'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER, NIEUWEDIEP EN TEXEL Vrijdag 19 Augustus 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. (\o. 8a8. Abort t> ement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Gent. >3 franco per post 75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bui-ram SPOORSTRAAT en ZUDSTRVAT. AtiLvertentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand 31 dagen. Opkomst der Zon 4 u. 52 m. Ondergang 7 u. 13 ra. Zondag 21 Maandag 22 Dinsdag 23 Woensdag 24 Nieuwe Maan. Donderdag 25 Verjaardag van Prins van Oranje. Vrijdag 26 Zaterdag 27 NI EU WSTIJ DINGEN HELDER, 19 Aug. 1881. Woensdagnamiddag, omstreeks vier uur, viel een knaapje van 8 a 9 jaar, terwijl 't met spelen bezig was, in de Binnenhaven. Na eenige minuten werd 't kind levenloos op gehaald. Uit Terschelling wordt aan het »H. bl." geschreven: Ten behoeve der talrijke visschers, welke van deze haven uit een groot gedeelte van het jaar hun gevaarlijk bedrijf op Noord- en Zuiderzee uit oefenen, is thans een zeer doelmatig ingerichte barometer gezonden door den hooggel. heer Boys Ballot. Wij haasten ons, door dit schrijven dien heer den dank der visschers te be tuigen voor zijne welwillende hulp en twgfelen er geen oogenblik aan, of het werktuig zal hier uitstekende diensten bewijzen. Wij vleien ons met de gedachte, dat het Nederl. volk don heer Buys Ballot meer dan voldoende zal ondersteunen, om ook in 't Noorden van Europa te doen wat hij voor 't Noorden van ons land deed, al zal het eerste niet zoo direct kunnen geschieden als het laatste. H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach (Prinses So- phia der Nederlanden) heeft aan de Prins Hendrikstichting te Eg- mond aan zee f 1000 geschonken. De berichten, welke door eenigeu Drentenaren, die naar Amerika op verkenning zjjn uitgegaan, aan hunne betrekkingen worden toegezonden, big ven gunstig luiden. De vrucht baarheid van den bodem wordt zeer geroemdook arbeiders in Drente maken zich op om naar Amerika te verhuizen. De man, die te Assen zwaar geboeid werd binnengebracht, is niet de beruchte Gerrit Jansen, maar zekere Jan Pouwels, beschuldigd van onderscheidene diefstallen met inbraak te Ruinen. Omtrent de arrestatie van Jan Pouwels wordt nog het volgende ge meld: Bij den landbouwer W., te j Ruinen werd des nachts het raam ingeslagen, en een dief springt naar binnen.W., wakker wordenden, vraagt »wat mot dat?" en werpt zich op den indringer. Een worsteling ont staat, en het zoontje van W., die hoort dat zjjn vader met iemand vecht, grijpt een stoel en slaat daar mede op de worstelende. Daar hij op zijn vraag is vader boven of on der geen antwoord krijgt, slaat hij er maar flink op toe. De inbreker, merkende dat hij het te kwaad kreeg, wilde bet raam wel weer nit, maar daar was de boerin bezig om met de beddeplanb een tweeden dief, die naar binnen wilde, buiten te houden. Zij had al een pistoolschot in den arm, maar sloeg er met haar plank maar op in en hield den tweeden buiten. Ook de eerste inbreker wist te ontkomen. Daarop werd den volgenden dag door 200 bewoners van Ruinen, geholpen door de politie, een drijf jacht gehouden, en een kwartier buiten het dorp een oude boef, zekere Jan Pouwels, in een soort hol ge vonden en gevangen genomen. Bg het hol werden tallooze eierdoppen en afgekloven beentjes gevonden. Zwaar geboeid werd de dief Assen binnengebracht. Omtrent den moord te Leiden bevat het »L. Dbl." nog de volgende bijzonderheden Evenals andere plaatsen, bezit Leiden ook een buurt, die hoofdzakelijk door vrou wen wordt bewoond. Die buurt draagt hier den welbekenden of liever beruchten naam van Vrouwenkamp en éen harer vele nauwe cn kleine straten dien van Lange Aguieten- steeg. In een der huizen aldaar werd Maandagavond een bloedig drama afgespeeld. Bij de bordeelhoudster P. waren sedert een kleine veertien dagen C. J. N. K., die Woensdag zijn 22n verjaardag heeft gevierd, en zekere M. J., met wie hij in ongeoor loofde betrekking stond, tijdelijk „gelogeerd." K. en J. kenden elkaar niet van beden of gisteren, maar reeds uit Haarlem, ofschoon K. uit Amsterdam afkomstig was, waar hij een goede zes weken geleden was gehuwd, doch reeds spoedig zijn vrouw moet hebben verlaten. De liefde, voor deze bestemd, droeg hij op M. J. over, die hem hoe langer hoe meer in haar macht kreeg. Na eenigen tijd met haar te hebben geleefd, schijnt zijn geweten echter ontwaakt te zijn. Hij ging weder naar Amsterdam terug, doch vond zijn vrouw verdwenen. Teleurgesteld in de uitvoering zijner goede voornemens, ging hij naar Haarlem terug en knoopte de betrekking met J. opnieuw aan. Zij besloten verder tezamen te leven, waartoe de geldmiddelen, waarover K. na den verkoop van zijn zaak aan de Diemerbrug te beschikken had, natuurlijk geen klein lokaas waren. J. was nit haar vroeger leven te 's Hage niet onbekend en zoo was Leiden de door hen uitverkorenen plaats om er zelf een affaire te beginnen als waarin J. reeds zoo veel jaren had doorgebracht. K. scheen helaas werkelijk liefde of genegenheid voor haar te koesteren en was zelfs van jaloezie niet vrij. Dit wist J. en menig tragisch tooneel moet tusschen beiden daar reeds vroeger het gevolg van zijn geweest. Een doorn in zijn oog was het echter, dat zij ook buitengewoon gebruik van sterken drank maakte en, naar hij giste, ook niet onverschillig was tegenover een jong mensch, in den omtrek hunner tijdelijke woning verblijf hebbende. Toen beiden nu maandagmiddag onder een glaasje bessen met eenige burinnen een kaartje speelden en zij, na zich opeens verwijderd te hebben, niet meer terugkwam, scbeea K. weder achterdocht te voeden, ging haar in verschillende hnizen zoeken en vond haar eindelijk is een herberg. Reeds daar ontstond een woordenstrijd, welke vrij hoog liep en tengevolge had, dat hij haar op hardhandige wijze naar de door haar verlaten woning voerde, waar de twist nog niet zoo dadelijk, doch door tnsschen- komst der aanwezige vrouwen ten slotte schijnbaar werd bijgelegd. Het wekte echter wantrouwen, dat K. daarna in een aangrenzend kamertje zulk een vreemde beweging deed hoorenmen ging zien en zag hem in het bezit van een revolver. De ongerustheid werd er daardoor niet minder op, en toen hij zich kort dnarna weder vertoonde, zeide J., dat zij niet meer met hem te doen wilde hebben en naar Haarlem terugging. Zij vroeg hem zelfs ora reisgeld en in woede wierp hij haar een goudtientje toe. Zij scheen aan haar plan ook uitvoering te zullen geven ze kleedde zich en weldra was zij tot vertrekken gereed. Thans echter was K. zich niet meer meester. Er ontstond een nieuwe woordenstrijd, welke tot dade lijkheden overging, te midden waarvan K. toen Jop den grond lag, onverwachts den revolver te voorschijn haalde en een schot op haar loste, dat maar al te zeer doel had getroffen. Een paar snikken waren de eenige teekens van leven, die de ongelukkige nog gaf. De kogel had haar, rechts de borst ingaande eu tot aan de linkerzijde doorgedrongen, doodelijk getroffen, zoodat de dadelijk toegediende hulp niet meer mocht baten. Spoedig daarop hoorde men in het ach terhuis een tweede schot vallen en zag men K. wankelende en zich aan den muurvast- klemmende, vooruitkomen. Ook hij had zich iu de borst getroffen. Inmiddels was een menigte volks toegestroomd, die zich van den moordenaar wilde meester maken doch weldra was de politie aanwezig, als mede een geneeskundige, de heer D., die de wond levensgevaarlijk verklaarde en de overbrenging van K. naar het academisch ziekenhuis beval. Toen deze vernam dat zijn 23-jarig slachtoffer was overleden, gaf hij niet het minste blijk van berouw over zijn daad. Hij noemde J. zelfs de oorzaak van al zijn ongeluk. Er werd nog ruim f3000 aan papiereug^i bij hem gevonden. Door de politie werv'TdJHr terrein afgezet. Nadat de moordenaar K. den eersten nacht, dien hij in het zieken huis te Leiden doorbracht, zich vrij om ustig hield en meer dan eens trachtte het verhand los te rukken waarom men de noodige maat regelen nam om dit te beletten was Dinsdag de nacht iets rustiger. Er waren dienaangaande dan ook weder de noodige voorzorgen genomen, want aan een oplettende behandeling ontbreekt het hem natuurlijk niet. Bij het verhoor, dat hij onderging, heeft hg de misdaad bekend. Maandag had de eerste uitleve ring door Noord-Amerika van een Nederlandschen misdadiger plaats. De beschuldigde is een brandstichter uit St. Oedenrode (Noord-Brabant) en werd Maandag te Amsterdam per stoomboot nit New-York aangebracht. De inbrekerg blijft in Den Haag aan de orde. Dinsdagnacht werd we derom aan 't Kanaal, dicht bij de begraafplaats, door uitsnijding van een vensterruit uit een tuindeur in gebroken. De nachtelijke bezoekers gunden zich den tijd een kaars te ontsteken en ontvreemdden verschil lende gouden voorwerpen, doch lieten een zilverlade in 't zelfde vertrek onaangeroerd. Te Dieppe sloeg een visschers- boot om. Vier van de zes visschers aan boord verdronken, 12 weezen achterlatend. Bij Perth is een klein schip, men denkt door dynamiet, in de lucht gesprongen. Er is een onderzoek ingesteld. Tegen medio October zal de behandeling van het g^oote hoogver- raad-proces te Berlijn plaats hebben. Vooral uit Zuid-Duitschland zijn er zeer velen in betrokken. Do toestand van President Gar- field schijnt thans van dien aard te wezen, dat weinig hoop meer bestaat voor zijn levensbehoud. Te Marseille heeft een ver schrikkelijk ongeluk plaats gehad. Er was nabg het station van den Rouettramweg een circus opgericht voor een soort van hondengevecht. Tweeduizend personen waren op de galerjj om het schouwspel bg te wonen, toen de galerij plotseling instortte. Twaalf personen zijn hierbij omge komen en een 300tal gewond. Terwjjl het outzettend ongeval bg het stierengevecht te Marseille plaatshad, kon meu te Nimes een even bloedig drama bijwonen; ook daar werd een stierengevecht gehou den en twee toreadors waren gezame- lijk met een stier bezig, met welken zij de handen vol hadden. Een van h8n struikelde en werd letterlijk on der de hoeven van het getergde dier fijngemalen; de ander, zijn makker te hulp komende, werd door het dier op de horens genomen en eenige ma len in de lucht geworpen, tot hij als een vormlooze massa neerviel. Bij zonder vermaakt zullen de toeschou wers zich daarbij wel niet hebben, daar het ook voor een deel hunne be langstelling was die tot het houden van dergelijke gevechten aanleiding geeft en daar het dus ook voor een doel hiwxn© schuldis die den dood van beide ongelukkïgen veroorzaakte. Be denkt men dat ook elders wel, als meu met ingehouden adem naar le vensgevaarlijke en halsbrekende toe ren ziet? Bij Hoeylaerts, inBelgië, werd voor eenige weken het lijk eener welgekleede vrouw onder struikge was verborgen gevonden. Het ver keerde reeds in een vergevorderden staat van ontbinding, en eerst na een langdurig en zorgvuldig onder zoek slaagde men er in te weten te komen, dat de vermoorde van Duit- sche afkomst was en Russac heette, en met een Frauschman, de Berteuil genaamd, geruimen tijd te Brussel gewoond had. Berteuil had met de vrouw, die voor zgu echtgenootedoorging, Brussel verlaten, zonder dat iemand wist waarheen, en in het eerst waren alle nasporingen der politie vruchte loos, totdat hij nu eindelijk te Dieppe in hechtenis genomeu werd. De man heeft alles bekend. Hij is een gewezen communalist en heet eigenlijk Barequin. Den 23 Mei heeft hg zijn minnares uit ijverzucht in het bosch bijHoeijlaerts vermoord, waar baar lijk eerst bijna twee maanden later gevonden is. Te Luik zocht en vond hg een andere minnares, die op zijn verzoek den naam der vermoorde aannam. Men voDd den dolk, waarmee hij den moord beging, een revolver, een sterk mes, een strop en 1240 fr. bg hem. In den muur van de gevange nis in het centraalbureau van politie te Parijs heeft een persoon, die we gens landlooperij was aangehouden, een waren schat gevonden. Niet we tende wat hij moest doen om zijn tijd in het hok te verkorten, begon hg dit op allerlei wijze te beschadi gen en trok hg ook een plank weg, waarachter hij tot zijn groote ver bazing tien aandeelen a vijfhonderd francs in een verzekering-maatschap- pij vond.. Hg zette zijn ondersoek voort en ontdekte een aantal oor bellen en verschillende andere gou den en zilveren voorwerpen, benevens een rol touw, een scheermes en meer dergelijke snuisterijen. Wie het daar achter verstoken heeft, is natuurlijk onbekend; 't eenige wat den com missaris van politie te doen staat, is de eigenaars der voorwerpen, die natuurlijk van een diefstal afkomstig zijn, op te sporen. Een dierenbeul te Londen, die verleden week in beschonken toestand een paard wreedaardig mishandelde, is door een der hoeven van het dier, dat woedend achteruit trapte, zoo ernstig gewond, dat hg met een luiden kreet neerviel en kort daarna overleed. Theodor Reusche, een der meest beminde tooneelspelers van Weenen, is dezer dagen op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Hij was ge durende de zomermaanden buiten en genoot op een morgen met zijn vrouw en kind op het balkon van zijn huis van de frissche lucht, toen men plot seling een hevig gekraak hoorde en bet balkon, voordat het drietal tijd had gehad om te vluchten, naar be neden stortte. Reusche werd zwaar gekwetst opgenomen en overleed reeds den volgenden dag. Zijn vrouw en dochter kwamen er met eenige niet gevaarlgke kwetsuren af. Er is een onderzoek naar den schouwburgbrand te Praag ingesteld, waaruit blijkt dat het onheil moet worden toegeschreven aan de onacht zaamheid van de werklieden, die op het dak eenige herstellingen hadden gedaan. Het gebouw is bijna geheel verwoest; gebrek aan water maakte dat de brand zulk een uitgebreidheid verkreeg. Een twintigtal personen zijn bij het redden meer of minder ernstig gewond. Er worden nu reeds pogingen aangewend om het geld bjj- een te krijgen voor den bouw van een nieuwen schouwburg. Een spoorweg-ongeluk heeft Zondag plaats gehad op de Oosterlijn niet ver van Ans. Twee goederen treinen botsten tegen elkander: de eerste kwam in volle vaart de helling afstoomen, terwijl de andere te ver geefs remde en het siguaal van gevaar gaf. Het schijnt, dat de eerste door een misverstand van het station Aus-Montegnée was vertrokken, toen hij eenvoudig een eindweegs had moeten gaan om gelegenheid te geven eenige wagens af te haken. De schade aan 't materieel is zeer aan zienlijk. Slechts acht wagens bleven ongedeerd, de overigen vormden één pniuhoop. De rails zijn over 50 m. stukgeslagen. De schade beloopt 300,000 fr. De chef van den trein, de machinisten en stokers zijn zwaar gewond. Uit Durban wordt aan de Ti mes gemeld dat het hijschen van de Transvaalsche vlag verleden Maandag te Pretoria plaats had. Het drie manschap vaardigde een proclamatie aan de burgers uit, om met dank zegging aan het Opperwezen te ver klaren, dat het land door Enge land teruggegeven was; verder om de burgers te danken voor hunne toewijding en gehoorzaamheid, en hen aan te manen tot het onverwijld opbrengen der belastingen, tot het besturen des lands onmisbaar. Aan alle vreemde ingezetenen is \ennis gegeven dat zij zich als Britsche onderdanen hebben

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1