*T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 892. Vrijdag 2 September 1881 Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week. Abonnement per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. BureauSPOORSTRAAT en ZlIIDSTRAAT. AdLvertontlën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 G-rootere letters -worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 15 m. Ondergang 6 u. 42 m. Zondag 4 Maandag 5 Groote Paarden en Veulen- Markt te Alkmaar. Dinsdag 6 Woensdag 7 Donderdag 8 Maria Geboortedag. V. M. Vrijdag 9 Zaterdag 10 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 2 Sept. 1881. De heer J. C. Jansen, opnieuw benoemd tot lid der Prov. Staten van N.-Holland, in bet hoofdkiesdistrict alhier, beeft bericht, dat die benoeming door hem wordt aangenomen. De heer K. Zwart, van hier, thans klerk te Amsterdam, heeft met goed gevolg examen afgelegd voor leerling bij den Rijkstelegraaf en zal zoodanig met 1 November naar Rot terdam worden verplaatst. De a. s. promotie bij bet korps mariniers, ten gevolge per aanvrage om pensioen van den kolonel-kom- mandaut C. J. Stengel, zal volgens het U. D. bestaan in: benoemd tot kolonelde overste Van Braam Houck- geest; tot overste: de kapts. Ie kl. De Gelder en Cramer van Baumgarteu tot kap. 2e: de luits. Romenj en Verhey. De overste Cramer van Baumgarten zal commandant van het 2e bataljon mariniers te Nieuwediep worden en de overste De Gelder het 3e batal jon, te Rotterdam in garnizoen, com mandeer en. De kapt. Conrier dit Dubicart wordt alsdan kapt.- com. der 4e comp. 3e bataljon mariniers te Hel le voetsl ui s. De kapt. Verhey zal, zoo zich geen andere vacaturen voor doen, alsnog belast blijven met de instructie der adelborsten van Zr. M. instituut te Nieuwediepde eerste luit. Romeny zal als dienstdoend adj. te Amsterdam vervangen worden door den 2den luit. A. van Too- renburg; de 2de luit. Van Froogen zal geplaatst worden als det.-comm. aan boord van Zr. M. wachtschip Prins van Oranje" te Hellevoetsluis de 2de luit. A. J. Pachlig, aan boord van Zr. Ms. schip »Evertsen" zal geplaatst worden als detachements- comm. aan boord van Zr. M. wacht schip »Adolf van Nassau," te Nieu wediep; de 1ste luit. J. Ganne, zal met October a. s. naar Inöie ver trekken om den lsten luit. Timmers af te lossen; de 2de luit. Termaat, is geplaatst iu de kazerne te Helle voetsluis. Bij Zr. M. besluit zijn de 2de luits. der mariniers C. N. Cazaux van Staphorst, J. A. Gauw en J. A. Van Toorenberg bevorderd tot lsten luit. Er is sprake om verlichting van den vuurtoren in Eierland, die tot nog toe met patentolie plaats had, te vervangen door een toestel voor petroleum. De lichtsterkte zou daarbij zeker evenzeer winnen als de kosten, Men berekent dat de verandering der toestellen pl. m. f1000 zou moeten kosten. Tot lid van den raad der gemeente op Texel is, bij herstemming, met 127 van de uitgebrachte 208 geldige stemmen, gekozen de heer P. P. Boon. Voor eenigen tijd is mi deeld, dat strengere bepalingen ge maakt zijn omtrent het dragen van wapens, door militairen buiten dienst. Die bepalingen zijn thans in het het Ree. Mil. opgenomen, maar daarbij wordt tevens te kennen ge geven, dat zjj niet van toepassing zijn op onderofficieren of korporaals, ver mits een militair, ten aanzien van wien de vrees bestaat dat hij zijn wapenen zal misbruiken, ongeschikt moet worden geacht tot het beklee- den van een graad." r Aan boord van Zr. M. wacht schip te Amsterdam zal eerdaags een nader examen worden gehouden, ter verkrijging van eenige stuurmans leerlingen der 2e klasse. Te Amsterdam bestaat het voornemen om, bij genoegzame deel neming, evenals in Den Haag, een toevluchtsoord voor dieren op te richten. Dinsdagavond omstreeks half 11 is te Amsterdam in de Oudebrug steeg weer een in aanbouw zjjnd huis ingestort. Ofschoon op dat punt veel passage is, zjjn er, naar men zegt, geen ongelukken voorgevallen. Een beschonken man kwam Dinsdagmiddag in zjjne woning in de Maagdelievenstraat te Amsterdam, en maakte, zooals hjj zeide, naar aanleiding van onaangenaamheden, die hij op het werk met een zijner kameraden gehad had, twist met zijn vrouw. Hjj nam een bijl, waarmede hij in één woord alles kort en klein sloeg, zoodat er niets dan een hoop scherven en brokstukken overbleef. Ook de vrouw mishandelde hij, en het jeugdig kindje, dat zij op den arm had, bekwam bij deze schermutseling een schramp aan het hoofdje. Toeu de roes voorbij was, zat de man bij de vernieling van al datgene, waarvoor hij zoo zwaar had moeten werken, te treuren. Die jenever, die jenever. Yoor de geldsom, door prinses Marianne aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden geschonken, zal een kegelbaan voor de jongens worden gebouwd, zoodat zjj een blijvend aandenken aan het vorsteljjk bezoek zullen bekomen en tevens een gele genheid, waar zij in een aangenaam tijdverdrijf hun lichaamskracht en vlugheid kuunen oefenen. TerwijlZ.M. do Koning Maandag door het dorp Bennekom reed, werd in zijne onmiddellijke nabijheid een pistoolschot gelost. Daardoor ontstond natuurlijk een opschudding, welke echter weldra tot bedaren kwam toen het bleek dat de schutter niets anders had bedoeld dan door een vreugdeschot hulde te brengen aan den koninklijken bezoeker. Het volgende verzoekschrift is dezer dagen door een weduwe H. (Gelderland) aan Z. M. den Koning gezonden >H18 Juli '81. Heer de Koning »lk hoop dat gjj dezen brief in den besten welstand zult ontvangen. Met dezen wil ik U eens vragen of gij mjjn zoondie hetre giment Invanterie te..... legt voor een week af wat al is het maar voor 5 of 6 weken nou naar huis wilt sturen. Daar is nou veul werk en hij kan nou zooveul verdienen in een goeije maand, dat we zuinigjes lang daarvan zullen eten. Den bur gemeester heeft het aan den ouwen meneister gevraagd en die heeft ge schreven dat ik in October maar weer eens moet vroagen. Mijn goeie Koning in die tijd ga ik en mijn kinder dood van den honger, dus laat hem nou maar voor een korte tijd na huis komen. Hij is mijn eenige broodwinner mijn man is voor een paar jaar gestorven, ik heb nog wel 4 kinders t'huis maar die zjjn onder do jaren en de polisie wol nie hebben dat ze werken, be halve het oudste ineiske das 14 jaar maar die is bljjnd van de pokken die ze gehad heeft. En mjjn goeije Koning nu mot ik honger en gebrek lijden. Ik heb nog vijf centen in huis, die heb de kleine jongen van mergen gekregen ora perd vast te houden en zak non bij dezen brief doen, voor een pose?,egeltje dat weet U wel, dat is U portret, als ik het gekocht heb, zal ik het aan mijn borst drukken, want mijn goeie Koning ik kan nie bedelen en ik durf het U wel te zeggen ik heb al honger gelejen. »Mijn zoonheeft me geschreven dat ie al afgeeiksers eerd is en non zult gij mjjn brave Koning wel zoo goed zijn en sturen hem, als hij dan van de week t'huis komt zal ik drie dagen de oranjevlag uit mijn hutje steken, de groete aan Uwe lieve Koningin en de kleine prinses ik schei uit met de pen maar niet met mijn hart: U dienaresse. Namens Z. M. is deze brief aan bij de zaak betrokken militaire au toriteit gezonden om advies. Drie zakkenrollers, die onlangs een persoon in het Haagsche bosch die zich op een bank ter ruste had gelegd, bestolen hadden, zijn door de rechtbank te 's Hage tot 4 maanden celstraf veroordeeld. Yan de 14 haringschuiten, die te Noordwijk aan Zee zijn uitgevaren zijn reeds 10 teruggekeerd, waarvan vooral de laatste met goede vangst. Het deserteeren van visscher- lieden duurt te Scheveningen nog steeds voort. Dinsdag moest weder een schuit van den reeder A. Krul naar zee vertrekken met 2 man min der, die weggeloopen waren. De schipper zou IJmuiden trachten te bereiken, om daar of te Nieuwe diep, of te Amsterdam, of waar ook 2 andere matrozen te zoeken. Te Arnhem werd een voermans knecht vermist. Toen men eindeljjk ging zoeken, vond men hem op een zolder, alwaar hjj zich opgehangen had. Van schrik gingen allen op den loop. De politie werd gehaald en sneed het ljjk af. Te Arnhem kregen twee broeders een hevigen twist, waarbjj een hun ner een ernstige wonde aan den lin kerslaap werd toegebracht. De ander bang voor de gevolgen, is terstond naar Amerika gevlucht. Uit Goor wordt het volgende aan de »Arnh. Crt." geschreven: De militaire muziek uit Arnhem gaf Zaterdagavond hier een con cert voor het logement »den Engel". Men was bezig »Le Rössignol" te geven, waarin een solo-partjj voor piccolo door den heer Morhée werd voorgedragen; juist toen de Solo was begonnen, komen drie koeien die in deze streek los door de stad naar huis worden gedreven, genoemden heer accompagneeren en blijken geven van haar tegenwoordigheid, door het geheele muziekkorps al loeiende uit elkaar te jagen, met dit gevolg, dat eenige muzikanten een stoot in de ribben ontvingen van hun muzikale vriendinnen, de bierglazen kapot en lessenaars omver geworpen werden. Stel u het daverend applaudissement voor, dat op dit tafereel volgde. Te Zutfen loopt het gerucht dat in het kamp der manoeuvreerende troepen door zes artilleristen op majoor Van Dijk is geschoten. Twee daders, zegt het geruchtzijn in bewaring genomen, bij wie nog scherpe patronen zijn gevonden. De majoor moet ongedeerd gebleven zjju. De surnumerair V., werkzaam ten postkantore te Groningen, is wegens verduistering van gelden in hechte nis genomen. Te Grohingen, waar een poli- tie-reglement bestaat, dat jongens beneden 16 jaar niet in tappergen drank mogen gebruiken, trad onlangs een politie-agent een kroeg binnen en vond daar twee dreumisson zitten drinken, die op zjjn vraag naar hun ouderdom hem bedaard hun geboor te-extract toonden, waaruit bleek dat ze zeventien jaren oud waren. Na onderzoek bleek dat de respectieve, ook respectabele vaders dier kna pen deze bewijzen den jongens had den ter hand gesteld, opdat ze onge moeid in tappergen zonden kunnen vertoeven. Het door de reis van Nordens- kjöld zoo beroemd geworden schip de »Vega" doet tegenwoordig dienst als walvischvaarder en voor de vangst van zeehonden. Den 21en Augustus is het met 6000 zeehonden te Gothen- burg aangekomen. Het Hydro-motorschip, waarvan indertijd melding werd gemaakt, is uit Kiel te Kopenhagen aangekomen en heeft daar onder de mannen van het vak groot opzien teweeggebracht, Men verklaarde zich verrast door de geniale uitvoering. Enkel door be handeling der hefboomen d. i. zonder verder stuurcommando, werd het schip op het punt gebracht, waar het zou aanleggen. De vice-admiraal Wenner, die de reis mede heeft gemaakt, heeft verklaard, »dat de uitvinding heeft beantwoord aan de verwachting, dat het beginsel goed is en juist, en dat de toestel reeds dadeljjk verricht wat slechtB gewenscht kan worden." In- tusschen is het proef vaartuig niet voor open zee gebouwd en zal de voorgenomen reis naar Engeland wel niet doorgaan. Vermoedelijk zullen de proeven nn met een grooter vaar tuig voortgezet worden. Vier jongelieden, die zich te Bayonne met visschen vermaakten en daarbjj dynamiet-patronen gebruikten, zjjn de slachtoffers van hun liefheb berij geworden. Toen zjj in het bootje waren gekomen, ontploften plotseling verschillende dynamiet-patronen waar door een op slag gedood en de drie overigen levensgevaarlijk gewond werden. Bayle, de ondernemer van stierengevechten, in wiens tent het onheil te Marseille voorviel, zal den 19en dezer maand voor de rechtbank verschijnen, onder beschuldiging van doodslag door onvoorzichtigheid. Vrijdagnacht is te Chicago het varkensvleeschmagazjjn van Hataly tot den grond toe afgebrand. Er gingen vier millioen pond spek en 150,000 vaten met verduurzaamd varkensvleesch verloren. De schade wordt op een millioen doll. geschat. Door het Amerikaansch en buitenlandsch Bijbelgenootschap" zal een nieuwe herziene editie van het Oude Testament uitgegeven worden. De bewerking daarvan is voor 25000 dollars opgedragen aan Dr. Conaut, die reeds de vijf boeken van Mozes behandelde en in vier jaren met zjjn taak gereed denkt te zijn. Zooals men weet is in Engeland een geheel nieuwe vertaling van het Oude Testament in bewerking. Op hoe ontzachljjk groote schaal in Amerika koren geteeld wordt bljjkt het best hieruit, dat alleen Californië evenveel bunders tarwe bebouwt als Groot Britanje. Dr. Glen, de groote tarwe-verbouwer van Californië, heeft ditmaal van 47000 bunders tarwe in te oogsten, de grootste oogst, dien hg ooit heeft gehad. Op een stampvolle stoomboot van Dover naar Calais werd voor eenigen tjjd een dame, die plotseling ongesteld geworden was, uit de kajuit uaar het dek gebraeht, om in de frissche lucht wat te bekomen. Daar kwam een oudachtig heer naar haar toe en zeide: zeeziekte? Mjju specialiteit!" Hg haalde daarop een doosje uit zijn zak en gaf de kreunende dame een pastille. Zoodra zij die had opgegeten, sloeg zjj de oogen op, bestelde een biefstuk en een glas porter om zich wat te versterken, en verklaarde dat zij geheel beter was. Verrast over die heerljjke uitwer king, wilden nu alle passagiers bonbons van den wonderdokter koo- pen maar deze had zijn laatste stuk aan de dame gegeven. Bjj het landen kon hjj de heeren helpen voor 12 francs per doosje van 10 stuks. Men wachtte dus op den nieuwen voorraad, en aan het einde van de reis verkocht de oude heer ruim 600 doosjes. Maar geen der koopers hielpen de medicijnen ietszjj bleeken bij een scheikundig onderzoek alleen uit wat suiker en soda te bestaan. De uitwerking, die zij bjj de dame op de boot gehad hadden, bleef echter iedereen nog onverklaarbaar, totdat een der reizigers onlangs den dokter en de genezen zeezieke in een der straten van Parjjs gearmd zag wandelen. Hij hield den oplichter staande en verweet hem zjjn bedrog, maar de schelm zeide Mijn hemel niet alle gestellen zijn hetzelfde De bonbons hebben mijn vrouw goed gedaan, en mg nog veel meer I"

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1