'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINTE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 8ö3. Dinsdag 2 Augustus 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Een eeuwfeest. Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauiSPOORSTRAAT en ZCIDSTRAAT. Ad.vertontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Vrijdag 5 Augustus hopen we 't eeuw feest te vieren van den zeeslag bij Dog- gersbank. 't Is een feest, dat in meerdere of mindere mate moet en kan gevierd worden door ieder, die prijs stelt op Neêr- lauds roem, op Neêriands glorie, onver schillig welke politieke of godsdienstige richting men is toegedaan. De tijden vau de „de Ruiters en Trom pen" waren lang voorbij, toen men Anno 1781 sehreef cn niemand koesterde meer van onze marine die booge gedachten, welken de Nederlanders der vorigen eeuw 'bezielden, bij de glorierijke bedrijven onzer zeehelden, toen de schoutbijnacht Zoutman en Kinsbergen door hun stout bedrijf 't bewijs leverden, dat 't ras der bovengenoemde zeehelden nog niet was uitgestorven. gjjEen smaldeel van zeven staatsche schepen convoieerde een rijke koopvaardijvloot, toen een sterker eskader, onder Engelscke vlag, zich aan den horizon vertoonde, kennelijk met vijandelijke bedoelingen. Ook nu berekenden de Nederlanders niet angstvallig de sterkte des vijands, maar besloten lijf en leven te wagen om de eer der Btateuvlag te handhaven en den rijken buit uit de klauwen van Albions luipaard te houden. Hevig was de strijd. Bevelhebbers en officieren toonden wakkerheid en beleid en janmaat vocht weer met die dapperheid, welke de Nederlanders in vroegere jaren zoo treffend deden blijken, 't Geluk bekroonde de dapperen, zoodat de Engelschen moesten afdeinzen en de koopvaardijvloot onze gaten kon binnenloopen. De helden werden daarop door den stad houder, Prins Willem V, plechtig ontvan gen en met eerbewijzen beschonken. Ruim schoots hadden ze zulks verdiend, want ze hadden op nieuw 't bewijs geleverd, dat de Nederlandsche zeeman nog steeds de deug den der voorvaderen bezat en zulks wist te toonen, wanneer de gelegenheid zich slechts voordeed. In de hoofdstad zal een feestbanket worden aangericht, waaraan ieder kan deel nemen. Behalve den minister van Marine, den burgemeester van Amsterdam, hoofd en mindere officieren zullen verschillende autoriteiten door hunne tegenwoordigheid, van hunne ingenomenheid met dat feest doen blijken. Een eskader onzer vloot zal naar Amsterdam vertrekken en professor Jorissen zal op de marinewerf aldaar, naar aanlei ding van 't feest, een redevoering houden. Bij 't fcestconcert zal ook 't muziekkorps der marine zich laten hooren en 't bestuur van Amsterdam zal door een schitterend vuurwerk 't feest opluisteren. Op zulk een grootsche schaal blijken van instemming en sympathie te geven, is op de meeste plaatsen niet mogëlijk, maar we vertrouwen dat ook daar de dag van 5 Augustus niet onopgemerkt voorbij zal gaan en we ten minste, als er niet meer kan gedaan worden, Neerlands geliefde driekleur allerwege zullen zien wapperen. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Ang. 1881. Zondag en Maandag jl. is on geveer de helft der zeemiliciens, welke de voorloopige oefeningen aan boord der Evertsen hebben doorloopen, overgeplaatst geworden op de ram- schepen, monitors enz., Zij zullen over eenige weken door de andere helft worden vervangen. Gedurende het kampeeren van het 7e regiment infanterie bg Milli- gen, zal de garnizoensdienst te Am sterdam, Naarden en den Helder worden waargenomen door compag- niën van't 4e reg. infanterie. Hiertoe vertrekken den lln Augustus de le compagnie 8de bataljon (kapt. J Logger) van Leiden naar Amsterdam de le comp. 5e bat. (kapt. J. Roels) van Gouda naar Naarden, en de le comp. le bat. (kapt. B. Hilvers), van Delft naar den Helder. (Ons vorig bericht schjjnt dus abusief te zijn) Aan boord van Zr. Ms. brik Zeehond,"alhier binnengekomen, had Vrijdag jl. ter hoogte van Doggers- bank, een ongeval plaats, welks afloop getuigt van de flinke handelwijze van kommaudant en bemanning. Een bootsmansleerling, die eenige bezigheden op de fokke-ra moest verrichten, stortte van zijn verheven standpunt in zee. De brik met een tienmijlsvaart, werd dadeljjk voor den wind gebracht en een reddingsboei uitgeworpen, doch de drenkeling was door de hooge zee niet bij machte die te grijpen. Inmiddels werd met den meesten spoed een sloep bniten boord gezet, welker bemanning het gelukte den drenkeling buiten gevaar en na verloop van een halfuur, aau boord te brengen. Oude-Schild, 31 Juli: Gisteren hadden de lang aangekon digde feestelijkheden alhier op het haventerrein plaats, 't Schoone weer had tal van belangstellenden gelokt, die blijkbaar veel behagen schepten in de verschillende nommers van het programma. Alle volksspelen liepen dan ook goed van stapel, waarbij vele deelnemers blijken gaven van kracht, vlugheid en beleid. Bg iiet mastklim- men vielen de prijzen ten deel aan N. Schellinger en S. van der Sterre bij het hoepelvangen, aan N. Slot en C. Koopmanbij het tobbesteken, aan S. van der Sterre, Jb. S. Boon en J. Dekkerbij het vaatjeskruien, aan Jb. Koorn, Jan Visman en F. Sauer- born; bjj het sprietloopen, aan S. van der Sterre, Jb. Koorn en C. Koop man en bij het tobbezeilen, aan C. L. Duinkeren G. Krijnen. 't Schoonste nommer van het programma: eene gondelvaart op zee, ondervond door een hevig onweder veel vertraging, 't Onweder was dan ook oorzaak, dat de vletten niet geheel volgens het plan konden versierd en opgetuigd worden. Toch maakte het geheel een ver rassend effect. Het licht der lampions, de helle kleuren van het bengaalsch vuur, de vuurpijlen en flambouwen, dit alles met het schilderachtig costuum waarin de 50 deelnemers zich hadden gekleed, vormde een geheel, dat schoon mag genoemd worden, 't Zal niet behoeven gezegd te worden, dat een druk bal de feestelijkheden besloot. Intusschen komt den werkenden leden der rederijkerskamer Heije," van wie een deel in de feestcommissie was vertegenwoordigd, zoomede der com missie een woord van dank toe voor de flinke wjjze, waarop alles was Texel, 1 Augustus Eergisteren woedde boven dit eiland een hevig onweder. De bliksem sloeg in een klamp hooi, toebehoorende aan J. B. te Oosterend. De vlammen hadden het hooi weldra in asch doen verkeeren. Overigens werd gelukkig geen schade aangericht. Omtrent de verwachtingen van den oogst op Walcheren schrgft men het volgende: De boeren hebben het dezer dagen »op alle vingers en den duim." 't Is koolzaad dorschen, gerst en rogge snijden, erwten pikken of het over schot van het hooi binnenhalen. Met dat alles hebben zjj meer dan de handen vol. Maar hij al die drukte zetten ze toch nog een vroolijk ge zicht; en geen wonder! 't Is een jaartje om over tevreden te zjju. Vooral de heerlijke regen van de laatste dagen was voor deze dingen zeer goed. Haver, gerst, tarwe, kool zaad leveren over het algemeen een goed beschot, koolzaad en tarwe zijn kort van stroo, maar goed van korrel. De erwten zijn minder, hier eu daar vindt men nog wel schriele stukjes. Aardappelen pnik, ook de winter provisie; hier en daar bespeurt men verschijnselen van de ziekte, maar 't belet den groei niets. Maar bovenal is het een buitengewoon hooi-jaar. Overal veel en deugdzaam hooi't is van dat echte soort, er zit melk en boter in. De gelukkige bezitters ziju dan ook al druk bezig met verzenden en wel tegen f 25 het voer. Nadat de veearts B. H., die zonder gezin in de buurt Ter Hole een huis bewoont, Woensdagavond ter ruste was gegaan, zagen zijne buren hem omstreeks tien uren in vlammen gehuld buiten zijne woning komen. Ofschoon spoedig door toe gesnelde buren gebluscht, heeft de ongelukkige zulke erge brandwonden bekomen, dat hij den vo genden ochtend te drie uren overleden is. Aangezien de brand in het door hem beslapen bed ontstaan is, vermoedt men dat onvoorzichtigheid de oorzaak van dit ongeval is geweest. Donderdagnacht omstreeks 12 uren is in de Duitsche sleepstoomboot H. »Mouritz" te Duisburgh lig gende op de rivier de Merwede na bij Dordrecht komende van Duis burgh en bestemd naar Rotterdam, brand ontstaan in de kajuit, door het uit elkander slaan van een petroleumlamp, waarbij de kapitein en de stuurman ernstige brandwonden aan aangezicht en han den bekwamen. Ondanks onmiddellijk geneeskundige hulp werd ingeroepen en verleend, is de kapitein 's morgens aan de bekomen wonden overleden, terwijl de stuurman in het Ziekenhuis is opgenomen en naar wij vernemen buiten levensgevaar verkeert. Het knaapje, dat zoo deerlijk verwond werd bij het ineenstorten van den muur in de Langestraat te Amsterdam, is aan de gevolgen over leden. De Paulus-Potterstraat te 's- Hage was Vrijdag getuige van het volgende huis- en straattooneelIn een huisgezin, waar wel eens dik wijls onaangenaamheden voorvielen, kwam gisteren de man mededeelen, dat hij vau zijn werk was wegge jaagd en na het gewone spektakel joeg hij daarop vrouw en kinderen de deur uit. Daarna ging manlief een paar kooplieden opzoeken om aan hen zijn huisraad te verkoopen, maar de buurt, die van zjjn plan de lucht kreeg, besloot dat te beletten. Nau welijks waren koopers en verkooper dan ook aan 't loven en bieden, of tal van buurvrouwen kwamen gewa pend met stokken en bezems bijeen en verjaagden onder het geschreeuw van slaat ze dood" slaat den beul dood"! èn huisheer èn kooplieden, die onder de hand menigen stoot en klap bekwamen. Na den boel schoon- te hebben, trokken de vrouwtjes zegevierend naar liuia. Te 's-Graveuhage is, naar aan leiding van eenige voorgekomen er- gelijke gevallen, door den garnizoens commandant bepaald, dat iedere mi litair die op straat onnoodig zjjn sabel trekt, zal worden gestraft met ontneming van het recht om dit wapen te dragen, en alle gevolgen aan die straf verbonden. Tegen de vliegen in huiskamers. Neem één liter lauw water en doe daarin 10 droppels carbolzuur; met dit mengsel laat men met spons en zeem de glazen of ruiten afnemen, terwijl ook de vloer met een weinigje van dit vocht besprenkeld wordt. Den geheelen dag big ft het vertrek 7rij van vliegen, terwijl bovendien door de bewoners een gezonder lucht zal ingeademd worden. Dikwijls gebeurt het zoo herrinnert de »Haarl. Ct." dat men zich op eene briefkaart verschrijft of de gereedliggende kaart om de eene of andere reden niet verzendt. Ge woonlijk worden die briefkaarten verscheurdwat zal men er anders meè doen? Men kan ze ook niet naar het postkantoor brengen en er nieuwe voor vragen. Mocht hier of daar eene postadministratie ongenegen zijn de ongebruikte, doch onbruikbaar geworden briefkaarten tegen nieuwe in te ruilen, dan is eene eenvoudige opzending naar 's Gravenhage vol doende om die postadministratie tot haren plicht te brengen. De voor schriften zijn in dezen stellig en ondubbelzinnig, doch bij het publiek veelal niet bekend. Het vlaggeschip van het En- gelsche reserve-eskader heeft jl.Zoudag, op de vaart naar Leith, op 56° 49' N. en 1° 41' O., een z. g. Van den Berg'schen Zeebode in het water ge plaatst. Deze zeebode bestaat uit een ijzeren vat met drie gesloten af- deelingen en een kiel die het om slaan belet. Bovenop bevindt zich een boute vlag, ook van ijzer. In de afdeelingen worden brieven gelegd. Een instructie, om den zeebode aau Lloyds of aan het meest nabij zijnde Engelsche consulaat te doen toe komen, bevindt zich mede in het vat. Men wil daarmede een proef nemen, om na te gaan of deze bode der scheepvaart in zekere gevallen nuttig zou kunnen wezen. De Engelsche marine bezit een nieuw ramtorenschip, dat alle anderen in grootte, maar ook in lompheid moet overtreffen, ofschoon men nogal dikwijls bijzondere moeite deed om het te versieren. De spiegel o. a. vertoont een reusachtigen gegoten ramskop met breede horensdaarmede kan het schipdat laag op het water ligt en werkelijk aan een zwemmen- den ram doet denken, op de andere schepen inrennen. Geen duimbreed zeil staat er op het geheele dek, het leelijke monster rookt uit vijf of zes schoorsteenen en heeft een ongewoon snelle vaart. Punch vindt het schip zoo afschuwelijk leelijk, dat zij hoopt dat het spoedig verhuizen zal naar de visscheneen wensch die wel eens vervuld kon worden, daar de Engelsche admiraliteit al meer dan een ramtorenschip in hare magazjj- nen op den bodem van het Kanaal heeft Te Herungen (Pruisen) dicht bij Yenloo kregen twee wevers twist. De vrouw van een hunner trok haar mau in huis en wist hem naar bed te krijgen, ten einde zijn roes uit te slapeu. Een uur later echter, 11% ure 's avonds, kwamen de beide kameraden het huis binnendringen, sleurden den slapende uit zijn bed en vermoord den hem in zijn eigen huis, door hem twee revolverschoten in het hoofd toe te brengen. De daders zijn gevat. De grootste overzetpont der wereld bevindt zich in Californië, waar zij den spoortein van den groo- ten centraal-pacificspoorweg over de baai van Corquinez moet brengen om een directe verbinding te verkrijgen tusschen Sacramento en San Francisco. De boot draagt den naam van »So- lano" en kan vier treinen in een tocht overzetten; 48 goederenwagens en een locomotief of 24 personenwa gens volgens Amerikaansch systeem vinden op haar dek een geschikte plaats. De lengte der boot bedraagt 1291/8 meter, de breedte 35% meter, terwijl zij zes en dertig honderd ton nen inhoudsmaat heeft. Aangaande de Trans vaalsche zaken verklaarde in het Engelsche Lagerhuis de vice-Minister Charles Dikke, dat de Regeering voorshands niet voornemens is verdere stappen te° doen tegen de moordenaars van kapitein Eliotten Dr. Malcolm. Men weet dat voor die moordenaars door sommige Engelschen nog altijd ge houden worden de op verdenking gevangen genomen, maar sedert door de jury vrijgesproken Trans vaalsche Boeren, schoon het een publiek ge heim is dat de moord uit roofzucht werd gepleegd en de hoofdaanlegger een Schot was. Inmiddels komt uit Durban het bericht, dat de moeielgkheden tus schen de Boeren eu de Koninklijke Commissie te Pretoria zijn uit den weg geruimd. In de laatste dagen kwam men weer bjjeeu en alles scheen op een goeden weg te wezen. Tot nu toe was men het eens geworden over de volgende punten: De Suzerein (H. M. de Koningin) heeft het recht Engelsche troepen door de Transvaal te doen trekken, wanneer ze met inboorlingen of aan grenzende staten in oorlog is. Ook houdt ze het toezicht over de bniten- landsche betrekkingen der Transvaal. Het Britsch gouvernement betaalt vergoeding voor de schade, door de Engelsche troepen aangericht, en de Transvaalsche Regeering vergoedt wat de Boeren mochten beschadigd hebben. Alle schadeloosstellingen moeten bin nen een maand na de toewijzing worden voldaan. Gewaarborgd worden afschaffing der slavernij waarschijnlijkdat ze big ft afgeschaft en vrijheid van godsdienst. De invoer van En gelsche handelswaren in de Transvaal zal geen beperking ondergaan buiten die, welke aan de invoer-artikelen van andere landen worden opgelegd. Twee dieven, die Donderdag in een huis te Brussel waren binnen gedrongen, zullen waarschgnlgk hun onbeschaamdheid met den dood moe-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1