'T VLIEGEND BLAADJE KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL. No. 890. Vrijdag 26 Augustus 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abon n om ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >8 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 s> Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureuniSPOORSTRAAT en ZdlDSTRAAT. AdLvortentlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. AUGUSTUS, Oogstmaand 31 dagen. Opkomst der Zon 5 n. 4 m. Ondergang 6 u. 58 m. Zondag 28 Maandag 29 Dinsdag 30 Woensdag 31 Verjaardag van Prinses "Wilhclmine. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Donderdag 1 Vrijdag 2 Zaterdag 3 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 26 Ang. 1881. Op het eiland Ameland zijn aan strand gespoeld 72 kistjes waskaarsen, 12 kisten met flesschen bier en 2 kisten papier. De collecte ten behoeve der Scholen met den Bjjbel" heeft te Amsterdam f 11,120 opgebracht; daaronder was een gift van f 5000. De nog in leven zijnde Metalen Kruisridders zullen in de volgende maand, te Amsterdam, den dag her denken, waarop door Willem I het besluit is genomen, tot instelling van het Metalen Kruis. Als een curiositeit wordt ge meld, dat Maandag op de weekmarkt te Haarlem was aangevoerd een komkommer, wegende tien kilo, ge wassen te Zaandam. Uit vertrouwbare bron verneemt men, dat 't adres van hulde aan 't Transvaalsche volk bijna allerwege met ingenomenheid is begroet. Aangezien 't circuleeren der lijsten in vele der grootere plaatsen aanvan kelijk eenige moeieljjkheden onder vindt, worden door 't bestuur van 't Groene Kruis" maatregelen beraamd, om ook daar voor ieder de gelegen heid gemakkelijk te maken, door met hun handteekening sympathie te be tuigen aan onze dappere stamver wanten in de Transvaal. Behalve door onderteekening van 't adres, heeft »'t Groene Kruis" nog op vele andere wijzen betuigingen van sympathie ontvangen. Zelfs zijn eenige verzen ingekomen, met 't ver zoek die aan 't adres toe te voegen. Ook is van zeer gewaardeerde zijde 't aanbod ontvangen, 't adres naar de Transvaal over te brengen. De trekking van de Sarphati- loterij is nu definitief-bepaald op 26 September e. k. De commissie heeft alle loten geplaatst en de voorwerpen voor de loterij bestemd, zijn in de laatste weken nog met belangrijke geschenken vermeerderd. Het kapitaal, benoodigd voor bet Sarphati-monument, is nu bijeen en de aanvang van het werk hangt slechts af van den park-aanleg bui ten de Utrechtseke poort door de ge meente. In het park toch zal het monument verrgzen. Te Leiden beeft Woensdag, in een kroeg in de Galgstraat, een vrouws persoon met een revolver haren be minde, een soldaat, in de heup ge schoten, en daarop zich zelve in de borst. De soldaat is licht, de vrouw ernstig gewond. Te Amsterdam zjjn weder twee kinderen in 't water geraakt en ver dronken. Door een visscher te Delfshaven is een houten kistje drij vende gevonden, dat bij onderzoek het lijkje bleek te bevatten van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, gewikkeld in een linnen laken. Bjj de Woensdag aan het Mi nisterie van Waterstaat gehouden aanbesteding voor bet opruimen van gronden uit den nieuwen Maasmond aan den Hoek van Holland, voor de verbetering van den waterweg van Rotterdam naar zee, waren eenige in schrijvers A. Yolker Lz., te Sliedrecht, en P. A. Bos te Gorincbem, voor f 2.320,000. Terwijl Zaterdagnacht 2 linnen tenten op bet kermisterrein te Rot terdam afbrandden, was men Dinsdag daar andermaal van een dergeljjk onheil getuige, ontstaan door het springen van een petroleumlamp. Het levend sprekend menschenhoofd zonder beenen," dat in de afgebrande tent werd tentoongesteld, wist toen onder luid gejuich van de jeugd wel beenen" te maken. Men stelle zich de paniek voor, welke zulk een brandje teweeg brengt. Het duurde Dinsdag slechts een oogen- blik, doch in dat oogenblik scheen het of al de kermistenten er aan zouden gaan, met zulk een kracht sloegen de vlammen om zich heen. De medeplichtige van J. Pou- wels aan de diefstallen te Ruinen, zekere G. J. Boshove, die Zaterdag te Kloosterhaar, bij Hardenberg, gear resteerd is en naar Assen overgebracht, was juist na een 8-jarige gevangen schap wegens manslag, slechts 7 weken op vrjje voeten. Om een denkbeeld te geven van de gezonde streek, waarin zijn hotel was gelegen, deelde een logementhou der in gemoede aan iemand mede, dat men bij de plechtige inwijding van bet nieuwe kerkhof een doode uit een naburige plaats moest leenen. De »N, Yeend. Ct." meldt thans, dat de logementhouder G. Jippingte Spijkerboor, in zomerkleeding en zon der jas en klompen, 291 halve KG. weegt. Maandag is te Veghel weder een misdaad gepleegd. Een visch- koopman die langs de huizen met haring te koop liep kreeg in een kroeg twist over drie centen, die de kastelein naar zijn beweren te veel van hem vorderde. Nadat hij de kroeg, had verlaten, werd hij door den kroeghouder en diens zoon ach terhaald, en werd hem met een scherp veorwerp een steek in de zijde toe gebracht, zoodat hij dadelijk op den grond viel en in zeer bedenkelijken toestand naar het gasthuis werd vervoerd. Zaterdagnacht werden de vader en de zoon door de maré chaussees gearresteerd en naar het huis van arrest gebracht, maar ochtends is de vader voorloopig weder vrij gelateu, terwijl de zoon als de vermoedelijke dader in hechtenis bleef. Uit Venloo wordt van 23 Au gustus gemeld: Het vermoeden dat G. Janssen uit Beers zich thans in Limburg ophield, heeft zich bevestigd. Heden is hij door den brigade-kommandant der maréchausée te Well aangehouden. Twee jaren geleden is een per soon met een zeer weidschen titel, Henri Admond d'Orval de Pontenay, door den Amsterdamschen rechter tot een paar jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal van ju weel en. Dezelfde persoon is dezer dagen te Glasgow tot tien jaar tuchthuisstraf veroordeeld, wegens gelijksoortig misdrijf in 1877 aldaar gepleegd. Hg was daar, als burggraaf de Fontenay met f2500 aan dia manten sieraden aan den loop ge gaan, die hij aan zijn hotel bad laten bezorgen om aan zijn denkbeeldige, zieke vronw te laten zien. Ofschoon de bediende van den juwelier wan trouwen koesterde en daarom goed de wacht hield, had de dief toch weten te ontsnappen door een ach terdeur van zijn met veel zorg uit gekozen appartementen in het eerste hotel te Glasgow. Toen hij in 1879 te Amsterdam was aangehouden, werd zoo groote overeenkomst ontdekt met het signalement dat twee jaar te voren uit Glasgow herwaarts was gezonden, dat men van hier uit de politie waarschuwde. Zoodra zijn straf tjjd hier te lande in Juni jl. was afgeloopen, werd hij aan de Schotsche politie overgeleverd, en daar zijn slachtoffers te Glasgow hem zonder aarzelen herkenden en een hoed, voor vier jaar in het hotel door den dief achtergelaten, hem precies paste, vond de jury geen zwarigheid het schuldig uit te spreken, ofschoon hg zijn eigen onschuld vol hield en alle schuld wierp op een, broeder, op wien hg zoo sprekend geljjkt. Te Ohlau, bij Breslan, zijn de beide koepels van de Evangelische kerk op de markt door een storm vlaag weggerukt en op het plein terecht gekomen. Gelukkig hield het zeer ongunstig weder iedereen bin nenshuis, zoodat er niemand bg omgekomen of gewond is. Dezer dagen werden te Meche len twee Duitsche dames en een heer gevangen genomen, die op diefstal betrapt werden, in een winkel aldaar, Bij het verhoor is gebleken, dat zij tot een bende dieven behooren, die de Antwerpen haar hoofdkantoor heeft, en zoowel daar als in andere steden haar leden op roof uitzendt. Zij hadden daar groote magazijnen, waar gestolen goederen van allerlei aard in kasten gerangschikt lagen, waar zij zelfs boek hielden en alles met groote orde en netheid bestuur den. Men heeft reeds een aantal le den der bende gevat en komt er tel kens nog meer op het spoor. Onlangs is te Mechelen een bruilof tvierend gezelschap van 19 personen, die een watertochtje op de Dyle maakten, door het omslaan van het vaartuig te water geraakt. Met behulp van eenige schippers gelukte het 16 hunner te redden, maar twee vrouwen en een 10 jarig kind ver dronken. Uit Durban wordt door Reu- ter's agent gemeld, dat een aantal Boeren zich hebben meester gemaakt van het kantoor van den nieuwbe- noemden Landdrost te Potchefstroom en hem hebben belet zijn ambt te aanvaarden. Zg willen een an der zien aangesteld. Joubert en Buyskes zjjn naar de stad gegaan om de zaak te onderzoeken. De te Pretoria verschijnende Volksstem betreurt het gebeurde, omdat het de zaak der Boeren moet verzwakken. Belangstellenden in de honger- kuren van dr. Tanner kunnen zich verblgden met de tijding, dat de zonderlinge vaster niet dood is, en zich in zoo blakende welstand bevindt, dat hij voornemens is eerlang een nieuwe vasten te beginnen, die nu eens op zjjn minst 90 dagen zal duren. De Britsche Regeeriug zou be richt hebben ontvangen, dat een nieuwe bezending helsehe machines op weg is naar Limmerick. Maat regelen zjjn genomen om de ont scheping te beletten. Het aantal slachtoffers bjj het onheil in het renperk te Marseille bedraagt volgens de laatste opgave driehonderd drie en dertig, waarvan zeven en twintig dood en driehonderd en zes gekwetst zijn. Onder het laatste aantal zijn nog niet begrepen zjj die er met een buil of stoot af kwamen. Wat tot stand gebracht kau worden door volharding, kennis van zaken en overleg, daarvan heeft de Hamburgsche Zuid - Amerikaansche stoomvaartmaatsehappjj een doortas tend bewijs gegeven. Negen jaar geleden heeft deze maatsehappjj een drietal stoomschepen overgenomen, welke gedurende drie jaren waren gebezigd in de vaart van Hamburg op Zuid-Amerika. Aan de reeders dier schepen, welke betrekkelijkerwjjs slechts van geringe grootte waren, had die vaart belangrjjke verliezen doen ljjden. De jeugdige maatsehappjj begon haar onderneming derhalve onder zeer ougunstige omstandigheden, want de zaak, door haar overgenomen, was verloopen. Met vertrouwen werd de aangevan gen taak voortgezet. Eenmaal in de maand deed een harer stoomschepen de reis naar Brazilië. Yan tijd tot tijd slechts werd een haven der la Plata staten aangedaan en thans zijn jaren sedert hare oprichting voor bijgegaan. Gedurende dien tijd heeft heeft zij haar drietal stoomschepen, waarmede zij is begonnen, allengs uit de vaart genomen en daarvoor andere, van grootere afmeting, in elk opzicht kapitale bodems, in de plaats gesteld. Zjj bezit thans elf prachtige stoomschepen, die de ver gelijking met de beste, welke den Oceaan beploegen, glansrijk kunnen doorstaan. In plaats van eenmaal 's maands een stoomboot naar Brazilië te zenden, is een geregelde vaart om de 14 dagen naar die verwijderde oorden geopend en tevens varen om de 14 dagen stoombooten op de la Plata staten en dat gedurende verscheidene jaren. De vaart is dus verviervoudigd; de elf prachtige bodems zjjn aangebouwd en betaald en het maatschappeljjk kapitaal is gedurende dien tgd met geen penning vermeerderd; de prio- riteitsaandeelen zjjn grootendeels af betaald en gedurende een aantal jaren een dividend uitgekeerd van 8 a, 12 pCt. Daarenboven heeft de maatsehappjj vele jaren het hoofd moeten bieden aan de mededinging van machtige die door de respectieve regeeringen met groote sommen, 't zjj dat die stoombooten maildiensten verrichtten of om andere redenen, worden onder steund. En buitendien had de maat schappij nog de mededinging te verduren van de Norddeutsche Lloyd te Bremen, concurrenten die, naar men beweert, niet bjjzonder angst vallig waren in het aanwenden van middelen, geschikt om de Hamburg sche maatschappij in den grond te boren. Hierbjj mag niet uit het oog worden verloren, dat de maatsehappjj geen landverhuizers vervoert, want de stroom daarvan heeft zich niet naar Brazilië gericht en dat zij gedurende al den tijd van haar bestaan voor lagen vrachtprijs heeft gevaren. Geleid door ijver, taaie volharding, zaakken nis en gepaste zuinigheid, heeft de maatschappij al de ondervonden moeilijkheden overwonnen en verkeert zij thans in zeer bloeienden toestand. Een minder aan te bevelen sprong deed déïer dagen een reiziger op den spoorweg van Leipzig naar Eulenburg.Niet ver van laatstgenoemd station viel zijn hoed uit het raampje en daar hjj zjjn hoofddeksel niet in den steek wilde laten zonder een poging tot redding er van aan te wenden, sprong lijj bedaard nit het portier. Tot zjjn geluk kwam hjj geheel ongedeerd op den weg te land en mocht het genoegen smaken het verdere gedeelte van zjjn reis, in gezelschap van zijn hoed per been gelegenheid te mogen afleggen. Een pas te Petersburg opgerichte brand verzekeringsmaatschappij heef t aan een bekend schrjjver een roman besteld," waarin het vuur de hoofd rol zal spelen en waarvan op kosten der maatsehappjj 50,000 afdrukken tegen uiterst geringen prjjs zullen worden verspreid. De roman moet zoo ingericht zjjn, dat de lezers bij een weinig scherpzinnigheid onmid dellijk begrijpen, dat zg niet beter kunnen doen dan zich bjj deze brand- waarborgmaatschappjj te verzekeren. Een betreurenswaardig onheil wordt uit Gex gemeld. Zondag ver loor een jonkman, die met zijn brnid een tochtje op de Alpen maakte, door onvoorzichtigheid het leven. Terwjjl zjjn brnid een minder ge vaarlijken weg had ingeslagen, was de jongeling op een pad verdwaald, waar het gras zeer glibberig was. Door een misstap gleed hjj uit en stortte in een afgrgselgken afgrond. Toen men den ongelukkige na veel moeite naar boven had gehaald, was hg nog slechts een vormelooze klomp vleesch en had hij reeds opgehouden te leven. Sedert de laatste uitbarstingen is de top van den Etna, volgens waarnemingen van prof. Silvestri, belangrijk gewjjzigd. De berg heeft 12 meter in hoogte verloren en is nu 3292 meter hoogde krater, welks omvang vroeger 1300 meter bedroeg, is thans 1800 meter in omtrek.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1