'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEHEL. Oio. 894. Vrijdag 9 September 1881. Negende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Kalender der Week Atoonnem ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per post75 Afzonderlijke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT <fc Co. te Helder. BnreaaiSPOORSTRA AT en ZLIDSTRA AT. Ad-vertentiën van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlifk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. SEPTEMBER, Herfstmaand, 30 dagen. Opkomst der Zon 5 u. 27 m. Ondergang 6 u. 26 m. Zondag 11 Maandag 12 Dinsdag 13 Woensdag 14 Verjaardag van Prinses Hendrik. Donderdag 15 Laatste Kwartier. Vrijdag 16 Zaterdag 17 NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 9 Sept. 1881. In de zitting van den gemeen teraad, jl. Dinsdag gehouden, hebben de herkozen en nieuwgekozen ledeD van den Raad, de beeren Braaksma, van Veen, Tinkelenberg, Beukenkamp en Vos, in handen des voorzitters de bg de wet gevorderde eeden af- egd. De heeren Braaksma en van Veen zijn herkozen als wethouders en ambtenaren van den burgerlijken stand. Benoemd zijn tot onder wijzer aan de gemeenteschool n°. 6 de heer F. C. Haalebos, te Houwert en tot onderwijzeres A. J. M. Veltkamp, te Amsterdam. In de plaats van den heer de Lange is benoemd tot lid der commissie voor de gemeente werken de heer Beukenkamp. Met eenparige stemmen heeft de Raad B. en W. gemachtigd om in de maand December a.s. een publieke aanbe steding te houden voor de verlichting van den openbaren weg door gas. Nog in den loop van deze maand zal die aanbesteding worden gepubliceerd. De miliciens van de lichting 1880, behoorende tot bet wapen der infanterie, zgn Woensdag met groot verlof naar hunne haardsteden ver trokken. Texel, 4 September. Alhier is aangespoeld een flesch, waarin een met potlood geschreven briefje van den volgende inhoud: May 31th. 1881 Ship Atalanta" C of the State 20 mills sinking 12 feet water in hold no hope. HHaving 30 Salmons Lane Londen De Sfcaats-Courant van Woens dag bevat een koninklijk besluit van 4 dezer, waarbg bepaald wordt, dat de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal op 17 dezer, des namiddags te 2 uur, zal gesloten worden. De minister van binnenlandsche zaken wordt gemachtigd om zich op ver meld tijdstip naar de vergadering der Staten-Generaal te begeven, teneinde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. Met leedwezen verneemt men, dat Z. K. H. Prins Frederik onge- steld is. Woensdagnacht heeft de Prins een aanval van koorts gehad, die tegen den morgen eenigszins is bedaard, zoodat de toestand nu weder kalmer is. Naar Daily News" bericht, zal de internationale conferentie be treffende de Noordzeevisscherjj, die den 15en dezer te 's-Hage geopend wordt, bijgewoond worden door af gevaardigden van Nederland, Enge land, Frankrjjk, Duitsehland, België, Zweden, Noorwegen en Denemarken. Door bet Hoog MilitairGerechts- hof is geapprobeerd het vonnis van den zeekrijgraad aan boord van Zr. M. wachtschip te Willemsoord, in zake den machinist-leerling 1ste klasse M. L. C. I., veroordeeld wegens desertie in tijd van vrede, door langer dan acht dagen na het eindigen van zijn verlof afwezig te blijven, tot 6 maanden militaire detentie, te onder gaan in 3 maanden eenzame opsluiting met degradatie tot machinist-leerling 2de kl. Een stoomketel, over de Zui derzee naar Amsterdam gesleept wor dende, is door het breken van den kabel losgeraakt en op de hoogte van Eokhuizen gestrand. Een op zich zelf varende stoomketel is zeker in de boeken der strandvonderij nog nooit voorgekomen. Woensdag jl. vertrok van Am sterdam de »Jason" met 700 land verhuizers naar Amerika aan boord. Daarmede zal het zevende duizendtal voltallig zijn dat met de Amsterdarasche lgn, waartoe de Jason" behoort, naar de nieuwe wereld verhuisd is. Ten gerieve van de officieren, die aan volgende kampen te Millingen zullen deelnemen, heeft Z. M. de Koning goed gevonden te bepalen, dat voor zijne rekening 3 cantines in genoemd kamp zullen gebouwd worden. Deze cantines, waarvan de ontwerpen vervaardigd door den architect des Konings, den heer Eberson, reeds bij het Departement van Oorlog zijn in gekomen, zijn geheel in den trant van het Aardhuis, de chalet van Z. M. in de nabgheid van de legerplaats gelegeu. Ook deelt men als zeker mede, dat Z. M. nu reeds het verlangen heeft te kennen gegeven, dat in het vol gend jaar het kamp door eene geheele divisie zal betrokken worden. Rotterdam, 6 September. Vol gens particulier bericht, is het fregat schip Utrecht, kapitein Nanniugs, van San Francisco naar Dublin, 5 Sep tember te Kingstowu (bij Dublin) aangekomen. Alles wel aan boord. Men heeft in een bosch onder Arnhem het lijk van een arbeider gevonden, met afgeknaagd hoofd en afgeknaagde linkerhand. De man werd sinds 6 weken vermist en moet door middel van een scheermes een einde aan zijn leven hebben gemaakt. Boven Zwolle heeft zich Woens dagnamiddag, omstreeks 2 uur, een zwaar onweder ontlast. De bliksem is ingeslagen in het dak der woning van den bleeker Westmeijer en beeft een metselaarsknecht, die op den zolder werkzaam was, gedood, en een opperman zwaar verwond. Onlangs heeft zich te Winschoten het geval voorgedaan, dat de toelating van den heer dr. T. Haakma Tresling als lid van den gemeenteraad onwettig is verklaard door de Ged. Staten, omdat genoemde docter door burg. en weth. is belast met het verrichten van doodschouw en vaccinatie en daarvoor beloond wordt uit de meentebas. Bij de veelvuldige branden, in den jongsten tjjd te Winschoten voorgekomen, ontbrak het maar zelden aan vermoedens en geruchten van opzettelijke brandstichting, op grond van buitengewoon hooge verzekering van panden, inboedels en vooral van koopmansgoederen. Zoo ook bij den jongsten brand in het modemagazijn van Kemp. Tegen dezen schgnen echter de vermoedens zulk een graad van waarschijnlijkheid of zekerheid te hebben verkregen, dat de rechtbank van Amsterdam bevel gegeven heeft tot zgn inhechtenisneming. Hg bevindt zich dan ook in arrest. Zondagavond is de postbode van Lobith, tusschen] die plaats en Herwen, aangerand door een paar landloopers, die hem zgn brieven wilden ontnemen. *De postbode ver dedigde zich echter met zgn stok zóó, dat de aanranders het hazenpad kozen. De politie doet onderzoek. Op onrustbarende wijze is de Rijn aan het wassen. Zijn stand is niet veel lager meer dan die van het jaar 1876 en de inwoners van Coblenz en Full vluchten reeds uit hunne woningen, daar zjj voor het ergste beducht zijn. In Rheinfelden staat het water in de straten en indien de rivier niet spoedig valt zullen ernstige onheilen niet uitblijven. Aan twee zendelingen van de China Island Misstonl", Stevenson en Soltau, is bet gelukt ongedeerd China door te te trekken van Birma tot aan de kust, wat nooit eenig Europeaan vóór hen kon volbrengen. Er werden wel verscheidene pogingen daartoe aangewend, maar zij mis lukten allen. Majoor Sladen bracht het in 1868 niet verder dan Mo- mien en een paar jaar geleden werd de jonge Margary, bij een poging om China van den kant van Birma binnen te trekken, door de inboor lingen vermoord. Een jonkman te Zundert, die zijn paard met de kolf van een gela den geweer sloeg, werd voor zijn wreed heid gestraft door het afgaan van het schot, dat hem in den buik trof de ongelukkige overleed kort daarna. Het verlies van menschenlevens bjj het verongelukken van de »Teuton" is niet minder groot geweest dan men aanvankelijk vreesde. Het blijkt thans dat de passagiers voor Krysna die men hoopte dat te Kaapstad waren aan land gegaan, mede nog op het schip waren toen het verging. Van 162 pas sagiers, 80 koppen en 25 koelies, heb ben (voor zoover men weet) slechts 11 passagiers en 26 zeelieden er het leven afgebracht en dit, niettegen staande de orde en kalmte op het oogenblik van de ramp voorbeeldig moeten zgn geweest, te ellendiger dus moeten de reddingsmiddelen geweest zgn. Kapitein Evans en de overige officieren van de »Doterel" zgn vrg- gesproken, daar het onheil van het schip veroorzaakt is door twee ont ploffingen; de eerste door het gas in de kolenhokken en de tweede als het gevolg van de eerste in de kruitkamer. De kapitein en officieren zgn van allen blaam als zouden zij schuld aan het onheil gedragen hebben, vrijgesproken en mogen weder op andere bodems dienst doen. Uit Napels wordt bericht, dat Zaterdag weer een uitbarsting van den Vesuvius is begonnen. Breede lava- stroomen vloeien langs de noordelijke berghelling. Het heeft in Zwitserland de eerste dagén dezer maand zoo gere gend, dat vele rivieren buiten bare oevers getreden zgn en bet verkeer op verscheidene spoorwegen verbroken werd. Uit Mainz wordt gemeld, dat het natte en koude Augustusweder de hoop op een uitmuntenden wijnoogst vernietigd heeft. De qualiteit zal zeker niet boven het middelmatige zijn en ook de quantiteit zal beneden de hooggespannen verwachtingen van Juli big ven, indien er niet spoedig nog wat warmte en droogte komt. 't Blijkt uit nadere berichten omtrent de ontploffingen te Rijsel, dat twee doozen met de vernielende zelfstandigheid wel degelijk in het bezit kwamen van de lieden, aan wien ze waren geadresseerd, en dat de ontploffingen dus niet op straat hebben plaats gehad. De dader, zich noemende Desbois, oud 49 jaar, geboren te Duinkerken, die zijn intrek had genomen in een kleine herberg, maar door een sterk Vlaamscben tongval zgn Belgische nationaliteit verried, vertoefde van 29 Aug. tot Zaterdag 11. bij de lieden, waar hg intrek had genomen. Hij scheen handelsreiziger en men zag hem dikwerf met doozen uitgaan en weer terug komen. Zaterdagmorgen (3 Sept.) gaf hg zes doozen aan een koetsier, met last die per rijtuig aan de opgegeven adressen te bezorgen. Hijzelf deelde aan de hospita mede, dat hij naar Arnientières vertrok. De eerste doos werd bezorgd in de rue de Flandre 7, bij Charles Trachet, agent, die in 't bijzijn van zgn zoon, zgn broeder en een dienst bode het ijzerdraad begon los te maken, dat om de doos was gewikkeld. Dadelgk volgde een ontploffing. De heer Trachet viel zwaar gekwetst neer, zgn zoon werd minder gevaarlijk gewond en de anderen kwamen met lichte kneuzingen vrjj. Op hetzelfde oogenblik braken alle vensterruiten in het huis, het plafond scheurde en een stuk van het projectiel kwam een groot eind verder in een kroeg terecht. Weinig minuten later ontplofte een doos in het huis van den heer Delneste, schrijnwerker, rue des Postes 11. De koetsier was dadelgk verder gereden en had zijne bestelling aan mad. Delneste afgegeven, haar man was afwezig. De zoon des- huizes opende de doos in tegenwoordigheid zijner moeder en zuster. Alle drie werden gekwetst, maar door een on verklaarbaar toeval slechts zeer licht. Toch was de schok zóó groot, dat koperen muntstukken in de porte- monnaie van den jongen Delneste gebogen waren. Beide ontploffingen, zoo spoedig na elkander, in bjjna aan elkander gren zende straten, werden natuurljjk op grooten afstand gehoord. De politie was dadelgk in de weer en geholpen door voorbijgangers, die het rjjtuig hadden opgemerkt, werd de koetsier gevonden voor een huis in de rue dTnkermann. Juist had hg daar een doos afgegeven, die door de dienst bode in de keuken was neergezet. De politie nam de doos in beslag, even als de drie, welke nog in het rijtuig waren. Na een met groote voorzichtigheid ingesteld onderzoek bleek, dat elke doos een bom bevatte, ongeveer vijf kilogram wegende en vgf centimeters dik, gevuld met 500 gram buskruit. Men wijt deze verschrikkelijke gebeurtenis aan een wraakneming. De justitie schijnt reeds genoegzaam op de hoogte te zgn, om de aanhou ding van den dader te kunnen ver wachten. Grooten indruk is in de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika teweeggebracht door het bericht aan gaande een bloedig drama, waarvan Nieuw Mexico het tooneel is geweest. Generaal Carr, zeven officieren en zeventig man (volgens andere berichten 110), zgn door de Apachen-Indianen vermoord. De berichten aangaande deze ongelukkige gebeurtenis loopen overigens nog al uiteen, maar de minister van buitenlandsche zaken, de heer Lincoln, moet verklaard heb ben, dat het hem niet zou verwon deren indien het verhaal, dat van het voorgevallene in omloop is, met de waarheid overeenkomstig bleek te zgn. Reeds sedert eenigen tijd was onder de verschillende Indiaansche stammen van Nieuw-Mexico een be weging ontstaan, welke de bonds- troepen onmachtig waren te onder drukken. Volgens sommigen heeft een nieuwe spoorweg, onlangs in die streek geopend, bet ongenoegen der Indianen gewekt; volgens anderen had een agent der bondaregeering, die hun zeden en gewoonten van de overige bewoners van de Ver. Staten wilde opdringen, tot opstand aan leiding gegeven. De Russische prins die vóór eenigen tijd te Berlijn werd aange houden wegens diefstal van juweelen, sehjjnt die operaties ook reeds vóór eenige jaren te Parijs uitgehaald te hebben. Een juwelier te Parijs, wieu vóór twee jaren een som van twaalfduizend francs aan juweelen ontfutseld werd, las de aanhouding van den Rus te Berlijn en bedacht zieh, dat deze ook wel de dief van zgn diamanten kon zgn. Hij zond dadelgk een bediende naar Berlijn en deze herkende in den aangehoudene spoedig den persoon die zgn patroon vóór twee jaren had beetgenomen. De Russische prins zal zich dus, behalve voor de Duitsche, ook voor de Fransche justitie te verantwoorden hebben. Zondagavond barstte te Parijs een geweldige brand uit op de derde verdieping van een huis in de Rue du Port Mabon. Binnen enkele oo- genblikken was het vuur zoo in hevigheid toegenomen, dat het ge heele perceel in lichter laaie stond en er aan redden niet te denken viel. Ongelukkig waren op de vijfde verdieping nog drie personen, die men ondanks alle aangewende pogingen niet kon redden. Een meisje, dat zich door langs aaneengeknoopte lakens naar beneden te laten gigden, dacht te redden, viel naar beneden en werd met verbrijzeld hoofd opge nomen. Verschillende spuitgasten

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1