'T VLIEGEND BLAADJE. KLEINE COURANT VOOR HELDER. NIEUWEDIEP EN TEXEL No. 895. Dinsdag 13 September 1881. Wegende Jaargang. Verschijnt Dinsdag- en Vrijdagmiddag. Atoon ti om ent per 3 maanden binnen de gemeente 50 Cent. >3 franco per poet75 Afzonderlpke nummers 2 Uitgevers: BERKHOUT Co. te Helder. Bureau: SPOORSTRAAT en ZUIDSTRAAT. Advortontlön van 1 tot 5 regels25 Cent. Elke regel meer5 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën moeten uiterlijk des DINSDAGS- en VRIJDAGSMORGENS vóór 10 uur aan de Bureaux bezorgd zijn. Iioewel Prins Frederik den leeftijd van 84 jaar had bereikt en ruen dus met grond mocht veronderstellen, dat sijn levens dagen niet velen meer zouden zijn, klonk de maar van fijn overlijden, na een korte on gesteldheid, toch uls een overwachte ge beurtenis door 't geheele vaderland. Zijne beambten, dienaren, familie en vrienden hadden niet kunnen denken dat 's vorsten levensfakkel zoo snel zou uitgebluscht worden. In welke hooge achting Prins Willem Frederik Karei stond, daarvan getuigden de talrijke blijken van deelneming, zoowel van aanzienlijken als geringere burgers, toen de droeve tijding zich met snelheid door 't vaderland verspreidde. De prins, een der edelste telgen van den Oranjestam, daarbij een der rijkste vorsten en bekleeder vsn de hoogste waardigheden, kommandeur der onderscheidene Nederland- sche en kommandeur of ridder van een aantal buitlenlandsche orden, was een der aanzienlijkste vorstelijke personen. Geparen teerd aan regeerende vorstenhuizen, was zijn invloed, ook in 't buitenland, van groot ge wicht. De edele grijsaard heeft een langen en veelbewogcu levensloop achter zich en aandeel gehad in de gewichtige gebeurte nissen, die reeds meer dan een menschen- leeftijd achter ons liggen. Prins Willem Frederik. Karei werd ge boren den 28 Pebruari 1791, in den tijd toen de Oranjevorsten, tengevolge der om wenteling, buiten 'tVaderlaud verblijf hielden en kwam eerst in 1813 hier. In den rang van kolonel bij de infanterie, nam hij werkzaam aandeel in de verdere bevrijding van 't zoolang onderdrukte Vaderland en klom in verschillende rangen op, totdat hem in 1830 't opperbevel over land- en zee macht werd opgedragen. In 't jaar 1840 verkreeg de Prins den rang van veldmaar schalk. Als Grootmeester-Nationaal van de orde der vrijmetselaren in Nederland, welke betrekking de Prins in 1816 aanvaarddeis door hem veel voor die orde verricht en tot in 1881 wijdde de edele vorst zijn on vermoeide zorgen aan de belangen der V.M. Onder zijn bestuur is de Louise-stichting tot stand gekomen, een inrichting ten be hoeve van zonen van overleden broeders der orde. De loge alhier, W. F. Karei, zal de gedachtenis aan den ontslapen grootmeester nog lang in herinnering houden, De Prins huwde in 1835 met Louisa Augnsta Wilhelmim» Amalia, dochter van Friedrich Wilhelm III, koning van Pruisen, met welke vorstin hij tot in 1870 in een gelukkigen echt heeft geleefd. De echt der doorluchtige personen werd met drie kinderen gezegend: Wilhemina Prederika Alexandrine Anna Louisa, geb. 18£8gehuwd met Karei XV, kening van Zweden en over leden 1871Willem PrederikNicolaas Karei, geb. 1833, overl. 1834; Wilhelmina Fre- rika Anna Eüzabeth Maria, geb. 1841, ge huwd in 1871 met Wilhelm Adolph Maxi- milaan Karei, Prin3 von Wied. Prins Frederik, die zijne laatste levens jaren op 't huis „de Pauw" doorbracht, omringd door een aantal getrouwe dienaars, voor 't meerendeel met hem grijs geworden, was door allen om zijnen humaneu omgang bemind en de droefheid over zijn verschei den is hartelijk en welgemeend. Niettegen staande zijn hoogen ouderdom, was 's vorsten geeBt beider en hield hij zelf 't oppertoezicht over 't beheer zijuer uitge breide bezittingen. Door bijvoeging van de plaatsen Raaphorst, Eikhorst, Bakkershagen en Ter Horst had dit landgoed een uitbrei ding gekregen, die 't tot een der aanzien lijkste in Europa maakt en waarvan de aanleg menigmaal de bewondering van land genoot en vreemdeling opwekte. De Prins had 't plan zich naar Silezië te begeven, om zijn landgoed Muskau te bezoeken, waar hij nu en dan eenigen tijd doorbracht, toen een lichte ongesteldheid hem op Maan dag 6 September overviel. Die ongesteld heid scheen van zoo weinig beteekenis, dat de vorst 't niet noodig achtte het reisplan op te geven, totdat, daar de toestaud ver ergerde, men 't geraden vond den Prins en den Prinses von Wied er mee in kennis te stellen. In 't bijziju zijner kinderen, van Prinses Hendrik en do leden hunner hof houding, van de adjudanten en kamerhee- ren, aan zijn huis verbonden, den genees heer, dr. Blom en den heer Noordziek, be stuurder van de vrijmetselaarsloge „1' Uni on Royale", blies de grijze vorst, in een leunstoel gezeten, den laatsten adem uit. Deu vorigen dag had Prins Frederik, ge voelende dat zijn einde naderde, afscheid genomen van zijn omgeving, volkomen hel der van geest. In den loop van dien dag vertoefde de heer Baststra, predikant bij de Herv. Gem. eenigen tijd bij den rorstelij- ken lijder, tot 't houden eener toespraak en 't doen van gebeden. Behalve de genoemde Louisestichting, heeft ook de weldadigheidskolonie Frede- riksoord zijn ontstaan aan den prins te danken. Algemeen gaat de roep van Prins Frederik uit, dat hij ecu vorst was, die gaarne in 't geheim weldeed en voorzeker zullen de beweldadigden menigen traan in stilte wee- nen, nu de edele Prins tot zijne vaderen ver meld is. NIEUWSTIJDINGEN. HELDER, 13 Sept. 1881. Door de plaatselijke Commissie alhier, van de N.- en Z.-Hollandsche Reddingmaatschappjj, is aan de be manning der reddingboot, die in den nacht van 18 Augustus jl. de equipage van het in de Noordergronden ge strande en verbrijzelde Russische barkschip Torsten" redde, een be looning van f125 geschonken. Zr. Ms. stoomschip Alkmaar" kwam Zaterdag jl. van zijn oefe- ningstocht in de Noordzee alhier binnen. Vrijdag kwam alhier binnen het Fransche oorlogsschip Mouette" dat tot bescherming der visschersvloot in de Noordzee kruist. Ook hier zijn de openbare ver makelijkheden door den dood van Prins Frederik tot 17 dezer gestaakt. Het Floralia-feest kon om die reden niet doorgaan. De landbouw tentoonstelling te Schagen zal 8 da gen later geopend worden. De kamerheer-ceremoniemeester maakt bekend, ingevolge de bevelen des Eonings, dat het Hof heden den rouw heeft aangenomen, voor den tijd van 3 maanden, wegens het smartelijk overigden van Zijne Ko ninklijke Hoogheid Willem Frederik Karei, Prins der Nederlanden, ver deeld in een maand zwaren een maand middelbaren en een maaud lichten rouw. Naar hetVaderland" verneemt, zal de plechtige begrafenis van het stoffelijk overschot van wijlen Z. K. H. Prins Frederik waarschijnlijk plaats hebben op Vrjjdag 23 Sept. Tengevolge van het overigden van Z. K. H. Prins Frederik, zonder mannelgke nakomelingen, worden thans weder met de Staatsdomeinen vereenigd de in Noord-Brabant ge legen belangrjjke domeingoederen, waarvan bjj de wet van Mei 1816 (Staatsblad n°. 25) de opbrengsten aan Z. K. H. waren verzekerd tot schadeloosstelling, omdat het groot hertogdom Luxemburg, aanvankelijk voor den Prins bestemd, aan de Nederl Kroon kwam. Een looden kist, geplaatst in eene van mahoniehout, zal het stof felijk overschot van Z. K. H. prins Frederik opnemen. Het deksel dat met tien massief zilveren knoppen aan het overige gedeelte wordt bevestigd, is aan het hoofd belegd met een zilveren plaat, waarop het volgende eenvoudige opschrift is gegriffeld: WILLEM FREDERIK KAKEL, PEINS DER NEDERLANDEN, geboreu te Berlijn den 28 Februari 1797 overleden te Huis de Pauw den 8 September 1881." Acht zilveren hengsels met doods hoofden op de handvat&els, zijn aan de verschillende zijden van het houten omhulsel vastgehecht. De binnen wand is bekleed met onder en zg- matrassen en een hoofdkussen van gecapitonneerd satjjn. Het geheele stuk rust op acht zilveren leeuweklanwen. Het vorstelijk ljjk zal niet gebal semd worden, doch de kist wordt hermetisch gesloten. Het kisten van bet lijk van prins Frederik had Zaterdag avond plaats op het Huis de Pauw, in tegenwoor digheid van den Prins von Wied en de adjudanten en katnerheeren van Z. K. H. De kist is op een met rouwstof bekleede estrade in een der vertrekken van het buiten paleis opgesteld. Er zijn nog geen vreemde vorste lijke personen of vertegenwoordigers op bet >Huis de Panw" aangekomen. De Kroonprins en Kroonprinses van Denemarken worden aldaar verwacht. Er is sprake van dat de Kroonprins van Duitschland namens Keizer Wil helm de condoleances aan het Neder- landsche hof zal overbrengen en zijn vader bij de begrafenis vertegen woordigen zal. Het huishoudelijke feest van de leden der vereeniging »Het Metalen Kruis," is wegens het sterfgeval in de vorstelijke familie, uitgesteld. In verband daarmede vervalt ook de ver siering en verlichting van het monu ment op den Dam, hetvuurwerk van gemeentewege enz. Terschelling, 9 September. De verkoop der lading, tuigage en inven taris van het gestrande schip Lisetle, kapt. Olstmann, heeft opgebracht f 39248. Met het inheien der palen voor de fundeering van het Centraal-Sta- tion te Amsterdam is men thans ge reed. De gebruikte nieuwe soort hei machines hebben dit werk vrij wat bespoedigd. Nu zullen de aannemers pogingen in het werk stellen om in December e. k. met het metselwerk gereed te komen. Is dit het geval ontvangen ze f 10,000 premie. Voor omstreeks 5 maanden werd te Vlissingen de voormalige Belgi sche zeeloods M. vermist en alle na sporingen om iets van hem te ont dekken bleven vruchteloos. Zijn lijk is thans in verregaanden staat van ontbinding gevonden in een der re genbakken van de bierbrouwerij »De Meiboom" aldaar. Men heeft alweer een lijkje van een pasgeboren kind opgevischthet aan tal van die kindermoorden, meeren- deels door ongehuwde moeders ge pleegd, neemt in den laatsten tijd op schrikbarende wijze toe. Ditmaal moet de moeder een dienstbode te Zwaag- westeinde zijn. Donderdag is te Zwolle uit Putten in het huis van arrest over gebracht een gepensioneerd O. I. militair, zekeren Jean Charles Mortier. Hg huwde, naar men verzekert, voor eenige jaren met een vrouw uit Sluis in Zeeland en vestigde zich te Armen- tiers bg Rijsel in Frankrijk. Na een paar jaar verliet bg zijn vrouw en twee kinderen en wist met valsche papieren in O. I. dienst te treden. Twee jaar daarna werd hg afgekeurd, keerde naar Holland terug met f320 pensioen, vestigde zich te Putten en trad weder in het huwelijk. Zjjn eerste vrouw vernam onlangs de toedracht der zaak en kwam over, om zich daarvan te overtuigen. Op haar aan klacht is hij thans gearresteerd. De nieuwe militie- en schutterij- ontwerpen zijn aan de Tweede Kamer gezonden. Wat de militie wet be treft, ziju de bestaande wetsbepalingen zooveel mogelijk in hoofdzaak behou den, doch in de redactie verduidelijkt en voorzien in leemten van de be staande wetgeving. Eenige thans inde koninklijke besluiten voorkomende bepalingen zgn in de wet opgenomen, en ten aanzien van andere is in de wet de grondslag gelegd voor eene regeling van de uitvoering bij kon. besluit. Bovendien zijn de straffen enz. in overeenstemming gebracht met het nieuwe strafwetboek. Een beter verband tnsscben militie en schutterijen is een hoofdbeginsel der nieuwe regeling. Daarom is de 20-jarige leeftijd aangenomen als aanvangstijdperk van den schutterlij ken dienst, terwjjl voor hen, die op dien leeftijd militieplichtig zgn, de schutterlgke dienst zich zoo spoedig mogelijk na afloop van den militiedienst aansluit. De veplichte diensttijd wordt voor allen van geljjken duur, om het even of de dienst volbracht moet worden bij militie of schutterg of bg beide. De tijd, in vrijwilligen dienst door gebracht, ook bg de militie vóórdat men militieplichtig is, komt in reke- ning bg de bepaling van het tijdstip, waarop in vredestijd de dienstplicht bij de militie ophoudt. Ook bg het ontwerp betreffende de schutterijen wordt de diensttgd, bg militie of als vrijwilliger volbracht, afgetrokken van dio, waartoe de wet anderen, die noch bij de militie, noch bij het leger diendeD, verplicht. Dientengevolge zal ieder, die lichame lijk voor den dienst geschikt is en niet in de termen van uitsluiting valt, in gewone tijden tot het einde van het jaar, waarin hij zgn 31ste levensjaar is ingetreden (het geval van vrjjwilligen krijgsdienst vóór het 20ste jaar volbracht, uitgezonderd) tot dienst gehouden zgn, hetzg hij dien dienst als vrijwilliger volbrengen, hetzg hij daartoe verplicht is ingevolg» de militiewet of de schutterjjwet. Eene verhooging der militiesterkte wordt als noodzakelijk voor de eischen der verdediging voorgesteld, namelgk een maximum militie van 62,400 man. De jaarlgksche lichting wordt op hoogstens 12,600 voorgedragen en de inljjving, in plaats van in Mei, in eerste helft van October gesteld. Zij, die voor den zeedienst bestemd zijn, zullen dadelgk na hun inljjving verlof krijgen tot 1 Maart. Do hoe grootheid der lichting wordt niet bepaald naar het getal ingeschrevenen, maar naar het aantal dergenen, die op 1 Juli tot den dienst geacht worden te kunnen worden geroepen, dus na aftrek van de vrijgestelden en de voor altijd uitgestotenen. De vrijstelling wegens broederdienst wordt beperkt tot de kleinste helft van het getal broeders. Het stelsel van dienstvervanging is behouden. Door de dienstvervanging beweert de Minister ontstaat geen nadeel voor het krggswezen. Persoonljjke dienstplicht is in het belang van het leger geenszins noodzakeljjk. De Re geering is overtuigd, dat aan de passing van dit beginsel geene noemenswaardige voordeelen van mi litairen aard zjju verbonden en dat de verwachtingen, die er door som migen voor de verbetering van het gehalte der levende strijdkrachten van worden gekoesterd, grootendeels zgn overdreven. De grens van leeftgd voor plaats vervangers bij de militie is beperkt tot 30 jaar. Zoowel van hen als van de nummerverwisselaars wordt geëischt dat zij ongehuwd of kinderloos weduw naar zgn en bewijzen van goed zedelijk gedrag kunnen leveren. Zg die vóór de inlijving zich in den wapenhandel geoefend hebben, of na de inlijving zich meer dan anderen de kennis hunner militaire verplich tingen hebben eigen gemaakt, ont vangen als belooning een vermindering van den gewonen oefeningstjjd onder de wapenen. In de schutteïijwet wordt het be ginsel aangenomen van algemeenen dienstplicht bij de scbuttergen voor alle mannelgke ingezetenen van 21 tot 30 jaar, voor zoover zg niet in dienst zgn bg het leger, de marine of de militie en physiek geschikt zgn. Reeds de beroemde geleerde Leeuwenhoek beweerde, dat ieder mensch, zelfs wanneer hg dagelijks zgn mond spoelt, meer levende we zens in de mondholte heeft dan de toenmalige Yereenigde Nederlanden en dat een weinig slgm van het tandvleesch eenige duizenden diertjes bevat. Deze kleine wezens worden tegenwoordig onderzocht door Rappin, welke bevonden heeft, dat de bewe ring van Leeuwenhoek niet overdre ven is. Talrijke soorten van schizo- myceten-bacteriën, leptothrix, vibrio enz. bevinden zich steeds in den mond. In sommige ziekten nemen enkele dezer soorten sterk in aantal toe; waar- schjjnlgk spelen zg ook een belang rgke rol bg vele ziekten. Bijna het geheele dorp Venti- seri op Corsica is een prooi der vlam men geworden eenige personen zgn bij dit onheil omgekomen een prach tig bo8ch is geheel vernield; de scha de wordt op een half millioen fran ken geschat.

Vliegend blaadje : nieuws- en advertentiebode voor Den Helder | 1881 | | pagina 1