avonds 6 uur aan het werk, maar weigerde aan het verlangen van den baron te vol doen, om na afloop naar de stad te gaan en hem verslag van den arbeid te komen brengen. Daarover konden zij het niet eens worden en het einde was dat de baron den jager uit zijn dienst ontsloeg. Eenige dagen later komt hij hem in de melkerij tegen. Wilt gij mij spreken P vraagt Sothen den jager, die met het plan om zich te wreken daar was gekomen en eerst eenige glazen brandewijn had gedronken om moed te krijgen." Ja, antwoordde Hietler, legt zijn geweer aan en schiet de beide met groven hagel geladen loopen op den baron af. Binnen weinige oogenblikken was deze een lijk, terwijl de jager onmiddellijk na den moord wpgliep en zich in handen der ju stitie stelde. Bij de behandeling dezer treurige zaak begon de officier van justitie met een ver- oordeeling der algemeene meening, die on middellijk sa den moord partij koos voor don moordenaar. Hij ontkende noch de fou ten des barons, noch de goede getuigenis sen, welke door verschillende personen aan gaande den jager waren afgelegd, maar meende ondanks alle verzachtende omstan digheden geen mindere straf te kunnen eischen dan .den dood met den strop. En de jury vereenigde zich met dezen eisch en sprak eenstemmig het doodvonnis over den moordenaar uit. Evenwel is het nog niet zeker of dat wel voltrokken zal wor den, daar men meent dat voor den veroor deelde bij den Keizer een beroep zal wor den gedaan op het recht van gratie.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1