'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL Dinsdag 9 Augustus 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Nu. 8»5. Abon -ri ement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT <fc Co. te Helder. BarenniSPOORSTRA AT en ZUIDSTRA AT. Advertentiën van.l tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en* VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Aug. 1881. Bedankt voor het beroep naar Bodegraven, door Ds. D. Snijder, predikant alhier. Wat 't weer aanbelangt, beeft 't eerste volksconcert, door 't muziek korps der art. schutterij Zondagavond in den tuin van Tivoli gegeven, 't uitmuntend getroffen. 't Was een heerlijke zomeravond, 't Muziekkorps, blijkbaar begeesterd door de talrijke opkomst van 't pu bliek, kweet zich uitmuntend. Zoo voortgaande, onder leiding van den bekwamen kapelmeester M. P. Polak, kan 't ons nog vele aangename avon den verschaffen. De tuin a giorno verlicht, leverde een prettigen aan blik, terwijl de lustige bezoekers nu en dan vrij kluchtige tooneelen te zien gaven. 't Vuurwerk is, over 't algemeen, goed geslaagd, en bracht niet weinig tot 't genot van den avond. We hopen op nog meer dergeljjke avonden in dezen zomer. Een aan merking zij ons veroorloofd. Gaarne zouden we zien dat er gelet werd op enkele baldadigen, die bij afloop van bet feest, er hun aardigheid in vonden lampions af te rukken, boomen te beschadigen, enz. Op last van den Minister van marine zal aan elk der schepen van de oefeningsdivisie een volgens de denkbeelden van den luit.-ter-zee J. Haremaker gewijzigd peilbord worden verstrekt, om gedurende den aanst. kruistocht te worden beproefd tegen dat van het peiltoestel Hopfgartner, gewijzigd door den kapt.-luit.-ter-zee T. C. Gobée. Door Gedep. Staten van Noord- Holland is besloten: 1°. dat de jacht op klein wild in Noord-Holland zal worden geopend op Zaterdag 3 September 1881, met zonsopgang 2°. dat de korte jacht dagelijks, met uitzondering van den Zondag, en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uit- Naar men verneemt, zal het onderwijzend pesoneel van het Kon. Instituut voor de marine te Willems oord, tengevolge van het steeds toe nemend getal adelborsten, in het vol gende jaar vermeerderd worden met één officier-instructeur en een burger leeraar met academiscben graad. Men meldt uit Texel: Nabjj de Slufters strandde Vrijdag morgen een Noorsche bark met hout, waarschijnlijk tengevolge van den dikken mist. Na den deklast over boord geworpen te hebben, is het schip vlot gekomen en heeft de reis kunnen vervolgen. Visschers van de Cocksdorp waren bezig het hout op te visschen. Door den Minister van financiën is bepaald, dat het stationnement Velsen, te rekenen van 1 Aug., zal worden genoemd IJmuiden. De Koning heeft toestemming verleend om aan een le klasse bark schip van de reeders Borsius en van der Lejjé te Middelburg den naam te geven van Prinses Wilhelmine. De ^organisatie onzer infanterie werkt zeer bezwarend voor de luite nants. Bij verschillende regimenten zijn er compagniën waar slechts één dienstdoende luitenant is, hoewel er volgens de formatie drie moeten zijn. De regimenten, die het minst bedeeld zgn van luitenants, zjjn de no. 2, 3, 5 en 6. Ter-Neuzen, 6 Augustus. Het Engelsche stoomschip Cosmopolitan, met stukgoederen van Louden naar Antwerpen bestemd, is gisteren mor gen in de Wester-Schelde, op de hoogte van Baarland, op eene plaat geloopen en aldaar blijven zitten, zoodat het kort daarop veel water maakte en volgens rapport van eene sleepboot is het schip gisterenavond reeds middendoor gebroken, zoodat de kolen uit de machinekamer spoelden. De heeren John. Enschedé Zonen te Haarlem, in het bezit van een houten drukpers, gebruikt door Joan Michael Fleischman, ge boren te Neurenberg in 1701 en ge storven te Amsterdam in 1768, heb ben toestemming gegeven dit kost bare stuk op de tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel te Amsterdam ter bezichtiging te stellen. Met uitmuntend gevolg is het beeld van Van der Werff, Donderdag in de etablissementen der firma L. J. Enthoven C°. te 's Gravenhage gegoten. Het beeld, dat binnen weinige dagen uit den kuil zal worden te voorschijn gebracht, is uit echt brons samengesteld en stelt Van der Werff voor in staande hou ding, de eene hand gebald, in de andere een degen houdende. De hoogte er van is 3,35 M. en wanneer men het betrekkelijk gering gewicht van 3000 kilo in aanmerking neemt, dan kan daaruit worden afgeleid dat ook in Nederland de kunst van beelden- gieten uitstekend wordt verstaan. Donderdagavond is weder een werkman te Amsterdam aan de U- trechtsche zijde van een in aanbouw zijnd huis van den steiger gevallen de ongelukkige was onmiddellijk een ljjk. Men schrjjft uit Njjmegen van 4 Augustus aan de N. R. Ct. het volgende Gisterennacht ontstond er tusschen een korporaal en een burger in een befaamd huis alhier twist, waaruit al spoedig een algemeene aanval van de zijde der aanwezige militairen voortvloeide; hun aantal groeide tot ongeveer 200 man aan, die al het meubilair, bestaande in kostbare spie gels, schildergen, stoelen, buffetten, glazen, karaffen enz. stuk sloegen. De straat werd door hen opgebroken en met de keien werden alle ramen en luiken verbrijzeld. In één woord alles werd verwoest, wat maar onder hun bereik kwam. De bewoonsters ontvluchtten in middels het huis en bereikten met een rijtuig het politiebureau, waar zjj hulp inriepen en zich onder bescher ming stelden. Een tiental agenten, die daarna naar de plaats van wanorde opruk ten, vermochten, ofschoon met uitge trokken sabel er op inhouwende, niets tegen de hoop woeste opgewonden soldaten, die met getrokken sabels en bajonetten tegen do politiemacht op trokken. Toen er hulp aan de hoofdwacht gevraagd werd, kon die niet verkre gen worden, omdat de wachthebben- den beschonken waren,', zoodat de wacht dan ook afgelost is moeten worden. De hoofdwacht bestaat no ta bene voor een garnizoen als Njj megen uit een sergeant en 4 man. Zoowel de politie als de militaire autoriteit stellen een streng onder zoek in. Het navolgende ingezonden stuk komt voor in het »Bat. Handbl." Mjjnheel Letacteul! »Ik Chinees man welk hald vool mijn lijst en vleesch, ik hooi van rnjju landsman in Atjeh veel t8 ver dienen, ik ga naar Atjeh om beetje geld te verdienen omdat mjjn lands man zeg geen oolog meel in Atjeh, kompagne alle soldaten zal wegzenden en politie kom in de plaats om ons alle maal te bewaken. Hajja! Die Atjehnees kom 's nachts maak lawaai schiet veel geweel, veel kogels vlieg dool Chinees huizen, mijn kamelaad een man dood, twee die ^,a klijgen wond, ik zeel bang, ik schleeuw hald, ik zeg Tjilaka! Hofolomi Atjehnees niet bang vool soldaten, ik loop weg, ik kom hiel. Ik vlaag Mijnheel Le- taeteul wanneel zal kompagne politie zenden naai Atjeh dan Atjehnees bang, zal niet meel schieten op Chi- neezen, en alle Chinees man zal gaan naar Atjeh en zal beginaga senang en kompagne kljjgt veel winst met pacht en invoel legten, en alle eulo- pees man klijg alles goedkoop en dan zal spoedig ook naai Atjeh gaan. Mjjnheel Letacteul »lk alme Chinees man »LIM TI AM SENG." De Russische politie moet nu niet alleen op haar hoede zjjn tegen menscheljjke nihilisten, maar ook een wakend oog houden op nihilistische honden. Zjj werd dezer dagen door zulk een viervoetigen revolutionnair verschalkt. Het was weer de oude geschiedenis. Een rijk koopman ontving een brief, waarin hij met den dood bedreigd werd als hjj niet op een bepaalde plaats op een kerkhof 3000 roebels neerlegde. Hjj gaf de zaak bij de politie aan, legde een pakje met oud papier gevuld op de aangewezen plek, en 20 kozakken verscholen zich in den omtrek, om hem, die het pak wilde weghalen, te vatten. Zij wachten den geheelen nacht, maar zagen niemand en den volgen den morgen was het pakket toch verdwenen. Nu kwam er een tweede brief, waarin de schrijver klaagde over het bedrog en zijn bedreiging herhaalde. Men legde nu een pakje, waarin werkeljjk 3000 roebels waren, op de bepaalde plaats en verborg er weer de kozakken. De manschappen hielden met bjj- zondere aandacht de wacht, maar den volgenden morgen was het pak weer verdwenen, zonder dat men iemand gezien had. Niemand kon het raadselachtige geval verklaren, tot eindelijk bleek, dat de dief een kleine zwarte hond was, die, naar de opzichter van het kerkhof verhaalde, daar 14 dagen lang door twee jongelieden op het apporteeren van pakjes was afgericht, en dien hij in de beide nachten, dat men de wacht hield, had zien voorbij loopen. Dezer dageu is de hoofdcommis saris van politie te Charkow in hechte nis genomen, omdat hjj aan het hoofd stond van een dievenbende, die jaren lang de Zuid-Russische spoorwegen onveilig maakte. Vier anderen hooge politieambtena ren, die aan vele diefstallen mede plichtig bleken, zijn ook in verzekerde bewaring gebracht. Het waardige vijftal zal weldra terechtstaan. In een kolenmijn te Kleinrossein, bjj Saarbrïicken is een toestel waarin verscheidene mgnwerkers neergelaten werden, plotseling door een onacht zaamheid van den machinist naar beneden gestort, waardoor bjjna allen die er in waren verpletterd werden. Slechts één bleef ongedeerd. Het juiste getal der verongelukten weet men nog niet, maar zeker is het, dat 9 mannen zjjn omgekomen. De machinist, die de schuld draagt van het ongeluk, is gevlucht. Dezer dagen werd in San Francisco «en baar goud gegoten die niet minder dan 123/4 voet lang, 7 breed en 41/3 dik was. Het goud had een waarde van 76000 dollars en was de opbrengst van een maand der Spring Valley Hydraullic mjjn. Nog nooit was in Californië zulk monsterbaar gegoten. Midhat pacha heeft ook al niet veel vrijheid aan boord van het schip dat hem naar Djeddah overbrengt. Iedere gevangene heeft een afzonder lijke hot en Mithat kan zelfs geen oogenblik met zijnlofcgenooten spreken. Ook is er streng bevel gegeven hem niet op het dek te laten en het eenig menschelijk wezen dat hjj ziet, is de kok die hem dagelijks het eten kouit brengen. Wil hg frissche lucht genieten, dan is hij genood zaakt zijn hoofd buiten het raampje van zjjn hut te steken. En dit voor een man die in Smyrna niet wist wat bij maar zou aanvangen om het zich aangenaam en gemakkelijk te maken. Men weet, dat Midhat paeha en zijne mede veroordeelden naar Djedda zjjn gezonden, om daar hun strafte ondergaan. Door de Arabieren wordt deze stad als de oudste van de ge- heele wereld beschouwd. Volgens hunne overlevering is Djedda gebouwd juist op de plaats waar Adam en Eva vertoefden nadat zij uit het Paradjjs werden verdreven en men laat ook heel naïef aan de reizigers het graf zien, waarin Eva zich moet bevinden. De zwemwedstrijd voor dames in den Donau te Weenen, heeft Dins dag in de beste orde plaats gehad. Twaalf dames namen er aan deel en gaven bljjken van groote bedreven heid in de edele zwemkunst. De overwinnende jonge dame legde den bepaalden afstand in nog geen 24 minuten af, terwjjl een bekend zwem mer 26 minuten ervoor noodighad. Kopenhagen, 2 Aug. Volgens rapport van kapitein Kihiberg, van het schip »Safvar," hier van Sundswal aangekomen, bevond hg zich den 27 Juni op ongeveer tien mijlen afstand N. O. t. N. van Uttklepporna's vuur- licht met een zwaren storm uit het ZW. en hooge zeeën, waarom wjj onder klein zeil lagen bijgedraaid. Te loefwaarts van ons bespeurden wij een wrak, benevens eenige planken en meende aan een der sparren loven te zien. Wjj begaven ons zoo dicht mogeljjk derwaarts en zagen dat een schipbreukeling zich aan eenige sparren had vast geklemd. Oogen- blikkelijk wierpen wjj hem een ljjn toe en het gelukte hem die te grijpen en om het ljjf vast te sjorren, waar door wij hem aan boord konden halen. Nadat deze schipbreukeling weder tot bewustzijn was gekomen vertelde hij te zijn stuurman Johnson, behoord hebbende tot de equipage van het schip »Augusta," kapitein Larsson, met hout beladen, welk schip in zwaren storm vol water was geloopen en gekenterd. Al de opva renden, alsmede de vrouw van den kapitein, hadden getracht zich aan de kiel vast te houden, doch werden door de golven weggeslagen; alleen was het boven genoemden Johnson ge lukt eenige sparren te grijpen, waar door hij het leven behield. Van de overige schipbreukelingen is niets bekend, zoodat die waarschijnlijk in de golven zijn omgekomen. De stoomboot »Nordstjern" van de »Nordensjeldske Damfskibsselskab" is nabij Hammerfest gestrand. De boot had hare reis van Hammerfest naar Maggeroë en de Noordkaap voortge zet de passagiers hadden bij fraai weder die Kaap beklommen en de terugkeer was bij goed weer begon nen. Tengevolge van storm en mist liep het schip echter later op een klip, werd lek en zonk dadelijk. De passagiers waren meest Dnitsche en Engelsche touristen. De schipbreu kelingen zgn allen gered en te Ham merfest aangekomen, maar niet dan na zeer groote bezwaren ondervonden te hebben. De reddiugsbooten hadden alle passagiers en manschappen opge nomen, maar de booten konden niet aan land komen, zoodat de schip breukelingen genoodzaakt waren op een der tallooze kale klippen van de IJszee te landen. Daar moesten de ongelukkigen, die ten deele ongekleed uit hunne bedden waren gesprongen, ora zich te redden, 18 uren lang in den regen en zonder voedsel vertoe ven, voordat zjj naar Hammerfest konden overgebracht worden. Het had heel wat moeite in, allen in het kleine plaatsje onder dak te brengen. Zondagavond, 31 Juli, zijn allen naar Drontheim vertrokken. Het ongeluk moet hebben plaats gehad in den nacht van Woensdag op Donderdag, toen het ook in Midden-Europa or kaanachtig woei. Een rijke molenaar te St. Se- bastian, die onlangs overleed, heeft in zgn testament de zonderlinge be paling gemaakt, dat zgn geheele vermogen geërfd zou worden door diegeen zjjner bloedverwanten, die bewjjzen kan tjjdens zgn leven het meest op hem gescholden te hebben. Natuurlijk doet nu ieder der na gelaten betrekkingen zijn best om door getuigen een lijst van scheld woorden te laten opmaken, die hg gewoon was op den overledene toe te passen. De rechtbank heeft nog

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1