Markt-Berichten. Haar Kwaal. isville, heeft een vrouw, Mary Har- bret, zeven kinderen ter wereld gebracht, allen jongens, levend en welgeschapen. Elk kind weegt 4 a 5 pond. De man van Mary is zeer klein en uiterst mager. De vrouw is zeer groot en buitengewoon sterk. Alle ffoctoren gaan dat natuurwonder beschouwen. De kinderen kan men, wat gelijkenis betreft, niet van elk ander onderscheiden. De gemeente raad van Louisville heeft 500 dollars toegestaan, om dat buitengewoon vruchtbaar gezin te hulp te komen. Een zeer listige bedriegerij wordt in practgk gebracht bij den verkoop van zoogenaamde „Essigsprit" of „azgn-essence." De reiziger van de een of andere firma (Schurk C°.) vertoont aan zijn klanten een fleschje essence, en beweert dat hg schoon water daardoor in azijn van voldoende sterkte veranderen kan. De proef wordt genomen, de sterkte gepeild met den azijnweger en inderdaad, men heeft een vocht, dat de vereischte dichtheid en daarbij een azijogeur bezit. De klant koopt nu onmiddellijk een flinke hoeveelheid van het won- dervocht (a rfc 75 mark de 100 kgr.) en is schandelijk bedrogen. De stof bestaat nl. uit een keuken zout oplossing, vermengd met sterken azijn. De azijnweger, welke alleen de „zwaarte" van het vocht aangeeft onverschillig wat daarvan de oor zaak zg is hierbij de medeplichtige van de zwendelaars, waarvoor wij bij deze waarschuwen. Ernest Barequin, de broeder van den vermoedelijken moordenaar van Elvine Rusack, het meisje dat vóór eenigen tijd bijna geheel ver gaan in het Sorienbosch bg Brussel werd gevonden, is dezer dagen uit den gevangenwagen ontsnapt, terwijl hg van Hoei naar Luik werd vervoerd, om in laatstgenoemde plaats zijn straf voor ettelgke diefstallen te ondergaan. Hg had het slot van zijn cel door- gevgld, kwam te voorschijn en gooide den gevangenbewaarder een strop om den hals, waarna hij onder bedreiging zijn geleider te zullen doodsteken als deze hem achtervolgde, uit den in vollen gang zijnden trein sprong. Zijn vrijheid was echter van korten duur, want de gsnsdarmen die dadelijk van het voorval onder richt waren, achtervolgden hem en vonden hem in een klein gehucht. Men vermoedt, dat hij evenals zgn broeder, debet is aan den moord op het meisje en dat, nu alles uitgekomen was, hg zich uit de voeten wilde maken. Een Engelsche en een Duitsehe dokter wijzen er op, dat het gebruik van melk en koffie zeer nadeelig ie en vooral voor personen, die in het bezit zgn van een zwakke maag. Het looistofzuur dat, vooral wanneer de koffie sterk getrokken is, in een groote hoeveelheid daarin voorkomt geeft met de kaasstof van de melk een zwaar te verteren verbinding die zelf voor de sterksten niet is op te lossen. De beroemde vuurtoren van Eddystone, waarover vroeger een en ander is medegedeeld, nadert thans zgn voltooiing. Het Engelsche tijd schrift »Engineer" deelt dienaangaan de mede, dat dit werk waarschijnlijk een vol jaar eerder gereed zal wezen dan Trinity House verwacht had. Men zal zich herinneren, dat de oude toren, het monumentale werk van Smeaton, verplaatst is, niet omdat hij bouwvallig werd of dat zelfs zijn soliditeit ook maar eenigszins twijfel achtig werd, maar omdat de rots, welke Smeaton als rustpunt voor zijn toren had uitgekozen, langzamerhand onder het vereenigde werken van den zwaren druk en het beuken van de golven in stevigheid was afgenomen. De nieuwe toren, opgetrokken volgens de plannen van den Ingenieur Dou- glass, bevindt zich op een afstand van 40 meter ongeveer van de plaats waar zich de oude toren bevond. De nieuwe toren is veel grooter en de nieuwe verlichtingstoestellen overtref fen eveneens de oude verre in licht gevend vermogen. De lamp van den oorspronkelgken qnniii.in mmmtm .flii toren bevond zich ruim 23 meter boven de oppervlakte van het water, terwijl het nieuwe licht zich ongeveer tweemaal zoo hoog, uamelgk ruim 47 meter, boven de zee zal verheffen. Bg helder weder zal men het tot op een afstand van 19 geographische mijlen kunnen waarnemen. Aan dezen bouw zgn niet minder dan ruim 2000 groote steenen van een bepaalde soort van graniet, en te zamen wegende ruim 6000 ton, gebruikt. De steenen zgn zorgvuldig uitgekozen en moesten alle behakt worden, daar zg vrij wel zwaluwstaart-vormig in elkaar moesten passen. De bouwondernemers waren Hugh Shearer C0., die hun eigen steengroeven hebben. INGEZONDEN. Geachte Heer Redacteur Vergun s. v. p. in uw veelgelezen blad een plaatsje aan 't onderstaande. Iets over de Ammonia Liquida. Oader de artikelen, waarvan 't nut niet al gemeen genoeg bekend is, behoort, m. i. de Ammonia Liquida.- De heer C. van Bar- neveld, die sinds jaren proeven met dit vocht heeft genomen en de kracht daarvan door 't inmengen van andere ingrediënten heeft versterkt, had de goedheid, me daar omtrent 't een en ander mede te deelen. Volgens zijne bewering is een glas vol A. L. voldoende om de wasch van een twaalf tal personen, zonder behulp van zeep schoon te krijgen, waardoor de kosten slechts 8 cents of iets meer bedragen. Op deze wijze behandeld, beeft 't linnengoed, ja zelfs fijne kant, niets te lijden, wat wel het geval is, wanneer men chloor of andere bijtende middelen gebruikt, en wordt er veel be werking gespaard. Met 't oog op rein heid en zindelijkheid, acht ik 't van belang zoo iets onder de aandacht van 't publiek in 't algemeen en van minvermogenden in 't bijzonder, te brengen. Ook voor de vernietiging van ongedierte van allerlei aard is de A. L. aan te beve len. Een eierlepel daarvan, met water ver mengd, is voldoende om 'tgeheele lichaam te wasschen. Een felle brand kan met eenige fiesschen van dat vocht in korten tijd gebluseht worden, inzonderheid wanneer 't stikstof gehalte op 28 pet. wordt gebracht. Door middel van een perspomp behoeft men 't slechts in de vlammen te spuiten, 't Zou derhalve voor fabrieken en nog meer voor gezagvoerders van stoombooten en zeilsche pen aan te raden zijn een zeker aantal fiesschen met A. L. bij de band te hebben, om in voorkomende gevallen te kunnen ge bruiken. Proeven tot bewijs worden op de eerste aanvraag gedaan, 't Is ten algemee- nen nutte, wanneer de brandweer, bewoners van afgelegen hoeven, dorpsbesturen, fabri kanten enz. zich van de waarheid overtuigen. Geen beter middel dan genoemd vocht is er om schapen van ongedierten te rei nigen. Bij hoofdpijn vindt men dikwijls baat door 't opsnuiven van A. L. en bij kiespijn werkt dat middel verdoovend. Vlekken uit zijden of andere stoffen kun nen door aanwending der A. L. oogenblik- kelijk verwijderd worden. Steken van insecten, alsbijen, wespen, muggen, enz. kan men door 't aanwenden van A. L. onschadelijk maken. 't Opgenoemde, waarbij nog meer zou kunnen gevoegd worden, is, m. i. belang rijk genoeg om er de aandacht op te vestigen. J. Stoomvaart-Berichten. Het stoomschip Madnra, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 21 dezer St. Vin cent. At.kma ar, 19 Aug. Kleine kaas f 37, Commissie f 35,50, Middelbare f 36. laag ste prijs f18, aangevoerd 550 st., wegende 111262 P. Ter graanmarkt aangevoerd 863 mudden, Rogge f8 a 9,25, Gerst f5,75 a 6, id. Chev. f 7 a 7,62}, Haver f 4,25 a 5, Karweizaad f 13,50 a 14; Erw ten groene f 10. 20 Ang. Aangevoerd 3 Paarden f 60 a 110, 20 Koeien en Ossen f 190 a 240, 3 Vaarzen f 30, 12 nuchtere Kalveren f 9 a 20, 147 Schapen f 14 a 25, 20 Lamme ren f 10 a 14, 102 magere Varkens f 18 a 34. 148 Biggen f8 a 12, 3 Bokken en Geiten f 4 a 9, 2 kleine Bokjes 40 ets., Boter f 0.90 a 1 per kop. Hoobn, 19 Aug. -5 Kalveren f 0,80 a 1 per kg., 950 Schapen f 24 a 32, 4 Var kens 52 a 56 ct. per P. 20 Aug. Gerst f 5,50 a 6, Erwten: witte f 12,50, 35 Paarden f 60 a 300, 2 Koeien f 150 a 200, 90 Schapen f 22 a 30, 25 Lammeren 15 a 17, 10 Kalveren f 17 a 22, 80 Varkens f 15 a 22, 300 Biggen f 6 a 9, 140 Kippen f 0,50 a 2, 3750 Kippeneieren f 4 per 100, 1544 kop Boter f 60 a 70 ct. per kop. Texel, 22 Aug. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgende prijzen: koeboter 65 a 75 ct., schapenboter 65 a 60, schapekaas 16 a 25 ct., zoete- melksche kaas 25 ct, per kg. kipeieren f 3 a 3,25 eendeieren f 3 ,50 a 4 per 100, hooi f 13} a 19 per 500 kilo. wolvette 90 ct. en ge wasschen f 1,20 per kilo. Burgerlijke Stand Helder. Van 19 tot 23 Aug. ONDERTROUWD H. Mulder, torpe- dist, en J. H. Donker. GEHUWD: Geene. BEVALLEN E. N. F. Koorn, geb. v. Kassei Z. J. Held, geb. Snijder D. E. F, Meurs, geb. Bomhoff Z. B. v. Brcderode, geb. Boesaart Z. en D. T. B. M. Rotgans, geb. v. Pieterson Z. E. v. d. Lee, geb. Vroomman Z. D. v. Bodegraven, geb. Zijp Z. E. W. Smit, geb. Brouwer D. OVERLEDEN: M. de Graaf 18 j. B. Boerdijk 11 j. D. v. Brederode 38 j. P. F. Zwartjes 7 m. Heldersche Moppen. Een man komt aan de deur met een ge sloten brief aan den luitenant. Hij moest op rapport wachten. De oppasser ging bin nen en klopte zachtjes op de deur van den zoon van Mars. De oppasser ging binnen en liet den luitenant den brief lezen, waar in stond, na een langwijlig schrijven: As het lukt dan heb ik meer kleeren as jij. De knecht buitenkomende, zag dat al de kleeren weg waren. De justitie doet nog onderzoek. o Een soldaat ging om zijn weg te be korten over een weiland. Een groote bul- bond kwam op hem toe en zeker ware het niet goed afgeloopen, had de soldaat niet zijn bajonet bera in den bek gestoken. De eigenaar, een boer, die zijn hond te ver geefs geroepen had, kwam toeloopen, maar de hond had niet veel meer in te brengen. De boer zeide tot den soldaat, ber bad hem een mep gegeven met het achter eind van je bajonet, dan had ie wel heen gegaan; waarop de soldaat antwoordde: Dan had jij hem eerst moeten leeren om met zijn achterend op iemand af te komen. o VERSTROOIDHEID. (Gesprek tosschen twee gauwdieven). Waarom zoo neerslachtig, mijn vriend? Ach, ik ben de rampzaligste man der wereld. Wal scheelt je dan P Heb je last van de politie? Neen. Ik ben zoo verstrooid en dat speelt me soms leelijke parten. Gisteren nog spreek ik met een zeer gedistingeerd beer, ik neem afscheid van hem en in mijn verstrooidheid vergeet ik zijn porte feuille of portemonnaie te rollen. o Een Yankee komt voor eenigen tijd doodmoede en verhit in een hotel in een provinciestad in het Zuiden vun Frankrijk aan. Zijn eerste vraag is, als hij in zijn kamer gekomen is: „Water!" „Dat hebben wij bier niet," antwoordt wrevelig de waard, die blijkbaar een andere bestel ling heeft verwacht. De Amerikaan mompelde een paar on verstaanbare woorden en de herbergier ver laat het vertrek. Eenige oogenblikken la ter weerklinkt de kreet: „Brand! brand!" uit de kamer van den Amerikaan en haas tig snellen nu alle bedienden met emmers water toe. „Zoo," zeide nu de gast be daard, „laat dat water maar bier, nu beb ik genoeg. Den brand zal ik zelf wel blusschen. Zeer lijdend zag Marie uit de oogen, Met 't hoofdje naar den grond gebogen Liep zij neerslachtig dikwijls rond; Zij at zeer weinig, kon niet slapen, Zij zuchtte bij het zien van knapen: Elk dacht, Marietje is niet gezond. Haar ouders, die haar lijden zagen. Besloten dokter eens te vragen, Als hij voorbij hun woning kwam Weldra werd dokter waargenomen, Marietje moest eok binnenkomen, Waarna zij plaats naast dokter nam. Hij keek haar in de kwijnende oogen, Die rustloos heen en weer bewogen; Het sohuebter meisje bloosde er van; Een glimlach speelde om dokters lippen, Toen hij zich eind'lijk liet ontglippen Lief kind, wel u mankeert een man Vervolg der Berichten. Zondagmiddag gaf 't Muziek korps der Art. Schutterg een uitvoe ring in 't plantsoen, die door een zeer talrgk publiek met genoegen werd aangehoord. De keuze van 't programma was dan ook te roemen en de uitvoeriug niet minder. Gelukkig werkte 't weder mede tot den goeden uitslag. Alhier had Zaterdagavond iu het Hotel »de Toelast» de verkoop plaats van het wrak van het in de Noordergronden gestrande Russische barkschip Torsten". Kooper werd F. Steeman, voor f 168. Ofsehoon er van het wrak zelf niets meer te zien was, zal voor den kooper nog wel wat wrakhout te vinden zijn. Texel, 21 Augustus Wat door enkelen gehoopt, door sommigen gevreesd en door velen ver wacht werd, is thans een feit, n. 1. de aankoop van het stoomschip Ada van Holland," door den heer C. Bos man. Genoemde heer wordt voor f 13000 eigenaar dier boot en moet voornemens zgn haar van een nieuwen ketel en machine te voorzien. Zg blijft waarschijnlijk tusschen hier en het Nieuwediep in de vaart. Op den vuurtoren van het Eiland is gisteren een postduif gevangen, op wier vleugels meu een stempol vond Postduif Amsterdam." Sterker dan ooit wordt hier naar droog weer verlangd, daar de oogst ontzettend veel door do menigvuldige regen heeft te lijden. Ook de aard appelen beginnen hier en daar door te wassen en doen slechte verwach tingen koestereu, indien het vochtige weer langer duurt. De weiden zien er overigens goed uit eu zgn flink met gras bezet. De heer Gideon Boissevaiu, de 20-jarige zoon vau den heer J. Bois sevaiu, directeur van de maatschappij Nederland," is te Amsterdam op treurige wgze aan zgn eind gekomen. Door een misstap van het stoomschip Prins van Oranje" iu de Rietlanden aldaar in 't water gevallen en door niemand opgemerkt, is hg verdronken. Zgn lijk is opgevischt. Terschelling, 20 Aug. In de afgeloopen week heerschte hier vrij wat drukte door het stranden van den Duitschen schoener Lisette, kapt. Oestman. Alle schepen en schuiten hier namen deel aan het visschen van goederen uit het wrakdat op halen geschiedde met haken. Alles werd zooveel mogelijk gedroogd en spoedig zal men de aan bederf onder hevige goederen, als rgst, etc. moeten verkoopen. Ook schepen van elders namen deel aan het bergen, waardoor het soms vrij druk was. Alles ging echter met de meest gewenschte orde. Thans zgn de masten nit het schip en ligt het op zijde in het zand. Het schoone vaartuig was op zgn eerste reis en wel van Hamburg naar Arica in Peru. Aan het strand van Rubjerg- Maarup is onder meer andere voor werpen aangedreven een klein houten kistje met twee photographieën, waar van een, een mansportret met het adres »Cornelisse, Wagenstraat, Rot terdam," en het andere twee vrou wenportretten met het adres F. Grafe, Hof-Photograaf Rotterdam en Delft." Nog zijn gevonden verscheidene groote vergulde knoopen met anker en kroon en het omschrift Loodswezen." Voorts twee wollen doeken, waarvan een wit en gemerkt »J. A." Uit een en ander leidt men af dat een Nederl. vaartuig op de kust aldaar vergaan is. Door schipper P. Mos, van Scheveningen, voerende de haring schuit Zonder vlgt geen Zegen," werd op zijne thuisreis ontmoet, in de Noordzee zwalkende, een schuit of praam, waarin twee mannen la gen. Onmiddellijk hield hg zijn vaar tuig bij, en had het geluk bg de praam te komen en de twee mannen aan boord te nemen. Zij heeten A. Schaap en L. Schmeitze. Zg zgn Vrijdag voor rekening van den heer Nievelt te Rotterdam met nog een andere modderpraam vertrokken naar Huil, gesleept door de stoomboot Victoria. Tengevolge der hooggaande zee zijn de modderpramen tusschen Vrgdag en Zaterdag losgeraakt en tegen elkaar en lek geslagen. Zij hebben geroepen aan de Victoria, doch deze zette hare reis voort, waar over zij zich beklagen. Zg vermoed den dat de twee menschen, die in de andere praam zaten, door een Engel- schen visscher zgn gered. Volgens een uit Emden ontvan gen telegram, is daar door een der loodsen aangebracht een uit zee op- gevischte bus, waarop staatJ. Dijkstra Martha Appingadam. Voor een drie tal jaren was J. Dijkstra gezagvoerder van het te Appingadam tehuis be- hoorende kofschip Martha," later veranderd in Vier Gezusters. Thans was hij gezagv. van de Catharine Cor- nelia, welk schip in dit voorjaar door hem was aangekocht van kapitein H. R. Astuling. Er bestaat dus geen twijfel meer of het vergaan van een kof op de Eems heeft be trekking op meergemeld schip, bg welke ramp al de opvarenden zgn om gekomen. Deze ramp moet in den avond of den nacht van Woensdag 10 dezer zijn voorgevallen. De kapitein laat een vrouw met zeven hulpbehoevende kinderen na en de stuurman K. Ohlsen vrouw en vier kinderen. De schipper van de loodsboot, in de voorgaande week met het ruwe weder ook in zee, verzekerd dat, toen het weder iu dou avond nog stil was, het langza merhand ontaardde in een orkaan, zelfs zoo, dat, indien er hulp ge vraagd werd van hen, zg op eigen levensbehoud bedacht moesten zgn. Ten tijde van dat weder zagen zg een schip op eenigen afstand schip breuk lijden en den volgenden dag passeerden zg naar alle waarschijn lijkheid reeds het wrak van dat schip, hetwelk het onderste boven dreef, gesleept her en derwaarts voor anker en ketting, met tuig en den mast nevens het wrak, een gevolg van den op- en afgaanden stroom. Donderdag 25 Augustus zal van het gebouw van het Prov. bestuur te Haarlem worden aanbesteed het iurichten der Rijksgebouwen te Me- demblik tot een Rijks-Krankzinnigen gesticht. (Raming f 88,000). Zondagnamiddag omstreeks half vier uur is onder Zuylen door den trein van Utrecht naar Amsterdam een boerenmeisje overreden. De trein die kort daarop van Amsterdam naar Utrecht reed, nam bet zwaar verminkte lijk op en bracht het naar het station Utrecht. De fruitverpachtingen in den Tielerwaard zgn afgeloopen. In geen jaren zgn de prijzen zoo hoog geweest. Gemiddeld zgn zij gekocht voor f4 de Hectol. De peren hebben door den regen veel geleden, zoodat men kan verwachten, dat deze buitenge woon duur zuilen worden. Omtrent een dezer dagen te Scheveneningen geboren kind van het mannelijk geslacht, met vier armen en vierbeenen, verneemt men, dat na bekomen vergunning van de overheid, deze merkwaardige misgeboorte die dood ter wereld kwam, op spiritus ia gezet, teneinde door belangstellenden te worden bezichtigd. De beide echte lieden heeten A. Yan der Toorn en M. Spaans en wonen in de Koren- dgkstraat. De man was juist twee dagen in zee, toen de geboorteplaats had. De kraamvrouw, die zich redelijk wel bevindt,ontving reeds van verschil lende zgden stoffelijke bewgzen van belangstelling. Zondag en Maandag werd de ge drochtelijk geboorte door vele des kundigen, geneesheerenen professoren bezichtigd. Bij een uitbarsting van den brandenden berg te Solingen is een huis plotseling in den opensplijtende grond verzonken. Verscheidene men schen kwamen dasrbjj om het leven. Omtrent de oorzaak van dien onder- aardschen brand is men 't nog altijd niet eens. Velen zgn van oordeel dat hg te wijten is aan het ont vlammen der gassen van een petro- leumbron, door het gedeelte nog brandende puin, dat daar neerge gooid werd. In de provincie Leon is het dorp Poradilas door brand vernield; van de 88 huizen zijn 61 een prooi der vlammen geworden. Van het dorp Ataquinas verbrand den 40 huizen. Ook in de provincies Teruel en Gerona hebben branden

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2