T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 884. Vrijdag 5 Augustus 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Atoonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 3 franco per post75 Afzonderlijke nummers Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BoreuoiSPOORSTRAAT en ZEIDSTRAAT. Advertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 29 m. Ondergang 7 n. 41 m. Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Volle Maan. Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 Zaterdag 13 NIEUWSTIJDINGEN* HELDER, 5 Aug. 1881. De nitslag der Dinsdag jl. ge- honden herstemming ter verkiezing van twee leden voor den Gemeenteraad alhier, is als volgt: Geldig uitgebrachte stemmen 368. Uitgebracht op de heeren J. T. Tinkelenberg 215, S. Braaksma 180, J. Hoogenbosch 179, en H. Janzen Ez. 128 stemmen. Alzoo gekozen de heeren J. T. Tinkelenberg en S. Braaksma. Woensdagavond werd de Bur- ger-societeit Eensgezindheid," aan den Helder, geopend. De schutters muziek liet, voor 't met gekleurde lampions verlichte gebouw, eenige nummers hooren. Bij iedere nieuwe uitvoering kunnen we vooruitgang bij dat korps bespeuren. Ten &lotte werd er bengaalsch vuur Wij wijzen onze lezers nogmaals op het aangekondigde Volks-concert met vuurwerk en illuminatie, te geven op a. s. Zondag door het muziekkorps der Schutterij in het park »Tivoli." De geringe entree doet ons vertrou wen dat de toeloop van het publiek zeer groot zal zijn, waarom men zich in tijds van kaarten zal dienen te voorzien. Mocht onverhoopt het weder Zon dag a. s. te ongunstig zijn, dan wordt het concert uitgesteld tot den vol genden Zondag. Ingevolge machtiging des ko- nings wordt: a. Zr. Ms. schroefstoomschip 1ste klasse »van Galen" met den 15den dezer buiten dienst gesteld en de kapitein-luitenant ter zee A. baron Collot d'Escury eervol van het bevel van dien bodem ontheven b. met den 16den daaraanvolgende in dienst gesteld, met bestemming buitenslands, Zr.M. schroefstoomschip lste klasse Zilveren Kruis," liggende te Willemsoord, en het bevel over dien bodem opgedragen aan de ka pitein ter zee J. A. Waldeck. De ingenieurs 2e kl. F. S. C. M. Wjjs en H. Cop, werkzaam bij 's Rijkswerf te Amsterdam, zijn over geplaatst naar de directie der Marine alhier, respectievelijk met 1 Mei 1882 en 1 November a. s. Het feest dat den 5 den Au gustus a. s. op 's rijks werf te Am sterdam zal plaats vinden ter her denking van den zeeslag bij Doggers- bank, zal worden opgeluisterd door de tegenwoordigheid der ramschepen Buffel en Stier, het schroefstoomschip 3e klasse Alkmaar en het instructie vaartuig Pollux. Ter nagedachtenis aan den luite nant-admiraal Zoutman' zal, op het oogenblik dat de herdooping yan het bij 's Rgks werf te Amsterdam in aanbouw zijnde schroefstoomschip Kortenaar in Doggersbank plaats vindt, door een van de ter reede liggende oorlogschepen een saluut van 17 schoten worden gedaan, ter wijl door al de aanwezige oorlogs bodems zal worden gepavoiseerd. Het bekende landgoed »Rosen- stein" onder Velzen bij Haarlem, toebehoord hebbende aan wijlen jhr. Van der Poll en dat heette aangekocht te zijn voor de Koningin van Zweden, is, naar men thans verneemt, aange kocht door de bh. Gebr. Koster te Amsterdam en D. Bolle te Rotterdam, uitsluitend met het doel om er een premie van te maken bij boekaan- biedingen »Rosenstein" heeft een oppervlakte van pl. m. 40,000 M2; er staat een mim heerenhuis en bijbe- hoorende woningen op. Eenigen tijd geleden werd op de Oudeschans bij Krombootsloot te Amsterdam het lijk opgehaald van een politieagent, genaamd letjjn. Men veronderstelde reeds toen dat hij in het water was ge worpen. Dit vermoeden schijnt thans bevestigd te worden. In een aldaar gelegen tapperg werd dezer dagen door eenige personen over het ongeval gesproken, waarbij te kennen gegeven werd, dat men zich in den persoon vergist had; de tapster hoorde dit aan en gaf hiervan kennis aan de moeder van den verslagene. Deze heeft van een en ander der politie kennis gegeven, die het vroeger ge staakte onderzoek weder heeft hervat. -— Op de Tentoonstelling van Hulpmiddelen voor den Boekhandel, te houden te Amsterdam, die 17 Augustus voor het publiek toegan kelijk zal zijn, hebben de heeren Van Gelder Zonen o. a. ingezonden een velletje papier van vijftien duizend meters leagte. Omtrent de arrestatie van D. Brouwer en zjjn echtgenoote, ver dacht van brandstichting in hun woning, onder Nieuweramstel, deelt het H. blad het volgende mede: Het kwam den veldwachter Boeklagen, bij zijn komst aan het brandend ta- pijtmagaziju, al dadelijk verdacht voor, dat genoemde bewoner bjj zijne nadering alle moeite deed om te laten zien dat hg zgn best deed zooveel mogelijk te redden, ofschoon alles wat hij redde, o. m. een steenen poppetje, weinig waarde had. De veldwachter vermaande hem om maar niet te veinzen, want dat hij hem zeer goed begreep. Op de vraag van den veldwachter, voor hoeveel Brouwer verzekerd was, noemde deze vijf a zesmalen een nietsheduidende som. Eerst nadat hij in tegenwoor digheid van het publiek door den veldwachter was herinnerd aan de verplichting om öf zgn polis te toonen öf de juiste som te noemen waarvoor hij verzekerd was, noemde hg f 5000 als assurantiegeld. Een en ander versterkte den argwaan, en hoewel B. en zgne echtgenoote aan vankelijk bleven ontkennen, wisten eindelgk de veldwachter en de bri gadier der rijks veld wacht Kars, eerst de vrouw en daarna ook den man tot bekentenis te brengen. Zg herhaalden hun verklaring vervolgens voor den waarnemenden burgemeester, den heer H. Streefkerk, op wiens last zij naar het* huis van arrest zgn overgebracht. Ongetwijfeld verdienen de heide veldwachters een loffelijke vermelding voor hunne waakzaamheid. Een vrouw te Leeuwarden, die nogal dikwijls veel sterken drank gebruikt, sprong eergisterenavond in den regenbak. Haar man, aan der gelijke kunsten gewoon, meende dat deze liefhebberij haar eer goed dan kwaad zou doen en haastte zich niet haar te helpen. Denkende dat zij vergeten was, riep zg al zeer spoedig om hulp, die haar dan ook werd verleend, doch niet vóór zij beloofd had zich van te veel nat, zoowel in als uitwendig, te onthouden. Een droevig ongeluk is Dinsdag avond geschied met een timmerman van de suikerfabriek op de Looiers gracht te Amsterdam. Op deze fa briek was onlangs de hooge schoor steen gerepareerd en daartoe om- steigerd. De timmerman begaf zich met een leer op den rug naar de bovenste omsteigering van den schoor steen en was juist daarop toen de ladder, welke hg droeg, haakte aan een balk. De man wankelde en stortte van de ontzettende hoogte af, waarop hij ^ich bevond. De toe stand, waarin hg nog zieltogend per brancard naar het gasthuis werd vervoerd, laat zich niet beschrijven. Ook een 17jarig werkman is gisteren namiddag van een in aanbouw zijnd perceel op den Buitensingel achter het Paleis voor Volks vlijt gestort. Met gebroken ledematen werd hg naar het Gasthuis gebracht. Ook de stuurman der Dnitsche sleepstoomboot. »H. C. Manritz" van Duisburg, die bij den brand in de kajuit dier boot in den nacht van 26 op 27 Juli zulke ernstige brand wonden bekwam, dat hij ter verple ging in het ziekenhuis te Dordrecht werd opgenomen, is Zondagavond aan de gevolgen overleden, zoodat dus het ongeval aan boord dier stoomboot 2 slachtoffers heeft gemaakt. Zooals reeds van oudsher bekend is, zgn de Atjehers die zich in de laatste jaren bovendien nog als uitstekende vechtersbazen hebben be toond in de eerste plaats goede, bruikbare zeelieden. Hoewel wat laat, is ook onze regeering tot die ontdek king gekomen en nu wil zij deze eigenschap der Atjehers tot haar voordeel aanwenden, door een proef te nemen met hen bij de Marine als matro zen teengageeren. Men gelooft,dat die te nemen proef wel kans van slagen heeft, doch dat het gelukken daarvan geheel zal afhangen van de te stellen voorwaar den bij aanmonstering. Met ingenomenheid bespreken thans de meeste Engelsche liberale bladen de overeenkomst met de Trans- vaalsche Boeren. Vooral keuren zij het goed dat de Engelsche Resident niets meer dan een gewoon Consul- Generaal zal wezen, en dat het ge- heele Transvaalgebied aan zgne wet tige bezitters wordt teruggegeven. De conservatieve bladen evenwel beweren, dat de overeenkomst slechts eene vermeerdering en bezegeling is van Engeland's oneer. De schuld, door de regeering der Boeren over te nemen, bedraagt 400,000 pond sterling, rentende vier ten honderd en aflosbaar in 27 jaren. Engeland krijgt daarvoor een eerste hypotheek op de totale inkomsten van de Transvaal. Na de bekrachtiging der overeen komst wordt bet land onmiddelijk door de Engelsehen ontruimd. Bij den te Liverpool gearres teerden Mc. Gratb (na de mislukte poging om het raadhuis in de lucht te doen springen) vond de politie een boek, dat een aantal belangrijke aanwijzingen bevatte betreffende de Fenians in Amerika. Men denkt, dat deze vondst leidde tot de ontdekking der helsche machines. Te Liverpool verwacht men, dat de Fenians zullen voortgaan dergeljjke machines naar Engeland te zenden. Men zegt, dat bij Glasgow een groote hoeveelheid dynamiet is ont dekt in de »Hallside Steel Works," verborgen achter twee fornuizen. Aan de Times" wordt nit Philadelphia gemeld, dat er tusschen Londen en Washington eene drukke diplomatieke gedachtenwisseling heet plaats te hebben over de bewuste helsche machines. De Ameri- kaansche overheid doet haar uiterste best om de verzenders der vaten cement op het spoor te komen, maar tot dusver vruchteloos, en ook zonder veel hoop op een gunstigen uitslag, wijl noch de personen van wie de va ten afkomstig waren, noch de sleepers die ze aan boord bezorgden, ergens te ontdekken zgn. Voorts laat de Ame- rikaansche Regeering niets ougedaan om het inschepen van méér zulke waar te voorkomen hoewel het natuurljjk tot het onmogeljjke behoort alle pakken, vaten en balen na te snuf felen, die uit Amerika naar Engeland over zee gaan. De handel, het spreekt vanzelf, mag geen belemmering on dervinden. Door de bemanning van het te San Francisco aangekomen stoomschip »Newbern" is de equipage opgenomen van den schoener »Eustace," nabij Mazatlan vergaan ten gevolge van brandstichting aan boord door den kok,die plotseling waanzinnig was geworden en eerst den kapitein ver moordde, daarna de 2300 /aten kruit aan boord deed ontvlammen. Geluk kig waren de matrozen tijdig gevlucht. De vervolgingen, waaraan de Joden in Rusland blootstaan, bepalen zich niet, geljjk men algemeen gelooft, tot het zuiden des Rgks. Ook in de westelijke provinciën zgn verschillende steden en dorpen, grootendeels door Israëlieten bewoond, door brandstich ting te gronde gericht. Tot het einde van Juni waren 16 steden afgebrand, waaronder Vitebsk met 23,000, Bobruisk met 23,000, Slonim met 20,000, Mohilew met 25,000 in woners. En de vorige maand is weder te Korez een brand gesticht, waarbjj 1020 huizen en winkels, de synagoge en 11 kleine bedehuizen zgn in de asch gelegd. Bg die ramp kwamen 39 personen om5000 per sonen zgn er zonder dak en van alle middelen van bestaan beroofd. Nog erger is het te Minck, waar de ver liezen het drievoudige van die te Korez Een student van de houtves- terschool te Petersburg heeft zich van het leven beroofd door aan den grond een dolk te bevestigen met 't staal naar boven gekeerd en zich daarop te werpen. Do dood volgde niet terstond en de jongeling had nog gelegenheid mee te deelen, dat hij bij loting was aangewezen om den Keizer den llen Juli te dooden. Niet bereid daaraan te voldoen, had hg door zelfmoord zich uit de verlegenheid geholpen. Een onvermogend officier te Olmutz is geheel onverwacht in het bezit van een fortuin gekomen, die op 17 millioen francs wordt geschat. Bij testament heeft nl. Vorst Ruspoli, die onlangs in Frankrijk overleed, den luitenant, die tot hiertoe voor den zoon van een artillerie-officier doorging, als zgn natuurljjk kind erkend en hem tot universeel erfgenaam benoemd. De hoofdconducteur van den trein, waarmede de gravinnen Brani(ika en Czacka van Parijs naar Keulen gereisd zgn, is onder verdenking van medeplichtigheid aan den diefstal van 580,000 Mark, ten nadeele dezer dames begaan, gearresteerd. Op Teneriffe, het grootste der Canarische eilanden, waar sedert 26 jaren de doodstraf niet werd toege past, zijn onlangs twee mannen ter dood gebracht, die in 1878 bij het kerkhof Orotava, niet ver van Santa Cruz, de hoofdstad van het eiland, een afschuwelijken moord pleegden. Zij hadden onder hun vrienden een jong Engelsehman, een kassier van een Londensch huis. Deze vertelde hun eens, dat hij een groote som ds nit Engeland had ontvangen en nu den sleutel van zgn brandkast altijd bij zich droeg. Die mededeeling wekte hun begeerte opzg besloten den jongen man te dooden, zich van het geld meester te maken en naar Amerika te vluchten. Zij lokten hun vriend, onder voor wendsel van een wandeling, buiten de stad, vermoordden hem bg het kerkhof en gingen met den sleutel naar zgn huis, waar zij ongemerkt som van 10,000 realen uit de brandkast namen. Daarna keerden zij terug en verborgen het ljjk van hun slachtoffer onder een der graf- steenen op het kerkhof. Een paar dagen later kwamen eenige bezoekers van het kerkhof, door de zonderlinge ligging van den steen, die door de ruwe behandeling der beide mannen gebroken was, en door nog eenige kenteekenen, op 't vermoe den, dat het graf geopend was, en bij onderzoek vond men het ljjk van den Engelsehman. De verdenking viel terstond op de beide moordenaars, die nog niet ver trokken warenzij werden gevat, bekenden hun misdaad, en de recht bank veroordeelde hen ter dood. Twee en een halt jaar hebben zij te Vera Cruz gevangen gezeten, daar men tel kens te Madrid verzachting van hun straf poogde te bewerken, totdat eindelgk, vooral op aandrang van den Engelschen consul, aan het doodvon nis uitvoering gegeven is. Alles gaat met stoom in Ame rika; ook de echtscheidingen. Een dame diende onlangs bg het gerechts hof te Brooklyn een eisch tot echt scheiding in, en den volgenden morgen reeds bracht de Refercej verslag er over uit en deed de rechter uitspraak. In nog geen vier en twintig uren was dus de geheele zaak afgedaan.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1