Markt-Berichten. eenenmale onbruikbaar fabrikaat. Toen dit aan de hierbij betrokken vervaar digers was medegedeeld, hebben zij eenige nieuwe fabrikaten ingezonden, die als zuiver werden erkend. Ofschoon er dus op verscheidene artikelen nog veel viel aan te merken, wordt de opmerking gemaakt, dat sedert de invoering der maatregelen tegen vervalsching der eet- endrinkwa- ren ze toch overigens over 't algemeen beter zijn geworden. Wat de thee betreft, zoo was het bij de bovenge noemde proeven met de groene soort nog wel zeer slecht gesteld, maar hiertegenover staat dat sommige groothandelaars reeds niet meer met de goedkoope soorten groene thee te doen willen hebben en ook overigens zeer voorzichtig er mede zijn. De Parijsche timmerlieden heb ben hun werk gestaakt, omdat de patroons hun niet de verhooging van loon willen toestaan die zij vragen. Hun loon bedroeg 80 centimes per nur, maar zjj waren daarmede niet tevreden en eischen 1 fr. per uur. Op hun voorbeeld hebben ook de houtzagers er het werk bij neergegooid, natuurlijk om dezelfde reden. Gewoon lijk eindigen de werkstakingen der timmerlieden met toegeving aan hunne eischener moeten toch huizen gebouwd worden en het eenige wat er op zit is den prjjs der woningen wat hooger te stellen. Niet minder dan honderd vjjf- tien personen zijn in Spanje aange houden, die beschuldigd worden de bet te zgn aan de in den laatsten tijd zoo talrijk voorgekomen boschbranden. Vijf en veertig hebben hun schuld reeds bekend, maar de overigen ont kennen hardnekkig aan die misdaden schuldig te zijn. De Spaansche over heden hebben echter raadzaam gevon den vooreerst de geheele verzameling achter slot te houden. Nabij Napels werd een vaartuig, aan boord waarvan zich 4 Italiaansche officieren en 2 Duitsche dames be vonden, door een storm overvallen, zoodat het schipbreuk leed. Twee der officieren verdronken, maar de 4 overigen werden des morgens door een naar Ponza zeilende bark gered, nadat zij den geheelen nacht op het wrak van hun vaartuig met de on stuimige golven hadden geworsteld. De bekende luchtreiziger Eugène Godard heeft te Schönbrunn bij Wee- nen een allergevaarlijksten luchttocht gedaan. De ballon was gevuld in een openbaren tuin en drie journa listen hadden in het schuitje met Godard plaats genomen. Een onaf zienbare menigte woonde het opstjjgen bij, dat aanvankelijk zonder eenig ongeval plaatshad. Eensklaps ontstond er een scheur in het bovengedeelte van den ballon, welke met ijzing wekkende snelheid begon neer te dalen, juist op het oogenljjk dat men zich boven den Donau bevond. Al het gevaarljjke van den toestand inziende, wierp Godard het aan een lang touw bevestigde anker uit. Langs dat touw liet hg zich in den stroom gigden. De daardoor ver lichte ballon begon weer merkbaar te stijgen en kwam op eenige hon derden meters van den Donau neder. De heer Godard slaagde er in al zwemmende den oever te bereiken en weinige oogenblikken later waren de vier lotgenooten in het ongeluk weer in goeden welstand vereenigd. Te Londen zijn in »Cheapside" vier groote goederenmagazijnen door brand vernield. Weer wordt uit de Alpen een ongeluk bericht. Te Cowrmayeur is een Engelsche dame, die met twee vriendinnen zonder gids den »Mont Saze" beklom, in een afgrond gevallen en omgekomen. Te Rijssel gaf Zaterdag een onbekend persoon een voerman zes kisten ter bezorging aan verschillende adressen. In de Rue des Postes is een van deze kisten ontploft, waar door 3 personen gekwetst werden en een tweede ontplofte in de Rue de Flandre, waar 4 personen ernstig gewond werden. Door de goede zorgen der politie konden verdere ontploffingen voor komen worden. De moordenaar is voortvluchtig. Hij had den valschen naam Desbois opgegeven. De oorzaak van de misdaad is onbekend. Men vermoedt dat het een persoonlijke wraakneming is. De directie van den spoorweg tusschen Cuxhaven en Berlijn zal half-October e. k. een vischwagen laten loopen, ten einde zeevisch levend op de Berlijnsche markt te brengen. Met den trein van 9 uur des avonds vertrekkende, komt men des ochtends om 6 uur te Berlijn aan. Men acht het niet on waarschgnlgk dat Berlijn alsdan ruimer van zee visch zal worden voorzien dan Ham burg, want de waterweg tussehen Cuxhaven en laatstgemelde stad heeft een lengte van 16 mijlen. In een katoenspinnerij te Chad- derton, bg Oldham, heeft men acht dynamiet-patronen in een baal katoen verborgen gevonden. Het is gebleken dat zij uit Amerika afkomstig en waar schgnlgk door moordzuchtige Ieren,de fenians, die daar hun complotten smeden, daarin verstopt zijn, met doel brand te stichten in de fabriek. Alleen aan een gelukkig toeval is het te danken, dat de gevaarlijke inhoud der baal nog tijdig ontdekt werd. Te San Francisco is den 15den Augustus aangekomen de stoomboot »St. Paul" van Alasca Commercial Co. Met dat schip is het bericht aangebracht, dat kapitein Hooper van den tolkotter »Corwin, nadat hg had vernomen dat een aantal Indianen op 20 Mei een gestranden walvisch- vaarder ontdekt hadden, dadelijk een sledetocht had georganiseerd, om verdere bijzonderheden op te doen. De feiten, door deze expeditie ver kregen, zouden recht j geven tot hot besluit, dat het vaartuig in quaestie de walvischvaarder »Yigelant" is, die sedert 1879 vermist werd. In het Russische leger zal eerlang ook door honden dienst ge daan worden. Generaal Yannowski, de tegenwoordige minister van oorlog, werd in den laatsten Russisch-Turk- schen oorlog herhaalde malen getroffen door de merkwaardige waakzaamheid en schranderheid van een kleinen hond, die zich vrijwillig bg een regiment gevoegd had. '8 Nachts, als de afgematte man schappen moeite hadden om niet in slaap te vallen, liep de hond van den eenen schildwacht naar den an deren, hield hen wakker, en maakte alarm bij het minste gedruisch. Dit bracht den generaal op de eigenaardige gedachte, om bg de verschillende Russische legerkorpsen de voorposten te versterken met pa trouilles van militair afgerichte hon den. Er worden nu proeven genomen met vijf verschillende soorten, en vooral de kleine Kozakkenhond, met zijn steil overeindstaande haren, kwjjt zich uitmuntend van zgn taak. Iedere hond heeft zgn nummer en een halsband, die, zoo noodig, depêches kan bevatten. Ieder regiment zal zijn bijzon deren troep honden hebben. Bg de Hottentotten worden de hon den ook voor dergelijke diensten ge bruikt. Wat er al niet geannonceerd wordt! In de »Weekly Chronicle" toch staat een advertentie van iemand, die zich bekend maakt als uitvinder van een toestel om den zelfmoord gemakkei jjk en aangenaam te maken. Volgens zijne beschrijving bestaat de toestel in een eleganten fauteuil met hoogen rug- en zijleuningen, waarin pijpen of geleidbuizen van verschil lende grootte zgn aangebracht. Wan neer iemand in den fauteuil gaat zitten, ontwikkelt zich uit eenige der kleinste buizen een welriekende ver- doovende geur, die hem in een hoogst aangenamen droomenden toestand brengt. Onderwijl komt er een ra derwerkje in beweging, na afloop waarvan er uit de leuningen acht pijpen te voorschijn komen, die ieder een schot lossen, met het gevolg dat de droomer twee kogelsin het hart, in de long, in den buik en in de hersens krijgt. Na die fraaie be schrijving en een plechtige verzeke ring omtreut de soliditeit van het fabricaat, meent de vervaardiger zich beleefdelijk te mogen aanbevelen voor de leverantie van zulke fauteuils aan ieder die er een noodig heeft. Onder de werklieden aan het Panamakanaal heerschen op schrik barende wijze kwaadaardige koortsen. De hospitalen zgn overvol en de verpleging laat veel te wenschen over. Dat door de heerschende ziekte de werkzaamheden aan het kanaal slechts langzaam vorderen, laat zich begrijpen. Op sommige dagen moeten de werk zaamheden geheel geschorst worden, omdat de noodige werklieden ont breken. Omtrent het onheil van het stoomschip »Teutonia" wordt uit Kaapstad gemeldt: Het schip ver trok Dinsdagmorgen van hier om de reis naar Algoabaai voort te zetten, terwijl het op die reis verschillende kustplaatsen zou aandoen. Het had honderd zeven en veertig passagiers aan boord, benevens scheepsvolk, be staande uit ongeveer tachtig koppen. Tegen zeven uren 's avonds stootte het schip op een bank bg Qoin Point en bleef onbewegelijk zitten. Tegen elf uur brak het door en ver- dweenhetmetde passagiers in de diepte. Slechts zg die de booten hadden kunnen bereiken brachten er het leven af. Hun aantal bedroeg drie entwintig, waaronder zich slechts vier passagiers bevonden. De overigen waren allen mindere schepelingen de officieren hadden hun post niet willen verlaten en waren mede in de diepte verdwenen. Het aantal verongelukten bedraagt ruim twee honderd. Het onheil had plaats juist op het punt waar ook de En gelsche boot »Berkenhead" in 1852 zonk en waarbij vierhonderd acht en dertig personen het leven ver loren. De Teutonia" was een jjzeren schip, dat in 1869 te Dumbartum was gebouwd en 1458 tonnen mat. Het schip was driehonderd twee en dertig voet breed, had machi nes van driehonderd paardekracht en werd als een der snelst varende booten der maatschappij beschouwd. Den 24 Juni heeft een vree- selgk ongeval plaats gehad op de Mexicaanschen Morelos-spoorweg, en wel aan de rivier San Antonia, in de nabijheid van het dorp Mail- pois. Niet lang geleden was die streek bezocht door hevige stormen beken waren tot stroomen gezwollen en vele vruchtbare akkers verwoest. Over genoemde rivier lag een door Mexicaansche ingenieurs gebouwde houten brug, die eerst voor korten tijd in gebruik genomen en schoon als onveilig bekend evenwel in gebruik gebleven was. Toen des avonds te 11 uur een door twee locomotieven getrokken trein, waarin zich een bataljon sol daten bevond, midden op de brug was, stortte die met donderend ge kraak in, vermoedelijk tengevolge van het wegspoelen van den bodem om en onder de pijlers. Locomo tieven en rijtuigen verzonken in de diepte. Maar de ramp kreeg nog grootere uitbreiding, doordien een oogenblik na den val brand ontstond in twee, zich in den "brand bevindende ladingen van 100 vaten spiritus, die ontploften. Onmiddelljjk daarop ge leken de verbrijzelde overblijfselen van den trein een groote zee van vuur. Yele reizigers, die bij den val alleen gekwetst, maar buiten machte waren zich uit de overblijf selen te bevrijden, kwamen nu op jammerlijke wijze in de vlammen om. Het verlies aan dooden bedroeg 17 officieren en 197 minderen, behalve een niet vermeld aantal spoorweg beambten en vrouwen en kinderen der militairen. Slechts 60 personen ontkwamen den dood, waarvan er 40 min of meer ernstig gewond waren. De trein was door den val en het vuur geheel vernield en ver scheidene uren duurde het eer men den omvang der ramp eenigszins over zien kon. INGEZONDEN. DE KEIZERSTRAAT! Alweder de Keizerstraat! Daar dit echter alleen gezegd zal worden door hen, die zich liever met geen zaken bemoeien, omdat men zich dan ook niet behoeft te vermoeien, doch er gelukkig! daartegenover genoeg zijn die werkelijk belang stellen in zaken van publiek belang, schroom ik niet, ge noemd onderwerp nogmaals te behandelen. De plaatselijke couranten der vorige week melden ons; dat de Gemeente-Rek.: 1880 een goed slot gaf van f 17680,54. Naar aanleiding daarvan, er staat goed slot, vermeent ondergeteekende te mogen aanne men, dat de Gemeente bij het sluiten der Rek.: 1880 dan werkelijk had te beschik ken over gemelde som en neemt de onder geteekende dien ten gevolge de vrijheid, de vraag te stellen, of het nu niet de rechte tijd zoude zijn, nog eens bij het Gemeentebestuur aan te kloppen, nu toch eens aan den schandaligen toestand der Keizerstraat een einde te makenniet door zoo als tot nu toe geschiedt, te volharden met wagentjes steenkolengruis en puin er in te doen brengen en te slechten; want de ondervinding leert toch, dat dit den toe stand niet alleen niet verbetert, maar zelfs slim mer maakt; bij droog weder geeft dit aan leiding tot stuiven, bij nat weder besten digt het de modderpoel en de kuilen, ge vaarlijk voor rijtuigen en voetgangers blij ven bestaanal deze jammer en ellende is zonder bestrating niet te kceren en daar er nu niet kan geantwoord worden dat er geen geld is, is het nu tijd nog eens op bestra ting der Keizerstraat aan te dringen. Uit een en ander blijkt genoeg dat het geen zucht tot verfraaiing is die mij dit onderwerp onder de aandacht der welden- kenden doet brengen, maar dat het hier geldt een zaak, die vooral ook met het oog op het naderend seizoen niet langer mag, noch kan uitgesteld worden. Stoomvaart-Berichten Het stoomschip Koningin Emma, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Na pels 1 Sept. en vertrok denzelfden dag. Het stoomschip Madura, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 2 September van Suez. Het stoomschip Prins van Oranje, van Amsterdam nam: Batavia, passeerde 3 Sept. Kaap San Roca. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde te Suez 4 Sept. en zette de reis voort. Alkmaar, 2 Sept. Kleine kaas f 37,80, Commissie f 38, Middelbare f 38, laagste prijs f 20, aangevoerd 518 st., wegende 109047 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3657 mudden, Tarwe f 10 a 12,50, Rogge f 8,50 a 9,40, Gerst f 6 a 6,50, id. chev. f 7 a 7,25, Haver f 4 a 5, rood Mosterd zaad f 18 a 21,50, geel Mosterdzaad f 10,50, Karweizaad f 13,50 a 13,87* Erwten: groene f 9,50 a 17, vale f 12 a 12,50 per mud. 3 Sept. Aangevoerd 18 Koeien en Os- Beu f 160 a 260, 5 Vaarzen f 70,10 nuch tere Kalveren f 10 a 22. 1 Ezel f 30.144 Schapen f 10 a 24, 90 magere Varkens f 18 a 31, 160 Biggen f 8 a 11, 4 Bok ken en Geiten f 4 a 9, Boter f 0,77 a 1 per kop. Hoor», 3 Sept. Tarwe f 12 a 13, Gerst f5,50 a 6, Haver f 4 a 5, Erwten: groene f 13,25 a 14, vale f 12 a 15,50, br. Boo- nen f 14,25 a 15, 25 Paarden f 60 a 300, 15 Koeien f 130 a 200, 135 Schapen f 24 a 29, 60 Lammeren f 16 a 19, 10 Kalve ren f 16 a 29, 125 Varkens f 20 a 36, 8 Zeugen f 30 a 55, 320 Biggen f 6 a 10, 70 Kippen f 0,50 a 2,25, 5000 Kippeneie ren f4 per 100, 1046 kop Boter 65 a72$ ct. per kop. Texel 5 Sept. Onderstaande artikelen golden in de afgeloopen week de volgede week de volgende prijzenkoeboter 65 a 70, schapenboter 55 a 60, schapenkaas 14 a 17, zoetemelksche kaas 19 a 26 ct. per kilo, kipeieren f 2,25 a 3,50, eendeieren f3,40 a 3,60 per 100 stuks, vette wol 85 ct. en gewasschen f 1,20 per kilo. Wilde eenden 75 ct. per stuk. Visscherij-Berichten. 5 Sept. De schuiten naar zee. 2 blazers binnen van Terschelling met 100 roggen, per stuk 81 tot 83 cent. 6 Sept. Heden morgen 2 schuiten binnen met kleine schol, per mandje f3,20, Schar duur. De andere schuiten nog in zee. Nog een schuit van Terschelling, met 50 rog, per stuk 74 eent. Burgerlijke Stand Helder. Van 2 tot 6 8ept. ONDERTROUWDW. P. v. Leeuwen, zeeman, en N. Blom. GEHUWD: Geene. BEVALLENL. C. v. d. Linden, geb. Lachmuth D. J. Gerritsen, geb. FormerD. A. L. E. Weber,geb. Loggere D. M. Roo- raeijer, geb. Rijkers D. A. Kwant, geb. de Beurs D. A. C. de Haas, geb. Budde Z. J. Wessel, geb. Goos D. B. de Boer, geb. Fasol D. OVERLEDEN: J. de Jong 2 w. M. Kikkert 4 m. J. Glazer, geb. Pruik 35 j H. Hehewerth, geb. de Rooij 64 j. G. v. d. Vliet 81 j. Een levenloos kind. Vervolg der Berichten. Vrijdagavond jl. kwam alhier t8r reede het Russische oorlogschip »Djigitt" kommandant Delivrow, op reis van Cherbourg naar Kopenhagen, om hier eenige schade aan het tuig te herstellen. Ds. Snjjders, predikant bg de H. E. L. gemeente alhier, die onlangs voor 't beroep naar Bodegraven heeft bedankt, ontving Zondag jl. een blijk van waardeering van de zjjde zijner gemeenteleden. Na afloop der gods dienstoefening werd Z. Eerw. door den president ouderling toegesproken en ontving ten geschenke een fraaien barometer, twee consoles met borst beelden en een pracbtalbum, waarin de namen der gevers. De gemeente zong daarna het Lntb. gezang 419 vs. 1. Zichtbaar geroerd, dankte Ds. S. met korte woorden voor de hem be toonde genegenheid, waarop de ge meente van gez. 419 't 3® vs. staande aanhief. Zulk een bljjk van ingenomenheid zal voorzeker den band tusschen leer- aar en gemeenteleden nog inniger maken. Bij den koopman R., aan de Zuid straat alhier, heeft in den nacht van Zaterdag op Zondag jl. een diefstal met inbraak plaats gehad. De vensterluiken heeft men weten te openen, door de afsluitingsbont rond te draaien, waar door de spil wegviel, daarna een glas verbrijzeld, waardoor gelegenheid was de gouden- en zilveren voorwer pen weg te nemeneen belangrijke waarde is ontvreemd geworden, ter wgl nog geen spoor van den diefis ontdekt. Eenig overleg heeft het werk gemakkelgk gemaakt; namelijk de gaslantaarn vóór het huis, had men vooraf uitgedraaid. In denzelfden nacht, waarin de diefstal gepleegd is, heefter een poging tot brandstichting plaats gehad. Tegen het achtergedeelte van een huis, aan de Achtergracht Westzjjde, heeft men een bak met turf, waarop vermoedelijk petroleum was geworpen, in brand gestoken. De helle gloed, welke zich reeds in huis verspreidde, desd de vrouw, wier man niet hier aan wezig was, ontwaken door gerucht te maken waren spoedig eenige buren ter plaatse van het onheil, die het geval, dat aanvankelijk ernstig was, gelukkig hebben weten verijdelen. Bg het jongst gehouden con cours op Zondag jl. door de schiet- club Willem Teil," werden prjjzen beheild door de heeren Stutterheim, G. J. de Jong, E. C. Kwist en A. van Willigen. Het 4® batt. 7e reg. infanterie kwam gisterenmiddag ten 2 ure we der in 't fort Erfprins uit het kamp van Milligen terug, terwijl het de tachement ter aflossing hedenmorgen ten 9 ure naar zgn garnizoen retour neerde. Op den verjaardag van den Kroonprins werd in 't kamp feest gevierd en gaf onze geëerbiedigde Koning, bg het prijsschieten door hh. officieren, eenige koninklijke cadeaux ten beste, waarvan de 2® prijs, zgnde een veldcantine, gewonnen werd door don alhier garnizoen houdenden l®luit. Koopman. Wij wenschen, dat hg hiervan als luitenant-generaal nog gebruik zal maken. Bij het manoeuvreeren van het korps mariniers, op gisteren in de duinen alhier, heeft een der manschap pen den arm gebroken. Texel, 4 Sept: Naar wjj vernemen zullen op a. s. Woensdag, na afloop der veetentoon stelling aan den Bnrg, nabjj het bier huis van den heer A. de Rogter eenige Yolksvermakeljjkheden worden gehouden. Wanneer de fonteinen in hoogere sfeeren dien dag op non actief worden gesteld, laat het zich aanzien, dat tal van bezoekers de landelijke fees-

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 2