'T VLIESEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 889. Dinsdag 23 Augustus 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Abonnement per 8 maanden binnen de gemeente 50 Cent. 8 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 UitgeversBERKHOUT Co. te Helder. Bareiini: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. NTEUWSTI.T DINGEN. HELDER, 23 Aug. 1881. Bij koninklijk besluit van 17 Augustus 1881, n°. 14, is bepaald, dat de stembriefjes, ter verkiezing van een lid der Proviuciale Staten, in het hoofdkiesdistrict Helder, op 28 dezer in te leveren, zullen geo pend worden op 25 daaraanvolgende, en dat indien herstemming noodig is, de opening der tot dat einde op 6 Sep tember a.s. in te leveren stembrief jes zal geschieden op 8 September daaraanvolgende. Het Nederlandsch schip »Nieu- wediep" is verongelukt op het Kishna- rif, op de kust van Burmah. Allen die op het schip waren, kwa men aan land, doch kapitein Wessel verloor na twee dagen zgu vrouw aan uitputting. Ettelijke dagen zwierven zij langs het strand van dorp tot dorp, waar zij overal door de inlanders vriendelijk ontvangen en zooveel deze missen konden, van 't noodige voorzien werden. Eindelijk werden zij te Pya-pone «pgenomen aan boord van de boot >Pantanaw," .kapitein Jackson, wiens naam ieder zeeman mag onthouden, wegens al het goede, dat hij dien armen schipbreukelingen bewezen heeft, van daar tot aan Rangoen. Te Zaandam is Donderdag voor de pastorie van de Chr. Ger. gemeente de bliksem iu den grond geslagen, waardoor een bjjna onpeil bare opening is ontstaan. Ook is nog een koe in de weide doodgeslagen. Zondagochtend omstreeks kwart voor 4 ure is er brand ontstaan in het pand No. 109, aan de Boomp jes te Rotterdam, waarvan het ge deelte op den beganen grond en de eer ste bovenverdiepingbewoond werd door den broodbakker B. J. van den Berg, terwjjl het bovengedeelte aan drie gezinnen was was verhuurd. In bet gezin van den heer Van den Berg waren gisterenavond nevens hem aanwezig zgn zeventienjarige doch ter, zijn vijftienjarige zoon en een nicht, terwijl zijne vrouw met twee jongere kinderen uit logeeren was te Neerbosch. Met de drie eerst- genoemden is hij des avonds uitgegaan en onder anderen in het feestgebouw geweest, waarna zij des nachts ten half 2 ure tehuis zijn gekomen en onmiddellijk naar bed gegaan. De nicht sliep als gewoonlijk beneden in een opkamer, de vader in de voorkamer der bovenverdiepiug, de zoon en de dochter in een daarachter gelegen vertrek. Ten ongeveer 4 uren werd de nicht wakker en be merkte brandlucht. Onmiddellijk riep zij haren oom, die haastig voor den dag kwam, de bakkerij opende en alsnu zag dat aldaar alles reeds in volle vlam stond. »Roep maar brand zeide hij, »dan ga ik de kin deren wekken en den effectentrommel halen." Dadelijk snelde de nicht heen om binnen en buiten alarm te maken. Spoedig echter had de brand snik een uitbreiding verkregen, dat er naar het zich liet aanzien weinig of geen hoop op behoud van het huis bestond. Gelukkig bleek het weldra dat de bewouers der boven verdiepingen aan de vamp waren ontkomen. Doch inmiddels werd de heer van den Berg met zijn zoon en dochter nog vermist, tot men eindelijk tot de treurige ontdekking kwam, dat alle drie bij de ramp hun dood hadden gevonden. De lijken lagen in de voorkamer op de eerste verdieping dat van den heer Van den Berg in een hoek on der het raam dat van den zoon op eenigen afstand aan dezelfde zijde dat van de dochter bij den achter wand. Voor zoover men kon nagaan, moeten de drie ongelukkigen door het vuur ingesloten zijn geweest, daar de vlam van de achterzijde naar hen toekwam en er geen uit weg langs de trap bestond, terwijl zij misschien door de vlammen, die tegelijkertijd beneden uit het voorraam opsloegen, verhinderd zgn om naar beneden te komen. Wat or van zg, men vond naast den heer Van den Berg den effectentrommel, en in zgne hand de sleutelbos geklemd. In overleg met den Burgemeester, die spoedig op het terrein van den brand aanwezig was en onafgebroken er bij is gebleven, werden de lijken voorloopig overge bracht naar het naburige pand no. 111, bewoond door den heer H. Dek ker, koopman in kleederen, die hoogst welwillend zgu huis ter beschikking stelde voor de lijkschouwing. Deze werd aldaar verricht door twee ge neeskundigen, die constateerden dat de drie ongelukkigen waren overleden aan verstikking, zijnde er slechts aan één der lijken kleine brandwonden gevonden. Daarna zgn zg naar het Ziekenhuis vervoerd. Het geheele pand is verbrand, na genoeg zonder dat er iets kon worden gered. Bg de drie gezinnen die het bovengedeelte bewoonden was niets tegen brandschade verzekerd. In een heerenbnis te Amers foort ijlden gisterenavond, op het geschreeuw hunner dienstbode, de huisgenooten uit hunne woonkamer en zagen haar in volle vlam de trap pen afkomen. Zg trokken haar on middellijk naar den tuin en bluschten daar de vlammen, zoodat de dienst bode in het leven zal worden behou den, ofschoon zij erge wonden heeft bekomen. Het vlamvatten harer klee deren schijnt te zijn ontstaan door een nog brandende, weggeworpen lucifer, waarmede zg een nachtlamp je had aangestoken. Vrgdag heeft een verpleegde in het rijksgesticht Ommerschans aan den adjnuct-directenr, op de binnen plaats van het gesticht, getracht een messteek toe te brengen, die door den directeur gelukkig werd afgeweerd. De dader is terstond in verzekerde bewaring genomen. Van den trein, die Vrijdagmid- dag 4.44 vau Haarlem vertrok, ge raakte een der achterste 3e klasse waggons op de hoogte van Haarlem- merliede uit het spoor, zonder dat de machinist of de conducteurs daar iets van merkten. De pasagiers van dien wagen en die van den voorafgaan- den ondervonden geweldige schokken en verkeerden in grooten angst, voor al omdat hnn hnlpgeroep niet ge hoord werd. Door het kordaat ge drag van den Heer De Klerck, uit Haarlem, die zich door het portier raam heen werkte en langs een aan tel wagens eindelgk de conducteurs coupé bereikte, werd het mogelijk den trein te doen stoppen, zoodat het bij den schrik bleef. Een drie tal wagens werden afgehaakt, de pas sagiers en goederen overgeladen en na 20 minuten oponthoud vertrok de trein naar Amsterdam. Hoe wen- schelijk het is dat de conducteurs op verschillende deelen van den trein hun post houden, bleek hier opnieuw. Het aantal dooden bg de ramp te Marseille bedraagt volgens een nadere opgave 27, dat der gewonden 306. Op het oogenblik dat hg ter zake van majesteitsschennis zou worden gearresteerd, heeft zich de vorige week te Pforzheim de werk tuigkundige Th. Schneide» doodge schoten. Op het strand van het eiland Norderney waagden zich onlangs vier dames en een badvrouw te ver in zee, waardoor zij in levensgevaar verkeerden. De badvrouw en twee dames werden gered maar de beide au deren, twee zusters uit Reichen- back in Silezië, verdronken. De voerman vau een vuilnis kar te Parijs, die zijn p&.>rd op niet al te aangename wijze behandelde, moest dezer dagen voor zijn slechte gewoonte boeten, daar het paard hem bij het inspannen omverwierp en vree- selijk toetakelde. Hiet dier was zoo woedend, dat de omstanders gerui- men tijd het tooneel aanzagen, vóór iemand het wagen durfde het te naderen. Eindelgk gelakte het aan twee moedige mannen den ongeluk- kigeu voerman van het dier te ver wijderen, waarna het paard zich we der bedaard naar stal liet brengen. Guiteau, de pleger van den aanslag op President Garfield, heeft in zgn gevangenis met een der be waarders gevochten, om een mes dat hij bij zich had, maar niet wilde afgeven. Hij nam in de worsteling den wachter diens pistool af, en eerst met behulp van een paar andere gevangenbe waarders gelukte het hem meester te worden en te ontwapenen. Hij hield zich krankzinnig en klaagde er over dat men hem het pistool afgenomen had. Bg de instorting van een huis te Weenen, van welk ongeval wg deze week melding maakten, vallen toch meer persoonlijke onge lukken te betreuren dan aanvankelijk scheen. Behalve één lgk heeft men zes gewonde personen uit de puin- hoopen opgedolven, van welke twee nagenoeg geen hoop op behoud meer hebben. Bg een vervaarlijk ouweder, dat Zaterdag jl. in den omtrek van Weenen woedde, werden 13 personen, die schuilden onder de poort eener kazerne, door den bliksem getroffen. In een oogenblik lagen zij allen on beweeglijk door elkander. Door geneeskundige hulp konden er echter elf in 't leven worden teruggeroepen. Bij de twee overigen waren alle pogingen vergeefs. Men vond hun lichaam met bruine vlekken, in den vorm van ijsbloemen bedekt. In de onaanzienlijke stad Bed ford woonde sedert eenige jaren een weduwe, met haar zoon, een jong ge neesheer. Zg hadden het zeer armoe dig gehad, en eerst langzamerhand was hun toestand, door de vlijt en bekwaamheid vau den jongen dokter beter geworden. Eeuigen tijd geleden stierf de moe der, en op den dag harer begrafenis vernam haar diepbedroefde zoon van een notaris, dat zij schatrijk was ge weest. Zg had echter gemeend, dat het beter voor haar zoon zou wezen als hg door eigen kracht, zonder be hulp van zijn geld, zich een plaats in de maatschappij moest verwerven, en had zich, om zijnentwil, een leven vol ontberingen getroost. Diep getroffen door die zelfopoffe ring, wilde de jonge man het geld zijner erfenis niet tot eigen voordeel besteden. Hij liet op het graf zijner moeder een fraai gedenkteeken op richten en stichttejvau de overblijvende som een ondersteuningsfonds voor weezen uit den fatsoenlijken stand. Er woont te Berlgn een zon derling echtpaar, waarvan de mau 24 en de vrouw 78 jaren oud is. Zij zgu drie jaren geleden getrouwd, en wel ouder bijzondere omstandig heden. De oude vrouw, die arm en verlaten op een zolderkamertje woonde, lag ernstig ziek, en niemand harer be trekkingen zag naar haar om; maar de jonge man, die als knecht iu het zelfde huis diende, verzorgde haar. De vrouw herstelde en was natuurlijk zeer aan haar weldoener gehecht. Toen zij onverwacht een erfenis van 30,000 mark kreeg, wilde zg niet dat haar bloedverwanten iets vau dat geld zonden krijgen, maar bestemde alles voor den jongen man. Om dat un op de gemakkelijkste manier gedaan te krggen en alle wettelijke bezwaren uit den weg te ruimen, kwam zij met hem overeen, dat zg zonden trouwen. Zg leven nu reeds drie jaren zeer eendrachtig met elkaar. Hij vereert zgn vrouw als een moeder, en zg is gelukkig in de gedachte, dat haar zelfzuchtige bloedverwanten niets zullen erven en haar brave man nu al haar geld krijgt. De luchtreiziger Adolpho, die de vorige week te Montpellier op steeg, is sedert dat oogenblik niet meer gezien. Men vreest, dat de ballon naar zee gedreven en de man verdronken is. Te Berlgn is een Ras, die zich vorst G. noemt, in hechtenis genomen, wegens bedrog, gepleegd tegenover een juwelier aldaar. Hij had, door het vertoonen van een brief, waarin zgn moeder Prinses G. beloofde hem binneu een paar dagen 18,000 roebel te zullen zenden, van den juwelier juweelen ter waarde van 8000 mark op krediet weten te verkrijgen. De juwelier gaf, toen hij geen betaling kreeg, de zaak aan en vorst G. werd gevangen genomen. Hij bleek de papieren van dien Vorst, te bezitten, maar of hij werkelijk vorst G, is dan wel die papieren gestolen heeft, is noch niet zeker. Het is echter reeds gebleken, dat G. niet bestaat, en dat de brief dus door een medeplichtige van den man geschreven moet zgn. Op Madisonsquare te New-York, hoorde men onlangs een ouden man. op zgn stok geleund, met een fraaie barytonstem allerlei liederen zingen. Hij lokte tal van toehoorders, en toen hij even ophield, regende het geldstukken in zijn hoed. Maar de parkwachter (er is een park op Madison square) kwam er op aan, en daar het verboden is in de openbare plantsoenen te bedelen of te zingen, beval hg den grijsaard hem naar het politiebureau te volgen. Hij ontdekte daarbij een paar zwarte streepen onder het witte haar, rukte snel den haardos des grijsaards, die een pruik bleek te zgn, af, en stond tegenover een jong krachtig mau. Den volgenden morgen stond de zanger terecht. Hg verhaalde, dat het opera-gezelschap, waartoe hg behoorde, te niet was gegaan, dat hg niets had om van te bestaan en daarom, vermomd, met zingen den kost had trachten te verdienen. Na alles gehoord te hebben, veroordeelde de rechter hem totzes maanden opsluiting in het werkhuis, wegens landlooperij. De zaak nam echter nog een gunstige keer voor de den armen man. De ochtendbladen deelden het geval inden loop van den dag mede. Er kwam bg den rechter een vloed van demon- stratiën ten gunste van den veroor- doelde. Vau verschillende zjjden zond men hem honderden dollars; aan twee kerken werd hem een plaats als zanger aangeboden, en verschei dene kooplieden wilden hem op hun kantooi nemen. In de avondbladen werd het vonnis van den rechter algemeen scherp af gekeurd en door den stroom der openbare meening gedrongen, kwam deze op het vonnis terug en liet den gevangene in vrijheid stellen, die door zgn schijnbaren tegenspoed tot voorspoed was geraakt. De Amerikaansche »klaverho- nig" wordt gemaakt te New-York door tweebeenige bijen, die tevens de honigraten vervaardigen. Dat een en ander is zeer eenvoudig. Men maakt door middel van een machine de honigraten uit parafinewas en bootst daarbij de echte zeer goed na. De cellen worden dan met zoete maïs- stroop gevuld. Deze ziet er uit en smaakt als honig. Als de cellen ge vuld zijo, worden ze gesloten, door er een heete ijzeren plaat om heen te schuiven. Het artikel wordt verkocht als beste klaverhonig, heeft groote vraag en begint den echten honig te verdringen. De Deutsche Reichs-Anzeiger deelt nopens de tweede komeet van 1881, die zich thans begint te ver toonen ook in deze streken, het vol gende mede: De omstreeks medio Juli jl. in N.-Amerika ontdekte komeet zal op 26 Angnstns het dichst bij de aarde zgn. Zg is thans aan den voorpoot van den Grooten beer (kenbaar aan een korten staart) voor het bloote oog zichtbaar. Zij zal in den loop van de komende week zich vrg snel beneden den Grooten Beer naar het W.toe bewegen en daarbg nog vrg wat helderder en grooter worden. Vermoedelijk zal zg echter haar onmiddellijke voorgangster in helderheid niet evenaren. Tegen het einde van Augustus zal de komeet voor ons verdwijnen. Amerikaansch of niet waar? Te Jackson, in den Staat Ten- nessee, zoo bericht een blad van Lou-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1